ijnsburg en provincie worden Let wel eens over woningbouw Onderzoek naar problemen rond subsidie in Leiderdorp „Vrouwen zijn welkom in ons korps" 11 iQowuvnt DUIN- EN BOLLENSTREEK WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1991 Kleine kettingbotsing Ldigt tegen gevel (JlOORDWIJKERHOUT - Een aanrijding tussen rie auto's gistermorgen Clak na tien uur op de 's- Qravendamseweg resul teerde in één wagen die lolledig vernield raakte n forse schade aan de ge- Jpl van een woning. Twee Ito's, bestuurd door res- tctievelijk een 55-jarige en een 23-jarige in- van Oppenhuizen, ter hoogte van Piet i langzaam dat een -chteropkomende vrouw jiit Lisserbroek niet meer Ion stoppen. Er was alleen Jiateriële schade. Verplaatsing Jonker Beton is mogelijk LISSE Jonker Beton aan de Greve- lingstraat in Lisse kan mogelijk eind 1992 al verhuizen naar het westelijk ha vengebied in Amsterdam. Een sane- ringsbijdrage van 349.000 gulden van het Rijk maakt dat mogelijk. Daarmee komt dan een eind aan de voortdurende geluidsoverlast voor de omgeving die het bedrijf veroorzaakt. Het gebruik van trilmachines, het lossen van sche pen en het af- en aanrijden van vracht auto's is voor de omwonenden al jaren een bron van geluidsergernis. De pro vincie heeft aan het Rijk gevraagd het geld beschikbaar te stellen in het kader van het saneringsprogramma industrie- lawaai. Het Rijk is daarmee akkoord ge- Politie Wassenaar houdt helers aan WASSENAAR Twee inwo ners van Wassenaar, 32 en 33 jaar oud, zijn gisteravond aan gehouden op verdenking van heling. De politie kwam hen op het spoor nadat zij zondaga vond een 33-jarige Wassenaar der had aangehouden bij een inbraak in een woning aan de Van Zuylen Van Nijevelt- straat. Zijn gestolen spullen kon hij vaak bij het tweetal slijten. Het duo heeft de heling bekend en bekende tegelijker tijd maandag een inbraak te hebben gepleegd in een kajuit boot. Daar werd geluidsappa ratuur weggehaald. Open dag Join 'Ongehoorzame' Rijnsburgse Boys krijgen geen gemeentegarantie NOORDWIJK Met een open dag luidt het Noord wijkse sociaal- cultureel centrum Join aan de Weteringkade 2 zaterdag nieuwe seizoen in. Vanaf elf uur 's och tends bestaat de moge lijkheid kennis te ma ken met verschillende docenten van de cursus sen die Join organiseert. Voor kinderen is er een knutselclub. Rond zes uur' 's middags zal Par- blue het programma voor tieners bekend maken. Gruppo Sport- ivo zorgt 's avonds de muzikale uitsmijter. IC 1 RIJNSBURG Hoewel er al een raadsvoorstel was gemaakt voor het verstrekken van een ge meentegarantie, voor een lening van 50.000 gulden aan Rijnsburgse Boys, heeft gisteravond de hele commissie Financiën, Openbare Werken en Mi lieu (FOM) daartegen ge stemd. Aanleiding voor die boycot is de 'burgerlij ke ongehoorzaamheid' van Rijnsburgse Boys, om een door de gemeente Rijnsburg opgelegde huurverhoging te vol doen. CDA-er G. Verheij liet weten zich niet met het voorstel te kunnen verenigen, zolang dit 'vuiltje' niet is weggewerkt. Deze tegenvaller zal voor Rijnsburgse Boys als een don derslag bij heldere hemel ko men. Rijnsburg heeft altijd in veel opzichten achter de club gestaan. Ook burgemeester F. Jonk man schaarde zich gisteren achter de commissie. „Over de beslissing om een huurverho ging door te voeren is absoluut géén discussie mogelijk. Wel zal het college proberen met Rijnsburgse Boys op één lijn te komen en nog voor de eerst volgende raadsvergadering een gesprek met het bestuur van de vereniging te hebben. We hebben begrip voor hun problemen. Maar dat neemt niet weg dat iets dergelijks in de toekomst absoluut niet Jonkman. mag komen", aldus de lening waarvoor gemeente garantie nodig is, is bestemd voor de uitbreiding van kanti ne en tribune. In het uiterste geval kan het uitblijven van de garantie betekenen dat die uitbreiding niet doorgaat. Rijnsburg lijkt daarmee een daadkrachtig wapen te hebben tegen de burgerlijke ongehoor zaamheid van de vereniging. Of de club deze prijs wil beta len voor het afwijzen van de huurverhoging moet nog blij ken. )EN HAAG/RIJNS- IURG Gedeputeerde itaten van Zuid-Holland rerwachten op korte ter- (i lijn met de gemeente lijnsburg tot overeen- o temming te komen in het eschil rond de gewenste woningvoorraad in Rijns in het jaar 2000. gie F«tiurg CINEAC S: Zaal n bevel 5. Zaal >1.45. Z 'rovinciewoordvoerdster J.M. 1 irasveld heeft dat gisteroch- end gezegd tijdens een hoor- itting van de geschillenafde- 'an de Raad van State in Haag. Grasveld: „Beide 'tartijen zijn het qua uitgangs- iten met elkaar eens. We noeten op dit moment nog wel voorzichtig zijn als het iet uitdrukken van cijfers Agaat". )e woningvoorraad in het jaar Rijnsburg stond voor Raad van State ter discussie Ihi, 000 tijdens de behandeling van de Kroonprocedure rond het be stemmingsplan De Kleipetten. In dat plan heeft de gemeente Rijnsburg een bouwtempo op genomen van 65 woningen per jaar. Gedeputeerde Staten heb ben geweigerd dat goed te keuren. De provincie wil in Rijnsburg slechts een gemid delde toename van 52 wonin gen per jaar tot 2000 toestaan. Tegen die weigering heeft de gemeenteraad van Rijnsburg bij de Kroon beroep aangete kend. Via een uitspraak van de Kroon hoopt de gemeente toch het door haar gewenste aantal woningen in De Klei petten mogen te bouwen. Het gemeentebestuur vindt dat het daar recht op heeft omdat Ge deputeerde Staten jaren gele den in de zogeheten Bouw en Woning Capaciteit II nota een aanzienlijke stijging van het aantal te bouwen woningen voor Rijnsburg had toegezegd. Dat aantal lag ruimschoots bo ven de door de gemeente ge wenste toename van 65 wonin gen per jaar. „Door de provin cie zijn in het verleden ver wachtingen verwekt. Het plan De Kleipetten steunt op een deugdelijk en goed onder bouwd volkshuisvestingsbe leid", zo zei gemeentewoord voerder P. Mastenbroek in Den Haag. Provinciewoordvoerdster Grasveld zei in een reactie daarop te verwachten datop korte termijn beide partijen tot een overeenkomst kunnen ko men. Dat zou moeten gebeu ren na een herziening van de zogenaamde faseringsregeling in het plan De Kleipetten. Die regeling bepaalt de hoogte van het aantal te bouwen wonin gen in dat plan. Van die her ziening zei gemeentewoord voerder Mastenbroek het no dige te verwachten. „Als de provincie namelijk door gaat in het tempo waarin de laatste tijd cijfers zijn bijgesteld dan krijgen wel misschien nog wel een keer een aanwijzing om ons bouwtempo te verhogen", aldus Mastenbroek. Glastuinbouw Tegelijk met het Kroonberoep rond het aantal te bouwen wo ningen werd in Den Haag gis teren ook het Kroonberoep van de Gewestelijke Raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap, de afdeling Rijnsburg van het CBTB en tuinder P. van Tilburg behan deld. Zij zijn bij de Kroon in beroep gegaan tegen het plan De Kleipetten uit protest tegen de voorgenomen afstand tus sen woonbebouwing in het ge bied en tuinbouwkassen. De gemeente Rijnsburg heeft die afstand op 30 meter gesteld. De drie bezwaarmakers vin den dat er tussen de kassen en de woningen een afstand van 50 meter bewaard moet blij ven. Met de afstand van 30 meter verwachten tuinders veel problemen rond de nale ving van Hinderwetvoor schriften. Tuinder P. van Til burg: „Door steeds zwaarder wordende milieu-eisen zal het ook steeds moeilijker worden om een hinderwetvergunning te krijgen". Gedeputeerde Staten hebben wel ingestemd met de door de gemeente voorgeschreven af- standsgrens. In Den Haag zei provinciewoordvoerdster Grasveld over de glastuinbou- wenclave tussen de kern Rijsnburg en De Kleipetten: „In de verre toekomst valt vrijwel zeker te verwachten dat de kassen daar ook zullen verdwijnen. We praten dan wel over na het jaar 2000". De afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State zal in deze zaak advies uitbrengen aan de Kroon. De Kroon doet vervolgens een uitspraak. Instemming v^met 'saai' ..«Noord wijks milieuplan IING rgenom ElDEN gebreide NOORDWIJK Na een uit- discussie heeft de 'Raadscommissie voor ruimtelij- ordening en milieuzaken ;isteravond haar goedkeuring luss ce leelde 1 la,"10' >en >lan Inlei op i grol L '^gehecht aan het milieubeleids- de gemeente Noord- vijk. Het plan omvat 110 aan- levelingen waarmee bij het [emeentelijk beleid rekening loet worden gehouden. e bestuurders hebben er voor aren genoeg aan. „De jongens ïbben er hun best op ge- laan", was de lof van B. Cas e-van Noppen van Noord- ijks Belang aan het adres de ambtenaren. Ze beoor- het stuk wel als 'vrese- Maar dat kon moei- jk anders, legde wethouder Salman uit. Voor een deel de aanbevelingen uit soms landelijke bron- overgenomen. Dat bevor- irde de leesbaarheid niet. e vond het rapport een naslagwerk voor ons al en schetste het beleids- ls een raamwerk. Ze weten hoeveel man nacht nodig is voor de uitvoe ring nodig en wat die uitvoe ring kost. A. Prins (PvdA) stelde dat het zeker anderhalf jaar duurt voordat het plan effectief wordt. Hij miste maatregelen om de automobiliteit terug te 01 dringen. Daarbij wees hij ook de vestiging van een spoor- Voorhout. Verwij (Groen Links) zag plan als een basis voor ac- In dit verband noemde hij het optreden bij het uitrijden van mest. J. Smit (VVD) vond dat het plan geen nieuwe in formatie biedt, financieel niet e onderbouwd is en dat niet is l3« aangegeven wat de personele "behoefte is. Wethoude Salman vond het :o* juist goed dat de zaken op een rij zijn gezet. Het alleen over nemen van hetgeen door de Vereniging van Nederlandse ite Gemeenten naar voren is ge- racht, noemde hij al te ge- iakkelijk Hij constateerde ït iedereen het eens was over in globale aanpak. Over kosten en personele be hoefte kon hij niet veel zeg gen Het uitvoeren van het plan valt volgens hem niet in een jaar te realiseren. Het ging nu om doelstellingen en ook hij had zijn twijfels over even tuele hoge kosten. LEIDERDORP De commissie beroep- en be zwaarschriften van Lei derdorp gaat een onder zoek instellen naar de gang van zaken rond de subsidie-aanvraag voor de aanpassing van de woning van de familie Roest voor hun gehandicapte dochter Suzanne. H. J. Dekker-van Stijn de familie Roest, dat de gemeente Leiderdorp geen goed gebruik had gemaakt van de Rijksregeling Geldelijke Steun Huisvesting Gehandi capten, waardoor voor de tota le verbouwingskosten van de woning aan het Frederik Hen drikplantsoen van 108.000 gul den slechts een subsidie van 57.000 werd toegekend. Net als onlangs de Raad van State kwam de commissie beroep- en bezwaarschriften niet helemaal uit. De Raad van State heeft geen spoedei sende beslissing willen nemen en de zaak ter behandeling te ruggegeven aan de gemeente Leiderdorp. Commissievoorzit ter Mr. B. K. Olivier veron derstelde gisteravond, dat de problemen zijn ontstaan door het planologische beleid van de gemeente Leiderdorp. Aan vankelijk werd in 1990 een bouwvergunning voor een rechte (vierkante) uitbouw van de woning geweigerd om dat het in strijd was met het bestemmingsplan. Een schuine uitbouw was op dat moment het maximaal haalbare. Het nieuwe college van B en W vond dat er bijzondere om standigheden waren om van het beleidskader zoals door de 01 station v is net Quarles van Uffordstraat Noordwijk gereconstrueerd In Noordwijk zijn de werkzaamheden ge- veiligheid te creëren voor fietsers en het de loop van het voorjaar zullen zijn afge- start voor de herinrichting van de Quarles parkeren op de trottoirs tegen te gaan. De rond. Voorlopig is de straat vanaf het Piet van Uffordstraat. De zuidelijke rijbaan is middenberm zal gedeeltelijk verdwijnen. Heinplein afgesloten voor verkeer. Het inmiddels opengebroken. De herinrichting De kosten van de reconstructie worden verkeer dat van zee komt heeft de be- van de doorgaande route richting zee geraamd op 830.000 gulden. Het Rijk schikking over een rijstrook, heeft tot doel door middel van fietsstroken draagt 460.000 gulden in de kosten bij. en het aanleggen van parkeerhavens meer Verwacht wordt dat de werkzaamheden in g foto. henk van den ende l REGIOJOURNAAL (INDI 2. 21 inderop Orgelconcert Joh. Akerboom geeft morgen een concert op Adema-orgel in de St. Agathkerk in Lisse. Het optreden wordt georgani seerd door de Stichting Orgel - kring Bollenstreek en begint om kwart over acht. De toe gangsprijs is 7.50kortings kaart- en pashouders betalen f 5. Op het programma staan werken van Clérambault, Boëlmann, H. Andriessen en L. Vierne. Expositie Werk van de kunstenares Machteld Wipkink-Van de Putte is tot en met 30 septem ber te zien in de Openbare Bi bliotheek van Sassenheim. De expositie is te bezichtigen tijdens de openingsuren Droomgordijn Werk van de kunstenares Le- nie Kamstra is vanaf donder dag 5 september te zien in cultureel centrum Artopa in Lisse. De expositie draagt als titel „Het Droomgordijn Kamstra is vooral gespeciali seerd in figuratief werk. De tentoonstelling is nog tot en met 22 september te bezichti gen. Artopa bevindt zich aan de Grevelingestraat 50. Ope ningstijden: Donderdag-, za terdag- en zondagmiddag van half twee tot half vijf en don derdagavond van half acht tot half tien. raad van Leiderdorp was vast gesteld af te wijken. De subsidietoewijzing door het ministerie van Volkshuisves ting is echter gebaseerd op een uitbouw met een schuine kap. De hogere subsidie-aanvraag zou zijn afgewezen, omdat met de bouw al was begonnen voordat daarvoor toestemming was verleend. De commissie wil nu precies weten wat er zich heeft afgespeeld. Met name is de commissie geïnte resseerd in de rol van de Ge meenschappelijke Medische Dienst. Een nieuwe hoorzitting moet daarover uitkomst bren gen. A. HOEK NIEUWE COMMANDANT VOORHOUTSE BRANDWEER VOORHOUT A. Hoek wordt morgenmiddag in het gemeentehuis van Voorhout geïnstalleerd als commandant van de vrij willige brandweer. Rond zijn benoeming is veel be roering ontstaan, maar Hoek wil daar niet veel over kwijt. „Burgemeester en wethouders hebben be slist", zegt hij. Algemeen werd aangenomen dat deze functie gegund zou worden aan E. Ribberink, di recteur gemeentewerken van Voorhout en tot voor kort on dercommandant van het brandweerkorps. De benoe ming van Hoek is voor Ribbe rink aanleiding geweest het korps accuut te verlaten. Hoek: „Kennelijk waren B en W van oordeel dat het functio neren van Ribberink binnen het gemeentelijk apparaat prioriteit verdient. Bij deze be noeming zijn er duidelijk twee verhalen, ik laat me daar ver der niet over uit". Op de vraag of de functie van brandweer commandant normaliter is weggelegd voor de direkteur gemeentewerken antwoordt Hoek: „Dat is lang niet overal zo, ik denk dat die verhouding ongeveer fifty-fifty ligt. Zoals ook elders gebeurt zullen de ins- en outs tegen elkaar zijn afgewogen en is een beslissing gevallen." Hobby De kersverse commandant is blij met zijn benoeming: „Ik ben een echte brandweerhob- biyst. In de 21 jaar dat ik bij de brandweer ben. heb ik alle be nodigde papieren gehaald. Ik ben begonnen met de cursus brandwacht, daarna brand wacht le klas en later de cur sus Hoofdbrandwacht". Ook de onderdelen „Hulpverle ning", „praktisch bevelvoer der," „onderbrandmeester" werden door Hoek met succes afgelegd, waarna de vrijwillige officiersopleiding met succes werd gevolgd. „Het commandantschap is een managersfunctie die me goed ligt", aldus Hoek: Ik zal trach ten een goed draaiend brand weerkorps te maken. Het werk van de brandweer is in de loop van de jaren sterk ver anderd. Vroeger was het blus sen de belangrijkste bezigheid, tegenwoordig zijn de taken enorm uitgebreid. We hebben te maken met rampenbestrij ding, denk eens aan chemi sche- en andere gevaarlijke stoffen, maar ook bij verkeers ongevallen wordt de brand weer regelmatig ingeschakeld. Je werkt met een aantal men sen die bereid zijn hun vrije tijd op te geven, vaak met ge vaar voor eigen leven. Dan is het goed om een goed getraind korps te hebben, waarin saam horigheid heerst en waar de mensen het naar hun zin heb ben. Pas dan krijg je een korps met gemotiveerde mensen. Gelukkig staan de brandweer lieden vierkant achter mijn benoeming, dus gezamenlijk zullen we de verwachtingen trachten waar te maken". V rouwen Per 1 juli is niet alleen de nieuwe brandweercomman dant benoemd, ook kreeg het korps in de persoon van C. de Wit een nieuwe ondercom mandant. Eveneens werden de heren Ch. van der Geer en M. van der Vlught aangesteld als onderbrandmeesters. „Het korps kan nog best enige uit breiding gebruiken", aldus de jonge commandant: „Enthou siaste mannen boven de 18 jaar, die in Voorhout wonen en werken". Zelf werkt hij bij Akzo, dat officieel onder Sas senheim valt, maar die afstand is acceptabel. „Onze uitruktijd bedraagt gemiddeld vier mi nuten, dus dat is wel racen", zegt Hoek. Voorlopig bestaat het korps van de vrijwillige brandweer alleen uit mannen, maar de nieuwe commandant staat ze ker niet afwijzend tegenover toetreding van vrouwen. „Maar dan moet er qua organi satie wel het een en ander ge wijzigd worden. Dat kan na tuurlijk best, we hebben wel voor hetere vuren gestaan en waar een wil is is een weg". Sassenheim weigert subsidie Preventieve Gezond heidszorg SASSENHEIM De Stichting Preventieve Ge zondheidszorg Sassenheim die zich sinds 1990 inzet ter bevordering van de veiligheid in het dorp is het niet eens met het uit blijven van gemeentelijke subsidie. Het college van B en W verwacht echter dat de activiteiten van de stichting andere campag nes overlappen. Het eerste project gericht op het voorkomen van verdrin kingen van kinderen leverde vorig jaar nog een startsubsi die op van duizend gulden. Gisteren kreeg de stichting niet alleen van het college, maar ook bij de commissie welzijn nul op rekest. Het college verwacht dat de aangekondigde campagne: Project Verkeersveiligheid voor ouderen en jongeren, een doublure wordt van de alge mene landelijke acties over verkeersgedrag. Bovendien vinden B en W dat de GGD een door de gemeente gesubsi dieerde organisatie de aan gewezen instantie is om derge lijke initiatieven te ontplooien Secretaris V. Muller van de stichting was het daar niet mee eens. „Er worden hier ta ken aan de GGD toegedicht waaraan zij in de verste verte niet zal kunnen voldoen". Wethouder N. Wagemakers zou volgens Muller al in 1991 hebben benadrukt dat de GGD een sobere dienst moet blijven. Bovendien betoogde hij dat een project van de stichting nooit als afgedaan be schouwd moet worden, maar dat sommige aspecten perma nent van aard zijn. verdrinking kinderen heeft de gemeente in een nota geoordeeld: „Van be lang doch afgesloten" Muller tig contact te hebben met zijn achterban, met degenen die zich druk maken over het ver drinkingsgevaar op verschil lende lokaties binnen de ge meente. „Om van de nabe staanden van vedrinkings- slachtoffertjes niet te spre ken". Laks van een positieve siaste reactie van de gemeente op de inzet en de resultaten van de acties van de stichting Een nadrukkelijk verwijt aan de gemeente luidde gister avond: „Wat betreft het aan deel van de gemeente moet er nog begonnen worden aan de afscherming van gevaarlijke waterpartijen". De gemeente zou bovendien laks en onver schillig zijn bij het voorkomen van gezondheidbedreigende si tuaties. Muller putte bij het noemen van voorbeelden uit zijn ervaringen als huisarts De commissieleden waren weliswaar waarderend over de inspanningen van de stichting Maar toch overheerste de vrees van doublures bij met name acties gericht op de ver keersveiligheid. Het advies van wethouder Karremans om bij verdere stappen de GGD te raadplegen vond bijval. Subsidie zit er vooralsnog niet in. „Maar," merkte Karremans op, „misschien kan de stich ting Preventieve Gezond heidszorg het voortouw nemen en z'n initiatieven opstarten via de GGD zodat de tien SDB-gemeenten er hun voor deel mee kunnen doen Dan komen er misschien ook nog wat extra gelden binnen."

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11