Actieve bemiddeling bij woningruilbank begint volgend jaar LEIDEN OMGEVING 'De Volmaakte Mens' van Albinus in museum Boerhaave Academisch jaar geopend Niet voor iedereen CetdaeSou/iarii 199 £c4dóc6oumnt DINSDAG 3 SEPTEMBER 1991 9 IN NAAM DER WET Vals(l) De Amsterdammer zag gis teren in korte tijd het derde kantongerecht van binnen. Na Den Haag en Utrecht was het de beurt aan Lei den. Aanleiding voor die bezoeken was geen merk waardige voorkeur voor de gebouwen van justitie, maar het feit dat hij al ge ruime tijd bestookt werd met snelheidsbekeuringen. „Ik heb er nu al vijf lopen", zei de man zonder veel om haal. En dat terwijl hij niet be paald een snelheidsmaniak was. Hij was met zijn in middels verkochte Japan nertje zelfs bijna nooit bui ten zijn woonplaats ge weest. Twee bekeuringen had hij zelfs opgelopen toen hij in het ziekenhuis lag voor een operatie aan zijn voeten. De auto stond toen in de garage en het was uit gesloten dat er iemand an ders mee had gereden. De conclusie lag voor de hand. Er moest iemand an ders met hetzelfde type auto ook nog eens met het zelfde, maar dan valse ken teken rondrijden. De Am sterdammer was er inmid dels in geslaagd om de kan tonrechters in Den Haag en Utrecht daarvan te overtui gen. Maar dit keer beschik te hij over niet meer be wijsmateriaal dan zijn ere woord. En dat was voor de Leidse officier van justitie M. van de Honert en rech ter M. Kamp niet genoeg om hen direct te overtuigen van 's mans gelijk. Hele maal ongevoelig voor zijn argumenten waren ze ech ter ook weer niet. De zaak werd aangehouden. Dan kon worden nagegaan wat de eerdere uitspraken ge weest waren. De officier zou dan opnieuw bekijken of de Amsterdammer wel moest worden vervolgd. „Eventueel eis ik dan vrij spraak, maar daarvoor hoeft u niet terug te ko men", voegde hij de geterg de Amsterdammer toe. Vals (2) Een man die een bekeuring had gehad omdat hij zonder veiligheidsgordel had gere den vond dat hij die niet kon betalen omdat er een fout was gemaakt bij het zijn Er was een P weggevallen, den om politie en justitie gisteren zo ongeveer van valsheid in geschrifte te be tichten. Omstandig betoog de de in vrolijk Hawaii- shirt gestoken verdachte dat hij als hij een paspoort vond met een naam daarin die maar een letter van de zijne verschilde zich daar- legitimeren. Reden voor hem om te stellen: „Ik be taal geen boete die op een valse naam is gesteld, maar alleen op mijn eigen Dat hij was bekeurd en dat hij de gordel niet om had gehad gaf hij grif toe. Re den voor rechter Kamp om hem gewoon te veroordelen tot de boete van 60 gulden die hij anders ook had ge had. Een voordeeltje voor de man van 15 gulden, want de officier had de boete willen verhogen tot 75 gulden. Duur Een 34-jarige Amsterdamse gaf eveneens grif toe dat ze voor verkeerslichten op de Churchilllaan in Leiden met haar auto over de on onderbroken streep was ge reden. Ze had te laat gezien dat ze verkeerd had voor gesorteerd en omdat er toch geen ander verkeer te be kennen was had ze haar fout snel gecorrigeerd. „Ik heb niemand in gevaar ge bracht, want er was ook niemand, behalve die ene al te actieve agent". De op lettendheid van de agent kwam haar op een bekeu ring van 80 gulden te staan. ,Ik weet dat ik geen poot heb om op te staan, maar ik heb niet betaald omdat ik het wel wat erg veel geld vind voor een overtreding waarmee ik niemand in ge vaar heb gebracht. Mis schien dat ik wat Amster damse normen aanleg, maar als de politie daar alle toeristen moet bekeuren die de weg zoeken en zich op deze manier vergissen, kan ze wel bezig blijven. Maar de Leidse politie heeft misschien meer tijd". Rechter Kamp en officier Van de Honert konden het niet nalaten te grijnzen bij de constatering dat de poli tie in de provincie kenne lijk andere normen han teert dan in de grote stad. Maar Van de Honert wilde de vrouw niet tegemoet ko men in haar opvatting dat de overtreding wel wat erg duur uitpakte. Hij eiste het normbedrag van 130 gul den dat geldt als het op een zitting aan komt. Rechter Kamp deed daar twee tien tjes vanaf. „Omdat u de moeite heeft genomen hier naar toe te komen". Politie Voorschoten houdt inbrekers aan VOORSCHOTEN De politie van Voor schoten heeft de afgelopen tien dagen vijf inwoners van Voorschoten, vier 17-jarige jongens en één 18-jarige jongen, aangehou den die vanaf mei in wisselende samenstel ling circa twaalf inbraken hebben gepleegd. Clubhuizen, bouwketen, winkels, buurthui zen en een garagebedrijf waren het doelwit. De totale waarde bedraagt een paar duizend gulden. Uit het onderzoek bleek dat het de jongens niet zo zeer ging om de grootte van de buit, maar veeleer om de kick van het inbreken. De 18-jarige jongen wordt nog verhoord. Een 17-jarige wordt voorgeleid aan de officier van justitie. De overige drie zijn weer op vrije voeten gesteld. Mogelijk volgen er nog meer aanhoudingen. Kapitein en reder op de vuist LEIDEN Een slaande ruzie tussen kapitein en eigenaar van een vakantieschip, dat ligt afgemeerd aan de Zijlsingel, eindigde vannacht voor de kapi tein in de cel van het politiebureau. De kapitein, een 33-jarige man uit Delfzijl, kreeg met zijn werk gever onenigheid over naleving van de CAO-bepa- lingen. De woordenwisseling escaleerde en flessen, glazen, potten en pannen vlogen over en weer. De eigenaar, een 50-jarige man uit Purmerend, raakte licht gewond toen hij door een fles in zijn gezicht werd getroffen. De politie nam de kapitein mee, 'die tijdelijk in een wachtkamer werd gezet om af te koelen. Dat bleek echter niet te helpen want de man dreigde de deur van de kamer in te trappen. Hij werd voor een tijdje ingesloten in een cel maar ook daar wist hij zoveel stennis te schoppen dat de andere arrestanten in het cellencomplex klaagden dat zij in hun nachtrust werden gestoord. Toen de kapitein tien minuten in de boeien was geslagen, was hij wel voldoende gekalmeerd. Hij is op vrije voeten gesteld. Chauffeur zet overval in scène LEIDEN Een 57-jarige Amsterdamse chauffeur van een vleestoeleveringsbedrijf, die ruim een maand geleden verklaarde dat hij was beroofd door twee mannen, blijkt de hele overval in scène te hebben gezet. Hij deed op 25 juli het verhaal dat hij was over vallen in de Meren wijk terwijl hij vlees stond uit te laden bij een Chinees restau rant. Onder bedreiging moest hij richting Roelofarendsveen rijden. Op de autoweg moest hij tweeduizend gulden afgeven, waarna zijn overvallers er op een motor vandoor gingen. Van het hele verhaal blijkt niets waar te zijn. De man heeft het bedrag van zijn werkgever, 1400 gulden, gebruikt om schulden af te betalen. De verwondin gen heeft hij zichzelf toegebracht. Insluiper probeert vrouw aan te randen LEIDEN Onaangenaam verrast werd een 28-jarige bewoonster van een woning aan de Noord Runder- steeg in de nacht van zondag op maandag. Zij had een raam open la ten staan en een onbekend gebleven man zag zijn kans schoon en sloop naar binnen. In haar slaapkamer probeerde de man de bewoonster aan te randen. Deze verzette zich echter hevig en wist haar belager te verjagen. Door de normale uitgang, de voordeur, verliet hij ijlings het pand. Protestborden tegen HSL in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse ac tiegroep tegen de komst van de Hoge Snel heidslijn (HSL) heeft gisteravond de eerste protestborden geplaatst. De zes man sterke werkploeg heeft het eerste opvallende bord geplaatst aan de Dirk van Santhorstweg, de invalsweg van het dorp voor mensen die met de auto uit Leiden komen. In totaal zijn gisteren vier borden geplaatst. Naast de Dirk van Santhorstweg staan ook protest borden nabij de hoek Zuidbuurtseweg- Zwetkade, bij het begin van de Nieuweweg en een bord bij de kruising Broekweg- Noordpolder. Dat is ter hoogte van de drie sprong richting Weipoort-Hazerswoude-Gel- derswoude. Vanavond gaat de actiegroep opnieuw op pad want er zullen nog zes bor den geplaatst worden. LEIDEN De actieve be middeling bij de woning ruilbank van Woning bouwvereniging Leiden (WVL) laat nog tot vol gend jaar op zich wachten. Het computerprogramma dat voor de ruilbank no dig is, is nog in de maak. De ruilbank ging op 1 juli van start om het ruilen van woningen tussen huurders sneller te laten verlopen. Woordvoerder P. Rutgers ver wacht dat de actieve bemidde ling met ingang van 1 januari van start gaat. Tot die tijd moeten de ingeschrevenen zichzelf helpen met de map pen waarin de huurders van de WVL hun woning te ruil aanbieden. Het systeem moet ruillustigen in staat stellen snel en direct met elkaar con tact op te nemen zonder jaren lang te hoeven wachten op doorstroming naar de beoogde, passende woonruimte. De contacten tussen de inmid dels 115 ingeschrevenen verlo pen volgens Rutgers goed. „Er bladeren voortdurend mensen in de mappen en ze bellen el kaar op". Begeleiding van de medewerkers van de woning bouwvereniging is er wel, maar het tempo is door het ontbrekende computerpro gramma laag. Alles gebeurt nog handmatig en dat is tijdro vend. Ongeveer 200 aanmeldingsfor mulieren zijn inmiddels door de woningbouwvereniging aan geïnteresseerde huurders uit gedeeld. Ruim de helft daar van kwam ingevuld terug. Rutgers is tevreden met dat resultaat. Overdonderd De woningbouwvereniging was in eerste instantie nogal overdonderd door de overstel pende belangstelling voor de ruilbank. Al in de eerste twee weken na de aankondiging kwamen er 200 reacties. „We staan ervan te kijken", zei een woordvoerster anderhalve maand geleden. „Als het mid den in de zomer zo storm loopt, tekent dat de moeilijke situatie waarin Leidse woning zoekenden zich bevinden". De bank is onder meer be doeld voor mensen die al min stens een jaar in een huis of flat van de WVL wonen. Aan leiding voor de oprichting zijn de enorme wachttijden voor bewoners die op willen schui ven naar een ander huis. In schrijving bij de gemeente blijkt voor hen vaak een hoge drempel te betekenen. Bij de bank geven ze op een formu lier aan welk huis ze willen betrekken en wat hun wensen zijn. De opzet is dat de wo ningbouwvereniging vervol gens de aanmeldingen combi neert en bekijkt wie met wie kan ruilen. Maar om dat snel, geautomatiseerd, te doen is het computerprogramma nodig, waar nu het wachten op is. De bank werkt in eerste instantie alleen voor huurders van de WVL. Er is nog geen uitwisse ling met andere woningcorpo raties. Zij zouden vooralsnog de kat uit de boom kijken. De WVL heeft steeds gesteld dat de ruilbank geen voorloper teverdeling. Die is nu in han den van de gemeente, maar de huidige regeling voldoet vol gens alle betrokkenen slecht. Ook de gemeente wil de cor poraties meer armslag geven bij de toewijzing. Daarover wordt al geruime tijd onder handeld. De ruilbank is vol gens de WVL alleen een hand reiking aan mensen die een andere woning zoeken. Droogtebestrijding Omwonenden mogen dan niet blij zijn met de komst van de terras-bistroboot aan het Gal gewater, de bezoekers ervan denken er heel anders over. De onlangs in gebruik geno men drijvende horecagelegen heid werd gisteren druk be zocht om er de gevolgen van de droge augustusmaand te bestrijden. FOTO: WIM VAN NOORT Idoor ONNO SCHILSTRA LEIDEN Een skelet en een rhinoceros zijn niet bepaald de meest gezelli ge onderwerpen voor een tekening. De achttiende eeuwse tekenaar Jan Wandelaar wist die twee afschrikwekkende ge daanten echter te verbeel den als betrof het een ar cadisch tafereel. Een vriendelijk gebarend ge raamte met op de achtergrond een al even vredige neushoorn is nog maar één van de vele hoogtepunten uit de anatomi sche atlas die de Leidse geleer de Bernard Siegfried Albinus in 1747 publiceerde als resul taat van een jarenlange sa menwerking met Jan Wande laar. Deze 'Tabulae sceleti et musculorum corporis humani' vormt het onderwerp van een nieuwe tentoonstelling in het heropende Museum Boerhaa ve, die vandaag geopend is. De anatoom Albinus (1697- 1770) klom reeds op zeer jeug dige leeftijd op tot het hoogle raarsambt aan de Leidse Uni versiteit, terwijl Jan Wande laar (1692-1759) als jonge kun stenaar onder invloed kwam van de klassicistische hofschil der Gerard de Lairresse. Zo wel in de kunst van de 18e eeuw als in de wetenschap en in de wijsbegeerte, is veelvul dig getracht tot een beeld te komen van de 'homo perfe- cus', de volmaakte mens. Albi nus is in de anatomie de grote voorganger van dit streven ge weest. Door zich te verzekeren van de diensten van Wande laar kon zijn atlas worden tot een hoogtepunt in de geschie denis van de anatomische il lustratie. De afbeeldingen in het op folioformaat gedrukte boekwerk zijn even nauwkeu rig als kunstzinnig. Hier is in derdaad een perfecte mensfi guur verbeeld, waaruit alle toevallige onvolmaaktheden zijn geëlimineerd, zonder de werkelijkheid geweld aan te Op de tentoonstelling in Mu seum Boerhaave is behalve de atlas ook een groot aantal fraaie werktekeningen van Jan Wandelaar te zien, waar uit duidelijk wordt hoe de at las tot stand is gekomen. Daar naast zijn ook antaomische preparaten te zien die Albinus eigenhandig heeft vervaar digd, en die onder meer als uitgangspunt hebben gediend bij het werk van Jan Wande laar. De tentoonstelling 'De Vol maakte Mens' is nog te zien tot 5 januari 1992. LEIDEN „En daarmee verklaar ik het acade misch jaar 1991-1992 geo pend". Met die woorden luidde C. Oomen, voorzit ter van het college van bestuur van de Rijksuni versiteit Leiden gisteren het nieuwe studiejaar in. In zijn openingsrede haal de hij scherp uit naar de huidige minister van on derwijs en wetenschap pen, J. Ritzen, die er met zijn uitspraken en zijn be leid bliik van geeft geen reëel beeld te hebben van de universiteit anno 1991. Door die houding is de relatie tussen de minister en de uni versiteiten, die sinds het moei zaam bereikte Hoofdlijnenak koord uit vorig jaar december juist was verbeterd, volgens Oomen weer enigszins be koeld. In dat akkoord beloofcle Ritzen het budget voor weten schappelijk onderwijs onaan getast te laten. Oomen uitte zijn scepsis daarover, „Tot nu toe is de minister geslaagd in de in het hoofdlijnenakkoord beloofde budgetverdediging. Toch zou het best kunnen zijn dat nog zwaar weer op komst De opening van het acade misch jaar werd door F. Rau- wenhoff, naamgever i i de opdracht van de regering de aansluiting tussen onderwijs en arbeidsmarkt onderzocht, aangegrepen om nogmaals te pleiten voor levenslange edu catie. Daarin kunnen ook de universiteiten een taak heb ben: „Waarom zou een univer siteit de band met zijn studen ten niet als een levenslange Het succes van private onder wijsinstellingen en de open Universiteit vond hij tekenend voor de kansen die de regulie re onderwijsinstellingen laten door de pedel betreedt Oomen de Pieters kerk. FOTO: WIM VAN NOORT liggen. De vele postdocorale cursussen zijn wellicht een aanwijzing dat de universiteit een gat in de markt ziet, maar: „Deze hebben vaak nog een zeer incidenteel en modieus karakter". De commissie pleit te in haar eindrapport al vo.or een actieve betrokkenheid van het bedrijfsleven bij het onder wijs. Oud-voorzitter Rauwen- hoff liet de kans niet voorbij gaan om dat in de Pieterskerk weer te doen. Hij sprak wel zijn bezorgdheid erover uit dat de geldproblemen van de Rijksoverheid het zicht op werkelijk belangrijke ontwik kelingen in de wereld van het onderwijs wegnemen. Hond bijt weer voorbijganger LEIDEN Een 25-jarige Lei- denaar is gistermiddag aan de Kanaalweg door een bouvier in zijn bovenbeen gebeten. Hij moest daarvoor in het zieken huis worden behandeld. De zelfde hond heeft al eerder ie mand aangevallen. De eige naar van het dier heeft daar voor een waarschuwing gekre gen. Inbrekers in winkelcentrum ALPHEN AAN DEN RIJN Uit een winkel voor audio-ap- paratuur in winkelcentrum Aarhof is dit weekeinde voor meer dan tweeduizend gulden weggehaald. De dieven gingen aan de haal met onder meer een radiocassetterecorder, een cd-wisselaar en ruim 1100 gul den aan contant geld. De da ders vernielden ook een klok. Materialen gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een bouwplaats aan de Em- malaan werden zes pakken wandtegels ter waarde van 700 gulden weggehaald. De dieven richtten ook voor 300 gulden schade aan door anderhalve kilo specie op de grond te la ten lopen en de ramen te be spuiten met pur-schuim. Een bouwbedrijf aan de Afrikalaan mist matrialen ter waarde van 9200 gulden. Forse buit bij kraak in zwembad LEIDEN Inbrekers hebben een behoorlijke slag geslagen bij een kraak in zwembad De Vliet aan de Voorschoterweg. In de nacht van zondag op maandag werden zestien fles sen sterke drank, 300 pakjes si garetten, snoepgoed en 1500 gulden in contanten gestolen. De inbrekers hadden de sirene op het dak uitgeschakeld. ALLERLEI(DS) Jongerengroep Het zestiende clubjaar voor de R.K. Jongeren groep Leiden gaat woens dag van start met een mis om 19.45 uur in de Lode- wijkskerk aan de Steen- schuur 19. Na afloop is er koffie in het St. Jacobshof- je, Doezastraat 25. Belang stellende jongeren zijn van harte welkom. Bel voor informatie 071-215813. Openingsinstuif De Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen houdt donderdag om 14.00 uur een openingsinstuif in het verenigingsgebouw 't Pand, Caeciliastraat 18. Hier worden de nieuwe cursussen en de geplande activiteiten voor het ko mende jaar gepresenteerd. Degenen die aan alle acti viteiten deel willen nemen kunnen zich in de periode van 5 tot 14 september aanmelden als nieuw lid. Voor meer informatie 071- 132036/175046. Gadget De rockband Gadget treedt vrijdag op in het LVC aan de Breestraat 66. De band speelt naast enke le bekende covers voorna melijk eigen werk. Aanvang rond 22.00 uur. Volksdansen Vanaf vrijdag is het weer mogelijk wekelijks te dan sen bij volksdansvereni ging Krici Krici Ticek, on der leiding van Marion Nieuwenhuizen. Belang stellenden voor dansen uit alle delen van de wereld kunnen op vrijdag vanaf 20.15 uur terecht in de gymzaal van de Lucas van Leydenschool, ingang tus sen nummer 13 en 15 van de Molensteeg. Deelname kost 50 gulden per half jaar. De eerste twee keer zijn gratis. Voor meer in formatie: Monica de Hoog, 071-414865 of Stijn Den iers, 071-987914. (ADVERTENTIE) Tijdelijk géén klaar-terwijl-u- wacht-service bij vernieuwing/ verlenging rijbewijs In de periode van maandag 16 september t/m vrijdag 4 oktober is het niet mogelijk op de vernieuwing/verlenging van uw rijbe wijs te wachten. Komt u in die periode dan moet u uw oude rijbewijs inleveren, en krijgt u het nieuwe rijbewijs pas né 4 oktober thuisgestuurd. Voor ae eerste aanvraag van een rijbewijs blijft klaar- terwijl-u-wacht-service gewoon van kracht. Maar kom voor vernieuwing/verlenging het beste vóór 13 september of na 4 oktober! Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in i te nemen. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Postcode/plaats: Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de schoudertas naar: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar c Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. iif.nn

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9