(„Republieken hebben geen idee wat onafhankelijkheid inhoudt" ïFranz-Joseph Strauss in opspraak BUITENLAND H Hippies Proces tegen grens- Yopo's zeer omstreden Nagorno-Karabach wil onafhankelijk worden 4 geidae Gou/uwt DINSDAG 3 SEPTEMBER 1991 landela pleit opnieuw voor hongerstakers PRETORIA ANC-leider Nelson Man- lik s verlenen aan drie extreem-rechtse ilanken die al meer dan een maand ^^hongerstaking zijn. Mandela wil dat de ereni-Pr'e' v°lgens ^em agenten zijnJ~ et afjationale veiligheidsdienst toffeM Zuid- Jrika en van de veiligheidsdienst 'oekerM ^eSer- worden ontslagen van rechts- ideliikrervo^ing omdat ze belangrijke informa- 'ie zouden kunnen verschaffen over in ipdracht van de veiligheidsdiensten uit- levoerde politieke aanslagen. De Klerk djeeft geweigerd in te gaan op eerdere op- tot ^un vrÜlabng. Bet Zuidafri- Brazilianen onderzoeken mishandeling Nederlandse RIO DE JANEIRO Het hoofd- kwartier van de politie in de Brazi liaanse stad Belo Horizonte gaat een uitgebreid onderzoek instellen naar mogelijke mishandelingen door politie-ambtenaren van een Nederlandse vrouw. De vrouw is een vrijwilligster die zich in Belo Horizonte ontfermd heeft over dakloze straatzwerver tjes. Ze heeft bij de politie een klacht ingediend, waarin ze be weert door vier politiemannen te zijn „geslagen en gemarteld" nadat ze samen met negen andere leden van een zendingsorganisatie was opgepakt. Het incident zou zich af gelopen zaterdag hebben voorge- Kroatische moeders kloppen aan bij EG BRUSSEL Ruim duizend Kroatische vrouwen, moeder of echtgenote van dienstplichtige soldaten in het Joegoslavische leger, hebben gisteren voor het EG-hoofdkwartier in Brussel een stille optocht gehouden. Ze eisten beëindiging van de vijan delijkheden in hun land en de demobilisering van het federale leger. Volgens de vrouwen staan „alle Joegoslavische moeders" achter de protestactie die afgelo pen donderdag in Belgrado ook al honderden mensen op de been bracht. Een delegatie van zo'n vijftig vrouwen werd ont vangen door het Europees Par lement. Staakt - het - vuren op grens Kashmir ISLAMABAD Pakistaanse en India se militairen zijn een staakt-het-vuren overeengekomen na enkele dagen van gevechten op de grens van de Indiase deelstaat Kashmir. De plaatselijke com mandanten zullen elkaar spoedig ont moeten om de spanningen in het gebied te doen verminderen. Bij gevechten tussen het Indiase leger en separatisti sche moslims in verschillende dorpen in Kashmir zijn tot nu toe zeker negen tien doden gevallen. De troepen zetten zondagavond in het district Pulwana verschillende dorpen af, nadat ze had den gehoord dat militante moslims zich Doden bij rellen in Zaïrese hoofdstad KINSHASA In de Zaïrese hoofdstad Kinshasa zijn politie en betogers giste ren slaags geraakt. Een woordvoerder van de Zaïrese oppositiepartij UDPS in Brussel, Omar N'Kamba, meldde „tien tallen doden". De rellen zouden zijn veroorzaakt door de hoge kosten van levensonderhoud. Volgens N'Kama vielen de slachtoffers toen ordetroepen hardhandig optraden tegen mensen die barricaden hadden opgeworpen op weg naar de universiteit. In de Zaïrese hoofdstad heerst een gespannen toe stand nadat twee weken geleden de of ficiële dollarkoers werd aangepast aan die op de zwarte markt. Daardoor zijn brandstof en veel andere produkten een stuk duurder geworden. REST NOG ECONOMISCHE DWANG IN SOVJETUNIE [MOSKOU De mislukte itaatsgreep van twee we geleden heeft van iorbatsjov een ander mens gemaakt. Hij geeft zelf grif toe. Op de buitengewone zitting van uitgebreide Sovjet- parlement in Moskou was die andere president niet langer de machtige spin, die de afgevaardigden in zijn web rolde en hen tot gehoorzaamheid dwong. Het democratische kamp is te vreden. De conservatieven schreeuwen uiteraard moord brand en voeren aan dat Gorbatsjov niets meer te ver tellen heeft. „Wat we hier zien jgreep van de ande re kant", zegt afgevaardigde Petroesjenko. „Gorbatsjovs liedje is uit, hij danst alleen nog maar naar het pijpen van Jeltsin en Nazarbajev". Pe troesjenko is een van de zwar te kolonels, die leiding geven aan de rechtse parlementaire fractie Sojoez. Sojoez betekent Unie en staat voor het streven deze groep om de oude Sovjetunie in stand te houden. it ligt voor de hand dat de >nsen van Sojoez de val van junta met lede ogen hebben aangezien. In de wandelgangen van het reusachtige Congrespaleis geeft afgevaardigde Sobtsjak, de democratische burgemees- Leningrad die zijn stad iteevast Sint Petersburg geheel andere visie op de situatie. Sobtsjak: „Het is op de eerste plaats zaak om te verijdelen dat Petroesjenko, Alksnis en anderen hier wraak gaan ne men. We moeten voorkomen dat de mislukte staatsgreep in het parlement uitdraait op een constitutionele coup". Het argument dat een machts wisseling via het parlement le gaal is en dat een 'constitutio nele coup' dus een tegenstrijdi ge term is, wijst Sobtsjak van de hand. „De samenzweerders van twee weken geleden de den alles om hun greep naar de macht een legaal tintje te geven. Zo hevelden ze de macht over naar de vice-presi dent, omdat de president ziek zou zijn. Ze hoopten dat de Opperste Sovjet hun actie later zou goedkeuren, zodat het ge heel met terugwerkende kracht grondwettelijk zou worden. Dat bedoel ik met een constitutionele coup". Ander land Na de daverende overwinning van de democraten op rechts is de vraag gerechtvaardigd of Gorbatsjov de touwtjes in han den heeft danwel inderdaad aan de touwtjes hangt. Deze vraag laat zich moeilijk beant woorden, omdat de president na zijn gedwongen verblijf op de Krim naar 'een ander land' is teruggekeerd. Uit dat land hebben zich drie republieken, Estland, Letland en Litouwen, volledig terugge trokken. Hiertegen had Gor batsjov zich altijd verzet, maar na de erkenning van de Balti- sche onafhankelijkheid door het Rusland van Jeltsin met in het kielzog een hele rits Euro pese landen en de VS, kon hij niets anders doen dan zich bij de feiten neerleggen. In hoe verre dit een nederlaag is voor de Sovjet-president is nog maar de vraag, want zijn standpunt is bij tijd en wijle in hoge mate afhankelijk geweest van het rechtse kamp, naar wiens pijpen hij regelmatig danste. De vraag blijft, wie de echte Gorbatsjov is. Nu elf van de vijftien repu blieken hebben besloten het Kremlin de rug toe te keren, is Gorbatsjov met de neus op de werkelijkheid gedrukt: de tijd van politieke dwang vanuit het centrum is voorbij. Wat overblijft is de economi sche dwang. Sobtsjak: „Eerst krijg je het proces van zelfbe vestiging. Daarna gaan de mensen nadenken wat ze met hun onafhankelijkheid moeten doen. Ik heb met veel leiders van de republieken gesproken, en die hebben maar een heel vage voorstelling van wat on afhankelijkheid eigenlijk is. Ze beginnen langzaamaan te be seffen dat ze het op eigen houtje niet redden. Neem Ge orgië. Daar hebben ze geen ei gen elektriciteitsvoorziening. Waar moeten de Georgiërs hun olie vandaan halen? Die FOTO: AP hebben ze zelf niet. Ze zitten nu met het probleem dat hun republiek deze winter zonder verwarming komt te zitten. Daar zijn ze nu over na begon nen te denken. We hadden twee jaar geleden moeten afre kenen met die 'nationale ro mantiek', dan hadden we nu al die problemen niet gehad". Lossere Unie Het is die economische afhan kelijkheid die er in de nacht van zondag op maandag voor heeft gezorgd, dat de leiders van tien republieken hun fiat gaven aan Gorbatsjovs voor stel voor een lossere Unie. Op groffe wijze had Jeltsin bij voorbaat voor wat extra druk gezorgd, door met grenswijzi gingen te dreigen. De vraag is, wat in de nieuwe Unie de rol van het nationale parlement en de president zal zijn. In het Kremlin gingen gisteren al stemmen op, die aangaven dat in een Unie van soevereine staten een parle ment volslagen overbodig is. Gorbatsjovs hoofd gaat tijdens de huidige parlementszitting niet meer rollen. Met zijn voorstel tot een nieuwe Unie nam hij de agenda tijdens de eerste zittingsdag in een ijze ren greep. Niemand in de Congreshal besteedde noe menswaardige aandacht aan het voorstel van een afgevaar digde, om Gorbatsjov tot aftre den te dwingen. Toen Gorbatsjov zes jaar gele den aan de macht kwam, zette hij, en niemand anders, de hervormingen in gang. Hij heeft sindsdien vaak gas moeten terugnemen, als hij onder druk kwam van het oude partij-apparaat. De orthodoxe communisten hebben zich inmiddels onher stelbaar gediscrediteerd. Ter wijl een zitting aan de gang was, stonden buiten het Krem lin demonstranten tegen de partij te demonstreren. Op een plakkaat stond: „De zwende laars en usurpators bleken al len communisten!". De partij leider heeft de communisten zelf buiten spel gezet en kan nu naar hartelust hervormen. Hij is daar ook ongeremd mee bezig. Gorbatsjovs politieke toekomst is echter onzeker, nu hij definitief is ingehaald door zijn eigen perestrojka. door STEVO AKKERMAN PRAAG Ik was ongeveer aan mijn veertigste regel toe, toen 's morgens vroeg de stroom uitviel en de column waaraan ik bezig was verdween in een zwart gat. Omdat ook de telefoon dood was en het water niet meer stroomde, verliet ik mijn huis en ging naar Sla via voor een ontbijt met uitzicht over de Moldau en de Burcht. Mooi, maar niet mooi genoeg om de gedachte aan een verdwenen tekst te verdrijven. Ik bleef het ergste vrezen en toen ik terugkeerde naar het hok dat ik 'de redactie' noem, bleek dat ook terecht. De computer deed het weer, maar de column was weg en kwam niet meer terug. Het was een briljante column, dat verzeker ik u. Maar bewijzen kan ik het niet, want nooit, nooit wek ik weer de oorspronkelijke zinnen tot leven. Het heeft geen zin het te proberen, ik weet dat ik niet verder zal komen dan een slap aftreksel dat de moeite van het lezen niet loont. Jammer, want het ging over rechtse hippies, en dat is een leuk onderwerp. Ja, hier in Praag heb je rechtse hippies. Pavel is er een van en hij was ook zo'n beetje de hoofdpersoon van de column. Lang haar, baard, John Lennon- bril, oorbel; wat wil je nog meer. Neemt hij je mee de stad in, dan laat hij alle verleidelijke terrassen en wijnhuizen links liggen, banjert geërgerd de straatmuzikanten voorbij (iets mompelend over hun gebrek aan vernieuwingsdrang) om je uiteindelijk op het Oude Stadsplein een duistere kelder in te duwen waar onder de visnetten een jongeman in blote buik Jim Morrison staat na te doen. Heel goed, vindt Pavel dat, en de nummers van The Free (Allright now) en Led Zeppelin (Since I've been loving you) zingt hij helemaal mee. Zelf hoopt hij hier binnenkort ook met zijn band te zullen optreden. Iets tussen underground en rock, maar dan anders, dat zal het worden. Ik heb beloofd te komen luisteren, want ik heb een zwak voor hippies, als ze maar goed rechts zijn en dat is Pavel. In de verdwenen column gaf ik daar wat voorbeelden van en ik geloof dat ik begon met dat van Zuid-Afrika. Dat was toch eigenlijk zo'n gek land nog niet, zei Pavel. De communistische machthebbers in Tsjechoslowakije maakten er vroeger altijd wel een groot nummer van in hun propaganda, maar was het in werkelijkheid niet zo dat de negers eigenlijk zelf om de apartheid gevraagd hadden? Volgens mij wel, zei Pavel. En in elk geval, zo stelde hij vast, deugt Mandela niet. Want Mandela is een communist of een communisten-vriend, maar dat is hetzelfde. De andere voorbeelden gingen over Pavels houding tegenover zigeuners (tegen), de doodstraf (voor) en de vrouw (achter). Hebben de Amsterdammers die hem deze zomer door de stad zagen lopen zich mooi vergist toen ze dachten dat deze hippie de boodschap van de flower-power, de vrije sex en de creatieve baanloosheid kwam brengen. Geen sprake van. De discipline, het gezin en de vrije markt, dat zijn de leuzen van deze hippie. Hij mag zich op de Dam de nodige hash aangeschaft hebben en bij Kok's antiquariaat voor geen geld enige titels van Marcuse, Habermas en Foucault op de kop hebben getikt, intussen zou hij het verdienen ere-lid te worden van de JOVD. Hoe komt dat toch, vroeg ik mij in mijn column af en bij wijze van verklaring opperde ik iets over een reactie op veertig jaar communistische dictatuur, iets over het vervallen van het ene in het andere uiterste, dat natuurlijk van tijdelijke aard zou zijn en moest worden gezien als onvermijdelijk onderdeel van de verwerking van het verleden. Zoiets, maar dan briljant geformuleerd, dat verzeker ik u. BONN „Franz-Joseph Strauss was een belangrij- spion voor de DDR". Het socialistische Bonds- id Andreas von Bü- low heeft de afgelopen dagen verwarring, onge loof en boosheid veroor zaakt met deze keiharde beschuldiging aan het adres van de 'laatste ko ning van Beieren'. Vooral in Beieren laaiden de es hoog op. De kinderen Strauss zochten de publiciteit en de CSU de christende mocratische Beierse zusterpar tij van de CDU eist dat von Bülow zijn excuses aanbiedt. Von Bülow echter geeft geen krimp. Gisteren nog herhaalde ihij zijn beschuldigingen. Franz-Joseph Strauss zou re gelmatig bewust of naï ef zijn mond voorbij heb ben gepraat in de amicale ont moetingen met Alexander Sehalck-Golodkowski, eens de belangrijkste deviezenver- schaffer van de toenmalige DDR-regering. Een vertrou weling van Strauss zou in het begin van de jaren '80 min stens een keer per maand con tact hebben gehad met Schalck. Von Bülow blijft beweren dat Strauss bij herhaling uiterst loslippig is geweest tegenover zijn Oostduitse gast. Hij zou hem volop informatie hebben gegeven over binnenlandse politieke en wapentechnische ontwikkelingen. Schalck no teerde alles zorgvuldig en de poneerde zijn informatie op het bureau van Erich Mielke, het hoofd van de politieke po litie van de DDR. Begin vorig jaar vluchtte Schalck naar het Westen, om dat de Oostduitse grond hem te heet werd onder de voeten. In Beiefen werd hij gastvrij onthaald, onder meer door het vleesconcern Marz. Een van de directeuren was een dikke vriend van Strauss en een soort vrijetijd-diplomaat voor de Beierse regering. Schalck woont sindsdien in een luxe, romantische villa aan de Te- gernsee voor het vrienden prijsje van vier duizend mark huur per maand. De valse passen, waarop het echtpaar Schalck-Golodkows- ki op de meisjesnaam van me vrouw Schalck naar het Wes ten kon ontkomen, zouden zijn verstrekt door de BND, de Duitse veiligheidsdienst. Al dan niet met medeweten van de opeenvolgende staatssecre tarissen op het Bundeskansle- ramt in Bonn. In het voormalige sjieke res taurant Tulpenfeld, temidden van de Bonner regeringsge bouwen, zetelt sinds kort de bijzondere Bondsdagcommis sie, die opdracht heeft de zaak-Schalck te klaren. Daar worden nu dagelijks de stapels dossiers binnengedragen. Twee miljoen documenten; tientallen meters ordners; het hele doen en laten van de heer Schalck. Maar alleen met be hulp van de computer kunnen de 26 commissieleden probe ren op redelijke termijn door de papierbrij heen te komen. De bedoeling van het onder zoek is om Schalck voor het eerste het beste strafbare feit voor de rechter te brengen. Dat is tot nu toe niet gelukt, ook al wordt de oud-Stasi-offi cier van alles verdacht en be schuldigd wat lelijk is. Hij zou miljarden marken en andere harde valuta van Oost naar West en omgekeerd hebben gejongleerd; hij zou in drugs ën wapens gesmokkeld heb ben; hij zou een gentleman- kunstrover zijn en een ge duchte spion. Voor die laatste actitiveit is hij dit weekeinde zeven uur lang ondervraagd, en ook vandaag zal Justitie hem aan de tand voelen. Maar Schalck speelt de heilige onschuld in persoon. Hij beweert de DDR altijd naar eer en geweten te hebben gediend en nooit iets straf baars te hebben begaan. Het probleem voor de Duitse justitie is dan ook Schalck te moeten aanklagen voor iets wat hij volgens Westduits recht heeft misdaan. Dat maakt de gezette Oostduitser tot nu toe onkwetsbaar, nog afgezien van de eventuele be scherming van hogerhand. Want de rol van de BND, de veiligheidsdienst, is nog in ne velen gehuld. In parlementai re kringen wordt al over een 'politiek schandaal' gesproken, als de veiligheidsdienst inder daad op eigen houtje en tegen de wil van Bonn in, Schalck zou hebben geholpen. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA Idoor FRANS WIJNANDS Met vertrokken gezicht wordt Andreas Kühnpast, een van de vier grenswachten van de voormalige DDR, voor de rechtbank geleid. FOTO: EPA BERLIJN Onder grote be langstelling is gisteren in Ber lijn het eerste proces begonnen tegen voormalige DDR-grens- soldaten, die een landgenoot bij zijn poging over de toen nog overeind staande Berlijnse Muur te ontsnappen, hebben doodgeschoten. Bijna een uur lang bleef de aangeschoten vluchteling, de 20-jarige kelner Chris Geuf- froy met langzaam verstikken de stem om hulp roepen. De mensen aan de West-kant van de muur konden hem niet hel pen; de Oostduitse grenspolitie stak geen vinger naar het doodbloedende slachtoffer uit. Geuffroy staat te boek als het laatste Muur-slachtoffer. Hij stierf begin februari 1989. Het proces tegen de vier solda ten, in de leeftijd van 25 tot 27 jaar, is zeer omstrèden. Waar om wel vier eenvoudige solda ten voor de rechter brengen, terwijl de verantwoordelijke DDR-kopstukken nog steeds vrijuit gaan? De soldaten konden weten dat het onvoorwaardelijke bevel om te schieten niet klopte, zo oordeelde eerder de hoogste Berlijnse rechtbank. De verde digers van de terechtstaande militairen daarentegen voeren aan dat de mannen slechts een militair bevel hebben opge volgd. Ze waren uiterst eenzij dig voorgelicht, lazen geen westerse kranten, kenden de internationale verhoudingen niet. Het is de vraag of de mannen inderdaad aan het eind van het vermoedelijk twee maanden durende proces veroordeeld zullen worden. Aan de vooravond van het proces hebben vier ex-DDR- generaals een brief aan de Bondsdag geschreven, waarin ze verklaren het onjuist te vin den dat vier eenvoudige solda ten nu ter verantwoording worden geroepen. Een van de ondertekenaars, de luitenant- generaal Karl Leonhardt, zegt dat uiteindelijk de oud-staat- schef Erich Honecker en de minister van verdediging Kessler verantwoordelijk zijn. Conrad Schumann, de ex- Vopo die dertig jaar geleden tijdens de bouw van de Muur met een sprong over het al uit gerolde prikkeldraad van Oost- naar West-Berlijn ont snapte, is het hier roerend mee eens. De foto van zijn vrij- heidssprong werd in de hele wereld afgedrukt. Schumann heeft nooit spijt gehad van zijn vlucht. Hij is nog altijd van mening dat de DDR-kopstuk ken als verantwoordelijken voor de dodelijke schietbeve len aan de Muur 'voorgoed achter slot en grendel moeten'. QN854 Commandeur van de scheepsherberg aan de Kaap. Ja, maar zullen de Hoogmogende en Genereuze Heren Zeventien van de Oost-Indische Compagnie Van Riebeeck als zodanig nog willen aanstellen? Men heeft hem destijds ontslagen enKo maan", zegt dan zijn vrouw, „wat je destijds hebt misdreven Wordt je nu niet meer aangerekend, trouwens, hoevelen hebben niet hetzelfde gedaan?" Robert Janszoon valt haar onmiddellijk bij. „Jij bent de geschikste man voor die post", zegt hij; „geloot mij, de heren hebben er al lang spijt van dat zij jou hebben laten schieten". Van Riebeeck overwint zijn aarzeling en enkele dagen later stuurt hij de heren van de Compagnie een uitvoerig rapport over zijn bevindingen aan de Kaap. Hij wordt uitgenodigd voor een bespreking en wanneer hij naar huis terugkeert heeft hij zijn aanstelling tot commandeur ontvangenl MOSKOU Armeniërs in de omstreden enclave Nagorno-Karabach (Azer bajdzjan) en de raad van het aangrenzende Azer- bajdzjaanse Sjaoemjan-dis- trict hebben gisteren ge zamenlijk de Republiek Nagorno-Karabach uitge roepen in een poging on afhankelijk te worden van de republiek Azerbajdzjan en mogelijk uiteindelijk ook van de Sovjetunie. Het gebied wordt lijk bewoond door etnische Ar meniërs, maar ligt in Azer bajdzjan. Tussen de overwe gend christelijke Armeniërs en de islamitische Azerbajdzjanen bestaan al eeuwenlang span ningen. Drie jaar geleden ont brandde er tussen hen een strijd over het bestuur over Nagorno-Karabach. „Het ont staan van nieuwe omstandig heden - het uitroepen van de onafhankelijkheid van Azer bajdzjan, hetgeen we verwel- Komen - deed bezorgdheid be staan binnen de autonome re gio over de toekomst", aldus het hoofd van de regionale raad van Nagorno-Karabach. sisch sprekende deel van Mol davië dat aansluiting zoekt bij Roemenië, heeft gisteren de onafhankelijkheid uitgeroe pen. De drie Baltische staten hebben de erkenning door Amerikaanse regering gisteren opgevat als een langverwach te, maar te late bevestiging van hun onafhankelijkheid. Bush ging over tot formele er kenning nadat zijn Sovjet ambtgenoot Gorbatsjov zondag het zelfbeschikkingsrecht van de republieken onderschreef. In Tbilisi, de hoofdstad van de republiek Georgië, zijn giste ren ten minste vijf gewonden gevallen nadat de politie het vuur opende op zo'n 6.000 de monstranten tegen de rege ring. De demonstranten eisten het aftreden van president Zviad Gamsachoerdia en diens regering, alsmede verkiezin gen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5