Onderzoek Alphen naar gifcontainers „Kweken embryo's voor onderzoek toelaatbaar £eidóe6ou/tfmt NBT waarschuwt voor prijsopdrijvingen „Veiligheid verbeteren met uitbreiding politie" Ritzen: meer ruimte voor onderwijs Voedingsbond: loon eis van 4,7 5 procent ebben surde rhaise Bijns rentie innen lat de oorbi BINNENLAND DINSDAG 3 SEPTEMBER 1991 Britten lokken Nederlander in de gevangenis AMSTERDAM De 40-jarige Nederlander Barend Kosten zit sinds november 1990 in een Britse cel. Hij is onder valse voorwendsels naar Engeland gelokt en gearresteerd op ver denking van betrokkenheid bij drugsmokkel. Het ministerie van Justitie protesteerde in fe bruari tevergeefs tegen deze actie van de Britse justitie. Met als gevolg dat de man in okto ber voor de Britse rechter moet verschijnen. Een goede vriend van de Ne derlander, de in Nederland woonachtige Brit Terry John Costin, reisde 27 oktober vorig jaar per auto en boot voor fa miliebezoek naar Engeland. Hij werd in Harwich aangehouden en gearresteerd door de doua ne. In zijn auto werd 55 kilo marihuana aangetroffen. Kos ten werd ongerust toen hij maar niets van zijn vriend hoorde en belde naar Enge land. De Britse autoriteiten zet ten intussen de operatie 'lok- Nederlander' in gang. De arres tatie van Costin werd geheim gehouden. Met zijn zus en zwa ger werd contact opgenomen. Zij moesten vertellen dat Cos tin een auto-ongeluk had gehad en in coma op de intensive care in het Colchester District Ge neral Hospital lag. Ook het zie kenhuis werd ingeschakeld om de man naar Engeland te lok ken. Een medewerkster vertel de Kosten dat in verband met de kritieke toestand van zijn vriend alleen naaste familiele den op bezoek mochten komen. Hij pakte op 7 november het vliegtuig, bezocht het zieken huis en had een gesprek met de medewerkster. De garage waar de door de Britse autoriteiten opzettelijk beschadigdeauto stond werd gebeld. Kosten sprak af 8 november de auto op te halen en de rekening te betalen. Nadat hij had betaald werd hij aangehouden door een medewerker van de Britse dou ane, die zich als garagehouder had verkleed. De Amsterdamse advocaat N. Meijering werd in geschakeld. Hij nam contact op met een Engelse advocaat en het Nederlandse ministerie van justitie, want de Engelsen had den nooit om uitlevering ge vraagd, zoals gebruikelijk is. „Het is gewoon van de dolle. De Engelse autoriteiten maak ten geen kans om de Nederlan der uitgeleverd te krijgen en dan gebruiken ze valse voor wendsels, lokken de man op emotionele gronden naar Enge land. Ze moeten zich realiseren dat onze rechtsorde anders is dan de hunne en daar ook met hun poten vanaf blijven". Zelf opgepompt drinkwater gevaarlijk DOETINCHEM Inwoners van Oost-Gelderland die grondwater oppompen voor eigen consumptie lopen een groot risico. Het grondwater heeft door overbemesting vaak een veel te hoog nitraatgehalte. Bovendien zijn be strijdingsmiddelen in het grondwater aangetroffen. Dit deelde de heer H. Kool, directeur van het waterlabora torium Oost in Doetinchem, gisteren mee. Enkele honderden inwoners in Oost-Gelderland halen zelf hun water uit de grond. Meestal gaat het om men sen uit het buitengebied die hoge kosten moeten maken om aangesloten te worden op het normale waterleiding net. In tegenstelling tot de waterleidingmaatschappij die het water op twintig tot veertig meter uit de grond haalt gebruiken de zelfpompers vaak grondwater dat vlak on der het maaiveld ligt. En juist dit water is het meest ver ontreinigd. Er worden concentraties nitraat gemeten van vijf tot 200 milligram per liter terwijl slechts vijftig milligrar Bewoners jongereninrichting mishandeld door personeel HILVERSUM Bewoners en ex-bewo ners van de open inrichting voor jongeren De Dreef in Wapenveld zijn regelmatig mishandeld door personeelsleden. Dat zei een aantal groepsleiders gisteravond in een tv-uitzending van AVRO's Televizier. Volgens de groepsleiders zou het gebruik van geweld tegen de jongeren, zoals schoppen en slaan, gebeuren met mede weten van de directie. „En wanneer je als groepsleider niet sloeg, was je voor je col lega's een doetje", aldus een personeelslid, die zei dat deze situatie nog steeds voort duurt. Een aantal bewoners heeft gister middag bij de hoofdofficier van justitie in Zwolle een collectieve aangifte gedaan wegens mishandeling. De naar schatting zeventig (ex-)bewoners hebben hun aan gifte via het landelijk Steunpunt Zetten laten lopen, zo maakte raadsman mr. R. Amelink bekend. Amelink treedt een paar personeelsleden van De Dreef op, die in het AVRO-programma de mis standen aan de kaak stelden. Volgens Amelink heeft de ondernemingsraad be sloten de mishandeling openbaar te ma ken, mede gezien de ernstig verstoorde arbeidsverhoudingen in De Dreef. Ook speelt mee dat de directie volgens de on dernemingsraad mogelijk financiële mal versaties heeft gepleegd. De OR heeft de hoofdofficier van justitie in Zwolle daar om verzocht een „nader oriënterend justi tieel onderzoek" in te stellen. Het opvang huis De Dreef, dat door de Dr. Wouter Lourens Slotstichting wordt geëxploi teerd, is een open justitiële inrichting voor jongeren van 13 tot 21 jaar en biedt plaats aan maximaal vijftig jongeren. Er werken zestig personeelsleden. De Stichting wordt nagenoeg volledig gesubsidieerd door de rijksoverheid. Vandaag lichten onder meer het Landelijk Steunpunt Zetten en personeelsleden van De Dreef een en an der toe tijdens een persbijeenkomst in Amsterdam. Daarbij zijn ook vertegen woordigers van het ministerie van justitie en mogelijk enige kamerleden aanwezig. De voorzitter van het bestuur van De Dreef, mr. H. Schaatsbergen, zei in een reactie dat de mishandelingen nieuw voor hem waren. Ook zou de directie er niets van hebben geweten. Hij zei dat hij justitie zal vragen om een onderzoek. Volgens Schaatsbergen hebben de personeelsleden die de zaak naar buiten hebben gebracht niets te vrezen. Ook een woordvoerder van het ministerie van justitie zei dat het openbaar ministerie zal worden ingescha keld. Nieuw overleg Moluks woonoord Lunetten DEN BOSCH De zevenendertig Mo- lukkers die de renovatie-overeenkomst met de Staat voor hun woningen in het woonoord Lunetten in Vught tot dus verre niet wilden tekenen, gaan terug naar de onderhandelingstafel. Die tus senoplossing wist de president van de rechtbank in Den Bosch, mr. G. André de la Porte, gisteren tijdens een kort ge ding te bereiken. Het geding was door de Staat aangespannen om de Moluk- kers te dwingen alsnog met de renova tieplannen akkoord te gaan of anders hun woningen te ontruimen. Elke maand uitstel van de renovatie kost vol gens de Staat 250.000 gulden extra. Als het overleg mocht vastlopen, kunnen de partijen donderdag 3 oktober opnieuw terecht bij mr. André de la Porte. ALPHEN AAN DEN RIJN De politie is een onderzoek gestart naar de mogelijke aanwezigheid van twee ingegraven con tainers met chemisch af val in de Coupépolder in Alphen aan den Rijn. Het gaat om een intern onder zoek in opdracht van de burgemeester van Alphen en vooralsnog niet om een strafrechtelijke zaak, zo heeft de Alphense korps chef J. Molenaar gisteren verklaard. Het gemeentebestuur heeft de politie ingeschakeld nadat het was getipt dat in 1980 twee grote laadkisten bij de aanleg van de polder heimelijk waren gestort. Er gaan volgens Mole naar geruchten dat de contai ners uiteenlopend chemisch afval bevatten. Daaronder is ook zenuwgas genoemd. De politie probeert nu onder andere via gesprekken met mensen die toen mogelijk wat hebben gezien te achterhalen wat er van klopt. Molenaar zegt dat zijn korps het onder zoek op zo kort mogelijke ter mijn hoopt af te ronden om „overtrokken verhalen in te dammen". Mochten dé verhalen waar blijken, dan zal de politie pro beren de plaats van de laadkis ten zo nauwkeurig mogelijk te bepalen. De provincie Zuid- Holland zal dan in het kader van de saneringsoperatie die zij al in de Coupépolder uit voert, bekijken of ze er liggen en of ze kunnen worden weg gehaald, zo heeft een woord voerder van de provincie mee- De voormalige stortplaats Cou pépolder, waar nu een golf baan ligt, wordt de komende maanden voor een bedrag van in totaal tien miljoen gulden gesaneerd. De maatregelen die worden genomen, zoals afdek king van taluds en het schei den van de waterhuishouding van de stortplaats van die van de omgeving, zijn bedoeld om mens en dier niet in aanraking te laten komen met schadelij ke stoffen. In de jaren tachtig zijn er ille gaal giftige stoffen in de Cou pépolder gedeponeerd. De pro vincie Zuid-Holland probeert van het ministerie van justitie het dossier los te krijgen dat de meetresultaten van de proefopgravingen uit 1988 be vat, om een duidelijk zicht te krijgen op de exacte omvang van de vervuiling. Justitie heeft dat steeds geweigerd, omdat er nog een hoger beroep loopt in de zaak tegen de transportondernemer Kemp. Volgens Justitie kan open baarmaking de procesgang van het Openbaar Ministerie verstoren. Kamerleden De Tweede Kamerleden A. Esselink (CDA), L. van Rijn- Vellekoop (PvdA), A. Schim mel (D66), Willems (Groen Links) en Schutte (GPV) en Leerling (RPF) bezoeken van daag Alphen aan den Rijn. Zij worden door het statenlid Cé cile van Laar geïnformeerd over de toestand in de Coupé polder. Vanmiddag hebben zij een excursie naar de belt ge maakt. Vanavond wordt in het Ker kelijk en Maatschappelijk Centrum De Bron, Trouba- dourweg 2 in Alphen aan den Rijn een voorlichtingsbijeen komst gehouden over de be heersmaatregelen in de Cou pépolder. De aanvang is kwart voor acht. Milieu-gedeputeer de J. van der Vlist geeft daar bij een uitgebreide uitleg over de stand van zaken. Vooraf aan deze voorlichtings avond is er vanaf kwart voor zeven tot kwart voor acht voor de aanwezigen in De Bron de mogelijkheid om vragen te stellen aan de aanwezige ka merleden. De bijeenkomst is een initiatief van de streek- commissie Alphen en Omstre ken. Baltische vloot Sovjetmatrozen wachten in uitgaanstenu tot ze van boord mogen om in Amsterdam te passagieren. Het is voor het eerst in dertien jaar dat twee Sovjet-schepen van de Baltische vloot voor een vlootbezoek naar Nederland komen. Het fregat Neukrotimy en een amfibisch landingsschip werden om negen uur met 21 saluutschoten en een optreden van de Marinierskapel ontvangen. Het bezoek duurt vier dagen. foto: anp ROTTERDAM Wil Neder land voor buitenlandse toeris ten interessant blijven dan moeten de prijzen laag gehou den worden, gekoppeld aan hoge kwaliteit in de dienstver lening en in de promotie. Directeur J. Cornelissen van het Nederlands Bureau voor Toerisme zei vanmorgen in Rotterdam dat het lopende va kantieseizoen tot nu toe een groei heeft laten zien, maar te vens vertelde hij beducht te zijn voor prijsopdrijvingen door bedrijven die op voor hand uitgaan van veel bezoek. „Het gevaar is groot dat onze gasten dan over de grens gaan slapen". Cornelissen sprak tijdens de jaarlijkse presentatie van de NBT-activiteitenplannen aan het toeristisch bedrijfsleven in het WTC in Rotterdam. Het NBT trekt in 1992 75 mil joen gulden uit om promotie te voeren in eigen land en op veertien buitenlandse mark ten. Belangrijkste publieks trekker wordt de Floriade bij Zoetermeer. De promotieacti viteiten van het NBT zullen als leidraad het thema „Bloe- menland" hebben. Met dit the ma hoopt het NBT volgend jaar zes miljoen buitenlandse toeristen in Nederland te krij gen en te bereiken dat vijftien miljoen Nederlanders een va kantie in eigen land vieren. Dit jaar is het aantal binnen landse vakanties met 3 procent gegroeid en namen de beste dingen van het inkomend toe risme toe met 4 procent. In 1992 verwacht Cornelissen concurrentie van het buiten land. Hij noemde de opening van het Disney Park bij Parijs en de wereldtentoonstelling en de Olympische Spelen in Spanje. Het NBT wil de con currentie te lijf gaan met Ne derland Bloemenland. In sa menwerking met de stichting Floriade heeft het NBT diver se promotie-acties opgezet in binnen- en buitenland. Vervoersbond: haven plat op Prinsjesdag ROTTERDAM Kaderleden van de Vervoersbond FNV willen op Prinsjesdag de Rotterdamse haven 24 uur stil leggen. Tijdens een besloten bijeenkomst van de vervoersbond gisteravond in Rotterdam uitten de leden hun bezwaren tegen de volgens hen lappe" acties die de vakcentrales FNV, CNV en MHP tegen de kabinetsplannen met ziektewet en wao in voorbereiding heb ben. Die acties gaan vooralsnog alleen uit van werkonderbre kingen op Prinsjesdag. De leden vinden dat alleen een volledige staking de onvrede over de kabinetsmaatregelen tot uitdrukking kan brengen. Ze zullen de komende dagen over hun voorgeno- actie overleg plegen met de vakcentrales. APELDOORN De politie heeft dringend behoefte aan uit breiding van de mankracht om haar taken naar behoren te kun nen uitvoeren. De verbeterde efficiëntie als gevolg van de reor ganisaties leveren niet meer dan een marginale bijdrage aan de verbetering van de veiligheid in Nederland. Dit zei waarnemend directeur P. van Reenen bij de opening van nieuwe studiejaar van de Nederlandse Politie Academie (NPA). „Wie denkt dat het alleen met de reorganisatie van de politie weer veilig wordt in dit land heeft het mis. Er moet echt i geïnvesteerd worden en gedurende een aantal jaren om de trend om te draaien". Volgens hem is het met de handhaving van wetten al jaren slecht gesteld. „Op sommige terreinen is overtreding norm ge worden". Behalve met onvoldoende capaciteit heeft de gebrekkige wets handhaving te maken met een andere instelling van de burgers, aldus de waarnemend directeur van de NPA. „De afgelopen tien jaar is de calculerende burger opgestaan. Deze burger' wordt in zijn gedrag vooral gedreven door eigenbelang en wordt veel minder dan vroeger gestuurd do.or waarden en normen, en veel meer door beloningen en straffen". Wetgevers gaan er volgens Van Reenen ten onrechte vanuit gaan dat zoiets als vrijwillige I naleving van wetsregels bestaat. „Er moeten aanmerkelijk meer politiemensen bij komen. Als er geen uitzicht geboden wordt op verbetering, zal het cynisme dat al aanwezig is in de grote ste den zich verder verspreiden in de politiegelederen". Ook minister I. Dales ging in op de burger die zich niet meer door normen laat leiden. „Normhandhaving staat of valt met normbesef." Waar Van Reenen de nadruk legde op een krachti ge overheid die de calculerende burger op de naleving van re gels wijst, vroeg Dales begrip voor de burger die het met nor men niet meer zo nauw neemt. „Je zult maar wonen in wat te genwoordig een probleemwijk heet en geen enkele waardering I krijgen van de samenleving. Niet op school, niet op je werk, in je gezin of woonwijk. Als de samenleving zich niet verbonden voelt met jou, waarom zou jij je dan verbonden voelen met de normen van die samenleving". •>r> Op zoek naar kamer Studenten in Utrecht trekken de stad in op zoek naar een kamer. De kamernood, ook in Leiden en Den Haag, is opnieuw gestegen. De jongste lichting studenten moet nog harder vechten voor het zolderkamertje drie-hoog-achter dan de net gesettelde collega's vorig jaar. Deze week vraagt de Woonbond in een landelijke actieweek aandacht voor dit probleem. foto: anp UTRECHT De maatregelen die in de onderwijsbegroting voor 1992 staan, zullen de toer gankelijkheid van het onder wijs verder, vergroten. Er is weer meer geld voor het on derwijs beschikbaar, terwijl bij de pijnlijke maatregelen de la gere inkomens worden ont- Dit zei Ritzen gisteren tijdens een bezoek aan de Hogeschool Midden Nederland in Utrecht waar hij de opening van het schooljaar bijwoonde. De on derwijsbegroting wordt offi cieel pas op Prinsjesdag gepu bliceerd, maar de inhoud lekte dit weekeinde al uit. De verhoging van het lesgeld voor scholieren in het voortge zet onderwijs van zestien jaar en ouder met bijna 300 gulden is inderdaad een inkomensni- vellerende maatregel, reageer de Ritzen in Utrecht op de eerste kritiek van de rechter zijde van de Tweede Kamer. „Dat klopt. De inkomens tot anderhalf maal modaal wor den bij de verhoging ontzien". Ritzen zei dat daartoe de rege ling tegemoetkoming studie kosten via welke regeling ou ders van de scholieren een deel van het lesgeld kunnen terugkrijgen zal worden aan gepast. „Ik kan niet veel meer zeggen", aldus de bewinds man. „Ik moet wachten tot de koningin gesproken heeft. Maar het beeld moet zijn: er is weer meer ruimte voor onder wijs, meer mensen kunnen on derwijs volgen, maar binnen wel keuzes die i worden gemaakt". HILVERSUM Het kweken van menselijke embryo's voor weten schappelijk onderzoek is verantwoord. Dat heeft dr. E. Borst-Eilers, voor zitter van de Kerncom missie Ethiek Medisch Onderzoek (KEMO), giste ren gezegd voor de NCRV-televisie. De KEMO adviseert weten schappers over de ethische toelaatbaarheid van hun experimenten, zolang een wet daarover nog niet van kracht is. Borst deed haar uitlatingen naar aanleiding van de ver schijning van het jaarverslag van de KEMO, waarin wordt gesteld dat de zogenoemde pre-implantatie-diagnostiek toelaatbaar is. Die techniek maakt het bijvoorbeeld moge lijk al in de eerste dagen na een reageerbuisbevruchting dus nog voordat het embryo in de baarmoeder is terugge plaatst het geslacht van de baby te bepalen. Zo kan vaak ook de kans op erfelijke aan doeningen bepaald worden. Wanneer bij onderzoek aan het enkele dagen oude embryo blijkt dat de kans op een ern stige erfelijke afwijking groot is, kan besloten worden het embryo niet terug te plaatsen bij de vrouw. Om de pre-implantatie-tech- niek verder te ontwikkelen is onderzoek met embryo's no dig. In Nederland gebeurt dit soort onderzoek tot nu toe al leen met muizen. De KEMO acht onderzoek met menselijk materiaal, mits verricht bin- de na de bevruchting, verant woord. Een mogelijkheid is hiervoor de embryo's te gebruiken die overblijven bij reageerbuisbe vruchtingen bij vrouwen die langs natuurlijke weg geen kinderen kunnen krijgen. Er worden bij die techniek meer dere eicellen tegelijkertijd be vrucht en alleen de goede em bryo's worden teruggeplaatst in de baarmoeder. De overge bleven embryo's zijn volgens Borst echter vaak niet ge schikt voor onderzoek. „Als je toch onderzoek doet, moet je ook embryo's van optimale kwaliteit gebruiken. Dan ont kom je er niet aan dat er em bryo's speciaal voor weten schappelijk onderzoek tot stand moeten worden ge bracht", aldus de KEMO-voor- zitter. Donoren zouden hier voor ei- en zaadcellen beschik baar moeten stellen. Voor het CDA is het kweken van embryo's onbespreekbaar. Kamerlid F. Laning-Boerse- ma: „Het embryo dat nog alle mogelijkheid heeft zich te ont wikkelen tot mens wordt be schouwd als een ding. Dat is een weg die wij niet op willen gaan". Ook het Professor Lindeboom Instituut, een christelijke in stelling voor bezinning op me- disch-ethische vragen, wijst de KEMO-voorstellen af. Direc teur dr.ir. H. Jochemsen: „We staan huiverig tegenover iede re vorm van embryonaal on derzoek en wijzen zeker het kweken van embryo's voor medisch onderzoek van de hand. We menen dat hierdoor een instrumentalisering van menselijk leven ontstaat, die we op ethische gronden afwij zen". Jochemsen wijst er ver der op dat medici als taak heb ben te genezen. Ze hebben niet als taak mensen (waartoe hij ook gekweekte embryo's re kent) te doden. Volgens hem is het niet zonder reden dat in Duitsland het kweken van embryo's voor wetenschappe lijk onderzoek wordt verbo- Voorstanders van de pre-im- plantatietechniek wijzen erop dat daarmee wordt voorkomen dat vrouwen, zoals nu het ge val is, keer op keer zwanger moeten worden om vervolgens naar aanleiding van een vlok kentest in de derde maand te besluiten tot een abor- CASPER EN HOBBES et haai MfPKT PAT gK AAW HST WATgf?OPPgfcVlAK PANIf- fcfpis worn gisparmc HE DOOR BILL WATERSON WSSTOS.VOOeiSAMNPPlS in Kap gaan zó bps haat ais JIJ,zorgjttrNIETS® VCOl? PAT PlTSNgl, MOOZ- jjij isi UTRECHT De Voedingsbond FNV gaat de cao-onderhande lingen in met een looneis van 4,75 procent. De bond gaat uit van een prijscompensatie van 3,5 procent. Daarbovenop eist de bond een „echte"loonsverhoging van nog eens 1,25 procent. Nog eens 1,25 procent van de loonruimte (die volgens de bond in totaal zes procent bedraagt) wil de bond besteden aan „goede doelen" als korter werken. De bond (60.000 leden) wil eenjarige cao's. De Voedingsbond is de eerste bond die al exact de hoogte van de looneis heeft ingevuld waarmee hij volgend jaar de boer op gaat. Een woordvoerster van de bond zei overigens dat de looneis nog hoger uit kan vallen als de inflatie volgend jaar hoger uitpakt dan de geraamde 3,5 procent. Het kabinet heeft gewaarschuwd dat de koppeling tussen lonen en uitkeringen in gevaar komt als de vakbeweging de looneisen volgend jaar niet beperkt tot 3,75 procent. ROERDOMP Hij i r wel r t hem r De Stichting Natuur- en Vogelwacht onderhoudt en beheert rietvelden o.a. ten behoeve van de Roerdomp Steun ons, wordt donateur Giro: 550.30.20 St. Natuur- en Vogelwacht Weerdestein 41, 3328 MK'Dordrecht Tel. 078-174983

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3