„Coachen is kwestie van kijken en reageren UVS-jeugd staat voor een moeilijk seizoen RCL weer terug in de tweede klasse AMATEURVOETBAL V) ^gcidóc0oiucmt DINSDAG 3 SEPTEMBER 1991 23 ATWIJK - KRV is op de atwijkse voetballandkaart klein stipje. De van orsprong katholieke voet- alclub moet in de kust- opboksen tegen )uick Boys en Katwijk. Jeen geringe opgave maar e laatste drie jaar timme de Rijnvogels nadruk- elijk aan de weg. fa de promotie naar de KNVB ■aaiden de blauwwitten mee de top van de vierde klasse veroverden een periodetitel. it seizoen wil men de opgaan- lijn doortrekken en een se- euze poging wagen de kloof issen de twee Katwijkse voet- ilgrootmachten te verkleinen, enk Krauwel is voor een oot deel verantwoordelijk ge- leest voor de sportieve ople ng bij KRV. De keuze van de oord wij kse oefenmeester voor afdelingsclub was opmerke- te noemen. De overstap Nieuw Zuid (waar hij als ugdtrainer werkte) naar De ooltuin kostte hem echter reinig moeite. „KRV is eigen- k altijd mijn club gebleven. DE WERKWIJZE VAN KRV-TRAINER HENK KRAUWEL heb er zelf altijd gevoetbald dan blijft er altijd een spe- ale band bestaan. Na mijn ertrek bij Quick Boys zag ik et dan ook als een uitdaging m de club naar een hoger ni- eau te brengen. Gelukkig leef- die wens ook bij het bestuur zaten we snel op één lijn. Ik ön bij KRV aan de slag met cn jong team waar ik mijn leeén over voetbal aan kwijt on. En ik moet zeggen dat kV op het moment een jonge oep heeft die wil voetballen kwalitatief zeker niet minder dan de elftallen waar ik bij |uick Boys mee gewerkt heb. Wal de invloed van de spe- zan buitenaf is voor het erg belangrijk. Ze brengen :ts extra's in het elftal. Maar niet zo dat iedere speler omaar bij KRV aan de bak ;an. Het niveau is inmiddels zo egroeid dat niemand zich met handen in de zak in het eer- e team kan handhaven. De breng van de spelers die van Rijnsburgse Boys (Kattenberg, Verboom, Nooteboom, Van Delft, Van der Boon) kwamen is erg positief. Deze jongens be schikken over de goede instel ling. Maar ook Bouwe van Beelen ontwikkeld zich erg Aanvallend voetbal Na de promotie naar de KNVB wilde KRV zich in de vierdek- lasse prestenteren als een ver zorgd en op de aanval spelende ploeg. „Ik wilde geen concessies doen aan onze uitgangspunten. Dus niet met negen man voor doel gaan liggen en gokken op de counter. Dié instelling heeft ons in het begin zeker punten gekost maar uiteindelijk lever de onze spelwijze resultaat op". De afsluiting van het seizoen zette echter een domper op de ambities van de Katwijkers. In de beslissende wedstrijd van de nacompetitie tegen Kagia bleek het verzorgde voetbal van de Krauwel-equipe niet voldoende om de ploeg uit Lisserbroek te verslaan. „Van die wedstrijd ben ik echt dagenlang ziek ge weest. Verliezen vind ik niet erg maar de manier waarop wij de boot ingingen tegen een ne gatieve ploeg als Kagia daar baal ik nu nog stevig van. Maar deze nederlaag leverde mij wel het inzicht op wat er nog aan de ploeg verbeterd moest wor den. Vooral in aanvallend op zicht kwamen we veel tekort. Daarom ben ik blij met de komst van Perry Mertens en Arno van der Boon. We kun nen nu ons overwicht in doel punten uit gaan drukken en daar heeft het ons het vorige seizoen aan ontbroken". De invloed van een trainer wordt volgens Krauwel vaak onderschat. „Je hoort vaak ge luiden dat het enige wat een trainer hoeft te doen is zorgen voor een goede sfeer en zorgen dat de spelers op de juiste plaats lopen. Ik ben het daar maar gedeeltelijk mee eens. Na tuurlijk is het materiaal heel belangrijk. Je moet werken met de beschikbare middelen. Ver gelijk het maar met een auto die maar 120 kilometer per uur rijdt die gaat ook niet als je het graag wil 140 lopen. Maar als trainer kan je wel zorgden dat die maximale snelheid zo vaak mogelijk bereikt wordt. In het huidigè elftal is mijn hand dui delijk zichtbaar. Ik werk vanuit een bepaalde spelopvatting. Mijn ploeg moet spelen op de helft van de tegenstander. Dat is leuk voor de spelers en dat is leuk voor het publiek. Aan het begin van het seizoen leg ik mijn opvattingen voor aan de spelers en maak ik duidelijk hoe ik wil gaan spelen. Als trai ner moet je daama gaan zoeken naar spelers die dat ten uitvoer kunnen brengen, en dat op een methodische wijze op de trai ningen aanleren. De spelers moeten beseffen dat de oefenin gen in relatie staan met de wed strijd van zaterdag. De taak van de coach is om te kijken of het concept goed functioneert en daar tijdens de wedstrijd of op een training op te reageren. Ik ben daar nu drie jaar bij KRV kende vorig seizoen een slechte start in de vierde klasse. Krauwel bleef echter vasthou den aan de aanvallende spelwij ze. „Ik ben niet gaan twijfelen toen het allemaal wat minder liep. Op een gegeven moment zouden we de vruchten van onze arbeid gaan plukken. Dat vertrouwen moet je als trainer hebben en dat ook op de spe lers overbrengen. Niet in pa niek raken als het tegenzit maar de uitgestippelde lijn volgen. Natuurlijk moet je wel eens concessies doen. Je redt het niet met alleen maar mooi voetbal in de vierde klasse. Ge lukkig sta ik niet alleen met mijn visie over voetbal. Trai ners als Lagendijk, Bröring en Eelman werken ongeveer op dezelfde manier en halen het maximale uit een spelersgroep. Dat is voor mij ook de uitda ging als trainer. Ik wil niet wer ken bij een club waar de spelers het zelf allemaal zo goed weten. Henk Krauwel staat niet be kend als een gnjze muis in de voetbalwereld. Zijn uitspraken worden door collega-trainers vaak gebruikt om hun ploeg te motiveren. Zijn opvattingen hebben hem in de sportwereld heel wat tegenstanders opgele verd. Toch is het niet zijn be doeling om dergelijke reacties op te roepen. „Ik heb nu een maal een mening. De dingen waar in ik geloof daar sta ik achter. En die wil ik als men daarom vraagt graag van argu menten voorzien. Maar mijn ervaring is dat het hebben van een duidelijk standpunt niet wordt gewaardeerd. Met spelers heb ik trouwens nooit last". Samenwerking De vierdeklassers in de voetbal- maffe Bollenstreek hebben het moeilijk. Veel talent verdwijnt naar de 'grote' clubs. De toe komstperspectieven zijn dan ook niet rooskleurig. Krauwel pleit al enige jaren voor een nauwere samenwerking tussen Quick Boys, Katwijk en KRV. „Er is in de top van het zater dagvoetbal weinig tijd om ta lent te laten rijpen. Veel spelers die uit de jeugd van die clubs komen krijgen niet de kans om door te breken. Er wordt veel sneller iemand van buitenaf aangetrokken. Voor veel spelers zou het daarom goed zijn om zich bij KRV waar te maken. Hier knjgen ze de tijd om zich te manifesteren. Het spelen in de lagere KNVB-elftallen van Quick Boys of Katwijk werkt vaak heel demotiverend voor die jongens. Zo gaat er veel ta lent verloren. Voor het totale voetbal in Katwijk zou het goed zijn als er een dergelijke samenwerking eens van de grond kwam. De jeugdoplei ding blijft voor een club als KRV natuurlijk erg belangrijk. De club is daar intensief mee bezig en via trainingsmiddagen en scholenprogramma's probe ren we zoveel mogelijk de jonge spelers aan ons te binden. Dat kost veel tijd en geld maar het is de moeite waard omdat de jeugd de basis vormt voor het voortbestaan van KRV. Je loopt altijd het risico dat goede spelers hoger gaan voetballen, en bij echte talenten moet je dat ook stimuleren. De toe komst voor KRV ziet er dan ook gezond uit. We beschikken over een mooi complex en er zijn binnen de clubs veel men sen actief om de club naar een hoger niveau te tillen. En ik zie het als een uitdaging om daar mijn steentje aan toe bij te dra gen". EIDEN - UVS vierde on- anks de degradatie van et eerste team uit de oofdklasse toch nog een lampioensfeest. De lande- jke A-jeugd promoveerde anuit de eerste klasse naar e hoofdklasse. Ht seizoen staat de selectie van red Filippo voor een zware opgave om zich te manifesteren tussen de profclubs. De Leidse oefenmeester is echter optimis tisch. „We hebben een goed hardwerkend team en daarom degraderen we niet". De promotie naar de hoofd klasse kwam voor UVS als een volslagen verrassing. De talen ten uit de Kikkerpolder begon nen met weinig verwachtingen aan de competitie. „We gaan bouwen aan een nieuwe ploeg", verkondigde Filippo aan het begin van vorig seizoen. Voor de winterstop waren de resulta ten dan ook niet zo geweldig - 15 punten uit zestien wedstrij den. Maar na de aftocht van Koning Winter kregen de blauwwitten de geest. Er werd geen enkele wedstrijd meer ver loren en vijf wedstrijden voor het einde begonnen de kansen op promotie te stijgen. Het tweede team van Ajax werd af getekend kampioen maar om dat het eerste team van de Am sterdammers al in de hoofd klasse speelt gaf de tweede plek recht op promotie. Door een 2- 0 overwinning op de grootste concurrent Volendam werden de perspectieven steeds beter en uiteindelijk bleek UVS over de langste adem te beschikken. Fred Fillipo ziet de hoofdklasse als een uitdaging. „De uitstra ling en aantrekkingskracht van UVS is enorm gestegen. Dat is goed voor de hele vereniging en daarom moeten we ons probe ren te handhaven. Dat zal niet meevallen maar gezien de aan wezige kwaliteiten wil ik niets over degradatie horen". De jeugd van Quick Boys krijgt weer te maken met Arjen de Werf. De Katwijkse oefen meester keert na een jaar vol victorie bij het eerste team weer terug op zijn oude stek. „Geen enkel probleem want werken met de jeugd geeft mij ontzettend veel voldoening. Ik zie het dan ook als een uitda ging om de jeugdopleiding bij Quick Boys op peil te houden omdat we op Nieuw Zuid altijd streven naar een vaste kern van Katwijkse spelers. De laatste ja ren is doorstroming wat gestag neerd en daar gaan we de ko mende tijd hard aan werken". Gezien de vele mutaties in de Quick Boys-jeud rekent Van de Werf niet op een hoge klasse ring. „Maar we blijven streven naar de hoofdklasse". Roodenburg-trainer Bob van Bohemen zag drie van sterkste troeven, Ron van der Linde Pa trick Heimans en Peter Kruit, de overstap maken naar de se lectie van Jan Reurings. „Dat zijn gevoelige aderlatingen maar dat weet je als jeugdtrai ner. Je moet bijna ieder seizoen bouwen aan een nieuw team". Roodenburg start de competitie tegen het Amsterdamse AFC en Van Bohemen rekent erop dat een goede opening van het sei- Edwin Grootendorst (links) en Leo van der Weteringh (rechts) rekent op ruime productie van het tweetal. SC vertrouwen 1 geven. ]e derby's tussen de jeugd van UVS en Quick Boys staan dit jaar niet op het programma. De Leidse igd promoveerde naar de hoofdklasse. foto: henk snaterse Noordwijk werd geconfronteerd met de aantrekkingskracht van UVS. Kees Brouwer een van de grote talenten uit de kustplaats koos voor de hoofdklasse en dat is een zware klap voor de roodwitten. Vorig seizoen speelde de Noordwijkse-jeugd nogal wisselvallig waardoor men in de aansluiting met de top niet kon behouden. Daar om streeft men deze voetbal jaargang op sportpark Duinwe- tering naar wat meer stabiliteit in het elftal. LEIDERDORP - RCL is weer terug in de tweede klasse. Het sportieve dal van de 65-jarige club uit Leiderdorp lijkt achter de rug. Na een wisselvallig sei zoen grepen de roodwitten in de nacompetitie hun kans en dwongen de pro motie af. Trainer Theo de Waard kreeg echter niet de kans om zijn kar wei af te maken. Na een aantal interne conflicten werd hij ver vangen door Jan Kroese. De oefenmeester uit Nieuw koop staat op sportpark De Bloemerd voor een nieuwe uit daging. De selectie van RCL bleef vrijwel intact. Alleen Erik van der Weyden en doelman Ron Sinteur zochten hun spor tieve heil bij UDWS. Daar te genover stond de komst van Niek Oosterlee (Rijnsburgse Boys) en Paul van der Blom (UVS). Ernstige blessures van Oosterlee en Marcel van der Blom gooiden echter de voor bereiding van Kroese danig in de war. „Van der Blom en Oos terlee zijn beiden voetballers met ervaring en ambities en in zetbaar op meerdere plaatsen. Door deze blessures moeten an dere spelers worden ingepast en dat kost tijd". Belangrijke pion nen in het elftal van RCL zijn Edwin Grootendorst en Leo van de Weteringh. Beiden be schikken over een neus voor doelpunten en zijn voor iedere defensie handenbinders. Kroese erkent de kwaliteiten van het productieve tweetal en rekent dan ook op inbreng van Groot endorst en Van de Weteringh in de tweede klasse. Instelling De Racing uit Leiderdorp ken de een intensieve voorberei dingsperiode. Kroese liet zijn ploeg gemiddeld twee keer in de week spelen om een zo'n goed mogelijk inzicht te krijgen in de kwaliteiten van zijn spe lersgroep. „RCL heeft de be schikking over een kwalitatief sterke selectie. De groep is gre tig en de vooruitzichten zijn dan ook gunstig. Maar in de competitie spelen diverse facto ren een rol. Legt de scheids rechter de bal op de stip bij een twijfelgeval, ja of nee Knjg je te maken met geblesseerde spe lers of blijft iedereen fit. Het team dat het best met deze on berekenbare factoren om kan gaan ver. De mentale instelling is dan ook heel belangrijk. Iede re week moet er worden gepres teerd en daar ontbrak het de laatste jaren nog wel eens aan". Kroese is geen trainer die vloe kend en tierend langs de lijn zijn spelers tot grote daden te inspireren. Iemand verbaal met de grond gelijk maken daar houdt hij niet van. „Natuurlijk moet er discipline zijn, maar het belangrijkste is hoe je met mensen omgaat. Het heeft bij voorbeeld geen enkele zin om iemand die niet goed gepres teerd heeft nog dieper in de grond te boren. Daar schiet je echt niets mee op. Tussen spe lers en trainer moet een ver trouwensrelatie groeien. Als dat lukt dan komen de prestaties vanzelf'.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 23