39i 2lCiidóe Sowumi „Quick Boys moet gewoon blijven aanvallen maar wel met verstand" Werken met deze spelers is voor mij een uitdaging 95 99 „Ik zal het zelf moeten waarmaken op dit niveau" AMATEURVOETBAL DINSDAG 3 SEPTEMBER 1991 21 WIM VAN ZWAM WIL SUCCESSEN CONTINUEREN ATWIJK - Na de euforie [van vorig seizoen waarin [na 22 jaar de titel bij de za- jerdagamateurs werd be- ald staat Quick Boys [weer voor een nieuw sei- en. De nieuwe trainer op iportpark Nieuw Zuid Vim van Zwam staat voor j zware taak de successen fvan de vorige voetbaljaar- >ang te continueren. 34-jarige oefenmeester uit leiswijk lijkt niet onder deze are druk gebukt te gaan. „Er lat nu eenmaal een kampi- insploeg en daar moet je je gedragen ook", contacten tussen Quick iys en Wim van Zwam wer en al in vroeg stadium gelegd, [adat Arjen van de Werf te :nnen gaf weer terug te willen ren naar de jeugd gingen de itwijkse beleidsdragers op ek naar een oefenmeester die fdoor Van de Werf ingeslagen tt,en iweg zou kunnen voortzetten. NATERS ,Bij de spelersgroep van Quick Boys past een jonge ambitieuze trainer het best. Wim van j yZwam is zo'n oefenmeester en „reu» IJdaarom was hij voor ons de ge- H__ ;?schikte man om Arjen van de "Werf op te volgen", aldus „iOuick Boys-voorzitter Arie :te- Koppige houding Voetbal loopt als een rode draad door het leven van de Bleiswijkse leraar lichamelijke opvoeding. „Ik ben geboren in jWageningen en heb van jongs af aan bij de club met die naam ,gespeeld. Alle hoogste jeugdelf- I tallen doorlopen en tenslotte nog twee jaar betaald voetbal bij Wageningen gespeeld. Dat het daarbij gebleven is kom grotendeels door mijn nogal koppige houding in die jaren. Ik was nog jong, studeerde en kon niet tot overeenstemming komen over een nieuw con tract. Ik ben toen naar Benne- kom gegaan waar ik zes jaar ge speeld heb. In die jaren stu deerde ik aan de Acedemie voor Lichamelijk opvoeding in Den Haag en nadat ik mijn stu die had afgerond ben ik in het westen gaan werken en verhuis de ik naar Den Haag en later naar Bleiswijk. Vanaf het sei zoen 1983-1984 heb ik nog een paar jaar bij Nieuw Lekkerland gevoetbald maar dat niveau viel me erg tegen en besloot ik om de curcus Oefenmeester I te gaan doen". Organiseren „Vierdeklasser Honselersdijk was mijn eerste club en ik heb daar drie jaar gewerkt en in het laatste jaar promoveerde we naar de derde klasse. Na het be halen van mijn diploma maak te ik in 1988 de overstap naar GVVV uit Veenendaal. Van Zwam is geen man die rus tig met de handen op de rug de trainingen leidt. Net als zijn voorganger Arjen van de Werf neemt hij actief deel aan de oe feningen. „Ik voetbal zelf erg graag. Als ik een bal zie dan kan ik bijna niet afblijven. In mijn actieve periode als voet baller speelde ik op het mid denveld. Een type Jan Wouters. Een beetje organiseren en ande re mensen beter laten spelen. Dat waren mijn sterkste pun ten. En als ik eerlijk ben vindt ik zelf voetballen leuker dan het trainen en coachen. Daar ben ik ook min of meer inge rold. Ik had geen vaste baan en kreeg te maken met een echt scheiding zodat het ook in fi nancieel opzicht aantrekkelijk werd. Met de instelling 'Ik zie wel wat er van komt' ben ik aan mijn trainersloopbaan be gonnen. Puur voor het geld doe ik het niet meer. Ik geef nu twee dagen les aan de HEAO in Rotterdam en ben drie dagen per week sportdocent aan de ALO in Den Haag waar ik mijn toekomstige collega's opleid. Een ideale combinatie voor het trainersschap". Uitdaging Op het moment dat Quick Boys Wim van Zwam benader de - „Ik heb zelf niet gesollici teerd" - leek hij in zijn derde Veenendaalse seizoen regelrecht op een onbedreigd kampioen schap in de eerste klasse C af te gaan. De Katwijkers rekenden erop een trainer in huis te heb ben gehaald die bewezen had kampioenen te kunnen 'ma ken'. De afloop is inmiddels be kend. GVVV haalde het niet en Quick Boys onder aanvoering van een niet voldoende gedi plomeerd interim-trainer wel. Van Zwam kijkt nog steeds niet vrolijk als dit ter sprake komt. „Ik ben echt twee weken stuk geweest toen we met GVVV in het zicht van de haven stran den. Je verliest zo'n beladen be slissingswedstrijd tegen DOVO en dan is het afgelopen. Dan sta je met lege handen en dan is het wel even slikken. Na een tijdje ga je dan pas zoeken naar de oorzaken en dan moet je constateren dat we gewoon te veel kansen nodig hadden om tot scoren te komen". De Bleis wij ker krijgt echter geen kans om aan dit euvel te werken om dat hij al voor de jaarwisseling zijn overstap naar Nieuw Zuid in Veenendaal bekend maakte. „Ik had het heel erg naar mijn zin in Veenendaal en de bedoe ling was om mijn contract met nog één jaar te verlengen. Een belangrijk gegeven in deze overweging was dat de spelers groep met 16 tegen 2 stemmen voor mijn aanblijven was. Een saillant detail was dat ik het be stuur van GVVV vertelde dat ik alleen weg zou gaan als er een topclub zou informeren. Welke dan vroegen ze en ik zei Quick Boys bijvoorbeeld". Zijn wens werd vervuld en bin nen twee weken kwamen beide partijen tot overeenstemming. ,,Ik zag het als een enorme uit daging om de eerste trainer te worden die in Katwijk de titel zou pakken. Je denkt natuurlijk altijd dat jij het beter kunt dan je voorganger". Verplichtingen Arjen van de Werf zorgde er echter voor dat die eer aan de neus van Van Zwam voorbij ging. „Het is natuurlijk het leukste om als eerste kampioen te worden, maar de uitdaging om het nog eens over te doen blijft natuurlijk even aantrekke lijk. Mijn doelstelling is dan ook tenminste het evenaren van het resultaat van vorig sei zoen. Je moet als bij Quick Boys werkt niet je met gaan verschuilen. Met deze ploeg mag je niet tevreden zijn met een plaats in de middenmoot. Er staat nu eenmaal een een kampioensploeg en dat moet je op het veld ook uitstralen. Een titel schept verplichtingen en vraagt dan ook van iedereen een extra inspanning. Aan die instelling wil ik gaan werken. Het maximale halen uit een spelersgroep van zestien man, ze op één lijn krijgen, ze eigen lijk meer laten presteren dan waar ze zelf in geloven, dat zie ik op het moment als mijn voornaamste taak. Daar beleef ik ook het meeste plezier aan vooral als het tijdens de wed strijd allemaal perfect loopt dan zit ik echt te genieten". De strijd om de landstitel vormde voor Van Zwam een ideale gelegenheid om zijn nieuwe ploeg aan het werk zien. De nederlagen tegen De Tref fers gaven hem tevens een aar dige indicatie over de zwakke plekken bij de blauwwitten. „Een aantal spelers presteerden toen beneden hun normale ni veau en Quick Boys kende een zeer nochalante start. Positief aspect is de enorme veerkracht die de ploeg toonde. Maar in de tweede helft tegen de Treffers bleek pas waar de zwakke pun ten liggen. Het verdedigende evenwicht binnen de ploeg was zoek en de ploeg uit Groesbeek buitte dat prima uit. Ik heb overigens begrepen dat dat pro bleem seizoen nog wel een paar keer gespeeld heeft. Het is voor mij dan ook belangrijk dat het juiste evenwicht binnen het elf tal gevonden wordt. Iedereen wil naar voren, ik zie dat ook in de oefenwedstrijden, maar men vergeet vaak de defensieve taken. Kijk, er zal hooguit op een enkele positie iets verande ren binnen het elftal en de ma nier van spelen zal in grote lij nen ook het hetzelfde zijn. Quick Boys zal gewoon blijven aanvallen, maar dan wel met verstand". \Het vertrek van Dennis Krijgsman ^vertrouwen in zijn spelersgroep. r ARC een stevige aderlating. De nieuwe Alphense oefenmeester Aad Koren heeft echter FOTOrHENK SNATERSE AAD KOREN 'NIEUW' GEZICHT BIJ ARC zHn er dan seizoen arom I c veel uwen i' imendt TO: ALPHEN AAN DEN RIJN - Aad Koren treedt dit seizoen uit de anonimi teit. Hij verruilt de rust van de jeugdopleiding voor het hectische bestaan als hoofdtrainer van ARC. Geen gemakkelijke opgave want de selectie van de Racing lijkt er niet sterker op gewor den. De opvolger van Bert Jan sen heeft echter vertrouwen in zijn spelersgroep. „Een plaats in de middenmoot moet voor ARC haalbaar zijn". De trouwe supporters van ARC hebben vorig seizoen tot op de laatste wedstrijddag in onzeker heid verkeert over de continue ring van het eersteklasserschap. Een overwinning tegen Benne- kom zorgde ervoor dat sport- Eark Zegersloot het strijdtoneel lijft voor wedstrijden op het hoogste amateumivau. De vooruitzichten op komend sei zoen zijn niet erg gunstig. Waardevolle krachten als Arno Lancel (Roodenburg), René de Graaf (Hazerswoudse Boys), Hans Wouter Valk (Rohda '76) en Dennis Krijgsman (Vitesse) hebben Alphen verlaten. ARC lijkt dan ook een moeilijk sei zoen tegemoet te gaan. Aad Ko ren deelt dat pesimisme niet. „Het is natuurlijk niet erg rea listisch om te roepen dat we in de top mee gaan draaien. Maar we hebben voldoende kwaliteit om in de middenmoot een rol te gaan spelen. Het wordt hard werken maar mijn streven is om van ARC een volwaardige eersteklasser te maken. Tijdens de voorbereiding heerste er een goede sfeer en is door alle spe lers hard gewerkt. Dat geeft vertrouwen voor de komende competitie". De wortels van Aad Koren lig gen in de Kikkerpolder. Bij UVS maakte hij deel uit van het roemruchte middenveld Arie Lagendijk en Gerard De- sar. Een verhuizing naar Lely stad zorgde voor voldoende tijd om zich te gaan bezighouden met het trainersschap. Koren behaalde de diploma's D, C en B en na zijn terugkeer in Lei den besloot hij zijn theoretische kennis in de praktijk te toetsen. VTL was zijn eerste club maar de jeugdopleiding trok hem meer aan. UVS trok bij hem aan de bel en gedurende acht jaar zorgde Koren voor een constante doorstroom van jong Leids talent. Na twee jaar Roe- lofarendsveen (DOSR) werkt hij nu al weer vijf jaar in Al phen. Verbazing De benoeming van Aad Koren als hoofdtrainer van ARC wek te nogal wat verbazing. Koren had het etiket van opbouwtrai ner en zou niet veel voelen voor het werken met direct re sultaat. Een aantal jaren gele den nam de inwoner van Oude Wetering tijdelijk de honneurs waar na een conflict met de toenmalige oefenmeester Jan Kroese maar Koren keerde daarna weer zo snel mogelijk terug naar de Alphense talen ten. Toch besloot het bestuur van de Racing in de loop van vorig seizoen een poging te wa gen. De beleidsdragers zagen in Koren de ideale opvolger van Bert Jansen. Indachtig het mot to 'Niet geschoten altijd mis' waagde men poging om de jeugdtrainer over de streep te trekken. Koren: „Ik was eigen lijk ook wel verrast toen ik het verzoek van bestuur hoorde. Het lag helemaal niet in mijn planning om om van de junio- JOOST VINK VAN SJZ NAAR NOORD WIJK NOORDW1JK - Noord- wijk-trainer John Eelman heeft de laatste jaren tij dens de eerste trainingen heel wat nieuwe gezichten voor hem gekregen. Ieder seizoen melden zich een aantal nieuwelingen aan de poort van sportpark Duin wetering met de intentie om zich waar te maken in roodwitte tenue. De geringe aanwas uit de eigen jeugd maakt intensfief speur werk in de regio noodzakelijk. Dit jaar viel het oog op Joost Vink. De topscorer van SJZ uit Zoeterwoude krijgt de kans om zich waar te maken in de kust plaats en in de voetsporen te treden van zijn succesvolle naamgenoot Klaas Vink. Aan flair ontbreekt het de blonde spits niet. „Tikken, aannemen en scoren daar ben ik voor naar Noordwijk gekomen". De 22-jarige inwoner van Zoe terwoude speelde al op jonge leeftijd in het eerste elftal van SJZ. In 79 wedstrijden hulde hij zich in het groenwitte tenue en scoorde 24 doelpunten waar van 11 in het laatste seizoen en werd daarmee topscorer op sportpark Haasbroek. Vink wil echter meer dan lokale roem en besluit om de sprong naar het hoogste amateumiveau te wa gen. „Noordwijk behoort al ja ren tot de betere clubs in het zaterdagvoetbal. Ik ben nu 22 jaar en wil wel eens weten waar mijn mogelijkheden liggen. Als ik het niet op een hoger niveau zou proberen krijg ik daar later spijt van, dat weet ik zeker". Vertrouwen De concurrentie is echter groot. John Eelman heeft een grote se lectie en gebruikt de oefenpe riode om het kaf van het koren te scheiden. Joost Vink heeft echter vertrouwen in zijn capa citeiten. Mijn uitgangspunt is natuurlijk om in het eerste elf tal te komen. Lukt dat echter niet direkt dan wil ik in ieder geval wel het vooruitzicht heb ben op een plaatsje in het het standaardteam. Het lijkt me schitterend om voor zo'n vijf duizend toeschouwers tegen Quick Boys of Rijnsburg te spe len. In de eerste klas zijn het bijna allemaal derby's met Kat wijk, ARC, FC Lisse en Rijns- burgse Boys. Ik zal er dan ook alles aan doen het gestelde doel te bereiken". Positief De eerste kennismaking in de badplaats is hem in ieder geval prima bevallen. „Ik ben goed opgevangen en werd, evenals de andere nieuwelingen, ge makkelijk opgenomen in de groep. Hoewel voor sommige posities de spelers concurrenten voor elkaar zijn, zijn het vooral toch ook collega's. De introduc tie kwam heel positief op me over. We hebben de eerste we ken erg veel met de bal ge werkt. Dan merk je ook direkt het verschil met het voetbal op vierde klasse niveau. De snel heid van handelen ligt aanzien lijk hoger. Tikken, bal aanne men en scoren. Voor dat laatste ben ik naar Noordwijk gegaan. Hoewel de selektie meer aan vallers telt zijn er niet veel ech te centrumspitsen. Dat ben ik wel. Het is overigens nu nog niet duidelijk of trainer Eelman met twee of drie spitsen gaat spelen. Ik hoop natuurlijk met drie want dan is de kans op een plaatsje in de hoofdmacht gro ter. Wat ik tot nu toe heb ge merkt is dat het voetbal opval lend goed verzorgd is. De tech niek staat op een hoog peil. Het plaatsen van de bal gaat heel nauwkeurig en alles in een hoog tempo. Voor een spits is dat be langrijk. Krijg je de bal goed aangespeeld dan kun je er ook werkelijk iets mee doen. Met betere voetballers naast me kom ik beter tot mijn recht denk ik. Daarbij niets ten nade len van mijn oude makkers bij SJZ want daar heb ik het prima naar mijn zin gehad. Bij Noordwijk is het niveau ge woon hoger, maar dat is lo gisch". Uitdaging In zijn tweede oefenwedstrijd, tegen Van Nispen, smaakte Joost Vink het genoegen te sco ren. „Al na vier minuten. Een prima opsteker natuurlijk. Ik had er overigens zeker nog een moeten maken. Groot voordeel is in ieder geval dat ik vrij veel ballen krijg. De kansen zijn er. Mijn taak dus om die mogelijk heden te verzilveren. Ik zal er alles aan doen te slagen bij Noordwijk. De uitdaging met de top van het amateurvoetbal wil ik graag aangaan", aldus een optmistische Joost Vink. „Ik ben er van overtuigd dat Noordwijk een rol van beteke nis gaat spelen. De laatste sei zoenen ging weliswaar de mees te aandacht uit naar Quick Boys en Rijnsburgse Boys maar Noordwijk wil zich daar graag mee meten. De onderlinge ver schillen zijn niet zo groot. Daarbij komt dat er veel der by's zijn en dat zijn toch spe ciale duels. Ik heb er vreselijk veel zin in, al moet ik wel een beetje voorzichtig zijn want een basisplaats krijg je niet kado. Die zal ik zelf moeten afdwin gen. En dat kan alleen door me op het veld te bewijzen. Ik zal het dus zelf moeten waarma ken, maar ik ben er klaar r de Ik had het prima naar mijn zin bij de jeugd van ARC. Er heerste een uitstekend werkklimaat waann ik goed kon functione ren. Vandaar dat ik een paar nachtjes hebben moeten slapen voordat ik het aanbod accep teerde. Maar de uitdaging om met deze spelers aan het werk te gaan gaf de doorslag". De eerste indrukken van Koren tijdens de oefencampagne zijn redelijk positief. „Tijdens een vierdaags trainingskamp in Nunspeet heb ik de groep goed leren kennen. Ik heb aan de groep mijn uitgangspunten voor het komend seizoen voor gelegd. ARC speelde de afgelo pen jaren veel te wisselvallig daardoor kw^m de ploeg steeds in de problemen. Het eerste waar we aan zijn gaan werken is de organisatie. Als iedereen zijn taken goed uitvoert dan zijn we een moeilijk te kloppen tegenstander. We zijn er in de breedte inderdaad niet sterker op geworden, maar Hendrik Kila en Jacques Key lijken op de weg terug. Aanvulling uit de jeugd is er op dit moment nog niet direct maar er zijn zeker jeugdspelers die op termijn mo gelijkheden hebben".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21