Edwin Verhoogt blij met kans bij Katwijk Rijnsburgse Boys gaat weer meedraaien in de top 55 Het publiek moet vermaakt worden" £eidóc6ou/umt AMATEURVOETBAL Net n haar beter FCLlSSfc DINSDAG 3 SEPTEMBER 1991 LEIDEN - Een basisplaats zat er niet direct in voor Edwin Verhoogt in de eer ste vriendschappelijke wed strijd van zaterdag-eerste klasser Katwijk tegen DHC op woensdag 7 augustus. In de tweede helft kreeg Ver hoogt wel een kans van het trainersduo Arie Lagendijk- /Kees Guyt. Zodat Verhoogt om acht uur die avond het eer ste balcontact had voor zijn nieuwe club Katwijk. Een sober passje komt van zijn voeten. Soberheid en degelijkheid ka rakteriseren de eerste voetbal daden van de kersverse Kat wijk-speler. Een splijtende pass, nadrukkelijk vragen om de bal is er niet bij. Toch haalt Ver hoogt het spel één keer naar zich toe. Op tijd weggesprint krijgt hij de bal aangespeeld door Pim Langeveld om alleen op DHC-keeper Suyten af te gaan. Verhoogt kan zich onster felijk maken door meteen te scoren. De meeegekomen Jaap Guyt echter vraagt en krijgt de bal op een presenteerblaadje. Het tekent de Leidenaar dat hij niet zelf voor de actie gaat. De bescheidenheid in hoogst eigen persoon zegt na het duel met DHC: „Natuurlijk kon ik die actie zelf maken, maar je kan het risico toch niet lopen om met een vrije man naast je te falen. In zo'n situatie mag je niet voor het eigen gewin kie zen, alhoewel het vanzelfspre kend een kick geweest zou zijn in je eerste wedstrijd te scoren. Overigens, de kick is er toch wel, want ik heb echt heerlijk gespeeld". En dat is hem aan te zien ook. De middenvelder straalt. Hij heeft mogen spelen in het eerste team van Katwijk, al was maar een helftje. Mogen. Kans. Woorden die Verhoogt veel gebruikt als hij zijn huidige voetbal-positie be schrijft. Afkomstig van Lugdu- num praat de als assistent-ac countant door het dagelijkse le ven gaande Verhoogt niet over „even maken", maar eerbiedig over de „kans" die hij krijgt om bij Katwijk te „mogen" spelen. Overigens wel in de ge lukkige wetenschap dat trainer Arie Lagendijk hem in de ge sprekken vóór zijn overgang toevoegde „een van de vijftien" te zijn. En de kans die in die woorden verpakt zit wil hij pakken, wat hij er ook voor moet doen. En dat is veel. Zo als een vakantie met veel loop werk op de Wassenaarse ruiter paden met trainingsmaatje Eel- ke Hillebrand. En als dat niet direct helpt, dan is hij niet te beroerd om via het tweede team van de Katwijkers een plek in het standaardteam af te dwingen. Waarmee de vergelijking zich opdient met de overstap die hij in 1985 maakte van LFC, waar hij als jochie van 15 door trai ner Cees Vermeulen werd „ont dekt", naar Lugdunum. On danks het feit dat hij al twee jaar in het basiself van LFC speelde, eiste Verhoogt bij de toenmalige tweedeklasser niets en accepteerde zonder morren een plek in de A-jeugd. "Ik wil de zelf dolgraag weer eens met leeftijdsgenoten spelen. Boven dien speelden in dat jeugdteam enkele schoolvriendjes van de Rembrandt, zoals Marcel Prins en Ton de Rooy". Na een half jaar al kwam de beloning voor zijn geduldige houding met een plaats in het eerste. Niet alleen voor zijn tegenstander was Ver hoogt in die wedstrijd een on bekende: „Na een half uur vroegen mijn eigen medespelers hoe ik eigenlijk heette". Vanaf dat moment is Verhoogt's posi tie bij Lugdunum vrijwel on aantastbaar geweest. Het heeft evenwel vijf jaar geduurd voor de grote „doorbraak" kwam. Vorig seizoen was Verhoogt in de uiteindelijk teleurstellend geëindigde competitie (Lugdu num verloor in de nacompetitie onterecht van Woerden) de ab solute uitblinker die ook nog eens achttien keer doeltrof. Wat hem het officieuze predikaat „beste voetballer van Leiden" bezorgde. „Door een samen loop van omstandigheden kreeg ik vorig seizoen de rol van spel- bepalende middenvelder in de schoot geworpen. Een rol die ik al jaren ambieerde, maar de trainers zagen mij die rol niet vervullen. Ik heb aangetoond dat ik wel in die rol paste. Ook al omdat ik in 1989 de HEAO afrondde en vanaf dat ogenblik meer tijd had om me met voet bal bezig te houden". Ook bij zijn nieuwe club zou Verhoogt graag veel aan de bal zijn, het spel naar zich toe trek ken en acties maken. Beter dan wie ook beseft het 23-jarige „sportdier" Verhoogt dat het tijd nodig heeft voordat hij zijn talenten bij Katwijk kan etale ren. „Wat heb ik, afkomstig van een derdeklasser, te willen Katwijk biedt mij een kans om op hoog niveau te spelen. Een streber ben ik niet, maar ik wil uit alles wat ik doe wel halen wat er in zit. Dat deed ik met mijn school (Verhoogt rondde in de kortst mogelijke tijd het Atheneum en HEAO af. red.), in mijn werk en ook met het voetbal. Ik heb het vertrouwen dat ik het aankan, maar het vergt wel aanpassing, niet op het technische, tactische en conditionele vlak maar wel op het fysieke vlak. Toen we gewo gen werden moesten die Kat- wijkse beren lachen om mijn schamele 69 kilo". Aanpassing in het collectief van Lagendijk lijkt Verhoogt daar entegen geen problemen op te leveren. „Vanaf de eerste trai ning heb ze mij het gevoel gege ven dat ik erbij hoor. Hier zijn geen groepjes maar is er duide lijk sprake van een groep waar in de spelvreugde er bij ieder een vanaf straalt". Die aan dacht voor de groep was voor Verhoogt de belangrijkste reden om voor Katwijk te kiezen en niet voor andere geïnteresseer de clubs. „Ik heb diverse wed- Edwin Verhoogt brak vorig seizoen definitief door bij Lugdunum. In zijn rol als spelbepalende middenvelder scoorde hij achttien doelpunten en legde daarmee de basis voor zijn overstap naar Katwijk. foto: henk strijden van Katwijk en andere niet laat zitten. Daarnaast telt clubs gezien en toen ik halver- bij Katwijk niet alleen het eer- wege het vorige seizoen besloot ste maar ook het tweede mee. het hoger op te zoeken, was het Ook al zou Lagendijk mijn voor mij duidelijk dat het Kat- overschrijving hebben afgera- wijk zou worden. Je kon aan den, ik had me toch aangemeld dat iedereen er bij Katwijk". voor voor de meest gemakkelij ke weg gekozen. Daar waar an dere clubs om een middenvel der zitten te springen, heeft Katwijk in onder meer Dennis- Jan Mieras, Pim Langeveld en John van den Hoogenband (ex- alles voor over heeft en elkaar Verhoogt heeft daarmee niet Telstar) prima middenvelders, concurrenten die niet zomaj7warT| uit het team te spelen zijl' „Wellicht zullen zij in eerste it^f-,., stantie sterker blijken dan föerr maar in een seizoen kan er va. alles gebeuren. Als ik dan ma*"--, spelen, dan zal ik die kans grij J pen ook". Waarvan acte. Kopp jVoetb draad Bleisv opvoe - Ruud Bröring DE VOETBALVISIE VAN RUUD BRÖRING: ARIE KURVER HEEFT VERTROUWEN IN SELECTIE RIJNSBURG - „De spe lers zijn gretig en Rijns burgse Boys gaat weer mee draaien in de top". Arie Kurver zegt het vol over tuiging en deze uitspraak is typerend voor het herwon nen zelfvertrouwen op sportpark Middelmors. De trainer uit Bergschenhoek wil niet teveel meer filosoferen over de teleurstellingen van vo rig seizoen. Zijn selectie is weer op peil en hij kan terugkijken op een goede voorbereidingspe riode. „Ik denk dat we er klaar voor zijn en aan mij de taak om dat waar te maken". Het afgelopen seizoen viel er voor de Rijnsburgse Boys sup porters weinig te genieten. De geelzwarten speelden zeer wis selvallig en belandden op een gegeven moment zelfs in de ge varenzone. Arie Kurver had het daar moeilijk mee. Na het kam pioenschap in het seizoen 1989- 1990 ontstak hij nog de lof trompet over zijn selectie. „Het is niet nodig om de spelers van Rijnsburgse Boys op hun num mer te zetten. Ik heb hier te maken met een club die bij de beste tien amateurverenigingen van Nederland behoort. Het zijn stuk voor stuk jongens die donders goed weten wat er in de voetballerij te koop is. Ik hoef ze dan ook zelden te corri geren". Een uitspraak die zich in de loop van het seizoen steeds minder inhoud kreeg. Rijnsburgse Boys maakte een uitgebluste, ongeïnterresseerde indruk en Kurver slaagde er niet in om daar enige verande ring in te brengen. Kurver: „De inspanningen van het kampi oensjaar waren vooral in het begin van de competitie duide lijk zichtbaar. Op de beslissen de momenten misten we de in spiratie en het doorzettingsver mogen. Daarbij kregen we te maken met een blessuregolf waardoor ik veel nieuwe spelers moest inpassen. Maar dat neemt niet weg dat we onder ons niveau hebben gepresteerd. Ik hield wel rekening met een terugslag maar we zakten veel te ver terug. Door het gebrek aan spelers kon ik weinig on dernemen en was ik gedwongen om de mindere spelpeil te ac cepteren". Mutaties De verwachting van veel 'voet balkenners' dat Rijnsburgse Boys na het teleurstellende sei zoen de bezem door de spelers groep ging halen kwam niet uit. De mutaties op Middelmors bleven beperkt tot het vertrek van Niek Oosterlee (RCL) en Fred Arroyo (Foreholte) en de komst van Ron de Jager (SV'35), Peter Korfmaker (Xer xes) en doelman Rini Blankes- poor. „Ik had geen behoefte aan veel veranderingen. Vooral omdat een aantal jonge spelers goed hadden voldaan. De spe- lergroep moest alleen in de breedte versterkt worden en het vertrek van Erwin Hermes (FC Den Haag) moest worden opge vangen. Daar zijn we in ge slaagd en met deze selectie gaan we weer meedoen om de titel". Kurver baseert deze uitspraak op de verrichtingen van zijn ploeg in de voorbereiding. „De jongens zijn weer gretiger dan vorig seizoen en dat heeft alles te maken met het feit dat ik nu alles op kan stellen wat er is. De concurrentie is er weer en daarom loopt alles nu naar wens". Arie Kurver speelt open kaart over de kansen op basisplaats voor zijn drie nieuwelingen. „Rini Blankespoor zal nog een jaartje moeten leren. Hij komt nog tekort ten opzichte van Jan, maar voor Peter Korfma ker en Ron de Jager zijn er ge loof ik wel basisplaatsen wegge legd. De Jager is een soort mix tussen Hans Zwaan en Edwin Hermes. Hij oogt als Zwaan maar is net zo snel als Her mes". De Rijnsburgse oefen- meester ziet ook een belangrij ke rol weggelegd voor Martin de Louw. „Hij is weer helemaal terug en is op het moment één van de grote animators binnen de ploeg". Om de aanval te completeren zal Ron Carli weer als linkerspits melden. Temeer omdat Huug Aandewiel weer volledig inzetbaar is. „Hij scoort zelfs weer", concludeert Kurver tevreden. Wereldafdeling Kurver heeft er nooit een ge heim van gemaakt dat hij een fervent voorstander is van de huidige competitieindeling. „Prachtig toch, allemaal Zuid Hollandse ploegen. Je hebt het beste amateurvoetbal van Ne derland bij elkaar. Dit is toch een unieke gelegenheid om het voetbal te promoten. Vooral voor de jeugd kan dit een enor me impuls betekenen. Met alle respect, maar niemand zit tosch te wachten op wedstrijden in Emmeloord, Urk of Kampen. Nee, ik vind dit een wereldaf deling". De keerzijde van het enthou siasme van Kurver is het fef dat een aantal potentiële kaï pioenskandidaten verzame heeft in één afdeling. Het i voorhand noemen van tiekandidaten lijkt een i lijke opgave. Het is niet waarschijnlijk dat ondanks goede bedoelingen van ge clubs er verenigingen gaa degraderen die in een afdeling tot de middenmcw zouden behoren. Kurver erkei] dat maar blijft toch meer a delen zien. „Op papier zijn d natuurlijk heel veel kampioen!j_ kandidaten. Ik zou geen favo" riet durven noemen al denk ij wel .dat er nu geen ploeg tig punten weg zal lopen rest. We moeten ons niet vergissen in de kracht vai de clubs uit de omgeving 1 Rotterdam. Daar hoor ik weieens wat over en er zijn ploegen bij die ook wel eens aan succes toe zijn en ook aardig aan de weg hebbf getimmerd. Heerjansdam, Ro| zenburg, Vitesse Delft ploegen die voor verrassinge kunnen gaan zorgen. Ondanl de zware concurrentie denll Kurver met Rijnsburgse Bof, zonder meer met de besten i te kunnen. „Rijnsburgse Boj^ gaat weer meedraaien top". LISSE - In Lisse lijkt de eerste stap genomen om aansluiting te krijgen bij de overige 'bollenbroeders' uit de eerste klasse van het za terdagvoetbal. Voor de eer ste maal sinds de promotie naar de eerste klasse toon den de Lissenaren zich op merkelijk gretig op de transfermarkt. Met het aantrekken van Radjiv de Haan, Keith Masefield (bei den Telstar), Carlo de Keyser (Sloterplas) en Robert Vermin (Noordwijk) wenst men het degradatiespook het komend voetbalseizoen niet te ontmoe ten. Ook de verantwoordelijke man heeft een ander gezicht gekre gen. En onder het motto 'Wat in Lisse staat moet kleur heb ben' is voor het komend sei zoen Ruud Bröring gecontrac teerd. Als trainer is de rossige Noordwijker een groentje onder de trainers in het zaterdagvoet bal, maar als actief speler was hij een van de kleurrijkste ama teurvoetballers. van Nederland. Als exponent van het 'gouden' Noordwijk uit de zeventiger ja ren, behaalde Bröring tweemaal de landstitel en werd met het betere kleun-, trek-, zuig- en kopwerk talloze keren topscorer van zijn ploeg. Nu mag de 42- jarige leraar lichamelijke oefe ning het als trainer proberen op het hoogste amateurniveau. Daarbij vraagt hij nadrukkelijk geduld van ae achterban, want het voetbaldier Bröring heeft zo zijn eigen ideeën over voetbal. „En voordat die ideeën op het veld naar voren komen zijn we wel een paar jaar verder. Voor mij gelden vier stelregels; ten eerste moet het publiek ver maakt worden. Ten tweede moeten de spelers het naar hun zin hebben. Dan moet ik het naar mijn zin hebben. En tot slot moet er resultaat zijn. De volgorde is van belang want stel je het resultaat voorop dan kan je de overige drie punten wel vergeten. Gelden echter de eerste drie punten dan zal het resultaat meestal ook wel goed zijn". Angst voor maatregelen indien zijn speelwijze niet wordt omgezet in klinkende munt heeft Bröring niet. „Ik ben niet afhankelijk van dit trainersbaantje en dat zal ik ook nooit worden. Als men aan het einde van het seizoen van Bröring afwil dan is dat jam mer maar geen ramp. Ik heb een bepaalde visie op voetbal en zal daar, zonder mijn kop in het zand te steken, niet snel van afwijken. Als ik vijf keer achter elkaar win krijg ik ook niet opeens meer betaald. Dus waarom moeilijk doen als ik vijf keer achter elkaar verlies". Dat de kijk op voetbal van Brö ring een gezonde is, wordt voor elke wedstrijd al duidelijk. Hij laat steevast zijn selectie in de lengteas van het veld de war- ming-up doen, in tegenstelling tot de meeste andere ploegen. „Dan kunnen ze gelijk de te genstander in de flank aanval len", aldus Bröring die kwa ge drevenheid niks onderdoet voor zijn voorganger Eilander. „Aanvallen" luidt dus het cre do op Ter Specke het komend seizoen. Bröring, in zijn nada gen als voetballer ook nog een jaar actief bij Lisse, wenst ech ter geen open boek te worden voor zijn tegenstanders. „Ook wij zullen wel eens de counter gaan hanteren. Met verschillen de speelwijzes maak je jezelf niet zo kwetsbaar voor tacti sche foefjes. Daar word je te genwoordig toch al mee dood gegooid op de cursussen. Er worden bijna alleen nog maar patroontrainers afgeleverd. Ik wil mijn spelers de vrijheid ge ven zelf naar een oplossing te zoeken. Al moet je daar uiter aard wel het materiaal voor hebben. Ik hoop dat ik niet te veel van mijn spelers ver wacht". Over de kwaliteiten heeft Bröring half augustus de balans enigszins kunnen opma ken. „In het begin was het voor mij een kwestie van inventari seren. De groep terugbrengen van 24 naar 16 man". Van die groep zal ik ook niet meteen wonderen verwachten in de competitie. Lisse is in die drie jaar als eersteklasser altijd in de buurt geweest van de onderste plaats. Het permanent nestelen in de bovenste helft zal dan ook wel enige jaren gaan kos ten. Ik verwacht bijvoorbeeld van Katwijk het komende sei zoen een flinke terugslag. Ik vind het allemaal wat te snel gaan daar om te spreken van een 'blijvertje'. Bröring belooft dus amusement van Lisse het komend seizoen. „Ja, want ei genlijk is voetbal als een min nares voor de man. Die ont moeten zij elk weekeind. Daar wordt dan ook elke week naar toegeleefd. Kijk maar eens hoe de meesten tekeer gaan bij een scheidsrechterlijke dwaling. Hun lief wordt dan groot on recht aangedaan. Pas als ze te rugkeren bij hun eigen vrouw keert de rust weer terug". vtrriuui oeri Clavan op dt bank van Rijnsburgse Boys. „De spelers zijn blijft veriruuweri in het komende Graa seizoen Ham foto: en r henk febt snaterse «jkt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 20