Voorhoutse markt mogelijk naar locatie oude raadhuis Broedershuis bedreigd door financiële strop LEIDEN OMGEVING „In de bollen praat je over centen, nu ga ik over tonnen" Wassenaar heeft gemeentesecretaris JO QeidwQowutnt DINSDAG 3 SEPTEMBER 1991 11 27, (al) VOORHOUT De ge- ag den meente Voorhout zal zich buigen over de mogelijk- 18.45 heid de Voorhoutse markt neac' ti-jddijk te verplaatsen naar het parkeerplein op de plek van het oude ge- 3* Th» meentehuis. De huidige 18.451 locatie aan de Mgr. Broe- restraat veroorzaakt in 114.ooi toenemende mate overlast MnEJ bij de bewoners van de ma U Randstad Sport biedt °LE 5 sportcombinatiekaart EON 4 LL"-"U 18.45 «vel'j VOORSCHOTEN Het pro- Zaal i motieteam van Randstad Sport Zas start een actie voor de combi- Li' natiekaart voor leden om deel '0 hMh te nemen aan voetbal, atletiek, '45 jogging, tennissen en zwem- I men. Ieder lid van Randstad CINE! Sport kan met bijbetaling van 25 gulden per jaar gebruik ma ken van de daluren in het sportfondsenbad en op de ten nisbaan in Adegeest. Binnen Randstad Sport is er al de mo gelijkheid om naast voetbal ook atletiek of jogging te beoe fenen. De voorzitter van het promo tieteam, Ben van Dinten denkt dat het combineren van de di verse sportmogelijkheden niet alleen het gebruik van de ac commodaties bevorderen kan, maar dat het de toekomst is voor iedere vereniging. De kosten rijzen voor iedere vere niging de pan uit, verenigin gen worden gedwongen hoger contributies te heffen en vele verenigingen zijn gewoon sei zoenverenigingen. Met een combinatiekaart voor diverse sporten kan een lid dan het gehele jaar door actief zijn. Zo wel het sportfondsenbad als het tennisbanencomplex heb ben daluren. In die uren zijn de kosten vrijwel gelijk indien er meer bezoekers zijn en daarop heeft Randstad Sport ingehaakt. Op dit moment kunnen combi- kaarten alleen verkregen wor den via een lidmaatschap van Randstad Sport. Wanneer de actie goed aanslaat, dan zal het in de toekomst ook mogelijk worden om via tennis- of zwemvereniging gebruik te maken van de accommodaties van Randstad Sport. REGIOJOURNAAL Zomerfeest Het jaarlijkse zomerfeest op het terrein van ver pleeghuis Overduin wordt morgen weer van half elf tot vijf uur gehouden. Overduin staat aan de Nachtegaallaan 5 in Kat wijk aan Zee. Iedereen is welkom. Aan dit feest zul len meewerken: Jong DVS, Majoretten-Show- groep Generique, musicus Klaas Tas, medewerkers van de Vriendenkring, van de stichting De Duin bus, de fam. van der Vlugt, de familieraad en uiteraard het personeel. Er zijn weer diverse activitei ten voor groot en klein. Aan het rad van avontuur worden onder andere twee fietsen verloot, er worden handwerken zoals een doopjurk verkocht, uit de frabbel ton is altijd wat te alen. Ook wordt aan de inwendige mens gedacht. Zomera vondzang De laatste van de Zomera vond zang wordt morgen gehouden in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat in Katwijk. Aan vang ach t uur, toegang vrij. Mede werking wordt verleend door het dameskoor De Kandelaar en Jaap van Rijn (orgel). gend^ dagen Ie gra- Wassenaarder onderscheiden WASSENAAR Bij zijn pen sionering als afdelingdirecteur Constructies bij het Ingenieurs bureau Grabowsky Poort in Scheveningen is Wassenaarder A.J. Nater vandaag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De koninklijke onderscheiding, die werd uitge reikt door burgemeester Schou- te, werd Nater toegekend van wege zijn verdiensten voor de bouwkunde en bouwkundige constructies. De 65-jarige inge nieur trad in 1965 toe bij zijn huidige werkgever. Mede dankzij zijn inspanningen groeide het aantal medewer kers van 100 naar 300. Emmy Verhey opent harddraverijweek Op de donderdag voorafgaande aan de harddraverijweek in Lisse, vindt net als vorig jaar een openingsconcert plaats. Dit luchtige klassieke concert wordt in de Nederlands Hervormde Kerk aan het Vierkant gehouden. Dit jaar heeft de organisatie de Nederlandse violiste Emmy Verhey bereid gevonden op te treden. Zij wordt vergezeld door pianist Car los Moerdijk en de hoboïste Paulien Oosten rijk. Zij zullen op 19 september om half ne gen beginnen. Kaartjes voor het concert kosten in de voorverkoop vijftien gulden. Ze zijn vanaf 13 september verkrijgbaar bij de VVV in Lisse. Op de avond zelf dient zeven- tienenhalve gulden te worden nnergeteld voor een toegangsbewijs. FOTO: PR Beiaardier Addie De Jong gehuldigd VOORSCHOTEN De vaste bei- aardier van de Voorschotense Dorpskerk, Addie de Jong (50) uit Rotterdam werd gisteravond in de pauze van het tweede orgel-beiaard concert gehuldigd. Addie de Jong. heeft namelijk de 25 jaar als Voor schotense beiaardier volgemaakt. De Jong is actief tijdens de traditio nele orgel-beiaardconcerten in sep tember (die sinds 24 jaar worden ge houden) en tijdens kerstconcerten. De organist/beiaardier werd toege sproken door zijn collega-organist H. Walvaart van de Dorpskerk en in de bloemen gezet. Na afloop van het concert werd hij door het pu bliek gefeliciteerd. Leidschendam heeft genoeg asielzoekers LEIDSCHENDAM De gemeente Leidschen dam wil geen nieuwe asielzoekers meer opvan gen. De gemeente heeft al ruimschoots aan de verzoeken van het Rijk hiertoe voldaan. Leid schendam heeft een tekort aan vrijwilligers om de aielzoekers te begeleiden en aan ge schikte woningen. De gemeente heeft al de handen vol aan de eigen woningzoekenden. Als aan het jongste verzoek om opvang wordt voldaan zou Leidschendam naast de reeds op genomen 62 vreemdelingen nog eens 52 asiel zoekers moeten herbergen. De gemeente vindt dat het Rijk niet selectief genoeg is. Naast ech te vluchtelingen worden ook mensen opgeno men die om economische redenen naar Neder land komen. Volgens D66 zou Leidschendam toch moeten meewerken en de criteria aan het Rijk moeten overlaten. NK brandingvaren voor kust Katwijk KATWIJK Voor de ze vende maal in successie is de Katwijkse branding het toneel van het Nederlands Kampioenschap Kano- brandingvaren. De organi satie van het evenement, dat zaterdag plaatsvindt, is in handen van het Kano Branding Team Katwijk. Ter hoogte van de vuurto ren bij het Vuurbaakplein zullen de deelnemers met wildwaterboten trachten de branding zo snel moge lijk te slechten. De wed strijden beginnen om tien Valkenburg krijgt VAC VALKENBURG Indien er vol doende belangstelling bestaat, wordt in Valkenburg een Vrouwen Advies Commissie (VAC) opgericht. In sep tember zal een informatie-avond ge houden worden met dat doel. De VAC wil vrouwen de gelegenheid bieden hun visie te geven over de woon- en leefomgeving van de bur gers. Gemeenteraadslid Aly Varke- visser (PvdA) is een van de initiatief neemsters van het nieuwe project. Ze wil onder meer diverse gratis cursus sen organiseren. Geïnteresseerden kunnen contact met het raadslid op- CDA Leiderdorp tegen opnieuw inpolderen van oude Kalkpolder LEIDERDORP Het voorstel tot dé-ontpolde- ring van de voormalige Kalkpolder stuit op weer stand van de CDA-fractie in de Leiderdorpse ge meenteraad. CDA-fractie- voorzitter A. Roest deelde gisteravond in de commis sie ruimtelijke ordening mee, dat hij grote moeite heeft met het weer in wa- terschapsverband brengen van de Kalkpolder. Ook zette Roest vraagtekens bij het bestuurslidmaatschap van de wethouder van ruimte lijke ordening, J.H. Veldstra- van Donk van het waterschap De Oude Venen. Is hier geen sprake van belangenverstren geling, zo vroeg Roest zich af. Na de totstandkoming van de Oranjewijk is in de zestiger ja ren de Kalkpolder ontpolderd. Dé-ontpoldering betekent voor de bewoners van de Oranje- wijk een extra lastenverzwa ring. Voor een gemiddelde wo ning moet dan circa 60 gulden per jaar aan waterschapslasten worden betaald. Volgens Roest is dat op dit moment te veel gevraagd. De bewoners van de Oranjewijk worden al ge plaagd met de plannen voor verbreding van de rijksweg en de aanleg van de Hoge Snel heids Lijn. „Dat kun je de be woners niet aandoen", aldus Roest. Roest veronderstelde ook, dat er sprake is van een machts strijd van de kant van het Wa terschap De Oude Veen. „Waarom moet het zo nodig. Er is geen enkele verplichting dat het beheer door het water schap wordt overgenomen", zo stelde Roest. De CDA'er waar schuwde voor een onderschat ting van de negatieve effecten van de bestuurlijke functie van wethouder Veldstra waar in zij onlangs is gekozen. „Met welke pet zit u hier eigenlijk op?", wilde hij weten. Veldstra onthulde dat het be stuurslidmaatschap pas van daag ingaat. Met de vermeen de belangenverstrengelingen voorzag zij geen problemen. Zij wees er op, dat een water schap een overheidsorgaan is dat een functionele taak te vervullen heeft. Volgens Veld stra heeft de gemeente Leider dorp grote voordelen bij een goede entree in het water schapsbestuur. Het bestuurs lidmaatschap van bijvoorbeeld de Gevulei stelde zij op één lijn. Een andere reden van Roest om geen ja tegen de voorstel len van het college te zeggen was het ontbreken van vol doende informatie over de fi nanciële consequenties. De fracties van PvdA en Groen Links, {lie zich aanvankelijk positief hadden opgesteld, maakten zich ook sterk voor een behandeling in de com missie financiën. De fracties van VVD en D66 bleken geen moeite met een dé-ontpolde ring van de voormalige Kalk polder te hebben. De veron derstelling, dat overname door het waterschap kostenbespa rend is voor de gemeente Lei derdorp, was voor deze frac ties doorslaggevend. Volgens wethouder Veldstra gaat het om een bedrag van circa drieënhalve ton, dat de ge meente jaarlijks minder aan waterstaatkundige werken be hoeft uit te geven. Wassenaar krijgt meer telefooncellen WASSENAAR De gemeen te Wassenaar krijgt er 18 tele fooncellen bij. De cellen ko men bij drukke bushaltes, winkelcentra en de toegang naar het strand. Burgemeester P.H. Schoute zei dit gisteren in een vergadering van de com missie algemene en bestuurlij ke aangelegenheden. De plaat sing is over drie jaar afgerond. De 21-jarige Zilker Jos Dobbe wordt donderdag beëdigd tot de jongste makelaar van Nederland FOTO: HENK VAN DEN ENDE ZILKER WORDT JONGSTE MAKELAAR VAN NEDERLAND DE ZILK „Een eigen kantoor is natuurlijk een droom. Maar dat geldt voor iedere makelaar. Ik realiseer me donders goed dat dat niet mee zal val len. De markt is al erg vol met makelaars en ik heb niet zoveel kapsones dat ik nu al zeg dat mij het wel eventjes zal lukken". Bescheiden woorden uit de mond van iemand die toch alle reden heeft een tikkeltje onbescheiden te zijn. Want wie zichzelf de jongste makelaar van Ne derland mag noemen, zo als Jos Dobbe na zijn beë diging van aanstaande donderdag mag, bezit toch meer dan een gemiddelde hoeveelheid talent en doorzettingsvermogen. De 21-jarige Jos Dobbe is een geboren en getogen Zilker. Zoon van een bollenkweker aan de Zilkerbinnenweg, was hij eigenlijk voorbestemd het bedrijf van zijn vader over te nemen. De tuinbouwschool was daarom ook een logische schoolkeuze. Maar al snel bleek zijn interesse voor on roerend goed groter dan voor bollen. „Vooral het geld fasci- zwaai uit. „In de bollen praat je over centen terwijl je als makelaar over tonnen gaat. Je bent voortdurend bezig met het gróótste bezit van mensen, want dat is een huis toch voor negenennegentig van de hon- Twee jaar geleden begon hij daarom aan een makelaarscur sus in Leiden. Daar was hij al de jongste en omdat hij de cur sus waar drie jaar voor stond in twee jaar wist af te ronden wordt hij donderdag voor de rechtbank in Alkmaar beëdigd tot de jongste makelaar van Nederland. Mazerati De makelaar in spé woont mo menteel nog in bij zijn ouders. Toch ademt zijn slaap- stu deerkamer al de sfeer uit die past bij zijn toekomstige pro fessie. Niet veel éénentwintig jarigen hebben hun kamer im mers behangen met tekenin gen van modelwoningen en bestemmingsplannen. De afde ling van een Mazerati lijkt hiertussen op het eerste ge zicht te detoneren, maar een blik op een kledinghaak die doorbuigt van de stropdassen doet het besef doordringen, dat deze jongen vermoedelijk over afzienbare tijd zal willen rondrijden in deze droommo- biel van Italiaanse makelij. „Je moet een beetje geluk heb ben", bagataliseert hij z'n ei gen succes. Maar wat heet ge luk. De cursus makelaardij is beslist geen kleinigheid. Niet voor niets is de gemiddelde leeftijd van een makelaar ten tijde van zijn beëdiging meest al tussen de dertig en vijfen dertig jaar. Bollenstreek Hoewel hij momenteel bij een makelaar in Noord-Holland werkt, wil Dobbe uiteindelijk graag aan de gang in de Bol lenstreek. „Het is hier een schitterende streek om te wo nen. Centraal, mooie natuur, vlakbij de kust, eigenlijk ide aal", verkoopt hij alvast een denkbeeldige woning. „Hoe wel de huizen in deze regio wel wat prijzig zijn, staan er toch zoveel voordelen tegen over dat een woning in de Bol lenstreek met kop en schou ders uitsteekt boven een goed koop onderkomen in pakweg de provincie Groningen", al dus Dobbe. „Het karakter van de streek moet dan wel intakt blijven", vindt hij. „Dus niet klakkeloos volbouwen maar met zorg en het liefst geconcentreerd in de bestaande woongebieden. Ook hoogbouw zou dan in beperkte mate mogelijk zijn". Z'n eigen droomhuis zou ook zeker in de Bollenstreek staan. „Vrijstaand en met een zonni ge tuin die ik vol zou kunnen zetten met bollen. Want het bollengebeuren neemt nog steeds een belangrijke plaats in mijn hart in", zegt hij met een gebaar naar zijn slaapka merraam dat uitkijkt over de bollenvelden. Zenuwachtig voor de grote dag op donderdag is hij niet. „Het moeilijkste is al achter de rug. De test voor een comité waarin een makelaar, notaris, aannemer, advocaat en ie mand van de Kamer van Koophandel zitting heeft is bij zonder zwaar. Toen was ik ook wel wat gespannen, maar nu is het eigenlijk alleen nog een formaliteit. Ik moet alleen de eed nog uit m'n hoofd leren". Gevraagd naar de inhoud van zijn gelofte moet hij het ant woord schuldig blijven. Een langdurige speurtocht door multomappen en handboeken volgt. Aanvankelijk zonder succes. Dohbe is echter niet voor één gat te vangen. „Als die rechter me vraagt te belo ven een eerlijke makelaar te zijn geef ik gewoon antwoord op z'n Noordwijkerhouts", grijnst hij. „Bahjaah!" straat. In afwachting van een definitieve locatie keuze zou het plein, dat nog wel enige tijd be schikbaar zal zijn, een op lossing kunnen bieden. Dat was gisteravond de con clusie na een pittige discussie over het marktprobleem tij dens de commissievergadering voor algemene bestuurlijke aangelegenheden. Het probleem was in de rond vraag aan de orde gesteld door het VVD-raadslid W. Meijer die het college gebrek aan slagvaardigheid verweet in de marktkwestie. Hij uitte zijn kritiek nadat burgemeester M. de Goeij had gezegd te willen wachten op het distibutie-pla- nologisch onderzoek wat mo menteel verricht wordt in de gemeente. Dat onderzoek zou ondermeer duidelijkheid moeten verschaffen over de economische mogelijkheden en onmogdfojkheden van een markt in de gemeente bezien in het licht van de overige economische bedrijvigheid in het dorp. De Goeij reageerde furieus op de aantijgingen van het raads lid dat steun kreeg van J. Warmenhoven van Gemeente belangen. „Ik heb vanaf het moment dat ik hier kwam ge ijverd voor een vergunnings stelsel inzake de markt. Het systeem dat in Voorhout ge bruikt werd, gedogen omdat je niet alles moet willen regelen, vond ik ronduit bezopen. Als er dan iets mis gaat, zoals in de Mgr. Broerestraat gebeurt, kun je juridisch niets uitrichten. Daarom wil ik ook dat het nu goed geregeld wordt, ook als de raad tijdelijk naar de locatie van het oude gemeentehuis wil", voegde ze Meijer toe. CDA-fractievoorzitter A. van der Meer-Mannak steunde De Goeij. Ze waarschuwde voor de weg terug wanneer het par keerterrein over een of twee jaar niet meer beschikbaar zou zijn. „Dat zal niet gemakkelijk zijn. Want wie wil er dan nog een markt in de straat hebben, daarom moeten we alle proce dures zorgvuldig volgen". De Goeij zegde toe met een dergelijk voorstel met het col lege in de slag te willen. „Op korte termijn bevriezen en op de langere termijn onderzoek", vatte ze haar visie samen. DEN HAAG/VOOR HOUT De Stichting Broedershuis Nieuw Schoonoord, huurster en exploitante van het gelijk namige broedershuis aan de Rijnsburgerweg in Voorhout, dreigt een re kening te krijgen van 170.000 gulden wegens achterstallige huurbeta lingen vanaf april 1980. Het bedrag vormt het verschil tussen de toentertijd vastge stelde voorlopige huur en het 8,5 jaar later bepaalde defini tieve huurbedrag. Omdat de stichting vindt dat zij als huur ster niet de dupe mag worden van vertragingen en fouten bij de eigenaar van het complex en de overheid, diende giste ren bij de Raad van State een beroepszaak van de stichting. Het achterstallige bedrag be treft de huur van de 33 appar tementen waarin broeders van de congregatie wonen. Vanaf de ingebruikneming van het gebouw per april 1980 betaalde de congregatie voor elk appar tement 442 gulden huur per maand. Dat bedrag was geba seerd op de door het ministerie van VROM vastgestelde, voor lopige huur. Pas in 1988 kwam VROM met de definitieve bedragen, geba seerd op de werkelijke bouw kosten van het complex. De te weinig betaalde huur bleek in totaal ruim 5000 gulden per appartement te bedragen. De Stichting Broedershuis vindt dat VROM door zo lang te wachten van onbehoorlijk be stuur heeft blijk gegeven en wil dat de Raad van State de terugwerkende kracht van de huurbeschikking vernietigt. Tijdens de zitting kwamen aanwijzingen naar voren dat de grootste vertraging niet bij VROM ligt. De eigenaar en verhuurder van het broeders huis, de stichting Landelijke Katholieke Bouwcorporatie voor Bejaarden (LKBB) in Leidschendam diende pas in 1986 bij VROM de gereedmel- ding van het complex in, zei een woordvoerster van het mi nisterie gisteren. Daarna zorgde een uitgebreid onderzoek naar de overschrij ding van de bouwsom -gebrui kelijk in de tijd van de parle mentaire enquete naar bouw fraudes- voor nog eens twee jaar vertraging. Volgens het ministerie is de betaling van de navordering van 170.000 een kwestie die LKBB en stichting onderling moeten op lossen en treft VROM geen blaam. Of de Raad van State er ook zo over denkt, blijkt over on geveer zes weken bij de uit spraak. Huis asielzoekers in oktober gereed VOORHOUT De positieve beslissing over de opvang van vier asielzoekers in Voorhout is nog slechts een formaliteit. Dat viel af te leiden uit de po sitieve reacties op het raads voorstel dat gisteravond in de commissie algemeen bestuur lijke aangelegenheden werd besproken. Sinds 1 september is een ambtenaar een dag in de week vrijgesteld om zich met de opvang van vier asielzoe kers bezig te houden. Het huis waar de vier in zullen worden ondergebracht, een huurwo ning aan de Ter Haar Rome- nystraat, zal in oktober gereed zijn. Ook de Stichting Vluchte lingenwerk Voorhout zal dan naar verwachting een officiële status hebben. De gemeente hoopt dat aan het verzoek om vier vluchtelingen met een soortgelijke culturele achter grond voldaan zal worden door WVC. Het liefst wil men een gezin onder brengen. Bur gemeester M. de Goeij zei te verwachten dat aan de Voor houtse wens gehoor zou wor den gegeven, maar een garan tie kon zij niet geven. Van den Bosch legt de eed af. Rechts burgemeester Schoute. VAN DEN BOSCH GEÏNSTALLEERD WASSENAAR J.A.P.M. van den Bosch (47) is gis teren geïnstalleerd als nieuwe gemeentesecreta ris van Wassenaar. Dat ge beurde tijdens een extra vergadering van de ge meenteraad. gemeentesecretaris is veran derd. „De secretaris is mana ger geworden". Van den Bosch reageerde met: „De functie van gemeentesecretaris vormt in Nederland niet alledag vborpaginanieuws. Toch is het geen eenvoudige job en is rond de functie het nodige aan de hand. De ouderwetse gemeen tesecretaris, die met een bolk- nak in het hoofd bulderde op 3 bijgezet in het- burgemeester uit de televisie Swiebertj plaats hem zelfde ook de heeft gekregen'". Van den Bosch ziet het zwaartepunt van zijn nieu we functie in het voorzitter schap van het management team. „Ik vertrouw erop dat de directeuren van de hoofdaf delingen en ik spoedig een hecht, dus een echt team vor men, bereid onze taken geza menlijk aan te gaan en proble men gezamenlijk op te lossen. De gemeentesecretaris vormt de brug, de schakel tussen de ambtelijke en de bestuurlijke organisatie". Van den Bosch was werkzaam bij de gemeenten Made en Drimmelen en Teteringen, was vervolgens 13 jaar secreta ris van het Streekgewest Wes telijk Noord-Brabant de afge lopen drie jaar was hij ge- i Ouden-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11