Roger Moore: „Ik ben het aas voor Unicef" Grote namen en kleine muzikale wondertjes op UNICEF- muziekconcours Chiara, Gilmor en Span jaard dragers van intrigerend drama 'BUITENLANDSE TROEPEN' TE BEZICHTIGEN IN SLOT ZEIST Sou/mntJflQNST RTV MAANDAG 2 SEPTEMBER 1991 Eric de Kuyper weg bij Filmmuseum AMSTERDAM De adjunct-directeur van het Nederlands Filmmuseum (NFM) in Amsterdam, Eric de Kuyper heeft beslo ten per 1 januari 1992 zijn functie neer te leggen. De Kuyper is vier jaar aan het NFM verbonden geweest. De Kuyper heeft de afgelopen jaren vooral het beleid ten aanzien van de conserver ing en de programmering bepaald, maar daarnaast ook een be langrijke rol gespeeld in de organisatie en positionering van het Filmmuseum in de internationale film-archiefwereld. De reden van zijn vertrek is dat De Kuypers schrijverschap steeds meer tijd in beslagneemt en geen ruimte meer overlaat voor een veel eisende functie bij het Filmmuseum. Hij zal wel betrokken blij ven bij het NFM onder meer door het geven van lezingen en het schrijven van stukken. Ook zal hij deel uitmaken van de redac tie van de thema-boekjes die het Filmmuseum vanaf oktober maandelijks uitgeeft. De vacature van het adjunct-directeurschap zal niet meer ver vuld worden, omdat de huidige organisatiestructuur van het NFM zal worden gewijzigd. Stichting Gaudeamus krijgt Unesco-IMC Music prijs AMSTERDAM De Unesco-IMC Music prijs is dit jaar toegekend aan de Stichting Gaudea mus in Amsterdam, de Franse musicoloog Jac ques Chailley en de Japanse componist Toru Takemitsu. De stichting Gaudaemus, centrum voor hedendaagse muziek, heeft dat bekendge maakt. De Unesco-IMC prijs wordt om de twee jaar uitgereikt aan personen of instellingen die hebben bijgedragen aan de verrijking en ont wikkeling van de muziek, het onderling begrip tussen de volkeren, internationale samenwer king en andere door Unesco gestelde doelen. In voorgaande jaren mochten onder andere Oli vier Messiaen, Leonard Bernstein, Yehudi Me- nuhin en Daniel Barenboim de prijs in ont vangst nemen. UTRECHT Met de tentoon stelling 'Van Speerpunt tot ka nonschot' geeft Slot Zeist tot 23 september een overzicht van de aanwezigheid van bui tenlandse troepen in het ge bied van Midden-Nederland. De tentoonstelling valt uiteen in een deel over de Romeinse tijd (0-400 na Chr.) en in een deel over de tijd van Napoleon (rond 1800). Het eerste deel van de ten toonstelling tracht een beeld te geven van het belangrijke Ro meinse grensfort Fectio, waar van de resten liggen in de ge meente Bunnik. In de loop van de tijd hebben vakarcheo logen en particulieren daar veel vondsten gedaan. De ten toonstelling schenkt vooral veel aandacht aan vondsten uit particulier bezit waarvan een aantal stukken tot dusver re nooit of zelden is tentoonge steld. Ook zullen maquettes, modellen (onder meer van een Romeins uniform), foto's en tekeningen een duidelijk beeld geven van het leven van een Romeins fort. Voorwerpen uit andere Romeinse militaire in richtingen in het gebied en uit de nederzettingen van de in heemse bevolking zullen het geheel aanvullen. Het tweede deel van de expositie richt de schijnwerpers onder meer op de overblijfselen van het le gerkamp dat de Franse gene- de Vermeend werk Frans Hals geveild MONTEVIDEO Een Uruguayaans veiling huis heeft afgelopen vrijdag in Montevideo een schilderij openbaar verkocht dat door de vei lingmeester een Frans Hals werd genoemd. Het werk, zeventien bij twaalf centimeter, stelt het portret van een regent voor. Hetzelfde portret, een olieverf schilderij op paneel, is in 1953 op een veiling in Montevideo verkocht aan degene die het nu aanbood. Tot dat jaar was het werk eigendom van J. Masson, oud-directeur van het Musée National de Luxembourg in Parijs, aldus de veilingmeester. Over de authenticiteit van dit aan Frans Hals toegeschreven portret kan met goede redenen getwijfeld worden. Idoor BERT JANSMA WASSENAAR Ex-Ja- mes Bond-acteur Roger Moore heeft het nog altijd niet op de Russen. ,,Ik maak me zorgen over dat G-7 overleg" zegt Moore. „Ik zie een hoop geld richting Rusland gescho ven worden en ik ben bang dat dat ten koste van de kinderen op deze we reld gaat". De tekst is dit maal niet van Ian Fle ming maar van Roger Moore zelf in zijn functie als ambassadeur van Uni cef. „Er is maar een beperkte hoe veelheid geld" verduidelijkt hij, „en als de rijke landen be sluiten dat het politiek beter is om Rusland te helpen, blijft er gewoon minder geld over voor de echte noodgevallen op de wereld: kinderen die lijden". Roger Moore was even in het Wassenaarse hotel-restaurant Duinoord neergestreken voor een babbel met een aantal journalisten. Dit weekeinde J trad hij als presentator op van de Danny Kaye Children's Awards in het Haagse Con- Hij is in het illustere gezel schap van Audrey Hepburn, alweer enige tijd goodwill-am- bassadrice van Unicef, en Gre gory Peck, die hen voor de ge legenheid bijstaat. Audrey Hepburn vertoont zich niet in Daan Wouwermans uitspan ning aan de Wassenaarse slag, ze bereidt zich elders op haar werk voor. Gregory Peck, in middels een grijze eminentie van 75 jaar, wil wel met Roger Moore en Dena Kaye, dochter van wijlen Danny Kaye, op de foto maar verdwijnt dan waar dig maar beslist naar elders. Roger Moore knapt het veld werk op en doet dat serieus met hier en daar een kwink slag en een guitige blik van achter z'n brilleglazen om het allemaal verteerbaar te hou den. Dus zitten tien journalisten aan de voeten van de filmster om elk een paar vragen te mo gen stellen, waarbij een jonge journalist zelfs het schaamrood op de kaken krijgt wanneer hij op de vingers getikt wordt na alweer een vraag over Roger Moore's filmcarrière Want daarvoor zijn we hier niet. Het gaat om Unicef. Moore heeft er als Unicef-ambassadeur net een 'field trip' naar Centraal Amerika opzitten en vertelt wat hij daarbij zoal doet. Hij is bij symposiums, bezoekt zie kenhuizen, opent gezondheids centra, praat met presidenten. „Ik heb de verzekering gekre gen dat het lot van de kinde ren in Midden-Amerika hoog op de agenda zal prijken van de Centraal-Amerika-confe- rentie in november aanstaan de" zegt hij plechtig als een volwaardig ambassadeur. Ik vraag hem of hij ook iets wer kelijk gezien heeft van wat Unicef doet in dat gebied en de effecten ervan. „Unicef zwaait niet met che ques" zegt Moore. „Ik heb in Guatemala een waterproject gezien. Unicef heeft daarvoor 35 kilometer PVC-buis gele verd om water te brengen naar een gebied dat het zonder moest doen. In datzelfde land heb ik gezien hoe Unicef ook preventief werkt om via diar ree ontstane ziekte te vermij den. Door opvoeding van va ders en moeders, maar ook door een speels voorlichtings project voor kinderen. Er zijn werkers van Unicef die langs dorpen trekken en daar in na gespeelde scènes laten zien wat er gebeurt als je niet voor hygiëne zorgt. Ze spelen een vader die vóór het eten z'n handen niet wast en daarna zie je die vader dan hevige buikkrampen krijgen". Acteur Moore trekt even het bijbeho rende gezicht. „Kinderen bul deren van het lachen, maar begrijpen waar het om gaat". Geschokt raakt hij niet van de situaties die hij tegenkomt. „Ik ken de gegevens natuurlijk" zegt hij. „Ik zie er alleen de feiten bij. Dat maakt je niet vrolijk. Het meeste werk dat ik doe is glamour. Ik zit aan aan liefdadigheidsbanketten met mensen die ik niet ken die er dertigduizend of hon derduizend dollar voor neer tellen. Nee, dat is niet cynisch. Het is een kleine daad die een hoop geld kan opleveren. Er is geen vis die naar een haak springt waar geen aas aan zit. Ik ben voor Unicef het aas. Unicef heeft mij gevraagd om de aandacht van de pers en donateurs te trekken. Ik ben de glamour en de kaviaar". Eén dollar Waarom Moore dit werk is gaan doen? „They made me an offer I could't refuse" citeert hij grijnzend een beruchte Ma- fia-uitspraak. „Nee, ze betalen me het fantastische bedrag van één dollar. Uit te keren na precies een jaar en 22 dagen werk". Moore slaat kwink. „Kinderen zijn het belangrijk ste op deze wereld. Ik heb er zelf drie. Ik heb me in dienst gesteld van Unicef om publici teit voor ze te maken. Ik ben de White Knight, de witte rid der van Unicef". En het is hem alweer gelukt. Moore staat in de krant, dus staat Unicef in de krant. De Britse acteur die al jaren in Gstaad Zwitserland woont („Wat rei zen jullie Hollanders toch veel, ik kan soms de deur niet uit door al die caravans op de weg") heeft zich voor dit jaar gecommiteerd en houdt in zijn aflopende filmcarrière reke ning met het Unicef-werk. „Als ik ja gezegd heb tegen een Unicef-sumposium, zal ik geen rol kunnen aannemen en andersom. Zo simpel ligt dat" zegt hij. Deze week ontvangt hij thuis de eerste versie van het script van de eerste speelfilm die naar Leslie Charteris' creatie The Saint gemaakt gaat wor den. Uiteraard herhaalt Moore mon Templar van weleer in. „Ik heb een klein rolletje als een Oude Saint" zegt hij, om daarna nog even op de foto te gaan met de scouts van de D.S.Fergusongroep uit Den Haag die vandaag het duinpad gekozen hebben en dan snel de wachtende auto in te stap pen. „Wie was dat?" vraagt een Duitse toeriste nieuwsgie rig wanneer ze al die fotogra fen ziet klikken. „Ach so, der Roger Moore. Scheisse, ik mis ook altijd alles". Idoor JUDY NIHOF DEN HAAG Roger Moore die vraagt hoe je 'Anita Meijer' moet uit spreken, Audrey Hepburn in haar gewone kloffie, pratende en giechelende kinderen in de zaal, tech nici die driftig over het podium heen en weer lo pen. Het is de generale re petitie voor de finale van het Danny Kaye Interna tional Children's Awards 1991, die gisteren werd gehouden in het Neder lands Congresgebouw in Den Haag. Het was de vierde keer dat dit kindermuziekconcours ten bate van UNICEF plaatsvond. Het concours is inmiddels uit gegroeid tot een internationaal muziekfestival. Er traden gisteren zes finalis ten voor het voetlicht, zij wa ren afkomstig uit de Sovjetu nie, Canada, Mexico, Frank rijk, de Verenigde Staten en Cuba. Nederland bereikte met Glenda Batta de finale niet, maar het 13-jarige zangtalent mocht tijdens het concours toch een liedje ten gehore brengen. Als een nachtegaaltje zong ze tijdens de generale re petitie 'One moment in time' van Whitney Houston. Ze moest het 'zelfs twee keer zin gen, omdat er iets fout was ge gaan. Wat er precies misgaat tijdens zo'n generale repetitie beseft een leek vaak niet. Net als je constateert dat het Ame rikaanse kinderkoor het er fantastisch heeft afgebracht, roept de geluidman: Dit moet over. De tweede keer klinkt het in minder verfijnde oren precies hetzelfde, maar blijkt men opeens wel tevreden te zijn. Beroemdheden Een Unicef-concours hoort zo als altijd bij dergelijke gala's, bol te staan van de beroemd heden. Roger Moore en Audrey Hepburn namen als goodwill-ambassadeurs van UNICEF de presentatie voor hun rekening. En ook Gregory Peck liet nog even zijn gezicht zien. En verder draafden er veel artiesten op van het type 'bekend', zoals Level 42 en Randy Crawford. De zes fina- listjes hadden althans tij dens de generale geen en kele moeite om zich tussen hen te handhaven. De 13-jari- ge Grigory uit de Sovjetunie beet de spits af met een gitaar solo. Wonderkind Kelly (13) uit Canada speelde een zelf ge componeerd pianostuk. De zangertjes uit Frankrijk en Mexico zouden op het Eurovi sie Songfestival een goed fi guur slaan. De blinde Juan, een zangwondertje uit Mexico, zou dan waarschijnlijk met glans winnen. Van de teksten moesten de liedjes het niet zo hebben, want die waren alle maal van dezelfde strekking „laat het vrede zijn", „ik droom over een wereld zonder grenzen", „we zijn één fami lie". Wie uiteindelijk de finale won, het Amerikaanse kinder koor met het pakkende gospel liedje, de jongen met de elas tieken stem uit Cuba, of een van de anderen, is te zien op 21 oktober als Veronica het Danny Kaye International Children's Awards' 1991 via de televisie uitzendt. de opnamen die Veronica heeft gemaakt van hun opreden in FOTO: PETER VAN MULKEN Gregory Peck (links), de dochter van Danny Kay en Roger Moore poseren voor onze fotograaf na afloop van de bijeenkomst in Wassenaar. FOTO: STEPHEN EVENHUIS neris: Gail Gilmore (mezzosopraan); Radames: Alexei Steblianko (tenor); Amona8ro: Henk Smit (bariton); Ramfis: Pieter van den Berg (bas); Farao: Wout Oosterkamp (bas); priesteres: Erika Detmer (mezzoso praan) en Ingrid Kapelle (sopraan); bode: Henk Vonk (tenor); regie: Do- Tiinik Neuner; muzikale leiding: Ed rowski; lichtontwerp: Beverly Em mons; koordirigent: Louis Buskens; begeleiding: Residentie Orkest; pro- duktie: Stichting Aida Amsterdam. Plaats: Sporthallen Zuid, Amster dam. Première: 30 aug. Overige op voeringen op 2, 5, 8, 11 en 14 sept, INDRINGENDE AIDA ALS ANTI-OORLOGSDRAMA rang 20.00 i Zwitserse kunstenaar Tinguely overleden BERN De Zwitserse beeldend kunstenaar Jean Tinguely is vrijdagavond op 66-jarige leeftijd overleden aan een hersenbloe ding in een ziekenhuis in Bern. Dat heeft een woordvoerder van het Zwitserse ziekenhuis zaterdag gemeld. De kunstenaar was zondag opgenomen na een hersenbloeding, en raakte vervolgens Tinguely was een van de eerste die 'beweging' toepaste in de beeldhouwkunst. Zijn machines van de absurditeit, opgebouwd uit industrieel afval en schroot, leverden hem internationale be kendheid op. De voorliefde voor dergelijke onnutte, satirische bouwsels wortelde waarschijnlijk in zijn jeugd. ,Ik had altijd een tang in mijn zak, zoals andere jongens een mes hebben", ze hij Tiguely maakte ook tekeningen, schilderijen en decorontwer pen. Niet lang geleden gingen Tinguely's objecten voor het eerst naar Moskou. De kunstenaar beschouwde het tentoonstellen van zijn machines als een soort waarschuwing voor een stad die geen enkele luxe gewend was. Het overgrote deel van de 4.000 bezoekers zullen na afloop van de Amster damse première van de Aida in de Sporthallen Zuid, afgelopen vrijdag, meer dan tevreden zijn geweest over de betove rende zangprestaties van Maria Chiara in de titel rol. Haar kristalheldere, ingetogen vertolking van de beroemde aria 'O pa- tria mia', een van de hoogtepunten van de avond, kreeg van het Ne derlandse operapubliek de warme en spontane bijval die een opvoering in de arena van Verona niet zou hebben misstaan. Naast vocale verrichtingen op hoog niveau biedt deze vrije produktie van Verdi's popu lairste muziekdrama echter meer dat haar tot een opmer kelijke operagebeurtenis maakt. Niet in het minst door de rigoureuze gedaanteveran dering, die de Zwitserse regis seur Dominik Neuner het lief desdrama tussen de Ethiopi sche slavin Aida, de Egypti sche legerofficier Radames en de eveneens op hem verliefde faraosdochter Amneris heeft laten ondergaan. Geen spectaculair militair triomfalisme en oosterse exo- tiek aan de boorden van De Nijl dit keer, maar in plaats daarvan een kritische benade ring van het oorlogsbedrijf en een introspectieve, intieme blik in de psyche van de hoofdfiguren. Beide uitgangs punten vinden hun visuele be vestiging in een uitgeklede triomfscène. De glorieuze, met uitbundig klaroengeschal be geleide terugkeer van de over winnaar Radames is bij Neu ner veranderd in een vertwij felde carrièrejager aan het hoofd van een bloedige op tocht van overwonnen Ethio- Gewond, vervuild en uitgeput werpen ze zich voor de Egyp tische koning en zijn hoge priester Ramfis in het stof. Het is al evenmin het impo sante decor van het tempel complex in het oude Thebe waartegen de triomfscène zich afspeelt, maar een kale bruin rode vlakte van lavazand voor het immense stalen geraamte van een Farao-hoofd: leeg symbool van een medogenloos archaïsch machtssysteem dat geep vat meer heeft op de vi tale dynamiek en dramatische kracht van het menselijk han delen. Met knetterend vuurwerk en donderende knallen wordt het versteende raderwerk in het stalen karkas vernietigd. Waarmee het zwaartepunt ex pliciet verschuift naar de in terne relaties en achtergron den van de drie hoofdrolspe lers. En op de muziek, die in houdelijk en dramatisch aan zienlijk verder reikt dan de simpele en op onderdelen zelfs drakerige verhaalstructuur van het libretto. Zandkasteel Maar al veel eerder maakt Neuner duidelijk wat hij met zijn ongebruikelijke regie-op vatting beoogt. Bij het binnen komen van de grote hal liggen tientallen Egyptische slaven op de bruine aarde, terwijl een klein jongetje in gezelschap van een houten speelgoedolifant op de grond zit te spelen. Het is de kleine Radames, die zijn toekomst dromen van macht en glorie gestalte geeft in het bouwen van een zandkasteel. Het is illusie van de heerser die tenslotte niets dan slacht offers maakt, inclusief zich zelf. Aan het eind verschijnt het jongetje opnieuw, nu om getuige te zijn van het dood vonnis van zijn volwassen ego, dat op het drijfzand van ijdele jeugdromen tot de ondergang is gedoemd. Met zijn visie op de Aida als een anti-oorlogsdrama voegt Neuner een interessante di mensie toe aan de vlakke fi guur, die Radames in de con ventionele opvoeringen is. In zijn vertolking weet de tenor Alexei Steblianko met die nieuwe mogelijkheden helaas nauwelijks raad. Had hij zich al tegen de wens van de regis seur in een blinkend legeruni form laten aanmeten in plaats van het sobere kleed dat Neu ner voor hem had bedacht, met zijn lange, tot op de rug vallende krullenpruik kreeg de kalende tenor van middel bare leeftijd veel weg van de verwijfde leadzanger van een heavy metal band. Als tragisch produkt van een onmenselijk systeem enerzijds en als machteloos liefdesobject van een Egyptische prinses en een tot slavin gemaakte Etio- pische koningsdochter ander zijds overtuigt Steblianko geen moment. Hij zingt zijn partij obligaat en zonder enig begrip voor de kansen die hem hier geboden worden. Amneris De rol van Radames wordt dan ook volledig overvleugeld en tot ondergeschikt vehikel gedegradeerd door de tragi sche concurrentiestrijd tussen Aida en Amneris, die zijn in dringende hoogtepunt bereikt in de derde akte, wanneer Aida onder druk van haar va der (de gevangen genomen ko ning van Etiopië) haar geliefde verleidt tot hoogverraad, en vervolgens in de smeekbeden van Amneris tot de priester kaste om genadé voor de ter dood veroordeelde legeraan voerder. Maria Chiara, die de titelrol al tien keer eerder in Verone in vulde, is een schitterende Aida, die lyrisch, gepassio neerd, transparant en ingeto gen indringend gestalte geeft aan een jonge vrouw die verscheurd wordt tussen de liefde voor een man en haar trouw aan' familie en vader land. Een prachtig contrast daarmee vormt het fluwelen, broeierige timbre van Gail Gilmore, die met haar intense en ontroe rende dramatische inzet de fi guur van Amneris in het een- trum van deze Aida plaatst, zoals Verdi het oorspronkelijk ook heeft bedoeld. Want smaakt Aida nog het troostrij ke zoet van de vereniging met haar geliefde in het graf, het is de buitengesloten Amneris die als overlevende de tragiek van het drama met zich mee krijgt te dragen. Gedenkwaardig tenslotte is deze produktie ook en vooral door de magnifieke muzikale leiding van Ed Spanjaard. Zel den hoor je Verdi's orkestpar tituur zo transparant, drama tisch alert en instrumentaal gedetailleerd uitvoeren als on der zijn leiding gebeurt. Het is uiteindelijk de muziek die de Aida tot zo'n blijvend intrige rend wonder maakt. Naast Maria Chiara en Gail Gilmore leveren Spanjaard, het Resi dentie Orkest en het amateur koor onder leiding van Louis Buskens daaraan een bijdrage die je niet licht vergeet.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9