£eidoe <2owa/nt Felle kritiek op plannen van Ritzen „Ritzen is te negatief over universiteiten' Voorproefje ij ai Geen uitstel voor bollenkwekers 11 15 15 ien Sovjet-republieken rillen nieuwe, lossere unie EG en Joegoslavië sluiten akkoord over staakt-het-vuren Studentenbond noteert 62 klachten per dag 14 Dagen Gratis CekLeGouiant INFORMATIE ZONDER SENSATIE foicLe&Hi/ia/nt MAANDAG 2 SEPTEMBER 1991 Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25124 Losse nummers 1,45. „Gereformeerde diakens moeten WAO-ers bezoeken" Massale vechtpartijen na ruzie kinderen DEN HAAG Een onbenullig ruzietje tussen twee kinderen in de Jacob Jordaenstraat in Den Haag is gisteravond uitgelopen op een massale rel. De kinderen hadden aan het eind van de middag moeilijkheden gekregen. Toen daarbij een tik werd uitgedeeld, begonnen de ouders van de kinderen zich ermee te bemoei en. Er vielen over en weer klappen. In de loop van de avond was de menigte op het plein uit gegroeid tot zo'n 250 mensen. Er werd geschol den en er sneuvelden ruiten. In verband daar mee werd een zeventienjarige jongen aange houden. Een aantal familieleden van één van de kinderen is door de politie 'voor de eigen veiligheid' tijdelijk elders ondergebracht. De gehele nacht heeft er volgens de politie op het plein een 'dreigende sfeer' gehangen, zonder dat er verder arrestaties werden verricht. DEN HAAG De bollenkwekers in Noord-Holland worden niet vrijgesteld van het uitrijverbod voor mest in de maand september. Dat heeft minister Al ders van milieu, mede namens zijn colle ga Bukman van landbouw, vanmorgen geschreven aan het Landbouwschap. Vanaf 1 september gelden ér in Neder land strengere regels voor het uitrijden van mest. Zo mag op de zandgronden van september tot en met december op bouw- en maisland geen mest meer wor den uitgereden. Vooral een aantal bloembollentelers in Noord-Holland wordt getroffen door het uitrijverbod in september. Op bollenvel den is het gebruikelijk na de oogst het land af te dekken met een dun laagje drijfmest om verstuiving tegen te gaan. Door het uitijverbod wordt het onmoge lijk een dergelijk mestdek aan te bren gen. Om die reden had het Landbouw schap in een brief aan Alders om een maand uitstel gevraagd. Ondanks de afwijzing van Alders, is het niet waarschijnlijk dat de bollenkwekers zich zullen neerleggen bij het verbod om mest over hun land uit te rijden. Secre taris A. Vollebregt van de Koninklijke Algemene Vereniging voor de Bloembol lencultuur (KAVB) in Hillegom liet vori ge week al weten te verwachten dat het uitrijverbod door de bollenkwekers ge negeerd zal worden. Een boete van en kele honderden guldens weegt niet op tegen de schade die ontstaat door ver stuiving, aldus Vollebregt. 'Vrijpartij' kost man 25 mille ROTTERDAM Een 32-jarige man uit Driebergen is zaterdagmorgen aangerand en beroofd in Rotterdam. Hij werd op de Claes de Vrieselaan door een onbekende vrouw tot stop pen gemaand. De vrouw ging onmid dellijk naast hem zitten toen de auto tot stilstand kwam. Zij begon hem brutaal te betasten, waarop de man probeerde haar weg te duwen. Onder het mom van een vrijpartij knoopte de vrouw zijn broek open. Terwijl de verbouwereerde man zijn broek pro beerde dicht te houden, griste de vrouw zijn portemonnee met 25.000 gulden uit zijn achterzak. De vrouw verliet de auto, stapte in een vlucht auto en verdween spoorloos. Partij Paul Haarhuis rechtstreeks op tv HILVERSUM De NOS verzorgt vandaag via Neder land 3 een direct televisieverslag van de tenniswed strijd tussen Paul Haarhuis en de Duitser Carl-Uwe Steeb. De uitzending begint om 17.00 uur. Haarhuis be reikte het afgelopen weekeinde de vierde ronde van de open Amerikaanse titelstrijd in New York via een spectaculaire overwinning op Boris Becker. Vanmid dag treft de Eindhovenaar met Steeb een wat minder hoog aangeschreven landgenoot van Becker, die een blessure aanvoerde als excuus voor zijn nederlaag in drie sets. Ivan Lendl, die eerder in dit toernooi op het nippertje van Hagenaar Krajicek won, en Stefan Ed- berg drongen vandaag al door tot de kwartfinales van de US Open. Lendl versloeg de Joegoslaaf Ivanisevic en Edberg won van de Amerikaan Chang, die het af gelopen weekeinde John McEnroe uitschakelde. Pagina 15: Haarhuis hot item van kust tot kust. tee van zakdoeken voor vermoeide Pavarotti 1 OEN OMGEVING Turbokoeien en erdikbillen maken ede sier op VEBO Rijkaard stapje dichter bij Oranje LESGELD 300 GULDEN OMHOOG Wereldrecord Estafette apotheose op slotdag WK atletiek ÊESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 NNENLAND 3/5 JITENLAND 6/7 NST/RTV 9/10 IDEN/REGIO 11/12 ENSTVERLENING 12 [V-PROGRAMMA'S 13 EER/PUZZEL/MENU 13 15 T/M 22 aldere nacht en vooral in zuidelijke helft van het nd mistbanken, inimumtemperatuur «geveer 15 graden, orgen zonnig, iddagtemperatuur van graden op de Wadden, t 27 graden in Limburg. ;rst weinig wind, minder i windkracht 3, overdag vakke tot matige >ordoosten wind, rond acht 3. DEN HAAG De onder wijsbonden en de organi saties van scholieren, stu denten en oudercommis sies hebben fel afwijzend gereageerd op de zaterdag uitgelekte bezuinigings plannen van minister Rit zen en staatssecretaris Wallage. De bewindslieden van onder wijs willen onder meer het les geld voor middelbare scholie ren vanaf 16 jaar met 300 per jaar verhogen (van ƒ1163 tot 1450), een boete opleggen van 250 aan leerlingen die meer dan één maal blijven zit ten. Leerlingen uit het voort gezet onderwijs die een 'om weg' maken (bijv. van vwo het middelbaar beroeps onderwijs) staat ook een extra verhoging van het lesgeld te wachten. Zij moeten 1700 per jaar gaan betalen. De plannen behelzen ook een verlaging van de studiebeurs voor scho lieren van 18 jaar en ouder en de invoering van een 'tempo beurs' voor studenten aan uni versiteiten en hogescholen: wie te traag studeert krijgt minder studiefinanciering! Verder zijn Ritzen en Wallage van plan de wachtgelden voor werkloze leerkrachten te ver lagen, zodat deze 1 meer in overeenstemming komen met de voor werkloze werknemers uit het bedrijfsleven gebruike lijke WW-regeling. Ritzen wil de lesgeldverhoging voor leerlingen uit gezinnen met lage inkomens compense ren met een hogere studietoe lage. Deze compensatie geldt maar ten dele voor de zitten- blijvers die een boete van 250 moeten betalen. Daarvan moet 100 voor eigen rekening wor den genomen. Andere maatregelen die Rit zen in de officieel nog geheime onderwijsbegroting aankondigt Bezuinigingen op de institu ten voor internationaal on derwijs. Het Institute for So cial Studies in Den Haag moet 12 miljoen inleveren, het Instituut voor Luehtkar- tering en Aardkunde 31 mil joen. De academische ziekenhui zen mogen geen onderwijs meer verzorgen voor stu denten medicijnen. Ook zou den zij geen onderzoek meer mogen doen. Studenten aan de Open Uni versiteit in Heerlen die al een universitair diploma op zak hebben, moeten de kost prijs voor hun studie gaan betalen. Een complete studie zou deze studenten daardoor ongeveer ƒ30.000 gaan kos- Eerder was al bekend ge worden dat de rente op stu dieleningen wordt verhoogd van 8,7 tot 11,3 procent. Pagina 3: Kamer wil ver zachting plannen Ritzen De Russische president Boris Jeltsin spreekt tegenover de Britse premier John Major, die gisteren bliksembezoek bracht aan de Sovjetunie, zijn steun uit aan Sovjet president Gorbatsjov. foto: ap )SKOU Leiders van Sovjet-republieken met Sovjet-president rbatsjov overeengeko- in de grondwet dusda- te veranderen dat de wordt vrijgemaakt or een nieuwe, lossere vjetunie. Moskou is een programma acht punten opgesteld, rnaamste onderdeel vormt onmiddellijke onderteke- l van een nieuw Uniever- dat de afzonderlijke repu- lke i zelf de keuze laat i de unie kwam vanmorgen vlak na de opening van de buiten gewone zitting van het Con gres van Volksafgevaardigden, het uitgebreide parlement. Tij dens zijn openingsrede stelde de Kazachstaanse president Noersoeltan Nazerbajev ook de oprichting voor van een staats raad waarin de leiders van de republieken en Sovjet-leider Gorbatsjov zitting moeten heb ben. Na het besluit van de Verenigde Staten de drie Bal- tische staten Estland, Let land en Litouwen volledig diplomatiek te erkennen, heeft ook Gorbatsjov verklaard de onafhankelijkheid van de Bal ten te aanvaarden. „Ieder volk moet het recht op zelfbeschik king kunnen uitoefenen. Als dit de definitieve wil en de be- Een soldaat van de Kroatische Nationale Garde, duidelijk vermoeid maar op zijn post, in de omge ving van het dorpje Laslovo. De afgelopen tien dagen werd het gebied door Servische troepen met meer dan duizend mortieren bestookt. foto: ap BELGRADO Anderhalf uur na afloop van het EG-ulti- matum - politieke isolatie en een economische boycot wan- komst zou kunnen komen - vannacht half twee, hebben minister Van den Broek yan buitenlandse zaken, de federa le regering van Joegoslavië en de presidenten van de zes re publieken in Belgrado een overeenkomst getekend die een staakt het vuren, interna tionaal toezicht en onderhan delingen over de toekomst van het land mogelijk moet ma- Het huidige aantal van circa vijftig waarnemers uit EG-lan- den zal zo spoedig mogelijk worden uitgebreid tot twee honderd a tweehondervijftig, (mede uit Polen, Zweden, Tsjechoslowakije en Canada) teneinde ook in Kroatië de na leving van de wapenstilstand te kunnen controleren. Een datum voor de vredescon ferentie - als de andere EG- ministers morgen daarmee ak koord gaan in Den Haag - staat nog niet vast. Minister Van den Broek heeft laten we ten die zo spoedig mogelijk bij een te willen roepen, ook al om de wapenstilstandsove reenkomst te versterken. Zijn grootste prioriteit op dit moment is echter het in het le ven roepen van structuren voor overleg tussen de leiders van de waarnemers - met aan het hoofd de Nederlandse oud- ambassadeur in Belgrado, Jo van der Valk - en comman danten van het federale leger, de Kroatische Nationale Garde en de Servische guerrillastrij ders. De bedoeling is dat de waarnemers geleidelijk, stap voor stap, nagaan waar een begin kan worden gemaakt met terugtrekking van eenhe- doeling is van de bevolking van deze republieken, moeten we het accepteren", verklaar de hij gisteren tijdens een di rect door de Sovjet-tv uitge zonden interview. De presi dent zei verder niet van plan te zijn af te treden als leider van de Sovjetunie. Onder luid gejuich van de be volking hebben de gehate eli tetroepen van het Sovjet-mi nisterie van binnenlandse za ken - de zogenoemde Zwarte Baretten - zich dit weekeinde uit de Baltische landen terug getrokken. De troepen werden er door de Baltische autoritei ten van beschuldigd dat zij hebben geprobeerd door ter reuracties de afscheiding van Estland, Letland en Litouwen tegen te gaan. SPORT OP TV Nederland 3, 17.00 uur: Ten nis: Haarhuis - Steeb (recht streeks). Twee drugsdoden VENLO De gemeentepolitie van Venlo heeft zaterdaga vond rond middernacht een 26-jarige man uit Düsseldorf dood aangetroffen in zijn auto, die in die plaats geparkeerd stond. Hij bleek aan een over dosis heroïne te zijn overleden. De gemeentepolitie van Kerk- rade liet zondag weten dat daar zaterdagmorgen een 17- jarige inwoner van die plaats dood in een woning was ge vonden. Ook in dit geval was er sprake van een overdosis verdovende middelen. LEIDS COLLEGEVOORZITTER OOMEN: DEN HAAG Minister Ritzen van onderwijs geeft „een volstrekt on juiste voorstelling van za ken" over het onderwijs op de universiteiten. Rit zen spreekt te pas en te onpas over een „cultuur omslag" die nodig zou zijn in het denken op deze in stellingen over studie voortgang en onderwijs. De bewindsman wekt daarmee ten onrechte de indruk dat er iets grondig mis zou zijn. Dit zei collegevoorzitter mr. C.P.C.M. Oomen vanmiddag bij de opening van het acade misch jaar van Rijksuniversi teit in Leiden. Oomen uitte bij die gelegenheid felle kritiek op de minister van onderwijs. In de zogenoemde hoofdlijne nakkoorden is vastgelegd dat Ritzen het budget van de uni versiteiten zal beschermen, zei de collegevoorzitter. De uni versiteiten van hun kant heb ben beloofd te werken aan de verbetering van hun rende ment. In een eerste tussenrapportage hebben zij daarvan verslag ge daan, aldus Oomen: „In die si tuatie gaat het niet aan om via een term met een negatief sug gestieve lading en zonder mo tivering een beeld op te roe pen dat in genen dele de wer kelijkheid dekt". Ook de nieuwe invulling die Ritzen in de nieuwe Wet op het Hoger onderwrjs en We tenschappelijk onderzoek (WHW) wil geven aan een grotere autonomie voor de universiteiten, moest het bij de Leidse universiteitsbestuurder ontgelden. Het voorstel van Ritzen om zelf in laatste in stantie te bepalen of de komst van een nieuwe studierichting „doelmatig" is, noemde hij „een aanzienlijke inperking van de vrijheidsmarges" en dus „een forse pas terug". Oomen zei te hopen dat de be windsman - en in zijn voet spoor de Tweede Kamer - de WHW-voorstellen op dit punt opnieuw zal overwegen. „Er was immers geen argumenta tie voor de ommezwaai, behal ve een door sommigen geuit maar niet nader gemotiveerd gevoel dat de overheid bezig zou zijn te veel macht uit han den te geven". Volgens Oomen heeft hij voor het voorstel van Ritzen nog geen rationeel ar- gument gehoord, lp twaalf van de dertien grote universiteiten in ons land werd maandag het academisch jaar geopend. Alleen aan de Katholieke Universiteit Nij megen werd de plechtige zit ting in verband met het ver trek van collegevoorzitter ir. W.C.M. van Lieshout een dag uitgesteld. Pagina 3: „Cultuuromslag universiteiten al achter de rug" den duur moeten de federale troepen naar hun kazernes te rugkeren, en ongeregelde Ser vische eenheden en Kroati sche troepen in omvang en be wapening worden terugge bracht. Van den Broek besloot gister ochtend vrij onverwacht naar Belgrado te vertrekken om zich ervan te overtuigen dat ook de Servische president Slobodan Milosevic met het plan akkoord zou gaan. De overeenkomst komt in gro te lijnen overeen met dat wat door de derde trojka op 4 au gustus werd voorgesteld maar dat Servië weigerde te teke nen. Het voorstel is de afgelo pen dagen besproken door mi nister Van den Broeks speciale vertegenwoordiger H. Wij- naendts. Pagina 6: Servische presi dent door de bocht Twee motoren in beslag genomen ZWOLLE De politie in Overijssel heeft tw genomen. Een 24-jarige man uit Zwolle moest vanmorgen zijn mo tor achterlaten omdat hij op de provinciale weg Zwolle-Kampen met een snelheid van 146 kilometer per uur reed. Een 40-jarige man uit Leusden overkwam 'gisteren hetzelfde nadat hij in Borne met een snelheid van 205 km per uur over de A35 had gereden. Adembenemend. Zo kun je het afgelopen sportweekeinde ge rust noemen. Eerst al de grootse afsluiting van het wereld kampioenschap atletiek in Tokyo. Dan het altijd weer span nende tennistoernooi US Open in New York, compleet met de prestaties van de Nederlanders. Vervolgens de start van de Spaanse en Italiaanse voetbalcompetitie, de Grand Prix rolskiën in de Rijswijkse Plaspolpolder en - als voorproefje van de rugbycompetitie - het Bechet-toernooi. Alles vandaag in de Leidse Courant. Altijd een gratis voorproefje op een vast abonnement waard. Want een sportievere krant is er niet. UTRECHT De klachtenlijn voor studenten die problemen hebben met bijvoorbeeld hun studiefinanciering, wordt gemid deld 62 keer per dag gebeld. In totaal noteerde de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) in de eerste twee weken dat de lijn bestaat, 812 telefoontjes. De LSVb schrijft dit in de de eerste rapportage over de lijn, die voorzitter René Danen vanmiddag, bij de officiële opening van de lijn op het kantoor van de bond in Utrecht, aanbood aan mi nister Ritzen van onderwijs. De meeste klachten (39 procent) betroffen specifieke klachten over de studiefinanciering, zo blijkt uit de rapportage. 24 procent belde verder om te vragen welke van de vele bezuinigingen op de studiefinanciering op de eigen situatie van toepassing was. Van de bellers had 21 procent problemen met de O V-jaarkaart. Volgens de LSVb laat de manier waarop de OV-Studentenkaart BV, de organisatie die de kaart verstrekt, de studenten te woord staat veel te wensen over. „Men wordt bij voorbaat als fraudeur aangemerkt en ook als zodanig behandeld", schrijft de bond. 10 procent tot slot had problemen met de instelling waar wordt gestudeerd. De LSVb noemt dit een „opmerkelijk hoog percen tage". Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,5 Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) O kwartaal f. 78,60 Voorl: I Postcode/Plaats: controle op bezorging) 2501 VC Den Haag Of bel 071 -313677 MiiiMMMiimimim

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1