Atleten bevestigen reputatie Nederland ontbeert nog altijd atletiek-cultuur SPORT 19 Taniguchi veldheer in slijtageslag Sovjet-atleten Potasjov en Perlov gelijk op Ccidae Qowuvnt MAANDAG 2 SEPTEMBER 1991 Henkei als enige over 2,00 meter TOKYO De Duitse atlete Heike Hen kei is wereldkampioene hoogspringen geworden. Ze ging als enige over 2,00 meter. Dat lukte al ,bij haar eerste po ging. Haar laatste concurrente Jelena Jelesina (Sov) haakte na 1,98 af en moest genoegen nemen met zilver. Haar landgenote Inga Babakova werd derde met een gehaalde hoogte van 1,96. Al zeker van de eerste plaats ging Henkei op zoek naar persoonlijke en internatio nale records. Ze slaagde erin haar Duit se record met een centimeter te verbete ren tot 2,05 meter. Het wereldrecord van de Bulgaarse Stefka Kostadinova (2,09) bleef buiten bereik. Günthör zonder concurrentie TOKYO De Zwitserse reus Werner Günthör heeft zoals verwacht in Tokyo geen concurrentie naast zich geduld in de finale van het kogelstoten. Hij werd onbedreigd eerste met een beste afstand van 21,67 meter. De Noor Georg Andersen, die het zilver mocht ophalen, bleef bijna een meter bij Gün thör achter. Zijn landge noot Arvid Nilsen werd derde. Kenyanen heersen ook op de steeple TOKYO De Kenyaanse lopers hebben, zo als al kon worden verwacht na de andere midden- en lange-afstandnummers, ook de 3000 meter steeple beheerst. Moses Kiptanui was afgelopen zaterdag de beste. Hij ging na 8.12,59 over de eindstreep. Zijn landgenoot Patrick Sang bleef minder dan een seconde bij hem achter. De Algerijn Azzedine Brahmi maakte het Afrikaanse succes compleet. De technische onderdelen liggen meer op de weg van de (Oost)Europese en Amerikaanse atle ten. Bij de vrouwen leverde de Bulgaarse dis cuswerpster Tsvetanka Kristova de beste sei zoenprestatie. Haar worp van 71,02 meter was goed voor goud. De Duitse favoriete like Wy- ludda gaf bijna twee meter toe. Het brons was voor de Sovjet-atlete Mikaltsjenko. Letitia Vriesde negende TOKYO Letitia Vriesde, de succesvol ste Nederlandse atlete in Tokyo, al start Suriname, is er zaterdag niet li we roem te vergaren. De RoFterdamse eindigde in de finale van de 1500 meter als negende in 4.05,67. Hassiba Moulberka won de race in 4.02,21. De 23- jarige Algerijnse, die haar land het eerste WK-goud bezorgde, had een scherpere eindsprint dan de Sovjet-loopsters Do- rovskitsj en Rogatsjova. Jeugdrecord Sven Ootjers HOORN Sven Ootjers heeft bij atle tiek wedstriiden in Hoorn het Nederlands jeugdrecord hoogspringen op 2,16 meter gebracht. De atleet van NOVA uit War- menhuizen verbeterde zijn record met één centimeter. TOKYO In de achtjari ge geschiedenis van de strijd om de wereldtitels atletiek, die voortaan elke twee jaar op het program ma staat, is Carl Lewis een uniek atleet. De 30-ja- rige Amerikaan, die in het eerste weekeinde het we reldrecord op de 100 me ter heroverde met 9,86 se conden, kan wijzen op acht wereldtitels. De negende werd hem in de historische verspringfinale van vrijdag ontnomen door landgenoot Mike Powell, die met 8,95 meter het inmiddels 23 jaar oude wereldrecord van Bob Beamon (8,90 m) naar de geschiedenis verwees. Lewis had na zijn prestatie op de 100 meter wereldrecords beloofd bij het verspringen en de 4 x 100 meter. Het kwam uit. Met André Cason, Leroy j Burrell, Dennis Mitchell en Carl Lewis bracht de Verenig de Staten weer een nieuw kwartet op de been. Op 7 au gustus was Mike Marsh start- loper van het viertal, dat in Zürich 37,67 seconden liep. In precies één jaar moest de wereldrecordlijst vier maal worden bijgewerkt. Bij het EK ontnam Frankrijk met 37,79 de Verenigde Staten het we reldrecord (37,83), dat bij de Olympische Spelen van Los Angeles was gelopen met des- Lewis ook als laatste man. De „schande" dat het record meer in Amerikaanse handen was, werd gedeeltelijk uitgewist toen Lewis' Santa Monica TC, op 3 augustus in Monaco de tijd van de Fransen evenaarde. Selectiesysteem let verlies op de 4 x 400 meter ïadden de Amerikanen te wij- an hun selectiesysteem, ilichael Johnson, die eerder in iveek de 200 meter óp supe- wijze won, is dit jaar, evenals in 1990, de snelste lo per op de 400 meter. Johnson was echter niet opgesteld om dat hij bij de nationale kampi oenschappen half juni in New York uitsluitend voor de 200 meter had gekozen. Hij had de slotaanval van de Engelsman Kriss Akabusi, die wereld kampioen Antonio Pettigrew op de laatste 50 meter voorbij streefde, ongetwijfeld wel ge pareerd. De laatste twee dagen van het WK bevestigden zes atleten waarom zij dit seizoen boven aan de wereldranglijst staan. De Zwitserse kogelstoter Wer ner Günthör bleef de concur rentie met 21,67 m meer dan een meter voor. Heike Henkei won een in de breedte bene den de maat blijvende finale hoogspringen met 2,05 meter. Met haar Duitse record sprong Henkei zeven centimeter ho ger dan haar naaste concur rente Jelena Jelesina uit de Sovjetunie. De Amerikaan Charles Austin, dit seizoen goed voor 2,40 me ter was geen partij voor de ge blesseerde wereldrecordhou der Javier Sotomayor. De lan ge Cubaan sprong met een om zwachtelde enkel, die hij voortdurend met een spuitbus koel hield. Nadat Austin over 2,38 meter was gegaan, een hoogte die „Soto" oversloeg, probeerde de Cubaan het een maal op 2,40 meter, waarna hij gebaarde genoegen te nemen met het zilver. Austin liet de lat nog wel op de wereldre cordhoogte van 2,45 meter leg gen maar faalde drie keer. De titels op de vier resterende individuele loopnummers van het slotweekeinde, toen het nationale stadion eindelijk uit verkocht was, gingen alle naar Afrika. Noureddine Morceli herhaalde het succes van land genote Hassiba Boulmerka op de 1500 meter een dag later bij de mannen. De Algerijnse moest na haar triomf onder steund worden omdat zij bijna in een dilirium geraakte. De Russin Natalia Artjemova de snelste van dit seizoen op de 1500 meter (3.59,16) vrou wen ontbrak echter in Tokyo. Zij was niet gestart bij de na tionale titelstrijd omdat zij de voorkeur gaf aan enkele fi nancieel lucratievere wedstrij den in Europa. Artjemova zei begin augustus in Zürich al te verwachten niet naar Japan te mogen afreizen. De Kenyanen eerder al suc cesvol op de 800 en 10.000 me ter verdubbelden hun aantal wereldtitels. Yobes Ondieki speelde op de vijf kilometer met zijn tegenstanders en de gradeerde vooral de tweevou dige wereldkampioen veldloop Khalid Skah uit Marokko. Mo ses Kiptanui en Patrick Sang lieten, na Tanui en Chelimo op de tien kilometer, zien de ploegtactiek volledig te be heersen. Op het laatste rechte stuk verdeelde het tweetal het goud (Kiptanui) en het zilver (Sang). Medaille-verdeling 1 Verenigde StatenIO 2 Sovjetunie 9 3 Duitsland 5 5 Groot-Brittannië 2 6 China 2 7 Algerije 2 8 Jamaica 1 9 Finland 1 10 Japan 1 r Cuba 5 Roemenië Hongarije TOKYO De Sovjet-at leten Alexander Potasjov en Andrej Perlov hebben afgelopen zaterdag bij de WK de 50 kilometer snel wandelen beheerst. Het tweetal ging gedurende bijna vier uur precies gelijk op in de straten van Tokyo. Te rug in het stadion sloegen de 29-jarige landgenoten de ar men om eikaars schouders en marcheerden zij aan zij over de eindstreep. De jury gaf de gouden medaille aan Potasjov. Perlov, die exact dezelfde tijd liet noteren, kreeg het zilver. De Duitse titelverdediger Hartwig Gauder finishte als derde op ruim twee minuten achterstand. Potasjov en Perlov deden in de stromende regen - de na sleep van tyfoon Harry - geen pogingen elkaar kwijt te ra ken, toen ze alleen over waren gebleven. De beslissende ver snelling kwam al na vijftien kilometer. Vitali Popovitsj (Sov) kon mee, Gauder en diens landgenoot Ronald Wei gel ook. De laatste, winnaar van het olympisch zilver, haakte als eerste af. Noodge dwongen. Hij werd gediskwa lificeerd wegens lopen in plaats van wandelen. Na 30 kilometer konden Popo vitsj en Gauder het tempo niet meer bijhouden. Van de over gebleven favorieten leek de besnorde Potasjov de sterkste. De bebaarde Perlov, die de beste tijd op deze afstand heeft staan, bleef echter vastbeslo ten volgen. De Russische „Sia mese tweeling" werd pas na de finishlijn gescheiden. TOKYO De marathon is bijna een religie in Ja pan. Daarom zal Hiromi Taniguchi na gisteren alle eerbied krijgen wegens zijn magistrale zege in de strijd om de wereldtitel. Taniguchi, vorig jaar win naar van de marathon van Rotterdam, overzag gister morgen om kwart over acht het slagveld, waarin vele grote namen gesneu veld waren. Tot degenen, die de door hoge temperatuur (28 graden) en luchtvochtigheid (70 ver oorzaakte slag overleefden, be hoorden Tonnie Dirks en Kim Reynierse. Dirks eindigde als zestiende (2.22.17), de voor Aruba startende Zeeuw Rey nierse passeerde na 2.26.50 als 23ste de eindstreep. Van de zestig gestarte deelnemers haalden er 36 de eindstreep. Tijden waren, het veld ging om zes uur van start, niet van belang in de Japanse hoofd stad. In de slopende omstan digheden telde alleen overle ven. Wie zijn krachten in de beginfase overschatte, moest daarvoor onverbiddelijk de tol betalen. Tot de slachtoffers be hoorden bekende atleten als Abebe Mekonnen, Alfredo Shahanga, Jörg Peter en Ja- kov Tolstikov, de winnaar van de strijd om de wereldbeker van 21 april in Londen. Tonnie Dirks had de adviezen vooral niet te snel van start te gaan, hem ondermeer gegeven door Marti ten Kate, goed ter harte genomen. Na tien kilo meter ga je al tegenstanders zien terugvallen, hadden Ten Kate en bondscoach Bob Bo- verman de Brabander inge prent. „Toen dat niet direct gebeurde, denk je: doe ik het wel goed," bekende hij na af loop opmerkelijk fris. Dirks, die om twee uur 's nachts was opgestaan, liet zich op het tien kilometerpunt, dat hij als 49ste passeerde, toch niet verleiden het tempo te verhogen. „Het kostte wel moeite want ik ben altijd gewend aanvallend te lo pen". Ten Kate en Boverman kre gen gelijk „Ik zag ineens men sen terugvallen en ik schoof steeds meer naar voren". Op 20 kilometer kreeg hij van Bo verman, die de wedstrijd op de fiets langs de honderdduizen den toeschouwers volgde, te horen dat hij 33ste lag. Op dat punt had Dirks ook al bijna twee minuten voorsprong op Reynierse, die aanvankelijk voor de Brabantse tuinder, in ijsbergsla en asperges, had ge lopen. „Gelukkig heb ik dit jaar veel wedstrijden in de warmte gelopen. In Rotterdam waar ik mij met 2.13.10 kwali ficeerde, was het ook warm. Ik heb veel gedronken." Dirks was in zijn vijfde mara thon op elk vijf kilometerpunt verzekerd geweest van zijn drank. Boverman had de ge hele Nederlandse ploeg gemo biliseerd om ervan verzekerd te zijn dat het Dirks aan niets zou ontbreken. Die voorzorgs maatregel bleek noodzakelijk, want bij het passeren van de tafels bij de verzorging werden herhaaldelijk vele flesjes om gestoten. Moeilijk Dirks had het tussen de 32ste en 36ste kilometer erg moeilijk gehad. „Ik kreeg steken in mijn zij maar behoefde geluk kig niet te wandelen". Wande len deed onder anderen wel de Etiopiër Mekonnen, ook al een winnaar van de Rotterdamse marathon, die op een gegeven moment overgevend door de Japanse televisie in beeld werd gebracht. Op de laatste venijnige klim naar het sta dion passeerde Dirks nog twee tegenstanders. De Fransman Dominique Chauvalier, vorig jaar in Split bij de Europese ti telstrijd winnaar van het brons, bleef net buiten bereik. Taniguchi schonk Japan, na het zilver van Sachiko Yamas- hita in de vrouwen marathon, het eerste goud. Hij bedankte ook prompt het gehele Japan se volk voor zijn succes. De lo per met zijn karakteristieke stijl, het hoofd voordurend scheef, was steeds voorin het veld te vinden. De ruim twin tig man tellende kopgroep, die aanvankelijke werd voortge trokken door de Cubaan Al berto Cuba, werd later lange tijd aangevoerd door Steve Moneghetti. De Australiër, in 1990 aanvoerder van de we reldranglijst met 2.08.16, over schatte zijn krachten echter schromelijk. Na 30 kilometer, waar Tanigu chi, zijn landgenoot Shinohara en de Pool Huruk leidden, was hij teruggevallen in gezelschap van de Europees en Olympisch kampioen Gelindo Bordin. Achmed Saleh, twee maal winnaar van de wereldbeker, en de vrijwel onbekende Etio piër Gisilase hadden toen weer aansluiting met de drie koplo pers gekregen. Van dat vijftal zouden later alleen Taniguchi en Saleh op het erepodium ko- BART KAPPENBURG ZIET TOEKOMST SOMBER IN Brazilië Namibië Djibouti Etiopië Powell had voorgevoel TOKYO De Amerikaanse verspringer Mike Powell, die in Tokyo het 23 jaar oude we- eldrecord van Bob Beamon de geschiedenis verwees, een voorgevoel te heb- gehad van deze prestatie. rn enkele Japanse zaterdag kranten stond namelijk de foto, die Powell woensdag bij het betreden van een fitness centrum op verzoek had gete kend en van een tekst had voorzien: „Mike Powell USA (zijn officieel persooonlijk record). WR (wereldrecord) \95?". lob Barel is Kiens te snel af ÏSTERWIJK Rob Barel leeft gisteren in Oisterwijk ien kwart triathlon gewon en. De 34-jarige man uit •verberg zegevierde over 'enri Kiens, die drie vorige dities van de wedstrijd op zijn aam bracht. Op de finish, na 1500 meter zwemmen, 40 km 'fietsen en 10 km lopen, was het verschil 43 seconden. Pim van den Bos eindigde als der- TOKYO In de Nieuwe Wereld is het een onuit roeibare vastigheid dat wij geen ander schoeisel ken nen dan klompen. Duur zame stappers, maar niet direct 't geijkte gereed schap om rap van hot naar her te razen. Het verbaast derhalve geen enkele Amerikaan, dat Neder land slechts negen vertegen woordigers afvaardigde naar de atletiek-wereldkampioen- schappen in Tokio, die giste ren zijn afgesloten. Klompen lopers waren er immers kans loos. Wij weten evenwel beter. We ten al te goed, dat de vader landse atletiekers beschikken over 't meest uigelezen materi aal en superieure accommoda ties om hun sport te beoefe nen. Daarom vinden we het zo delegatie kon aanleveren voor de mondiale titelstrijd. In de bonte verscheidenheid van de de Öranje-1 gevreesde tegenstandersT Bij de moeder aller sporten is Ne derland echter een sterk ach tergebleven gebied! Wij kennen geen atletiek-cul- tuur", zegt Bart Kappenburg. „Dat moet je gewoon erken nen. Op atletiekgebied stelt ons land geen moer voor. We zijn een C-land". Bart weet waar hij 't over heeft. Met een staat van dienst van 'n slordige halve eeuw is hij zachtjes-aan het geweten van de KNAU. Langdurig had hij als secreta ris een stevige vinger in de pap binnen het reilen en zei len van de bond, werd beloond met het ere-lidmaatschap en geridderd door Hare Majesteit. Hoewel nog slechts zijdelings bij de organisatie betrokken ontgaat hem nog steeds niets; voorafgaande aan de WK in Tokyo zat hij als waarnemer aan bij het IAAF-congres. Sinds vijftig - het E.K. in Brussel - volgde Kappenburg schier alle internationale titel- wedstrijden en vanaf Rome was hij ononderbroken bij de Olympische Spelen present. Nu al heeft hij de tickets voor Barcelona zorgvuldig in z'n bureau-la opgeborgen. 'n Vluchtige blik op de we reldranglijsten bewijst Kap- penburgs gelijk. Alleen bij hoge uitzondering is er een landgenoot op te vinden. Erik de Bruin bijvoorbeeld. Verder: armoede troef. En niets wijst op een snelle verbetering. In een terugzien op de recentelijk gehouden Nederlandse kampi oenschappen schrijft het offi ciële bondsorgaan Atletiekwe- reld' dat 'een kinderhand gauw gevuld is' en dat we 'mo menteel met weinig blij moeten zijn'. Tijdens de Euro pese jeugdkampioenschappen in het Griekse Thessaloniki mochten acht Nederlanders proberen het vaandel hoog te houden. Met één zilveren me daille keerden ze huiswaarts. Kappenburg: „Acht man is na Bart Kappenburg: „Op atletiekgebied stelt ons land geen ene moer voor". tuurlijk helemaal niks. Het be tekent, dat je uit pakweg twin tigduizend junioren in de leef tijd tussen vijftien en twintig jaar met hangen en wurgen acht selecteert; de meesten met de hakken over de sloot". Begeleiding aan de begeleiding. „Maar," vult hij aan, „daar kun je ui teraard niet alles aan ophan- fen. Je moet wél talent heb- en óm te begeleiden. Daar ontbreekt het tevens aan. De instelling van de atleten is ook dikwijls onder de maat. Top sport vereist een dagtaak. Als je zegt: ik doe het er even bij, blijf je een plezier-atleet. Ik heb er geen moeite mee, maar je moet uit je hoofd zetten, een internationale vedette te wor den. Wil je tot de top behoren dan kun je werken vergeten. Je bent de godgansedag met atletiek bezig. Kijk naar Erik de Bruin. Die jongen pakt het goed aan. En behoort tot de al- lerbesten van de wereld. Dat heeft hij met zijn tweede plaats wel bewezen. Je moet ie professioneel opstellen. Aan ae secondaire voorwaarden ligt het niet. Nederland heeft kort geleden de vijfenzeventigste kunststofbaan geopend. Dan kun je niet zeggen, dat de mo gelijkheden ontbreken. Maar die banen leg je niet neer om ze renteloos te laten liggen. Je moet ze wél gebruiken! Daar heb ik mijn twijfels over. Ik kom nog wel eens bij clubs en als ik dan coaches en atleten bezig zie, zet ik grote vraagte kens. In de verslagen van wedstrijden lees ie steevast over tegenvallende deelne mersvelden. Terwijl het atle- tiek-seizoen een uiterst korte periode is. Dan zou je toch zeg gen: iedereen grijpt de kans aan om mee te doen". Bestuurlijk Een extra tegenvaller op de weg naar betere tijden ligt bin nen de KNAU op het bestuur lijke vlak. Door het overlijden van voorzitter Wim de Beer is de bond momenteel een schip zonder vaste kapitein. Annie Schmidt is als 'waarnemend' met de dagelijkse leiding be last. Kappenburg: „Ze doet het leuk, maar het echte besturen moet nog komen. Ik betwijfel of ze de juiste persoon op de juiste plaats is. Het leiden van een sportbond heeft natuurlijk met sport te maken, maar daarnaast nog met talrijke an dere aspecten. Of ze daarvoor de geschikte vrouw is, weet ik niet. De tijd is voorbij, dat ie mand uit het verenigingsleven die toevallig een mooi hand schrift heeft, 'even' door stroomt naar een hoge functie binnen een organisatie. Ik ben voorzitter van de jubileum commissie. Ik hou mijn mede bestuurders steeds voor, dat professionals het werk beho ren uit te voeren. Je kunt niet meer vanuit huis de zaak uit vlooien. Op een aantal gebie den is de KNAU toch wel dui delijk achtergebleven. Er zijn teveel aspecten waar het nog te amateuristisch toegaat".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19