Positief slot voor hockeysters Hans Jorritsma voelt zich als een prof tussen de amateurs Vriend verrast op Duindigt Gelegenheidsduo JanssenVarga laat zich titel niet ontnemen SPORT 18 CcidócSoutant MAANDAG 2 SEPTEMBER 1991 SINT-ISIDORUSHOEVE In de ronkende wereld van de zijspancrossers is de man 'in het bakkie' be langrijke handelswaar ge worden. De knippen en bulten maken het bestaan van de acrobaten van de vierkante centimeter tij dens een wedstrijd al niet tot een evenwichtig ge beuren, buiten de piste om is de grond eveneens lang altijd niet even ste vig. Passagiers bij de gemotoriseer de driewielers zijn vaak niet meer dan vluchtige passanten. Ron Varga is zo'n invals- kracht, die gistermiddag in Sint-Isidorushoeve even uit de anonimiteit trad. Aan de hand van wereldkampioen Benny Janssen pakte de Deventenaar in de Hoevense braadpan niet alleen bulten stof, maar ook de nationale titel. Het gelegen heidsduo kwam in de zandbak van het Kotterbos al na de eerste manche onder een champagneregen tot stilstand. De tweede plek achter de ont troonde, maar gistermiddag weer eens ontembare titelhou ders Eimbert Timmermans/E- ric Verhagen, was goed voor zeventien punten en het fel begeerde kampioenschap. 'Een pleister op de wonde' noemde stuurman Bennie Janssen en kele minuten later in zijn ca ravan het succes. Want, een Nederlandse titel mocht dan nog ontbreken op de palmarès van de Brabander, het eigen lijke doel waarmee hij het sei zoen startte, namelijk het pro longeren van de mondiale ti tel, ging door blessureperike len van vaste bakkenist Frans Geurts van Kessel al vroeg in het jaar de mist in. En dat ter wijl de 'Mennekes' het jaar met enkele klinkende resulta ten als echte stoere knapen waren begonnen. „Natuurlijk is zo'n kampioenschap heel mooi", aldus Janssen. „Vooral ook, omdat het me nog nooit gelukt was. Maar. we hadden ons op voorhand met name op. het wereldkampioenschap ge richt en dat doel hebben we dus duidelijk niet bereikt". Mislopen missie Het mislopen van die missie kreeg voor twee maanden zijn beslag onder de Portugese zon. Daar raakte Geurts van Kessel een stuk uit een bot in zijn been kwijt, waardoor Janssen net als verleden jaar, toen Geurts van Kessel ze conditio neel niet helemaal op een rijtje had, op zoek kon naar een tij delijke bijrijder. Vulde Tiny Jansen toendertijd voor een aardig zakcentje het openge vallen gat in de bak op met het behalen van de wereldti tel, de onderlinge verhoudin gen tussen de beide Janssens bleef duidelijk achter bij die sportieve prestaties. Ondanks zijn eerbiedwaardige erelijst bleven vele deuren op Janssens speurtocht door de piepkleine zijspanwereld ge sloten. Behalve die in een Ei gen Makelij Fabriek in Neede. problemen van de wereldkam pioen, waarna de medewerker van EML zijn passagier Ron Varga 'in de aanbieding' deed. Een deal met gesloten beurzen in feite, want voor die hand en spandienst werd de Nijver- daller in het financieel sterke BP-team van Janssen opgeno men, terwijl hij tevens de Honda-blokken, waarmee Janssen vorige seizoen furore maakte onder zijn achterste kreeg. „Het is net voetballen", omschrijft Janssen de merk waardige transfers. Drie wed strijden mocht Varga naast een wereldtopper in de boch ten hangen met de afsluiting van gisteren als fraaie belo ning. Toch geraakte hij door de plotse euforie, die als een stortvloed over hem heen kwam, niet in hogere sferen. „Dit is leuk, ja, maar het gaat me echt niet om al die aan dacht. Want, je moet niet ver geten dat dit vooral het succes is van Frans (Geurts van Kes sel, red.)" WASSENAAR De mi nimale uitkering van een dubbeltje per gezette gul den lag er klaar voor de wedders die hun geld in het Ladbroke Kampioen schap van Nederland aan de huizenhoge favoriet Carisma Darby zouden wagen. Goed geld, bij welke bank vang je im mers in zo'n korte tijd een rente van 10 procent? Theoretisch was het onmoge lijk dat Carisma Darby de winst in het Kampioenschap zou ontgaan en toen de forse merrie al na en halve ronde fier aan kop ging kon haar aanhang er rustig voor gaan zitten. Aty van de Lente, gedood verfd kanshebber voor de tweede plaats volgde in het spoor van de leidster terwijl haar rivalen, waaronder Yel- lowa, aangesloten volgden. Dat Yellowa, de vedette van Ton Blok, momenteel niet in vorm is werd in de laatste bocht op nieuw bewezen. De hengst liet het compleet zitten en Ton Blok moet zichzelf langzamer hand toch gaan afvragen of het niet beter is zijn crack en kele maanden op een welver diende rust te zetten. Aan kop liep Carisma Darby rustig door, maar haar voorsprong op de rest was klein. Honderd meter voor de eindsprint stok te bij haar fans de adem. Bui tenom was de oude Vriend in stelling gebracht en zijn eind sprint bleek onverwacht vol doende om Carisma Darby te achterhalen. Aty van de Lente liet het helemaal afweten, ze werd voorbijgelopen door Zora Volomon. Wanneer een outsider wint op Duindigt wil het nog wel eens stil worden op de Wassenaarse renbaan, maar toen Vriend de streep passeerde klonk er een oorverdovend gejuich van de tribunes. Op Duindigt draagt men Vriend een warm hart toe. Eigenaar Jan Vlaar was zeer te spreken over de onver wachte topprestatie van zijn inmiddels twaalfjarige pupil. „Hij is een ontzettend trouw, soms wat onderschat, maar goudeerlijk paard. Momenteel is hij aan zijn tweede jeugd be gonnen en vandaag zette hij de kroon op het werk. Het is fan tastisch dat zo'n paard de he dendaagse toppers de les leest". De draver Vriend is in middels een levende legende, de afgelopen tien jaar doet de ruin al actief mee aan de koer sen waarmee nu bijna acht ton in het laatje kwam en dat ter wijl de ruin nog twee jaar ac tief deel kan nemen aan de koersen. Cees de Leeuw, de rijder van Carisma Darby, was niet te vreden met de tweede plaats. „Tweede, prima maar we had den moeten winnen. Normaal gesproken klopt Carsima Vriend altijd, maar vandaag liep ze matig. Ze trok er niet aan waardoor ik met losse lij nen reed. Ik vond haar erg lauw". Confrontatie De beste renpaarden hadden een belangrijke confrontatie in de met 27 mille gedoteerde St Leger. Hier deelden de favo rieten wel de lakens uit. Gadi- raan en Temptation liepen gaandeweg een eind van de concurrentie weg, die rustig de actvieteiten van de man met de hamer afwachten. De laat ste haalde in de laatste bocht hard uit maar leek Gadiaan gemist te hebben. De hengst sprintte probleemloos weg van Temptation om zeer ruim te gaan winnen. De winst van Gadiraan mag met recht de sterkste zege uit zijn nog prille loopbaan genoemd worden. Jockey Bouhalem Hadjeb stond er zelf versteld van met welk een gemak zijn paard de laatste bocht wegliep van zijn achtervolgers. Tweede favoriet Queen of Lao's beliep de twee de plaats voor haar stalgenoot Temptation. Als gevolg van sponsering zag de gehele middagmeeting er voortreffelijk uit op Duindigt. Geen der koersen was lager gedoteerd dan 8 mille en dat had volle velden tot gevolg. Bepaald imponerend was toch wel de verwachtte zege van Eibert Vryenesse in het Super- kwartet. Eibert, een pupil uit de stallen van Hugo Lange- weg, scoorde voor de zevende maal binnen een negen maan den in het Superkwartet, waarmee de hengst verrreweg de succesvolste draver in dit genre is. „Een klassedraver die binnenkort op welverdiende rust gaat", sprak Hugo Lange- TIPS DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Hilversum (dinsdag aanvang 18.30 uur) luiden: le koers: 1. Frisian Veha, 2. Fatal Attraction, 3. Earl Dakota (2-7-5). 2e koers: 1. Erik, 2. Estrella Star, 3. Daniel Hanover (4-7-8). 3e koers: 1. Flower Flora, 2. Foco 3 Fighter Boszorg (9-7-3). ment, 3. Charitable (5-1-4). 8e koers: 1. Prince of the Hill, 2. Boy S, 3. Carin Buitenzorg (6-7-2). 10e koers: 1. Early Bird, 2. Reliance. 3. Tail end Charlie (6-5-1). De kampioen is verslagen. Geheel buitenom sprint good-old Vriend naar de winst in het Kampioen schap van Nederland. Voor Zora Volomon (midden) rest de derde plaats. FOTO: ANP weg, die nog één Superkwar- trio in ere te herstellen, tetkoers (er staan er voor ver- De Noordhollandse pikeur trek van Ladbroke nog vier op Ruud Pools zal -het middagje de rol) voor zijn 4-jarige crack Duindigt niet meer vergeten, in petto heeft. De NDR maak- De Heiloër slaagde er met zijn te deze week overigens be- stalvedette Dizzy Dean in zijn kend per 1 oktober, het Super- 1000ste zege te behalen. SPORTWERELD Basketbal Het Nederlands militair basketbalteam heeft bij het WK in Athene de twee de ronde niet gehaald. In de laatste poulewedstrijd verloor Oranje kansloos van België: i het uiterst zwakke Pakis- gust Gijs Weterings maakt een duikeling in het duel met Zuid-Korea. AMSTELVEEN De ba lans van de dubbele test serie hockey sloeg op de negende dag in Amstel veen alleen bij de vrou wen ten gunste van we reldkampioen Nederland door. Het team van coach Roelant Oltmans won in het Wagener stadion het vierde en laatste duel tegen Zuid-Korea met 3-2 dank zij een treffer van Helen van der Ben in de laatste mi nuut. De mannen van Hans Jorritsma verloren net als donderdag in Tilburg met 2-1 van Australië en daarmee ook de testserie. De uitgangspositie op de slot dag was voor alle ploegen ge lijk met eenmaal winst, een nederlaag en een gelijkspel. Bij een nieuw onbeslist zouden strafballen de beslissing moeten brengen. Het scheelde bij de vrouwen maar 45 secon den of het was zo ver geko men. Nadat Wouters en Koe nen (cornervariant) Oranje aan een voorsprong van 2-0 hadden geholpen, kwam Zuid- Korea net als ruim een week eerder in Venlo tot 2-2 terug. De gelijkmaker viel een kwar tier voor tijd door topscoorster Gye Sook na een blunder van keepster Bleeker, die over twee weken in Berlijn tijdens het toernooi om de Champions Trophy vermoedelijk meer op de bank zal zitten dan Jacque line Toxopeus. Oltmans hield zich op de vlakte. „Je hoort mij na zo'n fout niet meteen brullen wie ik nu de beste vind", zei hij. In de slotfase was het voortdu rend jagende Zuid-Korea te- §en de steeds amechtiger wor- ende Nederlandse vrouwen enkele keren heel dicht bij de winnende treffer. „Bij ons was de precisie toen ver te zoe ken aldus Oltmans. „Ik vreesde, dat we de zaak nog uit handen zouden geven. Straf corner De strafcorner wilde bij de mannen helemaal niet lukken. Maar liefst acht keer mocht Floris-Jan Bovelander aanleg gen. De Bloemendaler schoot telkens en liet de hoge push achterwege. Alleen de vierde keer, toen er nog maar net tien minuten was gespeeld, kwam daar indirect een doel punt uit voort. Nederland kreeg een strafbal omdat de bal niet correct was gestopt en Delissen wist daar wel raad mee (1-0). Jorritsma zou later zeggen dat hij volop had genoten van het spel van zijn team in de eerste helft. „Ik heb Nederland nog nooit zo goed tegen Australië zien spelen", zei hij. „Het was doodzonde, dat de zaak niet af gemaakt werd". Nederland kreeg een handvol kansen, maar onnauwkeurig heden op het laatste moment en domme pech stonden tref fers in de weg. Nu kon Austra lië al in de 23ste minuut op ge lijke hoogte komen door Stacy. Doelman Leistra zag tot zijn afgrijzen de bal ineens de door hem onbewaakt gelaten hoek inhobbelen (1-1). Nederland kon het hoge ni veau in de tweede helft steeds minder handhaven. Maar ook nadat Reid met een plompver loren schot al na acht minuten Australië de leiding had gege ven, kreeg Oranje een paar fraaie kansen op een treffer. Van 't Hek, die zijn tweede wedstrijd in de serie bevredi gend speelde, zag de bal uit een backhand tegen de paal stuiten en Weterings liet een unieke rebound na de achtste corner ongebruikt. In vier wedstrijden konden de Nederlandse mannen geen en kel velddoelpunt laten aante kenen. Bovelander (4) en We terings (2) schoten raak uïf Delissen verzilverde strafbal. „We maken ons daar best wel zorgen om", zei Van 't Hek. „Normaal worden we gered door de strafcorner, maar dat ging nu ook mis. Daardoor bleven we in de test serie aan de verkeerde kant staan. Voor de Champions Trophy in Berlijn heb ik wel vertrouwen. Ik ben banger voor het vliegtuig dan voor onze ploeg". Jorritsma wilde nog even wachten met zijn besluit de ze ventiende man van de selectie, die Berlijn moet missen, aan te wijzen. „We spelen nog twee oefenwedstrijden. Woensdag in Vught tegen België en za terdag tegen HDM. Een onge luk zit in een klein hoekje. Daarom wacht ik zo lang mo gelijk met het aanwijzen van de definitieve selectie". Blij ven onverhoopte blessures achterwege, dan zal Kuipers afvallen. Revalidatie Bij de vrouwen staat het vast, dat Lisanne Lejeune en Noor Holsboer wegens een lange re validatie na slepende blessures niet in Berlijn kunnen spelen. Oltmans heeft na de diepe te leurstelling bij het EK van mei in Brussel (vierde) nieuwe hoop gekregen op successen. „De domper was groot. Ik heb heel wat moeten praten om het zelfvertrouwen weer wat op te krikken. Deze testserie tegen een sterk en snel team als dat van Zuid-Korea heeft iedereen ervan doordrongen dat we nog wel degelijk bij de top kunnen horen. De lijnen zijn duidelijk zichtbaar. Ben- ninga blijft voorlopig achterin spelen en het middenveld heeft zich gepresenteerd. We hebben veel geleerd over ons eigen team". Ook Oltmans wil zijn ploeg in een oefenduel nog voor het vertrek naar Berlijn in actie zien. „Plaats, datum en tegen stander moeten nog worden geregeld. Het zal wel Jong Oranje of HDM worden". Ij dige (werkzaam bij het NSF, WILKO TEN DAM AMSTERDAM Er viel g?ede zaak dat dergelijke enige tijd geleden een ™°r krij schaduw over de anders „'Ïa de problemen de internationals op te los- wereld. Een groot deel binnen de hockeywereld van de nationale mannen- kan ideeën aandragen selectie beklaagde zich maatschappelijke over de werkwijze van bondscoach Rob Bianchi. De spelersgroep wilde Afscheid Hans Jorritsma terug, die jorritsma stopte bij het Neder- ruim een jaar daarvoor lands team toen de ploeg net was gestopt als trainer van de wereldtitel had veroverd het Nederlandse elite korps. De Koninklijke Nederlands Hockey Bond had een pro bleem. En voor problemen, zo weet ook de KNHB, kun je al tijd terecht bij Jorritsma - Sports Consultancy. Daarom P^n°Pe werd bij het pand aan de Am- 01 ie sterdamse Lauriergracht eens voorzichtig aan de deur ge- Hij kwam in juli terug onder minder plezierige omstandig heden. De spelersgroep had af- i van Rob Bi anchi, de man die Oranje de zilveren medaille had bezorgd op het Europees kampioen schap in Parijs. Een turbulente periode was afgesloten. Bian chi, die als voormalig voetbal- mmer serieus werd geno- als bondscoach, was in feite weggepest. De macht enhi^kaa^6'a^s het gaat Om het ZOeken van tot en met de Olympische Spe- een opvolger. De spelersgroep len in 1992? Ja, dat was hij. En Jorritsma, dus kwam daarom brak de voor Oranje Jorrtsma. En hij .s blij dat hij de tweede periode onder Jor- „F.u° ritsma aan die inmiddels pak- Ria Jhi ij....„«a /-vf veren op het werk dat Bianchi tewel de periode na de con- heeft verricht- Naschoppen wil flS, Penoae na ae con hij niet. En hij weet ook niet HVSh'n 'nat'6 ifzdntrwenrk a-hi hTeft hmnietsS.' Daarom aarzelde Jorritsma daan zegt Jorritóma. Jacques n1det0en\uren0BaeLb0vodorhedme SS'ontwikkelde^V w erwachtimjprl dfe aan terings is volwaardig interna zen8 terugkeer zijl gekoppeld, ^.glTpeS' SL^gl- is hij niet. Minimaal zilver op fc*7IJ r_i*L j Ai,mir„uQ Cnoion? ivT/Mi on maakt. En hij is met de ploeg schoudert T ^Sdt m wereldkampioen en daarom één van de favorieten. Die druk moeten de spelersgroep en hij maar aankunnen, vindt hij. Jorritsma kan zich op andere zaken richten. De maatschap pelijke begeleiding (of indivi duele begeleiding) van de spe lers bijvoorbeeld. „Ik moet het verblijf in de selectie voor de spelers zo aangenaam mogelijk maken en zorgen voor goede omstandigheden. Ik ben een prof tussen de amateurs. Zij hebben naast het hockey nog een werkgever of studie. Er wordt veel van hen gevraagd. De hockeyers zijn voor hun sport veel onderweg. De bond kan daar eigenlijk weinig te genover stellen. Daarom moet gezorgd worden voor andere oplossingen, zoals een gesprek met de werkgever of studie instelling. En dat heeft zeker niet altijd met geld te maken. Soms ligt er veel werk te wachten of is iemand bijna on misbaar". En wat wordt voor zo'n speler ondernomen? „Dan gaat Johan ter Haar, een externe deskun- toernooi om de Champions Trophy". Een spelersgroep schuift niet zomaar een coach aan de kant. Er moet dus wel wat aan de hand zijn? Jorritsma houdt de boot af. „Ik heb me er zoveel mogelijk van gedistantieerd. Want ik heb ook met die jon gens gewerkt en elke coach heeft een andere manier van werken. Ik vind het nooit ple zierig om te zien als mensen met elkaar in conflict komen. Dat is voor alle partijen verve lend. Voor de spelers, de bond en Rob. Ik heb geen zin om daar achteraf nog een keer op terug te komen. Ik kijk nooit achteruit. Ik heb het ook niet steeds over de wereldtitel van vorig jaar of over eerdere sue- Eerlijke kans Kon er trouwens over een eer lijke kans voor Bianchi wor den gesproken? „Ik weet niet of er sprake van een eerlijke kans is geweest. Hij heeft met de groep gewerkt en dit is er uiteindelijk uit gekomen. Heel vervelend allemaal. Maar het feit ligt er. Ik weet ook niet, in het geval van Rob, of zo'n pe riode je als mens beschadigt. Ik denk het niet, maar ik heb het nog niet meegemaakt. Het is wel een feit dat iedereen zich op een gegeven moment overal mee bemoeide. Als er een conflict is tussen meerdere partijen, waar dan ook, komt er over het algemeen veel meer naar buiten dan nodig De vele kritiek was er mede de oorzaak van dat Bianchi uiteindelijk sneuvelde. Dat zal Jorritsma niet snel gebeuren, zegt hij. „Je moet afstand kun nen nemen van kritiek, maar het ook kunnen innemen. Een kwestie van balans. Alles op de juiste waarde inschatten. Altijd zonder conflicten of kri tiek werken, is een utopie. Kritiek is niet slecht, het hoort bij het vak. Er is niet één weg die leidt naar succes. Com mentaar van anderen zegt iets over je manier van werken, dat je niet voorspelbaar bent. Aan de andere kant krijg je zo een vingeraanwijzing dat je het misschien anders had moeten doen". De weg naar olympisch goud is uitgestippeld. Twee keer een toernooi om de Champions Trophy, een stage in Barcelona en een trainingskamp in Zuid- Afrika. Is er wel rekening ge houden met het feit dat er iets mis kan gaan? Sport blijft ten slotte onvoorspelbaar. „Ik ga geen weddenschappen afslui ten dat we een medaille pak ken op de Spelen. Pech of ge luk liggen tenslotte dicht bij elkaar. Maar ik ga wel uit van een podiumplaats. Het zou toch heel raar zijn als ik ons in een underdoggositie ga ma noeuvreren. we zijn één van de favorieten. En als het toch mis mocht gaan, vergaat de wereld echt niet. Dat klinkt allemaal heel nuchter, maar het is wel de waarheid. Je kunt de wedstrijd in de kruis finales schlemielig verliezen of een land kan geweldig stun ten. De druk laat me totaal on bewogen. Ik bereid mijn selec tie zo goed mogelijk voor, meer kan ik niet doen". Circus Het betekent wel dat het een lastige klus is om de ploeg in Barcelona twee weken bij de les te houden. De motivatie is geen probleem, zegt hij, het zit 'm in de concentratie. „Het is heel moeilijk om je op een der- Mon Mon gelijk evenement als de Olym- 'even pische Spelen continu met ,q hockey bezig te houden. Er is PCl€ zoveel te zien en te doen. Het 1 is één groot circus. Er wordt jhadd veel naar televisie en andere f sporten gekeken. De ploeg moet scherp blijven, dat mijn taak als trainer. Maar juist dat is vaak bepalend voor de prestaties tijdens een toer nooi: hoe hou je ze geconcen treerd. Op een WK is dat niet zo moeilijk. Daar is naast het hockey nauwelijks iets te bele- ven. Op de Spelen ligt dat dus duidelijk anders". Over de tijd na Barcelona heeft Jorritsma zich nog niet gebogen. Dat komt allemaal wel, hij maakt zich geen gen. Niet over zichzelf en lemaal niet over Oranje. ploeg is getalenteerd en jong. Voor Van 't Hek en Diepe veen komt toch een keer de tijd van afscheid nemen, maar hun plaatsen kunnen straks den opgevuld. Van de jon die nu in het Nederlands i zitten kun je tot na het jaar 2000 plezier hebben". Jorritsma maalt er niet c hij werkzaam is in een sport die in weinig landen populair is. En dat de top smal is, inte resseert hem niet. In welke sport is dat niet het geval, vraagt hij zich af. „Basketbal, voetbal, volleybal. Noem i op. Er zijn steeds maar paar favorieten. Kijk nou eens naar het WK atletiek. Er z maar enkele landen die medailles pakken. Ik vind dat ook niet belangrijk. Het is ty pisch Nederlands om prestaties te kleineren. Als je wereld kampioen wordt, in welke sport dan ook, is dat gewoon een geweldige prestatie. Het gaat om gedrevenheid. En die is bij mij zeer zeker aanwezig". 29 Sf Po vo ferspi in Tos nldre Hans Jorritsma moet de vaderlandse hockeyers nieuw elan geven

Leidse Courant | 1991 | | pagina 18