LEIDEN OMGEVING Groei Leiden dwingt NZH tot tanpassing lijnennet in 1993 Persoonlijk cadeau ZaidAaOowuvnt ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1991 Twee mannen aangehouden (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Korte tijd later werden bij het NS-station twee mannen, één uit Leiden en één uit Leiderdorp en beide 29 jaar, aangehouden die aan het signa lement beantwoordden. Zij bleken ech ter niets met de zaak te maken te heb ben en werden snel weer op vrije voeten gesteld. De recherche heeft de zaak in onder zoek. Het signalement van de daders: beide circa 25 jaar en 1,80 meter lang. Eén van hen had een normaal postuur, donderblond haar en was gekleed in een zalmkleurig T-shirt. De ander had een slank postuur en kort, donkerblond haar met veel gel. Fietsenmakers verdwijnen uit Haarlemmerstraat LEIDEN Fietsenhandelaar J. van Pola- nen verdwijnt met zijn even vérderop ge vestigde collega Van Zijp uit de Haarlem merstraat. Beide fietsenmakers beleven vandaag hun laatste dag in de winkel straat. Van Zijp was 50 jaar lang te vinden in de Haarlemmerstraat, Van Polanen zat er 25 jaar. Van Polanen stopt er niet mee maar zet zijn zaak voort in het deel van het huidige pand dat grenst aan de Oude Rijn. Het andere deel wordt vanaf medio september in gebruik genomen door een schoenenzaak. Milieuvriendelijke woningen mogelijk aan Rijnsburgersingel LEIDEN De door de Projectgroep Milieuvriendelijk Wonen begeerde milieuvriendelijke woningen komen niet in de CoebeL De Leidse wijk was een van de locaties die de werkgroep op het oog had. Bij nader inzien vin den de leden het bouwterrein te klein. Daardoor is het milieuvriendelijk bouwen en wonen op die plek zowel financieel als organisatorisch onhaal baar. De gemeente onderzoekt nu of de woningen op een braakliggend ter rein nabij de Rijnsburgersingel/Maris- laan kunnen worden gebouwd. In dat geval moet de eigenaar van de grond, Crab, bereid zijn om de benodigde grond te verkopen. Op de locatie langs de Rijnsburgersingel kunnen ze ker 30 woningen worden gebouwd, het dubbele van het minimumaantal dat de werkgroep voor ogen staat. Een andere mogelijke locatie is Roomburg. Het aanvankelijke terrein in de Coe- bel wordt nu wellicht door de ge meente volgebouwd volgens milieu vriendelijke bouwmethoden en met dito materialen. Wethouder T. van Rij (ruimtelijke or dening) onderzoekt momenteel de mogelijkheden daartoe. Mini-expositie amateurfoto's LEIDEN Een se lectie van foto's die gemaakt zijn tijdens het op 14 juli gehou den Gouden Pet Mu ziekconcours is vanaf dinsdag te zien in de hal van het stadhuis aan de Breestraat. De foto's zijn gemaakt door amateurfotogra fen die meedongen naar de prijzen in de fotowedstrijd. De mini-expositie is te zien tot en met vrij dag 20 september. Feest bij LVC LEIDEN In september wordt bij het LVC uitgebreid gevierd dat het vrijetijds centrum 15 jaar bestaat. Een programma dat representatief wordt genoemd voor de activiteiten bij het LVC wordt in het weekeinde van 5 september afgewerkt. Op 5 september is er psychedelische muziek en een speciale lichtshow vanaf 22.00 uur. De toegang is gratis. Op vrijdag is er een swingavond met DJ John vanaf 22.00 uur met aansluitend een optreden van de Leid se band Gadget in het zoldercafé om 23.30 uur. Zaterdag geeft bluesband Muskee een concert, met Harry Muskee van de legen darische formatie Cuby and the Blizzards. Aanvang om 23.00 uur en de entree be draagt ƒ8,50. Het LVC is gevestigd aan de Breestraat 66. Dure appartementen achter kantoren op Schuttersveld LEIDEN Achter de kanto ren aan de Schipholweg, tus sen de bebouwing en de Mare- dijk, verrijzen in totaal 142 woningen, voor het merendeel in de duurdere klasse. Drie langwerpige woonblokken herbergen 87 appartementen en maisonettes in de vrije sec tor. Daarachter komen zes 'stadsvilla's', met elk acht pre mie A-koopwoningen. Boven dien worden zeven eengezins woningen in de vrije sector ge bouwd. Dat blijkt uit de ontwerpen die het Haagse architectenbureau Inbo heeft gemaakt voor wo ningbouw op het Schutters veld. De appartementengebou wen, aan de Parmentierweg, tellen zes woonlagen. De mai sonettes, die de onderste twee bouwlagen innemen, hebben een eigen ingang en een tuin of terras. De bovenste vier la gen huisvesten de drie- en vierkamerappartementen. On der de gebouwen zijn parkeer garages gepland, met elk 28 parkeerplaatsen. Achter de flats komen zes stadsvilla's met driekamerflats in de premie a-sector. Twee zijden van de villa's zijn afge schuind, om de rij van zes een open aanzicht te geven. De bergingen liggen onder de be gane grond om 'dode' gevels te voorkomen. Hiermee wilde het architectenbureau meer sociale veiligheid creëren in een wijk die wordt gedomi neerd door kantoren. Per twee 'urban villa's' is een afsluit baar parkeerterrein- beschik baar met achttien plaatsen. De plannen worden donder dag in de commissie volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning besproken. De noord-westzijde van een appartementengebouw, met uitzicht op de achterkant van de kantoren. TEKENING: PR Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.:Voorl.: Straat: Postcode/plaats: I I ir Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Straat: Postcode/plaats: Op de pen moet staan: I I 1 1 I I I I 1 I I I I I I Toost voor Van Oosten Met veel vertoon van mankracht en in aanwezigheid van de vrou welijke spuitgasten heeft de Leidse brandweer gistermiddag de installatie van F. van Oosten als de nieuwe brandweercomman dant begroet. Van Oosten was al plaatsvervangend commandant en volgt de al geruime tijd geleden vertrokken B. Mark op. Van Oosten is door zijn nieuwe functie ook commandant van de Re gionale Brandweer Rijnland. De nieuwe commandant kreeg gis teren in de kazerne aan de Gooimeerlaan een receptie, veel feli citaties en toespraken van burgemeester Goekoop en de Alphen- se commandant Siereveld aangeboden. J. Baardscheer volgt zijn chef op als plaatsvervangend commandant. FOTO: WIM VAN NOORT f EEK EINDE ijdragen: Kees van Her- Rens Koldenhof en ^lonique Roso. Profiel (1) loordwijkerhout begint lang- am aan het idee te wennen. >g een paar maanden en rgemeester Frans Winkel ingt de ambtsketen defini- ?f aan de wilgen. Hij heeft al ngekondigd te vertrekken de buurgemeente Voor opdat zijn fraaie ambts- loning aan de Noordwijker- iutse Brink direct betrokken worden door zijn opvol- Of wordt het een opvolg- De Noord wijkerhoutse id sprak daar immers deze ■eek de voorkeur voor uit in nwezigheid van de commis- ris van de koningin Schelto 'atijn. Een misschien wel op- nerkelijke voorkeur van een aad die toch niet als de meest 'ooruitstrevende van de Bol- enstreek te boek staat, daar wat heet opmerkelijk. )e profielschets van de nieu- ve burgemeester van Noord- vijkerhout blonk verder uit n voorspelbaarheid. De hele is het min of meer met lkaar eens. De VVD liet we- vooral prijs te stellen op lagementkwaliteiten van ïieuwe burgermoeder. De 'vdA en D66 hoopten op tact. )verigens niet zo verwonder- ijk gezien het feit dat menig nterruptie van oppositionele ijde de laatste jaren ge moord werd in een ongevoe- ge droge tik van de hamer Noordwijkerhouts huidi- eerste burger. Het CDA enslotte toonde zich te elfder nog bewust van haar tortels getuige de uitgespro- en voorkeur voor een chris- ilijke kandidaat. 'rofiel (2) is de gedachte een te benoemen als opvol- n Winkel nog niet zo ;k. Noordwijkerhout wordt hmers sinds jaar en dag be- luurd door een mannelijke oika. Piet 'de kat' Heems- erk en zijn kompanen Chris an der Klaauw en Cees van uin hebben de zware porte- luilles keurig onderling ver- eeld. Winkel - en naar het ch laat aanzien ook zijn op- olgster - rest de ceremoniële iken, voorlichting, openbare 'de, rampenbestrijding en de Een taakverdeling die enoeg tijd overlaat voor an- e nuttige bezigheden van burgemeester, zoals de be- udering en promotie van het speranto. Maar een nieuwe- urgemeester zou wel eens af Linnen haken indien de ge- ieente hem of haar te weinig artefeiiilles zou gunnen, dwazen vallen daarbij in het niet. Nieuwkoop gaat de boe ken in als de gemeente die het minst lang met zijn ge meentehuis heeft gedaan. In dat dorp gaat een degelijke auto nog langer mee dan een raadhuis. Zo'n dertien jaar ge leden werd het nieuwe ge meentehuis in gebruik geno men en nu heeft het al afge daan. Het gebouw voldoet niet meer. De ruimten zijn onwerkbaar en opknappen zou miljoenen, vijf om precies te zijn, kosten. „Laten we daarom maar een nieuw ge meentehuis bouwen", liet bur gemeester De Vrey deze week monter weten. Record (2) Een mededeling die veel op zien baarde, maar volgens De Vrey was dat helemaal niet nodig. Het raadhuis hoeft na melijk niet langer dan 15 jaar mee te gaan. Eind zeventiger jaren besloot de toenmalige gemeenteraad dat er een goedkoop gebouw moest ko men. Men vreesde herinde ling en wilde niet veel geld uitgeven voor een gemeente huis, dat mogelijk al snel niet meer nodig of te klein zou zijn. Daarom werd voor een slordige twee miljoen gulden een onpraktisch en onwerk baar gebouw neergezet. De af gelopen jaren werd geen on derhoud gepleegd en deze week achtte het gemeentebe stuur de tijd rijp om de nieuwbouwplannen aan te kondigen. Record (3) De nieuwbouw werd gerecht vaardigd met de verklaring dat opknappen van het huidi ge gebouw vijf miljoen gulden kost en nieuwbouw slechts ze ven miljoen. Voorts moet het huidige pand geld opleveren. „We gaan het verhuren of verkopen", liet de burgemees ter optimisch weten. Bij ver koop wordt op minstens één miljoen gulden gerekend. Maar hier lijkt mevrouw De Vrey toch een misrekening te maken. Want wie wil nu een gebouw huren dat volledig is afgeschreven en waaraan in 13 jaar geen onderhoud is ge pleegd. Het krakkemikkige bestuurlijke centrum van Nieuwkoop zal toch eerst moeten worden opgeknapt door de huisbaas. En in dat licht bezien zal het ook niet eenvoudig zijn om het gebouw voor een redelijk bedrag aan de man te brengen. Geen zin nig mens betaalt één miljoen voor de bouwval van De Vrey. Dat weet de burgemees ter natuurlijk ook wel, maar die wil een nieuwe residentie en rekent zich daarom op die manier rijk. Uiteindelijk zal het gebouw wel ten prooi val len aan de slopershamer en heeft Nieuwkoop een stukje bouwgrond in de aanbieding. IEIZIGERS WORDEN KOMENDE MAANDEN GEËNQUÊTEERD waarschuwde Patijn, blijkbaar niet gehinderd door veel con sideratie voor de nog zittende burgervader. De Noordwijkerhoutse troika liet de nauwelijks verhulde kritiek in Patijn's woorden voor wat ze was. Maar een goed waarnemer kon de diep ste zieleroerselen van de ge zichten aflezen: Natuurlijk, de functie mocht dan misschien wat uitgekleed zijn, maar afhaken? Nee, dat zou zo'n vaart wel niet lopen. Het salaris was toch goed, en de ambtswoning mooi. Mis schien zouden een paar van de vijfendertig sollicitanten passen vanwege de lege porte feuille. Zelf zouden ze ook wel bedenkingen hebben. Maar dat was niet hetzelfde. Een man moet immers wat om handen hebben nietwaar. En waar gaf de hele raad de voorkeur aan? Precies. Tevre den glimlachend luisterde men verder naar de commis- Agenda Tot grote opluchting van de landelijke en plaatselijke pers is het vergaderseizoen voor alle politieke échelons weer begonnen. De Tweede Kamer keerde vorige week terug van haar zomerreces om meteen een fel en emotioneel debat te wijden aan de WAO-kwestie. Zo niet de Leidse gemeente raad. Denkend aan dat leuke kanotochtje op de Dordogne, die prachtige Sixtijnse kapel, dat wijdse uitzicht over het Meer van Genève of die ver vloekte mieren door de tent, was het bar moeilijk om de aandacht weer te richten op de kinderopvang, de monu menten of de ambtelijke reor ganisatie. Bovendien lokten buiten de klanken van een dixielandorkestje en de ge dachte aan een koel biertje op Aan het begin van het seizoen zijn de vergaderingen daarom ook het kortst. De agenda van de eerste raadsvergadering na de zomer nam in Leiden wel geteld een uur in beslag. De receptie ter gelegenheid van het afscheid van Elly Kerck- hoffs en Loek Geradts na af loop werkte natuurlijk uitste kend als lokkertje om de nor male agenda zo snel mogelijk af te werken. In Rijneveld joeg het college er afgelopen donderdag 26 agendapunten plus alle ingekomen stukken in anderhalf uur door. De Leidse wethouder Van Bocho- ve (personeel, welzijn en sport) kondigde aan het begin van de eerste bijeenkomst van zijn commissie aan, binnen een half uur weer buiten te willen staan. Dat werd welis waar iets later; maar toch was het wonderbaarlijk snel in vergelijking met normale ver gaderingen. Ook wethouder Koek (onderwijs en cultuur) hield het woensdagavond na anderhalf uur voor gezien. Misschien is het in het ka der van pakweg bestuurlijke vernieuwing een idee om een borrel na afloop van de vergadering in het vooruit zicht te stellen. Duren de ver gaderingen minder lang en worden ze interessanter voor het publiek. Record Sommigen doen er alle moeite voor om in het Guiness Book of Records te komen, maar wat de gemeente Nieuwkoop heeft gedaan slaat alles. De prestaties van paalzitters, stoelendansers en andere EIDEN De NZH laat haar isreizigers de komende aanden enquêteren over hun varingen met het openbaar irvoer Aan de hand van de sultaten worden in 1993 de ndiensten aangepast. e aanpassingen zijn nodig om iequaat te kunnen inspelen i de veranderde behoefte aan lenbaar vervoer in Leiden en recte omgeving. De enquête aakt deel uit van een vijf- arlijks omvangrijk, onderzoek lar het functioneren van het islijnennet in de Leidse regio, i 1983 werden daarover af- iraken gemaakt tussen ver- lersmaatschappij NZH en de imeentebesturen van Leiden, egstgeest, Voorschoten en eiderdorp. Eens in de tien ar moet het lijnennet worden lorgelicht en aan de verande- nde vervoersbehoefte wor- in aangepast. Dat is in 1993 lor het eerst het geval. eranderd i Leiden zelf zijn de laatste ren forse veranderingen op treden in het reizigerspa- oon. Nieuwe woongebieden als de Coebel en de Stevens- B. Leeuwenburgh: „De r reizen steeds meer overdag". FOTO: WIM VAN NOORT hof kwamen snel tot ontwik keling, industriële centra kwa men tot stand in de Leeuwen hoek en Roomburg. Dat had en heeft veel veranderingen in het vervoerspatroon tot gevolg. Drukke lijnen liepen leeg, voor (nog) niet bestaande lijnen staan denmensen in de rij. Ver grijzing in sommige wijken leidde tot een afname van het woon-werkverkeer, terwijl tieve doelen veel meer gebruik wordt gemaakt. In jonge wij ken zoals de Stevenshof is juist de behoefte aan een goed woon-werknetwerk groot. In Roomburg nemen de klach ten toe. Zo schreef deze krant vorige week over de uiterst matige bereikbaarheid van de Kanaalweg, waar sinds kort onder meer het ziekenfonds Zorg Zekerheid is gehuis vest. De eerste halteplaats is tien minuten lopen voor men sen die niet best meer te been zijn, en dat zijn er heel wat. Duidelijkheid Districtschef B. Leeuwenburgh van de NZH wil daar aan de hand van het onderzoek duide lijkheid in scheppen. Naar Roomburg rijdt een groepsver- voërsbus, maar dat is naar alle waarschijnlijk zeer binnenkort al onvoldoende. De Zijlbedrij ven vestigt zich vanaf eind deze maand in Roomburg en zal zeker voor een forse toena me van het reizigersaantal zor gen. De komst van hi-tech-fa- brikant JVC zal die vraag al leen maar verder omhoog ja gen Voor een uitbreiding van de huidige dienstregeling heeft de NZH op dit moment geen gelegenheid. De rijksoverheid houdt de hand op de knip en het doortrekken van lijn 60, die nu achterin de wijk Meer burg haar eindpunt heeft, is op dit moment niet mogelijk. „Er zijn nog te weinig reizigers en in Roomburg is nog nauwelijks een wegennet. Er kan geen bus rijden", meent Leeuwenburgh, die hoopt dat lijn 60 in de naas te toekomst wel verder zal gaan rijden. Meer dagbussen In 1993 moeten de onderzoeks resultaten worden omgezet in een plan van aanpak en moeten de lijndiensten worden aangepast, omgeleid, uitge breid, verlaat of vervroegd. Dat laatste zal vooral in de wijk Stevenshof merkbaar zijn. „Nu al merken we dat er van de dagbussen steeds meer ge bruik wordt gemaakt en van de avondbussen minder. Als een uitbreiding van de dienst regeling niet mogelijk is, kun nen we overwegen enkele avonddiensten te verruilen voor dagdiensten", haakt Leeuwenburgh in op een lan delijke tendens. In Stevenshof komen daarvoor vooral lijn 13 en 14 in aanmerking. In de Leeuwenhoek valt het met de problemen wel mee. De ontsluiting met de bus via de Wassenaarseweg en over het delijk. Maar de nieuwbouw van het AZL en de gestage uit breiding van het Bio Science Park zullen waarschijnlijk ook hier de komende jaren veran deringen vergen. Juni 1978. Het gemeentehuis van Nieuwkoop is bijna klaar. Nu is het al afgeschreven en rijp voor de sloop (Zie: Record) FOTO: BART SPIJKER

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9