Campagne moet kwaliteit van caféwijn verbeteren ECONOMIE erfpacht in Den Haag en Delft BEURS VAN AMSTERDAM Beurzen dicht in geval van panieksituatie Dieptepunt Britse recessie voorbij GELD GOED ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1991 Samenwerking Smit en Wijsmuller Investeerders kunnen leven met HCS zwicht voor druk ROTTERDAM/IJMUIDEN De zeesleepvaart- en bergingsbe drijven Smit Internationale in Rotterdam en Wijsmuller in IJ- muiden zijn van plan hun zware zeeslepers in een gemeenschap pelijke onderneming onder te brengen. Beide bedrijven, lange tijd aartsrivalen bij sleepopdrachten en bergingen, zullen elk voor vijftig procent deelnemen in de op te richten commanditai re vennootschap SmitWijs Towage. De samenwerking zal geen gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. 'Even Apeldoorn Kijken' APELDOORN De bijna onverwoestbare reclameleus 'Even Apeldoorn Bellen' kan worden aangevuld met 'Even Apeldoorn Kijken'. Het Apeldoornse verzekeringsconcern Centraal Beheer is gestart met een experiment waarbij klanten de via de telefoon aangevraagde informatie via teletekst op hun beeldbuis kunnen krijgen. Een nieuwe stap in de ontwikkeling van beeldcommu nicatie. Centraal Beheer werkt zonder tussenpersonen. Idoor WILLEM SCHEER van eeuwigdurende afkoop van de ca non. Twee jaar later werd dit voorbeeld door Delft gevolgd. Leiden ging vorig DEN HAAG Investeerders blijven de voorkeur geven aan verwerving van grond in eigendom, maar kunnen goed leven met het erfpachtsysteem zoals dit sinds enkele jaren in Den Haag en Delft bestaat. Dit blijkt uit de nota Stedelijke Erfpacht 1991 van de Raad voor Onroe rende Zaken, waarin dertien organisa ties zijn vertegenwoordigd van bouwers, makelaars, banken en pensioenfondsen. Den Haag zette in 1986 de toon voor versoepeling van het erfpachtsysteém door de mogelijkheid te introduceren :oepeling, maar wenste niet verder te gaan koop voor een periode van 75 jaar. Zoe termeer heeft in het verleden kortston dig geëxperimenteerd met erfpacht en geeft zijn gronden alweer geruime tijd in eigendom uit. Amsterdam en Rotter dam houden vast aan „tijdelijke" en „voortdurende" erfpachtsystemen. De Raad stelt dat ook deze twee steden die nen over te stappen op het Haagse sy steem, wil het rijksbeleid om tot econo mische versterking van de Randstad te komen kans van slagen hebben. DEN BOSCH Het automatiseringsbedrijf HCS is gezwicht voor de druk van grootaan deelhouders en banken. Financieel-directeur J. Sanders maakt plaats voor voormalig Vol- ker-Stevin-directeur L. Nelissen. Daarmee is de wens van de aandeelhouders in vervulling gegaan. Ook president-commissaris C. Vissers moet het veld ruimen, voor zwaargewicht en voormalig Shell-bestuurder J. van Engelsho ven. J Beks, die bij Heineken ervaring heeft opgedaan als financieel directeur, wordt lid van de raad van commissarissen. President- directeur E. van den Boogaard ontkent dat Sanders een stapje terug heeft moeten doen onder druk van ae grootaandeelhouders. „Hij wordt directeur operationele zaken en is ver antwoordelijk voor de Benelux. Door de komst van Nelissen bestaat er nu een directie drie personen", aldus Van den Boogaard. Noteringen van vrijdag 30 augustus 1991 (tot 16:30 uur) 116.90X 116.40X 'VAAK BESTELLEN KLANTEN UIT VOORZORG MAAR IETS ANDERS iHeen de [AMSTERDAM „Wat heeft een coïncidentie!" roept de secretaris van de Cen trale Vereniging van Ne derlandse Wijnhandelaren ICVNW) aan de andere kant van de lijn. Hij is nog te geheel onwetend van de resultaten van het wijnon- 'signaal derzoek van Konsumen-; langi ten Kontakt waaruit bleek dat veel rode wijn die in cafés geschonken ivordt, te zuur en te duur ,Wat een coïncidentie", ïerhaalt hij, „zo'n test, terwijl de branche-organi- katie aan de vooravond net eet ;taat van een campagne urn de kwaliteit van de wijn in het café te verbe- eren." af te lopen f uit. jaar geleden, vertelt R.J.B. Wallast Groe- ïewoud, was het ook al niet zo 'oed gesteld met de in de cafés fste verstrekte wijntjes. „Vaak be itelden de klanten uit voor- iets anders dan die stelt toch niks „Ach 'keurd •t; dat ji kosten Iels Aaj£ int ik héle te, al gezicht^ bij. Ik geerd. euk, nt, l( Voor Voor ne goei lijk u orden vaardig rom bt i partij, met de gaan. mek kei op het aatscha rtelt dri voor, zo luidde de algemene opvatting. En misschien is daar hier en daar nog niet zo vreselijk veel verandering in gekomen. Toen drieënhalf jaar geleden in Engeland besloten werd om een campagne op po ten te zetten om de wijnver koop in cafés te stimuleren, hebben we daar goed naar ge keken." Instructieboek De CNNW, het Wijninforma tiecentrum van het hoofdpro- duktschap akkerbouwproduk- ten en uitgeverij Misset heb ben het voortouw genomen om materiaal van het Engelse instructieboek naar de Neder landse situatie te vertalen. Het boek is bedoeld voor kroegba zen die weinig van wijn afwe ten. De campagne gaat 'Winst op wijn' heten. „Hoe kun je als gewone caféhouder een rede lijke wijn verkopen, tegen een redelijke prijs, waarbij je nog wat geld overhoudt ook. Want dat laatste is niet onbelangrijk natuurlijk." Er komen ook regionale bij eenkomsten waar plaatselijke kroegbazen hun vinologie kunnen bijspijkeren. „De ho- reca-organisaties zijn niet erg enthousiast, omdat zij het on middellijk als een motie van wantrouwen beschouwen. Dat is natuurlijk onzin, want er zijn heel veel cafés waar je een goed wijntje kunt drinken. Maar in sommige cafés is de omzetsnelheid van wijn zo laag dat de volgende klant een niet al te best wijntje krijgt. Je komt dan in een neerwaartse spiraal terecht. Hoewel ik zelf niet veel in cafés kom, bestel ik in bepaalde gelegenheden ook liever een pilsje dan een glas wijn, omdat ik er weinig vertrouwen in heb dat-ie lek ker is. Het zou toch een goede zaak zijn als de caféhouder wat meer van wijn afweet dan het verschil tussen de kleuren rood en wit, of tussen lauw en koud." Slordig Woordvoerder C.H. Pols van de werkgeversorganisatie Ho reca Nederland is niet ver baasd over de resultaten van het onderzoek. Volgens hem moet er niet teveel waarde aan de proeven worden gehecht omdat het slechts om een momentopname gaai dat alles koek en ei is ook niet beweren. „Er is zeker een aantal bedrijven dat slor dig omgaat met produkt als wijn. Ik gelool de kwaliteit in eetzaken het algemeen wel goed is. Maar ik denk dat je in heel veel van de 13 a 14.000 cafés' ook een redelijk goed glas wijn kunt drinken." Naar oordeel van de zegsman kan zijn organisatie weinig doen om de kwaliteit te verbe teren Tijdens de opleiding voor het horeca-diploma wordt de kandidaat wel enige kennis bijgebracht van wijnen, maar volgens Pols is dat sum mier. Het hangt dan van de individuele kroegbaas zelf af of hij de kennis al dan niet toereikend acht. „Maar het kwaad straft zichzelf. Als klanten de volgende dag met hoofdpijn rondlopen, dan ko men ze niet terug. Maar het is natuurlijk prima om er iets van te zeggen als de wijn niet voldoet, want je betaalt er per slot van rekening veel geld voor. Maar boven alles blijft smaak uiteraard subjectief," relativeert Pols. Koningin bij jubileum van Philips EINDHOVEN Koningin featrix woont op 18 september n Eindhoven als ere-gaste de ubileumbijeenkomst bij ter ge- egenheid van het 100-jarig be- taan van Philips. Ook minis- er-president Lubbers en en- tele ministers zijn van de par- ij. De bijeenkomst in het Evo- lit het bedrijfsleven, de poli- en het maatschappelijk le- Aanvankelijk was Philips plan het eeuw-feest uit- lundig te vieren. Toen duide- ijk werd dat het concern om overleven drastisch zou iten reorganiseren werd streep gehaald door vrij wel alle plannen. Llleen de officiële receptie op september gaat nu nog Dat was voor een aantal lindhovenaren reden om rond et 100-jarig bestaan van de loeilampenfabriek zelf een 'eest te organiseren. Op 6 sep- mber worden onder anderen s familie Philips, de raad van ïstuur en de groepsraad van 'hilips Electronics op het stad- luis officieel ontvangen door et college van b en w. PARIJS Er zijn tekenen dat het dieptepunt van de econo mische recessie in Groot-Brit- tannié achter de rug is. In de tweede helft van dit jaar valt weer een bescheiden groei van de produktie te verwachten. De werkloosheid zal de ko mende periode desondanks flink blijven toenemen. Dit zegt de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in haar jaarlijkse rapport over de Brit- Koningin Beatrix is één van de ere-gasten bij het 100-jarig jubile um van Philips in Eindhoven. FOTO: ANP i Groot-Brit- tannië raakte begin 1987 in een periode van ernstige verhitting, vooral door buitensporige groei vai binnenlandse vraag met acht procent per jaar. Het macro-economische beleid had daar geen afdoend antwoord op, aldus de OESO. De inflatie liep uit de hand, waarop de re gering zich genoodzaakt zag de rente in stappen te verdubbe len van 7,5 procent in 1988 tot een hoogtepunt vijftien procent in oktober 1989, een niveau dat een jaar van kracht bleef. Dit bracht de ■e Bonden zijn <g tositief over OESO IN RAPPORT: Voor dit jaar voorspelt de OESO een vermindering van het bruto binnenlands produkt (bbp) met 1,8 procent. De drij vende kracht van de economi sche opleving is volgens de OESO het geleidelijke herstel van het vertrouwen bij de con sument door de daling van de inflatie en de rente. De rente ligt nu op elf procent, terwijl de inflatie over dit jaar zal uit komen op 6,0 procent om vol gend jaar verder te verminde ren tot 4,5 procent. Het herstel van het vertrouwen zal de be stedingen stimuleren. Aan de scherpe inzinking als de autoverkoop en de wo ningbouw zal daardoor een eind komen. Het groeiherstel zal voorlopig nog geen impulsen krijgen een opleving van de sterk in gezakte investeringen. Gezien de slechte balanspositie van de bedrijven valt pas in 1992 een toeneming van de investerin gen te verwachten, aldus de OESO. Het gevolg is dat het aantal werklozen, nu al het hoogste in ruim drie jaar, ver der zal toenemen van 2,37 mil joen in juli tot ongeveer 2,7 miljoen halverwege 1992 om zich dan te stabiliseren. Dit be tekent dat het werkloosheids percentage om 8,3 naar bijna 1 De arbeidsmarkt is één i terreinen waarop de OESO dringende adviezen Britse regering heeft. Groot- Brittannië heeft in de jaren tachtig 'indrukwekkende' vor deringen gemaakt met structu rele hervormingen die de eco nomie efficiënter en flexibeler maken, maar de basisvaardig heden van de beroepsbevol king blijven nog steeds achter bij die van andere Europese landen door gebrekkige scho- ling. Het niveau van het basison derwijs moet omhoog en de onderwijsparticipatie na de leerplichtige leeftijd dient gro ter te worden. Even noodzake lijk is het om het beroeps- en technisch onderwijs op het peil andere landen te brengen, aldus de OESO. royal dutch lamenwerking folvo Car/ litsubishi deBTA gen. IELMOND De vakbonden ebben in het kader van de ER-fusiecode een positief ordeel uitgesproken imenwerking tussen het hui- ige Volvo Car en het Japanse oncern Mitsubishi. Dat bete ent dat het contract waarin D e samenwerking wordt beze- Lr he ild' vandaag in Den Haag i i ^ioian worden getekend. Be- «n UUrder G V3n °S Van de nie BLHP heeft dit gisteren 1 leegedeeld. De Nederlandse aat bezit nu nog 70 procent an de aandelen van Volvo ar. De overige 30 procent is ~e i handen van het Zweedse is met 'eijn of handig t eb je olvo-concern. Na vandaag izitten de staat, Volvo Zwe- in en Mitsubishi ieder een irde van de aandelen. Hoe de iderneming in de toekomst heten staat nog niet vast. u de bonden hebben inge- emd met de samenwerking et Mitsubishi betekent dat >k dat het licht op groen staat de al eerder aangekon- gde sanering van 1500 ar- iidsplaatsen. Het merendeel larvan verdwijnt door het ituurlijk verloop, met name het produktiebedrijf in i, niet aan te vullen. De merkwaardige gebeur tenissen in Moskou heb ben een dag lang een ver nietigende invloed uitge oefend op de koersont wikkelingen in de grote en kleine effectenbeurzen van de wereld. Daarbij passen enkele kantteke ningen. In de eerste plaats dient te worden geconstateerd dat een beurs niet meer is dan een markt, waar vraag en aanbod de prijs oftewel de koers bepa len. Is er veel aanbod en wei nig vraag dan dalen de koer sen onherroepelijk. Omge keerd stijgen de koersen ech ter wanneer de vraag groot is en het aanbod klein. Dat is het normale marktmechanisme, dat zelfs op de wereldberoem de Amsterdamse Albert Cuyp- markt opgang doet. Theorie en praktijk verschillen echter he melsbreed. Dat blijkt steeds opnieuw. Er zou bijvoorbeeld veel voor te zeggen zijn geweest om de effectenbeurzen van de wereld op de dag van de mislukte staatsgreep in Moskou gesloten te hebben gehouden, om de grote en kleine beleggers van de wereld in een panieksitua tie aanzienlijke koersverliezen te besparen. De beurzen zijn helaas open gebleven, zodat in een paniek situatie een groot aanbod ont stond, waar tegenover geen vraag te constateren viel. Het was voor de grote en kleine beleggers, die hun hoofd koel hielden, dus een unieke gele genheid om koopjes te halen. Een sluiting van de markt zou dus de in paniek geraakte be leggers van de wereld grote verliezen hebben bespaard. Ik geloof niet dat zo'n sluiting een extreme maatregel zou zijn geweest. Neem de Amster damse effectenbeurs. Zodra de commissaris voor de notering het idee heeft dat er op onor delijke wijze in een bepaald aandeel wordt gehandeld, wordt de notering gestaakt. Een recent voorbeeld? Het te rugdraaien van alle transacties in aandelen HCS toen werd vermoed dat de koersval op de desbetreffende dag kon wor den toegeschreven aan een tot dusverre niet bevestigde voor wetenschap. Geruchten willen, dat de befaamde drs. Joep van den Nieuwenhuyzen, stichter van het Begemann-imperium, zijn HCS-belang geheel of ge deeltelijk wilde afstoten. Te begrijpen valt, dat tegenover dit aanbod geen vraag stond. HCS, een zuivere pennystock, of liever gezegd een dobbelpa- piertje, is langzamerhand in de beleggerswereld berucht als de bonte hond.... Als je de zorg vuldigheid beziet waarmee in dit geval is opgetreden, begrijp je niet, dat geen stokje werd gestoken voor een algeheel handelsverbod in een duidelij ke panieksituatie. Het lijkt mij toe, dat het huidi ge beleid van de effectenbeurs op een rampdag die ontstond in Moskou, het toch al aange slagen imago geen goed heeft gedaan. Denk in dit verband ook aan de in 1990 sterk afge nomen belangstelling voor be leggingen in aandelen. Een consequentie van een sofdag als de „Moskouse" is vermoe delijk, dat opnieuw groepen beleggers afhaken om over te stappen op veiliger geachte spaar- en depositorekeningen. Daarbij komt tot overmaat van ramp, dat het vertrouwen in beleggingsfondsen de laatste maanden duidelijk afneemt. Koersfluctuaties In een buitenlands commen taar wordt gezegd, dat „steeds meer banken tot de conclusie komen, dat de particuliere be leggers zich van de aandelen markt terugtrekken. Ze krij gen de zenuwen van de grote zij weten koersfluctuaties ook niet hoe zich in dergelijke omstandigheden te gedragen. Evenmin kunnen zij het zich permitteren hun geld na een koersval langdurig te blokke ren. In het bijzonder oudere beleggers hebben niet meer de tijd om een dergelijk wissel vallig lot te aanvaarden. De consequentie van deze ontwik keling is, dat de beroepsbeleg gers op de beurs steeds meer de boventoon voeren en zo doende de koersontwikkeling in toenemende mate beïnvloe den. Een remedie tegen deze trend heeft niemand, behou dens dan dat een langdurige strategie de beste beleggingsre sultaten biedt". Vermoedelijk is een slechte beursdag koren op de molen van de grote institutionele be leggers - pensioenfondsen, le vensverzekeringsmaatschap pijen en dergelijke - die dan kans zien grote pakketten kwaliteitsaandelen uit de markt te nemen om zodoende hun portefeuilles te verster ken. Mocht de huidige ontwikke ling zich te lang voortzetten dan zal de Amsterdamse effec tenbeurs zonder enige twijfel wel kunnen vergeten zich te scharen in de gelederen van de grote EG-beurzen. Het lijkt mij toe dat de zuigkracht van de effectenbeurzen in Londen, Parijs en Frankfurt nu al in sterke mate ten koste gaat van Amsterdam. Dat er inderdaad veel mis is, blijkt ook uit het feit, dat steeds meer effecten handelaren, die vooral de par ticuliere beleggers tot hun klantenkring rekenen, de han den ineenslaan of verdwijnen. Krakkemikkig Daarbij mag de ellende wor den gevoegd die van tijd tot tijd ontstaat door de krakke mikkige techniek van het beursapparaat. Op de meest onverwachte momenten pleegt de grote computer verstek te laten gaan, zodat de handel nolens volens moet worden ge staakt.... Ik las dezer dagen een kort ar tikel over de reactie van de Frankfurter effectenbeurs op het nieuws dat de Moskouse junta probeerde de stad per vliegtuig te verlaten. Binnen enkele seconden ontstond op de beursvloer een waar pande monium. De handelaren pro beerden met hun snoerloze te lefoon aan het oor en het or derboek in de hand zaken te doen. De DAX-index, die tot dan geen fluctuaties van enige betekenis had vertoond, schoot omhoog en in minder dan geen tijd waren de verliezen van de voorgaande beursdag weer ingehaald. En dat alles was te danken aan een ge rucht; de bevestiging van het nieuws volgde eerst veel later Ik moet zeggen dat ik nog nooit heb gelezen van het sta ken van de handel in een of meer aandelen op de grote buitenlandse effectenbeurzen. Dat voorrecht schijnt aan Am sterdam te zijn voorbehouden. Jï SSic m 12'A goodyear BEURS YNU verder omhoog AMSTERDAM De Amster- damse effectenbeurs vertoon de gisteren een lusteloos beeld. Weliswaar ging het merendeel van de fondsen op Beursplein 5 omhoog, maar de winsten bleven beperkt tot enkele dub beltjes. De CBS-stemmingsin- dex moest op de laatste dag van de werkweek bescheiden achteruit met 0.2 punt op 91,2. Het hoogste punt bereikte de index op 91,4. De koersindex steeg echter van 198,4 naar 199,30. Het uitgeversfront zorgde ook gisteren voor een verrassing. VNU kon, ondanks de donder dag bekendgemaakte winstda ling van 35 procent in de eer ste zes maanden van 1991, de grootste stijger worden bij de hoofdfondsen. Donderdag ging de koers van het uitgevers fonds al met ƒ2,10 omhoog tot 72,80. Ook gisteren kon VNU de opmars voortzetten met een groei van ƒ2,20. 53% 52 westmgh el Wolters Kluwer behaalde een winststijging van dertig pro cent en volgde VNU. Wolters verliet de beursvloer op ƒ57,20, een plus van ƒ0,90. Winstnemingen echter lieten de stukken van collega Else vier dalen met 0,90 op 85,40. De winststijging van tien procent was lager dan verwacht. Het op de lokale markt genoteerde regionale krantenfonds Wegener Tijl moest, ondanks de stijging van de nettowinst, terug van ƒ262 naar 260. De Telegraaf zakte eveneens, en wel naar ƒ84, een verlies van f 1,20. Philips behoorde tot de top pers op de effectenbeurs. Het fonds is weer in de gratie van vooral de buitenlands beleg gers en schoot omhoog met een winst van 1 op ƒ36,40 HCS bereikte opnieuw het al eerder gevestigde laagtepunt op 2,30. KBB werd afgestraft op 73,80. een verlies van 6,70. Door de slechte gang van zaken bij de Hema en de Amerikaanse deelneming Fao Schwarz noteerde het waren huisconcern een nieuw diepte punt. Het vorige laagterecord stond op 76.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7