Polen ligt laan stukken Servië aarzelt tot de laatste dag Stadsbestuur Moskou: bevries buitenlandse rekeningen partijleden 1991 Ccidócgouoont BUITENLAND ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1991 MOSKOU Het Moskou- se stadsbestuur heeft gis teren een beroep op ande re landen gedaan om geld van partijleden dat op ge heime bankrekeningen in het buitenland staat, te bevriezen. Een van de problemen is waarschijnlijk, evenals mo menteel met dat soort reke ningen van Iraakse partijleden en president Saddam Husayn van Irak, dat bij aankopen en leningen in het buitenland vaak een hoog percentage smeergeld is betaald en op een buitenlandse rekening is gezet, dat tevens als garantie dient, mocht de staat niet kunnen betalen of aflossen. De burge meester van Moskou, Gavril Popov, kondigde aan dat in december van dit jaar begon nen zal worden met de priva tisering van woningen in de hoofdstad. Hulp De overgangsregering in de Sojetunie wil met westerse banken onderhandelen over kredieten voor de import van plantaardige oliën, suiker en graan. Doel is de aanvoer van levensmiddelen voor de ko mende maanden veilig te stel len. Als voorzitter van de Eu ropese Gemeenschap wil pre mier Lubbers de uiteenvallen de Sovjetunie versneld hulp gaan bieden. Hij zal daartoe voorstellen doen op de eerst volgende topconferentie van Europese leiders, komend na jaar in Maastricht. Lubbers vindt dat de zeven rijkste in dustriële landen, de G-7, on langs in Londen de nood van de Sovjetunie hebben onder schat, toen zij president Gor- batsjov met mooie woorden, maar zonder geld naar Moskou terug lieten keren. Op zijn we kelijkse persconferentie ver klaarde premier Lubbers gis teren dat de Sovjetunie moet worden geholpen met concrete ontwikkelingsprojecten en niet met het sturen van een cheque. Infrastructuur (wegen, spoorlijnen telefoonverkeer, enzovoort), energievoorzie ning, milieuvervuiling en ken nis van ondernemen zijn vol gens de premier zaken die een snelle aanpak vergen. De ministers van buitenlandse zaken van de EG praten vol gende week vrijdag in Brussel met hun collega's uit Estland, Letland en Litouwen. Het overleg zal zich naar verwach ting toespitsen op economische en overige hulp van de EG aan de Baltische staten. De EG ging dinsdag over tot de er kenning van de drie republie ken. Azerbajdzjan Azerbajdzjan heeft gisteren als achtste Sovjet-republiek een zijdig de onafhankelijkheid uitgeroepen. In de hoofdstad Bakoe werd de noodtoestand Lenin wordt opgeblazen MOSKOU De Oekraï ense autoriteiten hebben besloten het beeld van Le nin in het centrum van de hoofdstad Kiev op te bla zen. Deskundigen zijn be gonnen om explosieven rond het standbeeld te plaatsen dat wordt afge schermd met dranghekken om te voorkomen dat toe schouwers gewond raken tijdens de operatie. Dins dag zal het beeld de lucht ingaan. ingetrokken, die daar gold sinds etnische onlusten in ja nuari 1990. Azerbajdzjan werd in de periode 1918-1920 door de internationale gemeenschap als een zelfstandige staat er kend. Acht van de vijftien Sovjet-re publieken hebben zich nu on afhankelijk verklaard. Zij her bergen gezamenlijk 80 miljoen van de 290 miljoen inwoners van de Sovjetunie. De onaf hankelijkheidsverklaring ga randeert gelijke rechten aan alle bevolkingsgroepen van Azerbajdzjan, ongeacht hun et nische of religieuze achter grond. Die bepaling is met name van belang voor Nagor- no-Karabach, de bergstreek in Azerbajdzjan die overwegend door Armeniërs wordt be woond. De Russische Federatie en Ka- zachstan bereikten gisteren na enkele uren onderhandelen een akkoord over hun ge meenschappelijke grenzen. Het zou een soortgelijk ak koord zijn als Rusland en de Oekraïne onlangs sloten. Met het akkoord komt voorlopig een einde aan de discussie en lichte paniek die over de gren zen was onstaan, nadat de Russische leider Boris Jeltsin had gezegd de grenzen met an dere republieken ter sprake te willen brengen in verband met Russische minderheden daar. Drie vooraanstaande Sovjet- hervormers, onder wie oud minister van buitenlandse za ken Edoeard Sjevardnadze, hebben gisteren gezegd dat zij feen zitting zullen nemen in e Veiligheidsraad, het be langrijkste adviesorgaan van Sovjet-president Michail Gor- batsjov. Naast Sjevardnadze zien de Moskouse burgemeester Ga- vriil Popov en Gorbatsjovs voormalig adviseur Aleksandr Jakovlev af van deelname. Gorbatsjov droeg de drie her vormers vorige week voor na de mislukte coup van conser vatieve communisten, van wie er enkelen ooit zelf in de Vei ligheidsraad' zaten. )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA Dodelijk vermoeid Een ruim acht meter lange walvis Is van pure uitputting overleden nadat hl] op een strand In Bretagne terecht was gekomen De mensen op het strand leefden erg mee met het enorme zoogdier. m F0T0'. EPA Ondernemers dreigen Zuid-Italië massaal te verlaten Idoor AART HEERING ROME De Italiaanse onder nemers dreigen massaal weg te trekken uit Zuid-Italië als de regering niet energieker op treedt tegen de georganiseerde criminaliteit. „De Italiaanse industriëlen zullen in het zui den alleen blijven werken en investeren, wanneer de door de criminaliteit zwaar onder mijnde veiligheid en legaliteit zullen worden hersteld", schrijft de Italiaanse werkge versorganisatie Confindustria in een verklaring die werd uitgevaardigd naar aanleiding van de donderdag door de maffia gepleegde moord op de Palermitaanse textielfabrikant Libero Grassi. Werkgevers voorzitter Sergio Pininfarina verklaarde in het dagblad La Repubblica, dat de moord op Grassi „bewijst dat in grote de len van dit land de overheid afwezig is. Er moet keihard gereageerd worden, want an ders wordt Zuid-Italië ver schroeide aarde, waar een mis dadige kleine minderheid heerst, en alleen illegale acti viteiten lonend zijn." ders hun rijke buit binnenhalen. - Maar nu treedt mevrouw Van Riebeek binnen met de koffie. „U zult wel een droge keel hebben gekregen van al dat praten, kapitein", zegt ze; „u moet nu maar even pauzeren". In die tijd nemen de kinderen van de heer en mevrouw van Riebeek het programma over. Ze zingen bij de gui taar enkele liedjes. Ja, natuurlijk Zuid-Afrikaanse liedjes. Maar dan moet de kapitein,,verder vertellen. Hoe verging het Van Rie- beeck in zijn latere leven? Brandje in CDU geblust BONN Lothar de Maizière, vice- voorzitter van de christen-democrati sche CDU, heeft gisteren na een on derhoud met bondskanselier Helmut Kohl besloten zijn functie te behou den. De Maizière had gedreigd met ontslag na kritiek van Volker Rtlhe, de algemeen secretaris van de CDU. Rtlhe had gezegd dat de partijleiding er weinig van bakt in de voormalige DDR, waar De Maizière na de val van de communisten de eerste en enige vrij gekozen premier was. De onrust binnen de CDU komt voort uit recen te opiniepeilingen, waaruit blijkt dat de rivaliserende socialistische SPD in opmars is. Afghaanse verzetsleider vermoord ISLAMABAD Een vooraan- staande leider van het Afghaan se verzet is gisteren in de Paki staanse grensprovincie Bajaur bij een aanslag om het leven geko men. Zoals het Pakistaanse pers bureau PPI meldde stierf Maulvi Jamil-ur-Rehman, leider van de mujaheddingroep 'Jamaat-al-da- wat Ahle hadith', door een kogel uit het wapen van een Egypte naar. De dader werd direct aoor de lijfwachten van de verzetslei der gedood. De Egyptenaar was op bezoek bij Rehman in diens woning. Homoseksualiteit biologisch bepaald PARIJS Homoseksualiteit is mogelijk geen individuele keuze maar zou aangeboren kunnen zijn. De Amerikaan se medicus Simon Le Vay heeft ontdekt dat een be- Eaald deel van de hersenen ij homoseksuele mannen twee keer zo klein is als bij heteroseksuelen. Bij lijk schouwing bij 41 personen bleek dat de omvang van de voorste hypothalamus bij de mannelijke homoseksuelen de helft is van die bij man nelijke heteroseksuelen en vergelijkbaar met die van bur itering uitroe Ze lie WARSCHAU Dit had- geh°°den de dagen moeten zijn staïh van feestelijke herden- 1( king van de akkoorden van Gdansk. Daar, op de Lenin-werf in Gdansk, ^vverd eind augustus 1980 basis gelegd voor wat negen jaar later het einde van het communistisch bewind in Polen zou bete- ihoorzc kenen, a Je de ^Daar tekende de besnorde te slu jjectricien Lech Walesa zijn collega's ;oord met de regering emai veraib ;OOp hC| irtij ge^, het me [je oprichting 'angen vrije - - vakbond werd toegestaan, mMaar nee, tot een feestelijke het verdenking is het niet geko- ideloos nen Wij Eerst werd vanwege de ernst de tijden al de voetbal wedstrijd tussen de regering n het oestuur van Solidariteit jeschrapt. Vervolgens r bij Je at zijn dragen iolsk v?npantal stakingen hand tsbedri Yi iand toe en toen ten slotte de reSe regering van Jan Krzysztof Bielecki een nieuwe reeks be zuinigingen aankondigde, nt Oer ;l /e iet met de feeststemming defi- 1 ïitief gedaan. Maar dat elf jaar rerdrirna overwinning van Solida- relen te riteit de erfgenamen van de overhe oenmalige communisten erin ouden slagen een uit Gdansk a uit Solidariteit-gelederen jlkomstige premier ten val te .rengen, dat had toch nie- ten. Bijmand gedacht. Toch is dat gis- angst. teren gebeurd, al moet daar di- ;eds op ect t»ij gezegd worden dat het dat wegreden van Bielecki - het ga^>oolse parlement besloot diens slag aan te houden tot van- ig - niet een bewijs is van macht van de communis- maar van de onmacht van democraten. Die hebben de luivel verslagen, maar zijn vervolgens in een doolhof te rechtgekomen in plaats van in jiet paradijs. overwinning die Solidari- eerst in 1980 (Het Akkoord in Gdansk) en vervolgens in '89 (De Ronde Tafel van 'arschau) wist te behalen, erloor haar glans al snel. De conomische en sociale puin- oop die de communisten had- en achtergelaten was zo root, dat het niet anders kon an dat de regering van Soli- 't, onder leiding van Ta- Mazowiecki, de bevol ing teleur zou stellen. Lech Talesa, die zich zonder poli- ;ke functie zat te verbijten, ;lde de stemming perfect Hij achtte zich verraden zijn vroegere intellectuele >eurs die nu in de rege- zaten en verklaarde „de ig aan de top". Er moest *n versnelling van de hervor- lingen komen, zei hij, en aarvoor was een nieuwe pre- ïdent nodig die regering en irlement tot daden zou dwin- onfrisse verkiezings- impagne wist hij zijn doel te areiken. Mazowiecki ruimde Jring oplet veld, Walesa werd presi de wi|ent en benoemde zijn oude FOTCtrijdmakker Bielecki tot pre bier. Maar hij betaalde een oge prijs voor zijn zege. De nvrede die hij uitbuitte om Ijn winst te halen, had zich lefinitief geworteld in de sa menleving. En omdat hij in werkelijkheid geen enkel al ternatief had voor het beleid van Mazowiecki, was het on vermijdelijk dat die onvrede zich uiteindelijk ook tegen hemzelf en tegen de door hem benoemde regering zou rich ten. Niet anders Dat is precies wat de afgelopen maanden gebeurd is. Bielecki kon niet anders dan doorgaan met het saneren van de Poolse economie en de neveneffecten waren niet anders dan die van voorheen: werkloosheid en da ling van koopkracht. Maar an ders dan Mazowiecki kon Bie lecki zich niet beroepen op een 'sociaal contract'; hij kon niet terugvallen op de goodwill van de burgers, want zijn regering was het resultaat van onvrede, niet van goodwill. „Walesa heeft de consensus vernietigd die voor de hervormingen es sentieel was", zei Mazowiecki, thans oppositieleider, in een interview. De geest die Walesa uit de fles had laten ontsnap pen, kreeg hij daar niet meer in terug. Het wantrouwen en de teleur stelling onder de bevolking is gebleven en na Walesa's 'oor log aan de top' is er geen Soli dariteit meer om die negatieve gevoelens te temperen of al thans in goede banen te leiden. De vakbond is uiteengevallen in elkaar bestrijdende partijen, waarvan de Democratische Unie van Mazowiecki en de Centrum Alliantie van Kac- zynski, hoofd van Walesa's kanselarij, de belangrijkste zijn. Dus is het nu naast Stanislav Tyminski met zijn obscure partij X, de OPZZ, de vakbond die nog stamt uit het commu nistische tijdperk, die het loon van de onvrede oogst. „We moeten deze regering bij de strot grijpen en wurgen", ver klaarde OPZZ-vice-voorzitter Vaclav Marty niuk vorige week. Zijn oproep vond gretig gehoor onder de leden van de voor malige Communistische Partij, die nog altijd 65 procent van de zetels in het parlement heb ben. Hun Sociaal-Democrati sche fractie, die voor de ver kiezingen van 27 oktober aan staande een samenwerkings verband met de OPZZ is aan gegaan, greep de jongste bezui nigingsplannen van Bielecki aan om zijn vertrek te eisen. Waarschijnlijk zijn ze zeer ge schrokken van het resultaat en waren ze er alleen maar op uit stemmen te trekken. Misschien is ze dat een beetje gelukt, maar als ex-communis ten staan ze nog altijd in zo'n slechte reuk, dat ze absoluut niet in staat zijn de meerder heid van de bevolking achter zich te krijgen en daarmee de consensus te herstellen die Walesa vernietigd heeft. Nie mand lijkt daartoe in staat te zijn. „Het Poolse publiek heeft mensen met autoriteit nodig die als ankers fungeren voor de democratie", zei onlangs "prof. Wnuk-Lipinski, direc teur van het Instituut voor Po litieke Studies in Warschau. Maar voorbeelden kon hij niet Polen ligt in stukken en er is niemand die de lijm heeft om het land te herstellen. - En op 6 augustus 1648 - zo eindigt kapitein Rob dit van zijn verhaal - keert Jan van Riebeeck eindelijk In terug. Om op zijn lauweren te rusten? Geenszinsl Hij te rusteloos en te ondernemend om nu aan de wal te blijven. treedt echter eerst in het huwelijk (met Maria de la Quelle- en maakt daarna reizen naar West-lndië en ook naar Jan in het barre Noorden, waar de Hollandse walvisvaar- Campagne in Zuid-Korea tegen familienamenwet SEOUL In Zuid-Korea is een campagne ontbrand tegen een wet die veel liefdesver driet veroorzaakt. Het gaat om de wet die verbiedt dat mensen met dezelfde achter naam huwen. In Zuid-Korea heet een op de vijf mensen Kim en veel huwelijken zijn door de wet ongeldig. Hun kinderen worden beschouwd als buitenechtelijk, kunnen geen aanspraak maken op alimentatie of familie- verzekering en worden gemeden en gediscri- meerd. In het land waar 8,8 miljoen Kims, zes miljoen Lee's en 3,5 miljoen Parks biina de helft van de bevolking uitmaken is het niet duidelijk hoeveel families slachtoffer zijn van de wet. Een poging van de regering eind 1989 om de wet te wijzigen, strandde op felle weerstand van het traditioneel denkende deel van de maatschappij. Gezin mag naar KGB-overloper MOSKOU KGB-overloper Oleg Gordievski zal zich binnenkort in Groot-Brittannië met zijn vrouw en kinderen kunnen herenigen. De nieu we hervormingsgezinde KGB-chef Vadim Bakatin maakte gisteren be kend dat Gordievski's vrouw en zijn twee dochters toestemming zullen krijgen de Sovjetunie te verlaten. Met de belofte van Bakatin wordt de Brit se premier John Major, die morgen een bezoek brengt aan Moskou, op zijn wenken bediend. Gordievski be gon begin jaren zeventig de Britse ge- inform ten var hij BELGRADO De Joego slavische deelrepubliek Servië heeft gisteren nog geen uitspraak gedaan over het plan van de Eu ropese Gemeenschap dat een einde moet maken aan de gevechten in Kroa tië. De federale regering van Joe goslavië en een aantal deelre publieken, waaronder Kroatië en Bosnië-Hercegovina, heb ben inmiddels wel ingestemd met de EG-voorstellen, die een effectieve controle op een staakt-het-vuren in Kroatië en de oproep voor een vredescon ferentie behelzen. Italië heeft gedreigd dat als Servië dwars blijft liggen, de lidstaten van de EG zullen overgaan tot erkenning van Slovenië en Kroatië. De ge vechten in deze laatste repu bliek zijn gisteren ietwat afge- De Servische minister van buitenlandse zaken Vladimir Jovanovic zei dat de regering van Servië vandaag zal beslui ten om al of niet in te stem men met de voorstellen van de' EG. Hij voegde daaraan toe dat als Kroatië onafhankelijk heid wil „alle burgers in deze republiek - Kroaten en de le den van de Servische minder heid - zich hierover moeten uitspreken middels een refe rendum". De belangrijkste Servische oppositiepartij, de Beweging voor een Vernieuwd Servië van de schrijver Vuk Draskovic, ging gisteren al wel akkoord met de EG-voorstel len. De EG-ministers van bui tenlandse zaken hebben alle partijen tot morgen de tijd ge geven de voorwaarden van hun vredesplan voor Joegosla vië te accepteren. Het voorne men van de EG Servië te zul len isoleren als deze republiek niet meewerkt aan een vreed zame oplossing klinkt goed als waarschuwing, maar is in de praktijk net zo effectief als de Serviërs zelf willen: als ze zich niet laten imponeren heeft Eu ropa weinig middelen om de geuite dreigementen uit te voeren. Een van de zwaarden van Damocles die minister Van den Broek boven het hoofd van de Servische presi dent Milosevic heeft gehangen is een dreigende economische boycot. Blijft hij bij zijn weige ring om EG-waarnemers toe te laten tot de omstreden gebie den, dan zal zijn republiek vanaf dinsdag verstoken blij ven van westerse goederen en zal de export naar de EG aan banden worden gelegd, zo is de gedachte. Eerder werd dit wapen al door de Duitse mi nister van buitenlandse zaken in stelling gebracht, maar veel werd er nadien niet meer van gehoord. Reden hiervoor is dat een EG-commissie razendsnel wist uit te zoeken dat het vol kenrechtelijk niet helemaal correct is een deel van een land te boycotten. Wel is het mogelijk om niet zozeer een negatieve actie ten opzichte van Servië te ondernemen, alswel een positieve actie ten opzichte van Kroatië en Slove nië. Coupplegers „stomdronken" MOSKOU Tijdens de mislukte staatsgreep in de Sovjetunie waren enkelen van de belangrijkste coup plegers dronken. De voormalige premier Valen tin Pavlov, intussen gearres teerd, was volgens zijn voor malige adjunct op de sleutel- vergadering van de samen zweerders te dronken om een zinnig woord uit te brengen. Genadi Janajev, de voorman van het 'comité voor de nood toestand', zou tijdens de drie dagende durende couppoging bijna onafgebroken dronken zijn geweest. Volgens ooggetui gen was Janajev, wiens han den tijdens zijn persconferen tie onbeheersbaar trilden, zo beneveld dat hij na afloop van de staatsgreep eerst moest worden wakker geschud voor dat hij kon worden gearres teerd. De berichten over Jana- jevs dronkenschap zijn afkom stig van KGB-agenten die het Kremlin bewaakten. Een gerespecteerd communis tisch parlementslid heeft zich er gisteren in de Opperste Sovjet over beklaagd dat de autoriteiten zijn parlementaire onschendbaarheid hebben ge negeerd door zijn huis te laten doorzoeken op bewijzen voor mogelijke betrokkenheid bij de mislukte staatsgreep. Pankin De nieuwe Sovjetminister van buitenlandse zaken, Boris Pan kin, is het hoofd geweest van een mantelorganisatie van de KGB, de geheime dienst van de Sovjetunie, zo meldde het conservatieve Zweedse dag blad 'Svenska Dagbladet'. Het bureau voor auteursrecht waarvoor Pankin negen jaar werkte, was in feite een KGB- organisatie.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5