Onder tafel gebeurt van alles 1995,. In Podolsk blijft het armoe troef Een beetje wiebelen en vooral wakker blijven a BINNENLAND BUITENLAND Lezersservice RUSLAND CcidócSouocmt PROFESSOR THIERRY OVER FLEXIBILISEREN ARBEIDSVOORWAARDEN ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1991 AMSTERDAM Flexibi liseren van de arbeids voorwaarden. Het wordt in Nederland veel met de mond beleden, maar in de praktijk komt er nog wei nig van terecht. Vergeleken met andere Euro pese landen - en zeker met de Verenigde Staten - loopt Ne derland niet voorop. Dit meent de 'goeroe' van het individua liseren van de arbeidsvoor waarden prof. dr. H. Thierry. De aan de universiteit van Amsterdam verbonden Thier ry was - weliswaar op een af standje- betrokken bij de tot standkoming van het zoge naamde cafetariasysteem dat vanaf januari ingevoerd wordt bij het verzekeringsbedrijf Centraal Beheer (CB). De vak bonden vinden de 'cao uit de muur' in de meeste gevallen niet al te smakelijk. De 2500 werknemers van CB krijgen straks de mogelijkheid om vakantiedagen en atv-da- gen te kopen en te verkopen. De bedragen die met daarmee gemoeid zijn krijgt de werkne mer niet cash in het handje, maar moet hij besteden aan een of ander doel'. Het gaat dan om bijvoorbeeld een min der hoge premie voor de ziek tekostenverzekering, aflossing van de hypotheek, minder hoge bijdrage voor de kinder opvang, bedrijfssparen of extra pensioenopbouw. Centraal Be heer is het eerste bedrijf in Nederland dat op zo'n wijze het personeel de kans biedt om via het cafetariasysteem - in tern CB-Select genoemd - een deel van zijn eigen 'arbeids- voorwaardenhap' samen te stellen. Veruit de meerderheid van de medewerkers toonde zich voorstander van introduc tie van dit systeem. Voorzichtig Samen met een studente on derzocht Thierry hoe bij Cen traal Beheer de keuzes zouden uitvallen als de personeelsle den kunnen handelen in vrije tijd. De professor benadrukt dat het slechts om een eenma lig onderzoek ging. Hij laat zich in eerste aanzet in zeer al gemene - en voor de hand lig gende bewoordingen uit over zijn verwachtingen. De financiële lasten die de betrok ken medewerker heeft, spelen een rol bij zijn keuze: het al dan niet getrouwd zijn, de hoogte van het inkomen. Bij dat laatste onderdeel is het ze ker niet te verwachten dat mensen met lagere salarissen per definitie meer vrije tijd zullen verkopen. Aan het slot van zijn verhaal komt hij toch nog met een interessant gege ven. „Wij verwachten dat er vrij veel atv-dagen verkocht gaan worden. Sommige doelen zullen veel en andere nauwe lijks gekozen worden. Laat ik gen. We zijn natuurlijk heel benieuwd of we het bij het juiste eind hadden". Deze verwachting druist in te gen de hoop van districtbe stuurder J. Segaar van de Dienstenbond FNV. Zij ziet liever dat het CB-personeel gebruik maakt van de moge lijkheid om vrije tijd te kopen. De vakbonden hebben zich hard gemaakt om te voorko men dat de arbeidstijdverkor ting door dit systeem 'om zeep geholpen zou worden'. Daar om is ook een maximum ge steld aan het aantal te verko pen atv-dagen. Alle betrokken vakbonden FNV, CNV en VHP - hebben uiteindelijk in gestemd met met plan. „Wij waren niet de initiatiefnemer. Maar als blijkt dat er behoefte bestaat aan zoiets, dan kun je er maar beter bij zitten. Op die manier ben je in de gelegen heid de scherpe kantjes er af te halen. Gelukkig is CB erg voorzichtig en serieus met dit project omgesprongen. Boven dien is het ook niet goed dat je als vakbond aleen maar 'nee' blijft zeggen tegen vernieu wingen". Wisselgeld Volgens professor Thierry is het onjuist te denken dat alle vakbonden in principe tegen stander van flexibilisering zijn en de werkgevers altijd voor stander. De inzet wordt meest al bepaald door onderhande- lingsstategie, meent de weten schapper. „Als een werkgever voorstelt om te komen tot flexibele arbeidsvoorwaarden, dan ga je als vakbond natuur lijk niet direct enthousiast 'ja' zeggen. Bij de onderhandelin gen heb je nog wisselgeld no- dig. Mijn ervaring is dat als er een goed, serieus plan op tafel ligt, dat er dan ook serieus over te onderhandelen valt. En ondernèmers zijn ook niet altijd per definitie 'in' voor flexibilisering, want sommigen vinden dat er toch wel een groot aantal onzekerheden in schuilt." Het aantal bedrijven dat for meel arbeidsvoorwaarden heeft versoepeld mag dan nog heel beperkt zijn, naar het oor deel van Thierry wordt er on der de tafel al heel wat 'geïn dividualiseerd'. „De praktijk is al heel anders. Er gebeurt al van alles zonder dat dat offi cieel geregeld is. Daar heb je als vakbondsonderhandelaar dus al helemaal geen grip op. Het is overigens niet illegaal. Er is in mijn ogen ook geen enkele organisatie waar je niet zou kunnen flexibiliseren, want in bijna alle gevallen leidt het tot een grotere be trokkenheid en grotere moti vatie van medewerkers". FN V-bestuurder Segaar be schouwt de volledige vrijwil ligheid van het CB-plan als zeer belangrijk. Ze kondigt aan dat de vakbeweging de zaak in Apeldoorn nauwlet tend gaat volgen. „CB gaat er zo'n beetje van uit dat de zaak ongeveer in evenwicht blijft. De een verkoopt vrije dagen, de ander koopt. Ik verwacht zelf ook geen radicale dingen, maar stel dat heel veel op een afdeling vrije tijd ko pen, dan moet de leiding wel zorgen voor voldoende bezet ting. Dat hebben ze ook toege zegd, maar we zullen kijken of dat in voorkomende gevallen ook gebeurt. Want het kan be tekenen dat je op sommige plekken mensen voor een jaar aan moet trekken. Dat is niet voor alle functies even gemak kelijk. Hier en daar zullen ze ker problemen ontstaan, maar het is voor zowel CB als voor ons een leerproces. Wij vinden •wel dat het voor de vakbewe ging nog veel te vroeg is om dit soort initiatieven te propa geren en stimuleren. Dat is toch afhankelijk van het sue- DISCODANSMARATHON VAN 105 UUR PUTTERSHOEK De kanjers van de 105 uur worden ze genoemd, de deelnemers aan de negen de Alcazar-discodansma- rathon. Maar zo zien ze er niet meer uit na 92 uur dansen. Dodelijk ver moeid, blik op oneindig, verstand op nul, het lijken wel junkies. Dansjunkies wel te verstaan, want ver dovende middelen zijn verboden in de Putters- hoekse discotheek. Maandagmiddag zijn ze, vijf begonnen aan de uitputtings slag. Een uur dansen, vijf mi nuten pauze, en dat 105 keer herhalen. Klokslag midder nacht bereikten ze gisternacht, twee mannen en twee vrou wen, het record en een plaatsje in het Guiness Book of Re cords. Ze slapen een dagje ste vig en komen dan weer terug om de show te stelen, beweert eigenaar Jan van der Pligt. Maar hun bioritme is wel twee weken van slag. Hij kan het weten, want hij was er alle ne gen pogingen bij als begelei der. Twee maanden trainen gingen aan de poging vooraf, sigaretten, alcohol en vette happen waren uit den boze. Een duidelijke senior staat steunend op krukken te kijken naar het clubje op de (dans vloer. Het blijkt geen uitgeval len deelnemer te zijn, maar de 69-jarige opa van kanjer Jan- Willem Leeuwenburgh. „Zelfs als ik jong was zou ik niet meedoen, dit heeft toch niks met dansen te maken. Dit is proberen wakker te blijven en een beetje wiebelen. Echt dan sen hou je niet vol". Toch is hij trots op z'n 20-jarige klein zoon, want hij vindt het een Dodelijk vermoeid, de blik op oneindig, verstand op nul, het lijken wel junkies. grote prestatie. Oma is ook al langs geweest en de ouders, ooms en tantes eveneens. De bewuste kleinzoon heeft het zwaar, hij wordt bijna over mand door de slaap. Hij be weegt nauwelijks. Loopt met een lege blik en een fotocame ra heen en weer. Hij snakt naar de vijf minuten pauze, want dan kan hij even echt zijn ogen dicht doen en stilzit ten met de voeten omhoog, of worden i Van der Pligt houdt met het medisch team het apathisch bewegende clubje goed in de gaten. Hij heeft al lang ge merkt dat Jan-Willem slaap heeft. „We kijken bijvoorbeeld naar de bewegingen. Als die niet meer automatisch met de muziek meegaan, dan dreigen de deelnemers in te slapen. Wij komen er dan bijstaan, praten tegen ze en maken dansbewegingen, dan gaan ze automatisch meedoen. Bij Jan- Willem duurt dit meestal een half uurtje of een uur, dan is hij er weer overheen. Toen Gerard Keyzers in slaap dreig de te vallen, hebben we hem de dansvloer laten dweilen". De vier die na 92 uur dansen zijn overgebleven halen het, klinkt het overtuigd. De moei lijkste momenten zijn voorbij. Die zijn 's ochtends als de zon opkomt. Dan mogen de dan- I FOTO: STEPHEN EVENHUIS even naar buiten, even frisse lucht en licht op- Na vijf minuten moeten ze weer terug naar hun donkere rokerige disco- hol, waar ze al dagen in heb ben geleefd. De avonden zijn nooit zo lang, dan is er veel publiek, veel applaus en veel show. Het aantal bezoekers, jong en oud, wordt deze week op zo'n achtduizend geschat. Een mooie commerciële stunt. De laatste 43 uur hebben de kanjers gezelschap van acht tien dansers die meedoen aan een verkorte dansmarathon. Dat gezelschap is welkom. Er wordt met elkaar gepraat, po lonaise gedanst, aan elkaar ge hangen, met elkaar gegeten en gedronken. De echte kanjers geven nog een korte playback- show of dansdemonstratie op het podium. Carnavalskrakers wisselen de monotone doch opzwepende discodreun af. Volgens Van der Pligt worden er vriendschappen gesloten voor het leven. Volgend jaar wordt waarschijnlijk de laat ste, tiende, marathon gehou den. Van der Pligt wil er een grote reünie van maken. Opgeven Mascotteberen liggen op de vloer, genummerde kisten sportkleding staan aan de rand daarvan, bekertjes en half af gekloven broodjes staan aan de kant. Drie spandoeken voor Wilma Zoeteman hangen de wand. Het zijn stille getui gen van een drama, want Wil ma heeft inmiddels op moeten geven. Het spandoek voor Nancy Mars (23) met „het duurt nog even" heeft nog wel zin, want zij staat er nog en niet voor het eerst. „Nee hè, niet weer", was de reactie van de familie van Nancy toen ze besloot een nieuwe poging te wagen. „Ik wil weten of ik het nog eens haal, of dat het vorig jaar alleen een gelukje was". Gerard 'Betsie' Keyzers doet voor de derde keer mee. Het eerste jaar vanwege de uitda ging, de tweede keer om de zelfde reden als Nancy. Alleen viel hij toen uit, dus doet hij nu mee, omdat hij het de vori ge keer niet haalde. Zijn om geving reageerde een beetje smalend, maar hij weet hoe het voelt, als je na een geslaag de afloop op het podium met luid gejuich in de bloemen wordt gezet. „Zo mooi, alleen het is niet te beschrijven", stelt hij de verslaggever teleur. PODOLSK Burgemees ter Alexei Oemansky hoefde geen moment na te denken toen de orthodoxe communisten vorige week de macht in de Sovjetunie probeerden te grijpen. De burgervader van Podolsk schaarde zich onmiddel lijk aan de zijde van de Russische president Boris Jeltsin. Maar wat hij sindsdien heeft gezien be valt hem niet. Ook de andere inwoners van Podolsk, een industriestad in de buurt van Moskou, hebben weinig op met de gebeurtenis sen na de coup. Ze zien de toe komst, eufemistisch uitge drukt, niet erg hoopvol tege moet. Donderdag zei Oemansky dat Jeltsin sinds hij op zijn minst de gelijke is geworden van Sovjet-president Michail Gorbatsjov dol is op het uit vaardigen van decreten over zo ongeveer alles. Over alles, behalve datgene wat echt telt: de mensenrechten en de eco nomie. „Een leider op dat ni veau kan het zichzelf niet ver oorloven zoiets te doen", stelt de 51-jarige burgemeester. „Als Jeltsin op deze manier met het uitvaardigen van de creten doorgaat zullen de mensen het niet meer accepte ren". Tijdens de presidentsver kiezingen in juni dit jaar kreeg Jeltsin in Podolsk 62 procent van de stemmen. Podolsk staat er beter voor dan de meeste provinciale ste den in Rusland. De stad is vol gepakt met defensie-industrie en trekt daardoor relatief goed opgeleide en goed betaalde werknemers aan. Daar koop je alleen niks voor als de winkels leeg blijven, zelfs nu het hoog tepunt van het oogstseizoen nadert. In een groente- en fruitwinkel liggen waterme loenen in de hoek opgestapeld en een paar vieze kratten met aubergines staan op de vloer. Een kruidenier heeft nog een paar sloffen sigaretten in plaats van voedsel op de plank, naast wat brood, corn flakes en ingeblikte vis. Een klant beweert dat de blikjes vis acht jaar oud zijn. Verloren De 43-jarige ingenieur Vladi mir Sindrin gelooft niet dat er iemand is die de boel kan or ganiseren. „Ik denk dat het nog erger wordt. Misschien dat het hem beter gaat", zegt hij wijzend op zijn kleine zoontje. „Mijn generatie is reeds verlo- Na het mislukken van de coup vorige week heeft Boris Jelt sin decreten uitgevaardigd zegt hij. £ei Car teg< SEOT] ontbr; driet verbie door besch< aansp: waarin de Russische com nistische partij voor onbep de tijd verboden wordt, de chieven ervan worden ove nomen, de eigendommen federale ministeries opge worden en waarin redactei van conservatieve krai ontslag wordt aangezegd. Oemansky omschrijft zich als een „voormalige gesta communist". De zes jaren hervormingen door de p strojka van Gorbatsjov hel hem echter langzaam maa ker veranderd. Op de ei dag van de staatsgreep, toei enig beschikbare inform bestond uit de decreten putschisten, zorgde hij dat de verklaringen va sin gepubliceerd werden ii lokale krant Podolsky Ri chi. De staatsgreep noemt Oen sky „immoreel". Toch ble volgens hem veel stadgenoten gevoelig beloftes van de putschisten ze de economie zouden ve teren. „Veel gewone burji verwarden de verbetering I de economie met het uitroe van de noodtoestand. Ze lie WAR! niet te dringen om gehoa Jen geven aan Jeltsins staking roep. Men dacht dat stakir a de ineenstortende econc king nog meer schade zouden van C brengen", aldus Oeman Lenin Het tekent de armoe varwercj burgers, die bij elke veraij u ring zonder echte hoop hc op verbetering. negen Verdringen bewm De burgemeester gehoorz< kenen de aan het bevel van Je om de kantoren van de <Daar munistische partij te slu electric Buiten voor de deur vanmens gebouw waar de partij g< ioord tigd was staat nu het m« je 0pj lair; de officiële ingangen Vakbor verzegeld. Oemansky m^jaar zich echter zorgen dat het ierden bod op de partij eindeloos nen kracht zou kunnen blij £erst v Tevens heeft hij er bij Jevan op aangedrongen dat zijn j,edstr] minder hoeft bij te dragen^n het de staatskas. Podolsk jeschrc slechts zeven procent vanLnta|' bedrag dat de staatsbedri^an(j t) in de stad voor de rege.egerjn verdienen zelf houden. 3ieleck Tot nu toe, zo meent Oer ;uinigii sky, geeft het team van Je jet me. hem de indruk dat het de ^jtief e jet-regering wil verdrii la 0 door simpelweg bevelen terjtejt c ven aan de lagere overhe 06nma Een eenvoudige verdrir ouden dus. Maar op een vervai n ujt het regime zitten Oei ykoms sky i dolsk niet te wachten. Bij mancj c drin overheerst de angst, teren g oogst staat nog steeds oprect ^jj velden. „Ik geloof dat weLtrecje hongerwinter tegemoet gap00ise In steden in Rusland hopen inwoners bij elke verandering opi betering maar veel vertrouwen hebben ze er niet, de wiije zullen voorlopig leeg blijven. SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF ADVERTENTIE VLIEGREIS 070 - 3 190 882 MOSKOU EN LENINGRAD Vertrek: 12 oktober 1991 Moskou en Leningrad: Twee schitterende steden vol cultuur. U maakt uitgebreid kennis met deze steden. Inclusief m vliegreis Brussel - Leningrad en Moskou - Brussel transfer Brussel v.v. Hotelaccommodatie op basis van 2-per- soonskamer uitgebreide sightseeing tours door genoemde steden eigen Sijthoff Pers reisleiding Exclusief m visumkosten ca. f.60,- faculta tieve excursies Zagorsk f. 90,- Bolshoi f.115,- ■5* SIJTHOFF PERS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4