Het vrijheids gevoel van een herboren motorrijder c CcidóöSouoatit I! E Boven: Een helm hoort erbij. Onder: Steeds meer mensen zijn 'motorisch gestuurd'. FOTO'S: STEPHEN EVENHUIS moetkomend vrijwel zonder uitzonde ring nog steeds een handzwaai. Wat dat onderlinge gevoel van verbondenheid, óók zo zichtbaar op de boulevard in Scheveningen, nog eens extra benadrukt. Een amicale geste, die soms nog wel eens wat moeite kost en ongewild zelfs helemaal achterwege wordt gelaten als het weer (zware wind) of langs dende rend vracht)verkeer roet in het eten gooit. Hetgeen wordt ervaren, wanneer na bestudering van alle mogelijke econo mische aspecten vanuit Den Haag een treinreis naar Friesland wordt onderno men om daar een motorfiets aan te schaffen. Via een kleine advertentie in een lande lijk ochtendblad was immers een adres in het gehucht Hoornsterzwaag (aanleu nend tegen het bekendere Jubbega) ont dekt waar een groot prijsvoordeel kon worden geboekt. Genoemde onderne ming bood een (oh nostalgie) Jawa aan voor een bedrag van nog geen driedui zend gulden. Een nieuw exemplaar wel te verstaan. En wat is er mooier dan het herontdekte motorgevoel gestalte te ge ven met een blinkende, gloednieuwe ma chine. Zo eentje waarmee je zonder ge wetenswroeging naar de Scheveningse Boulevard kunt rijden om daar je vehi kel tussen die andere glanzende machi nes te parkeren. Maar voor het zo ver was diende wel eerst 'even' de afstand tussen Hoornster zwaag en Den Haag te worden over brugd. Een afstand van, naar later zou blijken, 220 kilometer. Normaliter een kwestie van een paar uur sturen, maar op een nog niet ingereden motorfiets een aanzienlijk tijdrovender onderneming. Die echter werd gekenmerkt door die plotseling gerealiseerde sensatie van vrij heid en blijheid. Dat voor onwetende niet-insiders of er mee vertrouwd ge- DEN HAAG - Het begon allemaal (weer) een paar weken geleden op een doordeweekse dag. De thermo meter wees een graad of dertig aan, de vochtigheidsgraad was hoog en er stond nauwelijks een zuchtje wind. Ik was op weg naar huis, in het vierwie lige vehikel, en het geheel geopende au toraam bood nauwelijks weerstand aan de hitte. De opdoemende, korte file ver grootte de ergernis over de drukkende klamheid, die plotsklaps werd verlicht door een beeld op het netvlies: een mo torfiets die met 'n frivole zwaai om de tegemoet komende rij auto's heen zwenkte. Bij het passeren werd de nau welijks door textiel omhulde gestalte zichtbaar van een vrouwelijke berijder; de noodzakelijke helm droeg zij met een nonchalante elegantie. Een 'ach ja-ge voel' ontstond en het besef dat er in de binnenzak nog een stukje rose papier stak, dat het ooit afgedwongen recht ver schafte óók zo'n tweewieler te besturen. Ineens was de motorfiets, een inmiddels door velen begeerd èn bereden vervoer middel, het object waarop alle aandacht was gevestigd. Zeker toen een stukje ver der langs diezelfde weg wéér een be stuurster, ditmaal nota bene met een zij span, opdook. Hetgeen het laatste zetje betekende om een speurtocht te gaan on dernemen naar óók\ zo'n ding. Waarvan sinds het veroveren van het rijbewijs en het vervolgens kort berijden van een toen redelijk in zwang zijnde scooter nog slechts eenmaal in die ruim twintig jaar gebruik werd gemaakt; voor een ritje op een huur-exemplaar, op Ibiza, dat wel. Gemengde reactie Thuis wekte het voornemen om een 'fiets' aan te schaffen gemengde reacties op. Het wekte vooral verbazing. Vrouw lief reageerde terughoudend en gewaagde van een gril en een oprisping. Zoonlief was enthousiaster. Hij voelde er meteen voor en wilde vooral zo snel mogelijk achterop zitten. Ook de omgeving was verrast. Waarbij een goede vriend, al ja renlang een verwoed motorrijder en - vooral - -sleutelaar, ineens perspectie ven zag en adviezen gaf. Zelf rijdt hij op een dertig jaar oude Matchless, een vroe gere legermachine, die door hem in een fraaie burgerlijke staat is gebracht. Met de hoeveelheid informatie nam ook het 'motorgevoel' toe; de gedachte al een klein beetje deel uit te maken van de speciale cultuur van die gelijkgestemde lieden van toch zo uiteenlopende plui mage. Hetgeen al kort na de eerste 'brainwave' bleek bij een bezoekje aan de Scheve ningse Boulevard. Nadat specifieke lec tuur de stemming al op de juiste tempe ratuur had gebracht en inzicht had ver schaft in merken en vooral prijzen was de praktijk toch nog ludieker dan ver wacht. Aan de zeekant bleek zich een veertigtal motorfietsen te bevinden, een wat schamel aantal die avond in verge lijking met de echt zomerse avonden. Dan verzamelen zich soms meer dan honderd liefhebbbers van de gemotori seerde tweewieler om ter plekke te die nen als kijk-object voor passerende wan delaars. Maar ook voor de gretige blik ken van de berijders zelf, die van hun ei gen machine wegkuierend kouten met andere bezitters. Ontdekking Zo'n eerste kennismaking met het mo torvolk, daar in Scheveningen, leverde al direct een aantal opmerkelijke ontdek kingen op. Zo bleek dat de berijders van zo'n ding bepaald niet allemaal in het ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1991 Ontdekkkingsreis De tocht vanuit Friesland via de Noord- Oostpolder en het 'nieuwe land' werd een ontdekkingsreis. Wat sentimentele, losse gedachten als 'het mooie van mens en machine' en 'mens en machine in de natuur' dreven de geest binnen. De her senpan was redelijk veilig bedekt met een helm en werd fris gehouden door langs suizende wind. Die noodzaakte beide handen aan het stuur te houden als windkracht 6 zich deed gelden. Maar alles wende, ook de vrachtwagen-combi- naties vanaf de Aalsmeerse bloemenvei ling die terwille van hun bederfelijke waar met recordsnelheden langsreden. Met een luchtverplaatsing die motorrij ders uit hun zadel doen schieten. Op dat 'motorieke' stukje van de Sche veningse Boulevard, werden al voordat ik het contactsleuteltje had omgedraaid opmerkingen gemaakt over mijn temid den van modern materieel opvallende Oosteuropese 'fiets'. Die als tweetakt- machine al 'uit de toon' valt, maar te genwoordig van een aanzienlijk moder ner gezicht is voorzien dan de motoren waarop de politie in bijvoorbeeld Rijs wijk in de jaren zestig rondreed. Eenmaal op de standaard gezet fungeert de Jawa als onderdeel in die voor me nigeen fascinerende openlucht show room. Waar je zo kunt binnenlopen, kij ken en bewonderen. Het merkwaardige is dat voetgangers nauwelijks een woord wisselen met motorisch gestuurden. Die hebben het doorgaans te druk met elkaar en hun machines. Want die laatste leve ren voor de betrokkenen gespreksstof op waar ze lang mee 'vooruit' kunnen. In elk geval tot het te koud wordt om die dagelijkse sessies nog bij te wonen. Want een motorrijder kan tegen een stootje, maar er zijn ook voor deze categorie weggebruikers grenzen. En die worden niet zelden medebepaald door het KNMI. Zodra de zon en de temperatuur zakken, daalt ook het enthousiasme om in de openlucht te staan of te zitten. Of zoals een eigenaar van een gloednieu we Harley Davidson het vorige week za terdag op de Boulevard vertelde aan de 'BMW'er' die binnenkort ook 'HD' rijdt: „I ga 'm straks natuurlijk niet blootstel len aan die pekel op de weg. Zonde! En naar m'n werk elke dag? Op m'n brom mertje! Met deze (en hij 'aait' zijn ma chine) maak ik slechts plezierritjes. Zo als naar hier". Zijn gesprekspartner knikte begrijpend. Hij kent dat gevoel. Zoals met hem steeds meer mensen. On der wie een Jawa-rijder, die blij is met zijn 'bijgestuurde' vervoerswijze, maar een beetje bedroefd over de late keuze. De zomer is immers al bijna over. Maar terug naar de praktijk, die eerder dan verwacht die nauwelijks onder woorden te brengen sensatie opleverde van je weer op twee wielen te bevinden. Eerder genoemde vriend zorgde niet al leen die eerste avond in Scheveningen voor vervoer naar de badplaats, hij stond op de terugweg ook welwillend stuur en zadel af aan de passagier. Die de zware machine nog wat onwennig door het verkeer manoeuvreerde. Maar gaandeweg kreeg de bravoure ietwat de overhand. De gashendel werd iets verder opengedraaid en de bochten werden wat sneller genomen. Wat resteerde was de conclusie dat het besef van die eerdere, drukkende namiddag in de auto op weg naar huis, sterker werd dan ooit. Er móest een eigen motorfiets komen. Een dwang die bijna obsessief aandeed en leidde tot het napluizen van motorbla den en -advertenties. Waarna de conclu sie zich opdrong dat het maar een nieu we moet zijn. Zeker na een 'proefritje' op een Japans vehikel ergens in de buurt van Aalsmeer, waar tegen acceptabele prijzen tweede-hands machines te koop werden aangeboden. Eentje had maar 200 cc onder het zadel 'hangen', hetgeen in de motorwereld toch een tikje meewa rig wordt bekeken. Hoewel motorrijders onder elkaar nauwelijks afgeven op el- kaars vervoermiddel. Wat dat betreft is de solidariteit bij het motorvolk groot. Bijna aandoenlijk groot. Handgebaar Neem de wijze waarop motorrijders el kaar bejegenen op de weg. Hoewel het huidige legioen inmiddels is geïnfiltreerd door de nodige modieuze gelegenheids rijders, geven de bestuurders van de ge motoriseerde tweewielers elkaar tege raakte routiniers niet of nauwelijks meer opgemerkte gevoel van 'dit is het'. Wel ke ervaring wordt versterkt door die bo ven genoemde solidariteit onder het rij dende motorvolk, dat het handgebaar niet alleen ter begroeting maakt maar ook als onderstreping van het mede-be leven. Rijbewijs A in tien a vijftien lessen Ooit was motorrijden iets waar op werd neergeke ken. Nu lijkt iedereen het te gaan doen. Hel aantal aanvragen voor het rijbe wijs A is zo overweldi gend. dat hel Centraal Bureau Rijvaardigheids bewijzen (CBR) alle rij scholen heeft opgeroepen ook in de avonduren en op zaterdagen examens af te nemen. In de eerste zeven maanden van dit jaar kreeg het CBR al 52.000 aanvragen voor het motorexamen. Aan het eind van het jaar wordt het record van 90.000 verwacht. Vorig jaar nam het CBR 72.000 examens af in '87 nog slechts 30.000. Inmiddels heeft het CBR het aantal examinatoren opgevoerd van honderd naar hon derdzestig. Wie rijles neemt, moet ervan uit gaan tien tot vijftien les sen nodig te hebben. Dal aantal is afhankelijk van de vraag of iemand brom mer-ervaring heeft of een autorijbewijs bezit. Ook de leeftijd - en dus het reactievermogen - is van invloed. Een uur les kost rond vijftig gulden. leer gekleed gaan. Sterker, het merendeel van de bestuurders, niet zelden verge zeld van een soms vrouwelijke 'duo-be zetter', droeg op die zomerse avonden slechts het hoogst noodzakelijke aan kle ding. En vooral die vermaledijde maar o zo noodzakelijke helm. Die direct na de motor wordt afgezet. Zo'n verzameling van motorfreaks, want dat zijn het toch wel een beetje, leerde meer zaken. Dat er bijna louter over de vrijwel zonder uitzondering prachtig ge poetste karretjes wordt gepraat, wekte geen verwondering. Ook vissers henge len doorgaans slechts naar eikaars we derwaardigheden aan de wallekant. Nee, leerzaam waren vooral de bont gescha keerde figuren die vanonder zo'n helm te voorschijn kwamen. Neem nu eens dat bejaarde echtpaar dat vorige week zaterdag op de Schevening se Boulevard ronddrentelde. Op het oog een stel dat met lijn 11 naar het strand was gereden voor een frisse neus. Hoe wel de geïnteresseerde blikken van het duo al meer hadden moeten doen ver moeden. In de links en rechts gaande ge sprekjes over cilinders, blokjes en schijf remmen mengden de oudjes zich niet. Maar toen ze even verderop de antieke pothelmpjes opzetten en bij elkaar de riempjes dichtknoopten, klonken her en der licht bewonderende reacties. Die in enthousiasme toenamen toen het paar op een zeer oude, maar nog 'lekker klin kende' Heinkel-scooter wegreed en zon der haperingen tussen andere vehikels doorkoerste op pad naar de openbare weg. Bezienswaardigheid De Heinkel zelf was die avond een be zienswaardigheid, waaraan de verzamel de motormeute overigens de minste aan dacht besteedde. De wandelaars op de Boulevard toonden meer interesse. Zoals ze ook bijna met ingehouden adem de geparkeerde Japanse slagschepen gades loegen. Machines, waarop als toppunt van extravagantie in de achterkant twee luidsprekertjes zijn gemonteerd om het stereo-geluid te laten horen van een vlak boven de benzinetank gemonteerde cas settespeler-installatie. Motoren, waar voor toch gauw een slordige 45 mille dient te worden neergeteld. Veel meer derhalve dan voor de fraaie en vooral bij de echte liefhebbers bijzonder aan sprekende Harley Davidsons. Of de luxe BMW, die deze avond toevallig er naast stond gestald. De eigenaar van de BMW meldde zich. Om te vertellen dat de 'fiets' te koop was, voor ruim twintig mille. Was pas een paar maanden oud, mankeerde niets aan, maar de berijder was gevallen voor de verlokkingen van een echte Harley Davidson van een klei ne veertigduizend gulden. En twee van die kostbare motorfietsen... Een week la ter was hij er weer, met een grijs van oor tot oor. De BMW was verkocht, aan ie mand uit Barneveld. Had hem keurig op een karretje opgehaald en handje con- tantje betaald. De fraaie BMW, met cardan-as in plaats van de 'ouderwetse ketting' en een olie- peil-glaasje bij het motorblok, stond die tweede avond dus niet meer te pronken op de Boulevard. Waar evenwel andere De machines op de Scheveningse Boulevard staan er niet voor niets: ze mogen bewonderd worden. machines de aandacht vroegen. Zoals die fraaie Ducati, ook voor de echte lief hebber, of dat onooglijke 80 cc-Sachsje, nog in de oorspronkelijke legerkleuren gespoten. Met een Duits kenteken bo vendien. Warmgelopen Japanners domineren het motorbeeld, zowel in Scheveningen als in het ver keer. Het is de laatste jaren druk gewor den met tweewielers op de autowegen. Nederland is warm gelopen voor de mo torfiets en er is een run op rijlessen en - examens. Na een jarenlange stilstand in de verkoopcijfers zijn de omzetten in de onderhavige vehikels tot record-hoogte gestegen. Waarbij de reguliere handel de vraag nauwelijks aankan. Vandaar dat vindingrijke lieden de importeurs-kana len niet bevaren, maar zelf motoren in voeren. Waardoor het aantal op de weg verschenen motorfietsen aanzienlijk ho ger is dan de officiële Bovag-cijfers aan geven.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 32