Joods seminarium trekt steeds meer studenten n GEESTELIJK LEVEN OPINIE Tussen Keulen en Parijs li COMMENTAAR EG twijfelt ïi< £gidóe6ou%a/nt CcidaeSomant zaterdag 31 augustus 1991 Vredeskaravaan door Joegoslavië DEN HAAG - september me De vredeskaravaan valt in de week waarin iif Nederland IKV en Pax Christi de vredesweek organiseren. Ongeveer duizend vredesactivisten zullen met bussen vanuit het noorden en het zuiden van het land reizen naar Sarajevo, waar een grote de monstratie en een vredesconcert worden gehouden. Op hun tocht naar de hoofdstad van Bosnië-Hercegovina zullen de acti visten alle provincies en republieken aandoen, waar vervolgens een drie uur durend programma zal worden afgewerkt. Zij ho pen zo vredesactiviteiten in Joegoslavië te ondersteunen en mensen aan te zetten hieraan mee te doen. De 'vredeskaravaan' wordt georganiseerd door de 'Helsinki Citizens Assembly', een internationale non-gouvernementele organisatie waarbij uit Ne derland onder meer IKV en Pax Christi zijn betrokken. De ka ravaan voert als leuzen mee: „Stop de oorlog nu" en „Vreedza me oplossing door onderhandelingen". Ook vanuit Nederland zullen er mensen aan de vredeskaravaan deelnemen, zo heeft het IKV gezegd. Kerken financieren distributie graan in Etiopië Idoor LÜTSEN KOOISTRA Er is gene liaison zo onwetend als die tussen illusie en onwetendheid. OEGSTGEEST Europese, Amerikaanse en Canadese protestantse kerken hebben gisteren in Oegstgeest besloten de Etiopisch Orthodoxe Kerk van Etiopië via de Wereldraad van Kerken een bedrag te ge ven van ongeveer 12,5 miljoen gulden. Ongeveer een kwart daarvan wordt besteed aan distributie middelen voor het graan dat regeringen van andere landen hebben toegezegd aan de 9,2 miljoen hongerende Etiopiërs. De rest van het geld wordt ge bruikt voor trainingsprogram ma's van de kerk en voor kleinschalige sociaal-economi sche projecten. Aartsbisschop Timotheos en zijn rechterhand Haddis Tere- fe vertelden gisteren op het Zendingshuis in Oegstgeest, waar de besprekingen met de partners werden gevoerd, dat „God zij dank de oorlog in ons land is afgelopen", maar dat er feitelijk een „nieuwe oorlog" is: die tegen de honger van on geveer driehonderdduizend soldaten die uit het leger zijn ontslagen na het tekenen van de vrede. De meesten van hen zijn afkomstig van het platte land of werkten in de fabrie ken voordat ze in het leger gingen. Er zijn voor hen ech ter nauwelijks arbeidsplaatsen beschikbaar en ze krijgen ook geen wedde meer. „Met eigen ogen heb ik deze ex-soldaten zien sterven aan de kant van de weg", aldus aartsbisschop Timotheos. De synode van de Etiopische Orthodoxe Kerk heeft deze week de algemeen-secretaris van de kerk vervangen, ver telde de aartsbisschop. De functionaris was benoemd door de marxistische overheid om de kerk te controleren. De nieuwe regering heeft er in toegestemd dat de synode van de Etiopische Kerk voortaan zelf iemand benoemt. door MARINUS V.D. BERG Kledingactie Er is weer kledingactie voor „merisen-in-nood" hadden de kinderen in het weekend gezegd. Het had haar in de oren geklonken als een tip, ja haast als een verwijt. Hoewel ze het niet zo hadden gezegd. Het was nu al vier jaar geleden. Ze had de kleding van haar man nog allemaal in de kast hangen. Ze stond soms naar zijn pakken en zijn jassen te kijken. Een diep heimwee overviel haar. Nooit zou hij ze meer dragen. Ze vertelde maar niet aan haar kinderen dat ze soms nog aan zijn overhemd rook dat hij het laatst gedragen had. Ze had het niet gewassen om zo nog de geur vast te houden. Het was voor haar een intiem moment. In de vrees dat anderen het raar zouden vinden, vertelde ze dit aan niemand. Ze kon nog geen afstand doen van zijn kleding. Ze had wel gehoord van andere vrouwen die alles direct hadden weggedaan. Die vrouwen zeiden: „Er waren mensen die zeiden dat je dat het best direct kon doen, omdat het anders steeds moeilijker zou worden". Maar ze had ook wel gehoord dat enkelen er spijt van hadden dat ze niets hadden bewaard. Het goedbedoelde advies van anderen was toch een te snel advies geweest. Diep in haar hart voelde ze er nog niet veel voor om kleding van haar man nu de deur uit te doen. Toch had de opmerking van haar kinderen haar aan het twijfelen gebracht. Was het niet vreemd om nu nog die kleding vast te willen houden? Het was nog iets tastbaars van hem. Ze wist wel dat hij niet zou terugkeren, maar helemaal toegeven aan dat definitieve van zijn heengaan, deed haar zoveel zeer. Ze merkte aan de opmerking van haar kinderen ook hoe onzeker ze was. De kinderen hadden er nog aan toegevoegd: „moeder, je moet het natuurlijk zelf beslissen." „Ja, dat is ook zo," had ze gezegd. Maar haar „zelf" was zo vol twijfel en verdriet. Ze kende soms haar zelf niet terug. Ze kon maar niet goed tot besluiten komen. Vroeger had ze haar man om te overleggen en als ze er dan niet goed uitkwam, dan gaf zijn woord nogal eens de doorslag. Dat had haar nooit gehinderd en er waren ook voldoende zaken waarin ze zelf goed wist wat ze wilde. Ze kon niet van haar zelf zeggen, dat ze onzelfstandig was, maar nu ze er alleen voor stond, was dat anders. De hele avond en nacht had het haar bezig gehouden. De volgende ochtend nam ze haar besluit: „Ik doe de winterkleding weg, maar de zomerkleding laat ik nog hangen". Ze pakte een aantal plastic zakken en deed daar de kleding in. Zorgvuldig pakte ze alles in. Soms moest ze even huilen. Het deed haar heel wat. Er waren heel wat meer mensen die kleding brachten op het verzamelpunt bij de kerk. Het was dezelfde kerk vanwaaruit haar man was begraven. Ze hoopte niemand te spreken zodat ze stil haar kleding bij de rest kon neerzetten. Het was ook een kleine begrafenis. Nadat ze de kleding had weggebracht, ging ze naar het kerkhof. Dat deed ze vaak op bijzondere momenten. Het hielp haar. Thuisgekomen stond ze nog een hele tijd voor de half-lege kast te kijken. Als een donker-gat, maar soms brak er licht door. Die avond had ze het gevoel dat ze een nieuwe stap had gemaakt op de weg verder. De weg van haar leven niet zonder het verlies, maar met het verlies. Ik moet haar'stap voor stap gaan, zei ze en me niet laten overhaasten. De kinderen hadden haar vrij gelaten, maar toch geholpen. Een selectie uit de columns ven Marinue van den Berg is onder de titel Zoekend onderweg verschenen bij uitgeverij Kok, Kampen. Prijs 14,90. Het Waterlooplein, centrum van het Amsterdamse joodse leven voor de oorlog. foto: a AMSTERDAM Het Ne derlands Israëlietisch Se minarium, voortgekomen uit het Bet Midrasj Ets Chajiem (leerhuis Boom des Levens), is al twee honderdvijftig jaar een bolwerk van Joodse ken nis. Het is niet alleen een bolwerk van Tora-studie, maar ook van kennis over de praktijk, bijvoorbeeld ethische kwesties, aldus rabbijn mr. drs. R. Evers, die deze week officieel als rector werd geïnstalleerd. Leren als onderdeel van het leven, daar gaat het volgens Rav Evers in het Jodendom om. Daarom betreurt hij de ontwikkeling in het Westers Jodendom waar de rabbijne nopleiding werd geïnstitutio naliseerd. Daardoor kwam die ook afgescheiden van het da gelijks leven te staan. Vroeger leerden leken en rabbijnen sa men op de jesjiwa (Talmoed school). Mensen die zin had den om rabbijn te worden, werden er dan uit geplukt en liepen een poos met een rab bijn mee. Evers is van mening dat het Seminarium in Amsterdam na de oorlog de oorspronkelijke functie van jesjiwa voor een deel heeft teruggekregen. On der opperrabbijn A. Schuster, de eerste na-oorlogse rector, was het niveau hoog, maar bleef het aantal studenten be scheiden. Evers, die vanaf 1981 aan het Seminarium is verbonden, heeft zich vooral ingespannen de drempel van het Seminarium te verlagen. Waren er tien jaar geleden nog maar twintig leerlingen, nu zijn er ruim 120. Verder be schikt het Seminarium sinds 1982 over een eigen behuizing, dat echter nu al weer te klein Het Seminarium heeft de laat ste tien jaar een veel sterkere identiteit gekregen, aldus Rav Evers. Hoewel steeds meer or thodoxen naar rechts opschui ven, is het Seminarium „het laatste instituut van het mid den" gebleven. Dat sluit aan bij het Nederlandse Jodendom dat altijd een Jodendom van het midden is geweest. Toch geniet het Seminarium het vertrouwen van de ultra orthodoxen. Vooraanstaande personen uit die kring beho ren tot het docentencorps ter wijl er ook nogal wat ultra-or thodoxe studenten zijn. Het Seminarium is een brug tussen een minder orthodoxe en een zeer orthodoxe beleving, van het Jodendom, zegt Evers. Hoewel het ledental van de Joodse Gemeenten door ver grijzing en emigratie naar Is raël lichtelijk achteruit gaat, heeft Evers vertrouwen in de toekomst van het Nederlandse Jodendom. Niet alleen komen er heel veel kinderen bij, maar ook is er sprake van kwaliti- tieve groei: er is steeds meer kennis van het Jodendom. Evers schrijft deze groeiende bewustwording van de joodse identiteit toe aan een 'terug naar de wortels'-tendens en aan het bestaan van de staat Israël. Voor de oorlog hebben veel joden hun jood-zijn weg gedrukt. Daar is dank zij de staat Israël veel minder sprake Toch zijn in Nederland, vooral in Amsterdam, veel Joden geen lid van een Joodse Ge meente. Amsterdam, met naar schatting 10- tot 15.000 joden, is geen joodse stad meer. Daar entegen „zindert" het joodse leven in een stad als Antwer pen, waar ongeveer 6.000 jo den wonen. Die hebben zich ook veel minder aangepast, wat betreft kleding, taal, ge bruiken en opleiding. Veel van hen, zelf of van oorsprong afkomstig uit Rusland, spre ken nog steeds geen Neder lands maar uitsluitend Jid disch. De geschiedenis van het Ne derlandse Jodendom is een ge schiedenis va „Een duidelijk gevaar," aldus Rav Evers. „Maar het houden van de vele voorschriften is nooit een offer. Als je dat in liefde en met vreugde doet, is het een bron van inspiratie." Het Seminarium leidt onder meer op tot drie rangen van godsdienstonderwijzer en tot drie rabbinale rangen. Veel aandacht wordt besteed aan een gedegen kennis van het Hebreeuws. Voor voorzangers is dat absoluut noodzakelijk. Veel docenten volgen zelf ook nog lessen. Vrouwen werden al voor de oorlog tot het Seminarium toe gelaten. Bepaalde onderdelen van de rabbijnenopleiding zijn echter alleen toegankelijk De laatste jaren wordt veel aandacht geschonken aan vra gen uit medische hoek (zie- kenhuishalacha). Rav Evers geeft zelf de cursus joodse ethiek en geneeskunde die be stemd is voor artsen en ande ren die belast zijn met de (geestelijke) gezondheid van patiënten. De lessen Gemara (een onder deel van de Talmoed) worden bij oud-opperrabbijn M. Just aan huis gegeven „in verband met de omvangrijke litera tuur", meldt de studiegids. Het Boek en de boeken - zij spelen een belangrijke rol in het Jo dendom. Beraad kerken over rol in Europa na '92 BRUSSEL De kerken in Europa moeten met het oog op 1992 serieus gaan nadenken over de politie ke en economische gevol gen van de eenwording van de Europese gemeen schap. Dit zegt de Vla ming Marc Lenders, stu diesecretaris van de Euro pese Oecumenische Com missie voor Kerk en Sa menleving. Deze organi seert volgende week in Brussel een beraad waar vertegenwoordigers van kerken zich bezinnen op hun toekomstige rol in Europa. „De Europese kerken hebben over het algemeen heel weinig zicht op wat zich binnen de Europese Gemeenschap af speelt", zegt hij. De commissie, met zeven man vertegenwoor digd in Brussel en Straatsburg, houdt van 3 tot 6 september een eerste beraad om verande ring in deze passieve kerkelij ke houding te brengen. Zij werd eind jaren zeventig opge richt door protestantse lidker ken en enkele raden van ker ken in de EG-landen. In Ne derland wordt de commissie gesteund door de Gerefor meerde Kerken in Nederland en de Raad van Kerken. Met name bij de Rooms-Ka- tholieke Kerk constateert Lenders „een weifelende hou ding ten aanzien van de Euro pese Gemeenschap". Het Vati- caan ziet de EG als „bron van de secularisatie" en legt daar om alle nadruk op de herevan gelisatie van Europa. De meeste protestantse kerken en ook de Oecumenische Com missie zien daarentegen tal van uitdagingen in de nieuwe ontwikkelingen. Het jaar 1992 dwingt de kerken tot een her bezinning op hbn eigen rol in de samenleving. En ook over de kerk-staat verhouding moeten zij hun gedachten la ten gaan. Lenders benadrukt dat zijn commissie zich riiet met ge loofsvragen inlaat, maar ziet ook wel in dat het rooms-ka- tholieke pleidooi voor her- evangelisatie veel gevolgen voor zijn eigen werkterrein heeft. „Met haar programma voor herevangelisatie grijpt de RK kerk terug naar het con cept van het oude christelijk Europa". Hij vindt dat dat niet meer kan: „We leven in een wereld die geseculariseerd is, en daar moeten we mee leren Dat is volgens Lenders beter dan het uit de sloot halen van oude koeien, waartoe ook protestantse kerkleiders, eerder deze week in Basel bij een, zich lieten verleiden. Hij vond dat de protestanten zich daar „defensief" opstelden te genover de RK Kerk. Daar door dreigen ze opnieuw in een oud debat verstrikt te ra ken", aldus Lenders. Tussen Keulen en Parijs leidt de weg naar Rome. De laatste stelling waarover de afgevaar digden van het convent van christelijk-sociale organisaties op hun conferentie deze week in Doorn konden discussiëren - namelijk hun rol in het Eu ropa van na 1992 - was duide lijk provocerend bedoeld. In het kinderliedje is er immers sprake van de weg naar Rome die tussen Keulen en Parijs ligt. Met andere woorden: moet Rome nu het richtsnoer zijn voor de toekomstige socia le vormgeving van Europa (het onderwerp waarvoor de vakbondsafgevaardigden en vertegenwoordigers van werk- fevers bijeen waren)? Dat leef uiteraard in dit gezel schap niet onweersproken. Er meldde zich een protestantse deelnemer die vond dat wan neer die weg al bewandeld moet worden deze in ieder ge val via Genève, symbool van de Reformatie, dient te gaan. Nu is het overduidelijk dat de aanzetten voor de Europese eenwording na de oorlog af komstig waren van katholie ken. Steevast vallen dan de namen van De Gasperi, Schu mann, Adenauer. Woordvoer ders van deze gedachte waren in Nederland onder andere tot het katholicisme bekeerde so cialisten als H. Brugmans en de uit Oostenrijk afkomstige K.J. Hahn. De laatste heeft van zijn inspanningen en er varingen op dit punt op heel aardige wijze verslag gedaan in zijn in 1984 verschenen boekje Standplaats Europa, memoires van een christen-de mocraat. Noodzakelijk om op dit vlak bezig te zijn was natuurlijk een „algemene", grensover schrijdende instelling en dat sierde deze katholieken in een tijd waarin bijvoorbeeld de so cialisten wel iets anders aan hun hoofd hadden dan Euro pese aspiraties. Maar dat is nu allemaal radi caal veranderd. In Brussel zijn het zeker niet meer katholieke idealisten maar vooral techno craten en nuchtere realisten die de toon zetten, hoewel er altijd weer uitzonderingen zijn die de regel bevestigen zoals de voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors (die overigens van ziin katho lieke overtuiging zeker geen echt geloofsartikel maakt). Het opvallende is dat voorzo ver er in Nederland vanuit duidelijk christelijke hoek op de Europese ontwikkelingen wordt gereageerd dit heel dui delijk protestanten zijn. Zij la ten zich door een ethos luiden dat totaal verschilt van wat katholieken destijds bezielde. Zij zetten in feite een oude tra ditie van wantrouwen jegens de EG voort en wellicht is dat waar het de toekomstige socia le vormgeving van Europa be treft tot op grote hoogte ook wel terecht. Op dat punt is er nog bijzonder weinig geregeld. Er is weliswaar op instigatie van Mitterrand een zeer wel luidend sociaal handvest opge steld maar dat moet heel dui delijk nog handen en voeten krijgen. De CNV'ers die op de conventsconferentie in Doorn het woord voerden, zagen niets in regelgeving door de Europese Commissie als het gaat om onderhandelingen tussen werknemers en werk gevers. Hier wil men het liefst souverein in eigen kring blij ven. Het opmerkelijke was dat de christelijke werkgevers zich op de conferentie in dit pleidooi konden vinden. Toch was dat zeker niet het enige geluid dat op deze confe rentie opklonk. De Rotterdam se hoogleraar A. C. Zijderveld die zich vorig najaar bij het tienjarig bestaan van die partij ideoloog had opge- A. C. Zijderveld worpen, hield ook nu een spraakmakende beschouwing en wel over „Europa's ver scheidenheid en eenheid". Niet alleen botste toen zijn verhaal duidelijk met de vige rende CDA-ideologie waarin de bijbel als richtsnoer, de evangelische inspiratie als uit gangspunt van politiek hande len wordt gezien. Ook nu was het contrast met meer prote stantse opvattingen die in de officiële uitgangspunten van het CDA duidelijk domineren, opvallend. Europa's eigenheid fundeerde hij met een beroep op de Engelse dichter en den ker T. S. Eliot opnieuw op het christendom. Gemeenschappe lijke waarden - en in zijn lijn doorredenerend ook dus een de EG volhardt in haar houding van 'hou mij tegen ol doe iets'. Ook na de speciale vergadering van de twaalf ministers van buitenlandse zaken in Brussel over de toesta in Kroatië kwam zij niet verder dan een dreigement even loos is als alle vorige dreigementen. Het nieuwe 'i matum' luidt dat er voor morgen een werkelijk staakt-] vuren onder supervisie van EG-waarnemers tot stand bracht moet worden en dat de republieken moeten antwo den op het aanbod van de EG een vredesconferentie te den. Zo niet dan 'moet internationale actie overwogen w den', aldus de EG-ministers. bv; FRECl ibtena ibo ve erheid gezon :rk op •f llen ki E (repen Amster het ge: tember h Irijven rkonde te ver\ GlSTEREN stemden de federale regering van Joegosla en een aantal deelrepublieken, waaronder Kroatië nië-Hercegovina, in met de EG-voorstellen. Maar de Set sche president Slobodan Milosevic blijft grote bedenkinj houden tegen een rol van de EG in de crisis. De EG de VS hebben de druk op Servië nu opgevoerd. Waaruit te overwegen 'internationale actie' bestaat, blijft compleet het vage. De ministers wilden alleen kwijt dat erkenn van de Sloveense en Kroatische onafhankelijkheid op moment niet aan de orde is. ;>11 I >r 1 aul ko :n ha ongre: ar in t le og< wil soci Het is niet verwonderlijk dat Belgrado zich tot nig of niets heeft aangetrokken van dergelijke militante In Belgrado beseft men maar al te goed dat de EG, int hopeloos verdeeld over de Joegoslavische kwestie, slechts machteloze gebaren in staat is. Pas wanneer de tegenpa zelf het licht op groen zet, durft de EG over te gaan tot den. De houding van de EG ten aanzien van de Baltis landen bewijst dat ten overvloede. De meeste EG-lanca' hebben de annexatie van de Baltische landen ten gevcfar van het misdadige Hitler-Stalinpact nooit erkend. De landen erkennen alle ook het zelfbeschikkingsrecht der •«- keren. Alle zijn zij voor de vrijheid, de democratie, de rep* ten van de mens. Maar geen enkel EG-land heeft het waagd de - volgens de democratische regels van het spe] gekondigde - onafhankelijkheid van de Baltische landei erkennen. Het kleine IJsland moest de eer van het Wesf' redden. Toen ten slotte Moskou zelf zijn zegen gaf aa onafhankelijkheid van de Baltische landen, klopten de landen zich op de borst en pochten dat zij altijd al vooi onafhankelijkheid van de Baltische landen geweest warek DAARDOOR wordt een mentaliteit blootgelegd. In de v terse denkwijze hebben de staten voorrang. Aan het beh van de staat wordt alles ondergeschikt gemaakt: de vrijh de democratie, de rechten van de mens. Veel protest h(d< men immers nooit gehoord bij de bloedige acties van Sovjet-leger in Azerbajdzjan, Georgië en Litouwen. Veel test heeft men evenmin gehoord bij de aanvallen van he derale Joegoslavische leger tegen Slovenië en Kroatië, ook nu nog houdt men de fictie van de Joegoslavische s in stand. In Den Haag, Brussel en de andere hoofdste hebben de EG-technocraten en ministers de ijdele hoop niet opgegeven dat de Joegoslavische staat kan worden houden. Ook nu, nadat de staatsgreep in Moskou mislukte leiding in Belgrado zich blootgegeven heeft als bestaande het Westen vijandig gezinde communisten. WAT moet er nog gebeuren om de EG de ogen te open Wanneer Van der Broek c.s., zoals in het geval van de Ba sche landen, willen wachten op het fiat van Belj zij nog lang kunnen wachten. Wanneer de EG niet wil, er maar één weg open, namelijk dat de afzonderlijke land overgaan tot de onmiddellijke erkenning van Slovenië Kroatië. foto: sp gemeenschappelijke sociale po litiek - kunnen we vinden in het christendom. Daar hebben we in feite allemaal deel aan. In een bepaald opzicht herin nerde deze „katholieke" bena dering aan het perspectief dat de paus jegens Europa koes tert. Deze noemde hij evenwel niet. Weliswaar zag de agnost Zijderveld, blijkens zijn bijdra ge aan het debat, wel in dat het voortbestaan van het christendom afhangt van de (vitaliteit van) de christelijke kerk waar de paus voor staat. Maar daarmee is hij uiteraard nog geen gelovige kerkganger. Dat maakt zijn positie lichte lijk schizofreen, een schizofre nie die hij overigens met velen deelt. ilpr in ;k, kor luiten c ingrepe arige •rfcsrechti ach ]anne rzitter beraad (cing va gevoel* iet poli amenst btest ütguni HAA •organ i eniging Uitgave- Kantoor: Telefoon: Westerpers b Apothe' 071 -1: Apothekersdijk 34, l Telefoon- Postadres: Directeur/hoofdrec Adjunct-hoofdreda Chef-redacteur: G Secre Koopmansstr; 070-3190 93: 070-3906 717 Postbus 9. 2501 CA Den Haag it 9, 2288 BC Rijswijk (tel. 070 - 3190 808) L. van Koot. 4 046 of 071 -144 047): R Kleijn (chef), I e (tel: 070-3190 815): Haersma Buma, A. van Holstein, - Voorbij. R. de Roo, drs K Veraar (man (chef), P. Alleblas, D. Dijkhui: drs R. Koldenhof, M. Kroft, T. Pieters. Sport Leiden e.o. (tel. 071 -144 049): K van Binnen- en buitenland, financiën en econom A. van Rijn (chef), W Bunschoten, drs. C. va E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen Sport algemeen (tel. 070 - 3190 826): F. Wer D. Kiers, R Langeveld, drs H.-F. Ruijl Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834) G. Ansems (coordinator), B. Jansma, H. f Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse Opmaak (tel 070 - 3190 831): Ch Bels (chef), A. de Bruijn, 5r, H. Nieuwmans, H. S< (tel. 070 -3190 819): T. Kors. Courant maakt verder gebruik v 1 Hermans, J. Hofmeester, C I: S. Akkerman (Praag), n den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene) R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (Roi 1. van Huèt (Parijs), M de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou), V Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) Nil DE srm, s Markc

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2