Russen erfgenamen van Sovjet-rijk DEMOCRATISCHE TSAAR KOMT OP VOOR OUDSTE BROER': ËeiclóeiEWtmit1 1991 ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1991 OLDEBERKOOP - 'Zijn' geschie denis van Rusland houdt op bij de ambtsaanvaarding van Michail Gorbatsjov. Het werk verscheen in de periode waarin velen zich af vroegen waarop Gorbatsjov zijn macht nu eigenlijk baseerde, en het boek kon heel wat antwoorden ge ven. Momenteel zet men dezelfde vraagte kens bij Boris Jeltsin. De man weerstaat een conservatieve staatsgreep, stimuleert de bevolking, ontfutselt vervolgens Gor batsjov bij terugkeer uit de Knm diens goedkeuring voor allerlei decreten die hij alvast maar even heeft afgekondigd en schaft tussen neus en lippen door de Communistische Partij af. Hij predikt zelfstandigheid en onafhan kelijkheid van de republieken, haalt de driekleur - de vlag van het kortstondig liberale Rusland waaraan Lenin in 1917 een eind maakte - uit de kast, en begint te praten over grenzen met de Oekraïne en Kazachstan, die wellicht herziening behoeven. De menigte in de straat scandeert en thousiast „Rossia" (Rusland), en het Westen, dat Jeltsin eerder verguisde als demagoog en nationalist, weet niet hoe snel het zijn mening moet herzien en prijst de president van de Russische fe deratie de hemel in. Het nationalisme lijkt in de gunst te zijn. Bezemer: „Om die verschijnselen een beetje te kunnen plaatsen moet je terug in het verleden. Ten tijde van het Russi sche keizerrijk stak zo eind negentiende, begin twintigste eeuw het nationalisme de kop op. Kijken we naar West-Europa, dan zien we dat in 1912-1913 in sociaal democratische kringen een discussie werd gevoerd over hoe een groot rijk bij een te houden - hetgeen namelijk eco nomisch gezien veel voordelen biedt - en tegelijkertijd tegemoet te komen aan nationalistische wensen binnen een der gelijk rijk. Als voorbeeld kan de Habs- ourgse monarchie dienen: men koos voor wat ik altijd 'verzuiling' noem: de verschillende naties krijgen een aantal politieke rechten, rechten op het gebied van onderwijs, cultuur, noem maar op, zodat ze enigszins zelfstandig blijven binnen het geheel; dit in de hoop dat ze willen blijven deel uitmaken van dit ge heel". Onzichtbaar „Terug naar Rusland. Genoemd model sprak ook de sociaal-democraten aldaar wel aan. Maar toen kwam Lenin en die zag een socialistische eenheidsstaat voor zich. Het zou nog maar een kwestie van tijd zijn en het verschijnsel 'natie' was historie. Tot die tijd trof hij een zuiver administratieve maatregel, verdeelde het territorium in republieken en gaf (papie ren) rechten aan de minderheden. Stalin was alweer drastischer: hij voorzag na tionalistische problemen en vond maar dat alle republieken bij de Russische fe deratie moesten worden ingelijfd. Lenin kon hier nog net een stokje voor steken, en uiteindelijk kwam men in 1922 uit bij de USSR als staatsvorm". „Lenin had er echter het volste vertrou wen in dat de onzichtbare hand van de Communistische Partij hen wel bijeen zou houden. De constitutie gaf de repu blieken weliswaar de mogelijkheid zich af te scheiden en de Oekraïne en Wit- Rusland hadden een eigen zetel in de VN, maar de facto had de autonomie niets om het lijf'. „Wat gebeurt. Alle republieken krijgen een eigen partij, een eigen president, ei gen regels. Degene die het minst eigen 'dingen' krijgt is de grootste republiek zelf, de RSFSR, de Russische Socialisti sche Federatieve Sovjet-republiek. In de hoofdstad Moskou zit de regering van de Unie, de Communistische Partij van de Unie, en eigenlijk schiet er voor de Rus sische federatie weinig over. Het is ener zijds het middelpunt - was het ook van uit historisch oogpunt gezien - maar an derzijds een lege huls". Erfgenaam „Na de Tweede Wereldoorlog bedankt Stalin alle republieken en volkeren van de Unie en in het bijzonder wat hij noemt de oudste broer van de volkeren. Rusland. In de patriarchale overlevering neemt de oudste broer uiteindelijk de leiding over, met andere woorden, Rus land is de erfgenaam van het Sovjet-rijk. Zo zag Stalin - Osseet van origine - het, zo willen de Russen het van ouds her zien, zo ziet een bekende dissident als Aleksandr Solzjenitsyn het en zo ziet Boris Jeltsin het". Hij schudt het hoofd. Uitspraken doen oyer de toekomst van de Sovjetunie, dat kan hij niet en dat wil hij ook helemaal niet. Het nieuws is niet bij te houden, commentatoren vergalopperen zich voortdurend, je blijft je verbazen. De ene leider kondigt iets af, de volgende doet het weer teniet. Maar veel van de huidige ontwikkelingen zijn wel in historisch kader te plaatsen, en daar is hij goed in. Jan Willem Bezemer was van 1957 tot 1986 hoogleraar in de Russische geschiedenis en Ruslandkunde aan de universiteit van Amsterdam. In februari 1988 verscheen zijn boek 'Een geschiedenis van Rusland, van Rurik tot Brezjnev'. De auteur is inmiddels vijfjaar met emeritaat, maar vanuit zijn huis in Friesland volgt hij de Sovjetunie nog altijd nauwkeurig. Jan Willem Bezemer was van 1957 tot 1986 hoogleraar in de Russische geschiedenis en Ruslandkunde aan de universiteit van Am sterdam. FOTO: PERS UNIE peet - bij Rusland, zo vindt men. Daar liggen, ruw gezegd, de wortels der be- schaving van het land. Dat is ook iets I wat bijvoorbeeld iemand als Solzjenit syn heel na aan het hart ligt. Dat moet j behouden blijven". Heilig Dus wat doet Boris Jeltsin? Als eerste democratisch gekozen president van de Russische federatie stort hij zich volledig in de RSFSR. Maar „maakt uw econo mische en democratische verlangens on dergeschikt aan het belang van het eeu wige Rusland, strijdt uw heilige strijd" en woorden van die strekking boezemen de westerling toch niet meteen vertrou wen in het democratisch voornemen van de nieuwe leidende figuur in. En dan die joelende massa, dat gezwaai met die driekleur. „Die vlag, dat is alleen maar omdat hij de hamer en sikkel kwijt wil. Die zijn het symbool van ellende geworden, die moeten weg", meent Bezemer. „Maar ja, verder....Rusland kan natuurlijk niet be paald bogen op een democratische tradi tie. Jeltsin wordt al de 'goede dictator' of de 'democratische tsaar' genoemd. Ik heb verschillende beschouwingen gele zen waarin auteurs zich afvroegen of er eigenlijk niet een dictator nodig is om hervormingen door te voeren. Overi gens, dat intrigeert mij ook zo in die klungels van een coupplegers: wat wil den ze nou eigenlijk? Terug naar af? Dat zou onmogelijk zijn geweest, en dat moeten ze ingezien hebben. Dictatuur om de hervormingen van Gorbatsjov door te voeren? Je weet het niet". „Maar het is een feit dat de economie achteruit is gehóld sinds het gezag ver zwakte. Perestrojka, verbouwing letter lijk, van het economisch systeem kan al leen als de maatschappij ook drastisch wordt herzien. Tot nu toe is dat eigenlijk te langzaam gegaan, die maatschappij was dood. Er komt nu weer wat bewe ging in, maar niet snel. Onze westerse, democratische intuïtie zegt ons dat dat van onderen moet gebeuren, vanuit het volk; het moet niet worden opgelegd. Maar als de winkels niet eens een keer Het nationalisme lijkt in de gunst te zijn. FOTO: AP vol komen, dan heeft het ook alleen maar gemor tot gevolg". Maar al meent die goede dictator het dan misschien goed met zijn eigen volk, heeft hij naar buiten - en dan in eerste instantie naar de rest van de Sovjetu nie - toe wel zo'n vriendelijk gezicht? Bezemer aarzelt. „De Sovjetunie heeft zo'n driehonderd miljoen inwoners. De helft van hen is Rus. Vijfentwintig tot dertig miljoen van hen wonen buiten de RSFSR. In de Oekraïne is veertig pro cent van de bevolking Russisch, in Ka zachstan twintig procent. Als Jeltsin kwaad wil, kan hij onder het mom van 'Russen horen in Rusland en als de Rus sen niet naar Rusland komen, dan komt Rusland wel naar de Russen' wel heel vervelend gaan doen". „Maar ik zie het op een iets andere ma nier somber in. De Sovjetunie oude stijl werd bijeengehouden door wat wel 'de drie lelijke zusters' werd genoemd: de partij, de KGB en het leger. Deze laatste zuster ontpopte zich tijdens de coup als de minst afschrikwekkende, akkoord. De eerste zuster is van het toneel verdwe nen, de middelste maakt het wellicht ook niet lang meer zonder de eerste. De boel valt uiteen, en ik ben bang voor Joegoslavische toestanden; niet alleen voor wat de Russen betreft, maar ook voor wat de andere minderheden in de republieken aangaat". Gorbatsjov heeft zijn lot verbonden aan een - herzien - unieverdrag. Is het voor Jeltsin dan om bovengenoemde reden niet beter om Gorbatsjov hierin te steu nen, zodat de laatste zich op dergelijke problemen kan concentreren? In feite kan Jeltsin Gorbatsjov daarvoor wel ge bruiken. Dat zou een theorie kunnen zijn, maar Jeltsin heeft gezegd dat hij nog een veel lossere unie wil dan waar Gorbatsjov voor staat. Deze week zette hij met de overeenkomst tussen Rusland en de Oe kraïne Gorbatsjov weer volledig buiten spel. Het is moeilijk een karakteristiek van de man te geven. Er is geen gebaand pad dat hij zou kunnen gaan bewande len, geen traditie waarop hij kan terug vallen, geen vóorbeeld. En dat is ook weer de reden waarom ik, wij, het Wes ten, niets kunnen voorspellen". „Het nationalisme dat nu weer hoogtij viert, is hierop gestoeld. Er liggen twee belangrijke pijlers aan ten grondslag. Diep geworteld is het imperialistische denken, waarvan men de oorsprong vindt in het Russische keizerrijk van voor de revolutie. Zou de Sovjetunie nu uiteenvallen precies op de huidige gren zen. dan is Rusland qua oppervlakte even groot als het in de zeventiende eeuw was. Dat betekent dat het een aan tal zeer strategische punten kwijt zou ra ken: waar blijft haar positie aan de Oost zee, aan de Zwarte Zee? Als enige be langrijke haven zou Leningrad, o par don, Sint Petersburg, overblijven. Geen Rus vindt dat een leuk idee. Hetzelfde geldt voor grondstoffenleveranties en een belangrijk deel van de wapenindus trie die wegvallen als de Oekraïne niets meer met Rusland te maken heeft. Dus wat doet men: men roept snel dat er een hele hoop etnische Russen in die gebie den wonen, die toch ook onder de rok ken van moedertje Rusland horen. Dat er dus grenzen verlegd moeten worden". „Daarmee slaan ze dan twee vliegen in één klap, en daarmee belanden we bij de tweede pijler, die nog verder terug gaat, tot het Kievse rijk (822-1169, Kiev heet niet voor niets de moeder van de Russi sche steden). Die Westslaven horen ei genlijk traditioneel gezien - en dan hecht men vooral aan het culturele as-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25