Opel Astra: een echte stap vooruit Citroën XM Break in aantocht Renault Espace: uniek en kostbaar Antonov-automaat: revolutie in autoland? jf. f; mt&sÈ Iet succes van de XM heeft de atroën CX gauw doen verge en, al werd dat oude model ïog enige tijd in stationcar- 'ersie geboden. De produktie de CX Break bij carrosse- iebouwer Heuliez is echter al het voorjaar van 1991 ge taakt. Sindsdien bereidde zich voor op het bouwen van een XM Break. Die debu teert in september, in ons land komt hij begin 1992 op de markt. Het viel zo te zien niet mee om de eigenzinnig gelijnde XM- carrosserie om te bouwen tot een vijfdeurs stationcar. De auto werd 25 cm langer en kreeg een 5 cm hoger geplaatst dak, standaard voorzien van rails waarop een dakdrager bevestigd kan worden. De XM Break maakt van achter een nogal zwaarlijvige indruk, en ziet er ook wat gewoontjes uit naast de apart gemodelleerde achtersteven van de sedan. Even gigantisch ruim als de CX Break is hij niet: die had behalve een 28 cm grotere lengte ook een 25 cm grotere wielbasis dan de sedan. Dat gaf een paar honderd liter meer bagageruimte dan bij de XM Break, al mag die er nog maximaal 1960 liter. De passagiers profiteren daar naast van wat extra hoofd ruimte. Heel sterk punt blijft als vanouds de in het veersys- teem ingebouwde automati sche niveauregeling. Citroën biedt voor de XM Break keus uit vier motoren, gelijk aan die uit de sedan, en twee uitrus tingsniveaus. De tweeliter benzinemotor (94 kW/128 pk) en 2,1 liter diesel (61 kW/83 pk) gaan vergezeld van 'Dé- tente'-uitrusting, een iets com pleter aankleding dan bij de gelijk gemotoriseerde sedans. Daarnaast "heeft elke Break een in delen neerklapbare achterbank, die verder alleen in de duurste sedan voorkomt. De 'Ambiance'-uitrusting is er in combinatie met de drieliter V6, als enige te leveren met automatische transmissie, en met de 2,1 turbodiesel. Overi gens kan bij de sedans voort aan ook de turbodiesel-uitvoe ring met automaat geleverd worden. &idóc(3owuvnt AUT0ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1991 21 Idoor PETER FOKKER Een van de laatste plaat sen waar je een belangrij ke nieuwe ontwikkeling op autogebied zou ver wachten is wel het Oost blok. Het was dan ook slechts het idee voor een nieuw soort automatische transmissie, dat in Bulga rije geboren werd. Sim pelweg omdat Roumen Antonov daar ter wereld kwam. Pas toen hij in 1988 naar het Westen uit week begon hij zijn slim me (of mogen we zeggen: geniale) inval uit te wer ken. Met Nederlands kapitaal komt het nu tot een serieuze ont wikkeling ervan. Dit jaar ont stond het prototype waarmee we kennismaakten. In septem ber wordt het op de autoshow van Frankfurt officieel gepre senteerd. Antonov kwam op het idee voor zijn automatische trans missie toen hij nog studeerde, vertelt hij. Het was zo goed en tegelijk zo simpel, dat het hem onwaarschijnlijk leek dat nie mand eerder zoiets bedacht had. Hij deed er verder niets mee. Zijn carrière speelde zich af op het gebied van de na tuurkunde, want aan nieuwe autotechniek had het Bulgaar se regime geen behoefte. Anto nov kwam er later echter ach ter dat zijn idee nog steeds niet gepatenteerd was. Dat deed hij dus als eerste toen hij (naar verluidt door bemiddeling van de Franse president Mitterand en Duitse minister van Buiten landse Zaken Genscher) in Frankrijk terecht kwam. Vervolgens knutselde hij wer kende modellen in elkaar: eèrst op een radiografisch be stuurd modelautootje, toen op een kart en tot slot op zijn ei gen oude Peugeot 305, vertelt Antonov. In 1990 wist hij inte resse te wekken met zijn expe rimentele auto, waarn Anto- s* Rouman Antonov legt zijn uitvinding uit. nov uiteindleijk in zee ging met het Nederlandse Novem, dat fondsen werft om nieuwe technologie tot ontwikkeling te brengen. Nu is Roumen An tonov (47 jaar oud) technisch directeur van Modern Auto motive Technologies, opge richt om zijn automaat te ont wikkelen en op de markt te brengen. Bestaande onderdelen Antonov's automaat bestaat geheel uit dezelfde onderdelen, als andere automaten en is daarom makkelijk in produk tie te nemen. Het geniale is dat hij beter werkt, met een be langrijk eenvoudiger opbouw. Er is geen koppelomvormer en geen hydraulisch regelorgaan, er is geen speciale olie voor nodig zodat hij ingebouwd zou kunnen worden in een motor carter. Er zijn geen beperkin gen wat betreft het te verwer ken motorvermogen (hij kan dus ook in een vrachtwagen), door de modulaire opbouw kan hij een aantal versnellin gen naar wens bevatten. De praktische toepassing be looft een transmissie die niet duurder is dan een handge- schakelde bak, geen verhoogd brandstofverbruik oplevert, geen verminderd prestatiepeil. De automaat is 30 procent goedkoper dan een conventio nele automaat, 15 procent zui niger en 50 procent lichter. De nieuwe automaat kent geen kruipneiging bij stilstaan. Het huidige prototype is nog echt experimenteel. Proefrijdend met beide auto's achter elkaar zagen we een verbruiksvoordeel van 10 pro cent voor de Antonov-auto, het beloofde volledig ontbre ken van kruipneiging bij stil stand, de mogelijkheid enig zins af te remmen op de mo tor, en een bliksemsnelle reac tie op meer dan een haartje gasgeven. De automaat scha kelt dan meteen terug, maar blijft wel erg lang in een lage versnelling hangen als het gas niet iets wordt losgelaten. Ach, een goede beoordeling was toch niet mogelijk, zomaar op de openbare weg zonder test faciliteiten. Bovendien heeft het Antonov-prototype nog maar drie versnellingen, tegen vier voor de originele Peugeot 205. Het werkt in elk geval wel, heel goed zelfs voor een transmissie waarvan de bouw pas in februari begon! De verleiding is groot om te zeggen dat alle automaten en vele handgeschakelde bakken beter vervangen kunnen wor den door een produktierijpe Antonov-automaat. Zo'n vaart zal het niet lopen, doch het lijkt of Antonov's vinding wel degelijk de mogelijkheden in zich bergt om de autowereld behoorlijk op zijn kop te zet ten. Idoor PETER FOKKER Na meer dan vijftig jaar laat Opel de typenaam Kadett vallen. Astra heeft een internationaler klank dan Kadett, gaf Bob Ea ton, General Motors' hoogste man in Europa, als reden aan. Eigenlijk lag het voor de hand dat na de .omzetting Rekor- d/Omega en Ascona/Vec- tra de Kadett nog ingepast moest worden in het na menrijtje, dat symboliseert hoe Opel in de jaren tach tig sinds de introductie van de Corsa zijn traditio nele oubollighied inwis selde voor een progressie ve koers. Genoeg van deze filosofische bespiegelingen: biedt de Astra meer dan een nieuwe naam? Hij heeft immers hetzelfde technisch concept als de Ka dett en nagenoeg hetzelfde formaat. En toch is het een hele nieuwe auto, eerder een kleine Vectra dan een gemo derniseerde Kadett. Het meest opvallend tijdens de introduc- tieritten, die ons van Wenen tot in Hongarije voerden (waar de Astra mede geproduceerd zal worden), was een belang rijke verbetering in comfort en afwerking. Op de terugweg vanuit Hongarije parkeerden we onze Astra eens naast een Kadett, dan valt op dat hij er toch weer een stuk progressie ver uitziet dan de laatste Ka dett, die zeven jaar geleden zo'n enorme sensatie was. Kortere neus Een kortere, veel scherper ge lijnde neus en gedrongen hoge achtersteven geven de Astra een sportief en krachtig uiter lijk. Alleen al het feit dat de grote plastic luchtroosters op de zijkant van de Kadett nu ontbreken (en in plaats daar van het glasoppervlak toenam) geeft de Astra een hoogwaar diger aanzien. Binnenin zorgt vooral een sterk op de Vectra - stijl georiënteerd dashboar- dontwerp voor diezelfde veel verzorgder indruk. Een lichte teleurstelling komt pas op wanneer blijkt dat de been ruimte achterin, die volgens Opeis aanprijzing vijf centime ter toegenomen zou zijn, niet overtuigend groter aandoet dan in een Kadett. Eerder zor gen de kunstig gebolde por tierbekledingen dat de Astra in de breedte meer bewegings vrijheid geeft. In één opzicht nam de ruimte in de Astra af: de riante bergvakken die het Kadett-dashboard bood mist de Astra, zelfs zijn dashboard kastje is kleiner. Verfijning Het is niet louter uiterlijke schijn, waardoor de Astra hoogwaardiger aandoet dan een Kadett. Motor en voorwie lophanging zijn nu bevestigd aan een apart subframe, waar door betere geluids- en tril lingsisolatie mogelijk werd. Die mist zijn effect niet. De motorische rust is een sterk punt van de Astra, zelfs bij een 1,4 liter basis versie waarin de motor fors aan het werk moet om een vlot rijtempo te halen. De acceleratie van de Astra 1.4 is niet zo sterk, maar verder voldoet de kleinste motor al prima. De (nieuwe) 1,7 liter turbodiesel met 60 kW/82 pk bood naast een stille en tril- lingsarme aandrijving al ruim schoots voldoende prestaties, aangenomen mag worden dat de grotere benzinemotoren (zoals de 1,6 of 1,8 liter) even goed aan de vraag naar pitti ger prestaties kunnen beant woorden. Van de rauwheid die Opel's motoren bij hoog toe rental veelal kenmerkt valt weinig meer op, behalve bij de nog altijd behoorlijk luidruch tige zestienkleps GSi. Naast de motorische rust is er een mooi beperkt windgeruis en prima veercomfort, al is de schok- demping op korte richels wat straf. Goed merkbaar is ook dat de voorwielophanging helemaal nieuw is. De Astra stuurt bij zonder prettig, precies vol doende licht en daarbij tevens uiterst gevoelig. Opnieuw moeten we een uitzondering maken voor de GSi 16V die we als laatste aan de tand voelden. Zijn 110 kW/150 pk trekken krachtig in het stuur als ze op volle sterkte worden losgelaten. Daaraan verandert het nieuwe ETC (Electronic Traction Control) niets. Dit sy steem zorgt dat het motorver mogen wordt teruggeregeld wanneer de voorwielen bij het optrekken doorslippen. De re geling werkt echter niet vol doende snel en fijngevoelig. Bij vol optrekken vanuit stil stand slippen de voorwielen eerst toch, tot ETC nogal plot seling het vermogen afkapt, alsof de motor zich verslikt. Veilig en schoon Een hele reeks bijzondere voorzieningen maken van de Astra een complete auto. De veiligheid bij botsingen wordt gediend door versterkingen in de portieren, verstelbare vei ligheidsgordels voor en achter, plus gordelspanners in de voorstoelen die het gordelslot acht centimeter omlaagtrek- ken bij een aanrijding. De diefstalveiligheid is gediend met het speciale radiopro gramma zonder eigen zender- schaal, dus onaantrekkelijk voor dieven. Een ruim, goed afleesbaar display in het mid denconsole van alle Astra's geeft datum en tijd aan, ge koppeld aan originele Opel-ra- dio's (fabrikaat Grundig) geeft het display ook de gekozen zender aan. Voor schone interieurlucht zorgt een standaard deeltjesfil ter in het ventilatiesysteem, dat nu ook een recirculaties tand heeft (geen aanzuiging van buitenlucht als u achter een walmende diesel staat). Verder besteedde Opel uiter aard alle aandacht aan een schoon milieu. Zo schoon mo gelijke produktie, voor herge bruik geschikte materialen, katalysatoren voor alle moto ren inclusief de diesels met en zonder turbo. Zo kon Opel haastig het voorbeeld volgen van VW, die (voorlopig alleen in Duitsland) garandeert dat de fabriek een slooprijpe Golf zal terugnemen om zijn mate riaal opnieuw te gebruiken; dat doet Opel nu voor de Astra ook. Dat de Astra bijna zoveel biedt als een Vectra (alleen minder ruimte) heeft zijn gevolgen voor het prijsniveau, dat even zeer de Vectra nadert. De goedkoopste versie kost 26.950 gulden, wil je wat meer dan moet er gauw een dikke dertig mille op tafel komen. Begin volgend jaar wordt het gamma aangevuld met een vierdeurs sedan. De uitgebreide vernieu wing die de Renault Espa ce eerder dit jaar onder ging stelde ons niet hele maal tevreden, tot teleur stelling van de public re lations afdeling van Re nault Nederland. We be proefden de Espace daar om, na de introductie in de Franse Alpen, nogeens in eigen land. Om het extra interessant te maken kregen we de beschik king over het viercilinder tur bodiesel-model. Dat is de enige 'ruimte-auto' met dieselmotor op de markt, tot Mitsubishi zijn nieuwe SpaceWagon laat debuteren (de geplande pre sentatie werd tot nader order uitgesteld). De diesel-Espace beschikt over dezelfde 2,1 liter turbo-kracht bron met 65 kW/88 pk als de 21 en 25 sedans, een aggregaat dat al jaren meegaat. Dat is te merken, als we hem vergelij ken met de onlangs geïntrodu ceerde turbodiesel voor de 19. Deze 1870 cc motor brengt het ook tot 65 kW vermogen, bo vendien viel in de 19 op hoe stil hij was, met name bij snel wegtempo. Daarnaast steekt de Espace diesel mager af, want die mag je naar huidige maat staven echt niet stil noemen. Twee kanttekeningen daarbij: de Espace roept zeer gematigd windgeruis op bij hogere snel heid, zodat motorgeluid eerder opvalt. Verder lijkt het dat de (kunststof)carrosserie, waarin de motor half onder het dash board staat, lang geen ideale mogelijkheden biedt voor iso latie van motorgeluid. De tur bodiesel zorgt voor heel rede lijke prestaties en loopt met gemiddeld ruim 1:12 voldoen de zuinig, maar de stijl van de auto als geheel vereist een verfijnder aandrijving. Zou de nieuwere 1,9 liter turbodiesel er niet inpassen? Voor het overige blijft de Es pace een begeerlijke auto. De vernieuwde, vloeiende carros- serielijnen staan hem uitste kend, zeker met metallic lak. Er zijn maar enkele niet-me- tallic kleuren leverbaar, die lang niet zulke buitengewoon fraaie tinten hebben als de reeks metallickleuren. De nieuwe modellering van het interieur past prima bij de pro gressieve lijn van de carrosse rie, zeer geliefd bij mensen met een eigen bedrijfje. Behal ve mooi en exclusief is de Es pace ook praktisch, zoals de bedoeling bij een ruimte-auto. Het interieurvolume is riant in de standaard RT-versie waarin de typen 2.2i, 2.1 dT en V6i worden geboden (met vijf stoe len). Enorme portierbakken plus een heel regiment berg vakken in en op het dash board maken dat je halve huishouden onder handbereik weggelegd kan worden. Daarnaast valt er het nodige aan de interieur-inrichting te verbouwen. Beide voorstoelen zijn een halve slag draaibaar, zodat je een vergaderzaaltje kunt maken. De drie stoelen achterin kunnen op vijf plaat sen in de vloer bevestigd wor den, ze zijn in hun geheel op klapbaar, of alleen de leuning kan omgeklapt worden zodat de stoel een tafeltje wordt. Achterop de voorstoelleunin gen zitten kleine (netjes door een gasdrukveer ondersteun de) opklaptafeltjes. Dat biedt ten minste even fantasievolle variatiemogelijkheden als bij andere ruimte-auto's, hooguit zou de schuifdeur opzij van die andere auto's soms handiger zijn dan de normale achterpor tieren van de Espace. Een Espace kan nog meer mo gelijkheden bieden, maar dat kost extra. Zo kun je twee stoelen bijkopen om zeven zit plaatsen te hebben. Lendensteun Onder Nederlandse test-om De Renault Expace, nu beproefd in eigen land. lelijkban standigheden blijft enige eerder geuite kritiek overeind. Zo zijn de stoelen achterin nogal klein (korte zitting en leuning), ook al is de vorm een stuk verbeterd. De stoelen voorin zouden profiteren van betere lendensteun. De zitposi- tie achter het stuur kan beter door het stuur ofwel verstel baar te maken, ofwel de stuur- kolom dichter naar de stoel toe te brengen. De verhouding van de afstanden stuur-stoel en pedalen-stoel dwingt te veel tot rechtop zitten om goed bij het stuur te kunnen. Het ventilatie verwarmingssys teem heeft een vergrote capa citeit gekregen, over de ver warming hadden we in de Franse Alpen inderdaad niets te klagen. De ventilatie kwam op Nederlandse zomerdagen echter niet overtuigend uit de verf. Wat betreft het rijgedrag geen klachten, mits men accepteert dat de auto op traditioneel Frans comfort is afgestemd. De vering/schokdemping is soepel, zodat de auto mede door zijn hoge bouw op grotere golvingen in het wegdek be weegt als een motorjacht op het water bij flinke wind. De sterk bekrachtigde en daardoor niet erg gevoelige besturing maakt de auto mak kelijk wendbaar in stadsver keer. Wie mooi wil zijn moet pijn lij den, zegt het spreekwoord. In dit geval financiële pijn. De Espace RT 2.1 dT kost 67.395 gulden. Een benzinemotor past meer bij het comfortniveau van de Espace, al kost dat ex tra brandstof. Met 2.2i motor gaat er 5200 gulden van de prijs af. Een nog onzuiniger, maar wel heel comfortabel al ternatief is de 2,8 liter V6, die 5500 gulden meer kost. Dat is helaas voor een particulier die niets 'op de zaak' kan afschrij ven moeilijk te dragen. De enorme opkomst van de ruim te-auto die Renault (evenals anderen) voorspelt zal dus vanuit de zakenwereld moeten komen. V J - Vectra (alleen minder ruimte) heeft zijn gevolgen voor het prijsniveau. de Opel Astra -r hier de vijfdeurs GLS bijna zoveel biedt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21