I, Sluwe bemiddelaars buiten het Italiaanse voetbal uit" If Gullit als erfgenaam van Maradona SPORT VOETBALLERLEI Chelsea contracteert scheldende voetballer ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1991 Tand des tijds tast de sokkel van Smeets aan Het vorige weekeinde was waarschijnlijk het meest hectische uit de moderne sportgeschiedenis. Tijdens Olympische Spelen wil zich ook nog wel eens zo'n roerige zaterdag en zondag voordoen. Gelukkig zijn het uitzonderingen, want zelfs de verstokte buiskijker weet op het laatst niet meer waar hij het zoeken moet. Een week geleden werd er gevaren, gezwommen, gesprongen, gereden, gelopen en geschoten. Bij negen takken van sport stonden direct wereldtitels op het spel: atletiek, bowling, handboogschieten, kanovaren, motorsport, roeien, voetbal, wielrennen en zeilen. Om Europese titels werd gestreden bij vijf disciplines: golf, schoonspringen, waterpolo, zeilen en (kunst)zwemmen. Vaderlandse kampioenschappen werden betwist bij golf, polsstokspringen en schieten. Zie daar het scala aan sportieve activiteiten, waar Nederlandse deelnemers ook een (hoe kan het andersbescheiden greep deden in de prijzenpot. Roeiers koersten af op goud, zwemmers doken eremetaal op, wielren(n)(st)ers werden behangen met plakken. Slechts één atleet presteerde overmaats, maar dat gebeurde pas dinsdag. Eric de Bruin slingerde de discus verrassend ver weg. voldoende om zilver te pakken. In het weekeinde zelf was het kommer en kwel met de beoefenaars van de moeder der sporten. Met de stress van marathonloopster Joke Kleyweg als treurig dieptepunt. Hoewel de deelneming van Marti ten Kate op de 10.000 meter ook niet direct iets was om over naar huis te schrijven. Dat die Twent door 's eigen lands dorpse dreven davert met zo'n belachelijke bril op, moet-ie zelf weten. Maar in de praktijk sloot hij er de ogen mee voor de realiteit. Ten Kate had, en dat wist hij zelf ook donders goed. in Tokyo niets te zoeken. Maar dat gold voor vrijwel de gehele vaderlandse afvaardiging. In het olympische circus wordt nog wel eens de oude kreet opgepoetst dat deelnemen belangrijker is dan winnen. Een idee dat al is achterhaald sinds Pierre de Coubertin ze zich onnadenkend in een waarschijnlijk wat benevelde staat liet ontvallen. Vaderlandse sportbonzen willen er ook nog wel eens verkrampt naar grijpen om een twijfelgeval alsnog door de mazen van het net te sluizen. Waarbij het eigen belang ook nog wel eens van invloed wil zijn. Immers, hoe meer sporters er meegaan, des te meer officials mogen zich koesteren in de glans van de internationale arena. Of liever in de luxe viersterren hotels, waar men enige tijd mag verblijven. Een bezigheid die men zich tijdens de reguliere vakantiereisjes doorgaans niet kan permitteren. Rienks en Rooks deden het met slecht gedurende hun WK-escapades. Goud en zilver was hun deel. Leon tien van Moorsel stal echter de show. Na De Bruin, Knol en Haringa beklom tot onuitsprekelijk genoegen van de televisie-regisseur een charmant ogende sportvrouw het podium en de wereld heeft het geweten. Minuten lang werd 'ingezoomd' op de Brabantse, die zich het geheel vrijwel onwetend moest laten welgevallen. Sport wordt tegenwoordig mooi in beeld gebracht. Met talloze camera's wordt het geheel vanuit alle hoeken op de voeLgevolgd. Soms zelfs met (als ik het wel heb) slow^motion-beeld-voor-beeld-direct- projectie; een wereldprimeur meldde Jean Nelissen vorig jaar in Gieten, bijna met tranen in de stem. Het is alleen zo jammer dat de veroale kwaliteit geen gelijke tred heeft gehouden met de technische ontwikkelingen. Vooral het commentaar bij het wielrennen was recentelijk weer om te huilen. Het quasi insiders-geneuzel van Nelissen en het pseudo-buitenstaanders enthousiasme van Mart Smeets deden de haren weer te berge rijzen. Het taalgebruik van beide experts-bij-gebrek-aan - beter is niet meer van deze tijd. Smeets smijt smeuiig bedoelde teksten de ether in om onkunde te verdoezelen, draagt steeds meer bouwstenen aan voor de stelling dat hij zich zelf op een voetstuk heeft gezet. Maar ook hij zal ervaren dat de tand des tijds de sterkste sokkels aantast. Zijn kompaan bij Studio Sport Kees Jansma heeft al verklaard volgend jaar niet meer op het scherm te verschijnen. Wie volgt? ROME Voor de Italia- (12,8%). Als beste Italiaanse nen is Ruud Gullit op dit 5ge'e„r ™ordt de ranglijst met moment de beste buiten- landse voetballer in de ventus voor zijn teamgenoot nationale competitie. In Toto Schillaci (9,3 en Fran- een aan de vooravond van co Baresi van AC Milan het seizoen door het (7,5%). weekblad Epoca gepubli- strijd om het kampioen- ceerde enquête wijst 26,7 procent van de onder- clubs met de beste Italiaanse vraagden de Nederlander en de meest vermaarde bui- aan als de „erfgenaam van tenlandse spelers. Voor 41,1 Maradona" die in de af ge- van de geënquêteerden is Ju- i°rrfe"trrdeonbetwiste 35TUrrAc MüanvoLgams leider was. pioen. Voorts geeft 10,6 In- ter de grootste kans, terwijl Volgens Nils Liedholm, oud- maar 2,6 gokt op de huidige trainer van Lazio, ligt de voor- kampioen Sampdoria. Waar- keur voor Gullit voor de hand schijnlijk omdat eigenaar- omdat hij „bekend, betrouw- voorzitter Paolo Mantovani baar en nog jong genoeg is", geweigerd heeft zijn team te Als tweede buitenlander komt versterken door de aankoop met 15,4 de voor Inter optre- van een dure buitenlandse dende Duitser Lothar Matt- speler. haus uit de bus en op de derde Overigens blijken de Italianen plaats staat Marco van Basten weinig vertrouwen te hebben in de onkreukbaarheid van voetballers en officials. Op de vraag of er corruptie heerst in Ruud GuHit scoorde is bij meer je voetbalwereld antwoordt cfVan 1,3 raLn" slechts 7-8 ontkennend. Voor ÏJEfJïS. de SFÏ 9ell6,de 53-8* van he" is bet voetbal buitenlandse voetballer. jn beperkte mate" corrupt en FOTO: AP volgens 31,2% „zeer corrupt". Ook trainer FC Köln weg KEULEN Een dag nadat Hic- kersberger bij Fortuna Düsseldorf als eerste trainer dit seizoen in de Bundesliga werd ontslagen, is ook zijn collega bij 1. FC Köln vertrok ken. De 46-jarige Erich Rutemöller bood gistermorgen zijn ontslag aan. Directe aanleiding tot het vertrek van Rutemöller was de 4-0 nederlaag in het duel tegen 1. FC Nürnberg. Voorlopig neemt zijn voormalige assistent Hannes Lins- sen de trainingen over, technisch- directeur Udo Lattek zal tijdens de wedstrijden de coaching op zich 'Souront Igerijnse clubs weigeren competitie uit te spelen '0-3604 0 lGIERS Veertien van de zestien Algerijnse clubs uit de 10- 90 5 |08ste divisie weigeren de competitie uit te spelen, die op 5 juni 626 7 5 gev°lg van bet afkondigen van de staat van beleg werd ge- 212 8 opt De voorzitters van de rebellerende verenigingen willen met „23 nieuwe competitie starten als de noodtoestand is opgeheven. Stojkovic zes weken geschorst regering besloot voor vier maanden een uitzonderingssituatie te roepen in verband met de islamitische agressie in Algerije. Algerijnse bond wil de gestaakte competitie eind deze maand «rvatten. Volgens de voorzitters, in vergadering in Algiers bij- 50 cpm n_ js dat onmogelijk. „De spelers zijn nog niet beschikbaar, de ubs kampen met grote financiële problemen en de veiligheids- iranties zijn minimaal". De veertien clubs hebben de bond voor meld het nieuwe seizoen met achttien ploegen te starten. Van gradatie van de twee laagst geklasseerde teams moet worden De kampioen zou door loting uit een groepje van vier llkandidaten tevoorschijn dienen te komen. VERONA Hellas Verona kan zes weken geen beroep doen op zijn Joegoslavische middenvelder Dragan Stojko vic. De Italiaanse tuchtcom- missie schorste de speler om dat hij vorige week in een oe fenwedstrijd tegen Reggiani de scheidsrechter had geslagen. Het bestuur van Verona heeft beroep tegen de straf inge diend en gedreigd dat als de schorsing gehandhaafd blijft het team uit de competitie, die dit weekeinde begint, zal wor den gehaald. LONDEN Chelsea heeft middenvelder Vinie Jones ge contracteerd op de dag dat deze door de Engelse voetbal bond werd beticht van wangedrag. Jones (26), ex-Sheffield United, veranderde voor een vergoeding van 1,8 miljoen gulden van werkgever. Woensdag had een politieman tij dens Coventry - Sheffield (3-1) de scheidsrechter er op geat tendeerd dat Jones de grensrechter uitschold. Jones ver klaarde een dag later voor de tuchtcommissie dat de onheu se bejegening van tegenstander Mitchell Thomas van West Ham vorige week (1-1) een speelse actie was geweest. De voetballer kwam er met een waarschuwing van af. Tegen Coventry kwam de harde middenvelder dus opnieuw in op spraak. Het is niet duidelijk of de scheldpartij door de tuchtr commissie zal worden behandeld. Jones debuteert vandaag zijn club. LLEEN ROBERT REDFORD EN PAUL NEWMAN VERDIENEN MEER DAN SPELERS' voorzitters geen deskundigen (officieel mogen zij zich «ook niet met de technische leiding bemoeien) en houden zij zich alleen in hun vrije tijd met voetbal bezig. Een uitzonde ring op die regel wordt ge vormd door Mantovani, de enige Italiaanse grootonderne mer, die zijn andere activitei ten heeft gestaakt om zich he lemaal te kunnen wijden aan het voetbal en aan zijn verza meling exotische kippen. Vaak is, zoals in het geval van Cec chi Gori, de rentabiliteit dan ook geen primaire doelstelling, maar is de voetbalclub vooral een duur soort speelgoed, waar de eigenaar zijn persoonlijke ambitie en ijdelheid in kwijt Bovendien zijn investeringen in het betaalde voetbal een ris kante aangelegenheid. Zo kon Berlusconi bijvoorbeeld niet bevroeden dat Gullit van de vier seizoenen die hij nu in dienst is bij Milan er minder dan twee ook zou spelen. Ook de mislukking van de Rus Mikhailichenko, die op de WK zo'n goede indruk maakte, maar bij Sampdoria bijna het hele seizoen op de bank heeft doorgebracht en nu maar is overgedaan aan Glasgow Ran gers, was niet te voorzien. Evenmin als de tegenvallende resultaten van met veel fanfa re ingehaalde buitenlanders als Vasquez (Torino) en Detari (Bologna). Vanwege het risico van een geringe 'output' is strikt financieel gezien de aan koop van een topspeler, waar mee de helft van de recette van een heel jaar gemoeid kan zijn, meestal helemaal niet zo interessant. Maar, schrijft Oc- corsio, de club kan vaak niet anders. De supporters en ook de in Italië machtige sportpers dringen met klem aan op ver sterking van de clubs en gaan er daarbij automatisch vanuit dat het rendement van een speler evenredig zal zijn aan het aankoopbedrag. Vooral van dure buitenlanders wor den wonderen verwacht. Nu al krijgt de onlangs door Verona aangekochte Stojkovic in de pers het epitheton van 'nieuwe Maradona' opgedrukt, terwijl Blanc Napoli moet gaan red den en de Belg Scifo voor de reddende engel wordt gehou den op wiens vleugelen Torino tot de toppen van de nationale Links: Voor AC Milan-boss Silvio Berlusconi is de lijdensbeker nog lang niet geledigd. 3ME Nergens houden pfiguren uit het zaken- zen zich zó intensief met etbal bezig als in Italië, r dat betekent niet voetbal in Italië ook winstgevend bedrijf Integendeel. In het sei- i 1989-90, het laatste irover de begrotingscij- s bekend zijn, leden de ïttien clubs van de Se- A, de Italiaanse eredi- ie, een gezamenlijk rlies van 65 miljoen gul- ofwel negen procent de totale omzet van miljoen. Veel clubs nnen hun financiële dan ook alleen dragen dank zij de je(zeif) r edgunstigheid van hun 639890. neraalwater VRO Christ werkzaak1 grootste verlies leed Ju- ip jou. Rftus. Op een begroting i r. SP0176 miljoen gulden maakte de rijnse club een verlies ar liefst 28 miljoen, dat opgevangen door Fiat en tFI, de financiële holding afjóu® de familie Agnelli, die sa- '017677^ de club beheren. In het Jopen seizoen is het al niet gegaan. Het vorig jaar gekochte koppel Baggio- Ulaci bleek sinds het WK schotvaardigheid te heb- verloren, waardoor de in- Atep Jlering niet kon worden om- resultaten en klinken- 1|munt. Het resultaat is Fiat- .00-164 Gianni Agnelli dusdanig n 11 ;t verkeerde keelgat ge en dat hij zakelijk leider Cordero di Montezemolo, vorig jaar nog schitterde organisator van het WK tbal zijn congé heeft gege- Het zakelijk verlies moet ,/i7|r een deel worden opge- ccriujï! 8en door de ™rkoop 486 eveneens tegenvallende denvelder Hassler die intien miljoen wordt m aan AS Roma. Drie en minder dan de som die ntus een jaar geleden de transfer van de Duit- eerlegde. bedrag zal overigens I grootste deel uit de zak ^•l de voorzitter van Roma Iten komen, de mineraal fabrikant Giuseppe Ciar- dit levên co, die vorig jaar de club contact® vrijwel failliete boedel van de familie van daarvoor overleden Padrone Dino Viola. Ci- heeft eerder al twaalf gulden in de clubkas maar hoopt dat met en de van Atalanta genomen Bonacina 3lesvolle en lucratieve op het landskampioen- p kan worden gedaan. De sportpers ziet daar- kansen. de andere, in de Serie A lende Romeinse club Lazio, in het boekjaar 1989-90 275 gulden winst boekte, hoop- r een miljoeneninveste- gooi naar de scudetto andstitel) te doen, oop van de Britse bulldo- lascoigne is door een bles- voorlopig op losse schroe- komen f grote verliezer op alle ten is AC Milan, dat vorig 33.90 f. en op een begroting 36 51 f. ndj°en gulden bijna twin- miljoen verlies leed. En Silvio Berlusconi's hol- Fininvest is de lijdensbe- ïog lang niet geledigd. De uiting van Europees voet- Is gevolg van het belache- staak-incident in de Eu- Cupwedstrijd tegen npique Marseille, zal ijke financiële gevolgen Volgens een wellicht v overdreven schatting toepassu mediagigant zelf, zal de niet minder dan 75 mil- gulden aan inkomsten uit ingskaarten, tv-rechten, uitwedstrij- I sponsorbijdragen en re- ie derven. Met uitzonde- I van de I u op dez ko, zonder ing op ze P1C is nil 8,70 f 8,70 f a; 8,70 f.l 13.04 f 15.64 f.i aanvaller Serena van stadge noot Inter, heeft Milan zich daarom dit jaar zeer beschei den opgesteld op de jaarlijkse 'voetballersmarkt' in het stadje Cernobbio aan het Lago Mag- giore, waar vorige maand 259 profcontracten werden afge sloten. Diego Maradona Ook Napoli, dat door bouwon dernemer Corrado Ferlaino en zijn zuster als een familiebe drijf wordt bestierd, maakt moeilijke tijden door. Ondanks (maar ook dank zij) Maradona wogen de 39 miljoen aan in- komsten over 1989-90 bij lange na niet op tegen de uitgave van 46 miljoen. Door het ver trek van de Argentijn raakte de club bovendien' zijn sponsor Mars kwijt, een verlies dat echter grotendeels wordt opge vangen door de pastafabrikant Voiello, die in de komende drie jaar twaalf miljoen gulden naar Napoli zal overmaken. De problemen van het post- Maradona-tijdperk zijn daar mee trouwens nog lang niet de wereld uit. In het komende seizoen is ook voor de Napoli- tanen geen Europees voetbal weggelegd, hetgeen een strop van naar schatting vijftien miljoen gulden betekent. De nieuwe aanwinst Laurent Blanc, overgenomen van Montpellier, mag in de Itali aanse pers dan wel zijn gepre senteerd als de 'uitdrijver van de geest van Maradona', maar de Franse verdediger mist ui teraard het charisma van zijn luisterrijke voorganger. Dat zal ook wel de reden zijn dat Napoli tot nu toe bijna dertig duizend seizoenkaarten min der dan vorig jaar om deze tijd heeft kunnen slijten. Fiorentina heeft een krachtige feldschieter gevonden in de ilmproducent Mario Cecchi Gori, die een fortuin heeft vergaard met spaghetti-wes terns en lichtvoetige komedies, voordat hij zich vorig jaar op het betaalde voetbal stortte. Maar de kennismaking is geen onverdeeld genoegen gebleken voor de zeventigjarige Cecchi Gori, die inmiddels al meer dan vijftig miljoen gulden ei gen kapitaal in de club heeft gestoken, zonder dat daar op zienbarende resultaten tegen over staan.In t met La Stampa verklaarde de film-mogol kortgeleden teleur gesteld dat volgens hem het voetbal is vergeven van wan trouwen en bedrog en daar door „slechter is dan de film wereld waar het ook geen ge makkelijk toeven is". Nieuwkomer Cecchi Gori heeft het voetbalbedrijf dan ook meteen tegen zich in het harnas gejaagd door een geza menlijke actie van de Italiaan se clubs te propageren om de salarissen van de spelers bin nen de perken te houden: „Het loopt de spuigaten uit. Voet ballers kosten meer dan ac teurs. Alleen Redford en New man vragen misschien meer, maar De Niro verdient min der. Wij zijn het slachtoffer van een inflatie dié het gevolg is van een meedogenloze con currentie die weer wordt uit gebuit door sluwe bemidde laars", aldus Cecchi Gori, die niettemin van plan is om zijn club dit jaar de UEFA-zone binnen te loodsen en „met veel geluk" ook de scudetto binnen bereik ziet. Een ronduit voorzichtig finan cieel beleid voert daarentegen de voorzitter van landskampi oen Sampdoria, de reder in ruste Paolo Mantovani. Van Sampdoria, dat komend jaar in de nationale en Europese com petitie veel heeft te verliezen, werd op zijn minst een specta culaire aankoop verwacht. De eigenzinnige Mantovani is echter niet gezwicht voor de druk van de tifosi en heeft de formatie vrijwel ongewijzigd gelaten. Waarschijnlijk kan daardoor de in de loop der ja ren opgebouwde miljoenen schuld - in 1989-'90 leidde 'Samp' nog een verlies van 1,5 miljoen gulden - in het ko mende seizoen grotendeels worden gesaneerd. Exotische kippen Waarom behalen de eigenaars van de clubs die stuk voor stuk in het bedrijfsleven meer dan geslaagd zijn, in het be taalde voetbal zulke magere resultaten? De economische i'ournalist Eugenio Occorsio ïeeft onlangs de redenen gea nalyseerd voor de op het eer ste gezicht slechte bedrijfsvoe ring binnen het Italiaanse voetbal. In de eerste plaats zijn de club- Rechts: Enzo Scifo moet de reddende engel worden bij Torino. FOTO'S: AP competitie zal zeilen. Een spectaculaire aankoop is daar door vaak een noodzakelijke voorwaarde voor een goedlo pende voorverkoop van sei zoenkaarten. Visitekaartje Tegenover het financiële ver lies staan echter weer voorde len die gedeeltelijk ook in geld kunnen worden uitgedrukt. De voetbalclub is een gulden visitekaartje van de voorzitter en zijn bedrijf (dat geldt in het bijzonder voor Ju ventus en Milan, die door Agnelli en Berlusconi in personele unie zijn verbonden met hun exclu sieve sponsors Fiat en Finin- vest, terwijl de overige clubs derden hebben aangetrokken als sponsors). Enkele jaren ge leden is uitgerekend dat de tijd en ruimte die de Italiaanse media wijden aan de voorzitter van een succesvolle eredivisie club uitgedrukt in advertenties en reclamespots een tegen waarde van vijftien tot 25 mil joen gulden per jaar vertegen woordigt. Daarbij geeft het voorzitter schap in het voetbalgekke Ita lië een ongekend prestige en opent het vele deuren. De voorzitter is één van de meest bekende en populaire figuren in de stad en kent iedereen die meetelt. En dat laatste is van groot belang in een land waar alle zakelijke en politieke be sluiten worden genomen op basis van persoonlijke contac ten en aanbevelingen. Giuseppe Ciarrapico, voorzit ter/eigenaar van AS Roma en fervent aanhanger van pre mier Andreotti, heeft in het bestuur van zijn club Franco Nobili opgenomen, de direc teur van de staatsholding IRI en eveneens een 'Andreottiaan van staal'. Er is daarom weinig fantasie voor nodig om te ver onderstellen dat de onder de IRI vallende staatsbanken Ci arrapico met genoegen en on der gunstige voorwaarden van dienst zullen zijn wanneer hij geld nodig heeft voor zijn club of voor zijn overige zaken. Materiële en immateriële fac toren zijn tot nu toe in het Ita liaanse voetbal steeds voldoen de compensatie gebleken voor het directe financiële verlies zodat de betrokkenheid van rijke beschermheren in de toe komst waarschijnlijk nog toe zal nemen. Dat lijkt er in elk geval garant voor te staan dat de Italiaanse competitie, die dit jaar op 1 september begint, een spannende aangelegenheid zal worden met een brede schare van potentiële win naars. Wel bestaat het gevaar van een tweedeling tussen clubs die wel of niet op de steun van zo'n maecenas kun nen rekenen. In financieel op zicht hoeft dat trouwens hele maal niet onvoordelig te zijn. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het bedrijfsresultaat van het eeu wige muurbloempje Ascoli dat in 1989-90 op een begroting van slechts vier miljoen gul den maar liefst 1,2 miljoen winst boekte.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19