Mike Powell ziet droom vervuld SPORT Katrin Krabbe trekt lijn door Siemerink verliest van de hitte en van zichzelf Feyenoord wil niet in Albanië spelen EeidaeGowo/nt ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1991 17 Volleybalteam begint sterk Sljoesar betrapt op strychnine Prijzen voor Hooman/Haldan Oude middel werkt SITTARD Het Nederlands mannen-volley balteam is sterk begonnen aan de serie van drie oefenwedstrijden tegen Zweden. In Sittard werd binnen anderhalf uur met 3-0 gewonnen. De setstanden waren: 15-4, 15-9 en 15-13. Het drieluik dient als laatste voorbereiding op de Europese titelstrijd, die volgende week zaterdag in Berlijn begint. Coach Harrie Brokking stuur de in de eerste twee sets zijn basis-zestal de vloer op, bestaande uit Zwerver, Benne, Selin- ger, Held, Klok en Van der Horst. Na een ach terstand van 3-0 kwam de ploeg in het juiste ritme. In de derde set kreeg de tweede keus een kans. De schaduwploeg, gevormd door Koek, De Reus, Van Ree, Van der Meulen, Boudrie en Teffer, kwam moeizaam op gang. Pas bij een achterstand van 1-6 greep de B-se lectie het initiatief. TOKYO De Sovjet-sprintster Irina Sljoesar is bij de WK atletiek in Tokyo de tweede deelneemster, die posi tief is bevonden bij de dopingtest. Ze werd gecontroleerd na afloop van de tweede ronde op de 100 meter, waarin ze derde werd. In haar urine werden volgens de IAAF sporen van het ouderwetse stimulerende middel strychni ne aangetroffen. Die stof vergroot de prikkelbaarheid van het centrale zenuwstelsel. Als medicijn wordt strych nine wegens de hoge giftigheid al lang niet meer voorge schreven. Sljoesar, die ook bij de contra-expertise positief reageerde, werd overeenskomstig de richtlijnen van de atletiekfede- ratie voor drie maanden geschorst. Ze werd voor de eer ste keer betrapt. Donderdag werd bij de Amerikaanse 800-meterloopster Delisa Floyd het gebruik van amfeta mine aangetoond. Wegens herhaling van het vergrijp werd zij voor vier jaar uitgesloten van internationale wedstrijden. NIEUWEGEIN Mirjam Hooman en Paul Haldan zijn gisteravond in Nieuwegein gehuldigd als beste speelster en speler van het afgelopen tafeltennissei- zoen. De twee nationale kampioenen namen de bij behorende trofee in ontvangst tijdens de jaarlijkse presentatie van de eredivisieclubs. Hooman (25) werd door een vak- en publieksjury uitverkoren op basis van haar ongeslagen triomf bij het laatste Top 12-toernooi in Den Bosch. Haldan (26) kreeg de meeste stemmen naar aanleiding van zijn prestaties bij de wereldtitelstrijd in Japan, waar hij als beste Nederlander naar voren kwam. Zowel Haldan als Hooman won de prijs voor de tweede keer. Anne Vlieg (Harkstede) werd uitgeroepen tot Coach van het Jaar. De aanmoedingsprijs was voor Diana Bak ker (Scheemda). Arno Kuppen werd voor de tweede achtereenvolgende keer als beste arbiter bestempeld. DUSSELDORF Het oude middel heeft gewerkt. Deze week zette Fortuna Düsseldorf trainer Josef Hickersberger bui ten, gisteren kwamen de eerste punten van het seizoen binnen. Onder Rolf Schafstall won For tuna met 4-3 van Watten- scheid'09, de eerste winst na zes nederlagen. Fortuna heeft moeite gehad van het verliezer spad af te komen. Zeventig mi nuten speelde de ploeg als een regelrechte degradatiekandi daat. Pas de schitterende treffer van Hutwelker, twintig minu ten voor tijd, zorgde voor de be vrijding. Zes jaar cel voor Argentijns ex-international BUENOS AIRES De Argen- tijnse voetbalcoach Hector Veira is door een rechtbank in Buenos Aires veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes jaar. De 44-ja- rige oud-international, die het vorige seizoen de technische lei ding had bij het Spaanse Cadiz, werd schuldig bevonden aan het verkrachten van een jongen. Hij heeft beroep aangetekend tegen het vonnis. Veira beging de mis daad in 1987. Hiering. KYO Katrin Krab- heeft een oude (Oost- •uitse traditie voortgezet. voormalige DDR le- trde in het verleden Eu- Dpese en wereldkampioe- en op de sprint bij de rouwen, als kwamen zij an de lopende band. Op lympisch niveau was het ucces minder. In Los An- eles ontbrak de DDR en ier jaar geleden in Seoul as de Amerikaanse Flo- ince Griffith een klasse part. atrin Krabbe hield wat de i om de wereldtitels be- Uitst. I611- z'j bet nu onder een ge pen hrd menlijke Duitse vlag, de lijn borl. n. ist. De 22-jarige atlete uit r, toilet, eubrandenburg werd vrijdag, de zesde dag van het WK Tokyo, na landgenote Silke ladisch (1987) dubbelkampi- ne op de sprint door ook de 0 meter te winnen. Acht jaar leden in Helsinki, bij het rste WK zegevierden Mar- Göhr (100 m) en Marita och (200 m). val van Merlene Ottey na finish van de 200 meter fi- e was kenmerkend voor gevoel dat de 31-jarige at- te moet hebben gehad. De kon in Tokyo et verliezen. De in Italië wo- 'nde Ottey was na de Olym- sche Spelen van Seoul op de meter niet meer De gouden medail- gedeelt^ die zij in Tokyo dacht te :n, werden bronzen. Op sprintnummers moest zij ligen voor Katrin Krabbe de Amerikaanse Gwen sch< M Bit* d Te Je ken. Ind: ippar. 1e /lizotrap. Het verlies op voor al de korte sprint moet zwaar zijn aangekomen. Krabbe, de Europese dubbel- kampioene van Split, was su perieur. De Duitse zorgde eerst in de halve finales bij een te genwind van 2,4 m/sec met 22,30 seconden al voor de beste tijd. De prestaties van Torren- ce (22,58) en Ottey (22,59), die tegen een muur van wind van 5,1 m/sec moesten opboksen, waren niet vergelijkbaar. In de directe confrontatie tussen de drie atletes, die ook het goud, zilver en brons op de 100 meter veroverden, was Krab be onweerstaanbaar. Met haar tweeëneenhalve meter lange passen gleed de Duitse in de regen in superieure stijl naar de winst. Het leek of achter haar Torrence maar vooral Ot tey moesten ploeteren in de 2,4 meter tegenwind. Marktwaarde Katrin Krabbe, wier „markt waarde" enorm vertelde na haar tweede winning, geen angst tc hebben voor wat haar aan feestgedruis in Duitsland te wachten staat. „Het kan niet erger zijn dan na Split". Zij ontkende ook Ot tey het afgelopen seizoen te hebben ontlopen. „Mijn pro gramma stond al in het begin van het jaar vast. Daarin paste het Grand-Prixcircuit niet." Krabbe kwam pas bij de Duit se titelstrijd in Hannover, eind juli, toen zij 10,91 en 22,12 liep, in vorm. Ottey erkende dat haar verlies bij het WK waar schijnlijk te wijten is aan de grote hoeveelheid, ongetwij feld lucratieve, wedstrijden die zij heeft gelopen. „Voor Barce lona zal ik voorzichtiger zijn". f Mike Powell komt neer na een sprong van 8,95 meter, een wereldrecord. TOKYO Carl Lewis' voorspelling kwam uit. Echter anders dan hij had gedacht. „Er staat de ko mende dagen nog heel wat te gebeuren", had de Amerikaan gezegd, nadat hij zondag voor de derde keer wereldkampioen en opnieuw houder van het wereldrecord op de 100 meter (9,86) was gewor den. Lewis dacht aan we reldrecords bij het ver springen en de 4 x 100 meter. De man, die niet bepaald aan zelfonder- schatting lijdt, achtte zich zelf de grote favoriet voor het verspringen. Lewis mocht wel de eerste man worden, die verder sprong dan het inmiddels bijna 23 jaar oude wereldrecord, dat Bob Beamon op 18 ok tober 1968 in Mexico Stad met 8,90 meter vestigde. De opvolger van Beamon en Lewis, de wereldkampioen verspringen van 1983 en 1987, werd bij één van de absolute hoogtepunten in de geschiede nis van de atletiek echter Mike Powell. De 27-jarige Amerikaan schreef in zijn vijf de sprong met 8,95 meter ge schiedenis. Qua omstandighe den drong zich gisteren in To kyo een vergelijking op met de olympische verspringfinale van 1968. Beamon maakte zijn beroemde sprong vlak voordat zich boven het stadion een he vig onweer ontlaadde. In To kyo pakten zich ook donkere wolken samen, maar de ver wachte regen kwam pas later toen de tienkampers klaar stonden voor hun afsluitende 1500 meter. Eén groot verschil was er ook. Beamon leverde zijn prestatie op een hoogte van ruim 2100 meter. Powell en Lewis had den het bewezen voordeel van de ijle Mexicaanse lucht in het gelegen Tokyo Verkeerde moment Voor Lewis kwam in de Ja panse hoofdstad op het ver keerde moment een einde aan een unieke reeks van 65 over winningen in een periode van ruim tien jaar. Die begon op 13 maart 1981 bij de Amerikaanse studenten indoor-kampioen- schappen met 8,48 meter. In al die wedstrijden kwam de in middels 30-jarige Amerikaan In de laatste twee wedstrijden van de reeks was Mike Powell de man die het onderspit moest delven. Bij de Goodwill Games van vorig jaar in Seatt le was het verschil vier centi meter (8,38-8,34), tien weken geleden bij de Amerikaanse ti telstrijd in New York één cen timeter: 8,64-8,63 m. Tokyo was voor de tweede keer in de historie plaats van handeling van een wereldrecord ver springen. Op 27 oktober 1933 werd de Japanner Chudei Nambu met 7,99 meter wereld recordhouder. Voorgevoel Carl Lewis moet een voorge voel hebben gehad van de uit zonderlijke gebeurtenissen bij het verspringen. De Ameri kaan, als elfde aan de beurt van de dertien finalisten, be gon bij absolute windstilte met 8,68 meter, de beste sprong van het jaar. Toen hij in 1984 olympisch kampioen werd in Los Angeles startte hij de wed strijd met 8,54 meter. Tot er gernis van het publiek maakte Lewis toen nog slechts één sprong, omdat zijn programma met de 100, 200, 4x100 meter alsmede het verspringen over laden was. In Tokyo wilde Lewis naast wereldkampioen ook wereld recordhouder worden. Dat de mogelijkheden daartoe aanwe zig waren had hij daags tevo ren in de kwalificatie bewe zen, waarin hij een ongeldige sprong maakte, die niet ver van de negen meter was. Bo vendien vreesde hij de concur rentie van Mike Powell, zijn 27-jarige landgenoot uit Alta Lorna, die in zijn tweede po ging 8,54 meter sprong. Na de tweede, ongeldige, po ging werd Lewis in zijn derde sprong met 8,83 meter de der de verspringer achter Beamon en de Europese recordhouder Robert Emmijan, die zijn re cordprestatie (8,86 meter) on 22 mei 1987 in Tasjkador (Sov) eveneens op grote hoogte le verde. Lewis' sprong werd echter gemaakt met drietiende meter te veel rugwind. Ook bij zijn vierde poging, waarin hij Beamon één centimeter over trof hielp de rugwind (2,9) te veel. Rondgedragen „Die t i Lewis sprongen gaven mij de spanning het wereldrecord te verbeteren", vertelde de uitge laten Powell later. De Ameri kaan, die als beroep atleet op geeft, had zelf een ongeldige vierde sprong en reageerde zijn teleurstelling daarover af op een jurylid. Dezelfde man werd echter later door de bijna buiten zinnen zijnde Powell na zijn wereldrecord opgetild en rondgedragen. „Na de presta ties van Lewis wist ik dat ik een wereldrecord moest sprin gen om kampioen te worden. Lewis maakte de beste sprong van zijn leven maar ik kwam verder". Het was opmerkelijk, dat Le wis die later alleen op de pers conferentie verscheen, vrijwel dezelfde woorden gebruikte in zijn referentie aan de 100 me ter finale. „Leroy Burrel liep de beste wedstrijd van zijn le ven maar ik was sneller". Voor Mike Powell was het we reldrecord de verwezenlijking van een droom, die hij zeven jaar heeft gekoesterd. „Ik ben in 1989 in het Europese zomer- circuit terecht gekomen. De afgelopen vier jaar heb ik enorm veel geleerd van Carl Lewis en Larry Myricks". De nieuwe wereldrecordhou der, wie niet kwalijk genomen werd dat hij met een cap van zijn sponsor „Feet Locker" op het erepodium stond, bekende dat de spanning na zijn record- sprong bijna ondraaglijk was geweest. „Ik was heel gespan nen en dreigde te gaan hyper ventileren. Ik heb alle kracht nodig gehad om mijzelf in be dwang te houden. Ik was er van overtuigd dat Lewis in zijn laatste sprong mij zou pas seren en mischien wel over de negen meter zou gaan. Ik was bijna bewusteloos van de span ning". J_,ewis erkende het meester schap van Powell, zij het niet van harte. „Ik heb tijdens de wedstrijd niet aan het wereld record gedacht. Mijn enige doel was een derde wereldtitel verspringen. Ik maakte de beste serie sprongen. Tech nisch de volmaaktste uit mijn loopbaan. De verste sprong in een finale telt echter. Powell kwam het best voorbereid aan de start. Ik heb al vier keer de 100 meter gelopen en moet ook nog denken aan de 4 x 100 me ter estafette". Na de 100 meter kwamen bij het verspringen opnieuw drie Amerikanen op het erepodi um. Larry Myricks, die als 35- jarige al zeventien jaar mee- springt, veroverde met 8,42 meter de bronzen medaille. Vier jaar geleden in Rome werd de Amerikaan vierde met 8,33 meter. Hii kreeg later het brons toen bleek dat de Italiaanse juryleden niet had den geschroomd hun landge noot Giovanni Evangelisti een handje te helpen. De Italiaan werd in Tokyo zesde met 8,01 meter. Op eerbiedige afstand achter de Amerikanen eindig de de Europese kampioen van 1990, Dietmar Haaf, als vierde met 8,22 meter. Hij werd daar bij gesteund door een rugwind van 3,3 meter, de sterkste in die gedenkwaardige finale. Krabbe viert samen met Gwen Torrence en feestje na gouden race op de 200 meter. FOTO: EPA Deelnemers aan triathlon ziek ALPHEN AAN DEN RIJN De GGD Rijnstreek heeft de afge lopen week achttien ziektemeldingen ontvangen van deelnemers aan de kwart-triathlon, die op 24 augustus in Alphen aan den Rijn is gehouden. De gezondheidsdienst doet naar aanleiding van die meldingen een onderzoek naar de ziekteverschijnselen onder de 650 deelnemers, die 1000 meter moesten zwemmen, 45 kilometer fietsen en 10 kilometer lopen. De ziekteverschijnselen waren van lichte aard en vertoonden veel overeenkomst, plotseling opko mende misselijkheid, braken, diarree en soms geringe koorts. De klachten begonnen ruim een etmaal na de wedstrijd en verdwe nen binnen enkele dagen. De verschijnselen wijzen in de richting van een infectieziekte. Het Rijksinstituut Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne (RIVM) heeft, zowel voor als tijdens de wedstrijd, het zwemwater gecontroleerd. De meetwaarden schommelden, maar voldeden aan de wettelijke kwaliteitsnormen. SPORT OP TV TIPS I HAAG Onze tips voor de koei Duindigt (morgen 13.30 uur) e (maandag 18.00 uur) zijn Dizzy Dean, 2. Emanza H., 1. Carisma Darby, 2. Yellowa, y van de Lente. (7. 5, 4). •ers; 1. Sizzling Java, 2. Eibert Vrye- s, 3. Butcher's Lady. (3, 8, 12). koers; 1. Gadiraan, 2. Queen of 3. Temptation. (3, 2, 4). ;oers; 1. Meadow Wlngfield, 2. First hn, 3. Famous Star Last. (4, 3, 2). ;oers; 1. Emil, 2. Edo Stukje, 3. El- >rent. (11, 9. 12). Fee Buitenzorg, 2. Flash 3. Evelinaster W. (5, 1. 2). oers; 1. Share The Moment, 2. Earl Dehoeve Princess, 2. Cuddy 3. Cronic Way. (5. 6, 7). ROTTERDAM Feye noord wil de uitwedstrijd in de eerste ronde van het toernooi om de Europa- Cup II tegen Partizan Ti rana niet in Albanië spe len. De grote binnenland se problemen in het laat ste communistische bol werk in Europa maken volgens technisch direc teur Wim Jansen een reis je naar dat deel van de Balkan weinig aanlokke lijk. De Rotterdamse clubleiding heeft gisteren een verzoek bij de Albanese bond ingediend het duel, dat voor 18 septem ber geprogrammeerd staat, naar Roemenië te verplaatsen. Ook de Europese voetbalunie (UEFA) is van de voorkeur van Feyenoord op de hoogte gebracht. De competitie in Al banië, die dit weekeinde zou aanvangen, is drie weken uit gesteld. Volgens de officiële le zing voldoen nog niet alle sta- John de Wolf is alsnog in beroep gegaan tegen zijn schorsing van vier duels als gevolg van rode kaart wegens dions aan de veiligheidsvoor schriften. Het spionage-reisje dit weekeinde van een Feye- noord-delegatie gaat wegens de uitgestelde start niet door. „Heel jammer, want we heb ben nog altijd geen goed beeld van Partizan Tirana", aldus Jansen. Beroep De Wolf John de Wolf heeft alsnog beroep aangetekend tegen de schorsing van drie wedstrij den, die hij naar aanleiding van de rode kaart in het duel om de Super-Cup tegen PSV kreeg. De verdediger van Fey enoord vindt de straf voor zijn handsbal, waarmee hij tegen stander Kieft een scoringskans ontnam, veel te zwaar. Hii wordt in die mening gesteund door de spelersvakbond VVCS, die inmiddels om spoedoverleg met de KNVB heeft gevraagd inzake de nieu we strafbepalingen. Feyenoord heeft de beroepscommissie verzocht de zaak schriftelijk af te handelen. De Wolf zat al één wedstrijd van zijn schor sing uit. Hij miste afgelopen zondag de derby tegen Sparta. Dit weekeinde is Feyenoord vrij van competitievoetbal. NEW YORK Jan Sie merink is uitgeschakeld in de derde ronde van de US Open. De Rijnsburger ver loor in vijf sets van de Ar gentijn Gabriel Markus, 4- 6 4-6 6-1 7-6 (7-4) 6-7 (9- 11). Het duel duurde 3 uur en 55 minuten. Siemerink sloeg 21 aces en negen dubbele fouten. Hij ver loor vier keer zijn opslag en brak vijf keer door de service van zijn opponent. Markus, een solide baseli- ner, sloeg drie directe winners en maakte even- zovele dubbele De kille cijfers vormen geen weergave van het gruwelijke treffen. De hittegolf in New York bereikte gisteren zijn hoogtepunt, 38 graden, geen zuchtje wind, en klam. De or ganisatie had de spelers een lijst met dertien tips meegege ven om de hitte te weerstaan. Drinken, drinken, drinken, waren de eerste drie. Een wit te outfit, het opnemen van de reglementaire pauze van 25 se conden tussen de punten wa ren de hoofdtitems. Siemerink en Markus hielden zch strikt aan het advies, maar werden gesloopt door de schroeiende hitte. De 21-jarige Rijnsburger ging de koperen ploert te lijf met acht liter wa ter, isotonische drankjes (ener gierijk vocht) en in ijs door drenkte handdoeken, waarvan hij er 23 gebruikte. De wedstrijd groeide in de vijfde set naar een zenuwslo pende climax. Siemerink nam een voorsprong van 3-0, maar raakte zichtbaar uitgeput. Hij Jan Siemerink (archieffoto) moest door zijn vader worden ge sommeerd verder te spelen. foto: sp moest zijn breek teruggeven en rekte de striid tot 6-6. In de beslissende tiebreak liep de Rijnsburger een achterstand op van 5-1. Dat was het mo ment voor de ultieme krachts inspanning. Op 4-5 raakte hij in de clinch met de umpire. Markus sloeg een bal vijf cen timeter uit, de lijnrechter sliep en de scheidsrechter had het niet gezien. In plaats van het 5-5 werd het 6-4 voor Markus, twee matchpunten. De Zuid hollander nam demonstratief op zijn stoel plaats, weigerde aanvankelijk door te spelen en ging pas na een schreeuw van zijn vader het veld weer in. Het onrecht vormde de beste prikkel voor Siemerink. Hij werkte vier matchpunten van Markus weg en kreeg op 9-8 zelf nog een matchpunt. Die de speler besteed. Met 11-9 be sliste Markus de strijd. De Ar gentijn ging door naar de laat ste zestien. Siemerink had het duel tegen zichzelf en de hitte verloren. Hij zal nog vaak terugdenken aan de eerste set, waarin hij op 3-0 en 0-40 op de opslag van zijn tegenstander de setwinst voor het oprapen had. Door sloom, ongeconcentreerd spel leverde hij de set alsnog in met 6-4. Sport op zaterdag. België Nederlanda 2, 20.00 uur. Atle tiek. België Frans, 22.40 uur: Match 1. TV 5, 16.35 uur. Sport. Duitsland 1, 08.00 en 17.25 u Duitsland 3, 15.00 uur: Sport BBC 1, 10.55 uur Grandstand. BBC 2, 22.30 uur: Atletiek. Sportnet, 08.00 uur: Sport. MORGEN Nederland 3, 08.00 uur WK at! Tokyo; 18.45 uur: Studio Sport. Treft, praat- en spelprogrE uur Sportschau Duitsland 2, 07.45 uur Atletiek. 17.45 uur Die Sport-Reportage. Duitsland 3, 15.00 uur Sport. 22.35 uur Golf. Sportnet, 08.00 uur: Sp( Eurosport, 08.00 uur S( PROGRAMMA VANDAAG Eredivisie VW-Vitesse Fortuna S-FC Groningen Willem ll-SW/Dordrecht '90 Eerste divisie Veendam-Heracles Helmond Sport-FC Zwolle TOP-Haarlem Eindhoven-AZ Go Ahead Eagles-BW Den Bosch Telstar-Wageningen MORGEN Eredivisie Ajax-MVV Sparta-PSV FC Twente-RKC FC Utrecht-De Graafschap

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17