Nederland als doelwit van groenvoorliehting Muziek moet wijken voor regie KUNST/RTV 15 Pavarotti vindt concert zo zwaar als twee opera's I 10-jarig Haags Filmhuis op weg naar een nieuwe toekomst Pakkende opening Oude Muziek Festival EeidaeGomorit ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1991 Huygensprijs voor Bert Schierbeek DEN HAAG De Constantijn Huygensprijs (10.000 gulden) gaat dit jaar naar Bert Schierbeek. De au teur krijgt de priis voor zijn gehele letterkundige werk. Dit heeft de Jan Campertstichting gisteren bekendgemaakt. De Jan Campertprijs (5.000 glden) is voor Leonard Nolens voor zijn dichtbundel 'Lief desverklaringen'. Jan Siebelink krijgt de F. Borde- wijkprijs (5.000 gulden) voor zijn roman 'De over kant van de rivier'. Voor haar jeugdboek 'Vrienden van de maan' krijgt Mensje van Keulen de Nienke van Hichtumprijs (5.000 gulden). In de jury zaten Harry Bekkering, Han Foppe, Anton Korteweg, Ni- colette Smabers, Jan van der Vegt, Herman Ver haar, Sarah Verroen, Paul de Wispelaere en Ad Zui derent. De prijzen worden op 13 december door de Haagse burgemeester Havermans uitgereikt. 'Nacht van Schmelzer' in Staatsdrukkerij Bert Schierbeek I FOTO: DIJKSTRA DEN HAAG Het Nationale Toneel zal 'De Nacht van Schmelzer' opvoeren in het oude gebouw van de Staats drukkerij aan de Fluwelen Burgwal in Den Haag. Aanvankelijk koesterde het gezel schap een voorzichtige hoop om het stuk over de geruchtmakende poli tieke gebeurtenis uit 1966 ergens op het Binnenhof te spelen, het liefst in de Tweede Kamer zelf. Dit stuit te op verschillende bezwaren. In de eerste plaats waren de alge mene beschouwingen al ongeveer tegelijk met de speeldata gepland. Verder noemde een woordvoerder van de Tweede Kamer het houden van dergelijke evenementen in de Kamer „absoluut ongebruikelijk", aldus Het Nationale Toneel. 'De Nacht van Schmelzer', geschre ven door Martin van Amerongen gaat op 12 oktober in première. De repetities moeten nog beginnen. Het stuk wordt tot en met 16 okto ber dagelijks gespeeld, mogelijk zelfs tweemaal per dag. Een zeer groot gedeelte van het ge zelschap zal erbij betrokken zijn. Wim van Rooy speelt Schmelzer. De regie is in handen vanr Jules Royaards. Het decor, dat niet echt op de Tweede Kamer zal gaan lij ken, wordt ontworpen door Willem Wits. Hans Koetsier overleden AMSTERDAM De kunste naar Hans Koetsier is donder dag in Amsterdam overleden. Hij was 61 jaar. Koetsier begon in 1962, na omzwervingen in het reclamevak, met het ma ken van schilderijen en zeef drukken. In de jaren zestig be hoorde hij tot de groep van Galerie Swart. In 1968 maakte hij zijn eerste fotomontages. Koetsier werd daarna een be langrijke representant van de conceptuele kunst in ons land. Zo wilde Koetsier De Bijen korf in Amsterdam in gelatine verpakken. (vervolg van de voorpagina) SCHEVENINGEN Lu ciano Pavoritte vindt het concert, dat hij morgen geeft in Ahoy' in Rotter dam ,,zo zwaar als twee hele opera's". Dat moet vooral niet worden onder schat, zegt hij tijdens de persconferentie in Scheve- ningse Kurhaus. De ster vertelt honderduit. Over zijn dit najaar verschij nende opname van Otello een der zwaarste tenorrol- len en hoe mooi die wel niet is. Over zijn geloof („God leidt mij elke dag"), en ook over voetbal, lekker eten en vrouwen. „Er zijn veel vrou wen in mijn leven geweest", vertelt hij met een ondeugend gezicht. „M'n moeder, m'n grootmoeder, m'n overgroot moeder, m'n vrouw, m'n doch ters. Ha ha, dat is wat anders dan waar u aan zat te denken hè". Bijna terloops krijgt hij van Willem Duys nog een Edi son in handen gedrukt, die hem en zijn collega's Domingo en Carreras vorig jaar werd toegekend voor de cd van hun gezamenlijke concert in Rome. Nog een vraagje glipt er tus sendoor, terwijl agent Rudas eigenlijk al een einde aan de persconferentie wil maken. Hoe langt denkt u nog door te gaan met zingen? „Welnu, mijn vader is 78 en die zingt nu nog in de kerk. Ik hoop dat ik het <¥>k zo lang volhoud. Ik zing door tot mijn stem het be geeft". Teleurstellend Na de sprankelende bijeen komst met de pers, verloopt de cocktailparty aan het einde van de middag nogal teleur stellend. Het is allemaal per fect verzorgd in de Kurzaal. Het Rosenberg Trio speelt de sterren van de hemel, de Luciano Pavarotti toont zijn Edison, die hij gisteren kreeg uitgereikt. FOTO: ANP champagne vloeit rijkelijk. De door de zanger vervaardigde schilderijen sieren de wanden. Alle vrienden van organisator Harry Mens uit het Vastgoed- en Golfcircuit ziin present, als mede een enkele verdwaalde artiest. Maar waar is Pavarot ti? Na anderhalf uur wachten is het eindelijk zover. De vei ligheidsmensen beginnen hun privé-oorlogje tegen de persfo tografen. Harry Mens loopt zelf geagiteerd mensen bii de tafel waaraan de maestro Din- nen enkele ogeblikken zal plaats nemen weg te duwen. „En daar is hij, Luciano Pava rotti", roept Willem Duys in de microfoon. Onder applaus verschijnt de zanger in de zaal. De Italiaanse ambassadeur houdt een praatje en verklaart de tentoonstelling voor geo pend. „Ach", zegt Luciano, „het zijn eigenlijk geen schil derijen, ze lijken er alleen een beetje op". De zanger is wat kortademig en er staan zweet druppeltjes op zijn voorhoofd. „Voor mijn stem is het beter als ik nu rust neem. Good Bye". En weg is hij. Finale: De tenor als popster li DEN HAAG Filmhuisdirec teur Rien Hagen: „Toen we met architect Hertzberger gin gen praten over het nieuwe Filmhuis aan het Spui in Den Haag wilde hij weten hoeveel bezoekers we trokken. Vijftig duizend, zeiden wij. Dat was op dat moment nogal optimis tisch. Maar dit jaar gaan we zelfs over dat aantal heen". Die bezoekers zullen tot in 1993 nog in het klassieke Bos boom-pand aan de Denneweg moeten komen om hun portie artistieke schaduwbeelden tot zich te nemen. Daar viert het Filmhuis z'n tienjarig bestaan (de opening was op 2 septem ber 1981) en daar groeide het uit tot een van de grootste filmhuizen van Nederland. Programmeur Leendert de Jong begon er als 'kaartjes- scheurder' en maakte het grootste deel van die tien jaar mee. „Een flitsende start" her innert hij zich, „maar al gauw kwamen er problemen". Er werden tussen '81 en '84 maar liefst vier directeuren versle ten. De Jong: „Je kunt zeggen dat we daarna constant zijn gaan draaien. Er kwam een interne verbouwing, we kre gen er een zaaltje bij, waar door we de ruimte kregen voor een vast en uitgebreid Ci- nematheek-programma". Knaller Het bezoekersaantal ging groeien, en nadat er vorig jaar een klein dalletje was (te wei nig goede films) overschrijdt het Filmhuis nu al het eind- aantal van vorig jaar. Maar het Filmhuis kwam dit jaar dan ook met een 'knaller', Jane Campions 'Angel at my table'. Opvallend in de eigen pro grammering van het Filmhuis is dat er niet uitsluitend films uit het niet-commerciële cir cuit gedraaid worden. De Jong: „Ik ook naar artistieke belangrijke films die het niet doen in de commerciële thea ters, om die bij ons nog een kans te geven". Vaak zijn dat Franse films. Zo draaide hij o.m. met groot succes het De- pardieu-succes 'Cyrano de' Bergerac' nog enkele weken na. Opgelegde bezuinigingen vorig jaar dwongen het Film huis twee van de vaste jaar lijkse festivals af te stoten, Ci nemathema en Image Sound. Rien Hagen: „De en treeprijzen hadden verhoogd kunnen worden, maar de toenmalige directeur had ge lukkig berekend dat je daar niet mee opschoot omdat het ook publiek zou afstotenAan de dagelijkse Cinematheek (elke dag een andere film uit het verelden, vaak gegroe peerd rond een thema) wilde het Filmhuis zéker niet tor nen. De Jong: „Het is een kostbare manier van program meren, maar het is van essen tieel belang voor de mnuseale functie van het Filmhuis. Zon der Cinematheek géén ge schiedenis van de film". De verdwenen festivals komen mogelijk als incidentele pro- dukties terug wanneer er geld en aanleiding is. De situering straks aan het Spui in één pand met het Kijkhuis maakt een samenwerking in de ver kenning van nieuwe technie ken in beeld en geluid (Image Sound) zelfs voor de hand liggend. Het bestuur van de Haagse Filmstichting, dat in '73 werd opgericht en toen acht jaar moest praten om een Filmhuis van de grond te krijgen, trad overigen uit pro test tegen die bezuinigingen vorig jaar af. Maquette Ter gelegenheid van het tien jarig bestaan is er aan de Den neweg 56 een expositie inge licht met uniek materiaal uit Haagse filmgeschiedenis onder de titel Den Haag Filmstad Foto's, knipsels en juweeltjes van affiches uit de collectie die het Filmhuis van publicist Piet van der Ham overnam. Bo venin het trappenhuis hangt de blik op de toekomst, een maquette (1:25) van het nieu we onderkomen aan het Spui Zo te zien ruilt het Filmhuis een schitterende historische plek in voor een fraai en func tioneel nieuw pand met drie projectiezalen twee aan el kaar gelijke kleine plus een middelgrote met veel riantere zichtmogelijkheden en meer ruimte om aan diverse doelstellingen te voldoen. Het Haagse Filmhuis bezit binnen het eigen archief een grote bi bliotheek van boeken, tijd schriften en knipsels (Rièn Hagen telde zo'n 45.000 artike len). deels al beschikbaar voor studie en informatie, dat in 1993 in de nieuwe ruimte nog meer 'ontsloten' kan worden Naast grote broer het Filmmu seum in Amnsterdam is het Haagse Filmhuis het énige in Nederland dat op zo'n archief prat kan gaan. NIEUWE TELEVISIESERIE BIJ NCRV HILVERSUM De Ne derlandse bevolking schaft zich jaarlijks meer dan 800 miljoen planten aan. De meeste zijn be stemd voor in de tuin, een aantal ook voor in de ka mer. Het gemiddelde Ne derlandse gezin heeft 22 planten in de huiskamer staan, waarvan er elke jaar zo'n vijf of zes dood gaan en worden vervan gen. We hebben, kortom, belangstelling genoeg voor groen, maar weten er eigenlijk niet genoeg van het onze plantjes echt laar de zin te maken. 4We rommelen maar wat aan, rmen zodoende een Idankbaar doelwit voor een "[bloeiende markt aan boeken en boekjes 'op groengebied', en daarnaast voor televisietuinlie- °nden die ons vertellen en voor- Hair. doen hoe het nu eigenlijk moet en kan met die planten. In het in, 2 afgelopen seizoen werd de tuinliefhebber bestookt met de serie 'Een droom van een tuin bij de AVRO', we zien regel- atig hoveniers opduiken in middagmagazines, iet ingang van maandag 2 :ptember voegt de NCRV ich bij de leveranciers van oentips op de beeldbuis. Dan ïgint, onder de vertrouwen- ■ekkende paraplu van 'Ja Na- urlijk', de publicist Wim idshoorn met een instructie- serie-in-twee-porties, die de titel 'Ja Natuurlijk - Bloemen in Planten' meekreeg. Er zijn cyclussen gepland: vier afleveringen in september, en in de groenvoorliehting. Hij heeft zo'n beetje alle tuin- bouwdiploma's en -graden die in ons land te behalen zijn, heeft jaren voor de klas ge staan in het tuinbouwonder- wijs publiceert al vanaf 1959 in bladen, tijdschriften en boeken van die laatste heeft hij er al 36 op zijn naam (sommige samen met andere auteurs of als vertaler/bewerker) Pu- blikaties van zijn hand zijn vertaald in onder meer Engels, Duits, Noors, Spaans en Portu- Ook op de televisie is hij geen onbekende. Hij werkte mee aan instructieve programma's voor onder meer TROS, AVRO en NCRV en debuteer de als groenvoorlichter op de televisie in het vrijetijdspro- gramma 'Studio Vrij' van de KRO, tegelijk met presentatri ce Maartje van Weegen. Eerder dit jaar kreeg hij voor zijn geschreven oeuvre de Muller-Idzerdaprijs. Fris gazonnetje De NCRV-serie is op zichzelf een nieuwe produktie, maar vertelt niet echt veel nieuws. De weetjes, tips en handighe den die Oudshoorn erin ver telt en toont zijn bij doorge winterde plantenliefhebbers al lang min of meer bekend, en anders wel te vinden in de tal loze boeken die er op dit ge bied beschikbaar zijn. De aardigheid van deze reeks ligt dan ook voornamelijk in het onmiskenbare enthousias me dat van de presentator zelf afstraalt. Zelfs het met de klompen aanstampen van een stukje grond dat een fris ga zonnetje moet worden lijkt in zijn versie een leuk werkje te zijn, terwijl het in werkelijk heid natuurlijk gewoon een rotklusje is. De onvermijdelijke vergelij king met de AVRO-reeks van vorig seizoen valt sterk in het voordeel van de 'Ja Natuur- lijk'-produktie uit, vooral om dat Oudshoorn gewoon overal lekker de tijd voor neemt. In de 25 minuten die het pro gramma duur! worden zo'n vier hoofdonderwerpen be handeld, en dat is net mooi, in dat tijdsbestek kun je er dan echt iets over kwijt; de opge klopte jachtigheid van 'Een droom van eentuin' ontbreekt hier volkomen. Winst is ook dat hier geen sprake is (of lijkt te zijn) van sponsoring. De AVRO joeg ons bijvoorbeeld voortdurend naar 'de erkende hovenier', de NCRV laat je gewoon je klus jes zelf opknappen en Ouds hoorn geeft op ontspannen wijze de tip dat je gazon na in zaaien en harken weer moet worden aangestampt („maar als je ergens zo'n roller kunt lenen is dat wel handiger"). Modeltuinen Behalve dat Oudshoorn klusjes voordoet en praktische tips geeft (zoals in de eerste afleve ring over de waterhuishouding van kamerplanten en de aan leg van een gazon), wordt elke aflevering een bezoek ge bracht aan een 'publiekstuin' (een voor het publiek toegan kelijk modeltuinproject). Ver der komt elke keer een „gek" (zoals de presentator het zelf noemt) aan het woord, een particulier die een onschuldige obsessie heeft voor een bepaal de plantensoort. In de eerste aflevering is dat Harry Jans uit Loenen (Velu- we), die een groot liefhebber (en deskundige) is op het ge bied van rotsplanten. De pu bliekstuin uit de eerste afleve ring is de vijvermodeltuin van Ada Hofman in Loozen (tussen Hardenberg en Gransbergen in Noordoost-Overijsel). Hofman legt sterk de nadruk op het creëren en handhaven van een goed biologisch even wicht. Ze draagt in het pro gramma haar binding met het water zelfs uit in een gedicht, waarbij de verstaanbaarheid helaas wat te lijden heeft van de kennelijk onvermijdelijke Publicist Wim Oudshoorn presenteert het bloemen- en plantenprogramma bij de NCRV. FOTO: SP achtergrondmuziek die hier wel erg hard staat. In latere afleveringen in sep tember worden bezoeken ge bracht aan de Arboreta Trom penburg in Rotterdam en Kalmthout in België (vlak on der Roosendaal) en aan de Hortus Botanicus in Haren (Groningen). Andere onder werpen die dan nog aan de orde komen zijn het bouwen (en laten begroeien) van per gola's, de houdbaarheid van snijbloemen, de aanleg van heidetuinen, het planten van voorjaarsbollen, het kweken van bromelia's, de winterbe- planting van bloembakken en de curieuze verzameling cac tussen en vetplanten van va der en zoon Van Donkelaar in Werkendam. Ordentelijk Wat het NCRV-gehalte van de serie is, afgezien van de titel 'Ja Natuurlijk', blijft onduide lijk. Het is een ordentelijke, redelijk goed gemaakte, met enig flair gepresenteerde, in structieve en op bescheiden wijze zowaar ook inspirerende reeks programma's over plan ten en bloemen in tuin en ka mer, die in deze vorm door werkelijk élke Nederlandse zendgemachtigde, inclusief Te- leac, had kunnen worden ver toond. De NCRV dóét het; voor de liefhebbers valt te ho pen dat het niet bij deze twee korte reeksjes blijft, en dat het programma kans krijgt uit te groeien tot een Nederlands equivalent van het Britse 'Gardener's World', waarin jaar-in jaar-uit alles aspecten van planten en groen uitput tend worden behandeld. Jeremy Baker krijgt Pisuisse-prijs MSTERDAM De Pisuisse-prijs, die jaarlijks wordt toege- cend aan een leerling van de Akademie voor Kleinkunst die in iet afgelopen seizoen de beste theaterprestaties heeft geleverd, ior 1991 toegekend aan de 23-jarige cabaretier Jeremy Ba- Het Nederlands Theater Instituut (Nthl) heeft dit gisteren t^ekendgemaakt. Baker krijgt de prijs vooral voor zijn prestatie n het programma 'Fatale Vrouwen', dat hij ook zelf schreef. In iet seizoen '91-'92 treedt Baker op met zijn eigen kleinkunst- »roep 'The Bakery' in het programma 'Metropool; een revue Daarnaast schrijft hij een aantal teksten voor de nieuwe heatershow van Paul de Leeuw. De prijs, die bestaat uit een torkonde en een geldbedrag, werd in 1975 ingesteld door actrice {Fie Carelsen. Vanaf die tijd heeft Wim lbo de verantwoordelijk heid voor de Pisuisse-prijs gehad. In 1990 droeg hij die verant woordelijkheid over aan het Nthl. Op 6 september ontvangt Je- nery Baker de Pisuisse-prijs in het gebouw van de Akademie - Kleinkunst in Amsterdam. etti9ee„ll.nd tiende Oude Muziek Festi- waar de organisatoren, ge- de nog steeds stijgende elangstelling 65.000 bezoekers binnen- en buitenland ver achten, begon gistermiddag ijzonder pakkend. Het echte egin was een meterslange rij zich over het hele plein de kerk slingerde. Geluk- ig kan de organisatie over ijftigtal vrijwilligers be- :hikken die de twee weken het festival belangeloos leewerken en die in dit geval oor moesten zorgen dat al kraken en piepen uit het Ddium waren gehaald voor dirigent Niels Christie er zijn ensemble 'Les Arts lorissants' op wilde plaats ne- len. De liefhebbers slaan dit vendige Franse ensemble dat t zes solistische zangers be- iat, die ondanks hun zeer Tsoonlijke inbreng qua stem tstekend bij elkaar passen, •er hoog aan omdat het de or- odoxie van de strakke au- enticiteit al jaren geleden in de kant heeft gezet. Muzi- iliteit verantwoorde benadering van de oude mu ziek, in dit geval Franse kerk muziek van Bouzignac, Mouli- niaéa en Coupaéarin, gaan bij hen gepaard met een byzonder hoog uitvoeringsniveau. Daar staat Niels Christie garan^ voor die het orgel of clavecim- bel bespelend, gelijktijdig met aéaen of twee handen het koor dirigeert. Het continuospel van hem en gambiste Elisabeth Matiffa vormt slechts een be scheiden achtergrond bij de schitterende stemmen van de twee sopranen, de beroemde countertenor Gaéarard Lesne, de tenor en beide bassen. De muziek van componisten Bou zignac, Moulinaéa en Coupaéa rin die alle rond de verschil lende Franse hoven verkeer den, is doortrokken van licht en schittering zonder dat het holle acrobatiek wordt. Nationale Ballet zoekt sponsors AMSTERDAM Het Natio- nale Ballet (HNB) gaat ko mend najaar het bedrijfs leven benaderen voor de sponsoring van het balletge zelschap. Vanaf 1992 wil HNB voor een periode van drie jaar een (hoofd)sponso- rovereenkomst afsluiten Opera Aida van Giuseppe Verdi. Zangsolisten: Maria Chiara, Alexei Steblianko, Gail V. Gilmore, Henk Smit, Pieter van den Berg, Wout Oosterkamp, Erika Detmer, Henk Vonk. Aida Koor en Ballet. Muzikale leiding: Ed Spanjaard. Regie: Domi- nik Neuner. Vrijdag 30 augustus in de Sporthallen Zuid in Amsterdam. Herhaling op 2, 5, 8, 11 en 14 sep- Het spektakel aan het eind van de tweede akte en het glansrijke optreden van diva Maria Chiara waren de onbet wiste hoogtepunten van de opera Aida, die gisteravond in Amsterdam in première ging. Zelfs de geïsoleerd en terugge trokken levende Italiaanse zangeres moet geroerd zijn ge weest door het warme onthaal, dat het toch niet direct als ope ra-minded bekend staande Ne derlandse publiek haar bereid de. Evenveel waardering was er voor de uitstekend zingende Rus Alexei Steblianko, die de partij van Radames op een krachtige manier vertolkte. Het met zand bedekte speel veld, waar de toeschouwers als in een arena rondom mochten plaatsnemen, bood een directe betrokkenheid bij de gebeurte nissen op het toneel. Zittend op de voorste rijen kon men de zangers recht in de ogen kij ken, haar bij wijze van spre ken aanraken. De aanwezig heid van prinses Margriet en Mr. Pieter van Vollenhoven gaf de première de glans van èen gala-voorstelling en zodra de nuchtere verlichting van de sporthal geweken was voor de veel sfeervollere toneelbelich ting veranderde het donker bruine zand in een feestelijk glinsterende massa. Afwijkingen Uit de aanwezigheid van een met zand en een houten oli fantje spelend jongetje tijdens de instrumentale inleiding bleek echter direct dat het niet om een traditionele uitvoering van Aida kon gaan. En inder daad rechtvaardigde een korte blik in het programmaboek dit Een opgelucht lachende Maria vermoeden. Op basis van li bretto en partituur was een keurige analyse van de Aida gemaakt, maar er werd wel bij vermeld dat de Amsterdamse opvoering op veel plaatsen daarvan afweek. Wat de muziek betreft werd Verdi van de eerste tot en met de laatste noot nauwgezet ge speeld en gezongen. Dirigent Ed Spanjaard was ervan door drongen dat ook de kleinste coupure afbreuk zou doen aan dit werk, waarin elke opklin kende toon een dramatische functie heeft. Met de regie lag het echter anders. De authen tieke aanwijzingen, die Verdi nog zelf gegeven had, waren voor het museum en ook een traditionele uitvoering van Aida werd als achterhaald en tiara na de geslaagde première. FOTO: PERS UNIE vervelend beschouwd. Regis seur Dominik Neuner maakte daarom van de Aida een ge droomd verhaal vol symbo liek, krachten en tegenkrach ten. Radames was geen jonge held meer, die hoopte op roem en eer en de liefde van Aida, maar een naïeve dromer, die tegen zijn zin door de priester Ramfis werd gedwongen de oorlog in te gaan. De Ethiopi sche gevangenen werden niet in vrijheid gesteld, maar het koningsmasker binnengedre- ven, dat daarna, als symbool van de sinistere macht van de priesters, in brand werd gesto ken. Aan het slot bevond Aida zich niet bij Radames in de graftombe, maar voegde zich, na het hele speelveld overge lopen te zijn, onder de ogen van Amneris op een onver klaarbare manier bij haar ge liefde. Door de hele opera heen zaten mensen verstrikt in lange touwen en doeken, die de symbolen vormden van de opgeroepen krachten en te genkrachten en van de eroti sche uitstraling van sommige karakters. Even zinneliik was ook het bloed, waar soldaten, gevangenen en geofferden rij kelijk mee besmeurd waren. Dwaalspoor Zelfs doorgewinterde Aida- kenners werden voortdurend op een dwaalspoor gebracht en begrepen tenslotte dat ze niet naar de Aida van Giuseppe Verdi keken, maar naar de Aida van Dominik Neuner. Toeschouwers, die de Aida nog niet kenden, waren vooral on der de indruk van de massas cènes en het vuurwerk dat de tweede akte afsloot, maar be grepen door de te ver doorge voerde symboliek zo goed als niets van het verhaal. De meest bekende aria's en en sembles werden weliswaar af gesloten met een welgemeend applaus en bravo-geroep, maar de derde en vierde akte kwa men toch enigszins als een anti-climax over. En juist in deze gedeelten toont zijn grootste dramatische kracht. Zijn diepgaande analyse van het menselijk wezen is geheel verweven in het rijk gescha keerde coloriet van de muziek, die geen uitbundige of opdrin gerige regie nodig heeft, maar voor zichzelf spreekt. De bi zarre vondsten van Neuner leidden de aandacht af en ver drongen de muziek voortdu rend naar een wel zeer onver diende tweede plaats. Verdi zette mensen van vlees en bloed neer, maar diezelfde mensen verwerden bij Neuner tot onwezenlijke, zich spastisch voortbewegende en daardoor de lachlust opwekkende ge stalten, die, belemmerd in hun natuurlijke interpretatie, niet vermochten te ontroeren, hoe wonderschoon er ook door Maria Chiara, Alexei Steblian ko en alle andere medewer kenden gezongen en gemusi ceerd werd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15