INoordwi jkse Bibliotheek uoet in 1992 inleveren 3)e £öicbeltc (BouAant LEIDEN OMGEVING Bestemmingsplan moet dorpskarakter Aarlanderveen beschermen n 1 kicUeGou/iant ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1991 ^ader bodemonderzoek op ocatie van Van Wieringen jaACOBSWOUDE De locatie Van Wieringen aan de Beu- Jij enlaan in Leimuiden wordt onderworpen aan een nader odemonderzoek. Voor deze plaats bestaan plannen voor de van 35 woningen. Het bodemonderzoek moet inzicht in de aard, omvang, concentraties en verspreidings- -4 jansen) van de verontreinigde stoffen. Afhankelijk van de nderzoeksresultaten moet het terrein eventueel worden ge- jneerd voordat er woningen worden gebouwd. In 1988 zijn dit terrein twee bodemonderzoeken uitgevoerd. Hierbij is ïonstateerd dat de locatie matigis verontreinigd met pesti- en. Volgens het toen geldende beleid was er geen aanlei- ojmg om verder te onderzoeken of te saneren. Sinds juni 1989 4!anteert de provincie een nieuw beleid ten aanzien van bo demverontreinigingen. Op grond van dit beleid moet dan >Ook voor de toekomstige woningbouwplannen een nader bo demonderzoek worden uitgevoerd. Alphenaar verongelukt RIJNEVELD Een 32-jarige in woner van Alphen is gisteravond om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op de Galgweg in Hazerswoude. De man kwam met zijn wielen in de zachte berm terecht. Toen hij trachtte de auto weer op de weg te krij gen stuurde hij te scherp naar rechts, waardoor de auto dwars over de weg kwam, door de snel heid over de kop ging en onder steboven in een sloot belandde. De bestuurder werd op slag ge dood. Agenten van de rijkspolitie van Hazerswoude haalden hem nog wel snel uit zijn auto, maar konden niets meer doen. Jubileumfeest Overduin gevierd met symposium KATWIJK Het Katwijkse psychogeriatrisch centrum voor verpleging en dagbehandeling Overduin bestaat volgende maand 25 jaar. Overduin is in die tijd uitgegroeid tot een actief cen trum in de regio waar ongeveer 225 dementerende ouderen en Huntingtonpatïenten kunnen worden opgevangen. Het jubileum zal gevierd worden met allerlei activiteiten. De festi viteiten beginnen op 4 september met het jaarlijkse Zomerfeest. In Overduin is vanaf die datum ook een tentoonstelling ingericht met spulletjes uit de jaren 1900 tot 1950. De dagen daarna wordt een per soneelsfeest gehouden, komt cir cus Bongo op bezoek en staat er een dag voor de vrijwilligers ge pland. Op 14 september, wordt er een reünie voor oud-medewer kers georganiseerd. Het jubileum wordt op 4 oktober afgesloten met een symposium in het Maranatha-centrum in Kat wijk. Het thema van de bijeen komst voor zorgverleners en be langstellenden is 'Onmacht rond sterven'. Verschillende inleiders zullen vanuit hun achtergrond stil staan bij dit onderwerp. Er worden bijdragen verwacht van verpleegkundigen, artsen, een ethicus en een theoloog. Drukwerkadviesbureau van start in Rijnsburg RIJNSBURG In Rijnsburg opent deze week een nieuw druk werkadviesbureau haar deuren. OQPRESS wil zich toeleggen op het maken van onderscheidend presentatiedrukwerk. Ook wil het nieuwe bedrijf van Henk Wester huis adviezen verstrekken aan be drijven. Het bureau verzorgt op verzoek ook de coördinatie van grote drukwerk-opdrachten. Burge meester F. Jonkman zal het nieu we bureau vrijdag 6 september of ficieel openen. Officieus begint men maandag echter al. Onderscheiding voor Albert Parlevliet KATWIJK De Katwijker Albert Parle vliet kreeg gisteren uit handen van burge meester G. van Montfrans een koninklijke onderscheiding uitgereikt. Hij ontving de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau tijdens een re ceptie ter gelegenheid van zijn afscheid van de banketfabriek Van Tongeren. Parlevliet werkte daar vanaf 1956, de laat ste achttien jaar als adjunct-directeur. Ook vervulde hij in zijn vrije tijd een aantal functies op het gebied van sport, kerk en politiek. Zo was hij ondermeer negen jaar vice- voorzitter van Quick Boys. OOK VERENIGINGEN KRIJGEN MINDER SUBSIDIE OORDWIJK De Apenbare Bibliotheek in metrc oordwijk hoeft volgend war niet te rekenen op ■n verhoging van het ge- N2V2*ii eenteLjk subsidiebedrag eenagei et 4 procent ten opzichte M#,n 1991 Door de moeilij- financiële situatie van gemeente is er slechts imte voor 1 procent ver ging. Dat betekent dat 125051 bibliotheek een met te- irenart jrt op haar begroting '9l",i!!!lordt opgezadeld van .897 gulden. Zo luidt n van de aanbevelingen 11 n het ontwerp welzijn- gene rogramma van de ge- 00 eente. van bezuinigingen of verho ging van de contributies zal moeten zien weg te werken. Vooruitlopend op de begroting 1992 had -het bibliotheekbe- stuur al een verzoek gedaan om een extra verhoging van de gemeentelijke bijdrage van 6000 gulden per jaar in ver band met uitbreiding van het aantal openingsuren. Ook die aanvraag zal niet worden ge honoreerd. Minder Dat de gemeentelijke beurs van Noordwijk geen uitspat tingen meer toestaat blijkt uit het feit dat clubs en verenigin gen uit diverse sectoren van het welzijnswerk met minder subsidie genoegen zullen gemeente stelt in het pro- Dr dat de biblio- »ek het tekort door middel Het koor The Sea Side Singers krijgt zelfs helemaal geen sub sidie meer omdat haar zoge naamde bestemmingsfonds nogal hoog is begroot. Zo heeft het koor posten opgenomen voor een koorstudiedag a 3000 gulden en een afscheidscon cert voor de dirigent 12.000 gulden is begroot. Ook is de gemeente het niet eens met een post van 1000 gulden voor de aanmaak van een pe riodiek, 750 gulden voor het kopen van een typemachine en 3.000 gulden voor een hap pening in het kader 125 jaar Badplaats Noordwijk. K O Leiden krijgt daarente gen volgend jaar voor het eerst subsidie evenals het Symfonie orkest Bloembollenstreek dat nu acht Noordwijkse leden telt. De Stichting Maaltijdendienst Bejaarden Noordwijk moet volgens het ontwerp welzijn- sprogramma de inzet van een vijfde auto om de maaltijden weg te brengen zelf zien te be kosten door het optrekken van de prijs per maaltijd. Sportverenigingen De sportverenigingen blijven ook niet allen ongemoeid Bad mintonvereniging BIOS moet het volgend jaar echter met 1000 gulden minder doen. De gemeente vindt dat deze club eens een actie zou moeten on dernemen om de clubkas te spekken of de contributies zou moeten verhogen. Handbalvereniging Fluks doet het volgens de gemeente wel goed door rekening te houden met een opbrengst van 4000 gulden uit te voeren acties. Toch moeten ook de handbal lers inleveren. Het subsidiebe drag zal worden gehalveerd tot 500 gulden. Ook MSV gymnastiek zal het het volgend jaar met 1000 gul den minder moeten doen. MS V-basketbal krijgt juist 500 gulden meer net de als de ijs- club die over 1992 een aan zienlijk exploitatietekort ver wacht van ruim 28.000 gulden. Het tekort wordt hoofdzake lijk veroorzaakt door kostbare posten als ijsbaanhuur en bus vervoer. De contributies van NIJC behoren echter al tot de hoogste in Noordwijk. Ook de gloednieuwe Noord wijkse Bowlingvereniging kan op steun rekenen. De club krijgt een startsubsidie van 1000 gulden. Katwijk even terug in de jaren vijftig Katwijkers die gisteren onverhoopt verzeild raakten in de buurt van de Jan van der Vegtestraat, Remisestraat en een deel van de Prins Hendrikkade, waanden zich weer in de jaren vijftig. Geen wonder, want dat was precies de bedoeling van de makers van de televisiefilm „Richting Engeland" die dezer dagen in Katwijk opgenomen wordt. In de NCRV-productie wordt de hoofdrol gespeeld door Peter Faber. De opnamen, die nog tot en met woensdag zullen voortduren, maakten dit gedeelte van Katwijk een paar dagen opmerkelijk autoluw. Slechts enkele vrijwel antieke exemplaren werden voor de film gebruikt. foto: henk van den ende -i393o|OA verzamelt 5.000 gulden nscn z\a 111 jag i3.aoor goede doel i. (Diaco PHEN AAN DEN RIJN Vereniging van On- iyw nemers in Alphen (VOA) >nei eft gisteravond 15.000 gul- n bijeengebracht voor drie *ING°Jjede doelen. Er werd in voc rk Rijnstroom in Alphen tel. 07 n Caraïbisch Tuinfeest ge- 3-®2_021 uden met als thema „Het nc ?1 om de knikkers". Gooc- UIZEN laars, vuurspuwers en an- re artiesten zorgden voor Kindera1 vermaak> terwijl het geld 10.30 tfr middel van spelletjes, ïrijen en veilingen werd afdeiir inengehaald. Organisaties ils de Lions Club, de Ju ts irkamer, de Rotaryclub en kunnt optimisten verleenden medewerking. Het geld naar de kinderafdeling dageiiji het Rijnoord Ziekenhuis, in 18.31 Speel-0-theek voor buiten- '9en d°a' dse kinderen en de peu- 18.3 opvang. Culturele accomodatie Het cultureel centrum 't Schoolhuys in Rijnsa- terwoude is gistermid dag officieel geopend. De opening werd ver richt door C. Blaazer, oud-wethouder van de voormalige gemeente Rijnsaterwoude en te vens voorzitter van de commissie bouw cultu rele accommodatie. Als beheerster van het cen trum is de Rijnsater- woudse Plonie Kuipers aangesteld. Het cultureel centrum staat op de plek waar voorheen de openbare basisschool De Toren valk stond. Evenals de Dom, hebben het plein voor 't Schoolhuys en de kerk de afgelopen maanden een grondige opknapbeurt onder gaan. Insluiper (24) gearresteerd ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft deze week een 24-jarige Al phenaar aangehouden die wordt verdacht van een ins luiping, afgelopen woensdag, in een woning aan de Ster- kenburg. Uit deze woning nam hij tassen, een sleutel en een ringsleutel mee. Hij heeft de insluiping bekend, evenals een aantal andere delicten die hij de afgelopen drie maanden in zijn woon plaats heeft gepleegd. Zo heeft hij met een gestolen bankpas 2000 gulden opgeno men, met een giromaatpas 500 gulden opgenomen, inge broken in een woning aan de Louise de Colignystraat en enkele auto's opengebroken. De man is gisteren voorge leid bij de officier van justitie in Den Haag. 21.00 ehandel sademis patiënl 5 bezoekkj. ill aar li n it °est be::i r 15.30 u 18.30 u. ugsteeg land was destijds spra in „het autoped-ge- De Leidsche Courant laakte er op 21 augustus 1931 it leiding van. „Het kwam "fs ter sprake in de gemeen- raad van Breda. De gebeur- O^nissen der laatste weken ït is voorgekomen, dat de .G.D. per dag 6 a 7 ongeval door autopeds veroorzaakt behandelen. Welnu, te Breda een absoluut •rbod uitgevaardigd voor het ibruikmaken van autopeds i trottoirs en straten binnen ize gemeente". zat feest in de lucht, 60 ar geleden: „31 Augustus, est van onze geliefde Ko- ngin. Dan steekt ieder htgeaard Leidenaar de Na- male driekleur uit. Dan ijft niemand thuis, iedereen ïkt 's middags naar het huttersveld en 's avonds lar het Plantsoen en den leterwoudschen Singel, ant, de vereeniging „Ko- nginnedag" heeft een mooi vaardig feest voorbereid; >ier nog dan andere ja- 's Middags: Reidansen Oor jonge meisjes, carrousel den door een aantal keurige dan het feest voor de lAnderen, diverse spelen voor nderen van 8 tot 14 jaar om prijzen en tot slot ringconcours door dezelfde "anige rijders. Avonds: nu, daar vertellen liever nog maar niets van, n moet het gaan zien. 't antsoen wordt veranderd in sprookjesland. Het actieve jstuur van „Koninginnedag" zich de welwillende mede werking verzekerd van een aantal dames en heeren. Jammer maar dat men gaarne mee feestviert, maar niet vol doende belang stelt in het werken en streven der veree niging, dat men nog zoo wei nig voelt van hetgeen ons Leidenaren samenbindt met het Oranjehuis, dat nog be de heeft schouwt lid van „Koninginn dag" te zijn, ja, dat men het zelfs niet beschamend vindt 'geen lid van de vereeniging te wezen. Het Lidmaatschap be draagt slechts één gulden, dat is toch waarlijk voor niemand een finantieel bezwaar. Laat dan op 31 Augustus naast uw feestklank „Leve de Konin gin" het voornemen zijn om aanstonds lid te worden van de vereeniging „Koninginne dag". Uit de Vragenbus. „Vraag: Kunt u mij ook inlichtingen verstrekken waar ik wezen moet om verbrand geld weer in te wisselen voor ander? Bij de Ned.Bank ben ik geweest, maar daar stuurden ze mij naar het postkantoor, maar daar moest ik ook niet wezen. Antwoord: Toch moet u bij de Ned.Bank wezen. Wend u eens tot het agentschap der Bank te Leiden, Kort Rapen burg 1". „Opgepast! Door de gemeente politie te Noordwijkerhout is een tweetal melkhande laars bekeurd wegens over treding van artikel 16 van het Melkbesluit, het niet vermel den van den soortnaam van de melk op de kannen, en het niet in een gesloten ruimte houden van de melkmaat". „Gisteravond heeft het enor me Circus Gleich op het Schuttersveld zijn laatste voorstelling gegeven. Zooals het veelal bij de laatste voor stelling pleegt te gaan, werd het programma niet alleen danig ingekort, maar boven dien in een razendsnel tem po afgewerkt, zoodat de be zoekers om kwart over tien weer op straat stonden. Daar men intusschen de groote ver lichte voorgevel reeds had af gebroken, kon men bij het verlaten van het circus op het modderige, door de regen doorweekte terrein, zoo goed als niets zien, zoodat de talrij ke bezoekers door de modder van het Schuttersveld moes ten waden om op de Rijnsbur- gersingel te komen. Daar stonden reeds tal van wagens klaar, die tijdens de voorstelling al van het terrein waren weggesleept. Midden door het publiek werden te zelfdertijd de paarden reeds naar de trein vervoerd, wat op de Stationsweg op dat uur nogal voor stagnatie zorgde. Door rappe handen werd on middellijk het circus afgebro ken en vanmorgen vertrok ken twee extra 11 uur naar Haarlem, waar van avond om 8 uur alweer een voorstelling gegeven wordt". Op 27 augustus 1931 overleed op 71-jarige leeftijd de R.K.staatsman mgr. dr. W. H. Nolens. De Leidsche Courant stond er even bij stil: „Dierbaar was de persoon van mgr.Nolens, dier baar aan heel het Nederland- sche katholieke volk. Hij was een bezit van het Nederland- sche volk en van de katholie ken in het bijzonder, waarop wij trotsch waren, en wij heb ben er nooit aan willen den- „Het autoped-gevaar". ken, dat wij dit bezit ooit zou den moeten missen. De over ledene was o.m. Commandeur de Nederland- Paus benoemde hem tot Huis in sedert 1923 prelaat en Protonotarius Apo- Staat. Z.H.de stolicus a.i.p." AARLANDERVEEN Om het dorpskarakter van Aarlanderveen te herstellen en te waarbor gen, heeft de gemeente Alphen aan den Rijn een nieuw bestemmingsplan voor dit dorpslint opge steld. In dit plan wordt rekening gehouden met de landschappelijke en natuurlijke waarden van het gebied. Er wordt slechts in beperkte mate ruimte gelaten voor nieu we ontwikkelingen en mogelijkheden. Het zicht door het bebou wingslint heen naar het bui tengebied moet zoveel moge lijk open worden gehouden. Uitbreiding van bestaande woningen en het bouwen van aanbouwen en bijgebou wen mag in beginsel alleen achter bestaande bebouwing worden gerealiseerd (zo min mogelijk in de breedte). De locaties achter de bestaande bebouwing zouden ruimte kunnen bieden voor de bouw van nieuwe woningen. Op termijn kan ook woning bouw worden gerealiseerd op de plaats van een agrarisch bedrijf dat zijn functie ver liest of van een school die wordt opgeheven. Indien een boerderij in haar functie wordt opgeheven maar toch een karakteristiek en essen tieel onderdeel uitmaakt van het dorpsbeeld, dan gaat er de voorkeur naar uit om het hoofdgebouw te behouden. Dat kan door dit geschikt te maken voor een of meerdere woningen. Plaatsing van windturbines wordt niet toegestaan. Het karakteristieke, historische beeld van het dorpslint met kerktorens en windmolens zou daardoor te veel worden verstoord. Aan de bouw van mestsilo's en aanpassing of nieuwbouw van emissie-arme stallen zul len strenge milieu-eisen wor den gesteld. Vestiging van nieuwe agrarische bedrijven wordt niet toegestaan. Daar is geen ruimte voor. In het bestemmingsplan van Aarlanderveen worden geen nieuwe bestemmingen toege laten die strijdig zijn met het karakter van het aangren zende stiltegebied. Verkeersveiligheid De verkeersveiligheidssitua- tie langs het Noordeinde, de Dorpsstraat en het Zuideinde wordt niet altijd als optimaal ervaren. Toch kunnen slechts beperkte maatregelen worden getroffen, omdat an ders het karakteristieke dorpsbeeld wordt aangetast. De smalle wegprofielen laten verdere versmalling, om de snelheid van het gemotori seerde verkeer in toom te houden, nauwelijks toe. Eventuele maatregelen moeten binnen het bestaande wegprofiel worden gevon den. De fietsers zal mogelijk een alternatief voor het Zuideinde worden geboden door de aanleg van een (toe ristisch) fietspad over de Hoge Dijk tussen de Aarlan- derveenseweg en Achttien kavels. Voordat een gebied wordt heringericht, moet aan de hand van een historisch en een bodemonderzoek worden vastgesteld of er sprake is van bodemverontreiniging. Wanneer een bodemveront reiniging wordt geconsta teerd of wanneer al bekend is dat de bodem is verontrei nigd, moet eerst eerst nader onderzoek en sanering plaatsvinden, voordat nieu we functies op deze locaties mogelijk zijn. De wethouder van ruimtelij ke ordening G. van As houdt woensdag 11 september om acht uur een informatie avond voor iedere inwoner van Aarlanderveen. De bij eenkomst wordt gehouden in het Dorpshuis, Dorpsstraat 53 in Aarlanderveen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11