ïConditie Paul ^Haarhuis geeft xle doorslag SPORT Foster en Boebka benemen de adem Atletiekploeg verder uitgedund igifctaeSougcwi VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1991 eracles lonkt AMr ïaar Surinamer ottlieb ^LMELO SC Heracles >eft het oog laten vallen op j Surinaamse international jrik Gottlieb, die enkele we ken geleden met zijn ploeg 3, Transvaal een toernee maakte nsiin Nederland. Van die ploeg dook een zevental spelers on- 811 Ier, maar Gottlieb ging mede op aandrang van Heracles te- 50 rug naar Paramaribo waar hij 7!<nu :it e wachten op verdere :ontacten met de Almelose 65 club Gottlieb scoorde onder 45 meer tegen FC Den Haag. Hij 14tjs transfervrij en wil graag lüj voor Heracles spelen. Verlies Kuys blijft bondscoach „Voetbaltelefoon verspreidt MVV onderuit Oud-Oranje in de clinch met voetbalbond hockeyers TILBURG Til- burg heeft de Ne derlandse hockeyse- lecties geen geluk gebracht. Zowel de mannen als de vrou wen leden in de der de wedstrijd van de testserie tegen de eerste nederlaag. De mannen verloren met 2-1 van Austra lië. Zuid-Korea be zorgde de Neder landse vrouwen met 1-0 de eerste neder laag. In beide geval len is de onderlinge stand nu gelijk. DEN HAAG Piet Kuys blijft nog ten minste tot de Olympische Spelen als bondscoach van de amateurs in dienst van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU). Joop- Atsma, voorzitter van de amateursectie van de KNWU, maakte gisteren bekend dat Kuys zijn contract, dat tot eind '92 loopt, gewoon uitdient. In de pers werd fikse kritiek ge uit wegens de slechte prestaties van de amateurs bij het wereldkampioenschap op de weg in Stuttgart. „Ook wij zijn na tuurlijk teleurgesteld over hun verrich tingen, maar we zijn niettemin van me ning dat Kuys de Spelen van Barcelona moet kunnen halen. We moeten niet ver geten dat er sinds 1986 door de Neder landse amateurs op de weg weinig is ge presteerd", reageerde Atsma op de be richten als zou Hennie Kuiper al bena derd zijn als opvolger. leug< ens DEN HAAG De Stichting ,,'t Is weer fijn langs de lijn", exploitant van de Voetballijn, wil van de Voetbaltelefoon een rectificatie plus het stoppen van informatie via de 06-infolijn over PSV, Feye- noord en Ajax. De stichting heeft dat gisteren in kort geding bij de rechtbank in Den Haag geëist. Volgens mr. J. Mentink, namens de stichting, maakt eigenaar van de op 1 augustus begonnen Voetbal telefoon J. de Bruijn, zich schuldig aan het verspreiden van leugens en valse concurrentie. Volgens De Bruyn, die eerder betrokken was bij de opzet en uitvoering van de noodlijdende Voetbal- lijn, heeft hij met achttien clubs gesproken en gaan elf daarvan graag met hem in zee, inclusief de drie toppers. Volgens zijn raadsman E. Dommering kan hem niet verboden worden informatie te verstrek ken over die clubs. „Dan zouden de clubs ook de pers niet te woord mogen staan". De rechtbank doet op 6 september uitspraak. MAASTRICHT MVV, aan staande woensdag de eerstvol gende tegenstander van FC Den Haag, is gisteravond op eigen veld met 1-3 onderuit gegaan te gen Sparta. Na een doelpuntloze eerste helft besliste Sparta in het tweede gedeelte binnen tien mi nuten de wedstrijd in Rotterdams voordeel via doelpunten van Hel der en Sandel. Het publiek, waartussen zich ook FC Den Haag-trainer Adriaanse bevond, moest lang wachten voordat van enige actie sprake was. In de tweede helft nam Sparta het ini tiatief. Helder, Sandel en Van den Berg zorgden voor de Rotter damse treffers. Visser schoot voor MVV een vrije trap recht streeks langs de kansloze Metgod. DEN HAAG De club van oud-voetbalinternationals ligt in de clinch met de KNVB over de organisatie en het spelen van wedstrijden door oud-Oranje. Tot dusver regelen de oud-profs dit soort partijtjes, die soms bijna wekelijks plaatsvinden, zelf. Maar de voetbalbond wil een vinger in de pap. En - vreest de oud-Oranje-club - in de revenuen. Woordvoerder Hugo Hovenkamp: „Dat soort partijtjes wordt vaak gespeeld in het kader van een goed doel. Dat doen we graag. Nu wil Zeist meer in vloed. Maar wat doet de KNVB voor ons? Bijna niets. Goed, we krijgen een kaartje voor interlands. Maar dan zit je wel op de derde ring. In de regen soms. Bij dat jubileumduel ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de bond moest een oude man met een stok naar een hoge positie klimmen. Le vensgevaarlijk. Als de bond wat wil, moeten ze eerst maar eens iets fatsoen lijks voor de oud-spelers regelen. Neem bijvoorbeeld Brazilië. Daar hebben ze in dat Maracana-stadion 150 plaatsen voor oud-internationals. Die worden opgehaald, krijgen een vliegticket heen en terug en verblijfskosten vergoed. Kijk, dat is misschien wat overdreven. Maar laten ze hier bijvoorbeeld iets doen voor spelers, die minimaal 25 interlands hebben gespeeld. Of voor mijn part vanaf 35 duels. Hoewel ik daar dan zelf zou buitenvallen, met mijn 32 caps. Maar dat heb ik er voor over als er eindelijk maar eens iets wordt gere geld Op woensdag 11 september, vlak voor Nederland-Polen in Eindhoven, gaan we er met de KNVB over praten. En we zullen ons hard opstellen". SCHAPERS KANSLOOS IN 'l „MAGISTRALE ACT" CONNORS 78 58 Vervolg van voorpagina jjjjJEW YORK Na de op- j^ïienbarende verrichtingen van Krajicek en Sieme- 150(rink op de showcourts van 923 Flushing Meadow leverde /6]Paul Haarhuis zijn zege in 3131 jetrekkelijke anonimiteit Jj if. Hij was op baan 18 in- 125! ;edeeld, in een afgelegen W lithoek van het 23 hecta- grote terrein in het 7i tadsdeel Queens. Toch rok Haarhuis veel pu- 1555 iliek. Het gonsde door de ijen toeschouwers, dat hij 52 Ie man was die twee jaar it eleden op het centre ourt John McEnroe in de 89 erste ronde neersabelde. iet die overwinning 79 verd „Haihoes" een naam 157 ft de States. 74 'egen Tsjesnokov, 22e op de <9 vereldranglijst, gaf de conditie Ie doorslag. Bij 35 graden en 415 ien vochtigheidsgraad van 74 i'rocent speelde Haarhuis in de L erste set alsof zijn leven er- ran afhing. Hij brak Tsjesno- 1 )v vier keer, verspeelde een j teer zijn eigen opslag en nam 2i 6-1 de leiding. „Die voor- L sprong was een grote kick", gif de Eindhovenaar achteraf ,aan. „Ik speelde lekker fel, gaf 2 weinig kansen weg en voelde pie goed. Bovendien had ik ^andeweg de partij de indruk at hij moe werd. De hitte was lopend en ik liet hem aardig >pen". de derde ronde staat Haar- tegenover Boris Becker, van de wereld de plaatsingslijst. „Gewoon ker spelen", keek hij voor- „Ik heb niks te verliezen, laatste keer verloor ik II ik". Becker schaarde zich bij Volkov: 6-0, 7-6, 6-1. Standbeeld Op de dag, dat Jimmy Con nors met tennis stopt, wordt zijn standbeeld in het park van Flushing Meadows ont huld. Een monument dat nooit van zijn sokkel zal worden ge trokken. „The Belleville Kid" is de levende mythe, de leven de legende van de US Open. Connors wordt maandag 39 jaar. Gisteren vierde hij alvast een feestje in het Louis Arm strong Stadium. Hij had 20.266 fans uitgenodigd, die wel alle maal 90 gulden voor een kaar tje moesten neerleggen. Mi- chiel Schapers mocht er voor niets in. Hij had de rol van slachtoffer in de demonstratie partij. De zeven jaar jongere Nederlandse econoom verloor het duel uit de tweede ronde volslagen kansloos met 6-2, 6- 3, 6-2. Connors is bezig aan zijn 21e US Open. Bij zijn debuut was Richard Krajicek nog niet ver wekt, lag Jan Siemerink in de luiers en ging Paul Haarhuis voor het eerst naar de kleuter school. In zijn beste jaren was ■hij een rasechte straatvechter, het prototype van een win naar, die geen middel schuwde voor de victorie. Hij was een beest op de baan, die regelma tig last had van hondsdolheid. In die dagen werd hij opgedre ven door zijn moeder Gloria, een dametje gemaakt van US Steel. Met een karakter fana tieker dan de meest doorge winterde hardliner in het Kremlin, met vuurvonken in haar ogen en met een taalge bruik die een rijk getatoeëerde zeeman van schrik zou beke ren in een Jehova-getuige. Na 109 toernooizeges, acht Grand Slam-titels, waaronder vijf keer de US Open (op gra- Jimmy Connors wacht een standbeeld. 1 tefanie Graf wint in twaalf games EW YORK Steffi Graf, die overigens voortaan als Stefanie li Dor het tennisleven wil stappen, was gisteren in New York de rste vrouw die de laatste 32 bereikte. De nummer één van de fereld versloeg Catherine Mothes in twaalf games: 6-0, 6-0. De rtij duurde 38 minuten. De Francaise maakte precies vijftien pten Voor Graf betekent de US Open de terugkeer na een van vijf weken. In de Federation Cup in Nottingham liep schouderblessure op, die haar dwong tot een rustperiode. vel, gras en beton), 159 opeen volgende weken als nummer één van de wereld is Connors in de loop van de jaren wat milder geworden. „Ik speel voor mijn fans. En omdat ik gek ben op dit spelletje". Voor zijn grote aanhang is hij de verwezenlijking van „The American Dream". Van straat jongen bracht hij het tot veel voudig miljonair. Zijn vermo gen wordt voorzichtig geschat op 120 a 130 miljoen gulden. In zijn nadagen leert Connors steeds beter het publiek te be spelen. Hij orkestreert de reac ties als Haitink het Philhar- monisch orkest in Londen. Bo vendien kan hij putten uit een rijk arsenaal aan intimidatie praktijken. Dat werd Patrick McEnroe in de eerste ronde fataal. Little Mac, de jongere broer van Big Mac John, nam met 6-4, 7-6, 3-0 en 40-0 een winnende voorsprong, maar werd toch nog op miraculeuze wijze in een marathongevecht van 4 uur en 20 minuten door Connors verslagen. De partij tegen Schapers kostte hem heel wat minder moeite. Het ging allemaal iets te sim pel in het duel van de oldti mers. Connors, 174e op de we reldranglijst en op een wild card binnengekomen, was veel A Broer Romario op ■roef bij Telstar EN HAAG Ronaldó, de broer van PSV- de Souza Faria, traint lomenteel op proef mee bij elstar. Trainer Niels Over- l van de eerste-divisieclub Velsen bekijkt of de 24-ja- ge Braziliaan in aanmerking >or een contract. iverpool heeft ieuwe voorzitter VERPOOL David Moor- voorzitter igelands succesvolste voet- tlub, Liverpool. Moores "d gisteren gekozen als op- ger van Noel White. De ks 6 pro ib gaf geen reden voor het »n "ugtreden van White. Moor- i een multi-miljonair, werd kozen tijdens de algemene irvergadering Vorig jaar Moores (46) toe het be- van de club. Zijn vader de broer van Sir Moores, de grondlegger de Littlewoods pools een winkelketen en ntal postorderbedrijven. Die ,41 zittingen worden geschat op n waarde van 5,2 miljard tionals. X hoger lelijk ilips, izdhn I, 18.00 uur: Sport. TOKYO De derde we reldtitel voor de Ameri kaanse veteraan Greg Foster op de 110 meter horden en een adembene mende finale polshoog waren gisteren de hoogte punten in Tokyo. De vijf de dag van de WK toonde Foster als een bijzonder man. Al meer dan dertien jaar behoort de 32-jarige kalende Amerikaan tot de beste lopers op de 110 me ter horden. Foster heeft in eigen land een moordende concurrentie te duchten en is dikwijls door pech geplaagd. In 1988 kon hij zich niet plaatsen voor Seoul. Bij de Amerikaanse selectie wedstrijden voor de Olympi sche Spelen liep hij met de lin ker onderarm, die hij drie we ken tevoren had gebroken, in het gips Foster haalde Seoul, waar zijn landgenoot Roger Kingdom voor de tweede maal Olympisch kampioen werd, niet. Dezelfde arm brak hij een half jaar later opnieuw tij dens een partijtje basketbal. Foster leverde in de finale een duel met landgenoot Jack Pierce, dat in tijd onbeslist bleef. Beide atleten kregen 13,06 seconden toegewezen, de beste tijd die is gelopen sinds in 1983 in Helsinki de eerste wereldkampioenschappen werden gehouden. Foster kreeg voor de derde maal het goud omdat de video-finishap- paratuur, een nieuwtje in To kyo, vaststelde dat hij als eer ste met de borst over de eind streep was gekomen. Sergei Boebka, die inmiddels FOTO: AP slimmer dan Schapers, num mer 130 van de wereld en via de kwalificaties doorgedron gen tot het hoofdtoernooi. De inwoner van Eemnes wist zich kansloos in de sfeerrijke arena. Elke rake klap van Connors werd door gejuich vergezeld, elke winnende rally met een ovatie beloond. Bo vendien had Schapers door het kunstlicht problemen met zijn timing. „Connors voerde een magistrale act op. Hij is een voorbeeld voor elke speler. Hij combineert theater en sport op fantastische wijze", zei de voormalige Nederlandse num mer één vol bewondering. 28 maal het wereldrecord pols stokhoogspringen (in- en out door) heeft verbeterd, leek net als een jaar geleden in Split een nederlaag tegemoet te gaan. Boebka had concurrentie van zijn landgenoten Maxim Tarasov en Rodion Gataoellin en de verrassende Hongaar Istvan Bagyula. Boebka had anderhalf uur vóór de wed strijd een pijnstillende injectie in de linkerhiel gekregen De wereldrecordhouder kreeg een tweede injectie voor zijn laat ste sprong. Toen hij de lat pas seerde sprongen op de tribune zijn echtgenote, twee zoontjes en trainer juichend op. Na de derde foutsprong van Bagyula wist Boebka zich zeker van prolongatie van zijn wereldti tel en gebaarde meteen dat hij niet verder zou springen. Het 29e wereldrecord zal ongetwij feld nog komen en met meer dan met een gouden medaille worden beloond. In de finale van de 400 meter horden van de vrouwen lever den de Russin Tatjana Ledovs- kaja en de Engelse Sally Gun- nell met 53.11 en 53,16 secon den respectievelijk de tweede en derde prestatie aller tijden. Europees 400 meter kampioen Roger Black leek op weg naar een tweede internationale titel toen hij als eerste het laatste rechte eind op kwam. Enkele meters voor de eindstrijd was de Brit volkomen aan het eind van zijn krachten. Op dat mo ment sloeg de Amerikaan An tonio Pettigrew toe. Hij won in 44,57 seconden. Black finishte vijfhonderdste later als tweede en kon nog net de tweede van drie Amerikanen in de eind strijd. Danny Everett (44,63), voorblijven. Katrin Krabbe duurste atlete TOKYO Katrin Krabbe is 's werelds snelste en 's werelds duurste atlete Een dag voor de finale van de 200 meter in Tokyo stond haar prijs voor een optreden op 50.000 harde D-Marken, ruim 55.000 gul den. Als de Grace Kelly van de atletiek ook wereldkam pioene op de 200 meter wordt, zal haar tarief worden opge krikt naar 40.000 dollar, bijna 80.000 gulden De tariefstijging van Krabbe gaat ten koste van Merlene Ottey, door Krabbe in de fina le van de 100 meter verslagen. De Jamaicaanse stond voor de WK op de „loonlijst" voor 30.000 dollar per wedstrijd. Evenals Krabbe (die Jos Her mens als makelaar heeft) wordt Ottey financieel bege leid door een Nederlander, Raymond de Vries. „Alles goed en wel, maar Ka trin zal zich na Tokyo beper ken tot twee wedstrijden", liet Krabbés vriend Torsten Krentz gisteren weten. Het paar heeft al een vakantie ge- Cram na protest in halve finale TOKYO Steve Cram, een van de groten van de midde nafstand, heeft zich gisteren alsnog geplaatst voor de halve finales van de wereldkampi oenschap op de 1500 meter Dat gebeurde na een protest van de Britse ploegleiding. De wereldkampioen had linderd. Hij digde slechts als zevende, de eerste zes plaatsten zich. De jury besloot Edgar de Oliveira, tiende in de serie, te diskwali ficeren. Een actie van de Bra ziliaan lag ten grondslag aan het duw- en trekwerk dat op de - Greg Foster met Japanse mascotte. Floyd betrapt TOKYO De strijd om de wereldtitels atletiek in Tokoy kent zijn eerste doping-geval. IAAF-woordvoerder Franco Fava maakte gistermiddag be kend dat de Amerikaanse atle te Delise Floyd na de halve fi nale op de 800 m, waarin zij als achtste eindigde, betrapt is op het gebruik van ampheta mine. Floyd werd, naar de vo rige week bekend gemaakte nieuwe richtljnen, geschorst voor vier jaar omdat zij al eens I FOTO: EPA eerder op doping was betrapt. TOKYO De uitschake ling van Yvonne van der Kolk tijdens de WK in Ja pan was zuur. De 22-jarige Hilversumse zorgde met 4.07,32 voor de achtste tijd op de 1500 meter, maar kreeg geen kans op een tweede optreden. Ook verspringer Frans Maas haalde op de vijfde dag van de WK de eindstrijd niet. Hij kwam met zijn 7,71 meter eenvoudig te kort. Door de uitschakeling van Yvonne van der Kolk bleef het optreden vari de Neder landse vrouwen in Tokyo zeer beperkt. Na het niet starten van Joke Kleyweg op de ma rathon en de uitschakeling van Ellen van Langen (800 m) en Gretha Tromp (400 m hor den) was gisteren in de loop van de middag de, zeer onder geschikte, Nederlandse vrou- komen alleen Marti ten Kate (5000 m) en Tonni Dirks (marathon) nog in actie. Erik de Bruin heeft na het be halen van de zilveren medaille bij het discuswerpen afgezien van deelneming aan het kogel- Yvonne van der Kolk eindig de in de eerste serie als achtste in 4.07,39 en wist meteen dat er geen tweede optreden zou zijn. Op dat moment kon zij echter nog niet weten, dat haar prestatie de achtste zou zijn van de 39 deelneemsters, die uiteindelijk van start gin gen. Uit de drie series plaat sten zich de eerste vier alsme de de drie snelste verliezers. Omdat drie atletes vóór haar eindigden stond Van der Kolk voor een voldongen feit. Een tweede optreden in een fi nale was er wel voor Laetitia Vriesde. De in Rotterdam wo nende Surinaamse, evenals Van der Kolk een pupil van Haico Scharn, eindigde in de tweede reeks als derde in 4.08,46. De snelle baan in het nationale stadion van Tokyo was een verrassing voor Frans Maas. De Zeeuwse verspringer paste de lengte van zijn aanloop driemaal aan, maar slaagde er niet in de kwalificatie-eis van 8,05 meter te halen. Met de 7,71 meter van zijn tweede van de drie pogingen bleef hij ver van die eis verwijderd. „Bij de eerste poging moest ik in hou den en kwam over de afzet- balk. Ik ben daarop vijf voeten naar achteren gegaan en mijn aanloop 45,80 meter gemaakt. Ik moest toen even rekken maar had het idee dat ik het na die 7,71 meter wel zou ha len". Het bleek een illusie voor Maas, die in zijn laatste poging nog een voet naar voren was fegaan Hij kwam niet verder an 7,50 meter. „Ik was hier naar toe gegaan om de finale te halen en mijn persoonlijk record van 8,11 meter te ver beteren. Ik voelde mij prima maar het is niet gelukt".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7