Wapenwedloop dreigt tussen republieken in Sovjetunie Russische ruimtevaart in problemen i&idóQ (Sommxt BUITENLAND VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1991 Fia geduld rikan is de 7 ibrikant poort en a.c' looi te len touwers hten met hun 's in enorme bij de enspiaats e azdijai. Ze iten vaak drie geduld n voordat de Poolse ens over innen. FOTO: EPA graag volgens op dit ig moge „Er tingen ijgen. M de kop den", dat de ember b Zwarte baretten vragen asiel aan VILNIUS Tachtig leden van de Omon- troepen van het Sovjet-ministerie van binnenlandse zaken, de van gewelddadige acties in Litouwen beschuldigde zoge noemde „zwarte baretten", hebben in een oproep aan de Conferentie voor Veilig heid en Samenwerking in Europa (CVSE) politiek asiel aangevraagd. De troepen van de Omon-eenheden verklaarden er geen vertrouwen in te hebben dat de Sov jet-staat hen tegen de Litouwse bevolking kan beschermen. Ze zeiden dat hun ver bindingen met het ministerie van binnen landse zaken en de federale structuren van de communistische partij zijn verbro ken sinds de mislukte staatsgreep van 19 augustus. Onafhankelijke Pravda morgen weer te koop MOSKOU De meest bekende krant van de Sov jetunie, de partijkrant Pravda, komt morgen weer uit. De krant zal echter niet meer als spreekbuis van de partij fungeren, maar als een onafhankelijk blad. De krant werd na de mislukte staatsgreep door de Russische president Jeltsin verboden en is sinds 23 augustus niet meer verschenen. De journalisten heb ben eerder deze week besloten dat zij een eigen sta tuut voor de krant zullen opstellen omdat de voor malige eigenaar van de krant, het Centraal Comité van de communistische partij, dat voordien de koers bepaalde, door Sovjet-president Gorbatsjov is opge heven. De nieuwe hoofdredacteur, Seleznev, zei dat de nieuwe krant geen anti-communistische krant zal worden, maar ook geen pure communistische krant. 'ankin wil ansluiting 7met beschaafde wereldstaten [OSKOU De nieuwe Sov- ;-minister van buitenlandse iken, Boris Pankin, heeft in >n televisievraaggesprek ge- zeetgd dat hij zich ten doel stelt Sovjetunie te introduceren de „wereld van beschaafde aten". Daarmee volgt Pankin >t beleid van zijn vroegere ru i ïrvormingsgezinde voorgan- ifbreekt, T Edoeard Sjevardnadze. be de zaken er precies voor- k°ers, aan op buitenlands gebied zal igens vo tHicht zondag blijken, als de lat de lei btse premier Major als eerste r?rs wee esterse leider sinds de mis- t U K kte staat9greeP naar Moskou lit beleii pjjjt Major zal in ieder geval reken met de Russische pre- '_S.Pent Boris Jeltsin. esterse diplomaten zeiden r bij het Sovjet-ministerie buitenlandse zaken een de part deprimeerde stemming ïerste, omdat men verwacht ~^n it de nieuwe invloed van de aa publieken, Rusland voorop, -"® leiden tot een halvering ji.. de staf. De Russische Fe- he .1 ratie had al voor de coup ei- :n partij n diplomaten afgevaardigd 'rlo no8 iar de Sovjet-ambassades in ashington en andere hoofd en en verwacht wordt dat Russische corps diplomati- nog aanzienlijk zal wor- in uitgebreid. inkin, een weinig bekende plomaat die laatstelijk als ibassadeur in Tsjechoslowa- gestationeerd, lijkt n benoeming vooral I Dositieba n t£ hebben aan zijn zijn ferme 'rzet tegen de staatsgreep, ee hij zich onderscheid al zijn collega-diploma- het buitenland, inkin werd benoemd in de Alexander Bess- kttnych, die door Gorbatsjov ^tslagen omdat hij geen arzet heeft geboden te- n de staatsgreep. Bessmert- vergader ko™1 jfhste 'ch heeft ontkend dat hij de coupplegers heeft gevolgd. Pankin onthulde enwel dat hij in Praag ten nste één document had ont- ngen dat door Bessmertnych rkas prankje zegt: da werken fractie eVeteJ' n werd opgedragen de or- s van de leiders van de itsgreep op te volgen. Late- documenten van dezelfde ei® ekking waren ondertekend onderminister ilandse zaken Joeli Kvit- Pankin. MOSKOU Het uiteen vallen van de Sovjetunie in diverse kernmogendhe- den is een reëel probleem waar beslist een oplossing voor moet komen. Dat vindt de 56-jarige kernfy sicus Yevgeni Velichov, die lid van het nationale parlement en persoonlijk adviseur van president Gorbatsjov is. Maar in de wandelgangen van de Opperste Sovjet legt de ge drongen wetenschapper gedul dig uit dat de kernwapens in zijn desintegrerende land niet zijn grootste zorg zijn. Velichov: „De conventionele strijdkrachten vormen een groter probleem. Als de repu blieken binnen ons land ieder eigen legers met eigen wapens krijgen, kunnen ze die in ge val van een vermeende drei ging tegen een binnenlandse vijand aanwenden. Republie ken kijken naar hun buurman die ze niet vertrouwen. Als ze daar een sterker leger vermoe den, slaan ze aan het bewape nen. Het gevolg is een interne wapenwedloop. Het is zaak dat de Sovjet-republieken het on derling eens worden over hun gemeenschappelijke defensie. De omvang van het leger moet in verhouding staan tot de ex terne dreiging". Onzin Het voorstel om de Russische president medezeggenschap te geven over de kernwapens, doet Velichov af als klinkkla re onzin. Een tweede vinger op de knop? Dat betekent dat, als een van de twee vingers gearresteerd wordt, het land zon.der kernwapens zit. De to tale afschaffing van kernwa pens, zoals Gorbatsjov heeft voorgesteld op 15 januari 1987, is volgens Velichov ook niet Kadetten verlaten een militaire academie in Moskou. Met de onafhankelijkheidsverklaring van di verse republieken worden ook eigen legers opgericht, waarmee het ontstaan van een wapenwed loop tussen de verschillende republieken niet ondenkbaar is. FOTO: ANP zachstan, de Oekraïne en Wit- Rusland. De Kazachstaanse president Nazarbajev was tot de staats greep van vorige week een van de meest fervente voor standers van Gorbatsjovs Unieverdrag dat de verhou ding tussen het Kremlin en de verschillende republieken re gelt. Het grondstoffenrijke Ka- zachstan maakt vooralsnog geen aanstalten om zich onaf hankelijk te verklaren, dus hier speelt het kernwapenpro bleem niet. Wel heeft de presi dent nu per decreet besloten dat het testgebied voor kern wapens in de Zuid-Kazach- steppe nabij Semipala- haalbaar, want „die optie westerse ogen wat gefantaseer Ondanks de regen van onaf hankelijkheidsverklaringen is de kerngeleerde en parlemen tariër inmiddels weer iets opti mistischer gestemd over de kans op een gemeenschappelij ke defensie. Hierover bereik ten Rusland en de Oekraïne, de twee belangrijkste Sovjet republieken, de voorafgaande nacht overeenstemming. In feite vormt deze bilaterale overeenkomst tussen Rusland en de 'onafhankelijke' Oe kraïne de basis voor een Sov- jetunie-nieuwe-stijl sident Landsbergis van het wél bijna onafhankelijke Li touwen, er eerlijker aan toe zou gaan dan voorheen. De triomferende Russische presi dent Jeltsin heeft trouwens het dreigement om de grenzen met de overige republieken in Russisch voordeel te wijzigen, verzacht: Dit geldt alleen voor hen die het Unieverdrag niet tekenen. het, in de woorden Tsjernobyl Van de naar schatting 30.000 kernwapens die de Sovjetunie telt, bevindt circa 85 procent waarin zich op Russisch grondgebied, de pre- De rest is verdeeld over Ka- tinsk wordt gesloten. Het pers bureau TASS zei dat de repu bliek compensatie zal vragen voor de „schade die tijdens bo ven- en ondergrondse testen tussen 1949 en 1962 veroor zaakt is aan de gezondheid van de bevolking". Het probleem met de Oe kraïne is van tijdelijke aard, want de republiek waar zich in 1986 de kernramp van Tsjernobyl afspeelde, heeft in de onafhankelijkheidsverkla ring drie non-nucleaire princi pes opgenomen om geen kern wapens te gebruiken, te ver vaardigen of te plaatsen. Jelt sin heeft al verklaard dat alle kernwapens uit de Oekraïne zullen worden overgebracht naar Russisch grondgebied. De enige kernmogendheid die erbij zou komen, zou de tussen Rusland en Polen gelegen re publiek Wit-Rusland zijn, waar ruim 10 miljoen mensen wonen. Ook deze republiek heeft zich onafhankelijk ver klaard, dus hier ligt een pro bleem dat om een oplossing vraagt. Een ander gevaar dat volgens sommigen op de loer ligt, is diefstal van kernwapens of splijtstof door terroristen. Voorlopig is deze dreiging denkbeeldig, want KGB en le ger houden de zaak stevig on der controle. Als de afzonderlijke delen verder kunnen, zullen zij volgens Gorbatsjovs adviseur van een koude kermis thuis komen. Velichov: „Sommige republieken koesteren de illu sie dat het bezit van grondstof fen en goedkope arbeidskrach ten voldoende is om rijk te worden. Er zijn maar al te veel Derde-Wereldlanden die over natuurlijke hulpbronnen be schikken, maar nergens ko men, omdat zij niet over de nodige kennis en technologie beschikken. Ook voor ons geldt dat we, als we de krach ten niet bundelen, hard ach teruit zullen hollen". Verzacht 'tleed der jaloerse thuisblijvers door BERT VAN VELZEN SJANGHAI Ik wacht al weken op een prentbriefkaart, beplakt met rood papier en zijde, uit China, waar een van mijn vrienden de beest uithangt. Ik heb visioenen waarin hij door vrolijke Chinese losbollen op een draagstoel langs de vleespotten van Sjanghai wordt gedragen, terwijl hij wordt toegezongen door een actrice die bekend staat als de Lachende Leeuwerik. Ik zie hem, als een mandarijn, met handgeklap, zes kruiken wiin tegelijk bestellen van het kostbare merk goudbloesem. Enkele Chinese handelslui, die bij het gokspel hun huis aan hem verloren hebben, drinken vrolijk mee en brengen hem eerbewijzen. Ze noemen hem Gouden Fluit, vanwege zijn boeiende vertellingen over een paradijs in de klei in het land van de Stervende Zon. Dra sluimert hij in een opiumkit, waar hij, volgens het voorschrift van Graham Greene, zoetjes enige dromen heeft onttrokken aan de waterpijp. Maar wij horen niets van Gouden Fluit. Wat kan daar de reden van zijn? Het gevaar van het afweken van postzegels door kleine, onderbetaalde postbeambten bestaat niet in China, want het verduisteren van waardepapieren van de staat wordt daar met de dood bestraft. Hij is ook geen man die ons kleiparadijs gemakkelijk vergeet, waarin wij, de achterblijvers, met droge keel achter groepjes Italianen aanschuifelen die uit handige boekjes hebben geleerd waar onze schoonste monumenten staan. Neen, Gouden Fluit is ons stellig niet vergeten. Zo is hij niet Wij horen niets van hem omdat hij ons met zijn wondere ervaringen de ogen niet wil uitsteken. Hij wil ons niet jaloers maken. En als we hem, na behouden terugkeer, vragen hoe het was in China, dan zal hij bescheiden zeggen: 'Nou, gewóón. Er zijn nogal wat Chinezen...Hij blijft de eenvoud zelve. Mijn eigen methode om de gifgroene vlam van de jaloezie niet aan te wakkeren met vrolijke berichten uit exotische landen, is de kommer-en- kwelkaart. Omringd door zes kruiken in een Chinese draagstoel zou ik melden dat ik me al enkele malen had moeten laten ontluizen in speciaal voor dat doel ingerichte stations, die door gemelijke militairen werden beheerd. 'Verder alles goed', zou ik daar aan toevoegen. En thuis zouden ze zeggen: 'Je begrijpt niet wat hij er aan vindt, in dat Chinese gedrang... Ik beveel ook u aan voortaan af te zien van het verzenden van vakantiekaarten met sarrige vragen over de regenval in patatland en grove opschepperijen over het fantastische restaurantje II Panciolle te Spoleto, waar uitsluitend Italiaanse smulpapen eten en de eigenaar, signor Oscar Scarabottini, de sterren van de hemel zingt. Schrijf daarentegen dat het regent en dat lapjes van tienduizend lire als ongeduldige trekvogeltjes de hand uitvliegen. Verzacht het leed der thuisblijvers door bijvoorbeeld uit Londen een kaartje (Big Ben bij ondergaande zon, de gevel van een hoogbejaarde pub, de bepruikte Speaker van het Lagerhuis) te zenden met de mededeling dat de boot naar huis is gemist door de ongelukkige plaatsing van een wielklem in Oxford Street. Laat uit Kreta horen dat het daar veel te heet is en dat Jaap, na hevige ruzie, bij een Kretenzische weduwe is ingetrokken. Vraag vanuit de Kaapverdische eilanden wie van de familie even een paar duizend gulden kan missen. Schrijf vanuit een luxe buitenhut op het paleisschip Rotterdam dat de kosten van de reis, door zeeziekte en diepschurend heimwee, tot 16.870 gulden beperkt blijven. Laat familie en kennissen weten dat de expeditie naar Antarctica en de Falkland-eilanden - kosten dertig mille - tot koude voeten en een afkeer van schapen heeft geleid. Zeg dat Joop in een kano op de Orinoco zijn zegelring en twee vingers is kwijtgeraakt toen hij een piranha wilde pakken. Maar als u dat niet kunt, blijf dan stil, zoals de Gouden Fluit in China. ipperste Sovjet ütbindt zichzelf bSKOU Het Congres van llksafgevaardigden, het uit breide Sovjetparlement dat Bandag bijeenkomt, zal de lale vernieuwing van de Op- e Sovjet bespreken, zo de Opperste Sovjet, het ie' Sovjetparlement, be rt. Het besluit komt erop dat de Opperste Sovjet [hzelf heeft ontbonden. Van aanwezige afgevaardigden mden 375 voor het vernieu- igsvoorstel en slechts vier Het Congres, dat wordt bengesteld na algemene 'kiezingen, kiest uit zijn 'den de afgevaardigden r de Opperste Sovjet. Vadim Baka- L heeft gisteren nog twee ge- raals van de gehate geheime iitie de laan uitgestuurd en ïegd dat de dienst gereorga- Jeerd zal worden. Volgens persbureau Tass gaat het L kolonel-generaal Agejev luitenant-generaal Pono- :v, beiden plaatsvervan- voorzitters. De vrouwen pauze voor onderling overleg. nirE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB" JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA __1 Het wrak van de „Nieuw Haarlem" ligt in ondiep water i de stormen hebben het schip tenminste nog niet In stukken eten. Maar met het bergen van de lading gaan vele dagen n. Met sloepen moeten de goederen worden overgebracht r „De Coningh van Polen", die rustig op de rede ligt te dob- in. Jan van Riebeeck, die als passagier met het bergingswerk i te maken heeft, laat zich aan land roeien en gaat op ver- 1 fining uit. Hij bestudeert het land, de dieren, de vogels, de planten en bomen, maakt schetstekeningen van de omgeving van de Tafelbaai en reeds ziet hij voor zijn geestesoog hier, aan de Kaap, een stad verrijzen, door Hollanders gebouwd, met ker ken, torens, molens en sterke wallen. In Indië, China en Japan heeft hij geleerd, wat kloeke ondernemingsdurf vermag. Waarom zou de Kaap niet een nieuwe bloeiende nederzetting van de Oost-Indische Compagnie kunnen worden? MOSKOU Drie Russi sche kosmonauten, die op 12 oktober 1964 afscheid namen van 'Sovjet-baas' Nikita Chroestjov, werden een dag later verwelkomd door Leonid Brezjnev, die de macht had gegrepen. Iets soortgelijks staat de Russen die begin oktober na een vlucht van een half jaar terugkeren uit de ruimte te wachten. Het is de vraag of ze dan lan den in de Sovjetunie of in een inmiddels zelfstandig gewor den republiek Kazachstan. En het is ook nog onduidelijk of de Russen zullen blijven be schikken over hun lanceerba sis Baikonur, die ook in Ka zachstan ligt. Het Russische ruimtevaartpro gramma is in gevaar; bij het gewone volk is ruimtevaart momenteel ongeveer even po pulair als de communistische partij. Ruimtevaart was steeds een propaganda-instrument van het betere leven dat beslo ten lag in het communisme. Intussen weet het Russische volk beter. Nu het er naar uitziet dat het voormalige Sovjet-ruimte vaartprogramma geheel zal moeten worden gedragen door de Russische Federatieve Re publiek, wordt de situatie er voor de bestormers van de kosmos, die voorheen als hel den werden vereerd, niet gun stiger op. Jeltsin zal ongetwij feld weinig oog hebben voor impopulaire geldverslindende ruimtevaartprogramma'9, waarbij het onmiddellijke nut vaak niet kan worden aange toond. Het doorsluizen van de resultaten naar de nationale economie is altijd een grote te kortkoming van de Russische ruimtevaart geweest. In de VS was dat anders: tijdens het Apollo-programma gingen de nieuwe ontwikkelingen op het gebied van computers, halfge leiders en zonnecellen snel naar de markt. Het afgelopen jaar deden de Russen het iets beter. De meeste 'ruimtevaartonderne mingen' moeten zich voortaan in hoge mate zelf bedruipen. De militaire produktie is inge krompen, voor ruimtevaart zal er minder te doen zijn en ze moeten de markt op. Bijna elk bedrijf heeft een commercieel afdelinkje, maar de daar zit tende man in zijn beste pak en met een diplomatenkoffertje slaagt er nog niet in de felbe geerde dollars binnen te sle pen. Bij bemande vluchten komt wel wat geld in het laatje: te gen betaling mogen tegen woordig buitenlandse gast-kos monauten mee. Het Russische ruimteschip Sojoez heeft drie zitplaatsen, zodat er ruimte is voor één gast. De gast betaalt tien miljoen dollar voor de een week durende tocht waarbij de bemanning van het ruimtesta tion Mir wordt gewisseld. Van het geld kunnen de Russen ongeveer hun huidige beman de ruimtevaartprogramma betalen. Maar nieuwe ontwik kelingen, zoals het Russische Drie kosmonauten, twee Russen en een Bulgaarse gast, bereiden zich in het Russische Sterrendorp voor op hun verblijf in een Russisch ruimtestation. FOTO. NOVOSTI ruimtevliegtuig Boeran en een nieuw groot ruimtestation, zijn nu al vrijwel van de baan. De onbemande ruimtevaart krijgt het nog moeilijker. Vooral we tenschappelijke vluchten, waarvan het nut niet onmid dellijk voor de hand ligt, zul len voorlopig nauwelijks nog gemaakt worden. Ruslands plannen voor verkenning van de planeet Mars, uit te voeren in 1994 en 1996, zullen moge lijk de ijskast ingaan. En zoals het altijd gaat: Ook onder Jeltsin zuilen militaire satellieten (nu 63 procent van het totale aantal) wel gelan ceerd blijven worden, al is het maar om vooral de belendende zelfstandig geworden republie ken in het oog te houden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5