„Kok voert PvdA naar de afgrond t Bonden: tijdens Troonrede geen les li Duizenden kinderslaven zoeken goud in Perl £cidócSoirumt BINNENLAND BUITENLAND VRIJDAG 30 AUGUSTUS 19f Kritiek op dubbele functie van Wim Kok NIJVERDAL Het gewest Overijssel van de Partij van de Arbeid vindt dat de functie van Wim Kok als partijleider niet kan samengaan met die van minister. In een gisteren in Nijverdal aan vaarde motie pleit het gewest ervoor de dubbel functie van Kok op het extra partijcongres op 26 oktober aan de orde te stellen. Secteraris F. Buur- meijer van de PvdA-kamerfractie heeft tijdens deze emotioneel verlopen bijeenkomst gezegd dat op de bewindslieden en de kamerfractie van de PvdA de hypotheek rust zo snel mogelijk de ver trouwensbreuk te herstellen die tussen hen en de achterban is ontstaan door de besluitvorming over de wao en de ontkoppeling. Staatssecreatris Elske ter Veld van sociale zaken zei de wao-maatregelen allerminst leuk te vinden „maar als arbeidsonge schikte kun je tóch nog altijd de voetbaltoto win nen, want er is geen vermogenstoets zoals in de Bijstand. Je hoeft je eigen huis niet op te eten". EG gaat Servië aanpakken DEN HAAG Als Servië uitbreiding van de rol van de EG-\ mers in Joegoslavië blijft tegenhouden, zal Nederland de EG voorstel len doen voor politieke en economische maatregelen tegen Servië. Dat gebeurt meteen na 1 september, de dag dat het ultimatum van de EG aan Servië afloopt. Aanleiding is de teleurstellende uitkomst van het gesprek dat de Servische president Milosevic in Parijs had met presi dent Mitterand. Milosevic wees internationale controle op het staakt- het-vuren en uitbreiding van de EG-waarnemersrol tot Kroatië af. Blijft Servië weigeren, dan komt er dinsdag een extra vergadering van ministers van buitenlandse zaken. Onderwerp is organisatie van een bijeenkomst met vertegenwoordigers van de republieken die uitbrei ding van de EG-rol wel steunen. Met hen wil de EG nagaan welke ge zamenlijke stappen nodig zijn om de impasse in Joegoslavië te doorbre ken. De VS en EG-gezant Henry Wynaendts hij bezocht woensdag het door Serviërs belegerde Vukovar hebben gisteren de leiders van Servië en het federale leger ervan beschuldigd het geweld in Joegosla vië te laten escaleren. In Zagreb demonstreerden gisteren 10.000 Kroati sche moeders, die het ontslag van hun zonen uit de dienst eisten. Hon derden moeders uit Kroatië, Macedonië en Bosnië-Hercegovina boden gisteren in Belgrado een petitie aan aan generaals van het leger. VN onderzoekt aanval Irakezen op Kuwayt KUWAYT Een groep waarne- mers van de Verenigde Naties heeft gisteren een bezoek gebracht aan het strategische Kuwaytse eiland Bubiyan om Kuwaytse en Britse klachten te onderzoeken dat er woensdag ongeveer tachtig Irake zen waren geland. Groot-Brittannië riep de hoogste Iraakse diplomaat in Londen op om te protesteren tegen wat het noemde de ernstigste schen ding van het bestand in de Golfoor log „door een grote groep Iraaks mi litair personeel". Bij het afweren van de Irakezen zouden de Ku waytse luchtmacht en eenheden van de kustwacht zeven Iraakse bo ten hebben vernietigd en vijf ande re verdreven. Chemotherapie voorkomt tumoren op latere leeftijd LONDEN Vrouwen die ter behandeling van borstkanker een chemotherapie hebben ondergaan, lopen tot vijf keer minder het gevaar op latere leeftijd een andersoortige tumor te krijgen. Deze gisteren in Londen bekend gemaakte bevindingen van een team van Franse en Zweedse artsen staan haaks op beweringen dat chemotherapie op zichzelf kankerverwekkend is. Na borst- amputatie zou de kans om op latere leeftijd tumoren te krijgen in het bijzonder leukemie erdoor worden vergroot. Het artsenteam onderzocht gedurende 10 jaar 1.113 vrouwen en ont dekte dat slechts één procent van de patiënten die een chemo- therapie-behandeling had ondergaan later last kreeg van kan kergezwellen in andere delen van het lichaam. Van de vrouwen die na een borstamputatie enkel werden bestraald kreeg zes pro cent na enige tijd last van andere vormen van kanker. De artsen onderzochten ook een groep van 1.986 vrouwen die alleen wer den geopereerd. Van die groep kreeg vijf procent op latere leef tijd opnieuw last van kanker. Italiaanse maffia feeduld vermoordt fabrikan PALERMO De maffia iito's in ei jen bij de rensplaat! e azdijai. Zc oeten vai igen gedi afenen vo i de Pook ens over innen. foto: ef haar lijst v slachtoffers. Gisteren is de 7 rige Palermitaanse fabrikant bero Grassi voor de poort zijn bedrijf door een c doodgeschoten. Grassi nationale bekendheid door april in een tv-uitzending te klaren dat hij van de maffia zou toegeven, dat hij dit als een „aantasting zijn waardigheid als ondi mer" zou beschouwen. In hei liaanse afpersingscircuit gaat gens de ondernemersorgani Confesercenti jaarlijks dertig jard gulden o Vakbeweging lacht om uitroep Lubbers HET TESTAMENT VAN PIET DE VISSER DEN HAAG De vakbewe ging heeft schouderophalend gereageerd op de uitroep van premier Lubbers dat hij op stapt als de lonen in het bedrijfsleven volgend jaar ge middeld met vijf procent of meer stijgen. „We nemen Lub bers niet serieus en zijn uit spraak interesseert ons geen snars", zegt de woordvoerder van de FNV, die in dit geval ook namens het CNV spreekt. „Lubbers heeft zich nu al voor de derde keer in de aanbie ding gegooid. Hij zou vertrek ken bij een half miljoen werk lozen en bij een miljoen ar beidsongeschikten. Maar als puntje bij paaltje komt doet-ie het toch niet. Kijk ook naar Kok, die zei een ontkoppeling niet te zullen meemaken. Nou, hij zit er nog hoor", aldus de woordvoerder. De vakbeweging voelt zich geenszins onder druk gezet en zal zich niets aantrekken van het dreigement van Lubbers, dat vrijwel zeker ook inhoudt dat in het voorkomende geval het hele kabinet vertrekt. „Nou en? Wat hebben wij nog te verwachten van dit kabi net? Ja, de PvdA zit er in, maar wat hebben wij nog te verwachten van de PvdA? Wij zijn er om de belangen van onze leden te behartigen en als daardoor dit kabinet valt, dan moet dat maar. Al zijn we er natuurlijk nooit op uit om een kabinet te laten vallen. Wij zeggen ook niet: ha, nu gaan we eens lekker een loongolf veroorzaken. De vakbeweging heeft altijd willen meewerken aan loon matiging, maar wij willen niet langer als enige club bloeden. Wij hebben ons aan alle af spraken gehouden, zoals het Gemeenschappelijk Beleidska der en voorstellen uit het Na jaarsoverleg over terugdringen van de arbeidsongeschiktheid 1 en het ziekteverzuim. Het ka binet schendt al die afspraken,- dus dan houdt het toch eens 1 op. Als Lubbers wil gaan, dan DEN HAAG Piet de Visser is opgelucht. Na maanden worstelen, twij felen en kniezen ging woensdagavond laat de kogel dan toch door de kerk. In de Tweede Ka mer maakte hij, omstuwd door collega-kamerleden en journalisten, zijn op stappen uit de PvdA-frac- tie bekend. De besluiten rondom de wao en de koppeling wilde hij niet meer voor zijn rekening nemen. De vraag waarom kon hij, overmand door emoties, op dat moment niet goed duidelijk ma ken. Een dag later heeft De Visser echter zijn woorden weer te ruggevonden. „Het was een af schuwelijke toestand. Ik klap te helemaal dicht, maar ik ben blij dat het nu achter de rug is", zegt hij in het Haagse café Stella, de blik peinzend ge richt op het goudgeel van een flinke pint. „Heel lang heb ik er tegenaan lopen hikken. Maar woensdagavond reali seerde ik me: dit kan ik niet meer verdedigen. De spreek woordelijke emmer zat al he lemaal vol en woensdag kwam er -goddank misschien - geen druppel maar een hele guts water bij". Piet de Visser heeft een bewo gen tijd achter de rug. Maan den waarin hij de aanhang voor zijn partij in de peilingen zag slinken van 49 naar 22 ka merzetels. Maanden waarin de vakbeweging niet alleen het Piet de Visser: „Ik kwam voor de keuze te staan waar mijn loyali teit lag. Bij de partij of bij de wao'ers". foto: stephen evenhuis kabinet maar ook de PvdA de oorlog verklaarde. De Visser reageerde op het onheil door te roepen dat zijn partij in ver warring was, dat Kok, Wölt- gens en Sint moesten aftreden dat e revolutie te komen. Maar de partijlei ding liet zich er niet door van de wijs brengen. Ten slotte gooide hij het bijltje er zelf maar bij neer. Dat dit laatste geen geweldige bijdrage was aan het - óók door De Visser vurig gewenste - herstel van de partij, zegt hij zich terdege te realiseren. Daarom wil hij zich graag voor die stap verantwoorden. In een brief aan het partijbestuur en de fractie („die moet ik dit weekeinde nog schrijven") maar ook in dit vraaggesprek. „Het klinkt misschien erg te gendraads, maar Piet de Visser is hier niet de dissident. Vol gens mijn overtuiging gedraagt juist de partijtop, daarin ge steund door de meerderheid van de kamerfractie, zich als dissident. Bij de verkiezingen in 1989 is toch niet de kleinste vingerwijzing gegeven dat deze besluiten over de wao en de koppeling er aan zaten te komen? Sterker, de fractie heeft deze zomer na een hele dag vergaderen besloten dat ingrepen in de hoogte of duur van de wao-uitkeringen on aanvaardbaar waren. Als je er dan even later mee instemt dat het tóch gebeurt, pleeg je kiezersbedrog. In elk geval verlies je je eigen geloofwaar digheid. Ik kwam daardoor voor de keuze te staan waar mijn loyaliteit lag. Bij de partij of bij de wao'ers. Mijn besluit was: bij de wao'ers". Fundamenteel fout Negen jaar zat Piet de Visser voor de PvdA in de Tweede Kamer. Hij trad in september 1981 aan, viel een jaar later bij de verkiezingen buiten de boot, maar keerde in april 1983 terug toen in de fractie een plaats vrijkwam. Bij de verkie zingen van 1989 werd hij op nieuw niet gekozen, maar een jaar geleden mocht hij de o- pengevallen plaats innemen van Hans Kombrink, die een topfunctie bij Defensie had ge kregen. Echt innig is de samenwerking tussen De Visser en de PvdA- fractie sedert zijn laatste te rugkeer in de Kamer niet meer geweest. Achteraf moet hij ook wel erkennen dat hij er beter niet meer aan had kunnen beginnen. „Ik had van meet af aan zo mijn twijfels over het derde kabinet-Lub- bers. Onze partij had zich vol gens mij aan handen en voeten laten boeien door een funda menteel fout regeerakkoord te 'ondertekenen. Een akkoord dat was geschreven vanuit de overtuiging dat Nederland straatarm is en dat dus de be lastingdruk nooit omhoog mag. Het gevolg is natuurlijk dat elke tegenvaller leidt tot pijn lijke bezuinigingen". De Visser wijst naar buiten, waar het straatbeeld gedomi neerd wordt door geparkeerd statusblik en winkelend pu bliek dat onderwijl in hambur gers en broodjes hapt. „Zie de rijkdom!", roept hij uit, alsof hij het café wil wak^kerschud- den. „We hebben tien hele vette jaren achter de rug! Vet te winsten in de bedrijven, on gekende overschotten op de betalingsbalans, een krankzin nig spaaroverschot en dertig soorten jam in de supermarkt. Als we één jaar met z'n allen iets van die welvaart zouden prijsgeven, waren we gelijk uit de zorgen. Maar niemand wil ook maar één cent missen en de overheid legt zich daarbij neer. En dat terwijl het milieu verloedert, in de oude arbei derswijken de ellende om zich heen grijpt en de wachtlijsten bij de vérpleeghuizen niet te Amerikaans Uit bittere armoede heeft de PvdA/CDA-coalitie vervol gens het begrip 'sociale ver nieuwing' uitgevonden, veron derstelt De Visser. „Een con tainerbegrip waar je alle rom mel en alle geouwehoer in kunt gooien die je voor de voe ten krijgt. Ik ontken niet dat er veel moois schuilt in een minder bureaucratische aan pak van de sociale problemen waar we mee zitten. Op zich is dat goed. Maar als je geen geld pompt in al die wijken waar nu Amerikaans aandoende ghetto's ontstaan, als je de uit keringen van die mensen niet op een behoorlijk niveau houdt en als je intussen een aantal gemeenschappelijke voorzieningen kapotbezuinigt, dan komt er weinig van die sociale vernieuwing terecht. Ik ben echt bang dat we naar een Amerikaanse samenleving toegaan, waar één op de vijf kinderen in armoe opgroeit". Een beetje weemoedig wordt het ex-kamerlid als hij vervol gens teruggrijpt naar zijn jeugd, toen hij nog partijzegel tjes verkocht in de Rotterdam se PvdA-afdeling Hillegers- berg. „Mijn vader werd, hoe wel Nederlands Hervormd, meteen na de oorlog lid en penningmeester. Ik hielp een handje en mocht tijdens partij bijeenkomsten achter de piano De Internationale en al die an dere strijdliederen spelen. Eind december kwamen daar ook kerstliederen bij. 't Was gezellig, je wist dat het ergens over ging en je werd er warm van, van binnen. De PvdA was een partij voor de zwak keren, voor de mensen met fatsoen in hun donder en voor de intellectuelen die wisten dat je de samenleving ont wricht als je hele groepen in de hoek zet". De PvdA van vandaag de dag probeert volgens De Visser al te krampachtig in het gevlei te komen bij al die mensen „die willen houden wat ze hebben en die niets van hun welvaart willen inleveren om de onder kant erbij te trekken". „De rechten van de zwaksten wor den aangetast om ervoor te zorgen dat de consumptie van degenen die het goed hebben niet in het gedrang komt. Dat vind ik werkelijk onthutsend! En het ergste is nog dat Wim Kok die nacht van 13 op 14 juli dat wao-besluit bij zijn vol le verstand heeft genomen en dat-ie dat aanvankelijk nog met vuur heeft verdedigd ook!" Na een diepe zucht: „Als kroon op 't werk wordt nu bo vendien nog de koppeling los gelaten. En laten we elkaar niet bedonderen: dat principe zijn we voorlopig kwijt, want ik zie de vakbonden, die door dit kabinet zó op hun ziel zijn getrapt, de lonen echt niet ma tigen". Ondergang Alles overziend komt De Vis ser tot de conclusie dat de par tijtop de PvdA op fectieve manier grond leidt. Hij heft zijn men in de lucht: „Als je zou vragen: verzin es tie streken waarmee je de tot de grond toe afbreekt, zou ik niets beters verzinnen dan de koers Kok, Sint en Wöltgens Ik weet óók wel dat de hoopt dat de kiezers v de PvdA zullen terugkere de vruchten van dit beleii plukt kunnen worden, die marathon-filosofie is enorme miskleun, winst zal niet naar de P maar naar het CDA gaan hele punt is dat de pai enorm zijn best doet O] CDA te lijken, dat zij 'anki lansli b iverel [OSKOU it-ministe aken, Boi televi; ;gd dat h Sovjetu de „wei et beleid Përvormin Edoeai de zal aan op bi ellicht zc itse prer resterse li ikte staat "omt. Maj< idepri ook eer CDA is? En anders heb tijd nog D66, een partij dankzij Van Mierlo nog betrouwbaarheid heid uitstraalt". 'P lerste, or it de niei aa publieke leiden de De alternatieve koers di Visser zijn partij graag wil aanbevelen is er ee loutering. Maar volger vaste overtuiging op dit ment wél de enig moge uit het kabinet stappen noods de oppositieba weer opzoeken. „Er koppen gaan rollen en len bij de verkiezingen op ons donder krijgen. M vind de wao en de kop onderwerpen waar we nen en móeten breken misschien de laatste kaï de sociaal-democratie ondergang te redden". De Visser hoopt dat de raad, die in september bi komt, of anders het dat eind oktober vergader hetzelfde inzicht komt partijtop en de fractie fluit. „Ik zou willen dat gens in het karkas vé partij nog een sprankje zit en dat men zegt: dar feestelijk, we werken meer mee aan onze eiger dergang". J iratie hac diploï de S ashingto eden en Russisc nog a in uitgeb inkin, ei plomaat nkin wi iktnych, Irigen dal atsgreep documc ekking onde Bidden Zes Chinezen en twee spontaan inhakende voorbijgangers bidden voor de Chinese ambassade in Den Haag. Het gebed ging gisteren vooraf aan een hongerstaking van de zes. Ze protesteren tegen de erbarmelijke behandeling van twee politieke gevangenen. Ze zijn veroordeeld tot dertien jaar cel wegens hun leidende rol bij de democratische beweging die in 1989 in de Chinese hoofdstad Pe king werd neergeslagen. foto: anp SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF DEN HAAG De vier onderwijsvakbonden ABOP, KOV, PCO en NGL hebben hun 120.000 leden opgeroepen om op Prinsjes dag een uur geen les te geven. Tussen 13.00 en 14.00 uur zouden de leraren in het basisonderwijs en het voortgezet onderwijs hun werk moeten onderbreken om te kijken en luisteren naar het voorlezen van de Troonrede door koningin Beatrix. De onderwijsvakbonden sluiten met hun oproep aan bij de acties tegen de plannen van het kabinet met de wao en de ziektewet zoals die eerder al door de vakcentrales FNV, CNV en MHP werden aangekondigd. In het kader van deze acties hebben de vervoersbonden van FNV en CNV definitief besloten hun leden bij de spoorwegen op te roepen om op Prinsjesdag het werk on geveer een uur lang neer te leggen. Pamfletten naar de leden gaan dezer dagen de deur uit. De spoorwegen zinnen op juridische stappen en andere maatre gelen om overlast voor de toch al veelgeplaagde reizigers te voorkomen. NS vindt dat de bonden met hun acties niet bij de spoorwegen moeten zijn maar in Den Haag. Opnieuw slachtoffers in Pompeji gevonden POMPEJI Archeologen hebben de stoffelijke resten opgegra ven van acht mensen die een vreselijke dood gestorven moeten zijn toen Pompeji 1900 jaar geleden ten prooi viel aan een vul kaanuitbarsting. Twee gemummificeerde lijken zijn gisteren op gegraven uit versteende vulkanische as op dezelfde plaats waar men eerder woensdag zes lijken had ontdekt. De lijken zijn de eerste slachtoffers van de ramp die sinds 1961 gevonden zijn in de ruïnes van de oude Romeinse stad. De archeologen hebben levensgrote afbeeldingen kunnen maken van verscheidene van de slachtoffers door een plastic-oplossing te gieten in de ruimten die in de as zijn achtergelaten door de reeds lang vergane licha men. Aan de beelden is te zien dat enkele van de slachtoffers hun tuniek voor de mond hadden geslagen om zich te bescher men tegen de dodelijke gassen op het moment dat ze wilden ont snappen aan de vulkaanuitbarsting, waarbij de meeste van de 25.000 bewoners van Pompeji naar alle waarschijnlijkheid zijn omgekomen. ANC pleit voor honger stakers JOHANNESBURG „Wij gaan door tot de dood", is de reactie van drie blanke honger stakers op de weigering van de Zuidafrikaanse regering om hun amnestie te verlenen. Rechtse organisaties als de Afrikaner Weerstandsbewe ging hebben inmiddels ge dreigd met bloedige acties als een van de hongerstakers zou overlijden. ANC-leider Nelson Mandela heeft de regering op geroepen de drie vrij te laten om humanitaire redenen. De drie leden van de extreem rechtse Orde Boerenvolk zitten in de gevangenis vanwege een bomaanslag bij een taxistand plaats vorig jaar in Pretoria, waarbij dertien zwarten ge wond raakten. Ook zouden ze verantwoordelijk zijn voor de moord op een computertechni cus die in dienst was van een bedrijf dat werkte voor het ANC. Door in hongerstaking te gaan proberen ze hun vrijlating af te dwingen. De Zuidafrikaanse regering verwierp echter deze week hun verzoek om af te zien van rechtsvervolging. „Als we toe geven aan chantage brengen we het strafrechtsysteem in Zuidafrika in gevaar", aldus 'Laat onze mannen vrij', staat op een van de spandoekeni£ M/f mee gistermiddag geprotesteerd werd bij het ziekenhuis inp- r** V. toria waar de drie hongerstakers liggen. fot een regeringsverklaring. de drie moeten worden \j Behalve rechtse blanke organi- laten omdat het ga. saties meent ook het ANC dat tieke gevangenen. LIMA Kinderslavernij is een wijdverbreid verschiinsel in Peru. Volgens Victor Salario Nevra, hoofd van het Peruaan se ministerie van arbeid in het departement Madre de Dios, worden zes- tot zevenduizend jonge goudzoekers tussen 11 en 16 jaar tot slavenarbeid ge dwongen in het Peruaanse oer woud. Salario kwam met zijn onthul ling na de recente ontdekking van 71 illegale begraafplaatsen in een goudmijn nabij het plaatsje Huaypetue. In de gra ven werden de stoffelijke res ten van minstens vijftig kinde ren aangetroffen. De lichamen vertoonden sporen van ernstige mishandeling, schotwonden en uitputting. De autoriteiten vrezen dat nog meer van dergelijke gruwelijke vondsten zullen worden ge daan. Geruchten over kinders lavernij in de moeilijk toegan kelijke jungle van het departe ment Madre de Dios circuleren al enige tijd, maar de Peruaan se politie besloot pas vorige maand actie te ondernemen. De autoriteiten moesten bij hun onderzoekswerk een beroep doen op een graafmachine, om dat de tombes zorgvuldig wa ren afgedekt. De vermoedens van kinderslavernij werden sterker, nadat bij de politie steeds vaker meldingen bin nenkwamen dat kinderlijken voorbijdreven in de naburige Volgens Salario van het minis terie van arbeid is is een maf fia-bende van mensenhandela ren actief op de Peruaanse hoogvlakte in de departemen ten Puno, Cuzco en Apurimac. 'Enganchadores', letterlijk ver taald ronselaars, hebben het vooral op kinderen gemunt, omdat de eigenaren van goud mijnen niet geïnteresseerd zijn in volwassenen. Kinderslaven zijn makkelijker onder controle te houden en de bewaking hoeft minder intensief te zijn. Onder de valse belofte van hoge lonen, goede behuizi voldoende eten lokt jonge zwervers in d voeren ze af naar lagere regionen waar ze als slai kocht worden aan de bieder. De kinderen verplicht van zonsopgai zonsondergang goud te in de rivierbeddingen e mijnen. Het dagelijkse, bestaat alleen uit banani| maniok. Op vluchten dood. Pogingen daartoe afgestraft met verdrinkil simpelweg met de kogel.,] 151 h de storr 'ten. M Met „De C 1. Jan

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4