^i j l ender tig sollicitanten billen burgemeester van Noordwijkerhout worden Katwijk scheldt schuld tennisvereniging kwijt DUIN- EN BOLLENSTREEK 11 Veertien koopwoningen extra in wijk Mossenest VOORKEUR VOOR VROUW Iri n ,Als dominee ben je een passant' Ëetdóe&uocMit oordwijk Lokaal opent nieuwe [udio met marathon-uitzending >EN ider nl VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1991 OORDWIJK Een marathon-uitzending van vijftig uur der de noemer 'De 50 van Noordwijk Lokaal', begeleidt opening van de nieuwe studio van het lokale radiostation ,n de badplaats. Tijdens de uitzending, die vandaag om lalf uur is begonnen, stelt burgemeester J. van der Sluijs studio officieel in gebruik. Van de handeling, die mor- 19 nmiddag om twee uur zal plaats vinden, wordt recht- eeks verslag gedaan via FM kanaal 105.3, waar Noordwijk ikaal gebruik van maakt. De nieuwe studio bevindt zich Thet voormalige EWR-gebouw aan de Losplaatsweg. In vember van het vorig jaar ontving men de sleutel en kzij de inzet van vrijwilligers en het geld van een aantal nsors kon de studio gerealiseerd worden. Tijdens de ma- ion-uitzending zullen voortdurend presentatoren en it-)DJ's vanuit de studio en lokatie in de lucht zijn. Na de i ening zullen in de studio diverse bands live optreden. Ge- 1 teresseerde Noordwijkers zijn dan in de studio aan de Los- aatsweg welkom om een kijkje te komen nemen. NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwijkerhout heeft voor het plan Mossenest een extra toewijzing gekregen voor de bouw van 14 premie-koopwoningen. Hoewel wethouder C. van Duin nog geen exploitatie-overzicht van het hele plan Mossenest aan de raad had voorgelegd, vond hij dat er toch alvast een vrij- stlellingsprocedure moet worden opgestart om de bouw van deze extra woningen mogelijk te maken. Maar PvdA en D66 maakten zich gisteren in de gemeenteraad boos dat er moest worden ge praat over een plan waarover verder nog niets bekend was. Niet over de posities van de woningen, niet over de bouwvorm en zelfs niet over de kosten. Maar wethouder Van Duin beloofde dat de raad steeds de mogelijkheid zou blijven houden om de ingezette procedures te stoppen. „We moeten binnenhalen wat we kunnen want volgend jaar staan ons in de woningbouwsubsi- dies weer verdere bezuinigingen te wachten", waarschuwde hij. Maar PvdA en D66 bleven tegen de gevolgde procedure. Dodelijk ongeval Voorschotenaar VOORSCHOTEN De 78-jarige Voorschotenaar J. Huybregtse is gistermiddag dodelijk veronge lukt toen hij tijdens het overste ken met zijn fiets geschept werd. Het ongeval vond plaats voor de ogen van de vrouw van het slachtoffer. Beiden reden op het fietspad aan de verkeerde kant van de Voorschoterweg in hun woonplaats. Toen de man plotse ling rechtsaf de Voorschoterweg op schoot kon een 57-jarige auto mobiliste uit Leiden hem niet meer ontwijken. De man liep zwaar hoofdletsel op en overleed op weg naar het AZL. Puzzeltocht voor werk missionaris WARMOND Om de Brabantse i ris pater M. Bennenbroek een handje te hel pen houdt de werkgroep MOV van de St. Matthias-parochie in samenwerking met Mariënhaven zondag voor de elfde maal een fietspuzzeltocht van 35 kilometer. Start plaats is de hoofdingang van Mariënhaven in Warmond. Men kan tussen half tien en twaalf uur aan de tocht beginnen. Pater Dennenbroek werkt al vele jaren in Irian - Jaja en is nu pastoor in het dorp Muting. Muting is een zeer uitgestrekt gebied in het binnenland, 200 kilometer van de kust. Al les is er aan renovatie toe Wie geld wil bij dragen: Rabobank Warmond nummer 36.77.08.035 t.n.v. Werkgroep MOV War mond, onder vermelding van fietspuzzel tocht 1991. Hervormde Valkenburg 400 jaar zelfstandig VALKENBURG Hervormd Valkenburg herdenkt volgend jaar haar 400-jarige zelfstan digheid. In de week van 16 tot en met 22 maart viert men het jubileum. Inmiddels is een jubile um-commissie, onder leiding van voorzitter M Vos, druk bezig met de voorbereidingen. Het is de bedoeling om naast het organiseren van activiteiten een boekje uit te geven over deze periode. De commissie doet een beroep op ie dereen die banden heeft (gehad) met Hervormd Valkenburg en bedrijven om daadwerkelijk steun te verlenen in de vorm van oude foto s of een gift op rekening van de kerk onder ver melding „400 jaar Hervormde Valkenburg" giro 536205 of bankrekening 364601396 van de Kerkvoogdij te Valkenburg Z.H. 2' GERARD DE KLERK aai 5, 16.00, o.^S'is, \C 3: Th» 18.45, E 2: Switc :o. 13.15, tOPOLE DORDWIJKERHOUT Voor de per 1 decem- r vakant komende bur- J63 meesterspost in Noord- jkerhout hebben zich ir liefst 35 kandidaten ngemeld, onder wie 10 uwen. Dit maakte de missaris van de ko- 21 01 "11 S. Patijn gister- ond in de raadsvergade- ïg bekend. Onder de gegadigden bevin den zich zes burgemeesters, tien wethouders van soms gro te gemeentes, drie gemeentese cretarissen en zestien kandida ten met een ander of geen beroep. De raad zelf maakte gisteren in een profielschets bekend wat zij van een nieuwe burge meester verwacht. De schets werd unaniem door de hele gemeenteraad gesteund maar vervolgens benadrukte de VVD vooral dat de burge meester een goed manager moet zijn en de PvdA en D66 accentueerden dat de burge meester met veel t weinig portefeuilles gun- Verder staat in de schets dat de burgemeester zelf voorlopig niet veel meer hoeft te ver wachten dan de wettelijk voorgeschreven werkzaamhe den. De drie wethouders zul len van hun portefeuilles niet afstaan. Dit ontlokte Patijn de opmerking dat de burgemees ter de enige full-time en zeker ook duurst betaalde kracht in het college en de raad is en dat kandidaten zich wel eens te rugtrokken als bleek dat een gemeente hen als burgemees- Vrouw Er verwarring toen bleek dat het CDA als fractie toch nog een tweede voorkeur naar voren bracht die niet in de profiel schets stond vermeld. Het CDA dacht er bij monde van fractievoorzitster W Rusman aan om een christelijke kandi daat de voorkeur te geven bij gelijke geschiktheid van de kandidaten: het „vrouw-zijn of het geloof. Patijn verklaarde vervolgens dat hij eind september met een lijst van mogelijke geschikte kandidaten zal komen bij de staat uit leden van de raad. Die zal daaruit een keuze kun nen maken. Als het advies van loofde Patijn de voorkeur van de leden gewoon over te ne men en daaruit een voor dracht van twee kandidaten voor te leggen aan de minister. En het is de minister die uit eindelijk beslist wie de nieuwe burgemeester 'van Noordwij kerhout zal zijn. Als alles goed gaat, kan die dan rond het nieuwe jaar worden geïnstal leerd. Warmond gebruikt kunststof bij vervanging beschoeiing WARMOND De ge- meente Warmond is van plan om bij de vervanging van de walbeschoeiing op enkele plaatsen gerecy cled kunstof te gebruiken. Deze keuze is ondermeer gebaseerd op een rapport van het Hoogheemraad schap van Rijnland over het beleid voor het ge bruik van oeverbescher- mende materialen. Vooral milieu-overwegingen hebben verder bij de keuze een rol gespeeld. Ten opzichte van het gebruikelijke Azob kost de kunststof 55 gulden per meter meer. Vanwege de te verwachten langere levens duur is de kunststof echter op termijn goedkoper. De com missie financiën ging daarom gisteravond vlot akkoord, na dat de commissie openbare werken een dag eerder al 'zeer verheugd' op de plannen van B en W had gereageerd. In Warmond komt de discussie over het al dan niet gebruiken van tropisch hardhout regel matig terug. Tot op heden is de keus steeds op het hout ge vallen, omdat volgens het col lege de alternatieven niet zou den voldoen. ijs en Drtelduifjes :erksten «jiïxftn Noordwijk 21.30. rfETROPC I0, 18.45, 18.45, igracht tak (12); Uber na. 19.30, 19.30, 22 q F g stond tijdens de gesc c ie Raad 'delin; lure eehonderdvijftig kilo bleek lindelijk voldoende om de prijs weg te slepen tij- het gewichttrekken in dwijk. Het evenement, dat jaren een vast onderdeel mt van de najaarsfeesten, c als vanouds veel belang- lling. Alleen het aantal deel- nende ploegen bleef wat Ier bij de verwachtingen organisator Jan de Ridder. :g Gijs wist het winnende wicht omhoog te krijgen. Bij dames bleken de Tortel- es het sterkst. Zij kwamen londerdtwintig kilo, zonder wel te verstaan. I FOTO: HENK VAN DEN ENDE KATWIJK De gemeen te Katwijk scheldt de Kat- wijkse Lawn Tennisvere niging (KLTV) een schuld kwijt van bijna zes ton. De tennisvereniging krijgt ook een nieuwe lening van 360.000 gulden, die ze tussen 2011 en 2031 aan de gemeente moet terugbeta len. KLTV zal bovendien 350.000 gulden lenen bij de bank, die tot 2011 moeten worden afgelost. De gemeenteraad heeft hiertoe gisteravond met een krappe meerderheid besloten. Een minderheid wilde dat de KLTV de bijna zes ton oude schuld plus de nieuwe lening zou terugbetalen of zelfs fail liet zou worden verklaard. De 600 leden tellende tennisver- neiging verkeert al jaren in grote financiële problemen omdat ze een tien jaar oude le ning van een miljoen niet kan aflossen. De gemeente Katwijk stelde zich destijds garant voor de tijdige aflossing. Alleen T. Janssens (Groen Links) vindt dat de vereniging failliet moet gaan. De gemeen te moet dan nog steeds de schuld aflossen, maar kan daarna he tennispark gaan verhuren. Twee aanbiedingen van particulieren zijn echter verworpen omdat ze te laag waren. De fracties van SGP. GPV, RPF, PvdA en VVD waren van mening dat de ver enigingen niet alleen de nieu we lening van 360.000 gulden moet terugbetalen, maar ook de oude schuld van 591.000 gulden. „Ik ben tegen een schenking van bijna zes ton. Iedere inwo ner van Katwijk met een schuld aan de gemeente moet die terugbetalen, tot de laatste cent", aldus PvdA-raadslid R. Haasnoot. J van der Plas (SGP/-GPV): „Kwijtschelden van zoveel gemeenschapsgeld kun je niet maken tegenover de achterban. We vordering handhaven". Het college van B en W werd vurig gesteund door CDA- fractievoorzitter J. van Leeu wen. „Met dit voorstel is nie mand gelukkig, maar we kun nen niet anders. Wij van het CDA bescouwe'n het als een investering in het complex". Hij zei verder zelfs respect te hebben voor het bestuur van de KLTV. „Je zult als bestuur maar een miljoen schuld heb ben". Ook de fractie van D66 steunde het collegevoorstel. De wethouders A. C. Berkheij (recreatie) en J van der Plas (financiën) probeerden ver geefs de tegenstanders op an dere gedachten te brengen. Van der Plas: „Moet die 951.000 gulden helemaal terug worden betaald? Ik zou niet weten hoe. Dan maar alleen die 360.000 gulden. Na 2011 hebben ze nog 20 jaar om die af te lossen. Onze opvolgers zullen er blij mee zijn". Tij dens een stemming werd het collegevoorstel met 14 tegen 10 stemmen aangenomen. tegi f frijf. it Groei regiojournaal 'ancy-Fair si ijk orgt i smet Groenreclaaj recht verpleeghuis De Wilbert de Overrijn 7 in Kat- r aan den Rijn wordt iorgen de traditionele fan- ■fair gehouden. Men kan n tien tot vier uur te- De opbrengst gaat de rolstoelbus van De ilbert. lollands bben le kritie) st terei Irijf i uitstel dt zich aptoe AiK ogen muziekkorpsen ver ingen zaterdagavond een ote taptoe in het Gat van dace in Noordwijk. Dit ,c| iuzikale spektakel vindt a) laats in het kader van de >]j lering 125 Badplaats ai oordwijk. De aanvang is rt voor tien. Daarvoor ?n de korpsen op ver- billende locaties op en Ier var. de Wilhelminaboule- ird afwisselende optre- verzorgen. Dat gebeurt ren uur en hall m uziekkorpsen rondgang maken »r het dorp. issen lerv« 1 ïarlandei egon mber :aamhe< )p zor ïrd hij 1? ra, Jeroensfeest 4 er n-RijsWi e, Vijf jaa „I iditiegetrouw vindt op de zondag van septem- i" in en rond de St.Je- anskerk in Noordwijk patroonfeest van St. Je in plaats. De viering be ef/ i ff ter deed rg zijn ogmis. Na afloop, om- kwart over twaalf, 't het feest voortgezet het Lindenplein. Het üfarekorps Excelsior en Zeedorper muzikanten jen voor de muzikale ijsting. DOMINEE MUIS VERLAAT WARMOND NA ACHT JAAR] IC 1 WARMOND „Nee, het kan soms wel een jaar du ren voordat er een opvol ger is", is het weinig be moedigende antwoord dat dominee dr. J. Muis geeft op de vraag of hij bezig is zijn opvolger in te wer ken. Zo lang hoeft het in Warmond niet te duren, maar als hij op 1 septem ber afscheid neemt, staat er nog niemand in de startblokken om het werk over te nemen. kend is wie wel weg wil of daarvoor in aanmerking komt. Zelf heeft hij gereageerd op een advertentie en in eerste instantie vrijblijvend informa tie gekregen over de betref fende gemeente. Van het een komt het ander, maar uitein delijk, als de Kerkeraad de voordracht- overneemt, moet de predikant de benoeming nog aanvaarden. „Het is voor een dominee heel gebruikelijk om na een aantal jaren naar een andere ge meente te gaan", aldus ds. Muist die acht jaar in War mond werkzaam is geweest. „Het is dus niet zo dat men dan zegt, hij heeft geen zin meer, hij vindt het niet leuk hier. Het komt zelden voor dat een predikant dertig jaar of zo op een plek zit". Wel is het zo dat de dominee voor minimaal vier jaar word beroepen. Hij is bezig een koffiezetappa raat aan de praat te krijgen in de consistorie-kamer van de Hervormde Kerk. Daar vindt, naar aanleiding van zijn ver trek naar Den Haag, het ge- Verfrissend sprek plaats. Want de verhui zing naar zijn nieuwe woon plaats is reeds een feit en de dagelijks heen ken te regelen en vooral om afscheidsbezoeken af te leg gen. „Een (kerk)gemeente beroept een dominee. Er is dan meest al een commissie die zich daarmee bezig houdt. Een kandidaat wordt dan voorge dragen aan de Kerkeraad", legt hij uit. Soms wordt een predikant rechtstreeks bena derd, maar er is ook een lan delijke „In Warmond bestaat de ge meente uit 950 zielen, na ver loop van een jaar leer je die wel kennen", stelt hij. „Alles wat er speelt heeft zijn voorge schiedenis. Dat is juist het leu ke, als dominee weet je eerst van niets, maar na verloop van tijd kom je erachter. Je kunt als nieuwkomer echter wel een verfrissende kijk op de dingen hebben". Of dat ook door de gemeenschap geaccep teerd wordt blijft altijd de vraag. Het kerkbezoek zou daarvoor een graadmeter kun nen zijn. Een volle kerk moet volgens' de dominee echter geen doel op zichzelf zijn. Do minee Muis: „Je hoopt natuur lijk op veel mensen in de kerk. Het komt soms voor dat mensen afgeknapt zijn op een ervaring met een dominee, maar het is beangstigend als het daarvan afhangt. De domi nee is de kerk niet". De toene mende ontkerkelijking gaat ook aan Warmond niet voor bij. In Den Haag zal hij er wel licht nog sterker mee gecon fronteerd worden. Toch wil ds. Muis graag de positieve kant blijven zien. Veel jongeren voelen zich toch weer aange trokken door de kerk. „Het slaat vaak een generatie over. Kinderen van ouders die niet kerkelijk zijn hebben vaak grootouders die dat wel zijn. Die nemen de kleinkinderen een keer mee en zo krijgen ze contact met de kerk". Dominee Muis denkt dat er steeds meer mensen zijn die geen idee hebben waar het bij de kerk om gaat. „Het gaat er bij de kerk om dat je God leert kennen en leert wat God met je leven bedoelt. Dat je leert leven met God en met elkaar in naastenliefde". In de tijd dat hij in Warmond werkzaam was, heeft ds. Muis de gelegenheid gehad zijn proefschrift te voltooien. Het betrof een onderzoek naar het werk en de invloed van de Zwitserse theoloog K. Barth en zijn nederlandse collega K.H. Miskotte. Op het eerste gezicht een zeer theoretisch onder werp. „Het theoretische heeft ook zijn charme", aldus de doctor in de thpologie. Hij ver gelijkt het met de manier waarop deskundigen over sport praten. „Dat is soms moeilijk te volgen. Wanneer men zich erin verdiept kan dat echter de belevingswaarde van de sport verhogen". Dominee Muis is dankbaar dat hij studie en werk in Warmond kon combineren. Het was wel zwaar om de studie naast het „gewone" werk te doen. Er ligt een verband tussen zijn studie en werk. Barth en Mis kotte hebben zich onder meer bezig gehouden met de wijze waarop de Boodschap gebracht wordt. Ruwweg kan gezegd worden dat volgens deze theo logen, in tegenstelling tot wat nog wel eens gebeurt, de Bijbel niet gebruikt moet worden als „spreekwoordenboek", ter il lustratie van het leven, maar juist omgekeerd. Uitgaande van de tekst moet gekeken worden wat voor betekenis dat kan hebben voor iemands le ven. „In de preek ga ik ook van de tekst uit en breng dat naar het dagelijks leven", al dus ds. Muis. „Luister eerst maar eens wat er staat en doe daar dan wat mee".' Op 1 september neemt dr. J. Muis officieel afscheid met een kerkdienst die om 15.00 uur begint. Daarbij is iedereen welkom. Na de dienst zal er in het Trefpunt aan de Herenweg gelegenheid zijn om persoon lijk afscheid te nemen van do minee en mevrouw Muis. Dan is na acht jaar Warmond het doek gevallen. Helemaal War- monder met de Warmonders is hij in die tijd niet geworden. Dat heeft hij ook nooit gewild. Bewust heeft hij grenzen ge steld. „Als dominee ben je pas sant. Je bent nieuw, je hebt Ds. Muis: „De dominee is de kerk niet". FOTO: HENK VAN DEN ENDE geen verleden en ze verwach ten dat je ooit weer eens gaat vertrekken. Dat brengt je in een andere positie. Een aantal dingen die voor het dorp be langrijk zijn maak je van een afstand mee. Je ziet Warmond onder een eenzijdige hoek" analyseert ds. Muis. „Het is een heerlijk dorp en de War monders zijn er trots op", is zijn conclusie. „Het is een dorpsgemeenschap die een duidelijke wisselwerking heeft met de stedelijke omgeving, maar je bent er nog niet ano niem en dat is heel leuk".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11