Ex-generaal wacht rehabilitatie BUITENLAND IEN ht Uitkijken voor pétanque penose Staatsgreep moest wachten voor oogst oom Mis ja Angstige Jeltsin bunkerde een dag )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". qEeicfoe(Sou/uwt DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1991 zijn Zwarte baretten dreigen jetland met bloedbad tlGA Een eenheid van de gevreesde )MON-troepen van het Sovjet-ministerie van linnenlandse zaken, de zogenaamde zwarte laretten, heeft gisteren gedreigd in Letland bloedbad aan te zullen richten als ze geen 1(4mnestie en een gegarandeerde aftocht met •k amilieleden krijgen. De eenheid zei uiterlijk Jr andaag een teken van goede wil van het He arlement te verwachten. In januari hebben e zwarte baretten het ministerie van bin- lenlandse zaken aangevallen waarbij vijf do en vielen. Ook in Estland en Litouwen oe- jnden de OMON-troepen een ware terreur it In de republiek Litouwen heeft president andsbergis de OMON-troepen opgeroepen et land onmiddellijk te verlaten. Andere iovjet-eenheden moeten het land voor het lind van het jaar verlaten. CGB VERLIEST KOP EN VOETEN spreker rrbeeld jeten w lovjet Neder ;chien Pankin opvolger Bessmertnych MOSKOU Sovjet-president Michail Gorbatsjov heeft Boris Pankin tot minister van bui tenlandse zaken benoemd. Pankin volgt Alexander Bess mertnych op, die tijdens de coup tegen Gorbatsjov een du bieuze rol speelde. De 60-jarige Pankin was ambassadeur in Praag. De Sovjet-regering heeft dertig ambassadeurs „voor consultatie" naar Mos kou geroepen die wordt ver weten de coup actief onder steund te hebben. Een woord voerder van de ambassade in Den Haag verklaarde desge vraagd van niets te weten. „Pentagon-geld naar Sovjetunie' WASHINGTON Les Aspin, de de r de strijdkrachten van het Amerikaanse Huls van Afgevaardigen, heeft giste ren voorgesteld de defensiebegroting met één miljard dollar te korten. Dit bedrag zou als humanitaire hulp naar de Sovjetunie moeten. Deze hulp zou de stabiliteit dienen en de chaos afwenden in een land dat over 30.000 kernwapens beschikt, aldus Les Aspin die wees op het gevaar dat deze wapens op de zwarte markt verkocht gaan worden of in handen van terroristen terecht komen. De Amerikaanse defensiebegroting be draagt ongeveer 992 miljard dollar. Lenin mogelijk uit mausoleum MOSKOU Het lichaam van Vladimir Iljitsj Lenin, de grondlegger van de Commu nistische Partij van de Sovjet unie, wordt volgens de burge meester van Moskou „vroeg of laat" weggehaald uit het mau soleum op het Rode Plein. Er zouden „rechtmatige sugges ties" zijn gedaan om Lenin bij te zetten in het graf van zijn moeder. De graftombe waar Lenin sinds 1924 gebalsemd ligt opge baard, wordt jaarlijks door tienduizenden Radio Liberty krijgt kantoor in Moskou MOSKOU Radio Liberty krijgt een kantoor in Moskou. President Jeltsin van Rusland heeft hier per decreet toe stemming voor gegeven. Radio Liberty is een vanuit het Duitse Mün.chen uit zendend Amerikaans station waaraan jarenlang dissidenten verbonden waren en dat er door de Sovjetunie lang van is beschuldigd dat het voor de CIA werk te. In het decreet dat het Russische persbureau RIA gisteren publiceerde, geeft Jeltsin het station het recht op het grondgebied van Rusland te werken en zijn journalisten te accrediteren. Jeltsin verzoekt het gemeentebestuur van Mos kou behulpzaam te zijn bij het vinden van kantoorruimte voor Radio Liberty. door BOB VAN HUÉT ^d< ÜOSKOU Voor het ge- 2%uw van de Opperste in het Kremlin een glunderende methieg Kaloegin. Vorig jaar uni beroofden de leiders ran zijn land deze voor- nalige KGB-chef in Was- 'r rington van zijn gene- aalsrang, onderscheidin- en en pensioen. Nu ^rdiew/acht hem rehabilitatie. i opperbeste IGB-chef Bakatin heeft hem i dat president Gorba- ^Jjov op het punt staat hem lU| ersoonlijk te rehabiliteren. )e rollen zijn ineens omge- eerd. KGB-chef Kroetsjkov isvoorv}1 in het gevang en Kaloegin terug. !en van de eerste dingen die 3X-generaal deed toen hij de coup vernam, was Gor- atsjovs oude rechterhand Ja- ovlev opbellen, om hem voor ogelijke arrestatie te raarschuwen. Jakovlev, de |j'e eestelijke vader van de glas- .i u osl en Perestr°jka, keek n 11 het raam- Geheel in de stijl in het terreurjaar 1937, toen lin vriend en vijand weg- aaide, stonden daar twee Volgas. Jakovlev belde .middellijk een bevriende el van Jeltsins Russische op. Toen auto's van deze I «m •Mpsische KGB zijn straat bin- I L Mienreden, maakten de eerste zich uit de wielen. >e voormalige superagent Ka- p ou oegin begreep dat hij zelf ook van de eerste doelwitten zijn oude, wraakzuchtige erkgever moest zijn. Hij ierkte dat hij gevolgd werd, (aar schudde zijn schaduw oeiteloos af. Temidden van ïn groep Amerikaanse toeris- kosten se-auto lease-b< erechtil llekoek rr^Kok, het kab le heibt machines van Alfa niet onbe roerd gelaten. De staatsgreep was daarmee over en Alfa eis te namens de KGB de eer voor zich op. Daar lijkt Kaloegin het niet helemaal mee eens: „De mensen zijn hun angst verloren, althans in Moskou en Leningrad. In de provincie misschien nog niet". Ook ex-premier Ryzjkov wrijft zich, staande voor het parlementsgebouw, de ogen uit over de grandioze misrekening van de coupplegers: „Ongelo felijk! Het is geen 1964 meer, het is 1991. Wat een onbegrip". In 1964 zette een handjevol sa menzweerders in de partijtop geruisloos de hervormingsge zinde Sovjet-leider Chroesjt- sjov af. Tot een week geleden kon Ka loegin volhouden dat de KGB de dans der perestrojka vrij wel volkomen was ontspron gen. Sinds het mislukken van de staatsgreep deelde de Sov jet-president echter harde klappen uit. Het totale hoofdbestuur van de veiligheidsdienst heeft nu van Gorbatsjov de bons gekregen. Als klap op de vuurpijl heeft de president de ooit gevreesde 'tsjeka' beroofd van een hon derdduizenden koppen tellend leger, door dit over te hevelen naar Defensie. Daarbij heeft Gorbatsjov giste ren een onderzoek bevolen naar de activiteiten van de KGB. Er is een commissie be noemd die de rol van de KGB moet onderzoeken tijdens de staatsgreep vorige week. De zal ook de Het Lenin-monument in de Oekraïense hoofdstad Kiev is volgeschilderd met anti-communistische leuzen. ten glipte hij een hotel binnen, waar hij de nacht doorbracht. De tweede dag van de coup sloot hij zich aan bij het Russi sche verzet in het Witte Huis van Rusland, waar zich ook president Jeltsin ophield. Inmiddels Witte Huis plaats in Moskou week woensdag, om drie de morgen, had de anti-t stormen Van nu ex-KGB-chef Kroetsjkov moest het keur korps de twee onderste verdie pingen bezetten, schieten op alles wat zou bewegen reurgroep Alfa het Russische zetsleider Jeltsin met elf ande parlementsgebouw moeten be- i liquideren. FOTO: AP Het onmogelijke bleek moge lijk: voor het eerst in de ge schiedenis van de geheime dienst weigerden onderge schikten het bevel van hun su perieuren op te volgen. Zes jaar perestrojka had de vecht- dienst opstellen en stellen ontwikkelen waarin de toekomstige taak van de KGB staat' omschreven. De commis sie moet voor 26 oktober klaar zijn met de werkzaamheden. Vier KGB-generaals, onder wie KGB-voorzitter Vladimir Krjoetsjkov, zijn gearresteerd en aangeklaagd wegens hoog verraad omdat zij aan de coup hebben deelgenomen. PARIJS Pétanque of 'jeu de boules' hoort bij Frankrijk als tafelwijn en camembert. Tot in het kleinste gehucht gooien jong en oud de metalen kogels naar de cochonnet. het balletje dat als mikpunt fungeert. Tijdens de vakantie willen Nederlandse toeristen graag een balletje meegooien in het van origine Zuidfranse spel. Pétanque zou rond 1910 voor het eerst zijn gespeeld in La Ciotat, het scheepswerfstadje naast Marseille. In het lokale dialekt betekent 'pieds tanqaues' zoiets als 'voeten naast elkaar, op de grond'. Het is de correcte houding van de pétanque-speler. Bedoeling van het spel is uiteraard de cochonnet zo dicht mogelijk te benaderen. Met 800 gram zware ballen is daarbij een stevige pols gewenst. Hoewel bedacht als ontspanning en goede aanleiding om na afloop enige glaasjes Anisette soldaat te maken, nemen de petankers hun liefhebberij doorgaans buitengewoon serieus. In Saint-Tropez werd ik een keer hartgrondig uitgekafferd door een stel hoogbejaarde opa's toen ik een zo dacht ik afgedwaalde bal terugrolde in hun richting. Helemaal verkeerd, natuurlijk. Het spel was nog niet afgelopen en die verste bal kon nog best eens winnend blijken, zo leerde ik bij die gelegenheid. Echt goede spelers kunnen een ogenschijnlijk verloren situatie redden door bovenop de cochonnet te gooien. Theoretisch kan het balletje worden weggekaatst tot vlak bij de kogel die tot dan waardeloos leek. De bal dus die ik zo vriendelijk terugrolde. In het onvriendelijke pétanque-circuit van Parijs zou een dergelijk goedbedoelde geste wel eens slecht kunen aflopen. Op verschillende plaatsen (Auteuil, Nation, het Bois de Vincennes) worden min of meer illegale partijen gespeeld, om grof geld. Zowel de spelers als het kennerspubliek zetten hoog in voor potjes waarbij het soms kan gaan om tienduizenden guldens. De sfeer bij die partijen is vergelijkbaar met die rond professionele biljarters in Amerikaanse films. Rond het gravel heerst het nodige wantrouwen Er waren legendarische vedetten als 'Bebert uit Cagnes' of Michel de Armeniër Jongens met gouden polsen. Ongeveer als Paul Newman in 'The Hustler' en later in 'The Colour of Money' leggen ze hun boule daar neer waar ze willen. Ze kunnen een superieur partij winnen, maar ook fenomenaal verliezen als dat meer oplevert. Het is geen uitzondering dat twee door de wol geverfde vedetten samen spelen met een naïeve nieuwkomer en express verliezen als de inzet een toppunt heeft bereikt. De 'winst' wordt gedeeld met de tegenpartij. Dat dit vagelijk criminele boulescircuit er maffiapraktijken op na houdt, bleek onlangs uit een reportage op de Franse televisie. Een zeer getalenteerde speler. Michel, waren beide polsen gebroken na een uit de hand gelopen combine. Michel, die volgens de kenners een vlieg van de cochonnet kon gooien zonder het balletje te raken, is nog slechts een gefrustreerd toeschouwer. Zijn vervormde polsen zijn een waarschuwing voor degenen die slimmer denken te zijn dan de pétanque-penose. Dreigementen van gokkers naar de spelers zijn in dit milieu geen zeldzaamheid. „Je kunt dan beter verliezen", aldus een speler. De officiële en respectabele Franse Pétanque Federatie is uiteraard niet gelukkig met de boule- maffia. ..Maar wat kunnen we er aan doen?", zo vraagt een woordvoerder zich ietwat vertwijfeld af. Talentvolle spelers zullen zich altijd aangetrokken voelen tot het wilde circuit, waar veel meer te verdienen valt dan op officiële wedstrijden. Uitkijken dus voordat u op de Place de la Nation een verdwaalde boulebal teruggooit. In het beste geval ruïneert u iemand met uw vriendelijkheid. t Gorbi filosofe it hebbe pamfli teerden len. Nu ;vreden illega's' .arschij bi, e de pi ap zijn e weg nfletti (verbo du ln ter putscl De pam ;opieerd doo!;'at 1GORI Oom Misja, een weeenzeventigjarige klusjes- 1 n, was de eerste in het afge- en dorpje Ugori, zo'n dui- id kilometer ten noorden Moskou, die vorige week oorde van de conservatieve de Sovjetunie. Hij oorde het nieuws vorige aandag vroeg in de lorgen op de staatsradio, aar had andere dingen aan |n hoofd. test Max gepakt wor- zwerfho-nd die slacht- aanrichtte onder de tippen in het dorp; dan was er tocht door de wouden met groep Moskouse vakantie- angers die paddestoelen en n wilde zoeken. Pas op einde van de dag lipt hij nieuws dat Michail Gorba- niet meer aan de macht op zich inwerken. deed oom Misja net veel. Zijn reactie en die veel van de dorpelingen er een van onverschillig- 1, met een sprankje hoop de dingen nu zouden ver- ,n leteren. De verlammende mgst in Moskou en Leningrad de vrijheden iin «"'Je" en «en •eilet Iet hadden gevochten nu weer ingebonden zouden wor den, ging aan Ugori voorbij. Ook het latere nieuws dat de coup mislukt was werd met gelatenheid ontvangen. De mensen zijn bezig met het bin nenhalen van de oogst en be reiden zich voor op de winter. Plaatselijke roddels staan der de op de agenda. Over natio nale politiek wordt bijna nooit gepraat. „De Russische boeren hebben een horigenmentaliteit, en dat is al honderden jaren zo", zegt sociologe Tatjana Kutkovets. Ze waarschuwt voor de eufo rie over de naderende hervor mingen nu de coup mislukt is. De mensen moeten zich ervan bewust zijn dat er weinig is veranderd op het platteland dat de kern van Rusland vormt. Nieuwe hervormings wetten zullen op het platte land nog steeds koppig verzet ontmoeten. Bij nieuwe verkie zingen zullen in landelijke ge bieden nog steeds de conserva tieve kandidaten worden ge kozen. De verzakte houten hutten in Ugori hebben geen stromend water, toiletten of telefoons. Het voedsel is schaars en de dorpelingen zijn, noodgedwon gen, zelfvoorziend. Zij zijn slechts van de staat afhanke lijk voor een aantal primaire levensbehoeften als gerantsoe neerde suiker, zout en meel. Grootmoedertje Zoja, een oude vrouw met een hartkwaal, sloeg de worst die een bezoe ker haar aanbood af. „Heb ik al in geen twintig jaar meer gegeten", zei ze. Ze heeft geen kinderen en haar oudere zus ter en nichten moeten haar stukje grond voor haar bewer ken. Terwijl ze een schamele lunch van gekookte aardap pels uit een roestige pot bijeen schraapte, sprak ze haar angst voor de coup uit. „Laat er als jeblieft geen oorlog komen, o God, dat niet". Maar haar grootste zorg is wie haar de komende winter zal helpen om het ijs in haar put te bre- Er is geen democratische be weging in Ugori. Een van de redenen hiervoor is dat er nauwelijks jonge De - de de kolchoz, de van de communistische partij, de militie en de KGB-functio- narissen - hebben nog steeds het heft in handen en de her vormingen zijn gestrand. Gris- ja Tsizyn, een jonge Moskoviet die een huis heeft gekocht in Ugori, probeerde te profiteren van nieuwe Russische land wetten om een stukje grond te kopen. „De mensen keken me aan alsof ik gek was; ze wisten niet waarover ik het had". Kutkovets is van mening dat de doorvoering van de Russi sche wet op particulier landbe zit de sleutel tot veranderin gen zal zijn op het platteland. „Wanneer de boer zijn land werkelijk bezit en moet na denken over dingen, zoals hoe men, pas dan zal hij geïnteres seerd zijn in politiek en lei- Dat de dorpelingen zo moeilijk warm te maken zijn voor her vormingen komt ook door een gebrek aan communicatie met de rest van het land en de rest van de wereld. De inwoners van Ugori kunnen maar een paar kranten krijgen - van zelfsprekend geen van de Mos kouse onafhankelijke publica ties. Radio's en televisies zijn ook schaars. Toen Maria, de zus van groot moedertje Zoja, hoorde dat de coupleiders gearresteerd wa ren werd ze even stil. Toen klaarde ze op. „Misschien moeten ze ze als straf hierheen sturen en ze laten helpen met de aardappeloogst". (c) The Times Ontkenning Met omhoogge- heven armen lijkt Anatoly Loekjanov, de voormalige voor zitter van de Op perste Sovjet, zich te willen verdedigen te gen de beschul digende blikken uit het Sovjet- parlement. Loekjanov, die van zijn functie is ontheven we gens zijn ver meende betrok kenheid bij de couppoging van vorige week, heeft gisteren in het nationale parlement ont kend dat hij een samenzweerder zou zijn. FOTO: AP tudinfo! JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA hetf)N850 En op deze thuisreis maakt Van Riebeeck voor het ontbre lerst kennis met Kaap de Goede Hoop. Want ,,De Coningh van Dtief is Polen", in convooi varende met een paar andere schepen, moet e de tec da Tafelbaai aandoen om daar de goederen op te bergen van de appelenNieuw Haarlem", die op deze kusten is vergaan. Eind januari yseren 1648 loopt de vloot de Tafelbaai binnen en laat de ankers vallen. Riebeeck aanschouwt met welgevallen het woeste, maar aantrekkelijke land. En hij herinnert zich het gesprek, dat hij op de uitreis had met zijn vriend Robert Janszoon. Ja, waarom zou de Oost Indische Compagnie hier eigenlijk niet een kleine neder zetting stichten? De baai is prachtig gelegen en voor de Holland se schepen zou dit een mooie aanloophaven kunnen worden om hun water te verversen, reparaties te laten verrichten en voedsel aan boord te nemen. Ook zou een hospitaal gebouwd kunnen worden voor de zieken MOSKOU Iedere dag die voorbijgaat komen er meer intrigerende details op tafel over hoe de Sov jet-coup was georgani seerd, over hoe de coup werd verslagen en over de omvang van de chaos na de putsch. Zoals dinsdag, toen onthuld werd dat Boris Jeltsin, de Rus sische president, tijdens de coup een alternatief hoofd kwartier zou hebben opgezet in de omgeving van Sverd lovsk voor het geval hij gear resteerd zou worden of het Russische parlementsgebouw zou moeten ontvluchten. Jeltsin zou een team hebben gevormd van vier van zijn me dewerkers, onder wie de Rus sische vice-premier Olèg Ja- blokov. Bij zijn arrestatie moest dat de leiding i vierentwintig-koppige Russi sche regering overnemen. Het was de bedoeling dat de mannen Moskou op 19 augus tus 's avonds per vliegtuig zouden verlaten. De Russische leiders besloten geen gebruik te maken van een Russisch re geringsvliegtuig. Ze bespraken een vliegtuig bij een net opge richte Russisch-Turkse maat schappij. De luchthaven-auto riteiten in Moskou gaven ech ter geen toestemming voor de start. De mannen moesten de volgende dag een Aeroflot- vlucht nemen. Het stadsbestuur van Sverd lovsk verzorgde het transport voor de zeventig kilometer door de wouden naar het dorpje Sysert, waar zich negen meter onder de grond gelegen bunkers bevinden. De commu nicatiesystemen waren volgens Jablokov goeddeels intact. Het gebruik va,n de twaalf aanwe zige telefoons leverde enige problemen op, omdat de man nen de vereiste codes voor een aantal ervan niet kenden. De volgende dag was de coup voorbij en kon de alternatieve regering weer naar huis. Even opmerkelijk was het verhaal van de zojuist tot mi nister van defensie bevorderde maarschalk Jevgeni Sjaposjni- kov. Hij vertelde in de jonge renkrant Komsomolskaja Pravda hoe hij en de bevel hebber van de luchtlandings troepen Gratsjev besloten had den de bevelen niet langer op te volgen en plannen hadden gemaakt o'm het coupcomité gevangen te nemen of met ge weld af te zetten. „Ik werd om half vijf 's och tends wakker gemaaktzei hij. Minister Jazov van defen sie (een van de coupleiders) zei dat de situatie in het land was verergerd, dat president Gor batsjov ziek was en dat vice- president Janajev zijn taken had overgenomen. Ik voelde me de eerste seconde van die verklaring al niet op mijn ge mak. Maar met wie kon ik praten0 Het bleek dat het moeilijk voor me zou worden om bondgenoten te vinden" Uiteindelijk vond hij een me destander in Gratsjev. „We kwamen overeen om, zelfs wanneer we met de dood be dreigd zouden worden, geen bedelen op te volgen die on grondwettelijke acties zouden kunnen versnellen". Andere onthullingen hadden betrekking op de KGB. De speciale 'bunker' divisie van de KGB (het vijftiende direc toraat) zou al een dag voor de coup om tien uur 's morgens in staat van paraatheid zijn ge bracht. Het plaatsvervangend hoofd van de KGB, Nikolai Groesjko, werd aan het eind van de dag gearresteerd en de staf van de speciale veilig heidsdivisie, voorheen het ne gende directoraat, zou ontslag hebben gekregen. Op 20 en 21 augustus zouden KGB-archie- ven zijn vernietigd. (c) Th« Times

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5