Jeltsin passeert Gorbatsjov ook met unieverdrag Lubbers stapt op als lonen te veel stijgen Maak het mee 12 MUSEUM 14 Géén uitzondering voor schrijnende wao-gevallen 14 Dagen Gratis Serviërs hebben maling aan ultimatum van EG Ceidóc Sou/tont DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1991 16 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN Steeds meer joden actief in eigen kerkgenootschap Staatsgreep moest wachten voor oogst van oom Misja LEIDEN OMGEVING Slaaghwijk Leiden krijgt voor negen miljoen nieuw centrum .Si. - Siemerink leert van Krajicek pen Haag culturele ofdstad van Europa in 1998 £cldóc (2owva/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthof» Pers bv). Directeur-hootdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25121 Losse nummers 1.45. met speciale rubriek ZIE PAGINA van de UIT-bijlage Vliegersbril terug De helm en de vliegersbril die de Engelsman H.J.S. Taylor (midden) in de Tweede Wereld oorlog bij Borne verloor, heeft hij gisteravond teruggekregen. Per parachute redde de Britse piloot zich op 19 november 1944 uit z'n brandende Spitfi- re-fotoverkenner. Hij verdween vervolgens spoorloos voor zo wel vriend als vijand. Deze week dook hij weer op, onwe tend wat er na zijn verdwijnen was gebeurd. Uit wraak gijzel den de Duitse bezetters zes streekgenoten. Drie van hen werden op 25 november dood geschoten toen de RAF-piloot niet werd teruggevonden. FOTO: VINCENT WILKE Studenten bewusteloos bij ontgroening DELFT Ongeveer vijftien eerstejaarsstuden ten zijn dinsdagavond tegen elf uur bij een ont- groeningsfeest onwel aangetroffen in de stu dentensociëteit Alquin aan de Oude Delft in Delft. Een aantal van hen was buiten kennis, anderen waren niet meer aanspreekbaar of le den aan hyperventilatie, aldus de politie. Twee moesten voor behandeling naar een ziekenhuis. Een student had een gebroken rib, de ander had glas in zijn knie. Aanvankelijk slaagde am bulancepersoneel er door de drukte op het feest van de organiserende studentenvereniging Sanctus Virgilius niet in hulp te verlenen. Dat gebeurde later alsnog met assistentie van de po litie. De ontgroeningsrituelen hielden onder meer in dat de studenten met hun knieën op glazen moesten gaan staan, waardoor de glazen braken. Ook werden ze overgoten met bier. De studenten raakten onwel door uitputting. De ventilatie in de sociëteit was gebrekkig. De politie heeft het bestuur van de studenten vereniging vanmorgen ontboden op het bureau voor een gesprek. Voorheen zette het bestuur van de studentenvereniging medische studen ten in die de boel in de gaten hielden. Die had den ze dit jaar niet kunnen vinden zodat er al leen iemand met een EHBO-diploma aanwezig was en die had niets in de gaten gehad, aldus een politiewoordvoerder. Volgens bestuurslid J. Athmer van de studen tenvereniging Sanctus Virgilius heeft de politie „overtrokken" gereageerd en dat ook in een ge sprek met de studentenvereniging toegegeven „Er is uiteindelijk niets gebeurd". Het bestuurs lid ontkent dat studenten buiten kennis zijn ge raakt. Pagina 3: „Hoe ras jij de leddel?" Minimumprijs melk met drie cent omhoog RIJSWIJK De verkoopprijs voor halfvolle en volle melk wordt op 2 septem ber met drie cent per liter ver hoogd. Dat heeft het bestuur van het Produktschap voor de Zuivel gisteren besloten. De reden voor de verhoging is een stijging van de grondstof- fenprijzen. De nieuwe melk prijzen worden maandag 1,31 gulden voor een liter volle en 1,12 gulden voor een liter half volle melk. KIEV Rusland en de Oekraïne, de twee groot ste Sovjet-republieken, hebben een voorlopige economische en militaire unie gevormd en andere republieken uitgenodigd zich bij hen aan te sluiten. Met het akkoord, dat in Kiev werd getekend door de Russi sche vice-president Alexander Roetskoj en de Oekraïense president Leonid Kravtsjoek, hebben de twee republieken het centrale gezag van Sovjet president Gorbatsjov gepas seerd. Gorbatsjov had gisteren nog van zich afgebeten door Boris Jeltsin, de president van Rusland, diens „illegale" extra bevoegdheden van vlak na de mislukte staatsgreep te 'ontne- In het communiqué dat van morgen vroeg werd uitgege ven, zeiden Roetskoj en Kravtsjoek dat hun republie ken hebben besloten „geza menlijk actie te ondernemen om de ongecontroleerde desin tegratie van de Sovjetunie te voorkomen". De voorlopige overeenkomst zou de basis kunnen vormen voor een nieuwe statenbond die de „voormalige Sovjetunie" kan vervangen, zo viel uit de be woordingen van het communi qué op te maken. Het bilatera le bondgenootschap voegt de rijkdommen van de Russische Federatie bij de machtige in dustrieën van de Oekraïne. Samen omvatten de twee re publieken 65 procent van de Sovjet-bevolking. Diplomatie ke contacten met het buiten land willen de republieken voortaan zelf, buiten het Kremlin om, onderhouden. Rusland en de Oekraïne gaan ook onderling ambasseurs uit wisselen. Voorafgaand aan het overleg met de Oekraïne, dat werd bij gewoond door een delegatie van de Opperste Sovjet van de Sovjetunie, had Boris Jeltsin zich bereid verklaard alle kernwapens die in de Oe kraïne zijn gestationeerd, over Schilderswijk Wethouder Noor- danus (links) in de Korte Cuypstraat in de Haagse Schil derswijk. De huizen hier worden ge sloopt ten behoeve van nieuwbouw. Maar of de oor spronkelijke bewo ners de huur van de nieuwe huizen straks kunnen betalen, is zeer de vraag. Uit onderzoek is geble ken dat vele gezin nen in dit deel van Den Haag uit geld nood voorwenden dat de vader en de moeder niet meer bij elkaar zijn. Ze wor den dan op twee adressen ingeschre ven, waardoor er een dubbele bij standsuitkering bin nenkomt. Noor- danus pleitte daar om gisteren voor een versoepeling van de regeling voor individuele huursub sidie. FOTO:STEPHEN EVENHUIS 8 PAGINA'S ESTELIJK LEVEN/OPINIE ÏT/RTV dere nacht en een ïimumtemperatuur van treeks 10 graden, gen zonnig en een dagtemperatuur van 24 graden. cke tot matige tenwind, kracht 2 a 3. ifrika wacht ïorme crisis" W YORK Afrika wacht DICK HOFLAND EN PAUL KOOPMAN DEN HAAG Premier Lubbers stapt op als de loon stijging in het bedrijfsleven in 1992 onverantwoord hoog uitvalt. „Als de gemiddelde loonstijging uitkomt op vijf, zes of zeven procent dan maak ik dat mentaal, persoonlijk en politiek niet mee. Dan ben ik weg", al dus Lubbers. Vice-premier Kok, premier Lubbers, minister De Vries en staats secretaris Ter Veld volgen vanachter de regeringstafel het wao- debat. FOTO: ANP Hij zei dit gisteren tijdens het kamerdebat over de wao- maatregelen van het kabinet en het besluit tot ontkoppe ling. Daarin werd duidelijk dat CDA en PvdA de wao-voor- stellen volledig steunen. De kwestie van de koppeling kan nog voor problemen zorgen in de coalitie. Lubbers kwam met zijn drei gement nadat VVD-fractielei- der Bolkestein had betoogd dat het kabinet te optimistisch is. De VVD-leider heeft vooral twijfels over de voorspelling van het kabinet dat de loon stijging in 1992 tot 3,75 procent beperkt zal blijven. Door las tenverzwaringen op te leggen voor de midden- en hogere in komens zou het kabinet juist forse looneisen uitlokken, meent Bolkestein. De premier beweerde juist het tegendeel. Hij werd daarin gesteund door vice-premier Kok die ver wacht dat de vakbeweging en werkgevers gezien de sombere economische vooruitzichten juist een rem op de loonstij ging zullen zetten. Overigens gaat het kabinet er van uit dat de netto-uitkerin gen bij een loonstijging van 4 procent met eenzelfde percen tage verhoogd kunnen wor den. Lubbers: „Die ruimte is er. We hebben onszelf i gerekend". Het kabinet kreeg steun voor het voorstel tot ontkoppelen van de coalitiepartners CDA en PvdA. De PvdA hield daar bij echter nogal wat slagen om de arm. De sociaal-democraten vinden dat het besluit over de koppeling na Prinsjesdag ge nomen moet worden. Dan zal blijken uit ramingen van het Centraal Planburau of de ge middelde loonstijging hoger uitvalt dan 3,75 procent. De vraag rijst dan namelijk of de uitkeringen mee moeten stij gen. Het kabinet vindt van niet en wordt daarin gesteund door het CDA. Fractieleider Brinkman zei dat de huidige voorstellen net aanvaardbaar zijn, maar dat daarmee de koek voor 1992 op is. Als de lonen inderdaad meer stijgen dan het kabinet voor ziet, kan dus een nieuw con- clict onstaan. De PvdA wil in dat geval namelijk garanties voor de uitkeringsgrechtigden. Maar Wöltgens opperde daar voor twee mogelijkheden: De extra loonstijging kan bijvoor beeld worden afgeroomd of Ou premies kunnen verhoogd worden. Volgens Wöltgens is de koppeling geen dogma, maar streeft de partij onver minderd naar een evenwichti ge inkomensverdeling. Dat verleidde fractieleider Van Mierlo van D66 tot de opmer king: „Symbolen verdwijnen deze dagen als l Pagina 4: Kok: Knokken om extreme loonstijging te voorkomen Politie wekt slaperige kok LEIDEN Met veel kabaal hebben enkele agenten van de Leidse politie vanochtend vroeg de ontbijtkok van Holiday Inn moeten wekken. Vanuit het hotel was een alarmerend telefoon tje binnen gekomen omdat verscheidene gasten zich al hadden gemeld voor het ontbijt. De kok sliep al een uur lang dwars door het voordurende gerinkel van zijn telefoon heen. De lawaai schoppende agenten kregen de kok wel wakker, die zich prompt in zijn kleren stortte en net te laatalsnog de gasten van hun broodjes, koffie en zacht gekookt ei voorzag. Vanuit de buurt zijn geen klachten over geluidsoverlast binnen gekomen. Inflatie in Nederland in juli hoogste in EG BRUSSEL De gemiddelde inflatie in de Europese Gemeen schap is mede door forse kostenstijgingen in Nederland in juli gestegen tot 5,3 procent ten opzichte van juli 1990. In juni was dit nog 5,1 procent, aldus gisteren gepubliceerde cijfers van Eu- rostat, het EG-bureau voor de statistiek. Nederland, dat anders met Duitsland laag scoort, spande in juli de kroon met een inflatie van 1,4 procent terwijl het gemiddelde op 0,5 procent lag. Als oorzaak wordt gewezen naar de verho ging van de huren, de gasprijzen en de brandstofaccijnzen. De inflatie in juli ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar be droeg daardoor 4,7 procent, terwijl dat in juni 3,6 procent was. In juni 1990 bedroeg dat verschil met juni 1989 nog maar 2.3 procent. Waar hebben we dat meer gehoord? Premier Lubbers heeft gisteren in de kamer gezegd, dat hij 'iets niet meemaakt'. Hij zei: „Als de gemiddelde loonstijging uitkomt op vijf, zes of zeven procent dan maak ik dat mentaal, persoonlijk en poli tiek niet mee. Dan ben ik weg". Waarheen hij dan gaat, zei hij er niet bij, maar dat zou wel eens 'Europa' kunnen wezen. Zijn woorden leken overigens sterk op die van vice-premier Kok het afgelopen weekeinde toen die het over de ontkoppe ling had. Hij is er nog steeds. Hieronder kunt u ervoor zor gen het straks allemaal - wat dan ook - zelf juist wél mee te maken. Met de Leidse Courant. Mentaal, persoonlijk en poli tiek. Welvarende landen eten de stijgende schulden- van het continent groten- s kwijtschelden en meer bieden. Dat heeft Javier ?z de Cuellar, secretaris- ieraal van de Verenigde gisteren verklaard in v York bij de presentatie iw VN-hulppro- mma voor Afrika. Vijf jaar 1986, beloofden de de VN de geruï- nomieën van het echter idenlast van 270 miljard DEN HAAG Bij de voorge nomen wijziging van de wao zal de regering géén uitzonde ring maken voor de zogeheten 'krepeergevallen' (mensen van wie zeker is dat ze nooit meer aan het werk zullen komen). Dit heeft premier Lubbers gis teren meegedeeld in de Twee de Kamer. „We hebben we kenlang gezocht naar een sy steem daarvoor, maar we heb ben het niet kunnen vinden. Het maken van zo'n onder scheid is bestuurlijk niet ver antwoordelijk", zei de minis ter-president. Hij gaf antwoord op vragen van onder anderen PvdA- fractieleider Wöltgens. Deze wilde weten of de belofte die vice-premier Kok vorige maand deed, zou worden na gekomen. Nadat er woedende protesten uit de samenleving waren gekomen tegen de op 13 juli gepubliceerde wao-plan- nen van het kabinet, stelde de PvdA-leider in r uitzonderingen gemaakt worden voor mensen met bijvoorbeeld „multiple sclerose of een gebroken rug als gevolg van een val van een bouwsteiger". Op deze manier wilde Kok de scherpste kanten afslijpen van de wao-voorstel- Maar volgens premier Lubbers is het onmogelijk in z'n alge meenheid te bepalen wie wel en wie geen recht moet hou den op een volledige wao-uit- kering. „Naast elk schrijnend geval staat een nog schrijnen der geval. Wie moet vast stel len wie er het ergste aan toe is?", vroeg de minister-presi dent. Hij voegde eraan toe dat het kabinet juist vanwege de 'krepeergevallen' een ruim hartiger beleid wil voeren voor alle huidige wao'ers, die zich immers niet particulier kunnen bijverzekeren. Wie in die categorie zit en boven de vijftig jaar is, zal niets merken van de kabinetsplannen. Wie jonger is, ziet 'slechts' zijn uit kering bevroren. „In guldens houdt hij of zij hetzelfde be drag". Premier Lubbers en minister Kok erkenden dat van sommi ge mensen zware offers ge vraagd worden. Maar beiden stelden dat de problematiek van de wao zo ernstig is dat er niet te ontkomen is aan de voorgestelde ingrepen. PvdA- staatssecretaris Ter Veld be loofde nog eens te zullen kij ken naar de positie van men sen die nu al ziek zijn maar die pas in de loop van volgend jaar, nadat de wetswijzigingen van kracht zijn geworden, in de wao zullen belanden. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. I. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 ïr/Mevr: Voorl: Straat: irinaamse president Igende week bekend RAMARIBO Suriname |gt op vrijdag 6 september nieuwe president. In krin- van de Nationale Assem- is vernomen dat de vere-' de volksvergadering op die um in Paramaribo bijeen- nt. De verenigde volksver ering bestaat uit 867 leden i het parlement en regiona- aden. Van der Kolk en Maas uitgeschakeld I Postcode/Plaats: I Telefoon: (voor controlè op bezOnynqV BELGRADO/PESCARA Wat de Montenegrijnse vice- president Branco Kostic be treft was de EG-oproep voor een staakt-het-vuren al voor de bekendmaking een doodge boren kindje. Al dinsdagavond wees hij elke internationalisatie van de Joe goslavische crisis als gevaarlijk voor zowel Europa als Joego slavië van de hand. „Zeker als er naar militaire middelen wordt gegrepen". Hoe weinig effect het EG-ulti- matum heeft, bleek vannacht. Servische r 'ionalisten en eenheden van het federale le ger bestookten de Oostkroati- sche stad Vukovar met hevig artillerie- en mortiervuur. De hoogste schatting van het aan tal doden ligt op 300. Een Joegoslavische veerboot heeft vanmorgen driehonderd Kroaten uit Zadar naar Anco- na in Italië overgezet. Ze pre senteren zich als toeristen. De dat zij de vluchtelingeninvasie. De Joegoslaven worden daar om aan minutieuze controles onderworpen voordat zij toe- aan land risteren werden ruim 400 Joegoslavische veerboot passagiers 8 uur lang vastge houden in de havenstad Pesea- ra. Het optreden lijkt bedoeld als waarschuwing dat Italië ernst maakt met de politiek van gesloten grenzen. TOKYO De teloorgang van het Nederlandse atletiek ging vandaag gewoon verder. Na Yvonne van der Kolk (1500 m) slaagde ook Frans Maas er niet in zich te plaatsen voor de fi nale. De verspringer kwam in de kwalificaties niet verder dan 7,71 meter, ruim onvol doende om te voldoen aan de eis van 8,05 m. Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998. 2S01 VC Den Haag Of bel 071 - 313 677

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1