LEIDEN OMGEVING Hulpverleners doen nu ^aak oneigenlijk werk" Bloemen en dank bij vertrek PvdA'ers Overvaller Leidse slachthuis: „Ik kreeg alleen maar zwijggeld" lattelandsvrouwen en hapebont op 55ste VEBO Een cadeau van formaat Wij zijn buitengewoon tevreden EeldócSomont Z/^dóaOowuird WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1991 'folitie grijpt ÜF etsendieven :n ien Al [DEN Een 18-jarige idenaar en zijn 21-jarige end zijn om half vijf inacht in de Morsstraat jehouden toen ze pro- berden zich uit de voeten maken op gestolen fiet- twee jongens waren paar minuten eerder de surveillerende nten nog lopend gezien konden niet verklaren wie ze de fietsen had- 'geleend'. DEN HAAG/LEIDEN „Er is nooit iemand uit de gevan genis gebleven door te be kennen. Maar doortimmerd liegen, dat is ook een kunst", vond procureur-generaal B. de Hoogh van het Haagse ge rechtshof. Hij geloofde gistermiddag niets van het verhaal dat een 22-jarige Rotterdammer het hof in hoger beroep vertelde. De Rotterdammer vertelde gisteren een derde, weer volkomen andere versie van zijn verhaal over de overval op het Leidse slachthuis aan de Pasteur- straat vorig jaar april. De Rotterdammer, die eerder door de rechtbank tot dertig maanden cel was veroordeeld, probeerde gisteren verlichting van zijn straf te krijgen. Hij zou helemaal niet bij de bewuste overval betrokken zijn geweest. Een overval, die dankzij wapengebruik een buit van 40.000 gulden opleverde. Ongeloofwaardig Geloofwaardig klonk zijn verhaal de rechter niet in de oren, omdat een naast het slachthuis wonende student scheikunde de auto van de verdachte had gezien op het mo ment van de overval. De student wist voor de politie zelfs het ken teken van de blauwe Opel Rekord te reproduceren, die bij de overval was gebruikt. Ook kon hij vertel len dat de overval door drie man nen van buitenlandse afkomst was gepleegd. Daarop kon de verdach te worden ingerekend. Tegenover de politie heeft de Rot terdammer altijd zijn onschuld volgehouden. Tijdens een verhoor door een onderzoeksrechter legde hij echter een volledige bekentenis af. Die bekentenis trok hij later tij dens de rechtszaak voor de recht bank weer in. Als verklaring voor zijn aanvankelijke bekentenis gaf hij op dat zijn vrouw zwanger was en dat hij losgelaten wilde worden. Dat zijn auto bij het slachthuis was geweest, was oest mogelijk: die had hij immers uitgeleend aan vrienden. Zwijggeld Voor het hof kwam de man giste ren met weer een andere versie. Hij zou van de echte daders 24.000 gulden hebben gekregen om te zwijgen en om het verblijf in de gevangenis te verlichten. Met het geld zou hij zijn Turkse dienst plicht hebben afgekocht en hij zou zichzelf hebben getrakteerd op een nieuwe auto. Aanklager De Hoogh werd alleen maar argwanender van de uiteen lopende verhalen van de Rotter dammer en eiste dat het hof zou vasthouden aan de eerder opgeleg de straf van dertig maanden cel. De Hoogh maakte van de gelegen heid meteen ook gebruik om te waarschuwen dat het openbaar ministerie strenger gaat straffen in overval-zaken. Die hemen in Ne derland in aantal steeds meer toe. Uitspraak over twee weken. JECT SLAAGHWIJK DOOR GELDGEBREK NOG NIET VAN START IQUE ROSO ~M)EN Heel zachtjes, onhoorbaar, heeft de yüting Maatschappelijk Leiden (MWL) in jaarverslag over 1990 oodklok geluid. Door lenemende hulpvraag e kwaliteit van de a verlening in gevaar /t tomen. Maatschappe- ®iverkers komen name- ll niet meer toe aan coverleg, cursussen en inderhouden van con- n binnen de netwer- van de hulpverle- sinstanties. wat langere termijn kan lat wreken in de dage gang van zaken, is de uiging van Paul van jen, algemeen directeur het MWL. „De maat- Gé schappelijk werkers houden zich nu noodgedwongen vaak bezig met oneigenlijke taken als telefoontjes beantwoorden en de administratie bijhouden. In het functioneringsrapport dat de directie welzijn in fe bruari over ons schreef, stond al dat wij eigenlijk 2 tot 2,5 formatieplaatsen meer moeten hebben. 'Wegwerken van ach terstallig onderhoud', zoals het werd genoemd. In maart of april werd in de commissie welzijn gezegd dat de gemeen te dat geld graag ter beschik king wilde stellen maar dat het er eenvoudigweg niet was. Hopelijk is er in de komende begroting wel ruimte gescha pen voor die twee extra for matieplaatsen. Als die kunnen worden ingevuld, creëer je weer wat ruimte bij de maat schappelijk werkers zelf. Ge beurt dat niet, dan kunnen we over een jaar niet meer in staan voor goed maatschappe lijk werk". Uit contacten met ambtenaren put Van Kampen goede hoop dat het geld voor de extra krachten, die voorna melijk zullen worden ingezet voor administratieve taken, wel op de begroting welzijn voor volgend jaar zullen staan. Geïsoleerd Het MWL, in 1985 ontstaan na fusies van afzonderlijke stich tingen voor maatschappelijk werk, komt na jaren van voor bereidende werkzaamheden nu pas echt toe aan het uitzet ten van beleidslijnen. Dat ge beurt in nauwe samenwerking met de gemeente. Zo gingen er vorig jaar twee speciale projec ten van start, één gericht op allochtone jongeren en één op onderwijsachterstandsgebie- den (met name de wijken Noord en Groenoord). Met veel moeite en nog meer dis cussiëren is daar enig geld voor vrijgemaakt. Een derde project is ondanks alle goede voornemens nog steeds niet van de grond gekomen: het project Slaaghwijk. In samen werking met de stichting Wel zijn Leiden (SWL) en de stich ting Sociaal-Kulturele Instel lingen Leiden (SKIL) moet het project ertoe leiden dat Slaaghwijk-bewoners gemak kelijker met hun problemen aankloppen bij hulpverle ningsinstanties. Van Kampen: „Uit een eerder onderzoek is gebleken dat een grote groep mensen in deze wijk maat schappelijk geïsoleerd is. Ze stapelen probleem op pro bleem en weten op een gege ven moment niet meer hoe ze uit hun ellende moeten ko men. Dat heeft tot gevolg dat sociale vernieuwing ook geen vat op hen heeft. Mensen ken nen de mogelijkheden van so ciale vernieuwing niet. Ik heb het vaak genoeg meegemaakt dat mensen nog niet eens van huursubsidie hadden ge- Juist om dat isolement open te breken, zou in het kader vooral omdat het nodig is", van het Slaaghwijk-project verzekert directeur Van Kam- een buurtmaatschappelijk pen, „maar we kunnen en wil- Paul van Kampen (rechts) en Willem Ververs, de directeuren van de stichting Maatschappelijk Werk Leiden. foto: wim van noort werker worden aangesteld voor 32 uur per week. „We willen het heel graag doen, len het niet uit eigen zak beta len". Kernachtiger uitgedrukt: als de gemeente iets wil berei- Aan de hand van de begroting van het MWL voor 1992 laat de directeur zien dat alleen al op de huidige lopende projec ten als woonwagenmaatschap- pelijk werk en de allochtone- jongerenwerker, 40.000 gulden moet worden toegelegd. „Daar kan niet nog eens zo'n 70.000 gulden voor een maatschappe lijk werker voor Slaaghwijk uit betaald worden, hoe graag we dat ook zouden willen. Dan teer je helemaal in op je eigen mogelijkheden". ELLY KERCKHOFFS EN LOEK GERADTS NEMEN AFSCHEID aditionele keuring van vee staat ook op het programma. pen! .11 1 t )EN Plattelands- wen en schapebont. •ombinatie ligt niet de hand, maar is er iie voor het eerst op 5-ste tentoonstelling le VEBO is te zien. ag wordt die van negen morgens tot twee uur lags in de Leidse Groe- ïallen gehouden. Naast ditionele keuringen voor )ont en roodbont, voor Shetlandpony's en vet- imfietsers l|en auto foto: wim van noort vee kunnen bezoekers ook zelf aan de slag. Zelf kaas maken en karnen, terwijl de kinderen zich kunnen bezighouden met onder meer pannekoeken bak ken en stempels maken. Voor het eerst in de 55-jarige geschiedenis van de agrarische tentoonstelling zijn ook de Plattelandsvrouwen met een eigen stand vertegenwoordigd. Ook .het schapebont is een no viteit op de beurs: tijdens een modeshow, die wordt gelopen door de jongere garde, wordt getoond wat er allemaal van het bont van het Texelse schaap te maken is aan kle ding. De organisatie hoopt dit jaar op evenveel bezoekers als vo rig jaar, toen zo'n vijfduizend belangstellenden de toegangs deuren passeerden. Tevreden constateerde A. de Jong, direc teur van de Groenoordhallen en tevens secretaris van de VEBO, dat er steeds meer 'stadse lui' naar de agrarische tentoonstelling komen: „Op dit moment ligt de verhouding 50- 50. Vooral de kinderen vinden het prachtig". LEIDEN „Ik heb tegen mezelf moeten zeggen: Elly, niet huilen, meid. Maar het was soms moei lijk". De laatste raadsver gadering van Elly Kerck- hoffs (PvdA) is gister avond bepaald niet onop gemerkt voorbijgegaan. Woorden van dank en waardering, bloemen, werken van de kunste naars voor wie zij het ja renlang heeft opgenomen en een heuse serenade door wethouder Koek vie len haar na een raadslid maatschap van vijf opmer kelijke jaren ten deel. „Als jij sprak, kwam de emotie die erachter zat, altijd naar bo ven", typeerde burgemeester Goekoop één van Leidens markantste raadsleden van de afgelopen jaren. „De luis in de pels van het college en de raad. Fractiediscipline was je vreemd, maar je kwam op voor degenen voor wie je hier zat". Ook D66'er Jan Hoeke- ma, die sprak namens de vol tallige gemeenteraad, liet niet na Elly Kerckhoffs om haar eigenheid te roemen. „In de politiek, waar het vaak toch gaat om een soort toneel, speelde je geen rol, je was je zelf. Je getuigde altijd van op rechte betrokkenheid, zocht de werkelijkheid die achter dat rollenspel schuilging. Je bent een heel bijzonder mens". Ouderen Voordat ze aan haar afscheids rede begon, waarschuwde ze al: „Dit is de laatste gelegen heid!" Die nam ze te baat om nogmaals, zoals ze al die jaren onvermoeibaar heeft gedaan, te benadrukken dat er ook in de toekomst meer aandacht moet worden besteed aan ou derenbeleid. „Er is de afgelo pen jaren veel gebeurd, maar niet genoeg, met name voor psychogeriatrische patiënten". De professionalisering en ver killing in de eerstelijnshulp zei ze zeer te betreuren. Ook stak het haar dat er nog steeds geen onafhankelijk punt is waar ou deren met hun klachten over instellingen terecht kunnen. „Het systeem van klachten procedures werkt niet. Omdat men van instellingen afhanke lijk is, is men bevreesd om klachten tegen diezelfde in stellingen in te dienen". Hoeveel vertrouwen ze ook heeft in het cultureel beleid van de nieuwe wethouder Koek, Kerckhoffs toonde zich nog immer ongerust over het atelierbeleid. Daarbij klapte ze uit de school door te onthullen dat er plannen zijn om het voormalige museum voor Mi neralogie en Geologie aan de Hooglandse Kerkgracht in te richten als atelier en expositie ruimte. Fictie Bijna werd vergeten dat het voor een ander lid van de PvdA-fractie eveneens de laatste vergadering was. Ook Loek Geradts nam afscheid, na zeven jaar voor de sociaal democraten in de bankjes te hebben gezeten. Volgens Jan Hoekema „eerst vakbonds man, dan PvdA-man en dan een hele tijd niks". Geradts maakte van de gelegenheid gebruik om alle aanwezigen, en met name zijn collega raadsleden, een lesje politiek te geven. Hij wilde voor eens en voor altijd een einde ma ken aan de „ficties waarmee raadsleden leven". Zo moesten we maar eens af van de mythe dat de gemeenteraad het be stuur van de gemeente is. „Zo heb ik dat nooit beleefd. De raad is veel meer het orgaan dat het dagelijks bestuur con troleert". Van drie bestuursla gen is ook allang geen sprake meer, sinds 'Brussel' steeds va ker van zich doet spreken en ook de gewesten een grotere rol in het bestuur gaan spelen. „Zeker de provincie zal be voegdheden moeten inleve ren". Ook de inspraak, voor velen hèt symbool van bestuurlijke vernieuwing en vergaande de mocratisering, moest eraan ge loven. „Ik heb daar soms een wat bittere smaak aan overge houden. Veel inspraak en in spraakreacties zijn gericht op deelbelangen. De wethouders zitten daar tegenover om het evenwicht weer enigszins te herstellen. Ik denk dat de kwaliteit van het bestuur be paald niet afhankelijk is van de inspraak maar van het ver mogen om los van al die deel belangen het algemeen belang te laten prevaleren". Met een sneer naar de lokale pers dat ook zij zich in dat schaakspel te gemakkelijk als pion laten gebruiken. Tenslotte moest hem nog van het hart dat in de dagelijkse gang van de poli tiek de partijen vrijwel onher kenbaar zijn aan de hand van hun politieke uitgangspunten. Loek Geradts sloot zijn raads periode af met een welge meend dankwoord in de rich ting van zijn eigen fractie, die hem altijd de ruimte liet voor zijn vaak ietwat afwijkende eigen opvattingen. Met de woorden „En daarmee sluit ik mij niet aan bij de kritiek die de laatste tijd op de PvdA- fractie is geuit", gaf hij daar van opnieuw blijk. i Raad schoorvoetend akkoord met regionaal politiekorps LEIDEN De gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met de indeling van Leiden bij Voorschoten in de opzet van het regionaal politiekorps. D66 en PvdA vonden het nog wel noodzakelijk om in een motie vast te leggen dat Leiden on danks de samenwerking met Voqrschoten zou blijven ijver en voor een zeer zelfstandig politiekorps. De motie werd raadsbreed gesteund. Volgens de nieuwe opzet voor de poli tiekorpsen wordt Leiden inge deeld in de regio Holland-Mid den, en vormt de gemeentepo litie van Leiden een basiseen heid met het Rijkspolitiedis trict Voorschoten. Tijdens de commissievergadering hier over op 25 juni kwam van de kant van PvdA, CDA, VVD en D66 veel kritiek op deze in deling. RIJNSTREEKGEMEENTEN IN REACTIE: Bij een frontale op de Driftstraat zijn niddag twee bromfiet- ïn val gekomen. De jon- 16 en 17 jaar oud, reden midden van de weg een auto uit tegenover- Je richting naderde. Bij ging nog enigszins uit te reed de 16-jarige tegen koplamp en de 17-jari- en de andere. De jongste le twee liep een ont- e schouder en wat wonden op. uwenkerkplein nluchtbioscoop £N Het Vrouwen- ein is morgenavond het van een filmvertoning open lucht. Op een i van 6 bij 3,5 meter de klassieker „My name >ody" met Terence Hill nry Fonda in de hoofd- vertoond. De film be- n half tien, de toegang is Inbrekers n opgepakt - (vervolg van voorpagina) LEIDEN De gemeen ten in de Rijnstreek zijn blij verrast met het GS- standpunt dat er geen spoorlijn tussen Amster dam en Rotterdam mag komen. Gemeentesecretaris J. van Elk van Alkemade had hier ook op gehoopt. „Van een goed be stuurder verwacht je ook een goed standpunt", aldus Van Elk. „Wij zijn buitengewoon tevreden", reageert burge meester M. Boelen van Rijne- veld. Het A-tracé loopt dwars door deze gemeente. „We had den het niet verwacht, maar wel gehoopt", aldus Boelen. „Als de Provinciale Staten het besluit van GS overnemen, is dat in ieder geval een goede steun in de rug in de richting van de Tweede Kamer". Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. „Wij zijn het van harte eens met de provincie", stelt ge meentesecretaris L. Kruithof van Zoeterwoude. „We hopen dat het ook inderdaad de kant uitgaat van het gebruik van het bestaande spoor voor de TGV. De aantasting van het landschap en de gevolgen voor de mensen die langs het tracé wonen zijn te ingrijpend. Het Rijk doet er verstandig aan het standpunt van de provincie over te nemen. We voelen ons gesteund, al beseffen we dat de Tweede Kamer uiteindelijk de beslissing zal nemen. Pas dan kunnen we er zeker van zijn dat de hogesnelheidslijn er niet komt", aldus de heer Kruithof. De inwoners van Zoeterwoude lopen nog niet echt warm voor acties tegen de dreigende komst van de Hoge Snelheids lijn (HSL). Dat bleek gister avond tijdens een bijeenkomst in Ons Huis. Slechts 15 men sen waren present om de plan nen en suggesties te bespre ken. Ondanks de teleurstellen de opkomst gaan de Zoeter- woudse initiatiefnemers toch actie voeren. Harde acties zul len het - voorlopig althans - niet worden. De suggestie van een strijdlustige inwoner van het dorp om het verkeer op rijksweg A4 lam te leggen en zo de landelijke pers te héden werd door de aanwezigen niet overgenomen. Wel zullen op korte termijn grote affiches geplaatst gaan worden bij de invalswegen van Zoeterwoude. Opgelucht Het CDA-raadslid J. Berkou- wer-van der Laan (zij was naast wethouder R. Hogenelst de enige vanuit de politiek) stelde het onomwonden: „Zoe terwoude moet niet alleen op treden. Dat maakt geen malle moer uit. Na de inspraakronde zullen we de krachten moeten bundelen". Wethouder mevrouw C. Hui gen van Leiderdorp is opge lucht. „Dit is de eerste stap op een lange weg. In Leiderdorp zitten we naast de eventuele komst van de HSL ook nog opgescheept met de verbre ding van de rijksweg A4 dwars door onze gemeente. Nu de provincie tegen een nieuwe spoorlijn is en ook alle betrok ken gemeenten in Zuid-Hol land zijn de kansen op een goede afloop gestegen. Het wordt wel tijd dat de mensen die nu in onzekerheid zitten, over wat er bijvoorbeeld met hun huis gaat gebeuren, duide lijkheid krijgen. We willen bij voorbeeld ook niet dat de TGV in eerste instantie over bestaand spoor gaat rijden en dat er op de langere termijn, bijvoorbeeld over 15 jaar, als nog een HSL komt", aldus me vrouw Huigen. LEIDEN Een 33-jarige Lei- denaar en een 30-jarige Frans man zijn gisternacht op heter daad betrapt bij hun poging om bij de textielwinkel van Zeeman aan de Hoogstraat binnen te komen. Er was al een ruit ingeslagen toen de agenten, gewaarschuwd door een anonieme tip, in de Hoog straat arriveerden. Beide man nen sprongen onmiddellijk van de luifel waarop ze ston den maar konden niet snel ge noeg weg komen. Dollars gestolen LEIDEN Twee zakjes met elk duizend dollars zijn afgelo pen nacht gestolen uit een wo ning aan de Smidsteeg. De 58- jarige bewoner zei de dollars kort daarvoor voor 1,08 per stuk te hebben gekocht. Hoe de daders binnen konden ko men, is niet bekend. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bon iij een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |f

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9