Geen misdadiger wordt |zo gestraft als wao'er" Lubbers roemt inbreng Kok De Visser stapt op als fractie wao-plan steunt Handen af van de WAO! Kijkt uw hond ook? &idóc6outani oom volgens Oud jagerskamp gevonden bij Scheemda IRONINGEN Provinciaal archeoloog (roenendijk van Groningen heeft op het Jracé van de A7 tussen Zuidbroek en |p icheemda een jagerskamp gevonden uit het lan optis vakbe\ jgingen niet w ocent 1< tkermgC tiet kabii ir de uit r zachte slee vervulli ïeewerki flink op mesolithicum (circa 6500 tot 5000 jjl Christus). In verband met de vondst zijn de Werkzaamheden aan dit nieuwe weggedeel ten week opgeschort. De aanwezigheid veel pijlpunten duidt op de aanwezig- 1 van een jagerskampje in het verleden, archeoloog ontdekte tijdens het uitgra- de bovenste zandlaag onder de ver- irding een duinkopje met daarop bewerkte /uursteen. Lang na de bewoningen hebben de resten van het jagerskamp nog te maken ;ehad met overstromingen door de Dollard. resten zijn bewaard gebleven doordat ze r het kleidek goed zijn geconserveerd. - h( )e /en Dat hi een flii uit dan sociale loonm is geen rechtigdi CNV-VOORZITTER HOFSTEDE NOG NOOIT ZO KWAAD ie DEN ma le, pische onpi nkman. n; binner t; het maal ha (Rome). oskou), alster: drs BINNENLAND WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1991 Van Maarseveen wil niet met pensioen ROTTERDAM De Rotterdamse professor H. van Maarseveen wil niet met pensioen. Hij vecht zijn ontslag - vanwege het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd - aan bij de ambtenarenrechter. Hij vindt het onzin om op zijn leeftijd aan de kant te worden ge schoven. Officieel moet de 64-jarige hoogle raar bestuurs- en staatsrecht van de Erasmus Universiteit per 1 januari 1992 stoppen met werken. Maar dat is hij niet van plan: hij voelt zich goed, functioneert prima, dus waarom zou hij stoppen. Van het recht op pensionering moet de overheid geen plicht maken, zo vindt hij. Van Maarseveen ver weert zich al dertig jaar tegen leeftijdsdiscri minatie. Hij dient als eerste in Nederland een I FOTO: CEES VERKERK beroepsschrift in bij de ambtenarenrechter. Fusie proefstations Naaldwijk en Aalsmeer NAALDWIJK/AALSMEER Het Proef station voor Tuinbouw onder Glas te Naald wijk en het Proefstation voor de Bloemiste rij in Nederland te Aalsmeer bereiden een fusie voor. In maart 1992 verschijnt daar over eindrapport. De dagelijkse besturen van de beide proefstations en de directeur akker- en tuinbouw van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij hebben daarvoor een projectgroep in het leven ge roepen, die in september met het voorberei dende werk begint. De proefstations in Naaldwijk en Aalsmeer werken al enkele jaren het laatste jaar intensiever sa men. In de projectgroep zijn onder anderen de directies en medewerkers van de proef stations vertegenwooordigd. Zeventig-jarige wint jackpot ZANDVOORT Een be- zoek aan het casino van Zandvoort heeft gisteren een 70-jarige vrouw uit Haarlem een aardig centje voor de oude dag opgeleverd. Door te spelen met één muntstuk van viif gulden zag zij kans vier 'klompen' op een rij te krij gen, wat een jackpot-bedrag opleverde van 361.072 gul den. De gelukkige winnares heeft onder het genot van champagne en hapjes het geldbedrag in ontvangst ge nomen uit handen van de di rectie van Holland Casino Zandvoort. HAAG Henk tussjHofstede kan nog lachen, 'k ben net weer voor inderd procent goedge keurd om te werken", :egt hij. Een aantal maan- geleden werd de voorzitter van de christe- ijke vakcentrale CNV ge- roffen door een ernstige z hartaanval. Dank zij een |de lotterbehandeling, waar bij de bloedvaten werden v'opgerekt', kan hij het werk inmiddels weer vol- idig aan. „Nou ja, ik moet iets meer rustpauzes inlassen, dat is alles". 'eel tijd voor rust is er niet. kabinet houdt hem zelfs s ;eregeld uit de slaap. „De iverheid heeft nog nooit zo'n >rfvreemde en harde maatregel als dit kabinet met Geen misdadiger in r^Nederland wordt zo gestraft als iemand die arbeidsonge schikt is. Die mensen leveren men in. Nou, als een rechter zo'n boete oplegt heb je het h wel héél erg bont ge laakt". Hij rekent voor. „Ie- iand van om en nabij de veertig jaar die als gezonde werknemer 3000 per maand verdiende, heeft nu een wao- uitkering van ƒ2100. In de voorstellen van het kabinet wordt dat 1750. Dat is een verlies van ƒ350 per maand. Het vakantiegeld wordt ook minder, waardoor je op een achteruitgang van zo'n 7 4500 per jaar komt. Dat gaat 25 jaar door; tot aan zijn pensioen. Dat is een verlies van ruim een ton. En dan heb ie het dus over iemand die helemaal niet zo'n dikbetaalde baan had". De maatregelen van het kabi net, zegt Hofstede, raken maar een beperkte groep arbeidson geschikten. Om precies te zijn: 237.000. Alle anderen van de in totaal 900.000 wao'ers blij ven buiten schot. Hofstede: „Aangezien de bezuinigingen miljarden moeten opleveren en ze maar door een kleine groep moeten worden opge bracht, is het gevolg dat de in grepen diep snijden". Je krijgt de indruk dat de vak beweging over heel andere mensen praat dan het kabinet, als het gaat om arbeidsonge schikten. Hofstede: „Ach, die verhalen over misbruik. Iedereen heeft wel een voorbeeld van iemand die ten onrechte in de wao zit. Maar alles bij elkaar gaat het toch maar om vier, vijf pro cent van het totale aantal wao'ers die misbruik maken van de voorziening. Daarnaast heb je veel jongeren en herin tredende vrouwen die soms na slechts enkele jaren werken in de wao terecht komen. Die verdienen niet zo veel en heb ben onder deze maatregelen ook niet te lijden. Wie werke lijk worden gepakt zijn de bo nafide werknemers. Daarom loopt de emotie bij de vakbe weging ook zo hoog op. En dan komt daar nog de ontkoppe ling bij. Het is een ramp. CDA staat toch voor christelijke po litiek en de essentie daarvan is naastenliefde en rentmeester schap. Het hart van de sociaal democratie, waarvoor de PvdA toch staat, is solidariteit. Van beide uitgangspunten zie ik hier niets terug. Door de moordaanslag op de wao en het om zeep helpen van de koppeling kunnen we een ge matigde loonontwikkeling vol gend jaar wel vergeten. Nie mand heeft de loonstijging nu nog in de hand. Alle bonden zullen straks met forse loonei sen komen, de remmen zijn los. En er is geen enkele grond meer om zaken te doen met het kabinet zodat dit soort ont wikkelingen te voorkomen zijn. De federatieraad (het be stuurdh) zou me ook geen enkele toestemming meer ge ven om nog met het kabinet te praten". In de regeringsverklaring is met betrekking tot de wao en kel en alleen sprake van pre ventieve maatregelen. Wat is er gebeurd, dat het nu ineens zo rigoureus moet? Hofstede: „Het komt er op neer dat het kabinet geen kans heeft gezien nieuw beleid te fi nancieren. Puur om zelf aan geld te komen voor andere za ken heeft men gekozen het mes te zetten in de wao. De ei gen onmacht om orde op za ken te stellen in de eigen be groting is de oorzaak van alle ellende. Als het om geld gaat is dit kabinet zeer zorgvuldig, maar niet als het U hebt gezegd dat het kabinet maar moet opstappen. Dat kunt u alleen bereiken door stakingen, niet door de de monstraties die u met de ande re vakcentrales hebt georgani seerd. Wat u nu doet is nog een keer heel hard 'boe!' roe pen in de wetenschap dat het toch niets meer helpt. Hofstede: „In de uitgangspun ten van het CNV staat dat we geen actie voeren om een ka binet weg te krijgen, tenzij een kabinet ondemocratische beslssingen neemt die bijvoor beeld de vrijheid van organi- CNV-voorzitter Henk Hofstede. saties aantast. Ik denk dat de voorstellen mede door het maatschappelijk protest nog zullen worden bijgesteld tot de laatste dag dat de wet wordt aangenomen. Vergeet niet dat we met dat 'boe!' roepen tot nu toe wel hebben bereikt dat de eerdere wao-voorstellen zijn afgezwakt. Nog lang niet ge noeg natuurlijk, want dit plan zou van tafel moeten. We zijn er nog lang niet tevreden mee en we zullen ons daartegen blijven verzetten". Bent u niet bang dat het maat- Ros ha* DEN HAAG „Een klein wonder", noemde premier Lubbers het dat meningsverschillen over de koppeling, tussen met name CDA-fractielei- der Brinkman en vice- premier Kok, toch nog overbrugd konden wor den. ..Mijn indruk was dat de loofdrolspelers vrijdagavond hun hakken in het zand zet- in. De linker- kon de rechter- vinden. Maar uitein delijk is er een pakket maatre gelen uitgerold dat hun beider doelstellingen verenigde. Toen s de handreiking mogelijk". crisis was eigenlijk al maandagavond vroeg bezwo- door een ontkoppelings- waarin het woord 'ont- ;oppelen' zorgvuldig werd lok, minister De Vries staatssecretaris Ter Veld voor eerst met de genomen be sluiten de boer op. Tijdens de speciale persconferentie was eerste doel van het viertal opgelopen averij zo snel „mogelijk te herstellen, even tueel gezichtsverlies te voor komen en nieuwe eensgezind heid uit te stralen. Zalvende woorden Vice-premier Kok had de af- ïlopen weken de meeste lappen opgelopen vooral Jn zijn eigen achterban en as waren de meeste zalvende ®lwoorden van Lubbers voor hem bestemd. De premier wil de daarmee niet karig zijn. Zo was het volgens hem tenslotte een „blessing in disguise" ge weest (een zegen in vermom ming, red.) dat in de PvdA- achterban een groot oproer over de wao uitbrak. „Uitein delijk heeft het allemaal geleid tot een beter pakket wao- maatregelen". Lubbers gaf ruiterlijk toe dat het kabinet in de beruchte nacht van 13 op 14 juli, toen het eerste wao-besluit geno men werd, over te dun ijs was gegaan. „Er zat een aantal zwakke punten in. Ik noem het feit dat de huidige wao'ers zich niet zouden kunnen bij verzekeren voor de aantasting van hun uitkeringsrechten. Verder moesten we ons afvra gen of een zo radicale omslag in het stelsel niet tot chaos zou leiden. Met name de heer Kok heeft vervolgens de.kar sterk getrokken ook in zijn ver antwoordelijkheid als PvdA- leider. De conclusie was dat het beter kon, met minder in grijpende gevolgen voor de wao'ers zélf". Het betere wao-pakket was toch eigenlijk aan Kok te dan ken geweest, leek Lubbers te willen benadrukken. „Er is opnieuw intensief gewikt en gewogen en er is nu een pak ket maatregelen uitgekomen waar we voor stéén. Er is kri tiek op mogelijk, zeker. Ook de werkgevers voelen pijn. Maar op tal van punten is er duidelijk het kenmerk van sa men lappen, samen risico's de len". Duwtje Kok kreeg van Lubbers niet alleen een schouderklopje, maar ook steun in de rug. Als of hij voor de PvdA campagne aan het voeren was, riep de premier alle teleurgestelde so ciaal-democraten op om spoe dig in de moederschoot van de partij terug te keren. Lubbers: „Ik hoop dat de samenleving deze coalitiepartner erkent als een partij die een beleid wil dat gericht is op behoud en verbetering van bestaande col lectieve voorzieningen en op een rechtvaardige inkomen sontwikkeling. Ik hoop dat de mensen die zich met de PvdA verwant voelen zullen zeggen: dót is de moeite waard". Kok zélf zat er een beetje kniezend bij. Het hoog-opgelo- pen conflict in het kabinet was hem niet in de kouwe kleren gaan zitten, gaf hij toe. Zijn uithaal afgelopen zaterdag „ontkoppeling maak ik niet mee" moest toegeschreven worden aan de vermoeidheid en emotie van dat moment. Kok: „Dit weekeinde heb ik me nogal emotioneel opgesteld ten aanzien van het inkomens beleid. Dat kwam omdat ik het mentaal, persoonlijk en poli tiek niet had kunnen verdra gen als de koopkracht van de zwaksten volgend jaar achter op zou raken bij die van wer kenden. Die emotie werd ook veroorzaakt door verbitterd heid over het feit dat het vrij dag allemaal opeens scherp kwam te liggen in het kabi- Een oud en herhaaldelijk bij gesteld plan van De Vries bood maandag uitkomst. Een plan dat er kort gezegd vanuit gaat dat de bonden hun inko menseisen zullen matigen. Vervolgens zorgt het kabinet ér via een herschikking van belastingen en premies voor dat de koopkracht van werk nemers, ambtenaren en uitke ringsgerechtigden niet uit de pas gaat lopen. Gevolg is mits de bonden en werkge vers mee willen vyerken dat de ontwikkeling van de werkgelegenheid een nieuwe impuls krijgt. Achter dat plan en het nieuwe wao-plan stelden Kok, De Vries, Lubbers en Ter Veld zich vierkant op. De Tweede Kamer, zo lieten Lub bers en Kok doorschemeren, zal er niet veel meer aan mo gen sleutelen. Lubbers: „Dit is het. We hebben de streep nu zó getrokken". Kok: „Als de Kamer het wao-plan ingrij pend wil wijzigen, zal het ka binet zich op zijn eigen positie moeten beraden". FOTO: CEES VERKERK schappelijk protest de komen de weken zal tegenvallen? Hofstede: „O nee, daar ben ik absoluut niet bang voor. Ik denk alleen wel dat de vonk nog moet overslaan. Als ik al leen al af ga op opniniepeilin- gen dan is toch duidelijk dat de kabinetsplannen nauwelijks nog op steun van de bevolking kunnen rekenen. Kijk ook maar naar de steun die de coa litie nog heeft. Men begon met een totaal van 103 kamerze tels, nu zijn dat er nog maar 74, niet eens meer een meer derheid in het parlement". Ambtenaren stellen hogere looneisen (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De alge mene centrale van over heidspersoneel (ACOP), waarin onder meer Abva- /Kabo, ABOP, de Neder landse politiebond en de Vervoersbond FNV zijn verenigd, heeft laten we ten absoluut geen genoe gen te nemen met slechts drie procent loonstijging. Het besluit van het kabi net houdt impliciet in dat er voor ambtenaren niet meer beschikbaar is. De ACOP wijst er op dat dit indruist tegen de in 1989 ge maakte afspraak dat de stijgin gen van de lonen bij de over heid gelijke tred houden met die in het bedrijfsleven. De vakcentrale zal de onderhan delingen hoe dan ook ingaan met een hogere looneis dan drie procent. De Raad van de Centrale On dernemingsorganisaties (RCO), waarin onder meer de werk geversorganisaties VNO, NCW en KNOV en de land- en tuin- bouwbonden samenwerken, maken vooral bezwaar tegen het schrappen van de inflatie correctie. Die maatregel zou de belastingdruk voor de beter geschoolden verzwaren. Daar naast vreest de RCO dat de drie procent die genoemd wordt als maximaal toelaatba re loonstijging, door de bonden zal worden gebruikt als mini mumeis. De RCO denkt ver der dat door dit pakket loon kostenmatiging niet haalbaar is, waardoor de werkgelegen heid zal afnemen. door BERT JANSMA In de Britse Daily Telegraph lees ik de uitslag van een onderzoek naar het gedrag van de Britse televisiekijker. Met een aantal opmerkelijke zaken. Een van de vragen: „Op welke leeftijd begon uw kind dagelijks tv te kijken?" Maar liefst 32 procent van de kinderen doet dat vanaf het eerste jaar, 22 procent vanaf het tweede, en 18 procent vanaf het derde jaar. Het begin van een verslaving. In de nieuwe film 'Stanno tutti bene' (We maken 't allemaal goed) van de Italiaanse regisseur Giuseppe Tornatore moet Marcello Mastroianni op een baby passen die in een kinderstoel door moeder voor een tv-scherm is geparkeerd. Het kind is zoet. Tot de tv het af laat weten. Mastroianni zit met een gillende kleine en vindt de oplossing in de keuken waar de wasmachine staat te draaien. Hij zet de kinderstoel voor het oog van het apparaat en de baby kijkt geboeid naar het kleurige, draaiende wasgoed en is doodstil. Cynisch commentaar van een regisseur die een Oscar won met 'Cinema ParadisoTv als zoethouder. Terug naar het onderzoek. De Britse kijker is ook gevraagd naar andere activiteiten terwijl de tv aanstaat. Er wordt door 76 procent van de kijkers gegeten terwijl de buis ruist, 45 procent leest bij de tv, er wordt veel geslapen (mannen 35, vrouwen 27 procent), er wordt aan de huishouding gedaan (mannen 12, vrouwen 39 procent), er wordt gebreid (vrouwen 31 procent, mannen merkwaardig genoeg één procent), fetelefoneerd (mannen 25, vrouwen 30 procent), rieven geschreven (zo'n 20 procent), aan lichaamsoefeningen gedaan (bijna tien procent) en kruiswoordpuzzels opgelost (niet door mannen, wel door één procent van de dames). Aan liefde onder het toeziend oog van de buis wordt gedaan door vijf procent van de vrouwen en elf procent van de mannen. Waar dat verschil aan ligt, laat het onderzoek aan de fantasie over. Je vraagt je af of er in Engeland nog wel naar tv gekéken wordt. Dat ding staat gewoon de hele dag aan. Het is de wasmachine van Mastroianni. Het onderzoek komt met nóg een opmerkelijk feit. Vijfentwintig procent van de Britten blijkt bovendien in conversatie te gaan met de figuren op het scherm en als dét geen voer voor psychologen is, weet ik het niet. De BBC en hun collega's zijn gelukkig niet alleen afhankelijk van die puzzelaars, slapers, lezers en eters. Veertig procent van de Britten laat weten dat ook hun huisdier met graagte tv kijkt. Zijn die Britten nou zo gek, of is dat een algemeen verschijnsel? Ik ben verschrikkelijk benieuwd: kijkt uw hond ook? DEN HAAG PvdA-ka- merlid Piet de Visser stapt vandaag mogelijk uit de PvdA-kamerfractie. Mocht zijn fractie in het debat over de wao en de koppeling het kabinet steunen, dan is wat hem betreft de maat vol. Hij zei dit gistermiddag nadat hij de fractievergadering ge desillusioneerd verliet. Zijn fractiegenoten steunen de ver gaande herziening van de wao en de plannen voor het losla ten van de koppeling. De Vis ser is rabiaat tegen alle voor stellen. Ook het PvdA-kamerlid Frans bezint zich op zijn positie. Moor kondigde gisteravond tij dens een bijeenkomst van het PvdA-gewest Rotterdam aan, dat hij zijn zetel ter beschik king zal stellen als ook het bij zondere partijcongres in okto ber de kabinetsplannen niet afkeurt. De kamerleden staan niet al leen in hun kritiek. Op de ver gadering van PvdA-gewest Rotterdam gisteravond had vrijwel geen enkele spreker een goed woord over voor de kabinetsvoorstellen. PvdA- staatssecretaris Simons (volks gezondheid), oud-wethouder van Rotterdam, voerde ter verdediging van het kabinet aan dat de voorgenomen maat regelen noodzakelijk zijn. „Een kabinet met alleen maar sociaal-democraten erin had geen wezenlijk andere beslui ten kunnen nemen". Toen de zaal het woord kreeg, beleefde Simons moeilijke mo menten. De ene na de andere spreker spuwde zijn gal over het aandeel van de eigen be windslieden in de genomen kabinetsbesluit. Velen voelen zich door partijleider Kok op het verkeerde been gezet. Jaap van der Scheur, oud-voorzitter van de ambtenarenvakbnd AbvaKabo, sloot zich volmon dig aan bij een uitspraak van CNV-voorzitter Henk Hofste de: „Dit is geen kabinet van sociale vernieuwing maar van sociale verloedering". CASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON IK WW kJOU W30IT ZO H006 GEWEEST... IKO0K NIET. dEMW ONT- ZiTTEWP VEI? KIJKEW MM Hue YEP! HET IS TE GEK Introductie van treintaxi in Amstelveen uitgesteld AMSTELVEEN De introductie van de treintaxi in Amstel veen - die op 1 oktober zou plaatsvinden - is enkele maanden uitgesteld. Het wachten is op de uitkomst van het onderzoek dat het ministerie van verkeer en waterstaat instelt naar het effect van invoering van treintaxi's op de inkomsten van het reguliere taxivervoer in de grote steden. Mocht dat negatief blijken te zijn, zo deelde een woordvoerder van de gemeente Amstelveen gisteravond mee, dan ziet de ge meente geheel af van treintaxi's. Een en ander is de uitkomst van een gesprek dat de twee verkeerswethouders van Amster dam en Amstelveen gisteren hadden met vertegenwoordigers van VOF treintaxi en het CBT, het centraal bureau waarbij de meeste Amsterdamse taxichauffeurs zijn aangesloten. SOCIALISTIESE PARTIJ Maar wat dan? Maak het werk veilig, door preventie en kontrole. Maak het werk geschikt, door aanpassingen en minder gejaag. Maak het werk lichter, door verdeling en werktijdverkorting. Maak werk, door banen in onderwijs, zorg, milieu en toezicht. Maak werk door bedrijven te verplichten ook mensen met een verminderd arbeidsvermogen in dienst te nemen en te houden. Mee eens? Bel 010-4673222 of stuur de bon inI f" JA, ook ik vind de WAO-plannen van het kabinet onjuist. Het J probleem van de WAO moet bij de bron worden aangepakt. J Stuur mij daarom een (gratis) aktie-pakket.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3