EG dreigt Servië met ingrijpen Coalitie steunt voorstellen van kabinet Koppeling IG-deuren zwaaien open voor Baltische staten CetdócSouoant Bonden én werkgevers wijzen akkoord eensgezind af 14 Dagen Gratis j Of bel 071 - 313 677 INFORMATIE ZONDER SENSATIE £eidóc0ouia/nt 28 AUGUSTUS 1991 Ccidóc Somant Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25120 Losse nummers 1,45. Doden bij ongeluk in metro New York NEW YORK Bij een metro- ongeluk in het centrum van New York zijn vanmorgen minstens zeven doden en 150 gewonden gevallen. De voor ste wagon van een trein ont spoorde door nog onbekende oorzaak en boorde zich in een pilaar. Daarna ontspoorden nog vier van de tien wagons. Vier wagons werden volledig geplet. Het ongeluk deed zich voor op ongeveer 60 meter van het Union Square station in Manhattan. Brandweer en 06-lijnen taboe voor gedetineerden DEN HAAG De PTT heeft op verzoek van het ministerie van jus titie de huizen van bewaring en de gevangenissen afgesloten van de mogelijkheid commerciële 06-lijnen te bellen. Volgens een woordvoer ster van het ministerie van justitie was gebleken dat gedetineerden via zogeheten babbelboxen met elkaar communiceerden. De maatregel is genomen met het oog op de beveili ging. „Het hele beveiligingsbeleid valt in duigen als men ongehinderd met elkaar kan communiceren. Het is niet voor niets dat gedetineerden niet gewoon met elkaar kunnen Pagina 14: Richard Krajicek fysiekonderuit tegen Lendl bellen", aldus de woordvoerster. Krajicek wil niet opgeven tegen Lendl NEW YORK „Ik ging langzaam dood", vertelde Krajicek monter nadat hij twee liter mineraalwater had opgeslokt na zijn verloren marathonpartij tegen Ivan Lendl gisteren op FLushing Meadow. „Mijn hele lichaam deed pijn. Ik had lichte kramp in mijn nek, kon niet meer naar het net sprinten. Het voelde alsof de zon een gat in mijn hoofd had gebrand. Ik wilde opgeven, maar zo ver wilde ik niet gaan". De vermoeidheid werd zicht baar in de derde set. In de eerste twee had hij wonderbaarlijk mooi tennis gespeeld. „Het beste uit mijn leven", meldde hij trots na de partij, die ten einde kwam met de cijfers 3-6 2-6 6-4 7-6 6-0. Jimmy Connors en Patrick McEnroe hielden er vannacht bij de US Open bijna GS: geen nieuwe spoor lijn door het Groene Hart LEIDEN Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid Holland zijn tegen de aanleg van de Hoge Snel heidslijn (HSL) tussen Rotterdam en Amster dam. GS vinden dat de flitsrein gebruik moei maken van de bestaande spoorlijn. Die kan wor den aangepast. Nieuwe tracés ten noorden van Rotterdam doorsnijden vele woningebieden in onder meer Leiderdorp en Zoeterwoude of tas ten het Groene Hart op onaanvaardbare wijze aan, aldus het provinciebestuur. Het zou 15 tot 20 jaar gaan duren, voordat het noordelijke tracé voltooid zou zijn. Gedurende die tijd zou de trein gebruik moeten maken van het bestaande tracé via Den Haag. De gemeenten in de Rijnstreek zijn blij verrast met het standpunt van GS. De gemeenten verzetten zich al enige tijd met hand en tand tegen de plannen van minister Maii. Pag. 9: „Wij zijn buitengewoon tevreden Sovjet-troepen eerder weg uit Duitsland BONN De nieuwe minister van defensie van de Sovjetunie, Jevgeni Sjaposjnikov, heeft gisteren verklaard dat de terugtrek king van de Sovjet-troepen uit Duitsland sneller zal worden uitgevoerd dan aanvan kelijk beoogd. Hij reageerde daarmee ken nelijk op de wens daartoe die vorige week in de Bondsrepubliek werd gehoord na de coup in Moskou. Minister Sjaposjnikov ver klaarde voor de Duitse televisie dat de troe pen Duitsland zullen verlaten voor het eerder overeengekomen tijdstip van 1994. In het vroegere Oost-Duitsland zijn nog ruim 250.000 Sovjets gelegerd. Ten tijde van de Duitse vereniging in oktober vorig jaar waren er 360.000 manschappen gestatio neerd. Bollenkwekers in problemen door mestverbod mroepen willen 50 iljoen gulden extra bijdragen aan verbetering tv-programma's BRUSSEL Het ultima tum volgde enkele tellen na middernacht. In venij nige woorden zei minister Van den Broek van bui tenlandse zaken dat het uit moet zijn met de ge vechten in Joegoslavië. Hij richtte zich in het bij zonder tot Servië. Voor komende zondag dient er sprake te zijn van een werkelijk staakt-het-vu- ren onder supervisie van EG-waarnemers. Ook de VS hebben gisteren aangedrongen op een onvoor waardelijk bestand in Kroatië. De Kroatische president Tudj- man zei vannacht optimistisch te zijn over een wapenstil stand. Hij voerde gisteren overleg met Joegoslavische ge neraals op het eiland Brioni. De federale strijdkrachten zouden een spoedig einde aan de strijd en een politieke op lossing van het conflict willen. Naast een werkelijk staakt- het-vuren moeten de Joegosla vische republieken voor zon dag antwoord geven op het aanbod van de EG een vredes conferentie te houden. Blijft een van de twee uit of is de re actie negatief, dan „moet in ternationale actie worden overwogen", aldus de EG. Wat dat ingrijpen inhoudt werd niet gezegd. Van den Broek wilde „niet de indruk wekken dat we een gezamenlijke mili taire actie plannen". Voor de te houden vredescon ferentie zijn de federale rege ring en de diverse republieken van Joegoslavië uitgenodigd. Wie komen wil is welkom, de wegblijvers moeten maar voe len, zo luidt de redenering. De EG stelt ook voor een vijfkop pige arbitragecommissie te in stalleren. De federale regering moet twee leden benoemen, de gemeenschap drie. Van den Broek voorspelt een burger oorlog als de voorstellen niet ter harte worden genomen. De Kroatische regering nam daar gisteren een voorschot op door een algehele mobilisatie aan te kondigen. Pagina 4: EG: optreden van leger Joegoslavië is onwet tig PvdA-fractieleider Wöltgens vanmorgen tijdens het kamerdebat over de laatste kabinetsvoorstel len. FOTO: SACHA PIETERSE DEN HAAG De over grote meerderheid van de PvdA-kamerfractie gaat in principe akkoord met het kabinetsvoorstel voor financiële compensatie van uitkeringen na het loslaten van de koppeling. Een definitief besluit wordt genomen als er ze kerheid is over de juist heid van de berekenin gen. Het CDA gaat volle dig akkoord met de kabi netsplannen. Mochten de cijfers van het ka binet na doorberekening van het Centraal Planbureau niet kloppen, dan wil de PvdA de zaak opnieuw bekijken. Drie Pvd A-fractieleden, Schoots, Moor en De Visser, zijn tegen de ontkoppelingsplannen. Verschillende kamerfracties denken dat de cijfers die het kabinet noemt te rooskleurig zijn. In het voorstel wordt ge sproken over een loonstijging een loonstijging verwacht van 3,8 procent. Volgens de VVD werkt het kabinet met onzekere cijfers. Als de loonstijging namelijk hoger is dan drie procent zul len de prijzen omhoog gaan, waardoor de mensen met een uitkering er op achteruit gaan. Volgens VVD-financieel speci alist Linschoten is van een „materiële koppeling" geen sprake. Ook de nivellerende inkomenspolitieke maatregi len in de fiscale sfeer met kracht af. Het steekt de VVD-fractie dat ambtenaren en trendvolgers dubbel worden aangeslagen. Hun loonontwikkeling blijft achter en zij mogen ook nog eens meebetalen aan de nivel lerende belastingverhoging, al dus Linschoten. D66 wacht met een definitief oordeel over het loslaten van de koppeling tot alle andere gegevens uit de Miljoenennota bekend zijn. Wel tekent de fractie alvast aan dat „het ge compliceerde regeringsalterna tief voor de koppeling in ieder geval niet voor de arbeidson geschikten geldt". Pagina 3: Lubbers roemt in breng Kok ZONDAG 1 SEPTEMBER DAG VAN HET WONEN 0P DE INTERNATIONALE MEUBELBEURS nnacht opklaringen en fen minimumtemperatuur i omstreeks 10 graden. Morgen zonnig. Middagtemperatuur bngeveer 23 graden, twakke tot matige iaordoosten wind rond kracht 3. I JAARBEURS UTRECHT/HOLLAND DEN HAAG Vakbonden en werkgevers zijn eensgezind in hun afwijzend oordeel over de kabinetsmaatregelen tot be houd van de koopkracht van de uitkeringsgerechtigden. Bij de vakbonden stuit de drin gende oproep van het kabinet tot loonmatiging op weerstand. De werkgeversorganisaties he kelen de belastingverzwaring voor beter betaalden, die het gevolg is van het nieuwe inko mensbeleid. „We worden eerst gerold en vervolgens komen ze met de .collectebus langs", verwoordt FNV-vice-voorzitter Karin Adelmund de onvrede van de vakbonden. De bonden voelen zich gepasseerd bij de discus sies rond de wao- en ziekte wetmaatregelen. Dat het kabi net vervolgens hun medewer king vraagt bij de invoering inkomensbe- zijn gebaseerd op de vooron derstelling dat de lonen vol gend jaar met niet meer dan drie procent zullen stijgen. Al leen dan kan de koopkracht van de laagste inkomens ge handhaafd blijven. Volgens CNV-voorzitter Henk Hofstede is die vooronderstel ling een illusie. „Wie dat denkt, droomt. De inflatie is nu al hoger dan drie procent. Daarnaast proberen we in de cao-onderhandelingen de na delige effecten van de wao- en ziektewetmaatregelen te repa reren. En dan kom je er niet met drie procent". Het dreigende verwijt dat het daarmee de bonden zijn die behoud van koopkracht voor de minima onmogelijk maken wordt door de voorzitters van de actievoerende vakcentrales FNV. CNV en MHP van de hand gewezen. Met het eenzij dig doorvoeren van de wao- plannen heeft het kabinet zelf het klimaat voor een voorzich tig loonbeleid „gewurgd", meent Hofstede. Dat rancune over de verloren wao-slag de belangrijkste drijfveer is voor hun stellingname wordt door de bonden overigens ontkend. Wel is het klimaat voor mede werking door de bonden aan loonmatiging door de handel wijze van het kabinet„behoor- lijk verziekt". Pagina 3: Ambtenaren ko men met hogere looneis elin as ni n tevon 1( >rd< g ontvangen? Bel tussen Minister Ritzen komt tegemoet aan studenten DEN HAAG Er komt een overgangsregeling voor stu denten die hun propaedeuse niet binnen één jaar halen. Bij het verstrekken van studie beurzen volgens de nieuwe re geling zal een langere looptijd gehanteerd worden, die gelei delijk wordt afgebouwd, zo blijkt uit de memorie van toe lichting bij het nieuwe wets voorstel studiefinanciering van onderwijsminister Ritzen. De minister is tot de conclusie gekomen dat universiteiten en hogescholen hun studiepro gramma en -begeleiding eerst aan de nieuwe situatie moeten kunnen aanpassen. Op de pro- paedeuse-maatregel was de af gelopen weken in de Tweede Kamer al kritiek geuit. Ook het plan van Ritzen om het recht op een studiebeurs voor scholieren van 18 jaar en ou der te beperken wordt ver zacht. Ritzen wil een speciaal fonds in het leven roepen voor scholieren die buiten hun schuld meer dan één keer blij ven zitten of zakken. Het Scheveningse Cir custheater wordt ver kocht aan de theater- en tv-producent Joop van den Ende. Vanaf 6 december gaat de kas sa echt rinkelen, want dan arriveert de suc ces-musical 'Les Misé- rables' in de badplaats. Er zijn al 50.000 kaar tjes verkocht. De vorige eigenaar, Nationale Ne derlanden, roept niet echt „Kassa!", want Van den Ende krijgt het theater voor de boek waarde, die naar ver luidt ongeveer 5 mil joen gulden bedraagt. Het verzekeringscon cern is echter zeer blij van het 'bedrijfsvreem- de' object af te zijn. Ook de gemeente, die het theater tot nu toe exploiteerde, is ver heugd over de trans actie, want er moest elk jaar 1,4 miljoen gul den bij. FOTO: STEPHEN EVEN HUIS De beroering over 'de koppeling' beheerst zo het nieuws dat de leuke dingen bijna uit het oog worden verloren. Wat bij voorbeeld te zeggen van het bericht over die uitgestorven ge waande dolfijn die na dertig jaar toch weer in ae zuidelijke Noordzee opduikt? De zee wordt kennelijk toch schoner want er zijn er zelfs honderden „weer terug van weggeweest". En dan dat bericht over die 70-jarige casinobezoekster die in Zand voort 361.072 gulden wist te winnen met slechts één muntstuk van vijf gulden. Het kan zijn dat u nu de Leidse Courant voor het eerst leest, maar ook dat u „terug bent van weggeweest". Grijp de kans hem veertien dagen gratis te le zen. De koppeling volgt vanzelf. r|^g Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) I kwartaal f. 78,60 I Dhr/Mevr: Voorl: I Postcode/Plaats: I Telefoon: s UJSSEL De Europese p gaat op- euw diplomatieke ban aan met Estland, Let- id en Litouwen. De mi- :rs van buitenlandse ;en hadden gistermid- tijdens hun Brusselse iraad nog maar weinig •t woorden nodig om tot een akkoord te komen. De vingerwijzing was, voor zo ver nog nodig, 's ochtends reeds gekomen. In navolging van EG-partner Denemarken beloofde de Britse minister Hurd de Baltische staten her stel van alle betrekkingen. En nog voordat de deuren van de vergaderkamer in Brussel openzwaaiden, hadden ook partners als Frankrijk en aanleiding besloot, k Duitsland duidelijk gemaakt hetzelfde van plan te zijn als de Denen en de Britten. De slotverklaring van de twaalf EG-ministers was daar mee feitelijk voorgekookt. „Het is nu het moment, na meer dan vijftig jaar, dat de Baltische staten hun rechtma tige plaats in Europa weer in nemen", las minister Van den Broek als voorzitter van de ministerraad na afloop voor. „Daarom bevestigen de Ge meenschap en haar lidstaten het besluit om de diplomatieke betrekkingen onmiddellijk te herstellen". Elk EG-lid zal zelf, bilateraal, de benodigde stappen zetten, meldde Van den Broek. Ne derland kwam er vandaag pas aan toe de onafhankelijkheid van Esten, Letten en Litou wers te erkennen. „Als EG- voorzitter is het niet gepast om haantje de voorste te zijn' woordvoerder in Brussel. Iede re lidstaat gaat nu even zijns weegs naar de Baltische staten. De Duitse minister Genscher liet gisteren via zijn woord voerder al weten, dat hij aan de vestiging van ambassades in Riga, Talinn en Vilnius. „Voor ons is dat financieel nauwelijks haalbaar", dacht een Nederlandse woordvoer der, die nog nog niet verder in de toekomst kon kijken. meende Van den Broeks De beruchte Zwarte Baretten zullen uit de Baltische repu blieken worden teruggetrok ken, heeft de nieuwe Sovjet minister van defensie, Jevgeni Sjaposjnikov, beloofd. Sjaposj nikov zei ook dat de naar schatting 10.0000 Litouwse sol daten die dienst doen in het Sovjetleger, vrij zijn om naar huis terug te keren. Hetzelfde feldt voor de naar schatting 000 Litouwse officieren. Pagina 5: EG: nieuwe ken apart bekijken I I ',na Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, j 2501 VC Den Haag I iiu.iinii»niii»u»i]n

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1