Omroepen bereid meer eigen geld te steken in televisie-programma's \l Rienks en Zwolle middelpunt roeif eest „Iedereen heeft al een Alfred J. Kwak-t-shirt I SPORT/KUNST/RTV K' Indonesische exposities naar Leiden en Amsterdam nl Brandstofbesparend systeem auto's werkt niet bij TNO EeidwOcnvuvnt WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1991 13 Anjerfonds-Chabot Prijs naar Charly van Rest DEN HAAG De Anjer fonds-Chabot Prijs is dit jaar toegekend aan de kunstenaar Charly van Rest. Het bestuur van het Anjerfonds Rotterdam heeft hiertoe unaniem beslo ten op voordracht van de jury. De prijs, een geldbedrag van 10.000 gulden, wordt op 15 no vember uitgereikt in het Rot terdamse stadhuis door burge meester Peper. Van Rest ont vangt de prijs voor zijn gehele oeuvre. De Anjerfonds-Chabot Prijs is in 1965 ingesteld en be doeld voor beeldende kunste naars die werken of wonen in het Rijnmondgebied. Onderzoek etherzendtijd commerciële omroepen DEN HAAG Een commissie gaat onderzoeken op welke wijze etherfrequenties voor radio en televisie aan commerciële gega digden kunnen worden toegewezen. Minister D'Ancona heeft de commissie inmiddels geïnstalleerd. Dit heeft het ministerie van WVC gisteren bekendgemaakt. Voor het einde van het jaar moet een rapport worden uitgebracht. De commissie zal in eerste instantie onderzoeken op welke wijze etherzendtijd kan worden toegewezen voor landelijke commer ciële omroep. De uitgangsgedachte hierbij is dat bestaande om roepen, bijvoorbeeld TROS en Veronica, commercieel willen worden. De commissie, met als leden mr. J.P. H. Donner (lid WRR), prof mr. K.J.M. Mortelmans (Europa-instituut, Utrecht) en prof. mr. J.M. de Meij (lid Mediaraad), moet een antwoord geven op de vraag hoe zowel publieke als commerciële omroe pen gebruik kunnen maken van de ether. Daarbij wordt tevens gekeken naar het mogelijke verloop van een dergelijke over gang. Ook moet de commissie criteria formuleren voor de ver deling van dan nog resterende frequenties. Bryan Adams komt twee keer naar Ahoy ROTTERDAM De Canadese zanger-gita rist Bryan Adams komt voor twee concerten naar Nederland. Hij treedt op 13 en 14 no vember op in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy'. Na zijn' laatste Nederlandse concert in 1987 is zijn ster snel gestegen. De huidige single '(Everything I do) I do it for you' is met zijn zeven miljoen verkochte exempla ren in de wereld goed voor een plaats in de top tien van best verkochte singles aller tij den. De 45-toeren schijf is de voorloper van zijn elpee 'Waking Up The Neighbours' die binnenkort verschijnt. De twee concerten in Ahoy' maken onderdeel uit van zijn Euro pese tournee. Wie kaarten wil kan vanaf za terdag 14 september bij alle bekende voor verkoop-adressen terecht. RVU tegen korting op programmabudget HILVERSUM De educatieve omroep RVU is sterk gekant tegen een mogelijke verlaging van het budget voor de kleine zendgemachtigden. Het Commissariaat voor de Media meent dat de uurbe dragen voor radio en televisie kunnen worden ver laagd. Dit voornemen is gebaseerd op een onder zoek door een accountantsbureau. Daaruit blijkt dat in vergelijking met de grote omroepen de ker kelijke, levensbeschouwelijke en educatieve om roepen teveel geld krijgen. Volgens de RVU bevat het rapport onzorgvuldigheden, slordigheden en zelfs onjuistheden. Men wil daarom om een contra- expertise. De verlaging van de uurbedragen zou voor de educatieve omroepen NOT, Teleac en RVU neerkomen op een bezuiniging van anderhalf miljoen gulden. Van dit bedrag zou de helft door de RVU moeten worden opgebracht. Vorige week protesteerden de IKON en het Humanistich Ver bond al tegen de dreigende verlaging van de bud getten. Ook zij menen dat het accountantsbureau een onjuiste maatstaf heeft gebruikt. Lustrum ,n Holland Festival Oude Muziefo.?d"; in Utrecht EXTRA BIJDRAGE VAN 50 MILJOEN GULDEN HILVERSUM De lan delijke omroepen zijn be reid jaarlijks 50 miljoen gulden extra beschikbaar te stellen voor de verbete ring van de tv- program ma's. Dit heeft NOS-voor- zitter Max de Jong giste ren bekend gemaakt. Het bedrag komt beschikbaar als ook de minister van WVC een structurele bij drage levert aan de be strijding van de financiële problemen bij de omroe pen. De zendgemachtigden zijn in grote meerderheid bereid een deel van het eigen vermogen te gebruiken voor de financie ring van de programma's. Daarnaast kunnen inkomsten uit exploitatie van de omroep bladen, nevenactiviteiten, sponsoring en programmaver koop worden ingezet. Een dergelijke opstelling moet volgens het NOS-bestuur wel worden beloond. Van de mi nister D'Ancona (WVC) wordt verwacht dat zij voor elke gul den die de omroepen extra bij dragen ook een gulden op tafel legt. D'Ancona zou daar in de ogen v wegen kunnen bewande- NOS-voorzitter De Jong: „Mi nister moet opstelling omroe pen belonen". FOTO: ANP len: verruiming van de moge lijkheden voor STER-reclame of een verhoging van de om roepbijdrage. Verhogen De Jong denkt niet dat de po litiek bereid zal zijn de om roepbijdrage te verhogen. Hij verwacht wel van 'Den Haag' constructieve medewerking om naar andere mogelijkhe den te zoeken. Volgens De Jong kan ook de politiek de „natuur der dingen" niet lan ger ontkennen en valt een grotere commerciële invloed op het Nederlandse omroepbe stel niet meer weg te denken. De minister zou alsnog kun nen kiezen voor het zogeheten gedifferentieerd model. Een plan van de omroepen, waarin op het tweede net met alleen TROS en Veronica, de recla memogelijkheden drastisch worden uitgebreid en onder meer programma-onderbre kende reclame mogelijk wordt. De minister heeft zich daar in de afgelopen maanden nadrukkelijk tegen verzet. De door de omroepen aange dragen oplossing komt volgens De Jong dichtbij een structu rele oplossing van de financië le problemen van het publieke bestel. De omroepen kampen door de komst van RTL4 met een daling van de inkomsten. Er dreigt een financieel gat in de orde van grootte van 125 miljoen gulden. Verder is, al dus De Jong, iedereen het er over eens dat de eerder door de NOS aangekondigde pro gramma-versterking in de ko mende jaren moet worden verwezenlijkt. De omroepen zijn niet eensgezind over het verstrekken van een eigen bij drage. Naar schatting dragen de omroepen nu al jaarlijks 20 tot 25 miljoen gulden bij uit de verenigingsmiddelen. In de omvang van die bijdrage zit een stijgende tendens. De VPRO is principieel tegen de extra bijdrage. Deze om roep vindt dat het publieke bestel uit publieke middelen moet worden gefinancierd. De overheid draagt daar de volle verantwoordelijkheid voor. Ontbreekt de politieke wil om de omroepbijdrage te verho gen, dan zouden de omroepen genoegen moeten nemen met minder zendtijd. Nood De TROS vindt het geen goed voorstel, omdat deze omroep zakelijke mogelijkheden ziet om de financiële nood te leni gen. Dat zou bij voorbeeld kunnen door een versoepeling van het reclame-regime. Bo vendien vindt de TROS dat het geld van de vereniging niet voor zulke zaken moet worden gebruiken. De Jong heeft echter goede hoop, dat bij de verwezenlijking van de plannen beide omroepen de bereidheid zullen hebben een dergelijke bijdrage te leveren. Verder neemt de NOS een bij zondere positie in. Deze om roep beschikt niet over een ei gen vermogen. Toch kan een bijdrage worden geleverd door verkoop van programma's en sponsoring op het terrein van sport-uitzendingen. Volgens De Jong heeft minister D'An cona gisteren positief op het voorstel van de omroepen ge reageerd. De volgende week bespreekt de minister met de Tweede Kamer haar plannen voor de toekomst van het om roepbestel. >t uitma; minut< Straath "het t s <2 30.9 dekoope bestond zich over veertien dagen ien de strekt. Het festival telt 155 Urx"*"' oude muziek die is onderfe sPeer bracht in zeven thema's hoofdprogramma telt 6< sembles en 38 solisten, terv^- aan het bijprogramma 23 sembles en 16 solisten hun r JL J_J dewerking verlenen. De r duizend concerten uit op 34 plaats Dat hebben de organisato^| maandag bekendgemaakt. Op het programma staan ken van ruim 250 componis - verdeeld over tien Een belangrijk deel festival speelt zich af op his rische plekken in Utrecht, als kerken, musea en hi Dat was voor veel van de muziek de oorspronkeli speelplaats, waar zij ook best tot haar recht komt. Vi de overige concerten het festival gebruik va ziekcentrum Vredenburg. ES VAN I" instrument staat de viola gamba op het festival centr; In de tijd van de RenaissaiDEN en Barok nam de viola an de S gamba als strijkinstrument sjsbeker belangrijke plaats in. Het fe val neemt met voordrach workshops het instrum vanuit diverse invalshoelgrootste onder de loep. De Grote Beer (midden) zoals hij te zien is in het Land van Ooit. FOTO: HERMAN VAN VEEN INTRODUCEERT NIEUWE KINDERVRIEND g jnania sjireef VVSI J elir AMSTERDAM De chotfageers graaf Jiri Kylian, artistiek i het Nederlands D; theater, krijgt dit ja; Jiri Kylian krijg prijs theatercriti ADRIENNE VAN DE NIEUWEGIESSEN AMSTERDAM/LEIDEN Begin volgend jaar ko men twee grote exposities van Indonesische kunst, naar Nederland: 'The Sculpture of Indonesia' en 'Beyond the Java Sea'. De kunstobjecten worden tentoongesteld in de Am sterdamse Nieuwe Kerk en in het Leidse Rijksmu seum voor Volkenkunde. De contracten tussen de be trokken Indonesische ministe ries en de Nederlandse instel lingen zijn onlangs in Jakarta getekend. Dit hebben de orga nisatoren De Nieuwe Ker k/Rijksmuseum Amsterdam en het Rijksmuseum voor Vol kenkunde bekendgemaakt. The Sculpture of Indonesia geeft aan de hand van meer dan honderd objecten een overzicht van bijna negen eeu wen Indonesische beeldhouw kunst. Van bronzen boeddha beelden uit de 7de eeuw tot gouden kunstvoorwerpen uit de 14de eeuw. Deze tentoon stelling wordt van 6 februari tot en met 20 april in De Nieu we Kerk gehouden. Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde geeft van maart tot en met oktober met Beyond the Java Sea een beeld van de grote diversiteit van de Indo nesische culturen buiten Java en Bali. Het Smithonian Insti tution in Washington heeft deze expositie samengesteld. Het belangrijkste deel wordt gevormd door topstukken uit het Nationaal Museum in Ja karta. Veel van deze tachtig bruiklenen zijn door Neder landers in de koloniale tijd verzameld. Een groot aantal voorwerpen van beide collecties verlaat voor het eerst tijdelijk het land van oorsprong. Sinds de herfst van 1990 vormen de tentoon stellingen de kern van het twee jaar durende culturele Indonesië Festival in de Vere nigde Staten. WESTBROEK Het is niet zeker of de interna tionaal succesvolle teken filmserie over het eendje Alfred J. Kwak een ver volg krijgt. Tijdgebrek van bedenker Herman van Veen en de hoge pro- duktiekosten zouden wel eens een einde kunnen maken aan de avonturen van de milieubewuste Kwak. Daarom werkt Van Veen aan een nieuwe figuur die Alfred dan kan opvolgen: De Grote Beer. „Natuurlijk kan het bgst zo zijn dat we 'Ja, leuk' roepen wanneer producent Dennis Livson zegt dat hij weer zesen twintig of zelfs tweeenvijftig afleveringen wil maken, maar Herman is nu zo druk bezig met andere zaken", aldus Ron van Eeden namens Harlekijn Nederland, de produktiemaat- schappij van Herman Van Veen. Maar naast tijdgebrek vormen ook de hoge produktiekosten een serieus probleem. Zesen dertig miljoen gulden voor 52 afleveringen is niet niks. Van Eeden: „Dat geld verdien je anders altijd terug door de se rie aan buitenlandse televisie stations te verkopen en door merchandising, het verkopen van artikelen met een afbeel ding van Alfred Jodocus Kwak erop. Maar dat laatste kan bij een vervolgserie niet zijn Stopp« ien Mocht de serie definitief stop pen dan betekent dat nog niet dat deze kruising tussen Char lie Chaplin (vanwege zijn wag- gelloopje) en Don Quichotte (vanwege zijn idealen) direkt van het scherm verdwijnt. Vijfentwintig landen hebben de serie aangekocht voor tien jaar. De afleveringen zullen in deze periode gemiddeld drie maal worden uitgezonden. Voorlopig kunnen de jonge fans in het Verre Oosten, Afri ka en gans Amerika dus nog vooruit. In Nederland heeft de VARA onlangs de laatste afle vering van de serie uitgezon den. Er staan nog vier specials op het programma en over een paar jaar mag Alfred ook hier op een herhaling rekenen. Inmiddels is Herman van Veen bezig een nieuwe figuur te ontwikkelen: De Grote Beer. „Daarbij moetje niet al leen denken aan het dier, maar bij voorbeeld ook aan het sterrenbeeld", meent Ron van Eeden. De beer, die in het Land van Ooit te Drunen de hoofdfiguur was in een ballet fabel die daar twee maal per dag werd opgevoerd door het Harlekijn Danstheater, heeft film- en televisieplannen. Sesamstraat Op dit moment wordt er met de NCRV onderhandeld over een 'Sesamstraat'-achtig pro gramma, aldus Van Eeden, dat een paar maal per week te zien zou moeten zijn. De Grote Beer (in welke hoedanigheid dan ook) vormt hierin de bin dende factor. Volgens een voorzichtige schatting echter laat de eerste uitzending nog zeker drie vier jaar op zich wachten. Als de onderhande lingen tenminste slagen, want voor hetzelfde geld komt er een speelfilm of een animatie. Van Eeden benadrukt dat het niet de bedoeling is om van de Grote Beer net zo'n beroemd heid te maken als van de kwa kende Alfred. „Herman werkt hieraan omdat de figuur hem aanspreekt. Hij is artistiek be zig. Het doet hem vaak geen plezier dat zijn produkten zo commercieel uitgebuit wor den". een aó op. VI Voor! bezo it de (8-0) i de h -FC D de Kritiek 1991, de lijks terugkerende ondersc ding van de Kring van de derlandse Theatercritici. K an krijgt de prijs posante overzicht baletten uit zijn c Nederlands Danstheater j Schoutt afgelopen jaar heeft laten Hij krijgt de prijs op 6 sept - ber in de Koninklijke Scho burg in Den Haag uitgere Haag is tijdens het theaterfestival ige presl i 28 augustus tot 8 sept'uiderpa ber in de hofstad wordt gel den. Super Channel gaat meer nieuws brengei LONDEN Satelliet-zen !rs Super Channel gaat met gang van september 1 nieuws- en actualiteiten] gramma's flink uitbreiden, mogelijkheden hiervoor \v den geschapen door een n we samenwerking met divefo, internationale partners. De spil van de nieuws] gramma's is een uur dur e, programma dat dagelijks af zes uur wordt uitgezo en waarin financieel ni wordt afgewisseld met beel afkomstig van het BBC Wd News. Ontwikkelingen Wallstreet zijn te volgen 'USA Market Wrap', terA_. 'Daybreak Europe' in de tend uren de laatste acti ontwikkelingen in Eur toont. oorspro ie staar park Di 3 - Rijs h;te AMSTERDAM - Het is feest in de roeiwereld. En iedereen is er. Ouders, vrienden, de voorzitter. Zelfs de televisie. Boven dien veel blauwe blazers, met kaki broeken en on wennig zittende koker rokken, en schoenen met gaatjes. Studentenvereni gingen dus. Met bestuurs leden met fluwelen linten om de hals. Ze drinken bier en jus d'orange en verorberen collectief een taart van een halve vier kante meter. Want het is feest: Nico Rienks en Henk-Jan Zwolle hebben wereldgoud bij elkaar ge roeid. De locatie had niet toepasselij ker kunnen zijn: het restau rant van de Bosbaan, het brandpunt van de roeisport in Nederland. Daar werd uren en uren getraind voor de succes sen die de Nederlandse ploeg bij elkaar roeide. De voorzitter heeft vijf medailles voorspeld, maar noemt de oogst van vier ongelooflijk. Dat er een gou den medaille bij is, vindt hij onvoorstelbaar en de presenta tie van de hele afvaardiging in Wenen indrukwekkend. Voor zitter Jan Steinhauser is ge woon trots. En terecht. Vanaf een terrasstoel, door zijn me gafoon heel toepasselijk lij kend op een stuurman, laat hij dat horen ook. Met een kriti sche kanttekening. Want één van de roeiers heeft via de pers laten weten dat de Neder landse roeiwereld na alle suc cessen wel eens in een vacuüm zou kunnen vallen. Na Barce lona bijvoorbeeld. Maar nie mand is onvervangbaar, bena drukt de voorzitter. Okeanos Onder de gasten is ook Jan Upmeijer uit Zwolle. Hij is de man die de beide wereldkam pioenen ('campionissimo' zegt de voorzitter) de eerste begin selen van de roeisport bij bracht. Op het Zwartewater. Hij begeleidde de twee heel lang namens de Zwolsche Roei- en Zeilvereniging. Als hoofdcoach van hun nieuwe vereniging Okeanos is hij er nog steeds bij betrokken. Dat Nico Rienks en hij dezelfde roei-opleiding kregen, heeft geholpen, vindt Zwolle. Rienks vindt het een leuk idee dat twee Zwollenaren die el kaar al zo lang kennen nu sa men wereldgoud hebben ge- Natuurlijk is het feest ook voor het 'blik' georganiseerd. Maar Rienks en Zwolle zijn de echte feestvarkens. Het draait om het goud van de dubbelt- Voor al die len zij best hun medailles uit het borstzakje vissen en om hangen. Ze zijn ook best be reid de taart aan te snijden. Maar ze blijven zichzelf. Rienks loopt gewoon in zijn korte broek; Zwolle heeft zijn stropdas thuisgelaten. Ze pra ten met iedereen. Gewend Nico Rienks is al aardig ge wend aan dergelijke festivitei ten. Toen hij met Ronald Flo rijn olympisch goud had ge wonnen in Seoul, duurde de feestvreugde met de kerst nog door. Toen moest hij opdraven op personeelsfeestjes van vol strekt onbekenden.Leuk? „Natuurlijk. Anders doe je dat toch niet' Voor Henk-Jan Zwolle is het allemaal nog een beetje nieuw. Hij heeft het anders niet zo op recepties. Nu ligt dat anders. Hij vindt het wel grappig dat hij nu in het middelpunt van de belangstelling staat. En tot de kerst zal het deze keer niet duren, weet hij. Met een week moet het allemaal bekeken zijn. Want dan wordt Henk- Jan soldaat. Maar defensie werkt mee. Henk-Jan wordt hofmeester in Amsterdam. Om zich te kunnen richten op de roeitraining. En op afstuderen. Nico Rienks is dit voorjaar af gestudeerd. Het laatste jaar met financiële steun van Phi lips. Hij werkt halve dagen aan de VU. Niets staat de voorbereiding op de Olympi sche Spelen nog in de weg. Henk-Jan ZwolleJIinks), Nico Rienks en Laurien Vermulst snijden in het Bosbaan restaurant een feesttaart aan. FOTO: ANP UITVINDER ZIET IDEE IN ROOK OPGAAN DELFT/ALMELO En de dag was gisteren nog wel zo mooi begonnen. In Delft had de teller een af stand van 192 kilometer aangegeven. Toch kon er bij een plaatselijk tanksta tion maar zeven liter ben zine bij! Over zuinig rijden gesproken: 1 op 27! De Nijverdalse garagehouder Karei Nijendijk, die de Opel Kadett voor dit goe de doel ter beschikking had gesteld, stond de ver bijstering in z'n ogen te lezen. De teleurstelling volgde 's middags. Maar bij TNO wisten ze eigen lijk al wat er komen zou. Het had een historische dag moeten worden met de Alme- loër Fred Reefman (45) als triomferend middelpunt. Op deze mooie dinsdag in de nazo mer van 1991 zou een serie testmetingen op de rollenbank van TNO in Delft voor eens en voor altijd het nut van Reefmans uitvinding moeten bewijzen: een stukje gaas in de carburator en in de accelera tiesproeier leidt tot brandstof- beparingen van tenminste )EN en hebb gebracl veld vai haar eii uitnodig veertig procent. Maar meer dan vijftig procent diende niet te worden uitgesloten. Wat bo vendien gepaard zou gaan met een toename van het motor vermogen. Octrooi-aanvraag Op 4 juli diende Reefman een octrooi-aanvraag in en vroeg een test aan bij TNO. De resul taten van de metingen waren van cruciaal belang: het zou de procedure ten zeerste bespoe digen. De uitvinder repte gis terochtend in enthousiaste be woordingen over historie en nut van de gaasjes. De onder zoekers van het TNO-instituut voor wegtransport, afdeling verbrandingsmotoren, verna men details over de eerste po gingen van Reefman die z'n wagen toch mooi tien procent zuiniger lieten rijden op gaas jes. In de loop der tijd kwam er steeds meer gaas bij; hij bracht het in bundeltjes aan in de brandstofleidingen en zijn auto - 'en de auto's van ande ren - gedroegen zich steeds zuiniger. De TNO-techneuten hoorden zijn verhaal beleefd aan. Ze herinnerden zich dat er wel eens eerder iemand langs was geweest met metalen gaasjes, maar die verhitte dat materi aal. En toen was de auto in de brand gevlogen en compleet verwoest. „Wij proberen ons zo neutraal mogelijk op te stel len," zegt research-technicus Karei van Steensel voorzich tig. Ja, ze denken eigenlijk wel een beetje: daar heb je weer zo'n avonturier. Want de erva ring had uitgewezen dat brandstofbesparende ideeën vrijwel nooit werken. Vooral tijdens de Golfcrisis was er veel aanloop bij deze TNO-af- deling. De oorlogshandelingen gingen gepaard met veel vin dingrijkheid over brandstofbe sparing. Inmiddels is het wat rustiger geworden in Delft. Test Bij het TNO-instituut voor wegtransport staat een half miljoen gulden kostende rol lenbank met allerlei digitale apparatuur eromheen. Voor brandstofbesparende proeven worden er drie verschillende situaties op gesimuleerd: stads- ritten en trajecten met vrij constante snelheden van 90 en 120 kilometer per uur. De eer ste testen gaven inzicht in het brandstofverbruik zonder Fa kir-systeem. In de stad 1 liter op 10,55 km; bij 90 km. per uur 1 op 18,66; met een snelheid van 120 km. 1 op 14,97. Waar na Reefman, onder nieuwsgie rige blikken van de TNO-on- derzoekers, de gaasjes in de brandstofleidingen frommelde. Het grote moment brak om streeks een uur in de middag aan, na de lunchpauze. „Geen euforie nu, nuchter blijven," sprak Tjabering Stek, kame- lijkheid bledon raad van Fred Reefman, de g.ca. bezwerend. Bij de stadsnl^amme maakte zich inderdaad Amdat opwinding meester van he' zeischap. Want de Kadett 1 op 10,66. Geen revolutior brandstofbesparing, daar iedereen het eigenlijk Bij 90 kilometei|oen om het verbruik 1 „,neerd 18,38, en dat was óók ingrijpend beter. En met snelheid van 120 kilon was dat 1 op 14,43. Er hin^- wat pijnzende stilte J rollenbank. De TNO'ers hadden eerder op de dag gezegd, zulke tests niet opleverei de bedenker hebben wij het altijd g< Dan ligt het aan ons, of apparatuur." Reefman, loop: „Ik ga het systeei uittesten. Daar heb ik vertrouwen in dan ir De uitvinder is ong< hij blijkt onverwoestb; mistisch. De Almeloër k< aan dat hij zich t brandstofbesparend voor een Golf-diesel gaai pen. En dan gewoon test de weg, desnoods met eei taris erbij. Terwille jectiviteit. Garagehouderl rel Nijendijk valt hem bi gaat niets boven de praktj ook zijn mening. Neem r rugweg nou. Dat ging z gaasjes. Nijendijk blijft J Rieteri verbazen: „Nu moest er ïifoastersi veertien liter bij!".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12