Wie niet mest, die mist r>r> Mild belastingklimaat in Noordwijk verleden tijd Reinigingsheffing en hondenbelasting gaan fors omhoog 1991 Lidóc LEIDEN OMGEVING 11 li Mestwet bezorgt telers problemen Voorhout zoekt hulp voor mensen met schulden Gomant WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1991 ende d£DA vraagt om openheid bij ige vam Verdeling strandpaviljoens VOORMALIG VICE-VOORZITTER VW: Logiesverstrekkers moeten Noord wijk Brochure boycotten' PEN 124130): 19.00. .00.. 21. 0. 19.00, a turtles, wolves ai al): 14.30, 15. TRI 71-12387 IJN EL ierstraat n Hood Naked gi 5. Dance to th Assi OORDWIJK Het CDA in Noordwijk is niet blij iet de manier waarop de toewijzing van de strandpa- iljoens aan toekomstige pachters wordt behandeld, at gebeurt vandaag achter gesloten deuren. „Wij luden niet van besloten vergaderingen, dat vinden ij zeer vervelend", aldus fractievoorzitter R. Des- ng gisteren in de gemeenteraad. „Het zoemt en »nst toch al van geruchten in het dorp. Dat is be- lald onaangenaam". Volgens burgemeester J. van r Sluijs hebben er meer mensen voor een pachtcon- ict ingeschreven dan er paviljoens zijn. „Wij vinden ,t netjes mensen die niet in aanmerking komen dit ;rst schriftelijk mede te delen voordat ze het uit de jrant horen. Het gaat tenslotte om de belangen van aersonen", aldus van der Sluijs. De gemeente Noord- rijk neemt met ingang van 1992 de verpachting van et strand over van de stichting Zeebad. In totaal orden 17 strandunits verpacht. NOORDWIJK P. Goemaat, oud vice-voorzitter van de Noordwijkse VVV heeft zich met een aan Noordwijkse lo giesverstrekkers gericht rond schrijven gemengd in de dis cussie over het functioneren van de VVV in de badplaats. Hij roept in zijn brief op de sa menstelling van een nieuwe Noordwijk Breochure te boy cotten door de formulieren on ingevuld te retourneren. Goe maat motiveert de verbreking van zijn stilzwijgen met de op merking dat hij „niet langer toe wil zien hoe datgenen waar je jezelf 16 jaar lang voor hebt ingespannen rücksicht- loos wordt afgebroken". In ongemeen harde bewoor dingen hekelt de voormalige vice-voorzitter de gang van za ken rond de VVV. Volgens hem zijn directeur M. van der Jagt, die onlangs haar vertrek aankondigde, de Raad van Toezicht en Advies en het VV V-bestuur met uitzonde ring van de nieuwe voorzitter Bonnike verantwoordelijk voor de huidige financiële pro blemen. Hij verwijt hen „on deskundig beleid" waar ook de Noordwijkse politici schuld aan zouden hebben, omdat deze indertijd aan de wieg stonden van de Stichting Pro motie Noordwijk en nader hand ook verantwoordelijk waren voor de „opgedrongen fusie" met de VVV. Goemaat meent dat verdere samenwerking met de VVV ondanks het vertrek van Van der Jagt niet meer mogelijk is. „De bezem moet er door", meent hij onomwonden. Hij stoort zich met name aan de kosten die verbonden zijn aan het opnemen van de naam van logiesverstrekkers in de Noordwijk Brochure. Deze zouden in drie jaar tijd ver drievoudigd zijn en bovendien ontbraken in de brochure van dit jaar vijfendertig bedrijven, aldus Goemaat. Hij stelt zijn collega's daarom voor de samenstelling van de nieuwe brochure te boycotten. „Er dient eerst gesproken wor den" besluit hij zjn brief. „Het wordt de hoogste tijd dat de VVV een open gesprek aan gaat met alle logiesverstrek kers en luistert naar wat er bij hen leeft". Fikse schade bij botsing in Lisse LISSE Bij een aanrij ding tussen twee auto's in Lisse ontstond gister avond aanzienlijke mate riële schade. De botsing vond plaats op het kruis punt van de Melkweg en de Oranjelaan. Een 32-ja rige Lisser verzuimde komende vanaf de Melk weg voorrang te verle nen aan een 23-jarige plaatsgenoot die op de Oranjelaan reed. Beide bestuurders bleven onge deerd. Sassenheim trekt geld uit voor minimabeleid SASSENHEIM De gemeente Sassenheim wil de hulp aan mensen met schulden intensi veren. Ook staat men een gedegen voorlichting over het stelsel van sociale zekerheid voor. Dat zijn twee van de aanbevelingen uit de nota mi nimabeleid die volgende week in verschillende raadscommissies besproken zal worden. De ge meente heeft voor het minimabeleid een be drag van twaalfduizend gulden per jaar uitge trokken. Het leeuwendeel daarvan zal terecht komen bij een uitbreiding van de schuldhulp verlening. Het spreekuur van een professione le hulpverleenster, wat nu al twee middagen in de week in het gemeentehuis gehouden wordt, zal met vier uur in de week worden uit gebreid. De kosten bedragen bijna tien mille op jaarbasis. hSoordwijkerhoutse kweker in problemen door uitruverbod GREE I. 01717. O. 15.45. NGEN^4 1 (Spui >od al); A 2: Bat .30. 14.00, 1 (naas 471656): 5, 21.30. ver (12); 'LON 3: 6); 18.45, iten Cll 14.00, Teenagi CINI 18.45, MET tel. 34 18.45. fitch (12) 20.30. Ier (al): 18.45, rTflö); ON 2: 30. n •aar 18.45, Zaal 21.45. nde Bati 0 Swans INGEN ter: wo. Yinja tl I Ninja IOORDWIJKERHOUT - „Je wordt er wel eens i ïoedeloos van. Eerst mag als kweker van de over- eid geen gif meer ge- ruiken. Dan probeer je milieuvriendelijk al- irnatief en dan pakken je daar weer op. Er is i brief rechtstreeks ir de minister gegaan, ïaar die had daar geen oodschap aan. Die zei eihard: Tot 1 september er gemest worden en ,een week later. Maar dat Eetekent dat ik de grond 'eer met chemicaliën ïoet injecteren". Noordwijkerhoutse bollen- weker Simon Pennings is iidelijk boos. Al jaren was hij jzig met plannen om zijn nd op een milieuvriendelijke lanier onkruidvrij te krijgen, aarvoor was hij gaan kijken ij mensen die hun land inun- eren, onder water zetten, ge- yjurende zes tot acht weken, e resultaten bevielen hem. Onkruidvrij land krijg je en et injecteren van de grond chemicaliën kan je hele- vergeten. Geen litertje f was meer nodig", aldus ennings. „Ik dacht, ik zet ze- HILLEGOM De Koninklijke Algemene Ver eniging voor de Bloembollencultuur (KAVB) in Hillegom meent dat het mestuitrijverbod dat per 1 september van kracht wordt niet kan worden ingevoerd. De vereniging wil uitstel tot 1995, omdat er volgens de organisatie nog geen goede alternatieven voor handen zijn. Tiental len bloembollentelers dreigen volgende maand in de problemen te komen als gevolg van de nieuwe mestwetgeving. Vanaf 1 september is het uitrijden van mest over bollenvelden ver boden. De bollentelers vrezen dat door het ver bod het zand van hun land zal wegwaaien. In de bollenteelt is het gebruikelijk om na de oogst de grond af te dekken met een laagje mest. Het Landbouwschap heeft inmiddels aan de minis ters Alders (milieu) en Bukman (VROM) ge vraagd eenmalig een maand uitstel te verlenen. Of dat uitstel daadwerkelijk wordt gegeven is nog niet bekend. Het KA VB vindt echter dat de maatregel in de ijskast moet tot 1995. 01 iet i laai ven weken lang tien hectare land onder water. Dat zijn drie hoeken land waarvan twee in Noordwijkerhout en een in Lisse. Ik ben in een keer hele maal overgestapt op.het inun deren omdat ik er vertrouwen in had en omdat ik alvast ken nis wilde opdoen over alterna tieven voor de gifbestrijding. Zo kon ik me alvast voorberei den op de tijd dat je minder chemicaliën moet gaan gebrui ken". Geen uitstel Op 9 augustus zette Pennings zijn laatste hoek onder water. De volgende ochtend las hij in een vakblad dat het plotseling verboden is om na de eerste september nog mest uit te rij den. En mesten moet hij. Maar op 1 september staat zijn land nog geen zeven weken onder water, en dat wil zeggen dat alles voor niets is geweest. Pennings: „Er is een oud ge zegde: wie niet mest, die mist. Er zit in mest humus die je grond luchtig houdt en in een droge tijd houdt het water vast. Ik moet mesten om een goed gewas te hebben. Maar ik heb drie weken uitstel nodig. We zijn al aan het bellen ge gaan naar de LTB en het mi lieuplatform. We hebben alles en alles geprobeerd. Het LTB heeft brieven geschreven om voor probleemgevallen uitstel te krijgen maar dat is er nog steeds niet en we hebben er een hard hoofd in dat het er nog komt". Het verbod om mest uit te rij den na de eerste september is door het ministerie ingesteld omdat men er van uitgaat dat tussen die datum en 31 decem ber de meeste regen valt en dat die regen dan de meeste fosfaten uit de mest de grond in spoelt. Maar volgens Pen nings is er wat betreft de bol lenstreek helemaal geen spra ke van een mestoverschot. Het verbod is intussen wel uitge vaardigd voor het hele land. Ontheffingen worden niet verleend. Niet leuk Wat hij nu verder gaat doen, weet Pennings nog niet. „Er is zoveel gepraat door de LTB en het milieuplatform. Praten is de beste oplossing, daar blijf ik bij. Maar het is zo jammer dat er niet geluisterd wordt. Als ik volgend jaar weer gewoon chemicaliën ga gebruiken, heb ik in elk geval een hoop zor gen minder. Het is nu gewoon niet leuk meer eigenlijk". In elk geval zullen ook vogel liefhebbers zo'n stap terug be treuren. Iedere avond staan ze nu met kijkers het onder wa ter gezette land af te speuren naar de vele verschillende vo gels die er zijn neergestreken. Simon Pennings heeft zijn land onder water gezet en kan daarom niet voor 1 september mest uitrijden. FOTO: HENK VAN DEN ENOE ILENI iheken waargi ERK LEII de Rijn 5I -120144 )e Schie moet Ael worden itgebaggerd T ZIEKI Ziekenl 00 u. deling S, 13.00 Cronesti HERMINGg; Hulpverlei (dit laatstt bereikbr CENHUI ezoekuur 5.15 Si OORDWIJK De chie moet zo snel moge- worden uitgebaggerd, vinden de VVD en oordwijks Belang. „De 'dank daar is niet meer te arden", aldus F. van der reen (NB). J. Hogervorst ujfVD) bracht gisteren tij- tns de raadsvergadering herinnering dat al in 9 een onderzoek was ongesteld naar de vervui- ig van de watering, la- gevolgd door een ïzfreede inventarisatie. NOORDWIJK „Je kunt een sinaasappel uit persen tot je helemaal op de schil zit, maar dan heb je echt geen lekker sinaas appelsap meer". Dat zei wethouder P. Barnhoorn van financiën gisteren tij dens een toelichting op de gepresenteerde begroting. Een begroting die voor het eerst vergezeld ging van een dekkingsvoorstel. Volgens de wethouder dwingt een ver wacht negatief resultaat van ruim 1.2 miljoen gulden in het gemeentelijk huishoudboekje over 1992 de gemeente tot af doende maatregelen. Het colle ge kiest niet voor verdere be zuinigingen of ombuigingen maar voor extra verhoging van de tarieven van de onroe- rend-goedbelasting. Door de jaren heen heeft Noordwijk altijd gekozen voor verlaging van de uitgaven om de begroting sluitend te ma ken. Op een zeker moment gaat dat, volgens Barnhoorn, echter onherroepelijk ten kos te van de kwaliteit van de voorzieningen. „Het tij moet nu keren", zo meent hij. Oor zaken van de niet zo rooskleu rige financiële positie van de badplaats zijn onder meer kre dietoverschrijdingen bij de Dienst Openbare Werken waarvoor een voorschot werd genomen op de jaarrekening 1992, de nooit meer dan trend matige verhogingen van de ge meentelijke belastingen en het opdrogen van geldbronnen zo als de winsten van de nutsbe drijven (inmiddels opgegaan in de EWR). Door een aantal correcties en ombuigingen door te voeren heeft het college, volgens Barnhoorn, op verantwoorde manier het geraamde begro tingstekort op ruim 123.000 gulden na weten weg te poet sen. In het dekkingsplan wor den voorstellen aangedragen om ook voor .dat bedrag mid delen te vinden. Zo kan de ge meentelijke bijdrage voor de vervoerskosten voor school zwemmen worden geschrapt en kan er minder geld worden uitgetrokken voor het onder houd van de sportterreinen. Door de beide hertenkampen in het dorp te sluiten en deze terreinen opnieuw in te rich ten als plantsoen of speel plaats, kan een bedrag van 33.000 gulden worden be spaard. Ook zou de gemeente geen subsidies meer moeten verstrekken voor de jaarlijkse bloemencorso's. Dergelijk beleid zou over 1992 een resultaat van 140.000 gul den opleveren. Het extra op trekken van de onroerend- goedbelasting (OGB) met vijf procent brengt de gemeente echter 150.000 gulden in het laatje. Het college van B en W kiest dan ook voor het door voeren van extra verhogingen van de OGB met percentages die oplopen van 5 procent in 1992 tot 13.5 procent extra in 1995. Het milde belastingkli maat behoort daarmee in Noordwijk voorgoed tot het verleden. De behandeling van de begroting door de gemeen teraad vindt plaats op dinsdag 22 oktober om half twee. .0 ^r tot 19. kers per 11.00 uur. VooiT bezoc f* Elizabi dageli 18.30-' 11.15- van 15.01 15.00- dag. van 3-19.30 igervorst verbaasde zich er- dat nu weer kosten oeten worden gemaakt voor 'n aanvullend onderzoek, aarmee is een bedrag van .000 gulden gemoeid. Vol- ins de VVD'er moet er snel it gebeuren omdat de omwo- inden anders iri opstand ko en A. Ouwehand van Groen j inks benadrukte dat er voor maatregelen moeten worden (troffen tegen illegale lozin- 'n op de Schie. „Als we dat et grondig in de kiem smo- n is de boden zo weer- ver- J-19.00 rum: Sp/ in het St idegeest 11.00-J lild". i kla smaklini 14.00- 16.45-1! 10.00- A, C oor alle zijn de 14.1 Avondbe 1 18.00- ling: voc eg met pi doorloi midi u erantwoordelijk wethouder Willms meldde dat het wel waar de bedoeling was om iedio oktober met baggeren beginnen, maar dat door de middels aangescherpte mi- (uwetgeving complicaties j n ontstaan. Bovendien is ge- eken dat de vervuiling van it slib in de Schie ernstiger is n aanvankelijk werd aange- >men. Verwacht wordt dat een deel van de zijsloten moeten worden schoonge- 1 aakt. „Om de mate van ver- treiniging van de sloten die de Schie uitkomen boven Infeter te krijgen is het nader lerzoek nodig", aldus Prestatieloop De prestatieloop die gisteravond door de NOVO en de NSL werd gehouden in het kader van de oranjefeesten in Noordwijk-Binnen is een groot succes geworden. Dank zij het mooie weer wa ren er meer deelnemers dan vorig jaar. Ook wa ren er zeer veel toeschouwers. Het aantal deel nemers wordt door het bestuur van het Oranje- comité geschat op ruim 200. De kinderen liepen lope d( een afstand van 2,5 kilometer en de volwasse nen ongeveer acht kilometer. De eerste prijzen gingen naar: Victor Zonneveld (heren 40+), Ans Kortekaas (Dames 40+), Willem Boom (Heren 15-39), Liesbeth Vergeer (Dames 15-39) Richard Steenvoorden (Jongens 12-14), Irene Zonneveld (12-14), Marcel Akerboom (Jongens, 6-11) en Kirsten Delfgaauw (Meisjes 6-11). FOTO: HENK VAN DEN ENDE Onenigheid over locatie noodlokalen OEGSTGEEST Het scho lencomplex in Haaswijk moet worden uitgebreid met twee noodlokalen. Daarover is ie dereen het eens. Over de plaats waar de lokalen moeten komen niet. Gistermiddag ver gaderden bestuursleden van de Joris de Witteschool, leden van de medezeggenschapsraad van De Springplank en die van de planvoorbereiding van de gemeente Oegstgeest. Het bestuur van de Joris de Witte school wil de noodlokalen ten oosten van de bij het scholen complex staande gymnastiek zaal laten plaatsen, de leden van de medezeggenschapsraad geven door voorkeur aan „tus sen de gymzaal en het school gebouw" en de gemeentelijke planvoorbereiders houden het op het midden van de speel plaats en zeker niet op het grasveld. „Ze gaven geen krimp, zodat B en W dit alles op het bord krijgen", aldus A. Kohlbeck gisteren in een ver gadering van de commissie on derwijs en welzijn. De com missieleden laten de keuze over aan het college. VERVUILER MOET BETALEN (leuters ns afsprl Jeren na kinderi 14J5-; ivendien moet er een keuze 6 orden gemaakt uit drie iy hoonmaakmethodes. Om r! euwe vervuiling van de bo- 'l rn n de Schie en zijn zij- kken in de toekomst te voor- V 'men zal er volgens de wet- ■enfHider een drempel in het wa- worden aangelegd, daar r eventuele kwalijke stof- in het water terecht kun- n komen. Het definitief aan- ken van illegale lozingen is jens Willms moeilijk omdat et is na te gaan waar de lo- tgen vandaan komen. De idote schoonmaak van de ihie zal, als nog dit najaar worden begonnen, naar achting voor de zomer zijn. :M 1 'n jzoek ilg, 30 u. »f aMe Igei VOORHOUT De com missie welzijn en onder wijs van de gemeente Voorhout ging gister avond akkoord met het voorstel van B en W om een krediet van 12.500 gulden beschikbaar te stellen voor een project schuldhulpverlening. in n -Zt. Dit bedrag zal worden besteed om professionele hulp te bie den aan mensen met betalings achterstandproblemen. Mo menteel worden schuldproble men behandeld door bureau welzijn en sociale zaken in sa menwerking met het alge meen maaatschappelijk werk en de kredietbank. De huidige voorzieningen bieden echter te weinig capaciteitsmogelijkhe den en er is gebrek aan de noodzakelijke specialistische deskundigheid. Het aantal mensen dat in beta lingsmoeilijkheden verkeert neemt fors toe, waardoor het bureau gebruik wil gaan ma ken van de hulp van Consu ment en Huishouding. Bij wijze van experiment zal dit bureau gedurende twee jaar voor vijf uur per week hulp verlenen bij schuldenpro blemen. Deze hulp zal bestaan uit het geven van consumen ten- en budgetvoorlichting hulpverlening bij betalings achterstanden en begeleiden van huishoudens in financiële probleemsituaties. Gedragsverandering Namens Consument en Huis houding lichtte directeur Jet Cremers de werkwijze van de organisatie toe. Men legt voor al de nadruk op gedragsveran dering. „Budgetering is voor veel mensen moeilijk vooral door de vaak aggressieve re clame en de verkooptechnie ken van bedrijven", aldus Cre mers. „Schulden komen in alle huishoudens voor, bij zowel hoge als lage inkomensgroe pen. Veelal wordt hylp te laat ingeroepen. Pas wanneer te druk van de -schuldeisers te hoog wordt wenden mensen zich tot ons". Het project gaat 1 oktober van start. NOORDWIJK Inwo ners van de badplaats Noordwijk gaan in 1992 60 gulden meer betalen voor het ophalen van het we kelijkse huisvuil. Ook de hondenbelasting stijgt fors. Naast de gebruikelij ke verhoging van twee procent wordt het tarief per hond nog eens extra opgetrokken met een be drag van 31.20 gulden. De verhoging van de honden belasting is nodig, zo blijkt uit de meerjarenbegroting van de gemeente, om wandelroutes aan te kunnen leggen waar langs hondenbezitters bakken vinden waarin zij de uitwerp selen van hun huisdier kun nen deponeren. In deze „hon denroutes" zullen ook uitlaat- plaatsen worden opgenomen waar geen aanlijn- en opruim- plicht geldt. De gemeente neemt het schoonhouden van de „hondentoiletten" voor haar rekening. Noord wijkers waren al sinds mei van dit jaar verplicht de hond binnen de bebouwde kom aangelijnd te houden en hondepoep onmiddelijk te ver wijderen. In de praktijk ble ken deze bepalingen, echter wat te hoog gegrepen. „Alleen met een doorlopende, intensie ve controle, is dergelijk gedrag van de hondenbezitters af te dwingen", zo constateert het college in haar begrotingstoe lichting. De kosten van de nieuwe aanpak worden ge schat op 55.000 gulden. De stijging van de kosten voor het ophalen en verwerken van afval wordt door de gemeente geheel op de vervuiler afge wenteld. En dat betekent dat volgend jaar per huishouden 221.40 gulden per jaar moet worden betaald aan reini gingsheffing. Ook de onroe- rend-goedbelasting (OGB) gaat in Noordwijk omhoog en wel met 9.5 procent. Dat is inclu sief de trendmatige verhoging van 2 procent die voor alle ge meentelijke belastingen en heffingen geldt. De gemeente verwacht nogal wat bezwaar schriften binnen te krijgen te gen de nieuwe OGB-regeling. Maar volgens wethouder P. Barnhoorn (NB) van financiën behoort Noordwijk nog altijd tot de gemeenten met de laag ste OGB-tarieven in de regio. Zo betalen inwoners van Lei den vijfmaal zo veel aan OGB dan de gemiddelde Noordwij- ker. Ook in Katwijk zijn de ta rieven hoger. De aanstelling van een ge- meentevoorlichter zal ook het komende begrotingsjaar niet worden gerealiseerd. Ook is herinrichting van de Koningin Wilhelminaboulevard, oor spronkelijk gepland in 1991, nog steeds onzeker. Volgens Barnhoorn wil de gemeente zich sterk maken om voor dat. plan gelden los te peuteren bij het ministerie van economi sche zaken die verdere ont- .wikkeling van toerisme als een van de speerpunten van beleid heeft verklaard. Voor waarde om in aanmerking te komen voor een bijdrage uit het toeristische potje van het ministerie is wel dat Noord wijk een gedegen plan op tafel legt waarbij ook het bedrijfs leven een flinke duit in het zakje moet doen. De langzaamverkeersdeelne- mers zullen in de kustplaats in de toekomst de nodige aan dacht krijgen. Zo zal onder meer de Duinwetering van fietsstroken worden voorzien en zullen er parkeervakken worden ingericht. Ook zal de Grent, als belangrijke verbin ding tussen de Oude Zeeweg en de Parallelboulevard, wor den gereconstrueerd. Voor het noodlijdende Bollenbad wor den oplossingen gezocht door het verbeteren van de recrea tieve functie van het overdek te wedstrijd- en instructiebad. Sluiting van het overdekte bad wordt niet toegestaan. Onder zocht wordt of het particuliere bedrijfsleven kan bijdragen aan het voortbestaan van het zwembad. De schooljeugd zal voortaan op de fiets of lopend naar het zwembad moeten voor de wekelijkse zwemles sen, want de gemeente draagt niet meer bij in de buskosten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11