Kabinet eens over aanpassing koppeling X'/' Kazachstan gaat oorlog met Rusland niet uit de weg i Pet af Ccidóc Soutant Troepenreductie in Kampuchea Bonden: wao compenseren in cao- onderhandelingen 14 Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE CeidoeSoutant An del C Srf r het i DINSDAG AUGUSTUS 1991 14 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN sad van kerken wil zich (nog) niet mengen in wao- discussie LEIDEN OMGEVING Critiek op beveiliging van Noordwijkse strand oldaten- lakbond boos .(ver problemen Ezwaaiers de ker beker start e Leids1 ■t MMl voor LFC tegen anvang 8.30 LFC 'dl' >11 IDWS >11 JC; H; s - Zt VIOS; R irgenochtend plaatselijk 1st. Morgen overdag innig met met liddagtemperaturen plopend tot zo'n 22 raden. Zwakke tot matige ind vanuit oostelijke :hting. £cid^c0owcvnt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25119 Losse nummers 1,45. PATTAYA De regering van Kampu chea en de alliantie van guerrillagroepen zijn het eens geworden over een vermin dering van hun troepen met 70 procent. De overige 30 procent zal worden onder gebracht in kampementen en zal de wa pens overdragen aan vredesbewaarders van de Verenigde Naties. Het akkoord werd bereikt op een tweedaags vredesbe raad in Pattaya in Thailand en maakt de weg vrij voor het sturen van een vredes macht van de VN. De vredesmacht zal in Kampuchea blijven tot er vrije verkiezin gen zijn gehouden. Prins Norodom Siha nouk was enthousiast over het resultaat. ..De oorlog is voorbij", zo verklaarde hij. Consumentenbond: kwaliteit veevoer ver beneden peil DEN HAAG De kwaliteit van het veevoer in Neder land is ver beneden peil. Dit beweert de Consumenten bond na een onderzoek naar de samenstelling van het veevoer. De resultaten van het onderzoek zijn vanmor gen gepubliceerd. Te veel vitamine A, koper, schadelijke en niet toegestane diergeneesmiddelen blijken meer re gel dan uitzondering, aldus de bond. Van direct gevaar voor de volksgezondheid zou echter geen sprake zijn. Desondanks noemt de bond de resultaten van het onder zoek alarmerend en stelt dat de controle door de over heid faalt. Van de 76 partijen veevoer die werden onder zocht, bleek er in 58 gevallen iets aan de samenstelling te mankeren. Drie keer zat er zoveel geneesmiddel of vita mine in dat het voer ronduit giftig was voor de dieren, aldus de bond. Ruim een derde van de partijen bevatte meer koper dan is toegestaan. Twee keer werd zelfs een overschrijding van meer dan 100% aangetroffen. Zaagploeg derde in Sovjetunie HENGELO Op het NS-sta- tion in Hengelo is vanmorgen het nationale team terugge keerd dat op succesvolle wijze aan het wereldkampioenschap motorzagen in de Sovjetunie heeft deelgenomen. Terwijl daar de grootste omwenteling sedert 1917 plaatsvond, wisten John van Kampen, Martin Nol- sen en Juul Mol voor Nederland de derde plaats in de wacht te slepen. Bij de verwelkoming op het perron vloeide champagne maar ook tranen vanwege de spanning die het negen mensen tellende team had doorstaan. Publicatie alarmerende milieunota uitgesteld DEN HAAG Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven wil de publicatie van het alarmerende milieurap port 'Zorgen voor morgen II' tot na Prinsjesdag uitstellen. Daardoor kan het rapport geen onder deel meer uitmaken van de algemene politieke beschouwingen die de Tweede Kamer op 8, 9 en 10 oktober over de rijksbegroting voor volgend jaar houdt. 'Zorgen voor morgen II' is een vervolg op het rapport 'Zorgen voor morgen' dat in 1988 onder de toenmalige milieuminister Nijpels ver scheen. Daarin werd 'een uiterst somber beeld ge schetst van de milieuvervuiling in Nederland. Het nieuwe rapport zou daar naar verluidt nog een schepje bovenop doen. Het Tweede-Kamerlid Wil- bert Willems (Groen Links) heeft minister Alders inmiddels schriftelijk om uitleg gevraagd. Spiekers jaren cel in DHAKA Wanhopig probeert Bangladesh corruptie en bedrog bij de schoolexamens tegen te gaan. Maandagavond besloot het kabinet een gevangenisstraf van minimaal drie en maximaal tien jaar te stel len op spieken of het achteraf ver anderen van antwoorden. Examen kandidaten die op spieken zijn be trapt. mogen drie jaar lang geen examen meer doen. Ook leraren kunnen de gevangenis ingaan wan neer zij examenvragen laten uitlek ken. te hoge cijfers geven of valse diploma's uitreiken. Leerlingen die tot nog toe wegens spieken van het examen waren uitgesloten, vielen geregeld leraren aan, scheurden examenformulieren aan stukken of staken het meubilair in brand. DEN HAAG Het kabi net heeft in hoofdlijnen overeenstemming bereikt over de ontkoppeling van lonen en uitkeringen. De koppeling gaat volgens het kabinetsbesluit ko mend jaar in theorie niet door, maar de uitkerings gerechtigden zullen er netto ten ministe zoveel bij krijgen als bij handha ving van de koppeling. Dat zei minister De Vries van sociale zaken gisteren na af loop van het kabinetsberaad. De bewindsman meent dat de crisisdreiging uit de lucht is. Hoewel het CDA hoopvol ge stemd is over het kabinetsbe sluit, zijn de problemen aller minst opgelost. De PvdA toon de zich zeer verrast over het bereikte resultaat waar de fractie zelf nog geen kennis van had genomen. Zowel CDA-fractievoorzitter Brink man als zijn PvdA-collega Wóltgens zijn pas achteraf over het besluit ingelicht. De Vries en vice-premier Kok hebben gisteravond gezamen lijk naar een compromis ge zocht en leggen vandaag uitge werkte voorstellen aan het ka binet voor. De Vries sloot niet uit dat de minima met die voorstellen beter af zijn, dan bij het doorgaan van de koppe ling. Dat is het gevolg van be lastingmaatregelen voor men sen in de laagste belasting schijf. Belastingen De plannen komen neer op een gedeeltelijke koppeling. Dat betekent dat de bruto-uit- keringen niet volledig mee groeien met de lonen in het bedrijfsleven. Om het netto inkomensverlies te compense ren willen De Vries en Kok de belastingen verlagen. Het los laten van de koppeling is be doeld om het verschil tussen lonen en uitkeringen te ver groten. Om die reden ook ligt voor de werkenden een extra belastingvoordeel in het ver schiet door de belastingvrije som (arbeidskostenforfait) met enkele honderden guldens te vergroten. Om dit te financieren moeten de hogere inkomens meer be lasting gaan betalen Dat ge beurt middels het achterwege laten van de inflatiecorrectie In wezen betekent dit, dat de inkomens boven 50.000 per jaar meer belasting gaan beta- Volgens minister De Vries mag het besluit niet worden gezien als het loslaten van de koppeling. „De mensen inte- ressert het geen cent of er wordt ontkoppeld of niet. De mensen zijn alleen geïnteres seerd in datgene wat ze in hun 'portemonnee krijgen", aldus De Vries. Pagina 3: „Slechter dan 't nu gaat, kan bijna niet" MOSKOU Nursultan Nazarbajev, de president van de Sovjet-republiek Kazachstan, heeft gewaar schuwd voor mogelijke oorlogen als Rusland zou besluiten tot grenswijzi gingen met de deelrepu blieken die zich van het centrale gezag in Moskou willen afscheiden. Nazarbajev deed zijn uitlatin gen enkele uren nadat de Rus sische president Boris Jeltsin had verklaard dat hij zich het recht voorbehoudt de grenzen met Sovjet-republieken die zich willen afscheiden, ter dis cussie te stellen. Jeltsins woordvoerder Pavel Vosjtsja- nov liet weten dat de kwestie van de grenswijzigingen voor al betrekking heeft op Noord- Kazachstan en het Donbass- mijnbouwgebied en de Krim in de Oekraïne. „Als deze re publieken met Rusland het nieuwe Unieverdrag onderte kenen, is er geen probleem", aldus Vosjtsjanov. „Maar als zij de Unie verlaten, moeten wij rekening houden met de be langen van de bevolking die daar leeft. Wij moeten niet vergeten dat Russen deze ge bieden bevolken. Rusland zal er dan ook niet zomaar afstand van doen". De Oekraïne kondigde afgelo pen weekeinde zijn onafhan kelijkheid aan. De bevolking mag zich in december in een referendum uitspreken voor of tegen afscheiding van de Sov jetunie. Oezbekistan zette gis teren de eerste stappen op weg naar onafhankelijkheid. Groot-Brittannië zal zonder meer de onafhankelijkheid van de drie Baltische republie ken erkennen, verklaarde de Britse minister van buiten landse zaken, Douglas Hurd. vandaag. Minister Van den Broek wilde vandaag bij het EG-overleg in Brussel voor stellen de Baltische leiders uit te nodigen De Franse pre mier. Edith Cresson, wil Sov jetleider Gorbatsjov en de Rus sische president. Boris Jeltsin: uitnodigen voor een bijzondere EG-top De Verenigde Staten zijn „heel, heel dichtbij" een diplo matieke erkenning van de on afhankelijkheid van de drie Baltische staten, maar er zijn nog enkele problemen op te lossen voor het helemaal zo ver is, zei president George Bush gisteren. Pagina 5: Dreigende armoe houdt Balten niet van vrij heid af Oekraïeners houden een met verf bekladde foto van Lenin omhoog nadat hun republiek zich onaf hankelijk heeft verklaard. Moldavië bij Roemenië als tijd rijp is KISJINJOV Moldavië heeft zich vandaag onafhankelijk van de Sovjetunie verklaard. Het Moldavische parlement riep de be volking op in groten getale de onafhankelijkheidsproclamatie in de hoofdstad Kisjinjov bij te wonen. President Mircea Snegur onderstreepte echter dat de deelrepubliek, die een overwegend Roemeense bevolking kent, zich niet direct zal aansluiten bij Roemenië. „Samenvoeging van de republiek met Roemenië volgt pas na enkele jaren, als de tijd rijp is", zo verzekerde Sne gur. De Roemeense president Ion Iliescu liet zijn Moldavische ambtgenoot gisteren weten de onafhankelijk volledig te steunen. EN HAAG De soldaten- kbond AVNM wil een ge- rek met minister Ter Beek n defensie over de proble- en waarin veel dienstplichti- n van de lichting '90-6' (juni 90) zijn geraakt, doordat zij vervroegd mogen af- 'aaien. genoemde lichting is de atste die nog een diensttijd 14 maanden heeft; sinds ;tober vorig jaar bedraagt de ensttijd 12 maanden. Onder oude regeling bestond de (Ogelijkheid om twee maan- n eerder af te zwaaien als "nnstandigheden (bijv. het be- jjii van een studie) daartoe ,j nleiding gaven Sinds de in- lering van de kortere dienst- bestaat bij commandanten dienstplichtigen verwar- ng over de vraag of ver- "oegd afzwaaien nog wel ge- irloofd is. Daardoor komen Jens de AVNM vele dienst- ichtigen die in september illen gaan studeren in moei 's kheden; sommigen zouden n studiejaar moeten missen ndat ze tot eind oktober in enst moeten blijven. DEN HAAG De wao- en ziektewetplannen van het* ka binet dwingen de vakbonden tot een hardere opstelling in de CAO-onderhandelingen. De voorstellen zullen resulteren in hogere looneisen en een on wrikbare houding tegenover werkgevers. De plannen heb ben verder een nadelige wer king op het overleg dat de bonden wilden voeren met werkgevers over terugdrin ging van het aantal mensen dat in ziektewet en wao be landt. De bonden deelden dit gisteren mee na afloop van bij eenkomsten met fractieverte- genwooridgers van PvdA en CDA De drie actievoerende bonden, FNV, CNV en MHP, vinden het nieuwe wao-plan waaro ver vrijdag overeenstemming werd bereikt weliswaar beter dan dat van 13 juli, maar nog steeds vergaand onvoldoende. De werkonderbrekingen en stakingen die staan gepland op Prinsjesdag en daarna gaan dan ook gewoon door. CNV- voorzitter Henk Hofstede meent dat „in het eerste plan de kop van de wao is afge haald, en in het tweede de po ten". Hofstede zegt niet te ver wachten dat de maatregelen de instroom van wao'ers zal verminderen, de belangrijkste doelstelling van het kabinet. De drie vakcentrales vonden gisteren bij CDA en PvdA nauwelijks gehoor voor hun bezwaren. De bonden hebben nog steeds de hoop dat acties dat wel kunnen bewerkstelli gen, ook al lijken de politieke kaarten inmiddels geschud. Voor de plannen kunnen wor den doorgevoerd zijn nog heel wat Kamerbehandelingen no dig, en de bonden kondigen aan bij elke behandeling acties te zullen voeren. De bonden laakten gisteren de houding van CDA en PvdA. Redding van het kabinet zou volgens de bonden voor de coalitiepartners inmiddels be langrijker zijn dan de uitzicht loze situatie waarin de wao'ers terecht komen. De vraag of de uitkeringen gelijke tred moeten houden met de lonen, de koppeling, wordt door de bonden los gezien van de wao- problematiek. FNV-vice-voor- zitter Karin Adelmund zei gis teren te vrezen dat behoud van de koppeling door de PvdA als compensatie wordt gezien voor de herziening van de wao en ziektewet. Die kop peling is volgens Adelmund echter al diverse keren toege zegd, onder meer in het re geerakkoord. De tv-spotjes voor het werven van treinconducteurs blijken een ongekend succes. Niet minder dan tienduizend mensen hebben inmiddels al bij de Nederlandse Spoorwegen een in formatiepakket opgevraagd. En dat terwijl ze maar om dui zend conducteurs verlegen zitten. Het gaat overigens in het spotje om „een baan om je pet voor af te nemen", terwijl de meeste mensen altijd dachten dat ze er juist een pet voor moesten opzetten. Zo merk je - als je de hieronder bon in vult, gaat dat vanzelf - bij een veertiendaagse gratis kennis making ook pas goed wat de Leidse Courant eigenlijk is: een dagelijks informatiepakket om je pet voor af te nemen. •en krant ontvangen? Bel tussen 19.00 uur. zaterdags tussen 15.00 uur, telefoonnr. 071- 2248 en uw krant wordt nog dezelf- avond nabezorgd. Westnederland doet Bloemenveiling aan Met de Zuidhollandse gedepu teerde Ted Jansen aan het stuur en als bijrijder Bram van Marrewijk, voorzitter van Bloe menveiling Westland, werd gis teren de eerste bus van West nederland van lijn 126 over de streep getrokken. De bus werd bestuurd door adjunct-direc teur Modderman van het ver voersbedrijf. Daarmee werd de hechte samenwerking gesym boliseerd, die ertoe heeft ge leid dat Westnederland drie buslijnen via het - particuliere - veilingterrein in Honselers- dijk laat rijden. Voor de veiling maakt de verlegging van de buslijnen onderdeel uit van het vervoerplan, dat een reductie van het aantal autokilometers in het woon-werkverkeer beoogt. Bovendien wordt door een aantal extra-vroege ritten de bereikbaarheid van de vei ling voor de medewerkers die vanuit Den Haag komen, aan zienlijk verbeterd. FOTO: PETER VAN MULKEN Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon:(voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071 313 677 711848 003000 ana

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1