olkstuinders moeten ensgezinder optreden Summer Jazz 1991 een groot succes LEIDEN OMGEVING rERKER VERZET TEGEN DREIGENDE WONINGBOUW Alphense jongeren schieten op eenden 5 sidae Gou*a/nt koord over taken parkeercontroleurs VEBO Op zaterdag i le van h< tig en iele we naa ntal maj1 i be l: plaats :ellen cs eonee et progi ei in de 20.15 meer Strijkk' ;ethovei jei MAANDAG 26 AUGUSTUS 1991 ie IDEN De Leidse po- burgemeester C. ïkoop en de officier Justitie zijn het in icipe eens over de uit- iding van de taken van ;eercontroleurs. I fkt. zogenaamde driehoeks- tussen de partijen is overeenstemming De parkeercontroleurs ten meer bevoegdheden gen om de zogeheten „dy- iische" verkeersovertre- m te kunnen aanpakken, overtredingen waarvan publiek direct hinder on dervindt moeten in de nabije toekomst door parkeercontro leurs worden bestraft. Als voorwaarde wordt gesteld dat de overtreding binnen het ge meentelijke parkeerrestrictie- gebied moet worden geconsta teerd. In Leiden is dat het ge bied tussen de singels. De uit breiding van de bevoegdheden is nodig omdat de politie voor dit werk geen tijd heeft. Over het bereikte akkoord moet nog worden overlegd met de rijks politie en de procureur-gene raal. Een nog verdergaande uitbreiding van bevoegdheden is voorlopig niet meer aan de orde. LEIDEN De VEBO-veetentoonstel- ling in de Groenoordhallen wordt ge houden op zaterdag 31 augustus. In de Uitbijlage van afgelopen donderdag werd abusievelijk gemeld dat de VEBO op vrijdag 30 augustus plaatsvindt. Leidenaar mishandeld LEIDEN Een onbekend gebleven viertal jongemannen heeft zaterdag nacht een 37-jarige Leidenaar op de Ho- gewoerd mishandeld. De man nam het op voor een 24-jarige vrouw, die door het viertal werd uitgescholden. Dat moest hij bekopen met schoppen in maag en rug en een hoofdwond. Het viertal ging er op de fiets vandoor. Keuken brandt uit door gaslek geiser LEIDEN Een oplettende buurman heeft er zaterdag voor gezorgd dat een al verge vorderde keukenbrand in de Van Speijkstraat in Leiden niet meer dan de keukenkas tjes en het plafond in de as heeft gelegd. De brand ont stond door een lek in de gast- oevoer, waardoor de geiser oververhit raakte. De brand weer heeft de brand geblust. De woning zou morgen be trokken worden door de nieu we bewoner. Ruzie in Noordwijk eindigt met steekpartij in Voorschoten VOORSCHOTEN De rijkspolitie van Voor schoten heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 28-jarige Koudekerker aangehou den die een 23-jarige in woner van Voorschoten met een mes had gesto ken. Het tweetal kreeg om onbekende redenen ruzie in een café in Noordwijk. Daarbij werd onder meer met bier ge gooid. De Voorscho.tenaar reed in zijn auto weg naar Voor schoten, maar werd werd achtervolgd door de Koude kerker en enkele van zijn vrienden, eveneens uit Kou dekerk. Onderweg werd de Voorschotenaar herhaalde lijk gesneden om hem tot stoppen te dwingen. Op de Voorstraat stopte de Voor schotenaar en stapte uit bij een shoarmazaak, waar hij hulp kreeg van enkele Voor- schotense kameraden. De Koudekerkers stapten even eens uit. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de 28-ja- rige Koudekerkse aanvoer der een mes trok en de Voorschotenaar in zijn hand stak. Daarop sloeg de messe trekker op de vlucht in zijn auto, waarbij een nog geo pende portier door een lan taarnpaal zwaar werd be schadigd. Een patrouille van de rijkspolitie zag de geha vende auto rijden en hield de Koudekerker aan. De man had veel alcohol ge dronken. Hij is ingesloten. Er zal proces-verbaal wor den opgemaakt wegens openbare geweldpleging en rijden onder invloed. De Voorschotenaar moest wor den behandeld in een zie kenhuis. Politie Ter Aar pakt vandalen LANGERAAR Drie Koudekerkers van 15 en 16 jaar zijn door de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag rond half twee op heterdaad betrapt bij het ver nielen van boompjes en een lantaarnpaal op het Hazepad in Langeraar. Het drie tal wordt overgedra gen aan het bureau Halt. Overigens ver liep het Langeraarse kermisweekeinde volgens de politie rustig. iEN De volkstuin- in Leiden moeten r samenwerken om n gemeentelijke wo lbouwplannen een te kunnen maken, dreiging van het vol- en van de volkstui- is niet acuut, maar binnen korte tijd tlbaar worden. De vin- moet aan de pols wor- n gehouden, meent Bet- de Wolf van de Leidse Bond van Amateurtuin ders. De aanleg van een ontslui- tingsweg in de Oostvlietpolder is een veeg teken. „Die ligt er niet voor niks. De Randstad slibt steeds verder dicht, ook in Leiden", meent De Wolf. Leiden is nu nog een stad die een zeer aanzienlijk areaal grond als volkstuin in gebruik heeft. In totaal zijn er acht complexen: Roomburg, Cro- nesteyn, Mater Sprenger, OTV, Ons Buiten, Oostvliet, Veldheim en Het Zonneveld. Leiden springt er ook lande lijk gezien gunstig uit. In ste den als Amsterdam en Den Haag bijvoorbeeld zijn er be duidend minder vierkante me ters volkstuin per inwoner. Om dat zo te houden moeten de verenigingen de handen meer ineen slaan. „De ge meente is natuurlijk niet con stant bezig met beleid dat ver velende gevolgen kan hebben voor het voortbestaan van volkstuinen. Maar met de hui dige grote woningnood ligt woningbouw op de loer en het is niet denkbeeldig dat die wo ningen worden gepland in de volkstuincomplexen. Als we ons als groep kunnen manifes teren staan we sterker als het erop aankomt". In Leiden moet die beoogde samenwerking nog in voor ie dereen aanvaarde vormen worden gesmeed. De concur rentie tussen de verenigingen is voelbaar en dat blijkt vooral bij de keuringen. „Het ene jaar wordt de een eerste, het vol gende jaar een ander. Er zijn fanaten bij die dat absoluut niet leuk vinden". Maar ook de politieke lobby moet wor den versterkt. Toen de oude équipe van raadsleden nog de stoelen in het gemeentehuis bezet hield, waren de contac ten redelijk. Nu zitten er veel nieuwe mensen in de gemeen teraad. „Die weten nauwelijks wat we doen, wat we voor veel Leidenaars betekenen. We hebben ze daarom allemaal uitgenodigd om een dag langs te komen. Dan kunnen ze het met eigen ogen zien". Zaterdag was er bij volkstuinvereniging Roomburg aan de Vlietweg een tentoonstelling ingericht in het kader van het 50-jarig jubileum. Dergelijke tentoonstellingen moeten volgens LBA-woordvoer- ster Betty de Wolf vaker worden georganiseerd door de gezamenlijke Leidse volkstuinverenigingen. „Dat is goed voor de onderlinge solidariteit en dus ook tegen mogelijke woningbouwplannen op onze grond". FOTO: WIM VAN NOORT De Wolf wil de volkstuinen ook meer publiciteit geven. „Het is belangrijk dat alle tui nen bezet blijven en er geen bijvoorbeeld kost dat meer leegstand komt. Bij Roomburg moeite. Dat is geen gunstige zijn alle tuinen bezet, bij OTV ontwikkeling". Eric Valentijn wint ronde van Langeraar TER AAR Eric Valentijn mag zich wielerkampioen 1991 van Ter Aar noemen. Na een enerverende ontsnapping in de laatste ronde wist Valentijn zaterdag het achtervolgende peloton achter zich te houden waardoor hij winnaar werd van de kermiswielerronde van Langeraar. Tweede werd Wouter Klei- brink en derde Martin van Kessel. Bij de dames zegevier de Petra de Bruin afgetekend voor Sandra Hoogeveen en Karin van der Lee. De wieler ronde rond de Aarhoeve ken de ook een wedstrijd voor niet Ter Aarders. In deze groep werd Dick van Beelen win naar, gevolgd door Jac. Post en Theo Nooy. Het oranjeco mité van Langeraar dat deze wedstrijden jaarlijks organi seert ter gelegenheid van de Langeraarse kermis was tevre den over het aantal deelne mers en het sportieve wed strijdverloop. Het aantal toe schouwers bedroeg ongeveer duizend en dat viel enigszins trok ct te ptredi zonda EMOEDELIJKE SFEER KENMERKT FESTIVAL ande hij a ONNO SCHILSTRA IIDEN 'Jas uit!' roept keurige oudere heer p studentikoze toon naar zangeres van 'Rita's ht Mere'. Inderdaad doet de struise blondi- die de vijf dames ster band aanvoert zich ompt van haar colbertje steekt dan, gehuld in n uitdagend tijgerjurkje, n wal met weer een van 111 e ouwe vertrouwde jazz- ts. it is zaterdagavond 24 augus- 5. De vierde zaterdag van de land is traditioneel de dag n het Summer Jazz Festival de Kaiserstraat en Doeza- aat en op de Boisotkade en Rapenburg. Het wisselval- e weer van de afgelopen ek zal de organisatie onge- ijfeld slapeloze nachten heb- n bezorgd, maar als het een aal zo ver is, blijken de ïergoden de jazzliefhebbers edgezind. Niet in de laatste aats door de aangename mperatüur en de zon die zich ed laat zien, wordt Summer zz 1991 een groot succes, dat de loop van de dag enkele Inzenden mensen op de been engt. oewel jazz een levende mu- ksoort is, die zeker de laat- 1 jaren weer volop is herönt- kt door jongere muzikanten, rmen well-to-do veertigers vijftigers nog altijd de kern in het Summer Jazz publiek, at heeft een ietwat bedaagde, moedelijke sfeer tot gevolg, en loopt kalmpjes van de e locatie naar de volgende, ikt een biertje en als de mu- ek bevalt, zoekt men een ooi zitplaatsje vlak voor het idium. reneraties et spits wordt om half twee 's iddags al afgebeten door eggy's Blue Skylights voor fé-restaurant Pardoeza, aar het festival begint pas :ht goed om een uur of vier, anneer op zes verschillende aatsen swing, bop, boogie- oogie, dixieland en cool jazz it de boxen schettert. Het zijn huiftrompetten en contra- issen wat de klok slaat, in- rumenten die de jazz dat nos- lgische tintje geven dat ordt herkend door de oudere Het publiek, samengestroomd voor Pardoeza, moet duidelijk nog in de stemming komen. generaties en slecht begrepen door de jeugd. In de loop. van de avond treedt dan ook een duidelijke scheiding der gees ten op: terwijl het leeuwendeel van de bezoekers luistert naar de klassieke jazz bij 't Keizer tje, De Gapende Eter, Karalis, Pardoeza en Babbels, trekt het jongere deel van het publiek massaal naar café De Trechter, waar het geluidsvolume groter is en de recht door zee blues van 'Flavium' vertrouwder in de oren klinkt. Veel belangstelling is er voor 'The Mariska Veres Shocking Jazz Quintet' bij Bogaards Pla ce. De zangeres, die ooit met Shocking Blue de nummer 1 hit 'Venus' scoorde in Ameri ka, presenteert zich hier tot te leurstelling van veel oude fans als een compromisloze jazz zangeres met een koel, in zich zelf gekeerd repertoire. Haar onconventionele come-back brengt maar weinig luisteraars in vervoering, de met het klimmen der jaren enigszins toegenomen borstomvang van Mariska Veres is echter een veelbesproken onderwerp. Kunststukje Vanaf acht uur 's avonds speelt voor Pizzeria Karalis de Prowizorka Jazzband, die niet zozeer opvalt door uitzonder lijke nummers als wel door de wijze waarop die ten gehore worden gebracht. De spil van het vijf man tellende orkestje is een trompettist die trompet speelt zonder trompet. Hij zingt trompet. Zijn zeer ge compliceerde solo-improvisa ties brengt hij, vrijwel zonder hulpmiddellen, tot stand met zijn stem. Een komisch kunst stukje waar het publiek met open mond naar blijft kijken. Ook voor amateurs en begin nende groepen is in het pro gramma veel ruimte inge ruimd. Zo speelt bij Pardoeza de bescheiden A.B. Blues Band en tegelijkertijd is voor café Babbels de Big Band Hans Dubbelaar te zien, die met schuchter onbeholpen vertol kingen van evergreens als 'Strangers in the Night' toch nog weet te ontroeren. Alco's De inwendige mens wordt na tuurlijk niet overgeslagen. De omzet van broodjes hamburger is uitstekend, de bierpomp maakt overuren. Weldra kan men dan ook her en der de eerste beschonken personages ontwaren. De alco's onder de jazzminnaars zijn niet agressief of luidruchtig, maar roepen eerder het aloude beeld van de dorpsgek in herinnering. Hef tig gesticulerende mannetjes dribbelen voor de podia heen en weer. Bij café 't Keizertje probeert men een lastpost uit de buurt te houden van de zangeres met het tijgerrokje door hem onder het genot van een biertje van de zaak weg te sturen. Dat werkt averechts. De man gaat er eens goed voor zitten, midden op het podium, neemt een ferme slok en gaat vervolgens over zijn nek. 'Nu is het niet leuk meer,' roept de FOTO: WIM VAN NOORT keurige oudere heer met de studentikoze intonatie, 'hoepel op man!' Het damesorkest speelt 'Autumn Leaves'. Terwijl de stemming steeds vrolijker wordt klinken uit de richting van het Academiege bouw stevige salsaklanken op. Voor café Barrera, dat officieel eigenlijk niet deelneemt aan het Summer Jazz Festival, is een spetterend optreden be gonnen van 'Equipe Lejeune'. De band telt niet minder dan tien leden, die een aanstekelij ke Latijns-Amerikaanse show met zang en dans verzorgen. Als de muziek op de buitenpo dia om half een moet stoppen heeft het massaal toegestroom de publiek er nog lang niet ge noeg van en speelt de Equipe alsnog een serie prima toegif ten. Elders is de muziek op straat dan al verstomd, maar er trek ken nog steeds grote groepen mensen van kroeg naar kroeg. Het jazzfeest gaat binnenshuis nog door tot in de kleine uur- Zolderbrandje in woning Voorhout VOORHOUT Een binnen- brandje op de zolder van een woning aan de Oranje Nassau- laan in Voorhout richtte zater dagmorgen lichte schade aan. Het brandje ontstond vermoe delijk doordat wat opgeslagen spullen die tegen de boiler aan stonden te heet werden en vlam vatten. De bewoners wis ten het vuur zelf te doven. Autodief gepakt in Voorschoten VOORSCHOTEN De rijks- politie van Voorschoten heeft zondagavond een 40-jarige au todief in de gemeente van zijn bed gelicht. De man, die al va ker auto's heeft gestolen, had in Den Haag een Alfa Romeo meegenomen. Na een wilde achtervolging wist hij aan de politie te ontkomen, maar in Leiden werd hij herkend aan de hand van een signalement van de Voorschotense politie. Die hoefde hem vervolgens al leen nog maar in zijn woning op te zoeken. De dief is over gedragen aan de gemeentepo litie van Den Haag. Zwemvierdaagse begint vanavond LEIDEN Geoefende en minder geoefende zwem mers kunnen deze week meedoen aan de zwem vierdaagse. Vanavond is de eerste wedstrijddag, vrijdag de laatste. Deelne mers moeten elke avond 500 meter zwemmen, waarvoor ze van zeven uur tot half negen de tijd krijgen. Er wordt gezwommen in zwembad De Zijl en zwembad De Vliet. Muzikale omlijsting is er afwisselend van orgel tot disco. Er kan deze week op elk van de vijf werkdagen worden gezwommen, zodat er een avond kan worden overgesla gen. Desgewenst kan ook van zwembad worden gewisseld. De organisatie is in handen van de Leidse zwemverenigin gen De Zijl/LGB, LZ 1886, de Leidse Reddings Brigade en de Leidse Watervrienden, in sa menwerking met de directie sport en recreatie van de ge meente en de Eerste Leidsche EHBO-Brigade. Landelijk wordt de zwemvierdaagse voor de 21e keer gehouden, Leiden beleeft de 16e editie. Cursusaanbod in een handomdraai De voormalige Leidse wethouder van onderwijs Henriëtte van Dongen heeft zaterdagmiddag de eendaagse educamarkt op het Stadhuisplein in Leiden officieel geopend. Van Dongen deed dat door het computerprogramma Sesam in gebruik te stellen. Het programma is speciaal gemaakt om de mensen die een om-, bij- of nascholingscursus willen gaan volgen, in een handomdraai te kunnen voorlichten over de mogelijkheden in onderwijsland. Van Dongen kreeg meteen een print mee naar huis met het aanbod om een ochtendje cursus te komen lopen. Verschillende instellin gen prezen op de educamarkt hun cursusaanbod aan. Belang stellenden die de markt hebben gemist maar toch informatie wil len, kunnen daarvoor terecht bij het Regionaal Educatief Cen trum Leiden en omstreken aan de Maresingel 54a. FOTO: WIM VAN NOORT ALPHEN AAN DEN RIJN Drie Alphense jongeren, 13, 18 en 20 jaar oud, zijn gistermiddag aangehouden wegens ver boden wapenbezit. Rond half vijf ontving de Al phense politie de melding dat in de buurt van de Zeegersloot werd geschoten op eenden. Bij controle ter plaatse werden de drie jongens betrapt. Op één van hen werd een luchtdruk pistool aangetroffen. Huiszoe king leverde bovendien een automatisch luchtdrukwapen op, dat tijdens een vakantie in Spanje was gekocht en naar Nederland was gesmokkeld. In de nacht van vrijdag op zater dag werd in de buurt van de Louise de Colignystraat met een luchtbuks geschoten op katten. Eén kat werd getroffen en moest naar de dierenarts worden overgebracht om de kogeltjes te laten verwijderen. Winkeldief ook in ctie als inbreker OORDWIJK Een 18-jari- jongen heeft dit weekeinde ikend in Noordwijk auto's te ebben ontdaan van hun ra ti, tweemaal bij een school te ebben in gebroken, evenals een sportkantine. In de itste pogingen slaagde hij it door het afgaan van het arm. De jongen werd zater- ag betrapt toen hij zonder etalen spullen uit een super- >arkt aan het Rederijkers- kin wilde meenemen. Rellen op Veel belangstelling voor Duinrell evenementen in Noordwijk WASSENAAR Op de cam ping van attractiepark Duin rell zijn zaterdagavond rond elf uur een vijftiental Hage naars met elkaar slaags ge raakt. Er werd een aantal ten ten vernield terwijl over en weer ook de nodige rake klap pen vielen. De politie moest ingrijpen om de zaak te sussen. Er zijn nog geen aanhoudin gen verricht maar de Wasse- naarse politie heeft de zaak wel in onderzoek. NOORDWIJK Kinderen met fraai geschminkte gezichten waren zaterdag in heel Noordwijk te bewonderen. De jeugd kon zich zaterdag aan de Molenstraat van een fraai masker laten voorzien en zich vervolgens door een fotograaf laten vereeuwi gen. Deze activiteit was een van de vele die zaterdag in het zeer feestelijk ogende Noordwijk-Binnen werden gehouden. Op het Lindenplein vonden een evenementen- en kindervrijmarkt plaats en in de Kerkstraat was een braderie te vinden. Voor de jeugd waren er diverse attracties zoals een springkussen. Mede dank zij het fraaie weer was het zaterdag een drukte van belang in het centrum van Noordwijk-Binnen. Zaterdag begonnen ook de oranjefeesten met een viswedstrijd en ringsteken voor paard en ruiter op het veldje bij de bibliotheek. Voor het ringsteken had zich een groot aantal combinaties ingeschreven. Pool overtreedt „alle wetten" ROELOFARENDSVEEN De rijkspolitie van Alkemade heeft zaterdag een Pool aange houden in zijn auto op de Lan- geweg in Roelofarendsveen. De man had zo ongeveer alle wetten overtreden. De auto was een wrak, het kenteken klopte niet, de papieren waren niet in orde, de auto was niet verzekerd en de bestuurder reed onder invloed. Bovendien weigerde hij de alcoholtest te ondergaan. Lissese verliest voorwiel wagen LISSE Een 24-jarige Lissese kreeg zaterdagavond de schrik van haar leven toen ze plotseling het linkervoorwiel van haar auto verloor. Dat gebeurde op de Ruishornlaan. De auto kwam zonder ongelukken te veroorzaken tot stilstand. De politie ver moedt dat het wiel na een reparatie niet goed vast is gezet. Autokrakers actief in wijk Rijnsburg RIJNSBURG In de Rijnsburgse wijk Frederiksoord werden dit weekeinde drie auto's opengebroken. Een vierde wagen, ge parkeerd aan de Eikenlaan, werd ontvreemd. De autokrakers sloegen in de nacht van vrijdag op zaterdag hun slag in de Es doornlaan en de Oranjelaan. Een nacht later bezocht men de Ei kenlaan. In de eerste drie gevallen gevallen werd geluidsappa ratuur gestolen. Bromfietsster (16) gewond TER AAR Een 16-jarige bromfietsster uit De Kwakel is zaterdagmiddag op de Westka- naalweg in Ter Aar gewond geraakt. Ter hoogte van de Vijfgatenbrug raakte zij met haar bromfiets de betonnen rand van het fietspad. Zij viel vervolgens tegen een lan taarnpaal aan. Met snijwonden aan haar been is zij overge bracht naar het VU-zieken- huis in Amsterdam. I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7