Protestantse kerken in Europa willen krachten bundelen Nieuwe formule voor kinderbijbel k sir IKON en HV tegen verlaging budget COMMENTAAR •)r EeidócSommit GEESTELIJK LEVEN OPINIE maandag 26 augustus 1! 'Vliegende kardinaal' verkoopt helikopter LOS ANGELES De Amerikaanse kardinaal Roger Mahony heeft, waarschijnlijk op aanra den van het Vaticaan, zijn helikopter van de hand gedaan. Mahony wordt in zijn bisdom Los Angeles vanwege zijn passie voor het vlie gen wel „de vliegende kardinaal" genoemd. De helikopter is verkocht voor ongeveer 400.000 dollar, meldde de New York Times zaterdag. De kardinaal had het toestel in 1989 van goed bedeelde gelovigen cadeau gekregen. Hij heeft de helikopter vooral gebruikt voor zijn vele pastorale bezoeken. Paus Johannes Paulus II benoemde de aartsbisschop van Los Angeles enkele maanden geleden tot kardinaal. Vol gens de woordvoerder van de kardinaal heeft Mahony „door zijn nieuwe verantwoordelijk heden geen tijd meer om zijn vliegtechniek bij te houden". rras fcoel God dienen is de ware vrijheid HILVERSUM IKON en het Humanistisch Verbond verzetten zich tegen een dreigende verlaging van de bud getten met twintig procent. In een brief aan de Tweede Kamercommissie voor welzijn en cultuur vroegen zij af gelopen weekeinde om meer begrip voor de positie van de kleine zendgemachtigden. De niet aan leden gebonden zendgemachtigden zijn zeer bezorgd over het voorlopige standpunt van het Commis sariaat voor de media dat het uurbedrag wel omlaag kan. Het Commissariaat vindt, zo blijkt i aan de NOS, dat het uurbedrag machtigden voor radio van ruim jaar verlaagd kan worden tot eei Het uurbedrag voor televisie zoi 128.000 naar 100.000 gulden Het Commissariaat voor de media komt tot dit standpunt op basis van een onderzoek door een accountantskantoor naar de financiële positie van de kleine zendgemachtig adviesaanvrage van de kleine zendge- 12.000 gulden in drie kleine 10.000 gulden. x omlaag kunnen van den. De onderzoekers concluderen dat het verschil in uurbedragen tussen de omroepen en de kleine zendge machtigden te groot is. De verschillen zijn het grootst bij de kerkelijke en levensbeschouwelijke zendgemachtig den. De betrokken omroepen hebben ernstige kritiek op het rapport. Volgens IKON-directeur R. Haan is een onjuiste maatstaf gebruikt. In het omstreden rapport wordt een vergelijking gemaakt met de A-omroepen. Deze omroe pen hebben het uurbedrag zien dalen doordat de zendtijd is uitgebreid, zonder dat de omroepen daar extra midde len voor hebben kregen. Het is in zijn ogen niet terecht daaraan de kleine zendgemachtigden te meten. Haan meent verder dat IKON niet de vluchtweg naar een 'mix' met goedkope programma's kan gebruiken. De specifieke taak en positie van IKON brengt volgens hem mee dat eigen programma's moeten worden gemaakt. De produk- tie van documentaires of drama voor jongeren, waarin IKON een eigen traditie heeft opgebouwd, kost veel geld. BASEL Ruim zestig protestantse bisschoppen, synodevoorzitters en theo logen uit zestien Europese landen zijn dit weekeinde in Basel bijeengekomen om zich te beraden op be tere samenwerking tussen de protestantse kerken. Namens de nederlandse Hervormde Kerks is dr. K. Blei, secretaris-gene raal van deze kerk, aan wezig. Het gevaar bestaat dat in het nieuwe Europa de stem van de Reformatie niet meer gehoord wordt, aldus de Zwitserse theoloog Lukas Visscher. Pro testants Europa heeft los van de oecumenische beweging een eigen kerkelijk forum no dig, vindt hij. De Italiaanse theoloog Paolo Ricca wees op het historische karakter van de ontmoeting van de protestantse kerken, volgens hem de eerste sinds de Reformatie van vijf geleden. Hij noemde het initia tief „pro-protestants" en ,niet anti-rooms-katholiek". Maar het christendom wordt wel „verlamd" als het alleen de paus is die namens de Europe se kerken spreekt. Paus Johannes Paulus II heeft voor eind dit jaar een bijzon dere bisschoppensynode over Europa uitgeschreven. De sy node gaat over de omwentelin gen in Oost- en Midden-Euro pa en de rol van de kerk bij de opbouw van een nieuw Euro pa. De paus benadrukt gere geld dat de herevangelisatie van Europa van groot belang is en Europa zich moet bezin nen op zijn christelijke wor tels. Veel deelnemers, met name uit Oost-Europa en Scandina vië, voelden niet voor het idee van de Duitse theoloog Rein- hard Frieling om tot een „Eu ropese synode" te komen. „Wij sluiten ons niet aan bij een pan-europese club." Van Duit se zijde werd gepleit voor een „protestants forum" binnen de Konferentie van Europese Kerken (KEK), waarbij ook de orthodoxe kerken zijn aange sloten. De bijeenkomst in Basel, die vandaag is afgesloten, is een initiatief van de lutherse bis schoppen Henrik Christiansen (Denemarken), Christoph Klein (Roemenië), Martin Kruse (Duitsland) en de Zwit serse 'kirchenpresident' Hein- rich Rusterholz. Zij hebben de kerkleiders, onder wie de her vormde secretaris-generaal dr. K. Blei, op persoonlijke titel uitgenodigd. Mirakelspel herleeft in Staats liedenbuurt Amsterdam AMSTERDAM De Am sterdamse Staatslieden buurt, in een recent verle den nog het toneel van krakersrellen, beleefde zondagavond een nieuwe versie van een middel eeuws mirakelspel. Voorafgaande aan de uitvoe ring in de Nassaukerk was er een processie door de buurt. De bedoeling was niet om de buurt te bekeren maar om de kunst voor een breder publiek toegankelijk te maken, aldus regisseur Johnny Kuiper van Studio Amsterdam. Het moderne mirakelspel was geschreven door Mohamed El- Fers, medewerker van de Groene Amsterdammer. Het oorspronkelijke mirakel spel was gebaseerd op het wonder van Amsterdam: op 15 maart 1345 zou in de Kalver- straat een hostie niet door het vuur zijn verteerd. Ter ere hiervan wordt nog jaarlijks de Stille Omgang gehouden. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. Simonis en de bisschop van Haarlem, mgr. Bomers, hadden niet gereageerd op de uitnodiging het mirakelspel bij te wonen. Kuiper koestert plannen om van het mirakel spel een traditie te maken. Hij hoopt dat dit volgend jaar in het centrum van Amsterdam mogelijk zal zijn. Kerkleiders Joegoslavië doen nieuwe vredesoproep BELGRADO De Servisch- orthodoxe patriarch Pavle en de Kroatische rk kardinaal Franjo Kuharic hebben geza menlijk de Serviërs en Kroa- ten opgeroepen pogingen tot verzoening tussen de twee vol ken te ondernemen. Zij ont moetten elkaar zaterdag in de Kroatische plaats Slavonski Brod. Het is noodzakelijk dat er „een duurzame dialoog" tussen de twee grootste kerken van Joegoslavië op gang komt,, aldus de kerkleiders in hun tweede gesprek. Zij zouden el kaar al eerder deze maand hebben ontmoet, maar toen kon de bijeenkomst niet door gaan. Pavle en Kuharic over wegen orthodoxe en rooms- katholieke geestelijken te stu ren naar de crisisgebieden in Joegoslavië, die de mogelijk heden voor een kerkelijke bij drage aan de vrede moeten onderzoeken. Zij vinden dat de ïsen die voor de burgeroor- Kroatië zijn ontvlucht, i kunnen terugkeren. BEROEPINGEN te Nunspeet; te Ee en Oostrum-Jous- wier(part-time) N.J. van Rijswijk te Engwierum(part-time); te Gameren L. Schaafsma te Doornspijk. Lichtere straf voor Jim Bakker CHARLOTTE Een rechtbank in Charlotte heeft de gevangenisstraf voor de Amerikaanse tele visiepredikant Jim Bak ker teruggebracht van 45 tot 18 jaar. Bakker is twee jaar geleden veroordeeld wegens fraude en samen zwering. Bakker, die geboeid de rechts zaal betrad, zei oprecht spijt te hebben van zijn daden, die hem naast een zeer lange ge vangenisstraf ook een boete van 500.000 dollar opleverden. Het hof van beroep in Rich mond had in februari bepaald dat het vonnis herzien moest worden, omdat rechter Robert Potter zich destijds bevooroor deeld zou hebben uitgelaten. De oprichter van het televisie station PTL (Praise the Lord) had met behulp van enkele medewerkers 3,7 miljoen dol lar uit giften op zijn eigen re kening gestort. Van dat geld kocht hij enkele peperdure huizen en bontjassen en juwe len voor zijn vrouw Tammy. In 1987 werd bekend dat hij zijn secretaresse had verkracht en haar een kwart miljoen zwijggeld had betaald. Bakker gedraagt zich in de ge vangenis van Rochester (Min nesota) voorbeeldig. Overdag werkt hij op de poetsafdeling, in zijn vrije tijd helpt hij me degevangenen om van het ro ken af te komen. Zijn vrouw Tammy probeert in Orlando (Florida) een nieuw religieus televisieprogramma op poten BIJBEL VERTELD IN TIEN AFLEVERINGEN OLDENZAAL Het heeft wel wat weg van het Margriet Groot Winter boek van vroeger. Een kinderbijbel vol met ver halen, zoekplaatjes, recep ten, kruiswoordpuzzel en andere opdrachten. Als Jezus geboren wordt, be schuit met muisjes eten en daar middenin een mooie ster. Om het scheppings verhaal levend te maken, kunnen de jongens en meisjes een boon in een pot stoppen. 'Heb je wel gehoord...' is een moderne versie, geschreven door Mies Westera-Franke te Oldenzaal en haar dochter Bette Westera (Stoutenburg). Beiden erkennen dat uitgevers niet direct staan te trappelen als het gaat om weer een nieu we kinderbijbel. Zo veel zijn er de laatste tijd op de markt gekomen dat je bijna door de bomen het bos niet meer ziet. Maar 'Heb je wel gehoord...' is een eigentijdse serie kinderbij bels, bestaande uit tien delen voor drie- tot twaalf jarigen. Voor elk kindeijaar dus één aflevering en dat is iets nieuws. Want de meeste jeugd bijbeis richten zich op pakweg een gemiddelde leeftijd van acht jaar. „Kinderen die daar onder of boven zitten, moeten zich maar wat schikken," zegt Mies Westera (61). Predikant Ze aarzelde in haar jeugd tus- laatste en woont sinds begin dit jaar, als emeritus-predikant van de Nederlands Hervormde Kerk, in Oldenzaal. Naast haar voorgangerschap vond ze in het verleden tijd voor co lumns in kranten als de Graaf schapsbode en Rijn en Gouwe en ook in de kerkelijke pers. „Ik heb altijd graag willen schrijven, er zijn ook wel en kele kinderboeken van me uitgekomen. Maar als predi kante heb je toch een te druk bestaan om daar veel tijd voor vrij te maken. Mijn laatste ge meente in Katwijk kende vrij veel jonge gezinnen. Er waren heel wat kinderen en we moesten echt zoeken om voor hen aan goede bijbelse verha len te komen, verhalen die aansloten op hun eigen leef wereld. Uiteindelijk is dat de aanleiding geweest om met die nieuwe serie kinderbijbels te beginnen." De vrije tijd daarvoor brak pas aan toen zij, evenals haar man (econoom) met de VUT ging en in Oldenzaal, de plaats waar haar vader opgroeide, ging wonen. Dochter Bette assisteert haar bij de samenstelling en schrijft de gedichtjes die veelvuldig in elk deel van de kinderbijbel aan bod komen. Ze is stafme dewerker bij het Centrum voor Edukatie van de Neder lands Hervormde Kerk te Driebergen en woont met haar echtgenoot en kinderen in het Franciscaanse Milieu Klooster Stoutenburg bij Amersfoort. Haar moeder: „De meeste kin derbijbels geven enkel bijbelse verhalen weer. De meeste mensen gebruiken voor hun kinderen dezelfde bijbel als waaruit hen vroeger zelf ook voorgelezen werd. Daar zwe ren sommigen bij. Maar de theologische opvattingen ra ken wel veranderd. Niet in al les wat er gebeurt, heeft God de hand, zoals in de bijbels van Anne de Vries werd veronder steld. De mens is zelf ook ver antwoordelijk voor de samen- De echte revolutie Geschiedenis, zo luiden aile theorieën, is een en cyclisch proces dat pas over het verloop van jaren I, gaande veranderingen vertoont. Het is een wisselweij tussen actie en reactie die een grote wetmatigheid heet" evolutie wordt nooit stopgezet, hoogstens vertraagd, vooral nooit teruggedraaid. Hoe langer de vertraging^ brutaler de volgende stap. Evolutie wordt dan waarbij de geschiedenis binnen enkele uren wordt hersi WAT nu in Moskou gebeurt is een dergelijk herschrijven De mislukte coup van het sinistere Staatscomité voq Noodtoestand heeft eindelijk de laatste remming van de! men. Nu zelfs Michaïl Gorbatsjov, in een vermoedelijk poging zijn politieke huid te redden, is opgestapt als sec| ris-generaal van de Communistische Partij en deze pa: een aanloop naar een volledig verbod haar activiteitei heeft beperkt, worden de volle implicaties van deze teling duidelijk: dit is de echte Russische revolutie. De staatsgreep van Lenin van 1917 heeft de Sovjetunil gesneden van alle democratische ontwikkelingen die Europa nadien wèl heeft doorgemaakt. Het leninisme 1 de inertie van het tsarenrijk met nog eens zeventig jaarf lengd, met een partij-nomenklatura als nieuw vervreemde, elite. Gorbatsjovs perestrojka had de opgeh) te frustraties al losgewoeld. Maar het is de vrees voor nia verstarring, die de bevolking onweerstaanbaar heeft geniervo J liseerd. De schok daarvan is zo hevig dat Gorbatsjov^ tta ten onder te gaan. Daar ligt zijn fragielu^^ ni| [eraac bes< naai Brir doemd had de visie dat alleen een totale hervorming de Sovjet),.., naar nieuwe tijden kon leiden, maar heeft de fatale vel 1 sing begaan zich te lang vast te klampen aan de partij, licht kon hij haar niet eerder ontbinden, maar hij had wel veel eerder aan de kant van de 'radicalen' kunnen i len. Beter dan wie ook wist hij dat de partij het verleden I V1,11 tegenwoordigde. Door de breuk uit te stellen, heeft hijR^ kansen verspeeld de toekomst te beïnvloeden. TV/T CDA 1V1ET het aanstormende einde van de Communistische R zou heeft ook de Sovjetunie opgehouden te bestaan. Zij wajgn d enige basis waarop de Unie rustte. Nu zij haar macht l»k te verloren, belet niets de republieken nog hun eigen gaq beh( gaan. Vragen in welke richting de 'Sovjetunie' zal evolu^-de b hebben daarom amper zin. Zij zal verdwijnen, de geschij nis in, maar wat dan zal komen weet momenteel niemi Dat houdt een even groot gevaar in als wanneer de coup de hardliners was gelukt. De krachten van de nation yt Do! sche explosie zullen onvermijdelijk veel verder reiken gereis Moskou of Leningrad. De Centraalaziatische republic Kok, zullen wellicht een samenwerkingsverband zoeken, maarfrinkrr is voor ons minder belangrijk. Wat hier vooral telt is he?*1®^ van de Europese republieken. Zij willen allemaal onafha^ez^s lijkheid, met alle risico's die dat meebrengt. Vooral voo'^g mjt vroegere Oostblok-landen brengt dat onzekerheden. Diuk ge het veiligheidsvacuüm, waarvoor de Tjechoslowaakse pbers n< dent Vaclav Havel heeft gewaarschuwd, in zijn angstvkhedei kende realiteit. De NAVO en de EG zullen nu meer danll,u hun geloofwaardigheid moeten bewijzen, want het is achtig of de CVSE-structuren al sterk genoeg zijn i dreigende chaos in de internationale verhoudingen vangen. De grootste verantwoordelijkheid blijft echter bij de Soj^raCj volkeren liggen. Als hun euforie wordt gebroken door de[ tere waarheid dat de betere toekomst nog ver weg is, kajvond schok pijnlijk zijn. Voor hen en de rest van de wereld jen. „1 het een noodzakelijke voorwaarde dat het historisch ftaatssi chronisme van de Sovjetunie werd opgeblazen. Nu dat is3^ Zi beurd, mag de hoop geen vluchtige illusie zijn. Het daarvan is veel te groot. jgrote i -(ie tot ngrijkt ebracl plan v< Jdie hi leving en moet er wat van zien te maken." Mies Westera kiest voor een moderne bijbeluitleg en zegt op de lijn te zitten van de schrijver Karei Eykman. „Al leen hebben wij er spiegelver halen aan vastgekoppeld die uitgaan van de hedendaagse tijd, zodat kinderen zich een en ander makkelijker voor de geest kunnen halen. Naast deze verhalen staan er op- drachtjes in voor zowel de kin deren als ouders die gespreks thema's aangereikt krijgen." Recept Juist aan speelsheid ontbreekt het volgens haar bij de 'oude' kinderbijbels. Eén uitzonde ring wil ze maken voor Joan na Klink die zingen en spelen wèl in haar kinderbijbels heeft opgenomen. In 'Heb je wel ge hoord' krijgen de kinderen bij, het verhaal over het verloren schaap de opdracht zich goed te verstoppen en net zo lang te wachten tot ze gevonden wor den. En hoe smaken ongezuur de koeken eigenlijk. Die kun )e dus zelf bakken, zie recept, en dan maar proeven. Omdat christendom niet de enige godsdienst is waar de hedendaagse jeugd mee te ma ken krijgt, zijn in een aantal boeken niet-christelijke ge- loofsverhalen opgenomen en krijgt de oudere jeugd infor matie aangereikt over andere wereldgodsdiensten. Zo blijft de bijbel als geloofsboek niet beperkt tot 'vaderlandse' ge schiedenis en krijgen ook ont wikkelingen elders de aan dacht. Inmiddels zijn er twee van de tien delen, geïllustreerd door Loes van der Mark van de Fa mous Artist School, uitgeko men bij uitgeverij Narratio in Gorinchem. CcidóeSowurnt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Kantoor: Apothekersdijk 34. Leiden. Telefoon- 071 -122 244. Telefax 071 - 134 941 Postadres Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 070-3190 933 070-3906 717. Postbus 9. 2501 CA Den Haag Telefax" Postadres: Directeur/hoofdredacteur: J. Leur Adjunct-hoofdredacteur J. Timm Chef-redacteur: G.-J. Onvlee Secretariaat directie/hoofdredacti Stadsredactie Leiden (tel. 071 - 1 •jldoent defini jhet w£ jangt v (tel. 070-3190 808): 4 046 Of 071 - 144 04" ving Leiden (tel. 071 -144 048): K v - '1. Kroft.T. Pieters. Koldenhof, f Sport Leiden e o. (tel. 071 - R. Kleijn (chef), M. I Herpen (chef), F. Buurman, ran Rijn (chef), Kesteren (tel'070 - 3190 815): inschoten, drs. C. van Haersma Buma, A van h drs J van Leeuwen - Voorbij. R. de Roo, drs f Sport algemeen (tel. 070 - 3190 826): F. Werkman (chef), P Alleblas, D. Dijkhui D. Kiers, R. Langeveld, drs. H.-F. Ruijl. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G Ansems (coordinator), B. Jansma, H. Piet Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835) L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis. S Pieterse. Opmaak (tel 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef). A. de Bruijn, W. Diekstra, L I B. Hermans, J. Hofmeester. C de Kier, H. Nieuwmans, H. Schneider. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van- - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied, - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nedei België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K Swiers en M Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H Bijleveld, land, P Koopman. D. van Rietschoten en K. van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene). I R Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs. A Heering (Rom B van Huét (Parijs), M de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), amp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R Vunderink (Moskou)jster VS F. Tijdens de processie werd volgens zeggen een reliek meegedragen van de Nederlandse paus Adrianus. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2