)ikeur Tjitse Smeding erug van weggeweest j)IOK zet Euro Trophy eigen pri jzenkast m po SPORT 17 Auke Scholma wint „Dammen op de Dam" „Ze zijn nog niet van ons af op Duindigt" Alphense Boys wint in slotfase van UVS I eilster Carolijn Brouwer wil naar Olympische Spelen tidóvQounanl staan ing vo )UWE FRERICHS end duels v m Timi atenti aar. MAANDAG 26 AUGUSTUS 1991 SSENAAR De Tjitse Smeding is in drafsportwereld een rip. De Friese pikeur kte de afgelopen jaren geen ander zijn stem- op het koerswezen, decennium lang wa- Smeding en de aan rijderskampioenschap jonden Gouden Helm vanzelfsprekende ibinatie. lat de ster van de Limbur- Hennie Grift begon te rij- hij profiteerde twee jaar £jn den dankbaar van het feit het entrainement van ding geteisterd werd door Een virusepidemie stelde ant e tijd het leeuwendeel van An< Iravers van Smeding en rit N pl°eê buiten gevecht met gevolg dat de Gouden ji de haardos van Grift in vervolg bedekte. Hrt 5 om wraak te nemen )e pa g Tjitse Smeding echter niet doordat hij in de eerste dagen van 1990 het slachtoffer werd van een valpartij op de drafbaan van Hilversum. De inwoner van Oudeschoot be landde na een smak op de houten afzetting voor lange tijd in het ziekenhuis en tot heden heeft hij zijn rentree nog niet gemaakt. Het is zelfs de vraag of we hem nog terug zien op de sulky. Als gevolg van al die ellende leed ook de reputatie van de besnorde Fries schade, hij was de laatste jaren als geen ander in staat zijn jonge paarden op een ver antwoorde wijze te prepareren voor de koersen en vanwege die trainingsvoorsprong ver huisde jarenlang het meren deel van de hoofdprijzen in de richting van Friesland. Momenteel wordt duidelijk dat Tjitse Smeding nog lang niet is uitgerangeerd. De trainer is nog steeds in staat zijn jongste pupillen bijtijds in topvorm te krijgen en gisteren werden daar de eerste vruchten van geplukt in de twee draverijen om de Toekomstprijs. Vanaf de tribune zag de oud-kam pioen eerst Go for One en la ter Goofy Boshoeve de concur rentie verslinden. De wijze, waarop beide zeges tot stand kwamen, was ronduit indruk wekkend. De favoriete merrie Go for One verspeelde als gevolg van een galoppade als gevolg van een overhaaste opening veel terrein, maar dat belette Go for One niet ten tweede male de achtervolging in te zetten. Toen ze ook nog eens als ge volg van ontaktisch stuurwerk van pikeur Margon Schlangen werd getrakteerd op een laat ste bocht in het derde spoor, leek haar rol snel uitgespeeld. Maar ondanks al dit extra werk ging ze onverdroten ver der op weg naar de winst waarmee na drie start de on geslagen status overeind bleef. Smeding verklaarde na het aanschouwen van de koers, met de haren overeind, dat de drang om zelf te gaan rijden groot is, maar dat zijn gezond heid dit nog niet toelaat. Het optreden van Goofy Boshoeve met medewerkster Mariska Huel deed de wil om het stuurwerk weer voor eigen re kening te nemen nog meer stijgen nadat Smeding tot zijn ontzetting zag hoe Huel onno dig de start weggaf. Volomon, met in de sulky J. Pool, won op Duindigt de G.J. van den Elshout-prijs. Zo'n vijftig meter achter het wegsnellende veld kon de schimmelhengst aan zijn in haalrace beginnen, maar als gevolg van een hoog tempo in de kopgroep fungeerde hij bij het indraaien van de laatste rechte lijn nog steeds als de rode lantaarndrager. Met een voortreffelijke eindsprint dek lasseerde Goofy echter zijn ne gen tegenstanders. Tjitse Sme ding kon zijn geluk niet op. ,,Ik weet wat die twee in huis hebben, maar had graag ge zien dat ze het wat meer op hun akkertje hadden kunen klaren", liet hij weten. Volbloeds Dit seizoen wordt in ons land voor het eerst geraced met Arabische volbloeds. De Mill- fieldsfarm betekende het hoogtepunt van het seizoen. 12.500 gulden prijzengeld had het starten van de schimmel Drug tot gevolg. De Arabier slaagde er met Adrie de Vries enkele weken terug in een hooggedoteerd kampioenschap in Frankrijk te winnen. Theo retisch mocht de zege de zesja rige met Ronald van der Kraats niet ontgaan en in de praktijk kwam dit ook uit. Draver Eibert Vryenesse (Hugo Langeweg) won het Su- perkrwartet en deed dit al weer voor de zesde maal, vol gende week mag hij het weer proberen. De koers voor de hoogste klasse had een merk waardig verloop, maar Zora Volomon (Joop Pool) stoorde zich daar niet aan en won. De merrie is vanwege haar leef tijd (9 jaar) bezig aan haar laatste maanden in de rol van actief draver. TIPS de 3rsum (moraen 18.30 uur) luiden: 1e koert: 1 Elegance A, 2. Fan Ney- enrode, 3. Eddi Hanover (3-5-7). 2e koert: 1. Grandeur M, 2. Grandvil- le K. 3. Giselle (6-7-8). 3e koert: 1Everest Montana, 2. Eve ry Day a King, 3. Chan Williams (12- 10-9). 4e koert: 1. Fajolie Dakota, 2. Tar- port Randy, 3. Baltic Class (4-1-7). 5e koert: 1. Foxie Burgerqueen, 2. Dianne, 3. Dusty Joe (10-6-8). 6e koert: 1. Zeno Oostland, 2. Adrienne, 3. Calypso Boshoeve (10-9- 3). 7e koert: 1. Hills Mr Brown, 2. Fan- tail, 3. Dustin Morgan (1-10-9). 8e koert: 1. Faith, 2. Ebbony Prince. 3. Elia Buitenzorg (8-7-5). 9e koert: 1. David Morgan, 2. Elien Uithuizen, 3. Carllewis Juweel (6-4- 11). 10e koert: 1. Fancy Pride, 2. Empo wer Dream. 3. Baltic Terror (5-6-4). 11e koert: 1. Enrieke B, 2. Flying Bonni, 3. Fanny Belwin (8-2-3). Het sneldamtoernooi op de Dam trok ruim 300 deelnemers. AMSTERDAM Het snel damtoernooi „Dammen op de Dam", traditiegetrouw de ope ning van het nieuwe seizoen, is gewonnen door Auke Schol ma. De grootmeester van top club Westerhaar bleef in een spannende slotronde precies één puntje voor op een viertal concurrenten. Scholma, die vandaag zijn 35e verjaardag viert, gaf zichzelf een vroeg presentje. Met zijn, in tijdnood geharde, sneldamvorm vero verde hij de hoofdprijs van 1000 gulden. In juni legde hij ook al beslag op de nationale titel in deze discipline. Tijdens het openlucht-festijn in Am sterdam moest Scholma alleen buigen voor de Schiedamse meester Ron Heusdens. Hier stonden drie overwinningen tegenover. Overigens was hij in 1984 ook al eens de sterkste op de Dam. Geert van Aalten, Ron Heusdens, Johan Krajen- brink en Hein Meijer eindig den met acht punten uit zeven partijen op een gedeelde twee de plaats. ED MAAS, STALHOUDER EN ZAKENMAN DEN HAAG De paar- desport begon voor hem als een publiciteitsproject. Anno 1991 beschikt Ed Maas over één van de bes te volbloed-stallen van Nederland, met een in drukwekkende erelijst. De projectontwikkelaar annex paardeneigenaar is een markant figuur in het besloten wereldje van de rensport. Vorig jaar kwam de doorbraak voor Maas in Nederlandse ren sport. Zijn stal liep het meeste prijzengeld bij elkaar Dit sei zoen gaat het zelfs nog beter. „In 1990 hadden we vijfen twintig winnaars, nu zijn dat er al achtentwintig en het is nog niet afgelopen", illustreert de man uit Wassenaar. „We staan eerste in het handicap klassement, wat betekent dat we op dit moment de beste stal van Nederland zijn. Maar we moeten oppassen dat we niet te hard van stapel lopen. Ons streven is het huidige niveau te handhaven. We houden het aantal paarden gelijk en pro beren door verjonging de kwa liteit te verbeteren. Het gaat erg goed, dat moet zo blijven. Ze zijn nog niet van ons af op Duindigt". Maas is een man die de touw tjes zelf in handen houdt. Hij traint zijn volbloeds zelf. „De meeste paarden staan bij mij thuis. We trainen om zes uur 's morgens, daarna ga ik naar kantoor. Zo zijn beide activi teiten prima te combineren". Publiciteit Vijf jaar geleden is hij met de paardesport begonnen, als pro motionele activiteit voor zijn zaak. „Je bent als zakenman altijd op zoek naar publiciteit", legt Maas uit. „Sponsoring is een van de wegen die je kan bewandelen om je naamsbe kendheid te vergroten, actief of passief. Vergelijk het met de grote sigarettenfabrikanten in de autosport. Volstaan met je naam op de Formule I boli de of een eigen stal. We heb ben gekozen voor actieve sponsoring, die stal dus". In het begin werd hij door de 'incrowd' van Renbaan Duin digt beschouwd als vreemde eend in de bijt. „Het is vrij lo gisch dat die mensen mij in het begin met een scheef oog aankeken", aldus Maas. „Ze zijn bij wijze van spreken ge boren op Duindigt, al heel vroeg begonnen met paardjes uitrijden, dat is zo'n beetje het natuurlijke verloop in dat we reldje. Ik kwam als kantoor man om de hoek kijken, kocht een paar paarden en ging koersen". „Maar denk niet dat het ge- makkêlijk is om een renstal te beginnen", waarschuwt hij. „Het is geen voetbalelftal waar je een hoop geld op tafel gooit en een goed team koopt. Het is een kwestie van balanceren. Je hebt paarden nodig in ver schillende leeftijdscategoriën, paarden die kunnen presteren op verschillende, ondergron den. Het is een proces, het kost tijd om een goed uitgebalan ceerde stal te vormen". En dat is gelukt Queen of Laos en Averax zijn twee van de illustere namen, die tot zijn stal behoren. De laatste kocht Maas eind 1989 in Engeland. Vorig jaar begon Averax te koersen en sindsdien heeft het paard vele successen geboekt. Achteraf is de 45.000 gulden die Maas neertelde voor het paard voor de begrippen in de paardensport een prikkie ge weest. „Maar dat kan je pas zeggen als een paard gepres teerd heeft", aldus Maas. „Ik heb paarden gekocht voor zes mille die heel goed presteer den, maar ook dieren van veertig mille die niets deden". Aan jaloerse opmerkingen over zijn onorthodoxe aanpak heeft Maas geen boodschap. „Dat zie je in elke branche. Als ik morgen een stuk grond koop en er een mooi project op bouw, zijn mijn concurrenten ook niet blij. Ik vind kritiek die voortkomt uit jaloezie een slechte zaak, maar ik lig er niet wakker van". zwaï :erlen lgens ITER KLEIN DEN DIOK mag de r haar ingestelde Euro by Trophy voor een I in de eigen prijzen- I ten toon stellen. De enaars veroverden kleinood door een pe- lykick van Ewoud lidron in blessuretijd eindstrijd tegen de van Oniwo Sopot. vreugde over orga- Itie en titel leverde het pooi enkele kantteke- jen op. T Dick Altink en de aan nd van de eerste helft Ewoud Chaudron ver- penaltykicker Gott- waren unaniem van g, dat DIOK voor het in groten getale aanwezi- publiek meer spel had :n bieden. De Leidse for- toonde duidelijk te wei- nitiatief tegen finaleoppo- >TO: Di Ogniwo Sopot en leek ELD ■t mid RC BOEKENSTIJN Ho derde Ie rini lan'S Tok), ls zevi ijd or de N< ook minder gemotiveerd dan in het eerste treffen vrijdag met de RSV Hannover. De Po len hadden hun ogen die avond goed de kost gegeven, want Ogniwo hield de dekking heel kort, terwijl harde tackles ervoor zorgden, dat DIOK nimmer lekker in zijn ritme kwam. Een heel groot nadeel voor de Leidenaars was te vens, dat het buiten mededin ging spelende RUFC Bristol in de aan de finale voorafgaande wedstrijd de Duitsers via vele hoogstandjes in rugby met 80-6 volledig had vernederd. Hoofdprijs Eisten de Engelsen dus de hoofdprijs op waar het het rugby betrof, de hoofdprijs van het toernooi viel in han den van de organiserende ver eniging, die daarmee weer wel een ook in rugbynaties ge waardeerd hoogstandje afle verde. Het voortbestaan van het evenement lijkt daarmee gewaarborgd, want publiek en sponsors werden op hun wen ken bediend. De Leidse wet houder sportzaken Aart van Bochove benadrukte dit nog eens bij de prijsuitreiking door te stellen, dat 'DIOK dit toer nooi alles mee had'. De hoofd prijs kwam volgens hem in de juiste handen terecht. Zoals ook Erik-Jan Berendsen opti mistisch memoreerde, dat „DIOK in het rijtje Britse win naars als Bath, Harlequins en Cardiff uit Wales niet mis stond." De captain toonde zich tevreden met de nipte 9-8 winst. „We hebben gewonnen in een partij vechtrugby en dat in een eerste serieuze test. Duitsland was natuurlijk aar dig, maar dit was een echte strijd en dus anders." Een schlemielige penaltykick in blessuretijd van de door to- parbiter Flemming perfekt ge floten wedstrijd lag aan het winnen van Euro Trophy ten grondslag. De Polen misten een stukje nieuwe regelgeving en maakten daardoor een on nodige overtreding. Ewoud Chaudron nam de penaltykick vanuit een prima positie loep zuiver, waarna Flemming der tig seconden later affloot. De hoofdprijs ging aan de Polen, die lange tijd het spel volledig in handen hadden, toch nog DIOK-speler Willem Hanekom kan in de eindstrijd van de Euro Rugby Trophy de bal maar ternau-. 'wernood kwijt tegen de kort dekkende en hard tackelende Polen van Ogniwo Sopot. FOTO: TEJO RINGERS voorbij. Via twee try's, overi- de Trophy met de bus mee gens niet geconverteerd, met naar Sopot genomen te wor- als enige tegenaktie een penal- den. Twee strafkicks gaven ty van Chaudron was een 8-3 DIOK alsnog de begeerde voorsprong genomen en leek hoofdprijs. Tieme Bos was er niet minder blij om, de DIOK- voorzitter was al bij het vol gende, een lustrumtoernooi, waar hij voor echte topploegen zeker niet te laat mag zijn. HAAG Carolijn iwer mag zich sinds wereldkampioene n noemen. In het '8)tse Largs behaalde ze itel in de Laser-klasse met achttien jaar. al haar aandacht ge- op kn igd op het WK voor (vassenen' in Grieken- in september. T5en twee weken vlieg ik het Griekse Porto Car- aldus Brouwer. „In de ïtijd train ik praktisch ie- dag op de plas waar mijn boot ligt. Elk weekeinde ga ik naar het IJsselmeer, omdat de omstandigheden daar meer overeenkomen met die van de grote evenementen". Ze lijkt vastbesloten om ook op de 'volwassen' wereldkampioen schappen goed te presteren. De Voorhoutse vaart pas an derhalf jaar in het drie meter zeventig lange eenmansbootje en wordt algemeen betiteld ais een groot talent voor de toe komst. Ze zeilt al sinds haar negende, toen nog in een opti mist. In die opstapklasse met de toepasselijke naam heeft Brouwer naar eigen zeggen niet zoveel succes gehad. „Maar de kinderen die toen in de Nederlandse selectie zaten, vaar ik nu voorbij. Ik ben een beetje een laatbloeier", aldus de achttien-jarige zeilster. „Het is niet zo zeer een kwes tie van talent. Ik steek gewoon ontzettend veel tijd in het zei len. Ik heb dit jaar eindexa men VWO gedaan. Daardoor is het zeilen gedurende het schooljaar een beetje in het slop geraakt. Maar sinds de va kantie ben ik elke dag op het water te vinden". Uiteindelijk wil Brouwer overstappen op de 4.70-klasse. Een boot die met twee zeilers gevaren wordt. „De Laser is geen olympische klasse", legt Brouwer uit. „Ik wil een gooi doen naar de Olympische Spe len, misschien al die van 1996". Over een partner heeft ze nog niet echt nagedacht. „Ik heb wel een goede vrien din in het zeilwereldje, maar als team zijn we wat te licht. Bovendien zijn er in een 4.70 twee aparte functies, de één is stuurvrouw en de ander be manning. Ik wil best beman ning zijn maar ik wil ook wel eens sturen. Dat zou proble men kunnen opleveren Rivaliteit Alexandra Verbeek is die vriendin. Vorig jaar werd zij boven Brouwer verkozen als deelneemster aan de jeugd-we- reldkampioenschappen in de Laser-klasse. Dit jaar was net andersom. „Op het water zijn we de grootste vijanden, maar éénmaal op de wal is die riva liteit weer weg, dan kunnen De jeugd-wereldkampioen- schappen zijn het enige evene ment waarvoor de dames tot en met achttien jaar zich moeten kwalificeren. Daar wordt ook maar één vrouwe lijke deelnemer naar uitgezon den. De overige internationale Laser evenementen zijn 'open'. De inschrijving en het verblijf moeten door de deelnemers zelf worden betaald. „We kamperen dan ook meestal in de haven en we delen de ver voerskosten, anders is het niet op te brengen", illustreert Brouwer. „Sponsors hebben weinig interesse in de zeilsport voor junioren". Mmet de we reldtitel op zak hoopt Brouwer wat meer indruk te maken op de potentiële geldschieters. In november gaat ze naar Lis sabon om een half jaar Portu gees te studeren, om zich daar na te gaan verdiepen in Zuida- merikaanse culturen. „Van mijn tweede tot mijn veertien de jaar heb ik in Brazilië ge woond, vandaar de interesse", legt Brouwer uit. „Voor zeilen zal dan zeker minder tijd overblijven. Maar op een kwartier rijden van Lissabon is een hele mooie zeilclub. Zo hoop ik studie en sport te kun nen blijven combineren. Want zonder zeilen kan ik niet meer. Ik heb er al genoeg moeite mee als ik in de winter mijn boot binnen moet hou den". ALPHEN AAN DEN RIJN De start van de competitie op zeven sep tember begint zijn scha duw vooruit te werpen. De meeste trainers heb ben de basisformaties in grote lijnen rond en de oefenwedstrijden verlie zen langzamerhand het vrijblijvende karakter. De confrontatie tussen Al phense Boys en UVS vormde hiervan een dui delijk voorbeeld. Er werd door beide ploegen scherp gespeeld en dat leverde een boeiend kijkspel op dat uiteindelijk door de Alphenaren met 2-1 werd gewonnen. Alphense Boys heeft de plaats van UVS in de hoofd klasse ingenomen en dat gaf het duel een extra dimensie. De degradatie uit de top van het zondagamateurvoetbal zit de Leidenaars nog altijd niet lekker en de ploeg van Ruud de Groot wil de verloren plek graag in één jaar goed maken. De perspectieven daarvoor zijn niet ongunstig want in de oefencampagne werd er goed gepresteerd. Vooral de strijdlust van de Leidenaars is opmerkelijk. Vorig seizoen wekten de Lei denaars vaak de indruk met een zak aardappelen op de rug spelen waardoor men kostbare punten verspeelde. Daar lijkt nu in verandering in te zijn gekomen want de blauwwitten maakten in Al phen een zeer gretige in druk. Vooral nieuwkomer John van der Zwan speelt in deze gedaanteverwisseling een belangrijke rol. De oud speler van Dordrecht '90 is niet alleen technisch en tac tisch bekwaam maar toont zich ook een speler die initia tieven durft te nemen. De centrale middenvelder kampt vanwege een vakan tie nog met gebrek aan con ditie waardoor Ruud de Groot hem in de tweede helft verving door Edgar van Tol. Opvallend was dat van af dat moment Alphense Boys de wedstrijd naar zich toetrok en de overwinning binnenhaalde. De ploeg van Paul Bahlmann had echter in de eerste helft al twee ri ante mogelijkheden laten lig gen. Zowel René de Jong als Frank Bakker misten een strafschop. Het gebrek aan schotkracht kan de Alphense ploeg dit seizoen in de hoofd klasse wel eens op gaan bre ken. De roodwitten zullen qua voetbal op weinig pro blemen stuiten maar gezien de defensieve spelstijl die in de hoofdklasse wordt gehan teerd is het benutten van de weinige kansen die men krijgt een eerste vereiste. Bahlmann heeft in zijn selec tie twee vaardige spitsen maar deze spelers missen nog de nodige routine. René de Jong is snel en sterk aan de bal maar is geen koelbloedi ge afmaker terwijl Pieter van Zoest te snel zijn hoofd verliest Bahlmann wissel de de lange aanvaller dan ook in de eerste helft na wat irritaties met de Leidse de fensie. De Alphenaren be schikken echter over een hecht team dat in staat is om in een hoog tempo te blijven spelen. Dat leverde dan ook uiteindelijk de toernooiwinst op. Nadat Paul Osenga voor UVS de score opende was het Peter Gerse die met twee doelpunten de eindstand op 2-1 bepaalde. ARC legde in dit toernooi beslag op de tweede plaats. De ploeg van Aad Koren won vrij eenvou dig met 3-0 van de reserves van Telstar via doelpunten van Paul Dijkman en Arjen van der Laan (tweemaal).

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17