Pil er Ton van Klooster hekelt mentaliteit van de zwemploeg Waterpolovrouwen fliiten niet meer Ccidóc Qowuvnt SPORT Timman nu tegen Joesoep Kanoduo dicht bij start bij Spelen ei MAANDAG 26 AUGUSTUS 1991 jidóC< Waterpolo Joegoslavië is nog een eenheid ATHENE Joegoslavië mag dan ernstig verdeeld zijn, het nationale waterpolo is nog een eenheid. Na een trai ningsstage op Papendal en een toernooi in Duitsland raakte bondscoach Nicola Stamenic nog geen twee weken voor het EK vijf Kroatische spelers uit zijn selectie kwijt. Alleen aanvoerder Milanovic, één van de beste midvoors ter wereld, bleef. De voornamelijk Servische aanvulling paste zo naadloos in de groep en bleek zo goed, dat Joego slavië voor het eerst in de historie Europees kampioen werd door in de finale het favoriete Spanje met 11-10 de baas te blijven. „Joegoslavië kampioen?", vroeg de Kroaat Dragan Matutinovic, coach van Spanje, zich na afloop af. „Nee hoor, Servië is kampioen geworden. Joegoslavië be staat niet meer. Het is er oorlog. Iedere dag komen er nog mensen om. Waar praten we dan nog over. Een mensen leven is toch veel belangrijker dan een polowedstrijd". Irina Lasjko waait nt weg Wereldrecords Volleyballers winnen van Sovjetuni ATHENE De Sovjetrussische hegemonii het Euro pees kampioenschap schoonspringen inhene blijft te met haar landgenote Vera Ilina als go tweede. De Duitse Brita Baldus, die zes Europese titelttooien mee maakte en in 1983 al eens kampioene weram afscheid van het internationale schoonspringen i brons. Het eentonige evenement, slechts vier deelnëters spron gen eruit, moest door de stormachtige wivorden ver plaatst naar het binnenbad. Tot groot gfgen van de kleintjes. Lasjko (48 kg) en Ilina (45 kg) vn buiten ze ker weggewaaid. Nu presteerde het jeugctweetal met een ijzeren routine. De 18-jarige Lasjko, dij het WK in Perth tweede werd, was op ae minste fes te betrap pen. „Ik heb er alles aan gedaan me te «entreren. Ik was behoorlijk zenuwachtig omdat ik de ien medaille op de 1-meterplank had verspeeld. Dat is les voor me geweest". zwemmen voor Rouse en Perkins EDMONTON Tijdens de Panpacific Games in de Canadese stad Edmonton zijn zondag twee wereldrecords bij het zwemmen verbeterd. De Australiër Kieren Perkins was sneller dan ooit iemand op de 800 vrije slag. Hij tikte, tijdens zijn race op de 1500 m vrije slag, aan na 7.47,85. Op de 100 meter rugslag verbeterde de Ameri kaan Jeff Rouse het record van zijn landgenoot David Berkoff. Als starter van de 4x100 meter wisselslag kwam Rouse tot 53,93, Berkoff tikte tijdens de Olympische Spelene van 1988 in Seoul aan na 54,51. LENINGRAD De Nederlandse mannen-volleybalploeg heeft een weekje Sovjetunie afgesloten met een overwinning van 3-2 op het gastland. De wedstrijd in de ijshal van Leningrad duurde ruim twee uur en gold als voorbe reiding op de Europese titelstrijd, die vol gende maand in Duitsland wordt gehou den. Bondscoach Harry Brokking startte met de basis nieuwe stijl: Selinger, Zwerver, Benne, Van der Horst, Held en Klok. De laatste verzorgde met Zwerver de passing, zodat Benne vrij was voor de aanval. Die opstelling kost Boudrie zijn plaats. Het zestal won de eerste twee sets met en 15-9. Vanaf de derde set kwame wisselspelers in actie. De reserves, van wie spelverdeler Ree zijn veijaardag vierde, verloren danks aardige tegenstand set drie en met 15-13 en 15-7. Verrassend was, Brokking de schaduwploeg liet staan de beslissende reeks. De beloning v( l de 15-11 winst. Volgens manager Verhalle in Leningrad goed geweest reel. In verband met de mislukte greep werd het toernooi om de Savin afgelast, maar de twee duels tegen de jetunie waren waardevol. Komend einde volgen de laatste oefenduels het EK: drie keer tegen Zweden. )UWE FRER SSENAA n Tjitse drafspoi rip. De "jkte de ai geen an< op het decenn: Smedin rijdersk jonden ATHENE Hoe betrek kelijk de Nederlandse zwemsuccessen in Athene waren bleek wel uit een opmerking van assistent- bondscoach Roskams: „Hier zwom Karin op re sultaat. Als ze bij de Spe len iets wil bereiken, zal ze haar techniek moeten veranderen: meer been slag, waardoor het arm- tempo vanzelf omlaag gaat. Met vechtlust alleen zal ze het niet redden". Van Klooster legde uiteraard sterk de nadruk op het goud, dat Diana van der Plaats, Inge de Bruijn, Marieke Mastebroek en Karin Brienesse op de vrije-slagestafette binnenhaal den. Hij hoopt dat succes com mercieel uit te buiten. In zijn budget voor het olympisch jaar gaapt een gat van anderhalve ton. Ook al omdat in de aan loopperiode naar de Spelen twee trainingskampen zijn ge pland. Ziin tweede zorg zal ongetwij feld zijn iedereen ervan te overtuigen, dat er naar Barce lona toe harder getraind moet worden. Zonder dat helpt zelfs een trainingskamp niet meer, zoals in Athene is gebleken. Kilometers maken is in Neder- de vliegkosten de kerstdagen door te brengen op op het eiland Reunion in de Indische oceaan. „Veertien dag trainen in de zon, zou iedereen moeten aanspreken. Temeer daar wij in dezelfde tijd geen trainings kamp organiseren. Maar wat hoor je: te duur. Ik vind dat mensen, die door de NSF wor den ondersteund, best iets meer voor hun sport mogen over hebben". In Athene piekerde de ploeg leiding zich suf, hoe na een prima verlopen trainingsstage op het eiland Chios en een vroege aankomst in Athene de geplande tijden er dikwijls niet uitkwamen. De mannen ver manden zich één keer (de et Nederlandse team 4 x 100 4x100 meter vrije slag, waarop ze zesde werden van de acht deelnemende landen) en de- ch voornam bij terugkeer in den voor het overige niets op- merika keihard aan gewicht- zienbarends. Alleen Martin -aining te gaan doen. „Zonder van der Spoel reikte op de at ben je nergens". Van laatste dag in de B-finale vanllooster hoorde de voorne- - de 200 meter wisselslag tot opiens gelaten aan en merkte meter vrije slag)( vijf-honderdste van zijn per-p dat hij daarmee wel eens o sooniijk record. Wilco van deerder had kunnen beginnen. Akker, de debutant, die zich naar eigen zeggen vier wekeniT„„a,:„f lang had lopen vervelen, hielp,cbailCA met een tijd van boven de mi-7an Klooster proefde het nuut op de rugslag de kanservoord „mentaliteit" op de van de wisselslag-ploeg nogong, maar liet het daar liggen, voor de eerste aflossing orrlij belichtte liever het positie-' zeep. Vrije-slagzwemmer Erike, dat uit het negatieve voort- Ran schrok er zo van, dat hkomt. Dekker bijvoorbeeld, lat de s Hennie G BRUSSEL Jan TimiJ hg profil treft in de halve finnen dank! van het kandidatent. J etne: nooi schaken Artoer j Een vir soepov. In de an< p tijd het tweekamp spelen Ana Iravers Karpov en de Brit N Ploeê bui Short tegen elkaar. was het resultaat vanj( gisteravond in Brus verrichte loting. De pa g Tjitse en worden in april in: nader te bepalen plaal gespeeld. gevolg de haar rervolg bi Ton van Klooster liet zich door de goede prestaties geen zand in de ogen strooien. FOTO: SP land uit de mode geraakt. Er werd vreemd opgekeken, toen Baukje Wiersma (zevende op vertelde, wat zij er in Amerika allemaal voor had gedaan. Knokken Knokken, was de boodschap van de bondscoach. En er meer voor over hebben. Van Klooster gaf als voorbeeld de invitatie die alle finalisten kregen om voor de helft van die weet dat hij er niet komt als hij zo doorgaat. De wissels- lagploeg van de mannen, die harder zal moeten werken om de slechte indruk uit te wis sen. „Motiveren is bij iemand met een vechtersmentaliteit als Brienesse gemakkelijk. Het is pas moeilijk als het pieke- raars betreft", verduidelijkte zijn rechterhand Roskam. Bij de vrouwen is de situatie met Van der Plaats en Maste broek niet veel anders. Alleen ligt het niveau veel hoger. De Bruijn mocht een volle secon de van haar persoonlijk record op de vlinderslag afblijven en toch zilver winnen. Hetzelfde gold voor Brienesse op de 100 meter vrij. Er moest een diskwalificatie van de Engelse ploeg aan te pas komen om het kwartet El len Elzerman, Kira Bulten, De record van 1.03,31 was begon nen. De Kampense Kira Bul ten raakte op de schoolslag on danks een in de haast verkorte beenbeweging zoveel achter, dat De Bruijn en Brienesse de race plichtmatig in vierde po sitie besloten. Als bondscoach Ton van Klooster volgend jaar Barcelona een werkelijk Bruijn en Brienesse alsnog op kansrijke wisselslag-equipe op het erepodium te krijgen. De de been wil brengen, moet hij gerechtigheid die de nieuwe niet alleen langs gaan bij de voorzitter Han Beijen daarin tweeling Muis maar ook bij meende te ontdekken, gold al- schoolslagspecialiste Linda leen rugslagzwemster Elzer- Moes, die eveneens verkoos man, die met een persoonlijk "thuis te blijven. Wereld record voor Egerszegi De Hongaarse Krisztina Egers zegi op de foto tijdens haar race) heeft op de slot dag van de strijd om de Europese zwemtitels in Athene het we reldrecord op de 200 meter rug slag verbeterd.In de eindstrijd kwam zij tot 2.06,62,'een ver betering van de prestatie van de Amerikaanse Bet sy Mitchell met bijna twee secon den: 2.08,60. FOTO: AP ATHENE De Hongaar se coach Gyula Toth kon minuten voor tijd met een gerust hart de broek al vast uittrekken in de we tenschap dat hij even later te water zou worden gela ten. In plaats van zijn col lega Kees van Hardeveld. De Nederlandse waterpolo vrouwen keken sip toe bij dat spektakel, maar kon en wilde niet tornen aan de juistheid van de uitslag, omdat Honga rije eenvoudig beter was. Het moest er ook een keer van komen. Bij het WK in Perth kwam de ploeg traag op gang en werd door beduidend min dere tegenstanders biina op haar nummer gezet. Onlangs bij het toernooi om de FINA- beker werd een nederlaag ge leden tegen Australië en ge lijkgespeeld tegen Italië, al ging de beker uiteindelijk wel weer mee naar huis. Hongarije knapte het karwei in Athene wel op. „We hadden onze kan sen op tien of vijftien procent geschat", zei manager Györgi König, „maar waren taktisch wel goed voorbereid. Bovenal waren we er psychologisch als team klaar voor. Voor we naar het bad gingen hebben we na melijk samen het Hongaarse volkslied gezongen". Internationaal is de top be hoorlijk verdicht. Nieuwko mers komen dank zij een com binatie van inzet en talent razendsnel dichterbij. Tot olympische erkenning heeft het nog niet geleid, al is de sta tus van demonstratiesport in Atlanta 1996 nog wel mogelijk. „De FINA heeft het kunst- zwemmen voor ploegen de prioriteit gegeven boven wa di terpolo v< wel in vierenveertig lan wordt gespeëld. Ik ben bll-t de komst van de Sovjet, Tsjechoslowakije, Japann straks Spanje en het st«r worden van Italië, Vereie Staten en Australië. In'O kunnen ze absoluut niet ir om ons heen", zei Thea t, de full-time voorvechtsein vrouwenpolo, overtuigd. Het Nederlandse lid vde LEN - waterpolocommissias niet blij met de nederlae- gen Hongarije, maar ade andere kant paste het \in het straatje naar de toelst. „Het moest er een keean komen", beaamde ookan Hardeveld. „We wisten cve een keer onderuit zen gaan. Het klinkt tegensig, want ik baal er enorm vlat we niet in ons normaleen waren, maar misschien iet inderdaad wel goed. Te lang is gedacht dat vrouwenpolo niets voorstelt, omdat Nederland al tijd fluitend wint. Nou, zo is het niet meer". De traditie, die in Nederland al in 1906 begon, is op Euro pees niveau enigszins bescha digd, maar volgens König nog wel intakt. „Nederland zal in het vervolg beter oppassen. De basis is daar veel groter. Wij hebben slechts acht wedstrijd- ploegen, met in totaal zo'n 120 speelsters. Het drietal dat in de Duitse Bundesliga uitkomt, roepen we niet eens meer op. Er komen nu drie talenten bij en dat is het voorlopig wel. In Nederland zijn meer mogelijk heden". Investeren Dat kan König wel denken, Van Hardeveld moet het, met Van den Biggelaar (Jeugd) en Trumbic (coöridnatiè) op de achtergrond, maar zien te rea liseren. „Het betekent, dat we heel veel werk zullen moeten doen. We moeten er nu einde lijk eens vpor kiezen te inves teren in vrouwenpolo en met name de jeugd. Dat kost geld. Dat is er niet, dus zullen we het moeten zoeken. We moeten de boer op". „Dat Ivo Trumbic is gehaald, juich ik toe. Hij is waterpolo- coördinator en mannencoach. Tot zijn takenpakket behoort ook de stimulering van vrou wenpolo. We moeten er echt naar toe, dat de nationale se lectie het hele jaar door kan trainen, al is dat nu nog niet aan de orde. Het is bij de meeste hoofdklassers al moei-, lijk genoeg een volwaardige selectie op de been te krijgen en er een trainer voor te vin den". PARIJS Na jaren van sportieve malaise heeft de mannentop bij het kano varen op vlak water een succesje gevierd. Jan-Dirk Nijkamp en Mare Weijzen werden bij de wereldtitel strijd zesde op de 1.000 meter en zijn dicht bij uit zending naar de Olympi sche Spelen van Barcelo na. Een groter feest voor Nijkamp was, dat hij in de nacht vóór de finale vader werd. Jan Dirk Nijkamp had een on rustige nacht van vrijdag op zaterdag. Vanaf 01.00 uur ver bleef hij in een Parijs' zieken huis, waar zijn Spaanse vrouw Maria Fatima moest bevallen. Vroeg in de ochtend ging hij als vader van een zoon te bed. Nijkamp sliep een paar uur tjes, bleef tot 14.00 uur liggen en voer later de middag met Weijzen naar, werd gedacht, de zevende plaats. Over in vloed op zijn prestatie wilde hij niet praten. „Ik was in Uren na de wedstrijd, zelfs het gala-diner werd uitgesteld, schoof het duo op naar de zes de plaats. De Fransen Boccara en Boucherit werden, na een protest van de Spanjaarden, gediskwalificeerd omdat ze in het zog van de winnende Duit sers Bluhm en Gutsche naar de tweede plaats waren ge sneld. Een geluk Nijkamp zei later dat het een geluk was dat de baby zich 's nachts meldde. Want hij wilde per se bij de bevalling zijn. Eventueel had hij de wedstrijd aan zich voorbij laten gaan. Hoe vervelend dat ook zou zijn geweest voor Weijzen. „Het was een hele moeilijke keuze geweest, maar duidelijk afge sproken. In het leven zijn be langrijker zaken dan kanova ren", aldus de Deventenaar. De zesde plaats is goed, boven dien werd de finaleplaats op de halve afstand op 0,2 secon den gemist. Mare Weijzen uit Maastricht, die op zijn derde WK het grootste succes uit zijn loopbaan behaalde: „Van drie boten weet je zeker dat ze sneller zijn. De plaatsen vier tot negen liggen dicht bij el kaar." De bond zal het duo voordragen voor Barcelona, volgend jaar vormbe houd moet wofden aange toond. Wat kan er nog fout gaan? Nij kamp: „Het is niet aan ons een oordeel te vellen. We kunnen wel allerlei dingen roepen, maar andere instanties bepa len of wij gaan", aldus de man die met topsport was gestopt als de finale niet bereikt was. Vier jaar geleden miste het duo Seoul. Perfect pieken De Nederlanders piekten per fect naar het WK, onder de kundige leiding van trainer Piet Bogie. Zowel in Mechelen als Duisburg haalden ze de fi nale niet, wat lichte kritiek opleverde van de kleine bui tenwacht in de kanosport. De twee mochten zich met extra geld buiten het bondsprogram- ma voorbereiden op het WK. Weijzen: „Sinds Mechelen is het steeds beter gegaan." Bogie maakte zich nooit zorgen. „Veel mensen hadden twijfels, omdat we geen enkele finale haalden. Maar ik zag tijdens de trainingen dat het steeds beter ging." Voor komend jaar is het zaak dat het trio gelegenheid krijgt door te gaan op de ingeslagen weg. Bogie over wat nog beter kan: „Het is goed als ze allebei in de winter een part-time baan hebben, zodat ze iets doen naast het kanovaren. Verder zal de krachttraining zwaarder worden, zullen we meer vaartraining doen in de winter en zou het goed zijn als we twee in plaats van een keer naar een warme streek kunnen." Een tweede „Nederlands" suc ces was van Annemarie Cox, een voormalige pupil van Bo gie. Voor Australië werd ze tweede op de 5.000 meter, ach ter de Italiaanse Idem, maar voor de sterke Duitse Bor- chert. De Nederlanders speel den op de langebaan een rol in de middenmoot: Pel en De Nijs negende op de 10.000 meter, Benschop vijftiende op dezelf de afstand, Bulk elfde op de 5.000. Grote winnaar van het toer nooi was Duitsland, dat voor het eerst sinds de Spelen van 1964 met een gezamenlijke ploeg startte en acht gouden medailles pakte. Slachtoffer van die dadendrang was de Sovjetunie, dat vorig jaar gros sierde met negen van de 22 hoofdprijzen, maar terugviel naar slechts vier. Joesoepov is voor Timman oude bekende. Hij speeldj februari 1986 te Tilburg e eens een -tweekamp tegeJ Sovjetrus voor het kandidJ toernooi en verloor met| Aan het eind van dat de Amsterdammer in match te Hilversum vanche nemen (3-3). Timman was de afgeltj week de eerste die zich ste bij de laatste vii de uitdager van wereldll pioen Gari Kasparov teil schijn moet komen. Hij i met 4,5-2,5 van de uitgebj Zwitserse veteraan Kortsjnoi. Joesoepov zorgde vc verrassing door de door als toekomstig wereldll pioen getipte Vassili Ivf joek (22) zaterdag in i lenging af te troeven, pov had in januari van in Wijk aan Zee in de ronde ook in de verlel van een andere landgq Dolmatov, gewonnen, dwong een barrage me perkte bedenktijd af doorl derdag de achtste partij Ivantsjoek te wini stand op 4-4 te brengen. Bewondering Joesoepov, die tevo: lijk zichtbaar een gebedje gepreveld, won met eerste partij van de verleij en speelde vervolgens tweede partij met wit i De zege wekte de bewoi ring van veel collega-gi meesters. „Dit was één vai beste partijen die ik ooit gezien", zei de AmerifJ Yasser Seirawan. SPORTWERELD Ho Boksen De Italiaan Su Kalambay heeft de Europese titel in het rr gewicht veroverd. In staakte tegenstander Ashton (GBr) de strijd zesde ronde. Boksen Larry heeft zaterdag zijn derde na zijn rentree in de rin/ boekt. De 41-jarige Ai kaanse oud-wereldkam] in het zwaargewicht zijn zes jaar jongere noot Michael Greer op ki out in de vierde ronde. Worstelen Panda van Horst is tijdens het WK stijl voor vrouwen in Tok] de klasse tot 57 kg als z geëindigd. In de strijd vijfde plaats verloor de landse van de Ameril Kristy Schultz (5-3). HAJ iwer i lan S w tse Le tel in !n me al h< op lasser, in se r twet het G aldus :nigd

Leidse Courant | 1991 | | pagina 16