ECnetemann doorstaat vuurdoop WU moet zich bezinnen op positie van coach Piet Kuys |tidóc6omcwt SPORT Leontien van Moorsel dankt Piet Hoekstra ^ieuwe generatie wielrenners neemt commando over Heerschappij Mota loopt ten einde en Kate verzacht eleurstellingen MAANDAG 26 AUGUSTUS 1991 1 dicht (TTGART Afgaande op WK-optreden van de ama- is de Nederlandse wie- iport doodziek en ziet de komst er somber uit. Voor derde opeenvolgende keer ilden de zes uitverkorenen Piet Kuys bij een wereld- ipioenschap geen enkele van betekenis. Vier haal de eindstreep in Stuttgart van hen werd Raymond lijs met een 38e plaats de ïte Nederlander. Het wordt hoog tijd dat de KNWU zich gaat bezinnen over de positie van bondscoach Piet Kuys. De aimabele Bra bander is bezig aan zijn derde seizoen en heeft internationaal nog niet één prestatie van be tekenis afgeleverd. Op vader landse bodem oogst Kuys nog wel eens succes, maar ook daar levert hij zelden overtui gend werk. Kuys heeft ten dele gelijk als hij wijst op gebrek aan grote talenten in Nederland. Maar daarachter kan hij zich niet volledig verschuilen omdat de Nederlandse wielerschool mi nimaal goede renners voort brengt. Drie jaar op rij op een WK zelfs niet in het voorste gelid kunnen rijden heeft niets te maken met het ontbreken van kwaliteit. Dan heeft een bondscoach zijn werk niet goed gedaan. Zeker niet als hij een full-time functie vervuld en het gehele jaar een nationa le selectie tot zijn beschikking heeft. Onvermogen Kuys mag dan zelf een goed amateur zijn geweest, de wie lersport van binnenuit kennen en keurig een KNWU-oplei- ding hebben gevolgd, hij straalt niets uit. De coach gaat uit van de eigen verantwoor delijkheid van de wielrenner. Die houding is voor een be langrijk deel gestoeld op eigen onvermogen. Kuys mist de kwaliteiten en persoonlijkheid om een ploeg klaar te stomen voor een groot internationaal evenement als een WK. Hij kan evenmin een renner motiveren. Met alleen technische bagage redt een bondscoach het niet. Om die reden moet het ergste worden gevreesd voor de Olympische Spelen. Met Kuys lijkt een Ne derlander volgend jaar bij voorbaat kansloos voor een medaille in Barcelona. Kuys' falen werd in Stuttgart pijnlijk onderstreept door zijn collega-bondscoaches Piet Hoekstra en Gerrit Knete- mann, die wel goed werk le verden. Bovendien strooiden ontwikkelingslanden in de wielersport als Mongolië, Nieuw-Zeeland, Joegoslavië en Brazilië extra zout in de wonde. Een Mongoliër reed bijna een ronde alleen voorop. Een Nieuwzeelander en een Joegoslaaf maakten deel uit van een kopgroep die uitein delijk de beslissing forceerde en het had zelfs weinig ge scheeld of de enige Braziliaan onder de deelnemers was we reldkampioen geworden. Ren ners uit die landen kunnen, in tegenstelling tot Nederlanders, moeilijk produkten van ge- structeerde wieleropleiding worden genoemd. Onverdedigbaar Het wrange feit doet zich voor dat Kuys ook voortdurend zijn eigen beleid onderuit haalt. Van de nationale selectie liet hij in Stuttgart slechts twee renners in actie komen. Maar liefst acht haalde hij van el ders. Een dergelijke werkwijze is budgettair amper te verant woorden en sportief zelfs on verdedigbaar. Het is niet slecht dat Kuys zijn selectie open houdt voor „vreemdelin gen", maar de deur moet op een kier staan en niet wagen wijd open. De bondscoach maakt op die manier het insti tuut nationale selectie zelf overbodig. Het ontbreken van Oranje hemden aan het front had geen invloed op het niveau van de wedstrijd. De amateurs zorgden voor een boeiend koersverloop met de 23-jarige Rus Viktor Rzjaksinski als wereldkampioen. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 2, 19.10 uur AVROs Sportpanorama. Nederland 3, 18.00 uur: Atletiek (sa menvatting WK Tokyo); 22.15 uur Studio Sport Journaal. België Nederlands 2. 22.15 uur Atle tiek en WK rolschaatsen Oostende. Duitsland 1, 20.15 uur Atletiek. BBC 1, 23.35 uur Atletiek. BBC 2, 01.30 uur Cricket. Sportnet, 18.00 uur Sport. Eurosport, 18.00 uur Sport. MORGEN Nederland 3, 09.00 uur WK atletiek Tokyo. BBC 1, 09.50 uur: Atletiek BBC 2, 09.00 uur: Atletiek. iijker het adion voetb ïten n Doi com] FC Idag wspel, ingesl de H =(en 2. com{ elijks voor n met /al. ins jor tel 'UTTGART De ticht van Steven Rooks kt ver. Vorig jaar was de „kwade genius" nftiter het desastreuze de_opn om in een laat stadi- naar Japan af te rei- Met als gevolg dat de s'JWU de structuur van de 11 WK-ploeg verbeterde een onafhankelijk ndscoach aanstelde. Met zilveren medaille in ïttgart was Rooks er Koo;teren in sterke mate rantwoordelijk voor dat 'rrie Knetemann mag jven. En als alles goed at daar ook nog redelijk wordt beloond. w; hon< er de vraag of Knetemann 0 Do< idscoach moet blijven, hoeft var Pascal Kolkhuis-Tanke |reft niet meer te worden tcussieerd. De chef d'equi- [en secretaris van de sectie ffoepswielrennen van de vWU vindt dat dat aspect bij WK-evaluatie pro forma nt te worden behandeld. In nababbel zal wat hem be- Haa ft alleen stevig moeten wor- i gestoeid over de structuur vooral het geld. staat voor Kolkhuis Tanke 42. Jen t Toes UTTGART Een infeand geleden stond Mi- el Indurain op de hoog- trede in Parijs in de le trui. Zondag in Stutt- rt Gianni Bugno in het [enboogtricot. In Duits- id draaide de Italiaan, 1 als tweede achter de anjaard eindigde in de ur, de rollen om. Met in verstande dat Indu lt nog een trapje lager ind. vast dat Knetemann moet blij ven. De bondscoach wil dat graag en weet zich gesteund door de geselecteerde renners van dit jaar. Zonder uitzonde ring lieten zij zich lovend uit over de nieuwe lijn. De oppo sitie - die kwam uit de boezem van de KNWU en de Neder landse ploegleiders Raas, Priem en Post - is met het overtuigende optreden van de Nederlandse ploeg in Stuttgart voorlopig de'mond gesnoerd. Alleen het geld kan een her benoeming van Knetemann nog in de weg staan. Hij ont ving dit jaar een vergoeding van 5000 gulden die in de ren nerspot werd gestopt. In wer kelijkheid verrichtte Knete mann zijn werk pro deo. Hij voelt er weinig voor op die ba sis door te gaan, een mening waarin hij wordt gesteund door Kolkhuis Tanke. De chef d'equipe vertelt dat de KNWU het marketingbureau Schra- ders/Van Seggelen, waarmee de wielerunie al een overeen komst heeft, zal opdragen om sponsors te zoeken om daar mee financiële middelen voor de bondscoach aan te boren. Dat zal noodzakelijk zijn, om dat Knetemann pertinent niet kan worden betaald uit de hui dige begroting. Zijn vergoe ding zal extern moeten wor den opgehoest. Dagvergoeding Over bedragen heeft het sec- In de och tenduren peddelde het volledige pe loton, be staande uit 190 profwiel renners, op het gemak door Stutt gart. FOTO: EPA tiebestuur, waarvan Knete mann als verantwoordelijk lid voor de doorstroming ook deel uitmaakt, al nagedacht. Kolk huis Tanke en Knetemann, die formeel gezien over zijn eigen benoeming moet beslissen, zijn het informeel eens geworden over een dagvergoeding van 500 gulden, gebaseerd op ze ventig dagen per seizoen. Dat komt neer op een som van 35.000 gulden op jaarbasis. En dat voor drie jaar, de periode waarvoor Knetemann zich wil binden. Dat geld zal door een sponsor moeten worden opge hoest. Zo niet, dan heeft Kne temann de keus tussen opstap pen of bondscoach blijven voor 5000 gulden. Kolkhuis Tanke deed gisteren in Stuttgart nogal luchtig over het geldprobleem. Hij gaat er vanuit dat de zilveren medail le van Rooks in combinatie met de bekendheid van Kne temann een garantie is om een sponsor te vinden. Hoger moet het bedrag volgens de chef d'équipe niet uitvallen, omdat Knetemann anders het gevaar loopt dat zijn functie binnen de KNWU ter discussie komt te staan. „Hij moet het bonds- coachschap voor een deel ook tot zijn taak als sectiebestuurs lid rekenen. Anders dreigt het gevaar dat er bij de KNWU meer vrijwilligers willen wor den beloond", ziet Kolkhuis Tanke eventueel een nieuw gevaar opdoemen. Voor de interne bondsproble- men had Steven Rooks giste ren geen aandacht. De Noord- hoilander wist kort na afloop niet goed of hij nu teleurge steld of blij moest zijn. Het deed pijn om de wereldtitel te missen, maar de zilveren me daille beschouwde hij als een grote meevaller in een verlo ren seizoen. De Nederlander vond uiteindelijk dat hij zijn twee plek moest koesteren, ook al omdat hij op zijn waar de werd verslagen door Gian ni Bugno. „Ik zal wel tevreden moeten zijn, want Bugno was de sterkste", realiseerde Rooks zich maar al te best. „Ik wist dat ik één of twee zou worden, omdat ik Indurain en Mejia in de sprint niet vreesde. Ik hoopte nog dat Bugno zou stil vallen. Dat gebeurde helaas niet. Ik kon gewoon niet be- De lichting uit 1964 bevestigde in Duitsland dat de generatie Fignon, Lemond en Delgado op zijn retour is, hoewel de Fransman en Spanjaard zon dag nog hevig tegensputter den. Greg Lemond kwam he lemaal niet in het spel voor. Hij voltooide de koers niet Bugno bewees met de wereld titel dat hij een groot kam pioen is, hoewel hij dat woord niet wil horen. „Ik ben pas een super-vedette als ik de Ronde van Frankrijk win, zo als Indurain heeft gedaan". Bugno is niet een man van ge waagde uitspraken. Evenals Indurain is hij tamelijk kleur loos. Hij wordt zelden betrapt op gewaagde opmerkingen, trapt nauwelijks iemand voor zijn schenen. Bescheidenheid schijnt hij met hoofldetters in zijn vocabulaire te hebben op genomen. Valse bescheidenheid, want de 27-jarige Italiaan kan een uit stekende conduite-staat over leggen. Hij won vorig jaar Mi- laan-San Remo en de Wincan- ton Classic, de Giro d'Italia en twee etappes in de Ronde van Frankrijk. Dit jaar kwam hij moeilijk op gang, maar van mei steeg zijn vorm weer. Hij won ritten in de Giro en Tour, de Italiaanse titel, veertien dagen geleden San Sebastian - San Sebastian en zondag werd hij wereld kampioen. Met Argentin, Fondriest en Chiappucci was hij één van de vier beschermde renners in de sterke Italiaanse ploeg, die dit keer wel eendrachtig samen werkte. In tegenstelling tot vo rig jaar toen Bugno het brons pakte achter Dhaenens en De Wolf. „Van die fouten hebben we geleerd", liet Bugno weten. „Argentin heeft me onderweg laten weten dat hij niet in goe de vorm was. Chiappucci en Fondriest hebben in de finale voor mij gereden. Het zou een afgang zijn geweest als nie mand uit onze ploeg het goud had gepakt". Tot die vaststelling kwam ook Knetemann, die Rooks vooraf van tips had voorzien in het geval het zou uitdraaien op een sprint met Bugno. De bondscoach had zijn kopman, refererend aan zijn sprint met Moser in 1978 toen hij wereld kampioen werd, op het hart gedrukt om niet van kop af te sprinten, maar tot het laatste moment te wachten. Aan die afspraak had hij zich volgens Knetemann goed gehouden. Aandeel Zijn aandeel in de zilveren medaille relativeerde Knete mann sterk. „Nog geen vijf procent", schatte hij in. „Het enige dat ik heb gedaan is er voor zorgen dat Rooks het naar zijn zin zou hebben. Ik ken hem een beetje. Typisch een Noordhollander die zoveel mogelijk met rust wil worden gelaten. Bovendien had ik hem met Gert-Jan Theunisse' op één kamer ingedeeld. Om hem dat gevoel van vroeger terug te geven". Knetemann glom van trots over zijn debuut als ploeglei der. Zijn tactisch plan had ge klopt en belangrijker, de ren ners hebben zich aan opdrach ten en afspraken gehouden. Dat beschouwde Knetemann als de grootste winst. Want on danks zijn grote mond was het ploegleiderschap hem behoor lijk tegengevallen. „Ik ben zo mogelijk vermoeider dan de renners", typeerde hij zijn ge voelens. Idoor HENK STOUWDAM STUTTGART Ruim drie jaar geleden woog Leontien van Moorsel 66 kilogram en genoot zij met volle teugen van het leven. Tegenwoordig is de 21-jarige renster een veer tje van 50 kilogram, een stukje serieuzer geworden en drie regenboogtruien rijker. Achter het succes van Van Moorsel, die zich ontwikkelt tot de leidster van het heden daagse vrouwenwielrennen, gaat vanzelfsprekend talent schuil, maar vooral Piet Hoek stra. Van Moorsel draagt de bondscoach op handen. Zij acht een wielerleven zonder Hoekstra op dit moment zelfs ondenkbaar. „Als hij zou weg gaan, moet ik er sterk over na denken of het nog zin zal heb ben om door te gaan", spreekt de spontaanste wereldkam pioene sinds tijden duidelijke taal. Van Moorsel en Hoekstra heb ben een speciale verhouding. De band tussen die twee is hecht, ook al heeft het een jaar geduurd voordat beiden wis ten wat zij aan elkaar hebben. Van Moorsel: „Het eerste jaar heb ik regelmatig gedacht: „Wat is hij voor een stugge Fries". Maar nu zou ik me geen andere bondscoach kun nen voorstellen". Dat het eerst niet klikte, schrijft Hoekstra toe aan de verschillende karakters. „Le ontien is spontaan, ik eigen zinnig en ga recht op mijn doel af. Ik pak mijn meiden aan als wielrensters en niet als jonge juffers. Dat was even wennen, maar inmiddels weet zij waar aan zij toe is". Dat gold voor Leontien van Moorsel ook ten aanzien van de wereldkampioenschappen wielrennen in Stuttgart. Nadat Hoekstra het parkoers had ge zien, oordeelde hij dat het traj- cet geknipt was voor zijn ta lentvolste pupil. De noorder ling besloot dat Van Moorsel zich helemaal op de individue le wegwedstrijd moest richten en zowel de baankampioen- schappen als de ploegentijdrit moest laten schieten. Dat was even slikken voor „Tinus", omdat zij vorig jaar in Japan uitgerekend op die onderdelen wereldkampioene werd. „Zij zal nu niet meer rouwig zijn om die beslissing", reageerde Hoekstra droog. En Van Moor sel: „Dit is wat ik altijd heb ge wild". Keerzijde Het succes heeft ook een keer zijde. Van Moorsel weet dat inmiddels uit ondervinding en Hoekstra ziet de nabije toe komst van regenboogtrui-ver- plichtingen met enige zorg te gemoet. De bondscoach weet dat de wereldkampioene een gezelligheidsdier is, die moei lijk „nee" kan zeggen. Daar mee heeft Hoekstra geen pro blemen, maar de gevolgen acht de man, die de „dikke konten" in de vrouwenselectie afzwoor, nogal vervelend. „Door al die aandacht van de media komt zij in de winter maanden weinig tot rust. En juist dat is de periode waarin een wielrenster op krachten moet komen. Het valt niet mee om dan de aandacht van Van Moorsel af te leiden. Ik heb haar al zo vaak gezegd om „nee" tegen journalisten te zeggen. Maar het blijft moei lijk". Voor dit jaar hoeft Hoek stra zich iets minder zorgen te maken, want Van Moorsel verblijft in de winter een aan tal weken in Australië. „Om uit te rusten en eens lekker vakantie te houden", ziet de wereldkampioene al uit naar die trip. Bedenkingen Vooruit kijken doet Van Moorsel ook naar de Olympi sche Spelen. Met ingehouden enthousiasme overigens, om dat het parkoers in Barcelona vlak is. Iets voor de sprintsters en allerminst in het voordeel van de wereldkampioene. „En ik heb geen zin om in Barcelo na de sprint voor Monique Knol aan te trekken", schetst Van Moorsel zowel haar be denkingen als de slechte ver houding met haar grote rivale. „Voor Ingrid Haringa zou ik dat bijvoorbeeld wel willen, maar voor Knol zeker niet", moet Van Moorsel moeite doen om die woorden niet met een afkeurende gezichtsuit drukking uit te spreken. „Om voor een ploeggenote werk te verrichten, moet de verhou ding heel goed zijn. En met Knol klikt 't nu eenmaal niet. Zij is een totaal ander persoon dan ik. Zij is nooit mijn beste vriendin geweest en ik denk ook niet dat de problemen tus sen ons ooit kunnen worden uitgesproken". Over de Olympische Spelen wil Hoekstra nog niets horen. „Dat is nu niet aan de orde", probeert hij Leontien van Moorsel bij de les te houden. Voor hem geldt de eerstko mende wedstrijd en dat is de Ronde van de Europese Ge meenschap. „Tussen heden en Barcelona zitten nog veel koersen. Ik werk van doel naar doel. En dan komen we de Spelen vanzelf tegen". p). Sc! Ge"? Paus), 99( lrsi Wier 43 Sch ;rhi UU ;J )KYO Marti ten Kate i eft het in hem gestelde •trouwen bevestigd. De vent kreeg pas begin gustus, na een test op de meter in Kerkrade, horen dat hij afgevaar- gd zou worden naar de 'ijd om de wereldtitels Tokyo. Zaterdagavond Raakte Ten Kate in het or 43 miljoen dollar j lim 60 miljoen gulden) rbouwde nationale sta in van de Japanse •ofdstad die selectie met plaats in de finale van tien kilometer waar. verzachtte enigszins de te- stellingen die Nederlandse ni-ploeg kort tevoren had •eten verwerken. Nadat ma- honloopster Joke Kleyweg 1 ;ens een plotseling opgeko- ïn vermoeidheidsplek in de ihtervoet had moeten afha- i, sneuvelde Ellen van Lan- in de series van de 800 ;ter vrouwen. Kate stelde na afloop van bekeken gelopen serie te- vast het eerste gedeelte zijn missie te hebben vol- acht. „Op negen kilometer het kat in het bakkie. In slotfase kon ik mij zelfs een iste rondje van 70 seconden mitteren", aldus de man pas begin juni, na een bles- j(eden H n sure die hem ondermeer de marathon van Rotterdam kost te, weer in staat was te trai- Ellen van Langen, die een jaar geleden bij de Europese titel strijd in Split imponeerde met de vierde plaats op de 800 me ter in de nieuwe nationale re cordtijd van 1.57,57, baalde „als een stekker". Niet harder „Ik heb geen excuses. Ik kon gewoon niet harder," aldus de Amsterdamse, die met een zwaar ingepakt linkerbeen om de pijnlijke achillespees te ont lasten, was gestart. „Achteraf kun je misschien stellen dat ik beter niet naar Tokyo had kunnen gaan maar het zag er de laatste weken goed bijzon der goed uit. Ik miste gewoon tempo hardheid en wedstrijd ritme". Het feit dat in haar serie de beste tussentijd op de eerste ronde (57,86) werd gelopen, vond Van Langen geen ex cuus. „In normale doen kan ik rond de 58 lopen en doorgaan. Ik heb alles geprobeerd en het is niet gelukt". Van Langen fi nishte als vijfde in 2.02,02 en miste op één plaats de halve eindstrijd. „In de halve finales had ik toch niets te zoeken ge had", stelde zij nuchter vast. De in Rotterdam wonende maar voor Suriname startende Laetitia Vriesde had meer suc ces. De pupil van Haico Scharn kwalificeerde zich ge makkelijk voor de halve fina les door in de vijfde en laatste serie van de 800 meter achter de Duitse Christine Wachtel tweede te worden in 2.01,51. Een dag later gaf de 26-jarige TOKYO Bijna 25 kilo meter heeft Rosa Mota wellicht de illusie gehad voor de tweede maal we reldkampioene op de ma rathon te worden. Na 1 uur 36 minuten en 30 se conden staakte de Portu gese gisteren de strijd. Ondanks het niet starten van Joke Kleyweg had de strijd om de wereldtitel toch nog een Nederlandse inbreng met de voor Aruba uitkomende Lia Melis. De 31-jarige Zeeuwse, die ruim acht jaar op Aruba als apothekersassistente werk te, kwam als 21ste binnen in 2.58.18. Lia Melis woont sedert februa ri 1989 weer in Middelburg. „Ik start voor Aruba omdat ik daarvoor vier jaar geleden in Rome al uitkwam en ook bij de Olympische Spelen in Seoul, waar ik met 2.53.24 mijn persoonlijk record liep. In Nederland heb ik geen kans om mij te kwalificeren met een eis van 2 uur en 35 minuten". Marti ten Kate (met zonnebril) tij dens zijn race op de tien ki lometer. Voor hem loopt de Keniaan Che- limo. FOTO: AP atlete haar optreden nog meer glans door zich te plaatsen voor de eindstrijd. Nadat zij kort tevoren uit een kopgroep van negen loopsters was weggevallen en steeds verder achterop raakte, stopte zij plotseling, stapte tussen het publiek door en verdween in een zijstraat. Is de hegemonie van de fragiele atlete, die drie Europese kampioenschappen, een wereld- en olympische ti tel veroverde, ten einde of dacht zij aan een ongetwijfeld lucratieve aanbieding voor een van de komende najaarsmara thons in Berlijn, Chicago of New York? Mota heeft in haar roemrijke carrière alle grote marathons gewonnen. haar erelijst ontbreekt alleen nog New York. Gisterochtend, om 07.00 uur werd gestart, kon de Por tugese het 38 loopsters tellende veld in elk geval haar wil niet opleggen. De atlete, die vier jaar geleden in het warme Rome met zes minuten voor sprong wereldkampioene werd en ook in Seoul het veld gesel de, liep tot ruim twintig kilo meter schijnbaar gemakkelijk voor in het veld maar moest toen afhaken. Wanda Panfil uit Polen, met in haar kielzog de Duitse Katrin Dörre kwa men als eersten door de finish. Terwijl de winnares van de marathon, Wanda Panfil, al zit uit te hijgen, komt de Japanse Yamashita, blij als ze is met de derde plaats, over de finish. FOTO: AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13