SPORT ^ewis schudt schaduw ohnson van zich af Weinig perspectief ondanks medailleregen bij zwemstrijd Fusieclub kweekt met zege goodwill 11 Yice-wereldtitel Rooks vijzelt imago op Slimme EHBO-kit CeUiaeSoutemt i eidócQowuvnt MAANDAG 26 AUGUSTUS 1991 Bizarre afloop cricketcompetitie DEN HAAG De cricketcompetitie in de hoofdklasse is af gelopen weekeinde op een wel heel bizarre manier geëin digd. Het Haagse Quick trok uiteindelijk aan het kortste ein de en moet het het volgend jaar een klasse lager proberen. Terwijl heel cricketminnerid Nederland zich al opmaakte voor een beslissingsdegradatie-wedstrijd tussen Quick en Voorburg CC gooide uiteindelijk de Kon. HCC roet in het eten. Quick en VCC wonnen zaterdag beide hun thuiswed strijden (respectievelijk van HBS en Excelsior) en eindigden derhalve gelijk op de laatste plaats met veertien punten uit achttien wedstrijden. Maar omdat HCC sterker bleek dan Hermes bleven ook de Schiedammers steken op veertien punten. Afgelopen vrijdag liet de cricketbond weten dat in het geval dat drie ploegen op de laatste plaats zouden eindi gen er geen beslissingswedstrijden zouden worden gespeeld, maar dat het wicket-gemiddelde van het afgelopen seizoen beslissend zou zijn voor degradatie. Dat van Quick was het Nieuwtje van Ruud Hesp mislukt WAALWIJK Ruud Hesp, doelman van Fortuna Sittard, dacht zich gister middag in het duel met RKC (2-2) onster felijk te maken door een nog nooit ver toond foefje te introduceren. Bij een indi recte vrije trap in het strafschopgebied van Fortuna ging de doelman pal achter de door Fortuna op acht meter van het lege doel geformeerde muur staan. Brands speelde terug op Decheiver en Hesp stormde vervolgens naar voren om de bal, zoals bij hockey, te onderschep pen. Decheiver, ook niet gek, tilde de bal over de muur en de doelman heen in het lege doel. Schultz naar topprestatie SCHENECTADY Brenda Schultz heeft op 20-jarige leeftijd haar eerste toernooi van het vrouwencircuit gewonnen. De 1,88 meter lange Heemsteedse rekende gisteren in de finale van het met 200.000 gulden gedoteerde evenement in Schenectady af met de een half jaar oudere Francaise Alexia Dechaume: 7-6 6-2. Het was twee jaar en een half jaar geleden dat een Ne derlandse speelster voor het laatst een regulier toernooi won. Die prestatie kwam op naam van Manon Bolle- graf in Oklahoma. Schultz, die de Spanjaard Nunez als coach heeft, was nog niet verder ge komen dan een zege in een satelliettoernooi te Chicago in 1987. Schultz volgde in Schenecta dy de Duitse Anke Huber als winnares op. In de halve finales zegevierde ze over de Austra lische Nicole Provis. Vermoeidheidsplek bij Joke Kleyweg TOKYO Joke Kleyweg is gistermorgen niet gestart op de marathon van de vrou wen. De Nederlandse kampioene stond za terdagmorgen op en merkte tot haar schrik dat zij niet meer in staat was tot lopen. Een eerste diagnose van ploegarts Peter Ver gouwen was een vermoeidheidsbreukje in een voet. Een onderzoek in een ziekenhuis in Tokyo waar foto's werden gemaakt wees uit dat er geen sprake was van een breuk maar een vermoeidsheidplek. De atlete is zaterdag nog intensief behandeld, maar dat had geen resultaat. Daarop werd besloten van de start op de marathon af te zien. Fiets is mijn boyfriend" STUTTGART De buiten landse pers stelde zaterdag niet alleen belang in de spor tieve prestaties van Leontien van Moorsel. Zij wilden ook meer over het privé-leven van de Brabantse wereldkampioe ne weten. Op de vraag van de Sovjetrussische journalist Loe- bimov of ze een vriend had, antwoordde de 21-jarige kam pioene: „Mijn fiets is mijn boy friend. Alleen voor hem heb ik tijd. Gewone vriendjes pas sen niet in mijn schema TOKYO Carl Lewis heeft de schaduw van Ben Johnson definitief van zich afgeschud. Voor de ogen van de man die hem vier jaar geleden in Rome bij het WK en in 1988 in Olympisch Seoul versloeg maar die titels wegens do-, ping moest inleveren, werd de 30-jarige Ameri kaan niet alleen kam pioen maar in 9,86 secon den opnieuw de snelste man van de wereld. „King Carl" deed dat in de snelste 100 meter die in de ge schiedenis is gelopen. Op het „magische tapijt", zoals de Ja panse organisatoren hun baan graag noemen, bleven liefst zes van de acht finalisten bin nen de tien seconden. Met Le wis, Leroy Burrell en Dennis Mitchell zorgden de Amerika nen voor een formidabele drieslag. Burrell eindigde als tweede in 9,88 seconden, twee honderdste seconde binnen zijn van 14 juni (New York) daterende wereldrecord en Mitchell schoof met 9,91 secon den op naar derde plaats aller tijden. De Engelsman Linford Chris tie haalde als vierde met 9,92 seconden liefst 0,05 seconden van zijn in Seoul gevestigde Europese record af. Achter de Brit zorgden de Namibiër Frank Fredericks (9,95) en de Jamaicaan Ray Stewart (9,96) voor respectievelijk een Afri kaans en Centraal Amerikaans record. Slechte start Op zijn maar 115 gram wegen de en slechts een maal te ge bruiken spikes had Lewis de slechtste start van de acht fi nalisten. Op 80 meter maakte hij met zijn inmiddels fameuze versnelling de achterstand goed en tien meter verder was duidelijk dat hij zou winnen. Zijn vriend en trainingsmak ker Burrell was de eerste die zich realiseerde dat een we reldrecord was gebroken. Hij liep op de ongelovig kijkende Lewis toe en feliciteerde hem. Daarna begon de triomftocht van de drie Amerikanen langs de 60.000 toeschouwers in het bijna volledig bezette stadion. Na het in de Japanse kranten als hoogtepunt van de WK aangekondigde onderdeel ver trok een groot gedeelte van de kijkers. Lewis nam later in de pers conferentie afstand van de op hef die in de Japanse kranten gemaakt was over de voor een bedrag van 1,5 miljoen gulden speciaal voor hem ontwikkel de spikes en de baan. „Mis schien is het beter voor mijn sponsorcontract wanneer ik dat beaam maar het zat dit keer echt in mijn benen." De tranen schoten de Amerikaan in de ogen toen hij verklaarde zijn overwinning te hebben opgedragen aan zijn overleden vader. „Ik hoop dat hij mij heeft zien lopen". Leroy Burrell vertelde teleur gesteld te zijn over het verlies van het wereldrecord maar blij dat hij zijn tijd verbeterd had. De 24-jarige Amerikaan vertelde in de series en kwart finales onder grote spanning te hebben gelopen. „In Tokyo hoorde ik dat mijn vader een open hart-operatie moest on dergaan. Daar ben ik voortdu rend mee bezig geweest. Zater dagavond heb ik hem aan de telefoon gehad en toen bleek dat alles goed was". Burrell vertelde ook verrast te zijn geweest door Lewis. „Om dat ik met mijn rechteroog niet opzij kan kijken zag ik Carl op baan vijf niet komen. Als het één meter meer was geweest had ik gewonnen. Maar de sprint is nu eenmaal 100 Steven Rooks (links) naast wereldkampioen Gianni Bugno en Miguel Indurain Leontien van Moorsel is gelukkig met haar we- (rechts). foto: epa reldtitel. m F0T0: AP STUTTGART De regenboogtrui van Leon tien van Moorsel van za terdag bij de wereldkam pioenschappen wielren nen in Stuttgart werd gis teren gevolgd door een tweede plaats voor Steven Rooks. Maar het zilver van Steven Rooks ver dient een gouden randje. Verslagen worden door één van de sterkste wiel renners van het moment, Gianni Bugno, is geen schande. De vice-wereldtitel geeft Ne derland als wielernatie bij de mannen internationaal weer glans, waaraan het de laatste tijd ontbrak. Een jaar lang stond het vaderlandse profme tier bol van intriges, relletjes, matige prestaties, roddel en achterklap, met als triest diep tepunt de PDM-aftocht in de Ronde van Frankrijk. De wereldkampioenschappen werden met scepsis tegemoet gezien. Zeker gezien het deba cle van 1990 in Japan, waar al leen Erik Breukink de finish haalde en de overige renners al zeer vroeg in de wedstrijd Knetemann is brokkenpiloot STUTTGART De proeve van bekwaamheid als bondscoach legde hij, met WK-zilver voor Steven Rooks, bijna cum laude af. Voor het rij-examen zou Gerrie Knetemann gisteren zijn gezakt. De door de organisatie beschikbaar gestelde Fiat zag er na af loop uit alsof hij had deelgenomen aan een botsauto-race. Het rechterspatbord was ingedeukt en zat vol krassen, de linkerko plamp was beschadigd en de buitenspiegel aan de linkerzijde stond scheef. „Ik breng die auto niet terug", grinnikte de brok kenpiloot. „Ik was waarschijnlijk een beetje nerveus. De schade is ontstaan doordat ik in het begin te snel de renners wilde hel pen toen sommigen pech kregen". De twaalf Nederlandse wielrenners die meededen aan de we reldtitelstrijd voor profs op de weg hebben bijna veertigduizend gulden te verdelen. Dat is een kwart van de 150.000 gulden die sponsor Amev bij een wereldtitel beschikbaar zou hebben ge steld. Pascal Kolkhuis Tanke, chef d'equipe van de profploeg, pleitte gisteren op persoonlijke titel voor een vaste vergoeding voor ^errie Knetemann. „Het is niet van deze tijd dat de bondscoach geen vergoeding krijgt van de KNWU. Ik denk dat een beloning van 500 gulden per dag voor zeventig dagen per jaar redelijk is. Hetjs bewezen dat de aanpak van Knetemann niet de slechtste onbezoldigd is. Die moet worden beloond en niet gezien als e erebaantje", meende Kolkhuis Tanke. afstapten. De beslissing van de KNWU (Koninklijke Neder landse Wielrenunie) een neu trale bondscoach aan te wijzen, bleek achteraf een juiste te zijn. Gerrie Knetemann bleek in staat een tamelijk hechte eenheid te smeden van zijn troep van twaalf renners, die 64 dagen per jaar onder con tract staan bij vijf sponsors wier belangen niet parallel lo pen. Een beetje verlegen onderging Leontien van Moorsel zaterdag de huldiging. Het begin van een bijna twee uur durende tocht met verplichtingen. Le ontien van Moorsel vervulde ze als een topsporter, zoals ze zich tevoren de absolute ve dette van het mondiale wiel rennen voor vrouwen had ge toond. Na een solo van bijna 45 kilometer werd ze wereldkam pioene. Als een beroepsrenner had Van Moorsel de afgelopen weken geleefd. Om dat ene doel, wereldkampioene op de weg, te bereiken. De 21-jarige Brabantse en haar coach Piet Hoekstra zetten hoog in voor Stuttgart. Het tweetal gokte al leen op de wegtitel. Het verde digen van het goud op de indi viduele achtervolging werd verwaarloosd. En deelneming aan de ploegentijdrit werd te riskant geacht. Het waagstuk pakte goed uit. Twaalf jaar na Petra de Bruin liet Van Moorsel zich zaterdag even na het middaguur op de Mercedesstrasse in het regen boogtricot hullen. Haar derde in een jaar tijd. „Ik ben met alle drie even blij", reageerde ze bijna twee uur na de supe rieure triomftocht rond Stutt gart. ier medailles ;ven roeiers ïvende plaats IEN Met vier medailles en gouden, een zilveren, e bronzen - uit acht finale- Jtsen was Nederland bij de eldkampioenschappen in nen het zevende roeiland de wereld. Het herenigde tsland was met twaalf me ts, waarvan zeven gou- de onbetwiste nummer op de Neue Donau in de tenrijkse hoofdstad. In lal plakken deelde „oran- met Italië en Sovjetunie de de plaats. ee jaar geleden in Bied won Nederlandse roeiploeg vijf dailies, vorig jaar op Lake rington in Tasmanië vier. prestaties in Wenen vorm- derhalve geen uitschieter, lar ik vooral mee in mijn jes ben, is dat het steeds merk eren zijn die op het erevlot >en", glunderde trainers- linator René Mijnders. Wenen herhaalde alleen Ken Vermulst in de lichte haar succes op het Au- iche eiland: zilver. De prestatie in Wenen i op naam van een oude een nieuwe kampioen. Het eldkampioenschap in de beltwee werd gewonnen - r olympisch kampioen Nico qiA nks met zijn nieuwe part- ,.l Henk Jan Zwolle, een K bgenoot bij Okeanos, die ja- lang vergeefs probeerde de eldtop in de skiff te berei- In de lichte dubbeltwee ilden Daan Bodekke en Jan Bekkum eindelijk hun, >ns op. De tweede bronzen daille werd veroverd door dubbelvier. ATHENE De Europese kampioenschappen lever den Nederland niet één, maar twee zwemkonin- ginnetjes op. Inge de Bruijn, één dag achttien en Karin Brienesse, één maand 21, waren ieder goed voor vier medailles: een gedeelde gouden voor de vrijeslag-estafette, een zilveren en twee keer brons. Het waren historische tijden voor de zwemploeg in Athene. Maar wat zich in het nabije verleden al enkele keren aan kondigde, werd op de slotdag in de Griekse hoofdstad ook werkelijkheid: De hegemonie van de Nederlandse waterpo- losters werd doorbroken. Hon- 11-8 (2-2 3-2 4-2 2-2). Brienesses trainer Ad Roskam de toon met de nuchtere vast stelling: „Vijf kilo eraf en een jaar hard trainen." Hij bedoel de zijn eigen pupil, maar het gold evenzeer voor de rest van de Nederlandse zwemploeg. Zonder één nationaal record te zwemmen met medailles bela den huiswaarts keren, was een lang niet alledaagse kunstje dat Ton van Kloosters selectie in de Griekse hoofdstad voor treffelijk beheerste. Het bracht echter geen grootse olympi sche perspectieven. Hooguit de constatering dat Nederland met de andere Europese zwemnaties in de pas loopt. In het slotweekeinde werd de medailleverzameling ook nog eens uitgebreid met een „ge- chonken" derde plaats van de vrouwen wisselslag-estaffette en een derde plaats van De Bruijn op de 50 meter vrije slag. „Ik had totaal geen zenu wen en voelde dat ik beter sprintte dan ooit. Daarom viel de tijd een beetje tegen", aldus De Bruijn. Met goud, tweemaal zilver plus brons voor de twee ande re aflossingsploegen van de vrouwen, was het Nederlands optreden succesvoller dan vele jaren het geval was. Zeker als daar het zilver van de vrou- wenpoloploeg, het brons van het kunstzwemduet en de der de plaats van schoonspringer Edwin Jongejans op de 1 me terplank wordt bijgerekend. Pagina 16: Waterpolo vrou wen fluiten niet meer (ADVERTENTIE) DORDRECHT Voor het in tern verdeelde SVV Dor- drecht'90 kwam VVV op het juiste moment. De zwakke Limburgse formatie bleek za terdagavond een ideale tegen stander om de frustraties op af te reageren. Met de klinkende zege (6-1) kweekte de fusie club veel goodwill bij de kriti sche achterban. De royale overwinning in de eerste thuiswedstrijd vormde de afsluiting van een roerig weekje, waarin de spelers zich bij de Dordtse voetballiefheb bers niet geliefd hadden ge maakt. De supporters namen het de selectie, die voor tachtig procent uit voormalige SVV'ers bestaat, hoogst kwa lijk dat directeur Hans Verèl tot ongewenst persoon werd verklaard. Met name doelman Hiele, die als woordvoerder van de re bellen optrad, moest het in de aanloop naar het duel met VVV ontgelden. Hiele pakte zaterdagavond tijdens de war- ming-up de microfoon en sprak met trillende stem het mager opgeklomen publiek (2000 man) toe. „Ik ben u een verklaring schuldig" opende de 32-jarige international. „Het is nooit de bedoeling van de spelers geweest de club schade te berokkenen. Ook wij willen dat de fusie slaagt. Helaas is er een incident voor nodig ge weest om het bestuur en de spelers op één lijn te krijgen. We kunnen nu eindelijk de start maken, die we zeven we ken geleden al hadden moeten doen. Uw steun is onontbeer lijk". De gloedvolle woorden van Hiele werden lauw ontvangen. De scepsis bij de supporters werd echter snel weggenomen. SVV Dordrecht'90, met hulp trainer Peter van Velzen voor de tweede en laatste keer als technisch bewindvoerder op de bank, schotelde de aanhang een sprankelende wedstrijd voor. Met snelle en verzorgde combinaties werd WV, dat voor de eredivisie veel te licht is, van het gloednieuwe biljart laken gespeeld. Dank zij doel man Roox, die in de slotfase een serie prima reddingen verrichtte, bleef de schade De- perkt tot 6-1. Dordtse treffers waren er voor Barendse en Tebbenhoff. Assistent-trainer Van Velzen wil ook weg uit Dordrecht. „De regeling met Advocaat is eenmalig", benadrukte de ka-, pitaalkrachtige voorman. „Van Velzen moet niet zeuren. Peter mag weg maar op enige noegdoening hoeft hij niet~te rekenen". NÏV" Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: I Straat: \V^ I Postcode/plaats: Ion In lil' luvurninij) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de EHBO-kit naar: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I L'll1- lil* f1 »1TM if.1IHJ i

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11