Angstige vragen ver positie Kok onge waoer na jaar op bijstandsniveau BINNENLAND Klare taal Stuurgroep visserij wil betere spreiding van vangstaanvoer Pachters verliezen kort geding over strandstoelbelasting stidócGomcwit n gewoi t de st de hoogt n\ da 1 :zoek Kaifu leidt meer hulpvragen HAAG Hulpverlenende instel- i voor oorlogsgetroffenen hebben aanzienlijke toename van de vraag hulp bij Indische oorlogsgetroffe- i] geconstateerd na het bezoek van de Einse premier Kaifu aan ons land in Zoals bekend zorgde onder meer ier voor nogal wat opschudding de strijd voor de Japanse ereschul- ds gesloten te beschouwen Onge- 1500 mensen zochten hulp na de idmotie rond het bezoek, zo blijkt uit onderzoek dat de Stichting ICODO jrmatie Coördinatie Orgaan Dienst- ening Oorlogsgetroffenen) heeft ver onder ruim 50 organisaties die zich houden met de hulp aan Indische vil jende 'artijli i de g te ho A ziel andha jzigd kabi ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1991 Minister Ritzen schrapt subsidie voor Nijenrode DEN HAAG Minister Ritzen van onderwijs wil de subsidie voor de universiteit voor be drijfskunde Nijenrode in Breukelen schrappen. De bewindsman zal dit bekendmaken in de on derwijsbegroting voor 1992 die op Prinsjesdag wordt gepubliceerd. Ritzen betaalt Nijenrode op dit moment jaarlijks bijna 12 miljoen gulden. De bewindsman wil dat dit bedrag in de toe komst vooral door de 600 studenten van Nijen rode zelf wordt opgebracht. Ritzen wil verder ook de studiefinanciering voor studenten die een volledige dagopleiding aan een particuliere onderwijsinstelling volgen, aanpakken. Als het aan de bewindsman ligt, vervalt voor deze stu denten aan instituten als bijvoorbeeld de dag school van de secretaresse-opleiding Schoevers straks de studiebeurs. Honderd miljoen voor projecten op Aruba ORANJESTAD Minister Hirsch Ballin (Antilliaanse en Arubaanse Zaken) heeft de Arubaanse regering 100 miljoen gulden toe gezegd ter financiering van projecten uit het Nationale Ontwikkelings Plan. Dit heeft de Arubaanse premier Nelson Oduber in Oran jestad meegedeeld na terugkeer van een be zoek aan Nederland. Oduber verklaarde dat Hirsch Ballin tot de bijdrage had besloten, omdat het Nationale Ontwikkelings Plan nu voldoende garantie biedt voor een planmati ge ontwikkeling. Het geld zal onder meer worden besteed aan verbetering en uitbrei ding van de luchthaven (20 miljoen), de aanleg van wegen (meer dan 11 miljoen), de inrichting van een bejaardentehuis (meer dan 2 miljoen) en het bouwen van 280 wo ningen (20 miljoen gulden). Subsidie WVC voor voorlichting over kindermishandeling UTRECHT De Vereni- ging tegen Kindermishan deling en het Landelijk Overleg Kindertelefoon krijgen van het ministerie van WVC voor dit en vol gend jaar zo'n 260.000 gul den. Dat heeft minister D'Ancona in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. Dat geld is bedoeld om een reeds bestaande 06- lijn te kunnen versterken. Op 23 september begint er namelijk een campagne te gen kindermishandeling onder het motto 'Over sommige geheimen moet je HAAG Het giste- bereikte compromis de wao kwam na we- iflang moeizaam onder st delen op tafel. De fractie vreesde gis borgen nog dat de ei- bewindslieden te veel ?r in de wijn zouden om daarmee een ka- etscrisis te voorkomen. kabinetsbesluit dat giste- werd genomen is een her- ran het besluit dat 14 juli werd gepresenteerd. Daar in werd de uitkeringsduur van zowel nieuwe als bestaande gevallen beperkt. In het huidi ge voorstel geldt die duurbe- perking alleen voor nieuwe wao'ers. Bovendien wordt ook de hoogte van de uitkering af hankelijk van het aantal jaren dat iemand gewerkt heeft. Een jonge arbeidsongeschikte verliest volgens het plan van minister De Vries en staatsse cretaris Ter Veld na een jaar ziektewet en wao, zijn uitke ring van zeventig procent van zijn laatstverdiende loon. Af hankelijk van zijn leeftijd valt hij terug tot het bijstandsni veau (zeventig procent van het minimumloon) om daarna jaarlijks te groeien met 1,25 procent tot het maximum dat hij bereikt op zijn 58-ste. Dit is conform het meerderheidsad vies van de Sociaal Economi sche Raad. Degenen die nu vijftig jaar zijn worden ont zien. Ieder jaar schuift die leeftijd een jaar op, zodat vol gend jaar alleen degenen ou der dan 51 jaar worden ont zien en het jaar daarop alleen 52-plussers Dit betekent dus een verslechtering ten opzich te van het eerdere voorstel dat alle vijftig-plussers zou ont- derd parten spelen. De sociaal democraten stranden in de jongste wekelijkse vertrouwe lijke enquête van bureau In terview met 15,5 procent op circa 23 zetels. Dat is een klap van 26 ten opzichte van de huidige sterkte van 49 zetels en tevens een dieptepunt in de Interview-metingen sinds mei dit jaar. Ook het CDA krijgt in de op 19 augustus afgesloten meting klappen te verduren: met rond de 51 zetels "(33 procent) een verlies van 3. D66 handhaaft de riante winst van de afgelo pen maanden. Met 34 zetels zouden de democraten een op mars beleven van 22 zetels, te genover de huidige 12. De 22,2 procent voor D66 is voor hen piuuem vuui uoo vuur nen sinds mei dit jaar de hoogste Ook de VVD lijkt de lift om hoog definitief te hebben her vonden. Met 16,6 van de kie zersgunst zijn de liberalen goed voor om en nabij de 25 zetels. Dat duidt op een winst van 3 tegenover de huidige 22 Groen Links stevent met 6 procent af op een winst van 3' en komt daarmee uit op 9 ze tels. Voor klein rechts geeft de enquête geen noemenswaardi ge veranderingen: SGP schommelt rond de 3. het GPV rond de 2 en de RPF zal haar huidige ene zetel behouden. •EN HAAG Er zijn die momenten waar- je aan het weer kunt ien welk politiek stuk ^en Haaê wordt opge- ierd. Afgelopen don- :rdagavond bijvoor- Boven het Bin- Tihof bliksemde het en rt, overmaat van ramp ;on het ook nog te re en. In de Trèveszaal intussen de minis- zal [rsploeg bijeen, van de gesbze buitenwereld afge- n opzjhermd door dikke ve- [ftimc-jurs gordijnen. Een ka- 1 vierinet onder barre weers- __jnstandigheden opgeslo- in in zichzelf: dit moest tel een thriller zijn. id kaF 'ra* Bij het begin van het kabinet Lubbers-III hadden weinigen kunnen vermoeden dat de herziening van de wao zo'n lijdensweg zou worden. In het regeerakkoord van 1989 werd immers nauwelijks ge rept over deze grootscheepse operatie. De enkele de Holstei Dijkhu 'n thriller, met in de hoofd- l een arbeidsongeschikte irger. De vergelijking gaat delijk op. De afgelopen aanden werd de spanning nd de wao in Den Haag ers gestaag opgevoerd, figuranten kamerle- ministers, partij-kader- gingen een steeds nuwachtiger gedrag verto on. Er werden schoten voor boeg gelost. CDA-fractie- irzitter Brinkman waar- ïuwde meermalen: 'straks n het raak zijn' en ook de 'dA-fractie liet forse drei- menten horen. Kort vóór ontknoping strompelden kele zwaar gehavende fi ver het toneel. De gstige vraag is of zij ook bij 'happy end' .van hun inden kunnen genezen. oogden flets. Het kabinet, zo viel te lezen, streefde ernaar de uitgaven in de sfeer van de sociale zekerheid te stabi liseren. Het verhoudingsgetal actieven/inactieven mocht niet verslechteren. Maar het kabinet werd onder een ongunstig gesternte gebo ren. Bij het ministerie van fi nanciën stapelden de miljar dentegenvallers zich op. Het solide economische beleid dat vice-premier Kok zich ge droomd had, werd noodge dwongen een langgerekte oe fening in hangen en wurgen. De economische groei zakte in en de afspraken die met werknemers en werkgevers waren gemaakt over terug dringing van het aantal ar beidsongeschikten boden on voldoende soelaas. Het schrikbeeld van een miljoen arbeidsongeschikten doemde op. Kortom: het werd tijd dat er geregeerd werd. Met dat laatste nu, heeft het kabinet Lubbers-III moeite. Hoe pijnlijker de besluiten, hoe langer de ministers zich zelf opsluiten in de hoge drukpan van de Trèveszaal. Volgens ingewijden kan daar urenlang in cirkeltjes rond gedraaid worden tot iemand uiteindelijk 'stop!' roept. De belangrijkste besluiten vallen in het holst van de nacht door tot op het bot vermoeide ministers. De begrotingen, de Tussenbalans i de lijken niet in bezonken rust en na rijp beraad tot stand te komen. Van het wao-plan, dat in de nacht van 13 op 14 juli van de handtekeningen van Lubbers, Kok en De Vries werd voorzien, heeft Kok al vierentwintig uur la ter spijt. Weh terug Het kabinet moest een lange weg gaan voor 13 juli een ak koord over de wao kon wor den bereikt, maar de weg te rug was mogelijk nog langer en in elk geval: gevaarlijker. Hoe kon de regering zo rap afstand nemen van zijn eigen besluit? Liet men zich intimi deren door de woedende vakbonden of deugde het be leid zélf niet? Hoe geloof waardig kon het kabinet nog wel zijn? Waarom kon niet de behandeling in de Tweede Kamer worden afgewacht? Vooral de PvdA heeft met die vragen geworsteld. De kritiek over de wao-plannen trof immers vrijwel uitslui tend de sociaal-democraten zélf. Een vrije val in de opi niepeilingen en oproer in ei gen gelederen waren het ge volg. Dat de hele partijtop met vakantie was hielp ook al niet veel. Om naar de me tafoor van de thriller terug te keren, de regie was geheel uit handen gegeven. Dat de PvdA-paniek uiteindelijk toch nog smoorde, is achteraf eigenlijk alleen te danken aan het feit dat mensen ook politici in bange da gen zich uiteindelijk aan el kaar vastklampen. Het politieke compromis van minister De Vries en staats secretaris Ter Veld dat gis teravond op tafel lag, was in gegeven door dezelfde angst: Vice-premier Kok de angst om te breken. Zowel CDA als PvdA waren er de afgelopen weken van door drongen dat het aansturen op aen kabinetscrisis voor beide partijen fout zou uitpakken. Een crisis zou bovendien ook n verband met het Neder- andse EG-voorzitterschap angelukkig uitkomen. En dus moest er gesleuteld A'orden aan het wao-voorstel, nachtenlang, met een opeen stapeling van varianten, re kenmodellen en afwijkings- gronden. Ook vandaag is nog onzeker wat er van het nieu we voorstel terecht zal ko men. Kan het rekenen op de warme instemming van een kamermeerderheid, de vak bonden en werkgevers en last but not least, de partij achterbannen van CDA en Zeven paarden Vice-premier Kok heeft om tot het compromis te kunnen komen zeven paarden tegelijk moeten be rijden. Daar waren de PvdA- ministers die het oude plan zo slecht nog niet vonden en degenen die het achteraf ver foeiden. Daar waren de PvdA-kamerleden die het hele plan wilden intrekken en de parlementariërs die het FOTO: i EVENHUIS slechts wilden bijstellen. Op de achtergrond popelden de gewesten die vonden dat de PvdA geen duimbreed moesf wijken, en de regio-baronnen die nog ruimte zagen voor overleg. En daar was het CDA dat niet al te veel van zijn eindelijk bewezen krachtdadige beleid wilde prijsgeven. Dat Kok er in lijkt te slagen een aantal van die tegenge stelde belangen te verzoenen, verraadt een grote vaardig heid in evenwichtskunst. Maar het wankele balance ren van Kok móet wel tot ge volg hebben dat er onge acht de definitieve uitkomst van het kabinetsberaad een voor de gewone burger onbegrijpelijk staaltje wet- en regelgeving uit de bus rolt. Het politieke prestige van Kok, die op zijn eigen schre den is teruggekeerd, heeft in tussen een danige knauw ge kregen. Als de uiteindelijke held in de klassieke thriller moest hij eerst gewond raken voor hij zijn geliefde weer in de armen kan sluiten Mandaat Rest de vraag hoe het nu verder moet met het kabinet. De wao-perikelen hebben aangetoond hoe riskant in feite het avontuur was dat het CDA met de in 1989 nog zo stabiel ogende PvdA is aangegaan. Steeds meer christen-democraten begin nen zich dan ook te beklagen over de onberekenbaarheid van de coalitiepartner. Zij hebben aan de hele affaire een nare smaak overgehou den. Hoe onverkwikkelijk i het t dat het laatste moment in onzekerheid moest verke ren over het mandaat dat partijleider Kok in feite had. Werd hij nou gesteund door zijn fractie en partij of niet? Of werd ook het nieuwe wao-compromis met uitwis- bare inkt geschreven? Als er iets is waar het CDA een grondige hekel aan heeft, dan is het wel een onzekere coalitiepartner. Het kabinet Lubbers-II heeft dat zonne klaar aangetoond; de liefdes verhouding met de VVD be koelde tot onder het vries punt vanaf het moment dat de liberalen zélf uit koers raakten en het gezag van vice-premier De Korte in ei gen kring begon af te brok kelen. Of Kok hetzelfde lot is beschoren is nog niet te zeg gen, maar in het CDA wordt wèl de bange vraag gesteld: hoe kras is Kok nog? (vee jaar en tbs geëist voor man die bejaarde wurgde ARLEM De officier verdachte kwam het huis bin- jaarde vrouw, waarin zich tien hij om in Amsterdam te gaan ADVERTENTIE ARLEM De officier a. l Her justitie bij de recht- k in Haarlem heeft sren twee jaar onvoor- rdelijke gevangenis- u'n&eef en tbs met dwang- Mederian )leging geëist tegen eveid vd' 20-jarige man. De ver- ïte stond terecht om- 'g)_ hij op 14 maart in ;At'hene)hdam een 86-jarige Delhi)°pw heeft gewurgd en (Moskoiirolgens verkracht. lelgradojf 5 misdrijf speelde zich vertaaddags af in de aanleunwo- het slachtoffer. De verdachte kwam het huis bin- door de bejaarde om oud brood te vragen voor vogels. In de woning werd de vrouw geslagen en hardhandig tegen de grond gewerkt. De ver dachte drukte nadien drie mi nuten lang haar keel dicht. Tegenover een hulpverlener heeft de man verklaard dat hij daarop een sterke seksuele aandrang kreeg. Het slachtoffer en haar bela ger werden samen aangetrof fen door de medewerker van een apotheek, die medicijnen kwam brengen. De verdachte vluchtte met wat gereedschap en de portemonnee van de be jaarde vrouw, waarin zich gulden bevond. De verdachte wordt er ook van beschuldigd dat hij in ok tober vorig jaar in Zaandam heeft geprobeerd zijn moeder te verkrachten. De man kroop 's morgens vroeg bij het slacht offer in bed en zou haar met geweld tot seksuele gemeen schap hebben gedwongen. Het bleef bij een poging, omdat de vader van de man tijdig tus senbeide kwam. De voorlopige hechtenis van de man werd nadien opgehe ven, omdat hij onder toezicht bij zijn oom en tante ging wo- conflict vertrok De verdachte heeft een lang psychiatrisch verleden. Een poging om hem na het inci dent met zijn moeder opnieuw te laten opnemen mislukte echter. Een psychiatrisch zie kenhuis in Castricum weiger de opname, omdat men daar voor onvoldoende aanleiding zag. Enkele weken voor het meest recente delict probeer den de ouders hun zoon op nieuw via een rechterlijke machtiging te laten opnemen. Maar de kantonrechter in Zaandam wees dit verzoek echter van de hand. praten'. De verwachting is dat het aantal telefoontjes dan sterk zal toenemen. Voor training en opvang van medewerkers krijgt de Vereniging tegen Seksuele Kindermishandeling dit jaar 17.750 gulden en vol gend jaar 21.400 gulden. Voor het Landelijk Over leg Kindertelefoon is voor volgdend jaar 20.000 gul den weggelegd. De cam pagne gaat gepaard met een Postbus 51-spot op tele visie. Daarvoor heeft D'Ancona nog eens 300.000 gulden beschikbaar gesteld. Voor de overige partijen voor ziet Interview in totaal circa drie zetels, waarbij het zoals gebruikelijk de vraag is of één van hen uiteindelijk zelfstan dig goed genoeg zou zijn voor de 1 procent die één kamerze tel zou verzekeren. Het kiezersonderzoek van In terview wijst uit dat CDA en PvdA hun kamermeerderheid (nu 103 zetels) kwijt zijn en sa men 74 zetels hebben. CDA en VVÖ kunnen rekenen op een nipte meerderheid van 76 ze tels. CDA en D66 zouden het met samen 85 zetels eveneens redden, een „purperen coali tie" van PvdA, VVD en D66 zou verzekerd zijn van een meerderheid van 82 zetels. door BERT JANSMA r kort Ik moest gisteren wel even lachen om het taalgebruik van Boris Jeltsin op de plek wa, daarvoor nog het enorme beeld van Felix Dzjerzjinskioprichter van de KGB, rechterhand van Lenin, had gestaan. Jeltsin wilde in het parlement geen mensen meer die alleen maar „met hun kont hun zetels warm houdenIk weet niet hoe 't in het Russisch klinkt, maar ik neem aan dat 't daar ook klare taal is. Prachtig gezicht trouwens, dat neerhalen van die 'zwarte Felix'. De grote onzekerheid is achter de rug en dan gaan onmiddellijk de parafernalia van een gehaat systeem eraan. Ik zie nog de beelden voor me uit de documentaire Absurdistan van de Tsjech Svankmajer waarin de kop van een Stalin-beeld op een vrachtwagen rondgereden wordt door Praag. En ik vergeet niet de verbazende snelheid waarmee eind '89 in Tsjechoslowakije de nieuwe naambordjes verschenen: Weg Gottwald-plein, hallo Masaryk-plaats. In Estland verdween gisteren zelfs zo'n enorm Lenin-beeld, waarvoor ooit commissies in touw zijn geweest om kunstenaars uit te horen over hun politieke engagement om daarna hun ontwerpen te beoordelen op het gehalte aan sociaal-realisme. Ach ja. Kunst in dienst van de macht. Ook dat is voorbij. Hoewel. In Het Parool van donderdag lees ik al een vertaaldgedicht van de Rus Jevgeni Jevtoesjenko, getiteld 'De negentiende augustus'. Slotregels: Verdedigd door het volk/ gaat het Russische parlementde weg naar de onsterfelijkheidGelegenheidspoëzie die wat eng aandoet. Met dezelfde spierballenretoriek waarmee Jevtoesjenko's ('Bratski GES') nog in 1965 nota bene de elektriceitscentrale van Bratsk bezong. Niet dat Jevtoesjenko een kwaaie is, verre van dat. Hij nam het tenslotte op voor Solzjenytsin, beschuldigde via het beroemde 'Babi Jar' het Sovjet-regime van antisemitisme. Jevtoesjenko zal een emotioneel mens zijn, inclusief een stukje opportunisme. En ook mensen veranderen. Wie weet worden de beelden die voor de Dzerzjinski's in de plaats komen, straks neergehaald door een volgende politieke generatie. En hoe lang zal Jevtoesjenko's tekst ..Deze dag in augustus zal worden verheerlijkt in liederen en ballades" van kracht blijven0 Gelukkig het land waar de dr. Kuyperstraat altijd de dr. Kuyperstraat zal heten. Onze problemen met naambordjes liggen anders. Zo kende Uithoorn deze week een dorpsrelletje om een tot dan toe naamloos steegje, toegang gevend tot een ordinaire parkeerplaats, de naam 'Clauslaante geven. VVD en Groen links vonden het niet in overeenstemming met de positie van de prins. Maar hun oplossing lijkt me in dit verband ook weinig galant: het moet nu de Verlengde Beatrixlaan gaan heten. Tja, dat zijn óók problemen. VLISSINGEN Minister Bukman (visserij) en het visserijbedrijfsleven heb ben een gezamenlijke stuurgroep in het leven geroepen die een eind moet maken aan de stel selmatige vangstover schrijdingen door de Ne derlandse vissers. Dat heeft voorzitter D. Lang straat van het produktschap voor Vis en Visprodukten (PVV) vanochtend in Vlissin- gen bekendgemaakt. Het is de bedoeling dat de stuurgroep wordt bijgestaan door het or ganisatie-adviesbureau Felix- Co in Amsterdam. Met de stuurgroep hoopt Buk man het visserijbeleid op den duur aanzienlijk te kunnen wijzigen. Het huidige beleid voldoet niet in de ogen van de minister. Ondanks een strenge regelgeving en intensieve con trole blijken de vissers nog steeds illegale vis aan te lan den. Verder gaan op deze weg heeft volgens Bukman geen In plaats daarvan moet de vis serij volgens de bewindsman zelf de verantwoording opne men voor een betere naleving van de vangstquota. De stuur groep moet gestalte geven aan die eigen verantwoordelijk heid. De stuurgroep moet in samen werking met het adviesbureau tot voorstellen komen om de vangstaanvoer over het hele jaar te spreiden. Momenteel proberen vissers in het begin van het seizoen zoveel moge lijk vis te vangen. Op die ma nier hebben ze hun quotum tenminste volgevist als het sei zoen weer wordt gesloten. Dat leidt echter tot een enorme aanvoer in het begin van het seizoen en derhalve tot lage prijzen. Bovendien heeft dat tot gevolg dat de vangst op di verse vissoorten al vroeg in het najaar wordt gesloten. Daardoor mag er rond de Kerst, wanneer de prijzen het hoogst zijn, niet meer worden gevist. De verleiding om ille gaal-te vissen, wordt dan erg groot. Door de vangsten beter te spreiden over het hele jaar ho pen Bukman en het produkt schap dat patroon te doorbre ken. De voorstellen van de stuurgroep moeten leiden tot concrete afspraken tussen de verschillende producentenor ganisaties om in het begin van het seizoen niet te veel vis aan te voeren. Als tegenprestatie moet de overheid dan de ga rantie geven dat het vangstsei zoen niet voortijdig wordt ge sloten. Wie de voorzitter van de sturgroep wordt is nog niet bekend. HAARLEM De gemeente Zandvoort hoeft de omstreden be lasting op strandstoelen niet in te trekken. De rechtbank in Haarlem heeft de eis in kort geding van veertig strandpachters gisteren afgewezen. Huurders van een strandstoel of -bed moeten sinds juli in Zandvoort 1 gulden extra betalen als toeris tenbelasting. De gemeente heeft de heffing ingevoerd om een tekort op de recreatiebegroting te kunnen bestrijden. De strand tenthouders weigeren de maatregel echter uit te voeren. Volgens hen is de regeling niet uitvoerbaar en een gevaar voor de con currentiepositie van Zandvoort. Volgens rechtbankpresident mr. C.A. Terwee-van Hilten hebben de pachters geen duidelijke ar gumenten aangevoerd die ingrijpen van de rechter nodig ma- Kabinet: korten op defensie-onderzoek DEN HAAG Op de onderzoeksuitgaven van het ministerie van defensie kan twintig procent of 35 miljoen worden bezui nigd. Dat zegt een werkgroep van ambtenaren onder leiding van het ministerie van financiën in een zogenaamd heroverwegings rapport. Het rapport gaat volgende week naar de Tweede Ka mer. Defensie geeft per jaar ongeveer 175 miljoen gulden uit aan wetenschappelijk onderzoek en aan technologie- en materieel- ontwikkeling. Het grootste deel van dit geld gaat naar de hoofd groep Defensie-onderzoek van TNO, waarin de voormalige de fensielaboratoria zijn ondergebracht. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3