LEIDEN OMGEVING ark bij ZL krijgt roen licht Annie's Verjaardag blijft inzet van ruzie Judereneducatie staat zwaar weer te wachten Maquette van Huize Cronesteyn te groot voor Madurodam :eer aandacht voor her- en bijscholing Persoonlijk cadeau IP verzamelt handtekeningen egen plannen met WAO VP Drom i. Souotmt VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1991 jEIDEN De Socialistiese Partij Leiden aat morgen tijdens de wekelijkse markt ïandtekeningen verzamelen tegen de kabi- letsplannen met de WAO. De partij wil op jkaal niveau actie voeren die nauw aan- [uit bij de landelijke acties en uiteindelijk loeten leiden tot het voorkomen van i' *im van Houten. Leidenaars, reorganiseerd, worden opgeroepen zich te nelden voor een actiebijeenkomst die op orte termijn moet worden gehouden. Op ie bijeenkomst moeten gezamenlijke actie jannen worden voorbereid. Aanmeldin- en kunnen naar Tim van Houten, Rie !ramerlaan 13, tel. 071-314990. Vrouw ontsnapt aan aanranders LEIDEN Een 21-jarige vrouw is gisteravond aan een aanranding ontsnapt. Rond kwart voor tien werd zij bij de Hoge Rijndijk en Burggraverüaan door twee man nen de bosjes ingetrokken. Het slachtoffer bood verzet en kreeg daarop een fikse klap in haar ge zicht. De twee mannen probeerden haar trui van het lijf te rukken, maar de vrouw kon zich los trek ken. Zij is hard weggerend. De En gels sprekende mannen zijn tussen de dertig en veertig jaar oud. Ze hebben een donkere huidskleur en donker krullend haar. Gemeente wil duidelijkheid LEIDEN De welzijnsinstellingen in Leiden krijgen nog deze week een boze brief van de gemeente in de bus. De instellingen hebben ondanks eerder aandringen tot nog toe de beste ding van hun subsi diegelden niet geë valueerd. Wethou der De Vreeze wil dat de gegevens voor 1 oktober be kend zijn. Zijloever organiseert eettafel voor ouderen LEIDEN Ouderen uit De Kooi en de Zeeheldenwijk kun nen voortaan gezellig samen eten in het Dienstencentrum Zij lover. Maandag tot en met vrijdag van twaalf tot twee uur kunnen ouderen daar voor 6,15 genieten van een warme maaltijd met voor- en nagerecht. Daarnaast zoekt Zijloever voor de dagverzorging nog vrijwilli gers die het team willen versterken. De vrijwilligers moeten lén of meerdere keren per maand op maandag of woensdag van negen tot drie uur bereid zijn medewerking te verlenen aan deze activiteit. Opgeven bij Conny de Waal, stichting Ou derenwerk Lage Rijndijk 129, tel: 233208. In de wijk Stevenshof zijn ook nog plaatsen open. Op maan dag en vrijdag is er om kwart over twaalf een warme maaltijd. Voor inlichtingen kan contact worden opgenomen met M. Dé- sar van Ouderenwerk Stevenshof, tel. 315251. Apparatuur gestolen LEIDEN Uit een wagon met ap paratuur voor de bovenleidingen van de spoorwegen is voor 3800 gulden aan goederen ge stolen. Gisteravond zijn van station De vink onder andere draad en draad klemmen ont vreemd. Bloedsporen worden inbreker fataal LEIDEN Een bloedspoor is een inbreker vannacht noodlottig ge worden. De man had zich bij een inbraak in een koffieshop aan de Zoeterwoudse Singel gesneden. De man liet daardoor een bloedspoor achter dat eenvoudig kon worden gevolgd door een politiehond. Het spoor eindigde in de Van 't Hoff- straat. In een woning werd een 20- jarige man aangehouden. Ook werd kleding met verse bloedvlek ken gevonden. Uit de koffieshop zijn onder andere cassettebandjes en CD's gestolen. tONDOVERDRACHT VOOR 1 SEPTEMBER ons werkste iandel) nderen - ONIQUE ROSO of Wl m2 h< !Z1 [DEN Minister J. zen van onderwijs ft in een brief aan de d van bestuur van het idemisch Ziekenhuis" groene licht gegeven de aanleg van een ^dipark op het terrein het AZL. Het bedrag al was gereserveerd de aanleg voor infra- ii icturele voorzieningen, miljoen gulden, blijft andhaafd. De grond- irdracht wil Ritzen nog tr 1 september geregeld )ben. ir de positieve reactie is het zeker dat de tien hectare id die stukje bij beetje vrij- ït op het AZL-terrein door nieuwbouw, kan worden okken bij het Medipark. en heeft wel twee strin- te eisen gesteld voordat hij AZL echt carte blanche :t: het Medipark moet een itandig rechtspersoon zijn helemaal onafhankelijk yelke organisatie dan ook i/en opereren. Bovendien 'en de vrijkomende gron- alleen academische be- nmingen krijgen, die bestemming een rek- is, bleek vanmorgen bij toelichting door J. Peters, wgemachtigde namens de van toezicht van het AZL. „Met Ritzen is ook ge sproken over bijvoorbeeld wo ningbouw in het Medipark. Je zou inderdaad met de gemeen te in overleg kunnen treden of er appartementen kunnen worden gebouwd voor onder zoekers van het AZL, of na tuurlijk de bedrijven die zich er vestigen". Het AZL wil zelf ook een streng toelatingsreglement op stellen. De afgelopen tijd heb ben al dertig tot veertig bedrij ven belangstelling getoond voor vestiging in het park, dat rond de nieuwbouw van het AZL wordt gerealiseerd en tien hectare beslaat. „Maar als we een duidelijk plan van aan pak op poten hebben gezet, gaan we pas over tot echte werving. De bedrijven die zich nu al hebben aangediend, hoe ven niet altijd erop te rekenen dat ze in aanmerking komen". Parkeergarage Tegelijk is ook duidelijk ge worden dat een groot deel van de gebouwen die door het AZL en de medische faculteit worden achtergelaten, zal worden gesloopt. Gebouw 50, met het karakteristieke klok- ketorentje, blijft overeind. Mo menteel wordt dat voor een bedrag van 20 miljoen gulden geheel gerenoveerd. Ook het tegenoverliggende onderko men van gynaecologie hoopt Peters te kunnen, behouden. Het AZL ontkomt er niet aan een parkeergarage te bouwen voor een bedrag van 17 mil joen gulden bovenop. Herman Wolting en Arie Geus. „We doen dit nooit meer. Het werd een FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Herman Wolting heeft er meer dan een half jaar over gedaan. Met hulp van Arie Geus staat het Leidse landhuis Huize Cronesteyn weer op de historische grond waar het zo lang stond. Wel in kleiner formaat: twee bij vijf meter. Met alleen een vage ko pie van een vroeg-achttiende eeuws schilderij (de enige re delijke illustratie van het land huis) en dagelijks vele uren zwoegen slaagden beide Leide naars erin de maquette af te krijgen, inclusief slotgracht en omringende tuinen. „We doen dit nooit meer. Het werd een obsessie". Het landhuis, in de zestiende eeuw afgebroken tijdens het Leids beleg door de Spanjaar den, staat wel enkele tiental len meters meer naar de zijde van de Vrouwen weg. Op de eigenlijke locatie kon de hon derd kilo steigerconstructie niet worden geplaatst omdat de tuinders van turnvereni ging Cronesteyn daar hun groenten en bloemen telen. De fraaie maquette, bestaande uit stuk voor stuk uit flexibel steenstrip geponste stenen, uit stroken asfalt geslagen dak pannen, zes liter bisonkit en honderden nietjes is het pronkstuk van de tentoonstel ling die de tuinders morgen en zondag houden. Dan bestaat de vereniging tien jaar. Op de tentoonstelling zijn alle pro- dukten te zien die door de tuinders worden geteeld, van bloemen tot exotische groen ten. Zondagavond wordt de boel weer opgeruimd, alleen de maquette wordt bewaard. Die moet op 17 september weer figureren als er op Cro nesteyn een landelijk congres van tuinders wordt gehouden. Wat er daarna met de maquet te gaat gebeuren, weten Wol ting en Geus niet. „We hebben hem aangeboden aan de Hor tus en het stadhuis, maar die willen hem niet. In Maduro dam vinden ze hem te groot". DEN HAAG/LEIDEN De toegangsdeur van café restaurant Annie's Ver jaardag aan de Oude Rijn gaat voortaan wellicht om elf uur 's avonds dicht. Dat wil althans de ge meente, die al jaren schip pert tussen eigenaar Jan Lange en omwonenden van het café die klagen over geluidsoverlast. De hoofdingang moet na el ven de deur bij de loop steiger langs het water worden, terwijl het terras doordeweeks om elf uur en in het weekeinde om twaalf uur moet worden gesloten. Lange en de omwonenden ru ziën al jaren over de geluidso verlast aan de kant van de Oude Rijn. Chef juridische za ken van de afdeling milieu J. Vellekoop probeerde gisteren voor de Raad van State in Den Haag de partijen nader tot el kaar te brengen, maar zonder veel succes. Lange vindt het sluiten van de toegangsdeur aan de Oude Rijn ontoelaat baar. Dat zou een verslechte ring van de commerciële ex ploitatie tot gevolg hebben, dure technische ingrepen ver gen en de veiligheid bij cala miteiten ernstig schaden. De exploitant vreest dat tafe lende bezoekers noodgedwon gen voortdurend zullen wor den gestoord door dorstige bargangers die naar binnen of naar buiten willen. Bovendien zou de smalle doorgang in het midden van het café in combi natie met de gesloten deur bij paniek voor levensgevaarlijke situaties zorgen. „Als er iets gebeurt, rent iedereen toch naar die ene uitgang en dat loopt vast", waarschuwde Lan- ge's advocaat W. den Hertog. De omwonenden vinden die argumentatie nonsens. Van der Stok: „Als er een optreden is gaat die deur altijd dicht en dat is twee keer per week. Juist op die avonden zit de zaak propvol". Ondertussen blijft de overlast door komen de en gaande bezoekers. „Het geluid galmt over de gracht en kaatst van huis naar huis. En de Oude Rijn gebruiken ze als toilet". De ingang bij het water zou veel beter gesitueerd zijn, omdat de geluiden daar door de kademuur van de Hoog straat worden tegengehouden. Volgens Lange maakt het nau welijks uit: „Die twee uitgan gen liggen nog geen 25 meter uit elkaar". Twee aanvragen voor een dwangsom zijn inmiddels bij het Leidse college van B en W ingediend: tegen de geluidso verlast in het café en tegen de sluitingstijd van het terras. De omwonenden willen dat An nie's Verjaardag op doorde weekse dagen de terrassen op de loopsteiger en het waterpo dium om elf uur ontruimt. Lange houdt vast aan het tijd stip van twaalf uur omdat vol gens hem het besluit zeer plot seling en onzorgvuldig tot stand is gekomen. Bovendien komen veel gasten pas na half elf. „In de zomer willen ze buiten zitten. Dan komen ze niet voor een half uurtje naar Annie's". Lange vreest ook dat de vermindering van de cliën- tèle zal doorwerken in de win termaanden omdat het café „het juist van de loop moet hebben". Vervroeging van het sluitings uur staat volgens Lange ook haaks op het beginsel van ge lijke behandeling van de Leid se horeca. „Wij zijn de eerste die een hinderwetvergunning aanvroegen en nou dreigt er valse concurrentie". Van con crete klachten over geluidso verlast heeft hij weinig ge- De Raad van State doet over enkele maanden uitspraak. IONIQUE ROSO IDEN Het Stadhuis in vormt morgen het :or van de alweer tien- Educamarkt. Meer dan ntig instellingen voor wasseneneducatie pre- teren daar hun cursus- ;ket. Wie aan het einde de dag door de lesbo- n het onderwijsbos nog zien, is een goeie. Het jionaal Educatief Cen- m aan de Maresingel is menteel bezig het tota- ursusaanbod te inven- seren en inmiddels is duidelijk geworden er meer dan zeven- ïderd manieren zijn >r volwassenen om zich laten om-, her- en bij- olen of hun eigen inte- ;es uit te diepen. van. Dam, de adjunct-di- ur van het Regionaal catief Centrum Leiden en jeving, is degene die nu de perscontacten onder- dt. Normaal gesproken was de directeur zelf geweest, het niet dat dit REC al directeur meer heeft om t een voorschot te nemen wat komen gaat: fusie met Regionaal Educatief Cen- n Midden-Holland. De ,'s in Leiden en Alphen den Rijn gaan dan samen- ken, hopelijk per 1 sep- ber en anders zeker per 1 >ber. gens Van Dam is dat nog ir het begin van een enor- concentratie binnen de on wijsondersteunende organi- es „Veel dubbelwerk dt op die manier voorko- Je kunt ook meer des- idigheid inbrengen. Maar eite is het een logisch ver- op de samenwerking die aren bestaat tussen de zes !'s die Zuid-Holland telt", imaal uit eigen vrije wil is Bert van Dam: „De positie van het echter niet gegaan. De pro vincie Zuid-Holland is subsi diegever en eiste op een gege ven moment dat er behalve organisatorisch ook inhoude lijk werd samengewerkt. Breder inzetbaar Niet alleen de provincie zet haast achter de samenwer kingsverbanden. Ook het Re gionaal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening die in re gionaal verband de taken van het Arbeidsbureau hebben overgenomen wilde dat de deskundigheid die op tal van fronten aanwezig is, breder in zetbaar werd dan tot nu het geval is geweest. Concreet be tekent dat dat de kennis van onderwijsinstellingen wordt beslist onzekerder". het REC in Leiden straks kan worden ingezet in de hele Duin- en Bollenstreek, in Lei den en in Alphen. Per 1 janua ri 1993 zal het Regionaal Edu catief Centrum Leiden dan ook intrekken bij het REC Midden-Holland en zich vesti gen in Alphen. „Die vormt de centrumgemeente in het RBA- gebied", aldus Van Dam. De functie van het REC is lang niet iedereen duidelijk, vooral omdat het centrum zich niet direct richt op de naar on derwijs hunkerende volwasse nen. Van Dam: „Wij hebben ook de beste samenwerking met onderwijsinstellingen. Mensen die op zoek zijn naar een cursus, wenden zich eerder tot het Leids Volkshuis, of het Studiehuis, of de Volks universiteit K O". Deze in stellingen organiseren de meeste cursussen maar er zijn er veel meer. Die versnippe ring maakt het onderwijszoe- kenden bepaald niet gemakke lijk om precies die cursus te vinden die precies aansluit op de wensen, de eisen en het tijdspatroon van de zoeker. Naast het REC is trouwens ook SKIL, de overkoepelende stichting voor sociaal-culturele instellingen, bezig alle cursus sen te inventariseren. Verschuiving Van Dam heeft in de jaren dat FOTO: WIM VAN NOORT hij in deze sector werkt, een duidelijke verschuiving gezien van cursussen die de nadruk leggen op persoonlijke ont plooiing naar her- of bijscho ling om een betere uitgangspo sitie op de arbeidsmarkt te krijgen. „Eind jaren zestig en in de jaren zeventig sprak ie dereen over pesoonlijke ont plooiing, 'education permanen te'. Na 1973 kwam echter de repessie. Mensen werden ge confronteerd met grotere maatschappelijke problemen, zoals werkloosheid. Dat was ook de tijd waarin de arbeids marktgerichte scholing in op mars kwam. Die verschuiving van accenten zie je ook terug in de wetgeving, waar de Rijksregeling Basiseducatie eerst nog de cursus culturele antropologie subsidieerde, geeft de pas in werking getre den Kaderwet Volwassenedu catie veel meer mogelijkheden voor her- en bijscholing". De adjunctdirecteur van het REC vindt het geen groot ge mis dat de cursussen macramé en antropologie minder in de belangstelling staan. „Boven dien: het is een golfbeweging. Als over tien jaar er weer sprake is van enige spanning op de arbeidsmarkt, verlegt het accent zich weer geruisloos naar de persoonlijke ontplooi ing". Oudereneducatie De accentvei-schuiving van de laatste jaren heeft er volgens hem wel toe geleid dat de ou dereneducatie in de knel komt. Die hebben tenslotte weinig aan een paar lessen C02-lassen of aan het behalen van een SPEF-diploma. In de toekomst verwacht hij met name in de hoek van de oude- rencursUssen nog grote knel punten. „Straks is het RBA verantwoordelijk voor de fi nanciering van de arbeids marktgerichte cursussen. Lo gisch: dat is alleen maar ge baat bij mensen die de juiste opleiding hebben. Maar terwijl de subsidiestroom vanuit het ministerie van WVC steeds verder opdroogt en de aan dacht zich steeds meer richt op die arbeidsmarkgerichte scho ling, blijft er voor de rest maar weinig over en moet dat ge volgen hebben voor ouderene ducatie". Overigens staat de instellingen voor beroepsgericht onderwijs ook een minder gemakkelijke toekomst te wachten. Het RBA zal niet elke cursus financie ren. Op basis van een soort openbare inschrijving krijgt die instelling die de meeste in schrijvingen heeft, de op dracht om de cursus daadwer- kleijk te organiseren. Van Dam: „De positie van onder wijsinstellingen wordt daar mee beslist onzekerder". ALLERLEI(DS) LVC De Amerikaanse band Green geeft vanavond een,concert in het LVC aan de Breestraat. De groep speelt jaren zestig achtige muziek. Aanvang: 23.00 uur, entree8,50 LVC Aankomende cursisten kun nen zich tot 6 september in schrijven voor de cursussen die in het nieuwe seizoen bij het LVC gegeven worden. Er zijn cursussen muziektheorie, gitaar, saxofoon, PA techniek, tekenen en schilderen, grafi sche vormgeving, fotografie en t-shirts bedrukken Infor matie en inschrijven bij het LVC, Breestraat 66, elke werkdag tussen elf en vijf. Heempark Zondag geven natuurgidsen van het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie toelichting tijdens een wande ling door het Heempark in Leiden. De wandeling begint om 14.00 uur en duurt ander half uur. Ook in de Bijenstal wordt uitleg gegeven. Het Heempark ligt aan de Oegst- geesterweg en is open maan dag t/m vrijdag 8.30-17.30 uur en zondag 14.00-17.00 uur. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 1 I I l I f be/orgingj |J1 I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Straat: I Postcode/plaats: I Telefoon: Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 I |l I I kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: J Straat: Postcode/plaats: I Op de pen moet staan: I I igericht onderwijs I £echfr» I I l l l J Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig J Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag £eidóc0otumit iii'ii.u:mi»i.ri.iiMHn«

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9