LO maakt rertwijfeld le balans op BUITENLAND Feestend Moskou negeert terugkeer Gorbatsjov Mitterrand reageerde slap en laf li daeSou/UMit VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1991 7 tsin en Russen rgedragen voor belprijs vrede CHEN De Beierse jonge- ganisatie Junge Union heeft Jeltsin en het Russische volk m voorgedragen voor de No- js voor de vrede. In een brief iet Nobelcomité schrijft voor- Markus Sackmann dat Jeltsin et Russische volk met hun lige en onbaatzuchtige inzet vrijheid, democratie en vrede nieke prestatie" hebben gele- Ze hebben een> „onschatbare [e" geleverd aan de bevorde- n het vredesproces in de aldus de brief. Alaska wil zalm geven Litouwen neemt partijgebouwen Vilnius over ANCHORAGE Gouverneur Walter Hickel van Alaska wil de Sovjetunie miljoenen kilo's rose zalm geven ter viering van de overwinning op de coup en daarmee tevens een overvloed aan vis wegwerken. Maar de Russen moeten dan wel zelf een fabrieksschip sturen om de vis te verwerken, tenzij deze wordt ingevroren en overgevlo gen. En er is haast bij: zalm moet wor den gevangen voor het paaien, daar de kwaliteit van de vis anders snel ach teruitloopt, „dus uiterlijk maandag", aldus Hickel. De zalm is dit jaar te laat gearriveerd op de broedgronden. De plaatselijke verwerkingsbedrijven wa ren al op vis van andere herkomst overgeschakeld en kunnen de plotse linge toevloed niet aan. VILNIUS De aan Moskou getrouwe commu nisten in Litouwen hebben vannacht het een jaar geleden door hen bezette gebouw van het centraal comité ontruimd. Litouwse troepen namen het gebouw vanoch tend over nadat het Litouwse parlement de Communistische Partij had verboden en haar bezittingen tot staatseigendom verklaarde. De Baltische republieken Litouwen, Westland en Letland beginnen na het mislukken van coup in Moskou daarvan de eerste voordelen te mer ken, zoals de terugtrekking van Sovjet-troepen van strategische punten in hun hoofdsteden. De naar afscheiding strevende republieken benut ten de wanorde in de centrale regering in Mos kou door gisteren verdere stappen te zetten naar onafhankelijkheid. Ze begonnen zuiverin gen door te voeren onder plaatselijke commu nistische haviken. Het parlement van Letland heeft vandaag gestemd over een verbod op de Communistische Partij in de republiek. De re gering in Riga heeft een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen de leider van de Letse commu nisten, Alfred Rubiks. Vice-president Dainis Ivans noemde Rubiks een crimineel die voor zijn aandeel in de staatsgreep moeten worden berecht. Vertegenwoordigers van de Baltische staten hebben tijdens een onderhoud op het mi- .nisterie van buitenlandse zaken in Washington om officiële erkenning van hun onafhanke- lijksverklaringen gevraagd, maar Washington wil blijven afwachten. VS-president George Bush zei wel te hopen dat „we nu snellere on derhandelingen zullen zien die leiden tot de on afhankelijkheid van de Baltische staten". De Amerikaanse economische hulp aan de Sov jetunie, die na de coup meteen werd bevroren, zal weer op gang komen, aldus de president. Onschendbaarheid parlementsleden Sovjetunie opgeheven MOSKOU Het presidium van het parlement van de Sovjetunie heeft gisteren de onschendbaar heid opgeheven van vijf volksvertegenwoordigers. Dezen kunnen nu vervolgd worden wegens be trokkenheid bij de mislukte staatsgreep van maandag. Onder de vijf zijn twee leden van het comité voor de noodtoestand, de specialist op het gebied van de defensie-industrie Oleg Baklanov en het hoofd van de staatsboerderijen Vasili Staro- doebtsev. De overige drie zijn de hogere KGB- functionaris Valeri Boldin, het hoofd van de land strijdkrachten van de Sovjetunie generaal Valen tin Varennikov en Oleg Sjenin, een conservatieve partijleider uit het zuiden van de republiek Rus land. RM BOTJE Rom !S Wanneer in ou de feestelijke 'het|pijlen n°g nasissen, 'slapeijtt men her in der in in MMidden-Oosten ver- L]^ de balans op. Zo uurt kolonel Gaddaffi malen Libië zich afvragen of oup. Vlecht verstandig was >ns brejddellijk na het be- rieentiWOrden van de coup veer^M°skou de nieuwe jun- eWwer?n vlammend hulde- i met Pn te Sturen, andaai Moskcfrger is de PLO er aan \MroeSer kon men de Pale- ef politiek vaak kenschet- van J!et de fraaie Engelse for- vofing 'Too little and too teiSinds een jaar is die poli- verga<j>mgeslagen in haar even ovjet \fcahge tegendeel van 'too ie. Zij and too much'. Roetskfehjks had Radio Moskou al afgdieuws over de verwijde- i, sameKan Gorbatsjov verspreid, delingiizenden Palestijnen ren- iamenzp de vluehtelingenkam- uit Mran Libanon en Jordanië de rifnd de straat op om het Vnoi'o regime in Moskou te Rusjelkomen. In Tunis namen vast tJders van de PLO glimla- in nfcfde uitnodiging van de ontvangst, zo snel mo- p naar Moskou te komen [te praten. Beed denken aan de hart- itelijke steun die de Pales- euter in de kampen Saddam langehyn vorig jaar rond deze Huis loden. Tot tranen toe be- e Moslh verzekerde PLO-voor- deze oekomBat de Palestijnen bereid an ik nijn a hun laatste druppel voor Irak te vergieten, kan sevolgen van die belofte n de kampen voelbaar, bevrijde Kuwayt is nu tot st^lmatig bezig zijn ooit man tellende Pale- moest< niet g( bewoners te verdrijven, niet alleen een financië- economische ramp voor verliesfalestijnen zelf, die zich verrhdeels helemaal niet met Vele id het 5 aarz» iet uit loeven meente Moskou t jiedt CPSU *erd ieten h vintigst ervai nie an vli f Bec en ban forie n r kan taan z ichtssti dag Yasser Arafat in Bagh- Irak vereenzelvigden en in sommige gevallen zelfs het Kuwaytse verzet steunden, maar ook voor de PLO. Via een speciale, met medewer king van de Kuwaytse rege ring geïnde belasting, zorgen zij voor het op peil houden van de fondsen van wat eens heette 'de rijkste bevrijdings beweging ter wereld'. Subsidies De meeste andere Arabische staten hebben wegens de Pale stijnse steun aan Irak hun sub sidies aan de PLO gestaakt. Saddam Husayn heeft geen geld om zijn Palestijnse bond genoten te belonen, zou hij daar al zin in hebben. Dat wil zeggen dat de PLO-leiding het steeds moeilijker heeft het net werk van scholen, hospitalen, studiebeurzen en dergelijke in stand te houden, waar zij haar aanzien en macht binnen de Palestijnse gemeenschap aan te danken heeft. Dat wil niet zeggen dat de Palestijnen zich van de PLO als zodanig afke ren - die vertegenwoordigt bij uistek voor bijna alle Palestij nen de Palestijnse identiteit - maar dat de zittende leiders het steeds moeilijker krijgen zich ten aanzien van hun ach terban te legitimeren. De lei ding in Tunis raakt zijn greep op de achterban steeds meer kwijt, en de 'straat' bepaalt in toenemende mate het politieke beleid. De gevolgen daarvan zijn voor de PLO rampzalig. Evenals vorig jaar in augustus bij de inval in Kuwayt, kon de poli tieke top in Tunis bij de coup in Moskou bij zoveel spontane vreugde onder de achterban' niet achterblijven. Het minste wat men er van kan zeggen, is dat maar weini gen in Moskou op dit moment bereid zullen zijn de huidige leiders van de PLO te steunen bij het verlangen van de orga nisatie zonder inmenging van buitenaf deelnemers aan te mogen wijzen aan de komende vredesoverleg. Met andere woorden, de PLO heeft weer eens heel overbodig een troef, hoe kleip ook, weggegooid. Opruimen Het zal nog even duren voordat in Moskou alle door het volk opgeworpen barricaden zijn opgeruimd. De macht van de coupplegers is sneller ver dwenen dan de rommel. FOTO: AFP MOSKOU Terwijl Sov jetpresident Michail Gor batsjov gisteren de eerste officiële persconferentie hield na drie dagen ge vangenschap in zijn bui tenverblijf op de Krim, vierden honderdduizen den Moskovieten uitbun dig de overwinning op de coupplegers. De feestvierders hadden zich eerder op de dag bij het ge bouw van het Russische parle ment verzameld om te luiste ren naar een toespraak van de Russische president Boris Jelt sin. Daarbij scandeerden zij geregeld „Weg met Gorba tsjov". Jeltsin, de onbetwiste leider van het verzet tegen de putschisten, eiste dat de de re publieken meer macht krijgen. Hij pleitte voor „een regering van nationaal vertrouwen" en een eigen verdedigingsmacht voor de Russische Federatie. De meeste leden van het voor malige comité voor de nood toestand zijn inmiddels gear resteerd. Eén van hen, de mi nister van binnenlandse zaken Boris Pugo, pleegde zelfmoord. Zwaaiend met Russische wit- blauw-rode vlaggen juichte een uitbundige menigte haar leider Boris Jeltsin toe en riep „Weg met de Communistische Partij", „Weg met Gorbatsjo- v"en „Svoboda" (vrijheid). De Russische president zei op zijn beurt: „We hebben gewonnen. De coup is verslagen. Haar lei ders zijn gearresteerd. Dit mag nooit meer gebeuren in ons land". In zijn toespraak kondigde de Russische president aan dat het Unieverdrag moet worden aangepast. „De ervaringen van de afgelopen dagen hebben ge toond dat in de politieke struc tuur van de Unie waarborgen moeten worden geschapen om dit soort gebeurtenissen te voorkomen", zei Jeltsin. Dit Unieverdrag zou afgelopen dinsdag worden ondertekend en vormde waarschijnlijk de aanleiding tot de staatsgreep. De conservatieve communis ten beschouwden het docu ment als een ernstige onder mijning van de macht van de Sovjetstaat. De Russische president zei een decreet te hebben uitgevaar digd waarin hij alle partijorga nisaties binnen het leger ver biedt. Voor de menigte ver scheen ook Aleksandr Jako vlev, „de architect van de pe restrojka", die zei dat „honder den generaals vandaag nog moeten aftreden". Jeltsin kondigde maatregelen aan tegen functionarissen die het comité in hun stappen hebben gesteund. Ik heb een decreet ondertekend waarbij zij uit hun functies worden ge zet, zei hij. „Deze verraders van het vaderland moeten voor het gerecht worden ge bracht", aldus de Russische president, die door de hervor mingsgezinde burgemeester van Moskou, Gavriil Popov, 'Held van de Sovjetunie' moet worden, de hoogste eer die een Sovjetburger ten deel kan val- Later op de dag trokken dui zenden mensen naar de com munistische gebouwen op het Rode Plein. De oud-minister van buitenlandse zaken Edoe- ard Sjevardnadze verklaarde dat de slachtoffers van de coup, volgens een woordvoer der van het Russische parle ment 15, in het Kremlin moeten worden bijgezet. Even tueel zouden de stoffelijke res ten van communistische lei ders daarvoor plaats moeten maken,, aldus Sjevardnadze. De oud-minister, die maanden geleden al voor een rechtse staatsgreep had gewaar schuwd, zei dat Gorbatsjov zich onverantwoordelijk heeft gedragen en „bij zijn volk had moeten zijn". Sovjetpresident Gorbatsjov maakte gisteren alle besluiten van het zogenaamde comité voor de noodtoestand onge daan. Tegen de deelnemers aan de staatsgreep wordt een strafrechtelijk onderzoek inge steld door Sovjet- en Russische rechters, aldus Gorbatsjov. Gorbatsjov benoemde Michail Moisejev als nieuwe minister van defensie, Vassili Troesjin op binnenlandse zaken en Leonid Tsjebarsjin als nieuwe chef van de staatsveiligheids dienst, KGB. Later vaardigde Gorbatsjov nog een decreet uit waarin het ontslag van pre mier Valentin Pavlov werd bekendgemaakt. Op de pers conferentie zei Gorbatsjov zijn uiterste best te zullen doem om de communistische partij te zuiveren van reactionairen. Victorie J(fCOU De radicale ge- \teraad van Moskou heeft aanleiding van de mis- staatsgreep van haviken vjtiviteit van de Commu- he Partij in de hoofdstad irchort. Twee politieman stonden vanochtend op' bij het afgesloten hoofd- :ier van de Moskouse op het Staraja Plosjt- l'ein in het centrum van Op een briefje op de van het gebouw stond lweg: „het gebouw is ;eld". Het beroemde -dagblad Pravda noemt sinds vanochtend niet .orgaan van het cen- comité van de Sovjet- leiunistische partij". Het is dagblad over de alge- politiek van de Commu- :he Partij van de Sovjet- aid. PARIJS Tot in eigen socialistische kring is de Franse president Mitter rand 'gematigdheid', 'slap heid' en zelfs 'lafheid' verweten. Een allerharte- lijkse uitnodiging van de president aan Boris Jeltsin voorkwam dat niet. Terwijl George Bush en John Major de rode putsch resoluut veroordeelden, twijfelde Fran cois Mitterrand vele uren. Als enige westerse leider vond hij het nodig te citeren uit de ver klaringen het inmiddels ter ziele gegane comité voor de noodtoestand. „Sommige wes terse leiders hebben de winst en verliesrekening wat snel opgemaakt", meende de Fran se oud-president Valerie Gis- card d'Estaing. Anderen merkten op dat Mitterrand in zijn eerste reactie geen enkel opbeurend woord voor Gorba tsjov had. Minister Dumas van buiten landse zaken moest tijdens het EG-spoedberaad de aanzwel lende kritiek kortsluiten. Pas daar sprak Frankrijk klare- en harde taal aan het adres van de nieuwe machthebbers. Eerst woensdagavond vond Mitterrand de juiste toon: „Het was een gevaarlijke en onrea listische staatsgreep. De mis lukking heeft me niet ver- Los van de polemieken heeft Mitterrand bepaald geen sterk figuur geslagen. In Europees verband had John Major het initiatief, zo menen waarne mers in Parijs. De inschatting van de Franse diplomatie dat Gorbatsjov en niet Jeltsin de man van de toekomst zou kun nen zijn blijkt pijnlijk achter haald. Zo bezien werd Jeltsin onlangs bijzonder slecht ont vangen in Parijs. Hij kwam op het Elysée niet verder dan Mitterrands secretaris voor een gesprek en een haastige handdruk van de president. De pijnlijke herinneringen aan het vorige bezoek mag Jeltsin nu vergeten bij de pracht en praal van een officiële visite aan Parijs. ^AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA - Ongestoord vervolgt de „Otter" zijn weg. Het oorlogs- 1 alle zeilen bijgezet en neemt de jonken onder vuur. ielgevallen zien de opvarenden van de „Otter" hoe de zee- 5 het onderspit moeten delven: Weliswaar schieten de Chi- I terug, maar hun kanonnetjes dragen niet ver genoeg, h is het jammer, dat we die knapen niet voldoende kunnen afschrikken", zegt Pieter Soury, „want zo lomp als die jonken eruit zien, ze zijn toch verbazend snel. Kijk, daar gaat die ene er van door. En de ander zal er ook wel in slagen te ontkomen. Die snelheid is hun kracht". Maar in elk geval zullen de zeerovers het wel niet nog eens proberen. Wanneer het oorlogsjacht op een andere koers gaat liggen, groeten beide schepen elkaar met de vlag. Ook deze kleine Mos- koviet is in een feest stemming na de overwinn- nig op de coupplegers. Op de schou ders van zijn vader steekt hij stoer twee vingers op in het teken van de victorie. Gisteren vier de Moskou de uitgebreid de overwin ning, onder andere op het Manege plein. FOTO: EPA Rusland kan Sovjetunie vervangen als nucleaire mogendheid (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON In de regering-Bush wordt ge vreesd dat een toenemen de politieke en psycholo gische afstand tussen Gor batsjov en de nu jubelen de en trotse Jeltsin-demo- craten tot een versneld uiteenvallen kan leiden van de Sovjetunie als fe derale eenheid. Zo'n ont wikkeling baart de VS grote zorgen, omdat daar mee de KGB en het mili taire Sovjet-apparaat met zijn formidabele kern macht nog verder buiten de politieke controle van de democratiseringsbewe ging kunnen geraken. Washington realiseert zich wel dat Jeltsin thans een veel in vloedrijker politicus is dan Gorbatsjov, maar omdat Jelt sin mede het onafhankelijk heidsstreven van de verschil lende Sovjet-republieken beli chaamt, prefereren de VS een meer evenwichte machtsver deling tussen Jeltsin en het symbool van de 'unie' van Sovjetrepublieken, Gorbatsjov. President Bush lijkt echter ge dwongen te gaan worden die jarenlange beleidslijn los te la ten en te opteren voor een 'su permogendheid Rusland'. Steeds meer deskundigen in Washington houden rekening met de mogelijkheid dat er niets zal overblijven van de Sovjetunie en dat Rusland on der leiding van Jeltsin de poli tieke thuisbasis wordt van het huidige militaire Sovjet-appa raat. Of dat militaire establish ment in de Sovjetunie zo'n ontwikkeling zal tolereren blijft voor Washington de ban ge vraag. Uitgeput Al weigert Bush thans nog tot officiële Amerikaanse erken ning over te gaan van de Bal tische staten als onafhankelij ke naties, achter de schermen heeft het Witte Huis zich neer gelegd bij de spoedige onver mijdelijkheid daarvan en bij het risico dat dan ook andere Sovjet-staten zich compleet zullen losmaken van de unie. De uitingen gisteren in Mos kou van volksvreugde en van onbevreesdheid jegens de KGB vormen volgens George Kennan, de meest gezagheb bende Oost-Europa-adviseur van opeenvolgende Ameri kaanse regeringen, „een groter historisch evenement dan de revolutie van 1917. Toen ging de ene dictatuur over in de an dere, nu zien we de ware de mocratische revolutie en de geboorte van Rusland als we reldmacht". Volgens Kennan is de periode van het grote Sovjet-rijk van daag reeds definitief voorbij en maakt Gorbatsjov de fout te denken dat de Communisti sche Partij alsnog het instru ment van een meer geleidelij ke verandering kan worden. „Gorbatsjov zal door de histo rie worden erkend als een van de grootste hervormers van onze eeuw. Maar elke leider heeft zijn episode. Wat'Gorba tsjov de geschiedenis te bieden had, is nu uitgeput". Versnelde aansluiting Sovjetunie BRUSSEL Gezien de mis lukte coup tegen president Mi chail Gorbatsjov is het niet uit gesloten dat de EG zich gaat beijveren voor versnelde aan sluiting van de Sovjetunie bij internationale financiële in stellingen als de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds. Dat heeft de Neder landse minister van buiten landse zaken, Hans van den Broek, in Brussel gezegd. Duitsland riep op tot meer westerse economische hulp aan Moskou, omdat de coup zou hebben aangetoond dat een langzame aanpak gevaar lijk is. De EG en de VS heb ben de hulp aan de Sovjetunie, die werd opgeschort na de staatsgreep, hervat. Rusland wil deel totaalschuld op zich nemen LONDEN De Russische Fe deratie is bereid 55 60 pro cent van de buitenlandse schuld van de Sovjetunie op zich te nemen. Giorgi Matjoe- chin, de president van de cen trale bank van de grootste Sovjet-republiek, verklaarde gisteren in Londen, dat Sovjet- president Gorbatsjov vaak heeft beloofd de buitenlandse schuld, zestig zeventig mil jard dollar, te verdelen over de republieken, maar dat dat plan is geblokkeerd door wat hij noemde „regeringsinstellin gen".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7