lok in Nederland ordt een 'oujy voorbereid BINNENLAND BUITENLAND De Vlaamse stad Moordenaar Fagel gaf zichzelf aan FRISSE (TEGEN)ZIN De boeken liggen klaar, de lokalen zijn gepoetst Id^cSoUAOllt ESIDENT VAN KROATIË ÏLT BELGRADO ULTIMATUM kADO President Franjo Tudjman van Kroatië heeft gisteren geëist ifederale troepen voor het einde van deze maand naar hun kazernes Éren. Gebeurt dat niet, dan stelt hij volgens een brief aan het fede- latspresidium „dat college rechtstreeks aansprakelijk voor de inva- fullen wij het leger beschouwen als een bezettingsleger". „De repu- roatië kan deze agressie niet langer verduren en zal zich zelfs ge- ?n om een complete mobilisatie af te kondigen om haar on waarheid te verdedigen. Kroatische emigranten zullen moeten wor- .J* jeroepen om daarbij te helpen," schreef Tudjman. In het door geweld 'urde Kroatië deden zich opnieuw felle gevechten voor. Vannacht 8Q daarbij zeker twintig mensen zijn omgekomen. Radio Belgrado meld- 121 gisteren zeker acht mensen zijn gedood en tientallen gewond zijn ge- 184 Ij gevechten tussen Serviërs en Kroatische veiligheidtroepen in het injaca, bij Sisak. Het Kroatische ministerie van defensie zei dat vlieg- van de federale luchtmacht het dorp Sarvas, op 16 kilometer van hadden gebombardeerd en beschoten. Osijek is een Kroatisch bastion tnisch gemengde regio Slavonië. Inmiddels zijn in Kroatië 110.000 als vluchteling geregistreerd door het Rode Kruis. Duizenden Kroa- de afgelopen vijf dagen naar het buurland Hongarije gevlucht. Paar drankjes halveren Boeing maakt Open tuberculose bij kans op hartinfarct noodlanding teruggekeerde militair VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1991 HARVARD Het dagelijks nuttigen van twee of drie glazen wijn, bier of sterke drank vermindert de kans op een hartin farct met circa vijftig procent, zo meldt het medische tijdschrift Lancet. „Onze resulta ten ondersteunen de hypothese dat matig al coholgebruik de kans op aandoeningen van de kransslagader vermindert", aldus onder zoeksleider Eric Rimm van de Harvard uni versiteit in de Verenigde Staten. Mensen die in het geheel niet drinken of wier gemid deld gebruik minder dan één is, hebben be duidend veel meer kans op een hartinfarct en lijden vaker aan hartkwalen. Het onder zoek toont aan dat het positieve effect van sterke drank groter is dan dat van wijn of bier. De onderzoekers waarschuwen overi gens voor te veel alcoholgebruik, dat onom stotelijk de gezondheid schaadt. SEATTLE Een Boeing 747 van de Amerikaanse maat schappij Northwest Airlines met 374 mensen aan boord heeft gis teren in Seattle een noodlan ding gemaakt. De noodlanding vond plaats vlak na de start in Seattle nadat in één van de vier motoren brand uitbrak. Terwijl brandweerlieden de vlammen doofden met speciaal schuim, verlieten de passagiers ijlings via glijbanen het toestel. Bij de evacuatie via de nooduitgangen raakten 35 passagiers gewond, van wie elf ernstig. Volgens een passagier verkeerden sommigen in een shock. De oorzaak van de brand is nog onbekend. DEN HAAG Bij een militair van de Koninklijke Luchtmacht is open tuberculose geconstateerd. Zes andere militairen zijn besmet, zij worden nu preventief behandeld. Allen zijn en kele maanden geleden uit Turkije te ruggekeerd, waar zij waren in ver band met de Golfoorlog. Zij maken deel uit van de Derde Groep Geleide Wapens, die in Duitsland is gelegerd. Volgens het ministerie van defensie zijn de militairen waarschijnlijk in Turkije besmet. Zij verbleven daar in hetzelfde hotel. De besmetting bleek bij het routinematige medische onder zoek dat alle militairen die naar Tur kije zijn uitgezonden bij terugkeer hebben ondergaan. Het overgrote deel van hen is nu onderzocht. J)VINCIES EN GEMEENTEN RUIKEN DE MACHT ÏHAAG Ook in wordt een Voorbereid, al zullen Haag geen tanks Wet centrum opruk- al premier Lubbers gijzeling worden Jien en hoeven we verwachten dat de burgemeester en (voorzitter Haver- Jals een Boris Jeltsin jjjje koude grond zal 90 0(eren en uitgelaten ?®jjnassa's mag toespre- .i Nederlandse coup zal 73 gj spectaculair verlopen 493(1 klungelige greep naar 69.0tht van de 'bende van het daarop volgende 4!®S>nder leiding van Jelt- ■*~r een strijd om de het wél. introductie niet een overdreven? Misschien, mocht denken dat er ,nd niets aan de hand schijnbaar niemand !fk maakt, vergist zich Anders dan in de voltrekt de Neder- machtsgreep' zich na- zoals het hoort: in vol- geheimzinnigheid. Wat /er naar buiten komt, indig verpakt in afge- ambtenarentaal. De |sche zettën worden de schermen voorbe- wordt wél uitge- het straks voor het krijgt: het rijk, de pro- of gemeenten, er aan de hand? In de >alans, de bezuinigings- ruk die het kabinet be- iar het licht deed zien, tor het eerst een tipje sluier opgelicht. „Het een krachtige impuls geven aan het decentralisatie proces", beloofde premier Lubbers in dat stuk. Dank zij deze weinig inspirerende taal ging er allesbehalve een sidde ring door het land. Zelfs erva ren bestuurders moeten ge dacht hebben: 'Decentralisatie impuls? So what?'. Maar in de hoofdkwartieren van lagere overheden veerden ingewijde ambtenaren uit hun stoel. Was dit de kans waar ze al twintig jaar op gewacht hadden? Paraatheid Henk van Leeuwen, algemeen secretaris van het Inter- Pro vinciaal Overleg, het overkoe pelende samenwerkingsver band van alle provincies in Nederland, is één van die ambtenaren die onmiddellijk in hoogste staat van paraat heid was gebracht. „Het klinkt allemaal misschien niet zo spannend, maar we praten hier toch wel over een onge kende operatie", zegt hij. „Er wordt al twintig jaar gepraat over overheveling van taken en geld van het rijk naar de lagere overheden, maar in fei te is de macht van het cen trum de laatste tien jaar alleen maar toegenomen. In de Tus senbalans werd voor het het eerst klip en klaar de doelstel ling geformuleerd daar wat aan te veranderen". Om een idee te geven waar ei genlijk over gepraat wordt, pakt Van Leeuwen de reken machine er even bij. Door ta ken en geldstromen te verleg gen naar de lagere overheden wil het rijk in drie jaar 550 miljoen gulden besparen, zo staat in de Tussenbalans. Dat geld wordt verdiend omdat van provincies en gemeenten verwacht wordt dat zij de ta ken efficiënter en dus goedkoper kunnen uitvoe ren. De efficiëncywinst wordt geraamd op ongeveer 5 pro cent van de totale geldstroom die naar provincies en ge meenten gaat. Van Leeuwen calculeert: „Je praat dus over een totaalbedrag van 8 a 11 miljard gulden". Ketel Net als in de Sovjetunie geeft de centrale machthebber (Den Haag) zijn taken en bevoegd heden echter niet zo gemakke lijk uit handen. En net als in het Sovjet-rijk zijn het nu juist de republieken (lees: gemeen ten en provincies) die druk op de ketel zetten. De afgelopen maanden, onthult Van Leeu wen, is achter de schermen druk onderhandeld door VNG (gemeenten) IPO (provincies) en rijk over de decentralisatie- impuls. En het tandem IPO/VNG verkeert volgens hem nog steeds in onzekerheid over de vraag of het kabinet niet op het laatste moment slappe knieën zal krijgen. Hoe gretig de provincies en gemeenten zijn om werk van het rijk over te nemen, blijkt wel uit de voorstellen die in middels zijn gedaan. In innige samenwerking hebben VNG en IPO het kabinet een was lijst van taken overlegd die huns inziens voor decentrali satie in aanmerking komen. Nu de onderhandelingen hun ontknoping naderen wil Van Leeuwen wel onthullen hoe ambitieus deze plannen eigen lijk zijn. „Het kabinet stelt dus voor om voor zo'n tien miljard te de centraliseren. Welnu, als u onze lijst ernaast legt, dan komt daar voor nog eens ruim tien miljard gulden bij. Zo ko men wij in totaal op ongeveer 21 miljard. Dat is dus alles bij elkaar geen geringe last die we op onze schouders willen ne- Overplaatsing Het verlanglijstje van de pro vincies en gemeenten heeft in Den Haag al de nodige onge rustheid veroorzaakt. Wat hangt de rijksambtenaren alle maal boven het hoofd? Een massale overplaatsing naar de lagere overheden? Naar ver luidt zijn met name de depar tementen met veel buitendien sten (Verkeer en Waterstaat, WVC en Economische Zaken) intussen flink op de rem gaan staan. Het kabinet moet wat hen betreft ook niet té hard van stapel lopen. Een groot aantal suggesties van VNG en IPO is dan ook in de voorbe reidende gesprekken met het rijk afgevoerd naar het dossier 'nog te bestuderen'. Dat laatste is misschien jam mer, overweegt Van Leeuwen. „Het kabinet kampt deze maanden met enorme finan ciële problemen. Er zit nog een gat in de begroting voor volgend jaar van 1,2 miljard gulden. Men wil de scherpe kantjes van de wao-voorstellen afhalen en ook dat kost geld. Ik wil niet in de verantwoor delijkheid van het kabinet tre den, want ik ken natuurlijk niet de redeneringen die op elk onderdeel van beleid ge volgd worden. Maar ik zou er wél op willen wijzen dat er nog veel geld te verdienen is als de decentralisatie extra vaart krijgt. Ik schat zo'n 550 miljoen extra, wanneer onze waslijst van decentralisties zou worden uitgevoerd". Hier belanden we overigens op een gevoelig punt. VNG en IPO willen ervoor waken dat het kabinet de decentralisatie gebruikt als eenvoudige bezui nigingsmaatregel. Van Leeu wen. „Voorop moet staan dat de kwaliteit van het openbaar bestuur verbeterd wordt. Dat je vervolgens geld overhoudt is dan mooi meegenomen". Voorschriften Eind deze maand, als VNG, IPO en kabinet rond de tafel gaan zitten voor een afronden de bespreking, zullen de extra bezuinigingsmaatregelen zeker op tafel komen, verwacht Van Leeuwen. Maar er zal vermoe delijk ook nog een stevig rob bertje gevochten worden over de zeggenschap die alle part ners krijgen of houden. De IPO-secretaris: „Waar wij ons zorgen over maken is of we niet opgezadeld worden met een heel pakket extra re gels en voorschriften, waar door er van dat efficiënter werken niets terecht komt. Als het rijk de overdracht van ta ken wil koppelen aan een hele reeks bepalingen en verplich tingen ziet het er somber uit, want het is natuurlijk niet de bedoeling van de provincies en gemeenten om bijkantoren van Den Haag te worden". Er zal ook een goed sociaal plan op tafel moeten komen, de decentralisatie heeft im mers tot gevolg dat de komen de jaren vele honderden amb tenaren van 'baas' zullen ver anderen. „Veel rijksambtena ren, vooral bij de uitvoerende diensten, zullen in dienst van provincies en gemeenten ko men. Dan moet je bijvoorbeeld denken aan de inspecties mi lieuhygiëne, ruimtelijke orde ning en volksgezondheid, de provinciale directies volks huisvesting en afdelingen van rijkswaterstaat. Ik kan me ook voorstellen dat rijksambtena ren als ze de kans krijgen bij de lagere overheden weer een heel andere functie zullen am biëren". Of de 'greep naar de macht' van de lagere overheden lukt is dus nog maar de vraag. Zul len de departementen bang te verschrompelen het tij keren of drukt premier Lub bers zijn zin door als een echte hervormer a la Gorbatsjov" Van Leeuwen heeft hoop, maar is ook een tikkeltje sceptisch. „Op de uitkomst van het overleg durf ik niet voor uit te lopen. Laten we in elk geval hopen dat we met Prins jesdag allemaal wat wijzer zijn. Als dit kabinet er dan nbg zit". door JO WIJNEN Ik had Diest uitgezocht om over mijn verslaving aan de Vlaamse stad na te denken. Het was hoog zomer en er was zelfs sprake van wat men in België zo mooi 'een loden hitte' noemt. Op de Grote Markt in Diest is de hitte evenwel niet zo'n probleem, want er zijn bijna evenveel terrassen als België biersoorten heeft. Men krijgt daar juist als vreemdeling het gevoel thuis te zijn. dan toch plotseling iets te begrijpen van wat al jarenlang in je Lage-Landen- ziel sluimert. Het is trouwens net alsof al die Grote Markten het mysterie van de Vlaamse stad dieper en raadselachtiger te maken. De gevels lijken er ■nmen te hebben, het baksteen zingt zachtjes ar goed hoorbaar en het regel machtige ademen i de straatklinkers komt zelfs boven het domme Ik moest trouwens allang eens naar Diest. Een mens moet ten minste een keer in al die Vlaamse steden zijn geweest. Trouwens, sommige steden in dit land dwingen je tot een tweede bezoek. Enkelen vragen zelfs om een min of meer regelmatig belangstelling. Dat maakt Vlaanderen tot een enigszins bewerkelijk land waarmee je pas echt een relatie krijgt als je van geen ophouden Diest heb ik in het pakket gestopt van die steden die ten minste een tweede bezoek rechtvaardigen Aalst en Grimbergen zitten er al in. Lier, Dendermonde. Oudenaarde, Kortrijk en leper eveneens. En niet te vergeten Hasselt, Zoutleeuw, Sint Truiden, Tienen en Tongeren. Op de lijst van steden die een regelmatig en niet aflatend bezoek vergen heb ik Brugge. Gent. Mechelen. Leuven en Antwerpen gezet. En omdat ik in Brussel woon, heb ik die stad maar niet op enigerlei lijst gezet. Maar ik ben er graag. Op het verlanglijstje staan tenslotte nog Herentals, Scherpenheuvel, Denderleeuw, Zottegem. Roeselare. Deinze, Tielt en Poperinge Terwijl ik dus op dat terras op de Grote Markt in Diest zat, werd ik ook de merkwaardige eenvormigheid van al dat Vlaamse stedenschoon gewaar Pas op' Ik zeg niet dat die allemaal hetzelfde zijn. Ik zeg alleen dat ze uit dezelfde geschiedenis, dezelfde mentaliteit en gemoedsgesteldheid voorkomen en dat ze daarom iets gemeenschappelijks hebben. Dat gemeenschappelijke heeft natuurlijk ook een visueel en bouwkundig aspect. Maar je kunt evengoed niet in bijvoorbeeld Diest op de markt gaan zitten en denken: welaan, nu sla ik alle stedelijke vliegen van België in een klap. Want ondanks dat gemeenschappelijke, kan juist in Vlaanderen de ene stad niet model staan voor de andere. Het is net andersomje kunt niet in Diest op de Grote Markt gaan zitten zonder te denken, nu moet moet ik alle steden van Vlaanderen zien. Het opwindende is nu juist dat in Vlaanderen al die grote markten, begijnhoven, belforts. wallen, lakenhallen, raadhuizen, kloosters, gildeverblijven en wat dies meer zij op een bijna mysterieuze wijze gevarieerd zijn, hetgeen elke stad onomkeerbaar maakt. De hoofdbestanddelen van de Vlaamse stad zijn weliswaar overal hetzelfde, de manier waarop die bestanddelen tot een stad zijn verwerkt zijn overal anders. De geschiedenis bouwt geen ideale steden, zelfs niet in Vlaanderen. Dat verplicht je elke Vlaamse stad zelfstandig te zien en mee te maken. Je moet er gegeten en gedronken hebben. En je moet er als het even kan onder alle weersomstandigheden en in alle seizoenen zijn geweest. Heb je je die taak eenmaal gesteld, dan laat de Vlaamse stad je nooit meer los. Je wordt deel van het mysterie. Je wordt ingewijd in het grote geheim. Je raakt het ongrijpbare. De Vlaamse stad is een van de weinige verslavingen waarvan je niet hoeft te genezen itsjov: m i i Koning Boudewijn geopereerd BRUSSEL Koning Boudewijn van België is vandaag geope reerd aan de prostaatklier, zo heeft het Koninklijk Paleis in Brussel bekendgemaakt. Boudewijn, die 60 is, vierde eerder dit jaar het feit dat hij sinds 1951 koning der Belgen is. [AAG Het bestuur Nederlands Christelijk iversverbond NCW ir. N.J.J. van Kesteren eptember benoemd tot r Sociale Zaken. Van ri (38) is de opvolger onlangs overleden di- drs. D.E. Cnossen. Van fith werkt vanaf 1 janua- bij het NCW, eerst als is sociaal beleid, ver als secretaris voor ar- orwaarden en arbeids- 2 dingen. Daarvoor hij op het ministerie iensie, aanvankelijk als medewerker en later fd Bureau Arbeidsvoor- UTRECHT De 21-jarige man uit Nijmegen die begin deze maand heeft bekend dat hij restauranthouder Gerard Fagel heeft doodgeschoten, heeft de politie al begin dit jaar zelf op het spoor gezet over zijn aandeel in de aandachttrekkende moord zaak. Hij deed dit in de gevangenis in Arnhem, waar hij werd vastge houden op verdenking van het plegen van vermogensdelicten. De verhalen die hij tijdens de verhoren opdiste, waren echter zo bizar dat de recherche maanden nodig heeft gehad om de zaak uit te zoeken. Volgens de Amsterdamse advocaat A. Maszkowicz, de raadsman van een 23-jarige medeverdachte van de Nijmegenaar, is dit uit het strafdosier gebleken. „Maar welk verhaal de hoofdverdachte heeft opgehangen, staat niet vermeld. Daarvan is geen proces verbaal opgemaakt. Daarom heb ik toestemming gevraagd om zowel hem als de andere medeverdachte als getuigen in een ge rechtelijk vooronderzoek te mogen horen. De rechter-c ria heeft daarin toegestemd," aldus Moszkowicz. Vanaf volgende week heten de middelbare scholen en beroepsopleidingen de docenten en leerlingen weer hartelijk welkom. Wel kom als deelnemers aan de 'lesmarathon' die voorzien is van het nummer '91/'92, waaraan de basisscholen deze week al be gonnen. Kortom, het is weer de tijd van de frisse (tegen)zin. sKEENWISKE HET WITTE WIEF De boeken liggen al klaar in de kantine, netjes ge rangschikt op tafeltjes, voor de brugklassers zelfs al ingepakt in tasjes met de naam van de school: De Nieuwe Vaart. Het nieuwe schooljaar - voor bereidend beroepsonder wijs - kan beginnen. Hans Snik, directeur van de school aan het Lammenschan- spark in Leiden, is enthousiast. Tijdens de voorbereidingen voor dit jaar, die al voor de zo mervakantie startten, bleek dat er 65 aanmeldingen meer waren dan hij had voorzien. „Ieder jaar moet je prognoses maken, en dan ben je altijd een beetje aan de voorzichtige kant. Vorig jaar hadden we 820 leerlingen, ik had voor dit jaar berekend dat er een te rugval zou zijn naar 780. Maar het bleken er 845 te zijn". Hij glundert, want hij had al drie leerkrachten ontslag aange zegd. Dat kon weer worden ingetrokken, er is nu zelfs een Hij haalt z'n berekeningen er bij. Ellenlange lijsten: zeventig leraren, zoveel leerlingen, zo veel lesuren te vergeven, het is geen sinecure, daar zijn for mules bij nodig. En misschien volgend jaar een computer. Maar de uitkomst van de som is positief. „We zitten daar ieder jaar weer op te zweten, de adjunct- directeuren en ik. Maar je kunt het niet overdragen, er moeten soms hele formele be sluiten worden genomen". Tijdens een rondgang door de school belanden we bij en klein lokaal: „Kijk, hier is ge zwoegd, gepland, gemopperd. En gedronken". Hij veegt de as van een paar tafeltjes, kijkt op de bierflesjes. „Alcohol- Een paar deuren verder hangt het resultaat van de noeste ar beid: de roosters en het 'plan ningbord'. Wanneer zijn de ouderavonden, de sportdagen, de buitenlandse klassereisjes, de stages, wanneer moeten de tentamen- en examencijfers worden ingeleverd, het is alle maal al bekokstoofd in het zweetkamertje. Knalgeel Het lokaaltje valt een beetje Directeur Snik bij de tafeltjes uit de toon in vergelijking met de rest. Alles is gepoetst, in de was gezet, stoelen op de tafels. Van de theorielokalen tot de keukens en de ziekenhuis ruimte, van het bedrijf (een professioneel ingerichte ruim te binnen de school waar tot in de finesses een bedrijfje wordt nagebootst) tot het handenar- beidlokaal, alles ruikt weer als nieuw Het niet onderwijzend personeel is met vijftien man sterk al twee weken, werk, vertelt Snik. In de hal is t geïnstalleerd, knalgeel in de kleur van de nieuwbouw die óm de school heen is gebouwd. In december wordt dit gedeel te, dat hoofdzakelijk is inge richt voor de 'technische vak ken, in gebruik genomen. Het interieur is afkomstig uit de oude vestiging van de school aan de Haagweg. Zouden de leerlingen even en thousiast zijn als hun direc teur? Woensdag beginnen de eerste lessen, maandag is in troductiedag voor de 150 eer stejaars. „De meesten vinden het toch altijd een beetje eng. We proberen ze allereerst wegwijs te maken in de "grote school'. Zodat je niet van die verwilderde blikken krijgt, van: „O help, waar is lokaal 212 nou toch weer""

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5