Vluchtelingenwerk: voorkeurswoningen voor asielzoekers ïspcholier Serge moet Ken naar itel fluiten T r gen Vervolging van chauffeur snelle hofauto van de baan 199 'aidócQowumt T at) /akei i hen£| itatie reest, mach 'drii berei! aij legt ambtenaren ireekverbod op EUWARDEN Alle ambtena- Rijkswaterstaat in ons land igen sinds gisteren niet meer eken met journalisten. Minister lij-Weggen (verkeer en water- heeft de medewerkers van de een zwijgplicht opgelegd, de topambtenaren op de pro- iciale directies is het verboden de te woord te staan. Elk contact vertegenwoordigers van de me- loopt via de afdeling voorlich- g op het departement in Den ag. In een memo heeft de minis- de nieuwe beleidslijn uiteenge- Een verklaring voor de invoe- van het spreekverbod met de kunnen de Haagse voorlichters ;t geven. BINNENLAND VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1991 Eierschaal als kunstmest UTRECHT Boeren kun- nen het gebruik van kunst mest verminderen door ge broken eierschalen over hun land uit te strooien. De eier schalen zijn een goede ver vanger voor de kalk die nu nog voor een belangrijk deel uit de mergelgroeves in Zuid-Limburg komt. Dit stelt het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM) in een studie naar het herge bruik van eierschalen in de landbouw. Volgens het CLM kan door het gebruik van de eierschalen als meststof, de aanvoer van kalk uit Zuid- Limburg met 6 procent wor den verminderd. Ministerie eist deel salaris van erven staatsraad terug DEN HAAG Het ministerie van binnenlandse zaken wil dat de erfgena men van staatsraad in bijzondere dienst H. baron Van Tuyll van Se roos- kerken ruim anderhalve ton aan teveel aan de staatsraad uitbetaald salaris terugbetalen. Volgens Binnenlandse Zaken heeft Van Tuyll meer salaris ontvangen dan waar hij recht op had omdat inkomsten uit nevenfuncties niet met het salaris zijn verrekend, zo blijkt uit een brief van het ministe rie aan de erven van de staatsraad. Volgens een wet uit 1981 zouden de inkomsten uit nevenfuncties moeten worden verrekend. Dat is niet ge beurd en dat wil Binnenlandse Zaken nu rechtzetten. De nabestaanden van de staatsraad zijn het er niet mee eens dat zij het geld moeten terugbe talen. Ze vinden dat de afdeling personeelszaken van de Raad van State hierop had moeten letten. Het bevreemdt het ministerie echter dat Van Tuyll de fout niet zou hebben opgemerkt. Volgens het ministerie zou hij vanuit zijn positie bekend kunnen ziin „met vrijwel alle wetgeving". De nabestaanden menen echter dat de afdeling personeelszaken, die bij uitstek deskundig moet worden geacht op het gebied van de bezoldiging, Van Tuyll niet over het bestaan van de regeling informeerde. Dwingelderveld nationaal park DWINGELOO Staatssecretaris Ga- bor van natuurbeheer heeft gistermid dag in het Drenthse Dwingeloo het na tuur- en bosgebied Dwingelderveld de officiële status van nationaal park ver leend. Het Dwingelderveld is na het eiland Schiermonikoog nu het tweede nationale park van Nederland. Door die status komt er structureel geld beschik baar voor het onderhoud van het ter rein, zoals het afplaggen van de heide in het gebied. Vorige week maakte de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonu menten bekend dat het is gestopt met het plaggen vanwege de sterk met cad mium en lood vervuilde planten. Van Gabor mag het beschikbare geld daarom gebruikt worden voor onderzoek naar de oorzaak van de vervuiling. Herrenberg krijgt geen visum DEN HAAG Nederland heeft Henk Herrenberg, de speciale ver tegenwoordiger van de Surinaamse legerleider Bouterse, eerder deze week een visum geweigerd, aldus een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag. Dit is gebeurd op grond van een bepaling in het Benelux visum verdrag. Deze biedt de mogelijk heid personen die als een bedrei ging van openbare orde en nationa le veiligheid worden beschouwd een visum te weigeren. Herren berg, die ambassadeur in Den Haag en minister van buitenlandse zaken in Suriname is geweest, wilde in Nederland besprekingen voeren met leden van het vroegere verzet. Veel bezoekers verwacht bij bootraces Rotterdam ROTTERDAM De Nieuwe Maas tus sen Boompjes en Noordereiland is het komende weekeinde voor de tweede keer het decor voor de Rotterdam Pitts burgh Regatta. Topsport, show en amu sement waren vorig jaar augustus tij dens de première van dit waterspekta kel goed voor meer dan een half mil joen toeschouwers in drie dagen. Orga nisator Martin Hanson verwacht dit be zoekersaantal nu alleen al op zondag bij de grote publiekstrekker: de wedstrijd voor het wereldkampioenschap power- bootraces formule-1. De anderhalf mil joen gulden voor het spektakel is gro tendeels opgebracnt door sponsors en Hanson hoopt quitte te spelen. Vorig jaar moest hij een tekort van twee-en- een-halve ton uit eigen zak bijpassen. te d de ltijd tegei Russi: kt schen Railage: 0 miljoen orten op ndersteuning nderwijs omst wie eij i een er te gevo enige zijn iale CN HAAG Staatssecre- •is Wallage van onderwijs 1 in 1992 een bedrag van miljoen gulden bezuinigen de onderwijsinstellingen deel uitmaken van de zo- noemde 'verzorgingsstruc- ur'. Wallage zal dit be- indmaken in de onderwijs- groting voor 1992 die op •insjesdag wordt gepubli- r erd. trouvaiiage wil ruim vijf miljoen lden korten op de reguliere dgetten van de instellingen, rest kort de bewindsman r het schrappen van extra bsidies voor projecten die de lellingen uitvoeren in op- cht van het ministerie, instellingen van de verzor- nkgsstructuur ondersteunen scholen bij hun lesgevende zoals schooladviesdien- alsF h<f te len tu m. Je betel hij a p. 0« :kend. tren )en zij wjileveren hardste klap valt als het n Wallage ligt bij het Stich- Leerplanontwikkeling Enschede: 2 miljoen lden. De landelijke pedago- sche centra moeten samen miljoen inleveren. Op het to bezuinigt de bewindsman miljoen en op het Instituut tor Onderzoek van het On- irwijs SVO in Den Haag 0,3 iljoen. Eerder lekte al uit dat allage de subsidie wil hrappen voor de ondersteu- ng van de basischolen in ïesland bij het geven van DEN HAAG Alle ge meenten in Nederland zouden een bepaald per centage van de beschikba re woningwetwoningen moeten toewijzen aan asielzoekers. Op deze ma nier kan voorkomen wor den dat asielzoekers met een voorlopige verblijfs status in korte tijd drie keer moeten verhuizen. Dit stelt de vereniging Vluch telingenwerk voor in een al ternatief plan voor de opvang en begeleiding van asielzoe kers dat vandaag in Den Haag is gepresenteerd. Staatssecretaris Kosto van jus titie heeft onlangs voorgesteld de asielprocedure aanzienlijk te bekorten. Als het aan Kosto ligt, wordt al snel een onder scheid gemaakt tussen asiel zoekers met een reële kans op erkenning en vluchtelingen die zo goed als kansloos zijn. Voor de kanslozen worden in het plan-Kosto aparte semi-ge- sloten Kort Verblijf Centra's ingericht. De overige asielzoe kers verhuizen na opvang in een Onderzoeks en Opvang centrum naar vijftig nog in te richten Asielzoekers Centra. Vluchtelingenwerk verzet zich nu tegen de voorgestelde aparte opvang van 'kansloze' asielzoekers. Door de procedu res van deze mensen versneld te behandelen is de kans op foute besluitvorming boven dien vrij groot, zo vreest de or ganisatie. Ook de inrichting van vijftig nieuwe Asielzoe kers Centra stuit op weerstand bij Vluchtelingenwerk. „Het vele verhuizen van asielzoe kers is inefficiënt, logistiek niet haalbaar en leidt tot hos- pitaliseringsverschijnselen" Vluchtelingenwerk ziet een goedkopere en humanere op lossing in het toewijzen van nieuwe woningwetwoningen aan asielzoekers. „Voor deze groep zou de regeling Rijks- voorkeurswoningen openge steld moeten worden" (de re geling die tien procent van de te bouwen woningwetwonin gen toewijst aan bepaalde cate gorieën woningzoekenden, red.), aldus het plan. Het feit dat het kabinet in zijn plannen vasthoudt aan plaatsing van gedoogde asielzoekers in spe ciale ROA-woningen (regeling opvang asielzoekers) leidt vol gens Vluchtelingenwerk tot verstopping en stagnaties en een onnodig langdurig verblijf van asielzoekers in grote cen- VluchtelingenWerk onder schrijft in zijn plan de nood zaak om asielprocedures snel ler af te handelen, bijvoor beeld binnen gemiddeld 123 dagen tegen twee jaar nu. Ook met een ruwe onderverdeling in verschillende categorieën asielzoekers gaat men ak koord. Veel tijdwinst is vol gens de vereniging te behalen door de taak van het ministe rie van buitenlandse zaken bij het behandelen van de proce dures te schrappen. Tenslotte stelt de vereniging voor een openbaar documentatiecen trum in te richten, dat objec tieve informatie over de men senrechtensituatie in het her komstland van de vluchtelin gen moet verzamelen. Wao'ers demonstreren voor het CDA-huis in Den Haag. Na het partijbureau van de PvdA eerder deze week, was gisteren het CDA-partijkantoor een dag lang het doelwit van demonstranten die protesteerden tegen aanpassingen van de wao. foto: Stephen evenhuis Lot kabinet in handen PvdA-fractie (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG Het lot van het kabinet ligt in handen van de PvdA-fractie. Aangenomen wordt dat de PvdA-ministers het voorgestelde compromis in het kabinet zullen steunen. Als de PvdA-fractie dit weekeinde echter haar fiat niet aan het voorstel geeft, dreigt een kabi- Inmiddels is duidelijk dat voor minstens vier fractieleden het laatste voorstel onvoldoende te gemoet komt aan hun wensen. De positie van staatssecretaris Ter Veld is nog onduidelijk. Zij reageerde afgelopen nacht bij zonder geïrriteerd op vragen: „Ik kan nu niets zeggen, u moet rustig afwachten wat er uit komt. Kunt u zich voorstel len dat op dit moment het be langrijkste probleem is: een ge sprek over de wao?". De meeste bewindslieden toon den zich na afloop optimistisch. De sfeer waarin het kabinets beraad plaatsheeft wordt goed genoemd. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking zei na afloop: „Er is een algehe le constructieve instelling. Er liggen geen claims op tafel. Er zijn wel inschattingen over dat gene wat noodzakelijk is en er D66 heeft een alternatief be dacht voor de wao-plannen van het kabinet, waarirr zowel hoogte als duur van de uitke ring onaangetast blijven. Vol gens het kamerlid A. Schimmel biedt het plan desondanks mo gelijkheden drie tot vijf miljard gulden te besparen op de wao- en ziektewetuitgaven, zo zegt ze vandaag in de Volkskrant. De D66-variant gaat uit van de successen die bij bepaalde be drijven al zijn behaald met ex perimenten tot terugdringing van het ziekteverzuim. Open dag Landmacht in teken van ontspanning EDE 'De Koninklijke land macht in beweging' is het the ma van de open dag van de Koninklijke landmacht die morgen in Ede wordt gehou den. Het Verbindingsdienst Opleidingscentrum (VOC) op het kazernecomplex Ede-Oost bereidt zich voor op. tiendui zenden belangstellenden. Op het VOC worden jaarlijks hon derden militairen opgeleid om met telecommunicatie-syste- men om te gaan. De open dag is opgezet met na druk op de ontwikkelingen in de wereld, die ook het reilen en zeilen bij de Landmacht niet onberoerd laten. Een van de speerpunten van de veranderingen is de oprich ting van een 'luchtmobiele bri gade'. Die moet de landmacht in staat stellen sneller, flexibe ler en veelzijdiger op te tre den. Een show met gevechts- en transporthelikopters geeft het publiek morgen een in druk van het materieel waar uit een luchtmobiele eenheid kan bestaan. De show wordt voor een groot deel uitgevoerd met typen helikopters die tij dens de Golfoorlog en de geal lieerde hulpverlening aan de Koerden in Noord-Irak zijn ingezet. Uit de Verenigde Sta ten, Frankrijk en Duitsland komen gevechtsheli's zoals de Cobra, Apache. Gazelle en Bölkow. Transporthelikopters zijn er van het type Chinook (VS) en CH'53 (BRD). De open dag biedt verder tal van de monstraties van de wapens en dienstvakken van de land- hoe m SCHAPEN DRIJVEN IN VLIETLAND ndenT r voor! "W"7~ EIDSCHENDAM :hte herders volgen de >rmale weg: ze hebben een kudde schapen en haffen dan één of meer >nden aan om hen te ilpen die wollen truien poten bijeen te houden van A naar B te drij- i. Maar in huize Van Zweep in Renkum erkte men precies an- irsom. /ij hadden de honden al en bben speciaal voor hen 25 ïapen gekocht", vertelt zoon rge. De 19-jarige leerling rtn de agrarische school in rneveld start zaterdag als iderlandse favoriet in het iropese kampioenschap eepdog trial in Vlietland. In recreatiegebied tussen lidschendam en Voorschoten ijden bijna veertig 'hand- 1 met hun hond zaterdag de twaalf plaatsen in de lale op zondag, ie tijdens vakantietripjes of i het BBC-programma 'One and his dog' al kennis Heft gemaakt met de unieke ^'menwerking tussen schape- en hond, weet dat de Bor- collie een hond is die qua telligentie, energie, gehoor- imheid, moed en trouw zijn lijke amper kent; en zijn neef de Schotse collie i') tot show-hond degra- Een Border collie wil erken, hard werken, en ludt dat ook tot zijn dood toe vol. Zo is hij door jarenlange selectie geworden. Als hij te weinig te doen heeft, zoekt hij zelf wat op, met alle mogelijke last en gevaar. Honderd keer per uur zeuren of je een bal gooit is tot daaraan toe, maar zodra een Border collie kinde ren gaat opdrijven of fietsers en auto's gaat omcirkelen en met zijn fixerende blik ('the Eye') onder controle wil krij gen, dreigt er gevaar voor alle partijen. Elke bezitter van een Border collie moet zijn hond daarom veel te doen geven en hem op tijd gericht leren ge hoorzamen. Eerste in 1873 De eerste officiële sheepdog trial was in 1873 in Bala (Wa les). Vanwege de Britse en Scandinavische quarantaine bepalingen moet het 'EK scha pen drijven' het altijd zonder honden uit die gebieden doen. Maar ook een klein-Europese titel is een gewaardeerde titel, vinden de deelnemers. Boven dien is elke wedstrijd een ma nier om je herdershond (meestal een Border collie) te meten met de concurrentie. De deelnemers kunnen maximaal honderd punten halen na de diverse onderdelen, waaron der schapen ophalen, drijven, scheiden en pennen. De al leenstaande handier (herder) lijkt met zijn fluittonen ie mand die met een afstandsbe diening een robothond be stuurt, zo goed en direct rea geert zijn hond dank zij het constante oog- en oorcontact op elk commando. Ken bij voorbeeld kan op bevel op drie verschillende manieren naar rechts lopen en bepaalde snel heden aanhouden of juist niet. Vorig jaar eindigde Serge van der Zweep met Ken als derde bij het continentale EK, dat meestal door Fransen wordt gewonnen. Alleen in '87 zege vierde een Nederlander, J. Zuidewind uit Texel met Fly. Dit weekeinde doet Zuidewind mee met het teefje Jill. Erg slim Wat maakt Serges hond zo ex tra speciaal in dat veld van toch al slimme honden? De Renkumer: „Ken luistert ver schrikkelijk goed en is rustig. Hij is heel erg slim. Een Bor der collie mag van mij langha- telt dat-ie goed werk is. Met Ken train ik bij na elke dag. We hebben een graasweide met 25 schapen op vijf minuten van ons huis en daar moet ik toch altijd naar toe om de kippen en eenden te voeren. Ken brengt ook elke dag die eenden en kippen naar binnen. Als ik hem niet bij me heb, merk ik pas wat ik mis en hoeveel tijd ik dan met die vo gels kwijt ben". Ken kent een stuk of 25 com mando's. „Maar hij reageert ook op heel veel tussencom- mando's. Ik ben hem in elke situatie de baas. Wat er ook gebeurt, ik heb er altijd een commando voor. Ik heb Ken zóveel geleerd en hij leert zó gemakkelijk, dat is ongeloof lijk. En Ken is zo slim, dat als hij mij tijdens wedstrijden door te veel randlawaai niet kan horen, hij uit zichzelf zorgt dat alles goed verloopt. Hij laat zich ook niet door een hoog loopse teef afleiden als die naast hem zou lopen. De schapen gaan voor". Serge van der Zweep kent al zijn tegenstanders goed, maar kan over zijn titelkansen niets zeggen. „We krijgen allemaal steeds nieuwe schapen om te drijven. Daar kan altijd een rotschaap tussen zitten, daar doe je niks aan". Mocht Serge vannacht van de spanning de slaap niet kunnen vatten, kan hij altijd weglo pende schapen gaan tellen. Ken haalt ze wel weer terug. Vermist meisje dood aangetroffen ARNHEM Het Am- hemse meisje Dilek Unguc (3) is gistermiddag rond half drie in een waterpar tij in de Arnhemse wijk Presikhaaf dood aange troffen door een duiker van de brandweer. Gezien de omstandigheden waaronder zij werd gevonden neemt de politie aan dat zij door een misdrijf om het leven is gekomen. Het meisje, dat sinds dinsdag middag zoek was, was in haar woonwijk Het Broek aan het fietsen. Toen. haar moeder haar een half uur niet meer gezien had werd een zoekactie door buurtbewoners gestart. Twee uur later werd de politie gealarmeerd, die eveneens een zoekactie begon. Volgens de politiewoordvoerder is donder dagmiddag het Gelders re cherche bijstands team bijeen geroepen om onderzoek te doen naar de moord op de driejarige peuter. Over dit on derzoek wil hij geen verdere mededelingen doen. APELDOORN Het openbaar ministerie heeft beslo ten geen vervolging in te stellen naar aanleiding van een forse snelheidsovertreding in april in Apeldoorn, waarbij een hofauto met twee leden van het koninklijk huis, onder wie waarschijnlijk prins Maurits, en twee volgauto's betrokken waren. Uit een oriënterend feitenonderzoek dat door de rijksrecherche onder verantwoordelijkheid van de Procureur-Generaal in Den Haag is verricht, is gebleken dat de auto met de twee leden van het koninklijk huis, werd gevolgd door twee auto's van de Vei ligheidsdienst Koninklijk Huis (VDKH). De laatste volgauto heeft zich schuldig gemaakt aan een snelheidsovertreding aan gezien deze wagen het contact met colonne had verloren en vol gens de voorschriften trachtte zo snel mogelijk weer aansluiting te krijgen. Uit het onderzoek kwam niet naar voren of de beide andere au to's te hard hebben gereden. Een reden voor "het openbaar mi nisterie om een punt achter deze zaak te zetten. De politie in Apeldoorn meldde destijds dat de drie auto's 112 kilometer per uur reden op een wegvak waar maar 50 kilometer per uur gereden mag worden. Of in de hofauto een lid van van het koninklijk huis (achter het stuur) zat, is officieel niet be kend. De naam van prins Maurits wordt genoemd, maar de RVD meldt daar niets over. Waarschijnlijk als antwoord op allerlei geruchten benadrukte de RVD gisteren dat de Veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis „alle medewerking" heeft gegeven aan het onderzoek. Cocaïne ASPAR PIT HOKT /MIJ EEN PLEK OM EEN ZWEMPAP TE VAU&EN MT OAAN WE EP/MEE RJEU AlS WE El? EENTJE VAN EEN Z PAT IS NOU IETS OM OE 6EEN Z0P6EN 0I/EE NTE/VMKEN.. JIJ WEET OOK NIET WAT EEN ZWEMPAD ISHE Unieke supermagneet in Radboud NIJMEGEN Het academi- sche ziekenhuis St. Radboud (AZN) heeft sinds kort een voor Nederland uniek magne tisch resonantie-systeem in ge- bruikgenomen. Met deze su permagneet kunnen beelden van het inwendige van de mens worden gemaakt zonder schadelijke bijwerkingen, zo maakte het ziekenhuis van morgen bekend. In Nederland bestaan al enkele MR-appara- ten. Het MR-apparaat van het AZN is uniek, omdat er driedi mensionale opnames en bewe gende beelden mee gemaakt kunnen worden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3