„Geef meer bevoegdheden aan niet-gewijde ambtsdragers" GEESTELIJK LEVEN OPINIE Joden en zwarten slaags in New York „De Russen wilden niet opnieuw slaaf worden" COMMENTAAR Caidó^Qowumt vrijdag 23 augustus 199j Strijdbare bisschop De Nevares met pensioen NEUQUEN De Argentijnse bisschop Jaime de Nevares (76) van Neuquen is deze week met emeritaat gegaan. Hij verwierf tijdens de militaire regimes in Argentinië veel bekendheid door zijn strijd voor de mensenrechten. Zijn kritiek op het regiem werd hem niet in dank afgenomen. Generaal Harguindeguy, mi nister van binnenlandse zaken tijdens de laatste dictatuur (1976- 1983, noemde hem een 'revolutionaire, ondermijnende marxist'. Mgr. De Nevares werd wegens zijn aktiviteiten voor de mensen rechten door oud-president Alfonsin benoemd tot lid van de na tionale commissie voor de vermisten. Deze commissie onder zocht de schendingen van de mensenrechten tijdens de dicta tuur. De uitkomsten van dit onderzoek zijn in het beroemde boek 'Nooit meer' gepubliceerd. Vorig jaar keerde hij zich met ondere anderen prof. José Miguez Bonino oud-president van de commissie mensenrechten van de Wereldraad van Kerken, te gen de vrijlating van de juntaleiders door president Menem. Toch ontmoeting kerkleiders Servië en Kroatië Overdaad komt veel te kort, gierigheid alles GENEVE De servisch- orthodoxe patriarch Pavle en de Kroatische rk kar dinaal Franjo Kuharic zul len dit weekeinde de bur geroorlog in Joegoslavië bespreken. Veertien da gen geleden ging een ge sprek tussen beide kerk leiders niet door. Dit heeft de Konferentie van Euro pese Kerken (KEK) don derdag in Genève meege deeld. Plaats van bespreking is de Oost-Kroatische stad Djakevo, die weliswaar midden in een gebied ligt waar om gevochten wordt, maar ook een symbool is van de goede oecumenische betrekkingen tussen ortho doxen en rooms-katholieken, aldus de KEK. De twee kerkleiders .zullen zich ook uitlaten over de oecu menische ronde tafel-confe rentie, die de KEK wil organi seren. Als gevolg van spannin gen tussen de kerken van Ser vië en Kroatië is deze confe rentie, waaraan vertegenwoor digers van alle godsdiensten moeten deelnemen, vorige Von Nell-Breuning SJ overleden FRANKFURT am MAIN De jezuïet Oswald von Nell- Breuning, de nestor van de rooms-katholieke sociale leer, is woensdag op 101-jarige leef tijd in Frankfurt am Main aan een hartstilstand overleden. Hij was in 1911 in 's-Heerenberg ingetreden bij de Jezuïetenorde die in die tijd in Duitsland was verboden. Von Nell-Breuning, evenals Karl Marx in Trier geboren, werd in 1928 hoogleraar voor moraaltheologie aan de filoso- fisch-theologische hogeschool van zijn orde te Frankfurt. In 1948 werd hij aan de Universi teit van Frankfurt benoemd tot hoogleraar economische en so ciale ethiek. Hij was mede-au teur van de sociale encycliek Quadragesimo Anno uit 1931 van paus Pius XI. Daarin wor den sociale beperkingen aan het privé-eigendom gesteld. Zijn hart ging uit naar de ar beidersbeweging. Vaak heeft hij scherpe kritiek geuit op de sociale markt-economie, de Duitse vorm van het kapitalis me. Wie alles van het marxis me afwijst, schreef hij in 1985, bestrijdt ook de opvattingen van Karl Marx die wel juist zijn, en werkt zo mee aan de instandhouding van het on recht. De nazi's legden hem in 1936 een publikatieverbod op. In 1944 werd hij wegens beledi ging van de nationaal-socialisti- sche staat veroordeeld tot drie jaar tuchthuis en een geldboete. Hij hoefde de straf echter niet uit te zitten. Bij zijn honderdste verjaardag ontving hij vorig jaar uit handen van president Richard von Weizsacker het 'Grosskreuz des Verdienstor- dens' van de Bondsrepubliek Duitsland. Verder zijn hem tal loze eredoctoraten en andere onderscheidingen verleend. Von Nell-Breuning stond be kend om zijn werkkracht. Zijn werk telt meer dan zeventien honderd titels. Volgens een woordvoerder van het semina rie in Frankfurt waar Von Nell Breuning overleed en vijftig jaar lang doceérde, maakte de jezuïet nog dagelijks een wan deling. GOUDSE KATHOLIEKEN AAN BISSCHOP BAR: GOUDA Rooms-katho lieken in Gouda hebben bisschop R.Ph. Bar van Rotterdam gevraagd om het priesterambt „voor meer categorieën mensen open te stellen" en de be voegdheden van niet-ge wijde ambtsdragers te verruimen. Dat is beter dan het snel slinkende aantal priesters te verde len over de parochies, zo als het bisdom wil. „Dit vereist moed", schrijft de parochie van Gouda-West in een brief aan de bisschop. De vergadering weet eveneens „dat er moed voor nodig is om het bisdom en al zijn geledin gen, ook in hun bestuursvorm en gezagsstructuur, door de mocratisering en declericalise- ring meer in overeenstemming te brengen met de huidige tijd geest." De Goudse katholieken con stateren „dat bisschoppen die openstaan voor maatregelen welke* afwijken van de heer sende opvattingen zich nogal snel door de bisschoppenconfe rentie of 'Rome' laten corrige ren". Zij roepen de bisschop op zijn „eigen gezag" te laten gel den. „Naast gehoorzaamheid is ook vrijmoedigheid een deugd welke bisschoppen siert!" Het verdelen van het aantal priesters, zoals de bisschop zich heeft voorgenomen in het 'Scenario pastorale bezetting 1995', komt volgens de paro chievergadering neer op „het verdelen van het tekort en daarmee het verdelen van de pijn. De bisschop kan beter kiezen voor „structurele oplos singen" voor het priesterte kort. De woordvoerder van bisschop Bar wijst erop dat er in het bisdom al heel wat pastoraal werkers werkzaam zijn, die in veel gevallen ook verlof heb ben om te dopen. „De bisschop voert zeker geen restrictief be- Joodse bewoners houden de wacht bij de synagoge terwijl de politie enkele honderden demon stranten uiteendrijft. FOTO: AP NEW YORK In de af gelopen dagen zijn al meer dan honderd gewon den gevallen tijdens on lusten tussen chassidische joden en zwarten in het stadsdeel Brooklyn, in de wijk Crown Heigths. Er zijn nu echter tekenen die wijzen op verbetering van de betrekkingen. De joden van de orthodoxe Lubavitcher-sekte geven de zwarten de schuld van de mis daad in de wijk. De zwarten op hun beurt zeggen dat de joodse sekte teveel macht heeft en een voorkeursbehan deling geniet. De meeste van de ongeveer 300.000 inwoners DANKDIENST RUSSISCHE KERK IN AMSTERDAM AMSTERDAM Het Russische volk, dat de vrijheid heeft geproefd, wilde volgens vader Alexis Voogd niet op nieuw slaaf worden. De priester van de (russisch- orthodoxe) Kerk van de Heilige Nicolaas van Myra in Amsterdam ging don derdagavond voor in de tweetalige dienst, die oor spronkelijk als een gods dienstige manifestatie te gen de staatsgreep was be doeld. In het kleine kerkje in de Utrechtsedwarsstraat waren ongeveer 50 gelovigen, onder wie opvallend veel jongeren, bijeengekomen om God te danken voor de goede afloop van de staatsgreep en Hem te bidden voor „vermeerdering van de liefde". „Vandaag heeft het begrip vrijheid een nieuwe betekenis gekregen, namelijk als het beeld dat het meest kenmer kend voor God is. Misschien wordt het Russische volk eens weer bij zijn oude naam, het Goddragende volk, genoemd: mensen die het beeld van God als de vrijheid in Christus in zich dragen." Een slaaf kan niet leven en niet liefhebben, zo zei vader Voogd. Daarom werd de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk onder het communisme zo zwaar vervolgd. Zeventig jaar lang is getracht het leven uit het Rus sische volk te slaan. De mens moest een machine worden. Alles moest worden opge bouwd: het socialisme, het communisme, de staat. Maar het leven is niet te bouwen. Een boom kan groeien, maar kan niet gebouwd worden. Met een verwijzing naar het als positief ervaren begrip pe restrojka zei vader Voogd' dat alleen voor reconstructie in aanmerking komt wat niet goed is gebouwd. Menselijk le ven kan niet worden afgebro ken en weer opgebouwd. De mens kan alleen van gedaante veranderen door te leven naar het beeld Gods als vrijheid. Zij die onder het mom van de 'vooruitgang' de menselijke vrijheid wilden vertrappen en door slavernij vervangen, gin gen tegen Gods wil in. Er zijn in Nederland naar schatting zo'n duizend rus- sisch-orthodoxe gelovigen (Russen, andere Oosteuropea nen en Nederlanders), ver deeld over 13 parochies. Onder het Patriarchaat van Moskou, zoals de Russisch-Orthodoxe Kerk zichzelf noemt, staan zes parochies. Na de Russische Re volutie scheidden zich gelovi gen af die onder het Oecume nisch Patriarchaat van Kon- stantinopel staan (vier paro chies). Tenslotte is er de „sy nodale" kerk. die noch de pa triarch van Moskou noch die van Konstantinopel erkent, maar door een bisschoppensy node in New York wordt ge leid (drie parochies). Voogd was docent Russisch aan de Universiteit van Am sterdam, waar hij de uitgewe ken Russin Tatjana Stojanova tegenkwam. Zij huwden, Tat jana werd docente terwijl Alexis zich tot het russisch-or- thodoxe geloof bekeerde en priester werd. Oecumene De Russisch-Orthodoxe Kerk kreeg donderdag een schou derklopje van de Konferentie van Europese Kerken, waar van overigens Aleksej een van de presidenten is. „De Kerk heeft niet gezwegen, maar dui delijk de kant van de demo cratie gekozen," aldus studie secretaris Hermann Goltz van de KEK. Daarmee heeft de pa triarch zich ook moedig opge steld tegenover de conservatie ve krachten binnen de Rus sisch-Orthodoxe Kerk zelf die nog steeds niets van de her vormingen moeten hebben. De KEK-functionaris sprak de hoop uit dat de Russisch-Or thodoxe Kerk deze koers zal blijven volgen en een „nieuw platform voor oecumene in de Sovjetunie" zal worden. Voor al de verstoorde betrekkingen met de protestantse kerken in de Baltsche staten moeten worden verbeterd. De moedige houding van de patriarch is een bewijs dat het patriarchaat van Moskou (zoals de Rus sisch-Orthodoxe Kerk zichzelf betitelt) niet langer aan de lei band van de staat loopt. Kardinaal onder indruk van „hoogstaande moraal" in India I! UTRECHT Diep onder de indruk van de „hoogstaande publieke moraal" van het land, is kardinaal A.J. Simonis te ruggekeerd van een drieweeks 'werk- en kerkbezoek' aan In dia. Vooral de moraal op sek sueel gebied deed hem denken aan de goede tijden van zijn jeugd. „Samenwonen voor het huwe lijk komt er niet voor; alleen hier en daar een sporadische uitglijder", aldus de aartsbis schop van Utrecht. Tot zijn grqte vreugde ontdekte hij dat er in India zeer weinig echt scheidingen zijn, geen genera tiekloof bestaat en ouders nog gezag hebben. „En geen snip pertje pornografie." „Het is een waardig volk, trots en zelfbewust, met een gewel dige culturele en geestelijke achtergrond", vat Simonis sa men. Het verbaasde hem dan ook niet dat de katholieken die hij bij zijn bezoek aan 22 kloos ters, 6 ziekenhuizen, 7 semina ries en 9 andere instituten ont moette, met „een zeker dédain" neerkijken op het westen, dat op moreel gebied is afgegleden. Voor priesters is het celibaat „absoluut geen probleem". Het bezoek aan India, op uitno diging van zijn collega Padiya- ra van Ernaculum, leverde de kardinaal „een cultuurschok" op, ook al door de kennisma king met de „massieve en mas sale armoede" en met het hin doeïsme. „Met de islam en het boeddhisme voel je je nog wel een beetje verwant, maar het hindoeisme is zo wezens vreemd." Het land, met onge veer 80 procent hindoes, telt „honderden miljoenen mensen die de Heer niet kennen. Een enorme uitdaging voor de Cultuur Tegelijk is het ook voor Simo nis duidelijk dat die „ongecom pliceerde, eenvoudige, beschei den, nederige en zuivere le venswijze" van de Indiase be volking met het hindoeïsme te maken heeft. Op een of andere manier moet deze voortkomen uit het contact met de goden wereld de arme Indiase hindoes hebben vele goden en wellicht daardoor minder 'af goden' dan de rijke mensen in het Westen. De vraag of dat de kerk in haar drang tot missie niet tot grote bescheidenheid zou moeten manen, beantwoordt Simonis instemmend: „De kerk moet altijd bescheiden zijn". Zijn bezoek aan India heeft hem ervan overtuigd dat het vraagstuk van de inculturatie „hoe kan ik het christelijk geloof brengen in de eigen cul tuur van het land, zonder aan de inhoud van dat geloof tekort te doen" -levensgroot is voor de kerk. De paus heeft daar ook meermalen op gewezen. Het was voor Simonis geen probleem dat steeds meer non nen hun 'westerse' kloosterkle- dij afleggen en kiezen voor de sari, waarin alle Indiase vrou wen lopen. Vraagtekens plaat ste hij wel bij de viering van de eucharistie aan een heel laag tafeltje, omdat Indiërs nu een maal alles 'hurkend' doen. „Komt dit wel overeen met het offerkarakter van de heilige mis", zo vraagt hij zich af. De kardinaal vindt het ronduit te ver gaan wanneer Indiase christenen ertoe overgaan om Christus in lotus-houding af te beelden. Hier is volgens hem geen sprake meer van incultu ratie, maar van vermenging van godsdiensten (syncretisme). „Je kunt Jezus niet volgens deze hindoe-traditie afbeelden. Hij is een historische figuur die je moet plaatsen tegen de ach tergrond van het Midden-Oos ten. Bovendien moet je Jezus niet alleen laten zien, maar al tijd omgeven door zijn leerlin gen." Van een officiële dialoog tussen christenen en hindoes is vol gens Simonis totaal geen spra ke, niet alleen omdat de twee godsdiensten zover uit elkaar liggen, maar ook omdat het hindoeïsme anders dan de kerk in het geheel niet gestructu reerd is „Dus bij wie moet je aankloppen?" Desalniettemin waarderen de hindoes de christenen een kleine minderheid in het land zo heeft Simonis gemerkt, met name vanwege hun grote inzet in het onderwijs, de ge zondheidszorg en het liefdadig heidswerk. „De echte christelij ke caritas is een heel sterke troef in handen van de christe nen van India." De staatssecretaris van binnen landse zaken M.M. Jacob de cij fers maakte donderdag in het Indiase Lagerhuis bekend dat meer dan 4800 Indiase vrou wen slachtoffer geworden zijn van zogeheten „bruidsschat- moorden". Omdat de vrouwen week op de lange baan gescho ven. Pavle en Kuharic, die voor het eerst in mei de Joegoslavische crisis bespraken en toen de be volking gezamenlijk opriepen geen geweld te gebruiken, zouden elkaar twee weken ge leden al ontmoeten. De Rooms-Katholieke Kerk van Kroatië steunt het onaf hankelijkheidsstreven van deze republiek. De Servisch- Orthodoxe kerk zet zich uit bezorgdheid over het lot van de Servische minderheid in Kroatië in voor de eenheid van Joegoslavië. Nieuw begin "if: De grote 'survivor' (overlever) was hij steeds vaker noemd en met zijn terugkeer naar Moskou, drie dagen het Staatscomité voor de Noodtoestand had gepoogd hem val te brengen, heeft Michail Gorbatsjov zijn reputatie eer aangedaan. Vroeger dan hij van plan was geweest, hij zijn taak hervatten. Maar de Sovjetunie zal niet meer wat zij geweest is. Zelden zal een mislukte staatsgreep een supermacht daarmee heel de wereld zo hebben veranderd als de 'drii gen van Moskou'. Wat zes jaar perestrojka niet had beref nu op slag gerealiseerd: het uitgeholde partijsysteem h niet meer de macht om de gebeurtenissen in Moskou te d ren en daar zal heel de wereld beter bij worden. Zolan laatste garde van de stalinisten niet helemaal was uitges keld, bleef over Europa nog een dreiging hangen dat de litaire dictatuur nog kon terugkeren. Die is voor altijd geveegd. De partij heeft haar laatste troef verloren tegei sterkste vijand die ze tegemoet moesten treden: het Russii volk. Nu zij voor het eerst in zeventig jaar de kans kr heeft de bevolking de partij op de meest smadelijke ma i in discrediet gebracht en het definitieve vonnis over het jet-communisme geveld. Met de coup heeft het comité vernietigd waaraan het zich vastklampte: het beschen van de stalinistische erfenis. - a ij I i ireel :euw ogen eken lij-Wej at) hei inst :s de iciale |rs te •t vert loopi g op ag. In de n Een var 5 kun 't gev< al! On ort nd nd leid, maar uitbreiding van be voegdheden is nu eenmaal niet aan hem." Het dekenaat Alkmaar heeft bisschop H.J.A. Bomers van Haarlem begin dit jaar een soortgelijke brief gestuurd. Het kreeg als antwoord dat het priestertekort er niet toe mag leiden dat de kerk oplossingen zoekt „die niet in overeen stemming zijn met het Evan gelie zoals de Kerk dat de eeu wen door heeft verstaan". Met dat afsluiten van het verleden is ook de toekomst wat duidelijker geworden. Voor Gorbatsjov of wie ei hem ook aan de macht komt is er nu nog slechts een samen met de progressieven pogen te redden wat er te den valt van het land. Verder uitstel zou fatale gevi hebben. Versnelde hervormingen zijn trouwens de enige nier om dank te betuigen aan Boris Jeltsin, die door zijn verzettelrjkheid de democratie en het internationale een enorme overwinning heeft bezorgd. Jeltsin zal trom zelf zijn prijs vragen en die zal tenslotte op één ding neejlden 1 men: het einde van de Sovjetunie zoals zij bestond. J* heeft zich zo nadrukkelijk geprofileerd dat hij zoveel ternationale erkenning voor de Russische Federatie heef gedwongen. Daarmee heeft hij ook de interne banden de vijftien republieken een nieuwe context gegeven. Jé acht heeft de onafhankelijkheid van de Baltische republieke erkend, zodat zij vermoedelijk het meest zullen winnet de nieuwe ontwikkelingen. Als Jeltsin vanuit zijn macht sitie andere republieken toestaat hun eigen koers te zal Gorbatsjov dat niet kunnen verhinderen. Dat betel virtueel het einde van het nieuwe Unieverdrag dat hij doorvoeren. van de wijk zijn zwarten. Er wonen zo'n 30.000 chassidische joden. De tegenstellingen kwamen tot een uitbarsting toen de chauffeur van de opperrabijn zwarte kinderen aanreed. Daarbij kwam een jongetje om het leven en enkele uren later werd uit wraak een joodse the ologiestudent doodgestoken. Om de gemoederen tot beda ren te brengen wilde de zwar te Newyorkse burgemeester David Jinkins een bezoek brengen aan de wijk. Hij heeft echter de benen genomen, kort nadat hij was aangeko men. Een schreeuwende en met flessen gooiende menigte belette het hem om zijn weg te vervolgen. DaT betekent onvermijdelijk ook dat de relaties in O1^, Europa veel complexer zullen worden en dat legt een gro verantwoordelijkheid bij de EG, de NAVO en de Confer* over Veiligheid en Samenwerking in Europa om te deren dat Europa wegzinkt in een totale instabiliteit. Zo NAVO als EG hebben die rol nog niet ten volle erkend verzdeken van Tsjechoslovaken, Polen en Hongaren nadere samenwerking en eventuele toetreding hebben zij kens verworpen met het argument dat de hardliners in Kremlin niet geprovoceerd mochten worden. Nu die weggejaagd, valt dat argument weg, maar tijdens het cr beraad van de NAVO is al gebleken dat het wachten v Oosteuropeanen nog wel even zal voortduren. De crisis in Moskou heeft haarscherp aangetoond hoe het gevaar op interne destabilisatie is als deze landen hun lot worden overgelaten bij het oplossen van hun enoj problemen. Deze keer is alles goed afgelopen, maar er nog vele gevaren die de ontluikende democratieën be* gen. Voor EG en NAVO wordt het tijd dat zij een keuze ken. Een permanent ziek Oost-Europa is een gevaar vooi dereen. miljo de deel noem o UI1 ndm£ grotir insjes erd. '^tallage 'efdgette rest or hei bsidiet tellin w ileve ,0 in 'e iche milj to bei miljo* )or oi rwijs iesl« Oecumenische steun voor Boff SAO PAULO Het Oecume nisch Centrum voor Documen tatie en Informatie (CEDI) uit Sao Paulo steunt de bekende Braziliaanse bevrijdingstheo loog Leonardo Boff. De fran ciscaan werd in mei onder druk van het Vaticaan uit zijn functie als hoofdredacteur van het rooms-katholieke tijd schrift 'Vozes' gezet. In het blad 'Tempo e Presenca' van het CEDI wordt het ont slag van Boff veroordeeld. „De straf van Boff heeft de ker ken, de oecumenische bewe ging en de maatschappij ge schokt. Gewetensvrijheid en vrijheid van meningsuiting zijn onvervreemdbare rechten. Wanneer die worden geschon den, dan heeft iedereen het recht daar tegen te proteste- of hun familie geen bruidsschat of slechts een gering gedeelte daarvan konden betalen, wer den ze door hun echtgenoten en/of hun familie om het leven gebracht. Waarnemers menen echter dat de officiële cijfers veel te laag zijn. CcidócSomcmt Uitgave Kantoor: Telefoon: Postadres Westerpers bv (maakt deel uit Apothekersdijk 34, Leiden. 071 - 122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor Koppmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk Telefoon 070-3190 933 Telefax 070-3906 717 Postadres Postbus 9. 2501 QA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers. Chef-redacteur: G - J. Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808 n Herpen (chef), F Buurn Sport Leiden e o (tel 071 -144 049): K. v n Holstein rge. n de E Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs K Veraart n Sport algemeen (tel 070 - 3190 826): F. Werkman (chef), P Alleblas, D Dijkhuiz rnev* D Kiers, R Langeveld. drs H.-F. Ruijl. Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834) G. Ansems (coordinator), B Jansma, H. Piët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef), S Evenhuis, S. Pieterse i0 831): Ch Bels (chef), A del ïster, C. de Kier, H. Nieuwman (tel 070-3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K. Swiers tidsch •ijden rs' m or de tale o ie tij* het an ai Jeff g' Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H Bijleveld, D H men w land, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, - de volgende correspondenten in het buitenland S. Akkerman (Praag), den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A Courant (Athene) R Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs A Heering (Romearn'ie B van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), 1 F Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs. R Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Uniëde exclusieve vertaal- publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster M deCocq. ri 08.30 tot 17.00 u n 18.00 tot 19 00 u 25,70 76,60 294,30 Nabezorging Telefoon 071 -122 248 op m; 15 00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 r coll tellig* AS PIT n TÉ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2