1 eidwOowuvnt rganist Ton van Eek en Adema-orgel an de Sint Jacobuskerk jubileren emengde gevoelens i j Erik Breukink Spectaculair portret van brandbestrijders KUNST/RTV/FILM 13 Lokatel start met Lokatext stukgeslagen gitaar van Taptoe Breda uitverkocht Nederlands Dans Theater contracteert zes dansers Weloverwogen gok van Van Moorsel TOP UDe dat na t\ wb Hope in &efiet voor uw theater uit t\ n de uim (2) en Scty, voorstL w ink 0- (TOPjIii VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1991 OEN De 88-jarige komiek ope is gisteren teruggekeerd zijn geboorteplaats Londen te zamelen voor een theater, dat zijn naam zal Hope zal zondag optreden Londen Palladium. De op- van dat optreden is be- voor het nieuwe theater, dat komen te staan in de Lon- voorstad Eltham, waar de u k werd geboren. Bij zijn Vist vanuit Los Angeles op liegveld Heathrow zei Hope verslaggevers te zullen blij- ►treden zolang hij kan. DEN HAAG De Haagse lokale om roep Lokatel start onder de naam Loka text met een eigen teletext-service. De eerste pagina's zullen vanaf 30 augustus oproepbaar zijn. In de Koninklijke Schouwburg zal de Haagse loco-burge meester mr. C.V. Martini de start een officieel tintje geven. Het beschikbaar komen v$n deze pagina's is mogelijk ge worden door de introduktie van de TI9000 Teletext Insertor. Deze program matuur biedt een gebruiksvriendelijke muisbestuurde editor voor het maken van Teletext-pagina's, waardoor het ac tualiseren van het bestand slechts lutte le seconden duurt. Bovendien is de om loopsnelheid zeer hoog. Jimi Hendrix brengt ton op LONDEN Twee delen van een stukgeslagen gi taar van de in 1970 overleden Amerikaanse roek- muzikant Jimi Hendrix hebben op een veiling in Londen een bedrag opgebracht van 29.700 pond (on geveer 100.000 gulden). De kapotte, rode Fender Stratocaster en twee schouderbeugels, de overblijfs els van een Londens concert in 1967, gingen naar een anonieme verzamelaar in het Amerikaanse Se attle. De nieuwe gitaar kostte indertijd maar 20 pro cent van het bedrag dat het stukgeslagen exemplaar nu opbrengt. De verzamelaar uit Seattle kocht voor 40.000 pond nog acht andere Hendrix-souvenirs. In totaal gingen vierhonderd relikwieën uit de rock and roll-tijd onder de hamer voor een bedrag van 1,15 miljoen gulden. Een zwart jack van Michael Jackson bracht ruim 33.000 gulden op en een ano nieme Amerikaan telde 27.000 gulden neer voor een corset dat Madonna heeft aangehad. BREDA De zestiende nationale Taptoe is gis teravond op de Chassé-kazerne in Breda voor uitverkochte tribunes in première gegaan. De belangstelling voor de nationale Taptoe is nog niet eerder zo groot geweest. Alle negen avond voorstellingen zijn uitverkocht. Alleen voor de matinee van zaterdag zijn nog kaarten beschik baar. Aan de nationale Taptoe doen de vier Neder landse militaire beroepsorkesten, de vier fanfa rekorpsen van dienstplichtigen en nagenoeg alle dienstplichtige tamboer- en trompetter korpsen mee. Tot de twaalfhonderd deelnemers behoren ook het landmachtorkest uit het mili taire district Pommeren in Polen met een Pool se dansgroep, de 80-jarige Philips harmonie uit Eindhoven en de wereldkampioen marswed strijden van 1989 in Kerkrade de Show and Marchingband Kunst en Genoegen uit Leiden. De première werd voorafgegaan door een gala ontvangst in de Grote Kerk in Breda. Burge meester drs. E. Nijpels opende daar de Taptoe officieel. Hij ging in op de vraag of de mogelij ke bezuinigingen van defensie de Taptoe in ge vaar brengen. Nijpels zei zich sterk te zullen maken voor het behoud van de nationale Tap toe in Breda. Taptoe-voorzitter ïr. G. Brogtrop gaat ervan uit dat de zeventiende Taptoe in elk geval nog op de Chassé-kazerne gehouden kan worden en de achttiende mogelijk ook. Het stichtingbestuur wil proberen het kazerneterrein voor de verde re toekomst te behouden voor Taptoe. De ont vangst in de Grote Kerk werd muzikaal omlijst door een operaconcert door de Koninklijke Mi litaire Kapel en het Bredaas Operakoor. ïl had )ehoor ichter volm in e te h rste h< conde titelv h Jen haar r tsing, Spanja ei be i HAAG Twee ju in één kerk: Ton IseJB^k viert zijn 25-jarig isten-jubileum ^dema-orgel van de icobus de Meerdere- aan de Parkstraat, Terror 1 22 jaar door Van belee yordt bespeeld, werd l"" j ;rd jaar geleden ge- Alle reden voor vier-z antal festiviteiten. gekwj r "Vikjg 30 augustus geeft Ton .r de r^k, onder auspiciën van injei'ags Orgel Kontakt, een De R mconcert met op het enige mrna werken van Bach, ;aar dt ant- Lefébure Wely, is, Mendelssohn en hetzelfde programma lilips Loots honderd jaar de fiiijn op dit Adema-orgel, !n in de Spaarnekerk in De Rfm stond, vertolkte. gmorgen wordt tijdens logmis in de Parkstraat- Ie mis Te Deum Lauda- in Hendrik Andriessen rd en na afloop wordt lilaris in het Willibror- Oude Molstraat 35, :eptie aangeboden. fiarts-organist wt telefoonboek staat hij lid als: Dr. A.A.M.J. van "darts-organist. ke~ i l SraPJe W1^ dat hij de beste tandarts onder de orga nisten en de beste organist on der de tandartsen is. Het lijkt in ieder geval een zeldzame combinatie: tandarts-organist. „Niet helemaal", weet Ton van Eek. ,,In Goes woont een tandarts-stadsbeiaardier. Een aantal jaren geleden had je ook een tandarts die cabaretier was en vroeger bestond de combinatie wijnkoper-orga nist. Nee, zo uitzonderlijk is het niet". Ton van Eek (43) werd in het Brabantse Schijndel geboren, maar de familie verhuisde al spoedig naar Den Haag. Het orgelspelen zat er al vroeg in. Hij kreeg vanaf zijn zesde jaar orgelles en met zijn tiende jaar verving hij een plotseling overleden organist tijdens een Mis. In de parochiekerk speel de hij loven en completen en op het Aloysiuscollege was hij vanaf de tweede klas de orga nist van de school. Na het Aloysiuscollege moest de keu ze worden gemaakt: wel of geen muziekvak. Ton van Eek: „Ach, eigenlijk was er hele maal geen sprake van een keuze. Ik wilde wel naar het conservatorium, maar mijn ou ders zagen dat toch niet zo zit ten. Zij gaven de voorkeur aan een universitaire studie. Ik heb toen nog een flauwe po ging gedaan om muziekweten schappen te gaan studeren, maar dat viel helemaal in ver keerde aarde: Als wij zeggen: geen muziekstudie, dan moet je dat niet via de achterdeur toch stiekum willen binnenha len. De tandheelkunde was min of meer toevallig. Ik wil de nadrukkelijk iets met mijn handen doen en het medische aspect sprak mij ook aan. Daar ligt misschien toch wel een pa- ralel, beide beroepen vragen immers een uiterst nauwkeu rige beheersing van de han- Op de vraag of hij achteraf toch niet de voorkeur zou heb ben gegeven aan een carrière binnen de muziekwereld geeft Ton van Eek een tweeledig antwoord: „Ja en nee. Het is moeilijk te zeggen. Met uitslui tend een functie in de muziek wereld had ik ongetwijfeld meer tijd gehad voor weten schappelijk werk, voor het verrichten van onderzoek, voor het schrijven van publi caties. Maar aan de andere kant moet ik zeggen, dat het werken tegen de verdrukking van de tijd in voor mij dage lijks een uitdaging betekent. Het onder tijdsdruk verrichten van prestaties geeft dikwijls betere resultaten". Opleiding De basis voor het orgelspelen werd gelegd door de Haagse organist Jan Schmitz. Ton van Eek bewaart aan die periode van ongeveer vijf jaar goede herinneringen. „Jan was voor mij in mijn middelbare school tijd de bevlogen, de enthou siaste kerkmusicus, die dat en thousiasme ook wist over te brengen. Een man ook die in tuïtief musiceerde. Ik was een jaar of vijftien toen ik al op zijn orgel mocht spelen terwijl ik nog niet eens zijn leerling was. Hij heeft mij ook vrij snel ingeschakeld om hem zonodig te vervangen. Het was heel tragisch, dat Jan bij het verne men van de mogelijkheid dat de Parkstraatkerk gesloten zou worden, van de ene dag op de andere zijn ontslag nam. Velen, ik ook, hebben tever geefs geprobeerd hem van dat besluit af te houden. Ik heb onlangs voorgesteld, dat indien hij daar prijs op stelt, hij na tuurlijk op het orgel kan stu deren. Zover ik weet, doet hij dat ook". In 1966, het jaar dat Ton van Eek in Utrecht tandheelkunde ging studeren, kreeg hij zijn vaste aanstelling als organist. Dat was in de parochie van de Engelbewaarders in de Brandtstraat. Volgens Van Eek vielen de Utrechtse studie en de Haagse taak als kerkor ganist uitstekend te combine ren. „Door de weeks hoefde ik niet te spelen behalve een en kele trouwerij op zaterdag en dan was ik toch in Den Haag. In dat eerste jaar heb ik geen les gehad, daarna een jaar bij Jos Wielakker en toen naar Bernard Bartelink. Bij Barte- link heb ik ongeveer vijf jaar gezeten en bij hem heb ik ook het Staatsexamen orgel B ge daan. In die tijd had ik ook les van Marie-Claire Alain. Om dat zij beiden grote muzikale persoonlijkheden zijn heeft dat nooit gebotst. Na een aantal ja ren stelde Bartelink voor, dat ik het diploma Uitvoerend Musicus zou behalen en dat heb ik als een ontspannen stu- Adviseur Ton van Eek is ook werkzaam als adviseur van de Katholieke Klokken- en Orgelraad met betrekking tot de bouw, het onderhoud en de restauratie van orgelinstrumenten. „In die funktie ben je eigenlijk een soort middelaar tussen een kerkbestuur en de orgelbou wer. Bij voorbeeld als de or gelmaker meent dat iets nodig is en ik onderschrijf dat, dan moet ik het kerkbestuur zien te overtuigen. Het probleem is natuurlijk, dat waar vroeger voor de eredienst het duurste niet goed genoeg was nu het goedkoopste niet goedkoop ge noeg is. Bij de kleinste schuil kerken zie je dat vroeger wei nig parochianen het geld bij eenbrachten voor toch een or gel, voor een fraai bewerkt al taar, voor een 'schoon' inte rieur. Tegenwoordig komen de parochianen in grote auto's naar de kerk, gaan tweemaal per jaar met vakantie, maar in de kerk moet het goedkoper en minder. Als adviseur moet je er voor vechten, dat niet al tijd maar weer voor het goed koopste wordt gekozen. Het argument dat altijd wordt ge bruikt is: bij de protestanten is een orgel veel belangrijker dan bij de katholieken, maar Ton van Eek: „De mensen komen niet om in de kerk hetzelfde te horen als daar buiten. Dat was de misvatting van de zestiger jaren". FOTO: SONJA BESTEBROER sedert Vaticanum II geldt dat argument niet meer. Nu moet de gemeenschap ook zingen, er zijn veel meer tussenspelen, het wordt voor koorbegelei ding gebruikt, voor entree en voor naspel. Maar het argu ment wordt nog altijd gebruikt om als het ware het eigen ge weten te sussen. Natuurlijk weegt een orgel zwaar op het totale budget van een kerk, maar de levensduur is dan ook in feite onbeperkt. De mensen schenken het niet weg, zij schenken het aan elkaar". Becommentariëren De jubilaris heeft bepaald, dat eventuele giften bij zijn jubile um worden aangewend voor de restauratie van het Mitter- reither-koororgel. Ton van Eek legt in zijn functioneren als organist nadrukkelijk het accent op zijn taak als kerkor ganist. „Dat kerkorganist zijn, dat opluisteren en becommen tariëren van de liturgie, vind ik het mooiste van de funktie. Het is het kleuren met klan ken van het kerkelijk jaar. Dat kan op de hoogfeesten heel juichend zijn of bij andere ge legenheden ook meer ingeto gen. Voor veel mensen zijn alle zondagen even grijs, maar het kerkelijk jaar geeft kleur aan de zondag, aan het leven. Als organist kan je meehelpen aan het geven van een profiel aan een bepaald feest. Je hebt het gevoel dat je in eeuwen lange traditie een schakel bent. Een traditie vanuit het Latijn. Het is een misvatting in de uitleg van Vaticanum II dat de volkstaalliturgie de voorkeur verdient boven het Latijn. Dat is niet waar. De taal van de kerk blijft het La tijn en daarnaast kan ook volkstaalliturgie plaatsvinden. Op zich is er niets tegen die volkstaalliturgie, maar in veel kerken ontaardt dat in een soort Mieke Telkamp-cultuur. Dan kan je je inderdaad gaan afvragen: waarheen, waartoe en hoever. Als de muzikale taal van de kerk niet of nau welijks verschilt van wat je in de wereld hoort, dan heb je blijkbaar niets anders meer te bieden. Dan is het ook geen wonder dat de mensen weg blijven, want ze horen binnen en buiten de kerk hetzelfde. En om hetzelfde te horen ko men de mensen niet naar de kerk, dat was de misvatting van de zestiger jaren. Geluk kig is er vandaag de dag weer en meer sprake van bewust wording". BACKDRAFT UDIO LEIDEN: 'Backdraft' I Russell, William Baldwin, "de Niro, Scott Glenn, Jenni- i Leigh en Donald Suther- Ron Howard. 'oord 'backdraft' komt technische woorden van de Amerikaanse 'eer. In Nederland is er 'exact dekkende term al wordt het woord ver', of 'brandoverslag' t. Het staat voor een inde brand in een afge- uimte waar alle aanwe- urstof is opgesoupeerd, voorraad onver- is opgebouwd die op een nieuwe toevoer "bf om als een enorme pom te ontploffen. Er imaar een deur of een bpen te gaan en die op x liggende 'backdraft' n dë n Howards film met die irijgt de brandweer van jo driemaal met het fe- [n 'backdraft' te doen. ngres iemaal wordt er slechts nateur I ft gisteh m de m de t' >lgens d Gyi 135 Het t< tijdens oegewe jaar li irschiji Göteï stad één enkele man gedood. Het lijkt er op dat de smeulende brand(bom) door iemand die van wanten weet is 'aange legd' om die drie mannen uit de weg te ruimen. Een ver denking die sterker wordt wanneer ze alledrie iets te ma ken blijken te hebben met de wethouder van de stad die zo graag in het budget van de brandweer snoeit. Maar hoe? Het is het thriller-element in Howards film, die veel meer tegelijkertijd wil: Een portret van het brandweer-vak, een film over familie-verhoudin gen. schuldgevoelens en ambi ties via twee broers: hun vader stierf toen hij een collega brandweerman redde, de oud ste zoon (Kurt Russell) die het heldendom van vader wil eve naren, de jongste (William Baldwin) die dat ook wil al heeft hij er niet de mentale uitrusting voor. Die jongste broer heeft bovendien iets met de ambitieuze secretaresse van de wethouder, de 'love story' Het filmverhaal komt uit de pen van ex-brandweerman Greg Widen, dus met het beeld dat de film geeft van het bijzondere en met al die wol kenkrabbers doodenge werk van zijn ex-collega's zal het wel goed zitten. Regisseur Ron Howard zet dat aspect soms adembenemend neer. ook al heb je als leek het gevoel dat ze in zijn film wel erg weinig maskers en zuurstofapparaten gebruiken. Moeilijker heeft Howard het met de andere, zwakkere verhaalfacetten, ook al heeft hij een rijtje bekende acteurs voorhanden om die kleine rollen diepte te geven (Robert de Niro in een gaaf rolletje als inspecteur). Het drama tussen beide broers werkt niet, omdat het tussen acteurs Russell en Baldwin niet erg lijkt te klikken. 'Back draft' mag dan knap en specta culair in elkaar zitten, span nend wordt het pas wanneer het thriller-element aan bod komt. Met daarbij Donald Su therland als een gevangen zit tende pyromaan-psychopaat, die eenzelfde 'adviseursrol' vervuld als Anthony Hopkins in 'The silence of the lambs'. Kurt Russell gaat in zijn rol van brandweerman het vuur te lijf in Backdraft'. FOTO: UNIVERSAL DEN HAAG Met de wereldpremière vanavond van Jiri Kylians ballet 'Petite Mort' tijdens de eerste dag van de Salzbur- ger Festspiele, opent het Nederlands Dans Theater zijn theaterseizoen. De choreograaf creeërde het ballet special voor de Festspie le. 'Petite Mort', dat op 12 sep tember zijn Nederlandse pre mière beleeft, wordt gedanst op twee langzame delen uit twee pianoconcerten van Mo zart; nr. 23 in A (KV 488) en nr 31 in C (KV 467). Na de Festspiele, die voor het Neder lands Dans Theater drie dagen zullen duren, gaat het gezel schap op doorreis naar de Ludwigsburger Schlobspiele. Voor het nieuwe seizoen zijn zes nieuwe dansers gecontrac teerd. Een van de dansers die bij het Nederlands Dans Thea ter gaat beginnen, Zane Boo ker. is afkomstig uit de junio- rengroep van het gezelschap. Mark Godden was tot voor kort als danser en sinds 1990 als huischoreograaf verbonden aan het Royal Winnipeg Bal let. Voor het Nederlands Dans Theater 2 (de junioren) zijn vier nieuwe dansers aangeno men. Het zijn Urtzi Aranbura, die studeerde aan de Sebastian School of Dance in Spanje. Tessa Cooks en Miguel Roderi- quez, beiden afkomstig van het Koninklijk Conservatori um in Den Haag en Megumi Nakamura van Les Ballets de Monte Carlo. Bij de eerste voorstelling van dit seizoen in Den Haag zal het NDT zes choreografieën uitvoeren, al len afkomstig van artistiek-di- recteur Jiri Kylian. Behalve de eerder genoemde 'Petite Mort' zijn dat: 'No more play', 'Sarabanda', 'Falling Angels'. /Sweet Dreams' en 'Sechs Tan- ze' Tijdens de voorstelling wordt de muziek, net als el ders in het.land. uitgevoerd door het Nederlands Balletor kest. Chia Chou is opnieuw de pianosolist in de Mozart-con- certen. Dirigent is Christof Escher. STOUWDAM wedstrijd icUlta) 1& Rudolph ,57. 4. G( )ul)Pen Si Battistelll )1,48. 8. 1. Oalby 2,33, 3 4.12.64, 4elchlorrl 16. 8. Wleh ,3iet 1.02.62. 5 >r (Dul) l.r 8. Page 3r) 1.04.27 de Plaats r e) 3.45.36 Hand (Hi Ijk 3.47. 0.73. 7. G (gen 3.52, t) 26 a< TGART Aan zijn ning was niet te en dat Erik Breu- met gemengde ge- ïs naar Stuttgart is iisd. De veel bespro- ïnner arriveerde gis- ind goed geluimd in dduitse stad, die dit strijdtoneel vormt 'jjde wereldkampioen- ten wielrennen. De ijke schijn bedriegt want de vrolijke ng verhult de grote waarmee Breu- aan de titelstrijd be- voorgeschiedenis zou J® België woonachtige Ne 'er tot de favorieten behoord. Na de PDM- liggen de kaarten be- anders. Het voortijdige uit de Ronde van ijk en vooral het gekra- idien heeft niet alleen maar ook het moreel van Erik Breukink aangetast. De renner is allerminst met een ideale voorbereiding naar Stuttgart afgereisd. De kansen op verovering van de regenboogtrui zijn voor Breukink normaal gesproken gering. Een renner die vorig week in de Ronde van Neder land nog een groot gebrek aan vorm en zelfvertrouwen de monstreerde moet zich nor maal gesproken geen illusies koesteren bij een wereldkam pioenschap. Zo realistisch is Breukink ook, want gevraagd naar zijn kansen verklaart hij dat de verwachtingen niet te hoog moeten worden gesteld. Maar zich bij voorbaat af schrijven doet hij evenmin. Breukink hoopt op een klein wonder. Een wereldtitel zou de de Nederlander juist op dit moment van pas komen. Strohalm Breukink grijpt elke strohalm aan om de crisis teboven te ko men. Om die reden heeft hij geen moment overwogen om zich terug te trekken voor de titelstrijd in Stuttgart. „Dat zou dom zijn geweest", be weerde hij na aankomst in Stuttgart. „Het wereldkampi oenschap is een wedstrijd op een dag. Daarin kan van alles gebeuren. De kans dat ik we reldkampioen word is gering, maar uitsluiten moet je het nooit. Ik zie wel hoe ik me zondag voel en hoe de wed strijd zich ontwikkelt. Het is best mogelijk dat ik er weer bovenop kom". - Hij zal het niet hardop zeggen, maar wie Breukink goed be luistert proeft meer dan voor heen de hoop op een wereldti tel. De regenboogtrui kan in zijn geval een hoop ellende goedmaken. Breukink reali seert zich dat maar al te goed, hoewel hij allerminst grote il lusies maakt. Hij weet hoe broos zijn kansen zijn, maar als er iemand in stilte hoopt op een stunt is Breukink het wel. Een spetterend optreden in Stuttgart kan het imago van Breukink herstellen. Dat heeft na de Tour de France een flin ke deuk gekregen, want een inspuiting met een energie verhogend middel en het ver doezelen van de waarheid wa ren daden die niet correspon deerden met het rechtschapen imago van de renner. Voor ve len was het een schok te ver nemen dat ook Breukink zich aan minde fraaie praktijken Erik Breukink vertrekt bij het wereldkampioenschap niet als kop- FOTO: AFP Rooks en Gert-Jan Theunisse in aanmerking. Hij krijgt naar verwachting wel de gelegen heid om voor eigen kansen te rijden, tenminste indien de ge legenheid zich aandient. Sa men met Frans Maassen krijgt Breukink in elk geval een be schermde rol bezondigde. De Nederlander heeft daar publiekelijk reeds zijn spijt over betuigd, maar ook voor Breukink geldt dat gedane zaken geen keer ne men. Breukink zal zondag overigens niet als kopman vertrekken. Voor die rol komen Steven STUTTGART Leontien van Moorsel was bepaald niet rouwig dat Ingrid Ha- ringa het middelpunt was vorige week. De 27-jarige politieagente hield door de twee gouden medailles de 21-jarige Brabantse een tijdje uit de wind. Sinds gisteren zijn echter alle ogen gericht op de Nederland se favoriete voor de wereldti tel op de weg zaterdag. Om dat doel te bereiken leverde ze twee hoofdprijzen in. Ze deed vrijwillig afstand van de regenboogtrui die ze vorig jaar met Knol, Schop en Westland in de tijdrit veroverde. En min of meer onvrijwillig, maar verwacht, raakte ze de titel in dividuele achtervolging kwijt. Van Moorsel en bondscoach Piet Hoekstra hebben welo verwogen de gok genomen. Een waagstuk dat alles, maar ook niets kan opleveren. Hoekstra zal er minder moeite mee hebben indien het balletje de verkeerde kant oprolt. „Een topsporter moet durven gokken", vindt de 44-jarige Fries. „Indien de missie mis lukt kan ik niet lang treuren. Dat is het risico dat je neemt. Een fiasco zal voor Van Moor sel minder prettig zijn, maar ook daarmee moet ze leren omgaan". De Sportvrouw van het jaar had het woensdag voor de start van de ploegentijdrit even moeilijk. Met Haringa was ze als reserve aangewe zen, maar ze wist dat ze alleen in het uiterste noodgeval moest aantreden. „Het kriebel de wel even, maar ik heb me voorgehouden dat het zaterdag meer pijn doet als ik op een paar seconden verlies," vindt Van Moorsel. Van Moorsel, voortdurend door om een handtekening be delende knullen omgeven, maakte de afgelopen dagen een ontspannen indruk. Ze wekte niet direct de indruk gebukt te gaan onder de moei lijke opdracht twaalf jaar na Petra de Bruin wereldkam pioene op de weg te worden. Het is pas de derde deelne ming aan het mondiale weg- kampioenschap van Van Moorsel. Als juniore werd ze drie jaar geleden in Italië naar huis gereden. In Chambery eindigde ze als 42e. Verleden jaar in Japan verhinderde een verkoudheid de start. „Het is een behoorlijke gok die ik heb genomen", beseft ze „Iedereen let op me op. In het peloton en erbuiten. Zelfs als ik zilver pak verwacht ik dat de publieke opinie vindt dat ik gefaald heb. Ik kan echter niet meer dan mijn best doen. Aan de voorbereiding kan het niet gelegen hebben". De aanloop naar de WK lijkt idealer dan ooit te zijn ge weest. Piet Hoekstra sloeg in Zuid-Limburg drie weken ge leden een trainingskamp op voor de vrouwenselectie. De vroegere gevangenisbewaar der stippelde in de heuvels een parcours uit dat veel gelijkenis vertoont met het traject dat de vrouwen zaterdag in Stuttgart moeten afleggen. „We hebben in Limburg een week lang twee keer per dag tachtig kilometer getraind. Als afsluiting heb ik'deelgenomen aan de het officieuze Neder lands klimkampioenschap". In vorm Van Moorsel toonde veertien dagen voor de WK in Limburg in vorm te zijn Na een kort intermezzo op de baan in Stuttgart pakte ze de training voor de titelstrijd op de weg weer op. Morgen moet blijken of de inspanningen en de gok resulteren in een gouden belo ning. Wereldkampioene Catherine Marsal is de belangrijkste riva le voor Van Moorsel. De 20-ja- rige Francaise veroverde woensdag al het goud met de Franse ploeg. „Ik hoop dat ze de inspannin gen zaterdag nog in haar be nen voelt. Gekheid, ik ga van mijn eigen mogelijkheden uit. Ik zal proberen zo snel als mo gelijk een schifting door te voeren. Met een kleine groep is het op dit parcours (5 ron den van 15,8 kilometer) pretti ger rijden. In de Tour de L'Aude heb ik gemerkt dat ze minder gemakkeliker dan ik omhoog kan, maar die etappe koers is evenwel geen WK. Daarvan ben ik doordrongen".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13