LEIDEN OMGEVING ïubsidie voor beweegbare )ruggen Oude Vest illusie Verdeeldheid over taken van parkeercontroleurs fieidaeSouia/nt (Overheid moet pop serieuzer nemen" BOUWPLANNEN? nrrlvbu Niet voor iedereen bidacsouttmt ïzuinigingen tussenbalans domper voor leiden lIDSE popmuzikanten bundelen krachten I door MONIQUE ROSO LEIDEN De politieke partijen zijn sterk ver deeld over de vraag of de Leidse parkeercontroleurs in de toekomst meer ta ken krijgen toebedeeld dan alleen maar het bon nen uitschrijven voor par- keerovertredingen. Dat bleek gisteravond tijdens de vergadering van de commissie economische zaken en verkeer. Hoofdcommissaris B. Poeiert van de Leidse gemeentepolitie had het voorstel gedaan om de controleurs voortaan ook te la ten optreden tegen lichte ver keersovertredingen In een la ter stadium zouden ze ook vandalisme en baldadigheid mogen aanpakken. Vooral D66, bij monde van T de Graaf, toonde zich bezorgd over de uitbreiding van de be voegdheden. De Graaf was bang dat daarmee via de ach terdeur het fenomeen politie assistenten Leiden zou worden binnengehaald. „Daarvoor is heel wat meer ervaring en kundigheid nodig dan par keercontroleurs hebben" Bo- Videotheken opgelicht LEIDEN Een 21-jarige man uit Leiderdorp is aanghouden omdat hij videotheken in Oegstgeest, Leiderdorp en Lei den voor bijna dertigduizend gulden heeft opgelicht. Bijna zeventig videobanden huurde de man zonder ze ooit terug te brengen. Ook twee movie- boxen, met onder meer een videorecorder, werden nooit meer teruggevonden. (ADVERTENTIE) OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. Ml BI vendien had hij twijfels over de concrete noodzaak van uit breiding van de bevoegdhe den. Ook vreesde hij dat de in komsten uit parkeerboetes, of binnenkort parkeerbelasting, zullen dalen als parkeercon troleurs zich voortaan ook met andere zaken mogen bezighou den. „Deze 'halve politieagen ten hebben gewoon minder tijd om te controleren". Aan stelling van politieassistenten wees hij niet af maar dat zou dan niet op een verkapte ma nier moeten gebeuren, zoals door uitbreiding van bevoegd heden. Politie-assistent Zowel J Laurier (Groen Links) als G. Bakker (VVD) wilden eerst wel eens weten welke verkeersovertredingen straks onder de nieuwe be voegdheden van de parkeer- controle gaan vallen. De SP was principieel tegen het voor stel om de bevoegdheden stap voor slap uit te breiden. PvdA en CDA hadden er geen be zwaar tegen als controleurs voortaan ook zouden optreden tegen lichte verkeersovertre dingen. Desondanks merkte A Boot (PvdA) op dat ze als par keercontroleurs zijn aange steld en niet voor meer. „Wel licht moeten we af van de par keercontroleurs en moeten we toewerken naar een functiona ris die voor het publiek her kenbaar is, een politie-assis tent". De tweede uitbreiding, naar ingrijpen bij bijvoorbeeld vandalisme, vond zij te ver gaand om daar al een uit spraak over te doen. Die wilde ze, net als andere partijen, be waren voor de vergadering van de commissie algemene bestuurlijke aangelegenheden. Te star Wethouder Walenkamp (ver keer) gaf toe dat er een wezen lijk verschil lag tussen de eer ste en de tweede uitbreiding van het takenpakket. Hij meende echter dat er een „na tuurlijke ruimte" aanwezig was: „Het publiek begrijpt het niet wanneer een geünifor meerd iemand zich onthoudt van allerlei ingrepen". Boven dien willen de controleurs zelf graag een zwaarder pakket. Het argument dat de parkeer- controle minder geld zal ople veren, bestreed hij fel: „Par- keereontrole blijft de hoofd taak. Het is zeker niet de be doeling dat de prioriteiten worden omgedraaid". Hij vond dat de partijen die tegen wa ren. D66, VVD en SP, zich te star opstelden. „Je moet er niet te dogmatisch tegenaan kijken". Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemerr. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis r- Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr/Mevr Voorl.: Straat: I Postcode/plaats J Telefoon:(voor conlrole bezorging) I DeZe ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I n maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,6b kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de schoudertas naar: Straat: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ l i IIJtj lij IiljjMIIH, EIDEN Alle partijen in de gemeenteraad euren het voorstel van het college van B en W, m bij de Raad van State in beroep te gaan te- •n de beslissing van het Commissiariaat voor Media om de zendmachtiging van Omroep ijnland met vijf jaar te verlengen, goed. lleen D66 had ernstige twijfels over de haal- aarheid van het bezwaar. Volgens D66-raadslid Graaf is de argumentatie van het Commissa- it voor de Media sterk en daarom moeilijk invechtbaar. Zijn collega Boot (PvdA) vond juist niet. Volgens haar is de uitspraak op tal an punten niet consistent, een constatering DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1991 'artijen keuren beroep tegen zendmachtiging Rijnland goed waar wethouder Walenkamp zich graag bij aan sloot. De Graaff stelde voor om toch via een be middelingspoging de SOL (Stichting Overkoe pelende Omroep Leiden) en Omroep Rijnland bij elkaar te brengen. Dat idee werd door alle andere partijen met grote scepsis ontvangen. CDA'er Van Duyn: „Ik zie nergens een aanlei ding dat Omroep Rijnland plotseling wel toe schietelijk zou zijn geworden waar ze dat vroe ger nooit was". Ondanks alle twijfel over succes bij de Raad van State sloot ook De Graaf zich uiteindelijk aan bij de overweldigende meerder heid. „Hoewel ik het beroep weinig kans van slagen geef, vind ik unanimiteit van de raad be langrijker". De tijd dringt echter omdat de uit spraak van het commissariaat dateert van 25 juli en binnen een maand bezwaar moet zijn aange tekend. Krakers nemen bezit van kerk LEIDEN De oud-Katho lieke Kerk aan de Zoeter- woudsesingel wordt sinds dinsdag illegaalbewoond door vier krakers. Het voor malige kerkgebouw is tot medio april in gebruik ge weest als residentie van een accountantskantoor en staat sindsdien leeg. De politie zag, toen zij de krakers aantrof, geen aanleiding om het pand te ontruimen en heeft de krakers laten zitten. Er wa ren geen vernielingen aange richt. Leidenaar beroofd van portemonnee LEIDEN Een 25-jarige man uit Leiden is vorige nacht op de Maresingel beroofd van zijn portemonnee. De man liep met zijn vrien din vanaf het station naar huis en arrveerde daar bijna, toen het stel werd aangesproken door twee mannen die hen al enige tijd ach tervolgden. Onder bedreiging van een mes werd de man gedwongen zijn portemonnee af te geven. De inhoud was bescheiden: slechts enkele losse guldens en wat foto's. Later op de avond hield de politie een man aan die wel aan het signalement van een van de daders beantwoordde maar die niets met de zaak te maken bleek te hebben. De politie is op zoek naar twee opvallende lange, donkere r Auto door rood licht: Bromfietser geschept LISSE Een 18-jarige bromfietser uit Hillegom i gen vroeg aangereden door een 33-jarige plaatsgenoot in een auto. Het ongeluk gebeurde op de kruising Heereweg/ Weste lijke Randweg. De automobilist reed op de Heereweg en ne geerde het rode licht. De bromfietser reed door groen en werd geschept. Hij rolde over de motorkap, waardoor de voorruit uit de auto schoot. Het slachtoffer is met onbekend letsel opgenomen in het Spaarneziekenhuis in Heemstede. Hoogbejaarde vrouw raakt in bus gewond LEIDEN Een 92-jarige Leidse is gistermiddag even voor zes uur gewond geraakt toen zij in het gangpad van een stads bus meereed De chauffeur, een 38-jarige man uit Leiderdorp, moest op de Lammenschansweg vol op de rem staan om twee auto's te ontwijken die op elkaar waren gereden. De vrouw werd bijna gelanceerd en liep armletsel op. Zij werd ervoor naar het AZL overgebracht. Kettingbotsing Vijf auto's waren gistermiddag in Leiden, vlak voor de avond- spits, betrokken bij een ket tingbotsing op de A4 in de richting van Den Haag. Er was veel materiële schade maar nauwelijks enig noemenswaar dig letsel. Alleen de vrouw van een 29-jarige man uit Lelystad moest voor onderzoek worden overgebracht naar het zieken huis. Zij was hoogzwanger. De gene die om nog onbekende reden plotseling moest rem men was een 27-jarige Rotter dammer. Terwijl de ravage werd opgeruimd, ontstond een flinke file. FOTO: WIM VAN NOORT fJNO SCHILSTRA :DEN „Het prakti- bewijs dat popmuziek uitmaakt van de sek- Kunst en Cultuur is mij betreft door de ïeente Leiden geleverd r het Leids Vrijetijds ïtrum (LVC) bij de Di- tie Kunst en Cultuur [er te brengen". oensafs 1-29050 nerf schrijft de Leidse wethou- E TEFjHennie Koek van Cultuur het voorwoord van een islagwerk dat iè ver onder de naam 'De guide Gids'. De gids bevat inventarisatie van alle in- ingen, bedrijven en perso de Leidse regio, die van ng zijn voor popmuzikan- Het is een van de eerste :hten van een recent ge- nd samenwerkingsver- i van Leidse organisaties, uch bezighouden met pop- iek. Deze zogeheten 'Po- piby Leiden' zal zich gaan ghouden met de belangen- irtiging en coördinatie van muziek in Leiden. Aan de lobby nemen behalve het ook de Leidse Vereni- reparal van Popmuzikanten P), de Streekmuziekschool len, de stichting Art Music iet boekingsburo Hotel Su- deel. triomfantelijke toon van de uurwethouder doet eigen- -34630! nogal misplaatst aan. ntig jaar na The Beatles, jaar na Elvis Presley en tig jaar na Fats Domino jnt het nog steeds iets bij- popmu- ibbyclubje 'an Tienhoven, voorzitter de LVP, weet daarvan te praten: „Dat popmu- stbeoefening is, wil er bij iverheid niet in. In Leiden nu dan wel geaccep- ...aar dat geldt nog niet \ET r de Vereniging van Pop- :ikanten. Wij worden ge- Leiaeli als een amateuristisch byclubje". Dat beeld okt volgens van Tienhoven )luut niet met de feiten. Jos Rodewijk en Vic van Tienhoven met de Vergulde Gids. Over het algemeen hebben de muzikanten van de LVP vrij hoge, professionele ambities. Van Tienhoven: „Dat maar heel weinig mensen de top be reiken komt niet zozeer door gebrek aan talent, maar meer doordat het een harde business is. Popmuzikanten moeten hun centjes helemaal zelf ver dienen, want er bestaan geen subsidies, zoals voor jazzmuzi kanten of beeldend kunste- In dat licht lijkt de Poplobby Leiden geen overbodige luxe. De eerste opgave voor de deel- is om al hun activitei- één lijn te krijgen. Di- instellingen verzorgen of workshops, men loopt elkaar geregeld voor de voeten, terwijl men eigenlijk dezelfde belangen vertegen woordigt. In de Poplobby zal maandelijks worden overlegd over verschillende, gezamen lijk te ontplooien bezieheden Een voorbeeld daarvan was het Werfpop-festival 1991, dat dit jaar voor het eerst onder auspiciën van de Poplobby ge organiseerd werd. Boekingsbureau Een ander novum is de samen werking die het Leidse boe kingsburo Hotel Suburbia aan ging met de LVP. Na enige ja ren geopereerd te hebben van uit verschillende lokaties, is het buro nu gehuisvest in het kantoor van de LVP aan de Middelstegracht. Als weder dienst heeft Hotel Suburbia, dat normaal gesproken voor 'gevorderde' groepen werkt, 'De Poppoel' in het leven ge roepen. Dat is een apart boe kingsbureau voor beginnende Leidse bands. De Poppoel be staat nu drie maanden, maar is volgens Hotel Suburbia-mede- werker Jos Rodewijk een suc ces: „De Poppoel is de voort zetting van een ouder LVP- initiatief dat door gebrek aan vrijwilligers was vastgelopen. Het is nu professioneler opge zet. Hotel Suburbia heeft veel ervaring met de plaatsing van bands, het gaat nu veel soepe ler We zijn begonnen met het rondsturen van een brief waarin we aan de caféhouders en de podia een reeks bands aanbieden die low budget-op tredens verzorgen. Dat is aan geslagen. Er hebben de afgelo pen maanden daardoor al veel meer bands dan in verleden in de kroegen gespeeld". De Poplobby zal het komend najaar nog diverse activiteiten coördineren. Voor Vic van Tienhoven is echter het be langrijkst dat zijn vereniging meer respons krijgt van de Gemeente Leiden. „Het is .be langrijk dat men zich reali seert hoeveel inspanning het kost om het Muziekhuis (de repetitie-, opname1- en ontmoe tingsruimte van de LVP) draaiende te houden. Een or kest komt eens per week in een zaaltje samen en gaat dan weer naar huis. Wij moeten zeven dagen per week open zijn. Wij kunnen de onkosten van onze vrijwilligers nauwe lijks betalen. In andere ge meenten is dat anders. In Delft is er zelfs een vereniging waar vier betaalde krachten werken" De LVP heeft vol gens Van Tienhoven dringend zo'n betaalde kracht nodig. Het is tot nu toe slechts één keer gelukt om in het kader van het werkervaringsplaat- .senproject een jaar lang te be schikken over een betaalde medewerker. Nu moet men zich weer behelpen met vrij willigers, en is de hoop geves tigd op de' Poplobby: „Mis schien wegen onze argumen ten eens wat zwaarder nu ze door al die verschillende in stanties naar voren worden gebracht". )NIQUE ROSO DEN Voorlopig ft Leiden niet te reke- op subsidie voor ver ging van de doorvaar- rheid van de Oude De bezuinigingen bij Rijksoverheid in het van de Tussenba- hebben een grote ak in het wiel gesto- maakte wethouder J. Wa- ;amp (economische zaken) iravond bekend tijdens de missievergadering voor ïomische zaken en ver- Uit informele contacten de staatssecretaris van ïomische zaken, Yvonne Rooy, was het de wethou- duidelijk geworden dat ragen voor subsidie ter etering van de toeristische structuur de eerstkomen- ijd niet meer worden geho- lecember vorig jaar diende en een subsidieaanvraag oor een bedrag van tien ien gulden. Dat geld was eld om de Turfmarktbrug, Jan Vossenbrug en de uvbrug weer beweegbaar te n in de Oude Vest op ichillende plaatsen aanleg- >ers te maken. Eerder was subsidie van 2,2 mil joen gulden toegekend voor het aanleggen van twee pas santenhavens bij de Bees tenmarkt en bij de Haven en de restauratie van de Blauwpoortsbrug. Dit project had de aanzet moeten worden tot een grootschalige operatie om de doorvaarbaarheid van de Leidse wateren ter verbete ren, om zodoende meer water recreanten naar Leiden te lok ken. Volgens wethouder Walen kamp loopt het project nu for se vertraging op. „De kans dat dit subsidieverzoek nog wordt gehonoreerd, is zeer gering ge worden. Het beweegbaar ma ken van de bruggen in de Oude Vest kunnen we nog wel uitvoeren maar zal dan moeten worden ingebed in groot onderhoud van de brug gen. Daar gaan meer jaren overheen dan één project was gerealiseerd". Hij is wel van plan om de mo gelijkheden voor subsidie van de EG te onderzoeken, die soms geld beschikbaar stellen voor verbetering van scheep vaartroutes. De commissie weigerde gister avond een duidelijke uitspraak te doen over de wenselijkheid van beter doorvaarbare grach ten en singels. Walenkamp had die duidelijkheid wel graag gehad, al was het alleen maar op hoofdpunten. Een dergelijk fiat had het mogelijk gemaakt om beweegbare brug gen bij gebrek aan subsidie in te passen in het alge meen onderhoudsprogramma. Speedboten Tijdens de discussie over het doorvaarbaarheidsplan kwam speedboten een reëel probleem vormen in de Leidse wateren. Met de politie en de gemeente lijke directie Havens wordt overleg gevoerd hoe deze vorm van overlast kan worden aangepakt. Momenteel doet de gemeentepolitie al verwoede pogingen om snelheidsmani akken in te tomen door eens in de zoveel tijd met een boot, die van het Hoogheemraad schap wordt geleend, te pa trouilleren. Dit project, een eerste poging om snelheidsdui vels te water terecht te wijzen, wordt in september geëva lueerd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9